NS bestelt rijtuigen bij Duitse wagonfabriek Portugees KSH-belang al maand plat Spit (NKV) verwijt simplistisch denken over werkgelegenheid Portugese munt elke maand lager in waarde Roemeens project voor Wessanen Binnenkort rapport over nationale rollend materieel fabriek Officiële rente vijf procent hoger Sovjet-Unie koopt 3 miljoen kuikens Fietsverzekering nog op vrij ruime schaal mogelijk Werknemers tegen teruggave bedrijf aan eigenaars Frankrijk ruilt wapens voor olie Australië hervat export uranium Steenfabriek Clovis overgenomen ZATERDAG 27 AUGUSTUS 1977 FINANCIËN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet 23 Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De bestelling van de Nederlandse Spoorwegen van 150 personenrijtuigen bij de wagonfabriek Talbot in Aken (West-Duitsland) maakt de kwestie van de heroprichting van een Nederlandse fabriek van rollend materieel opnieuw actueel. Weinig bedrijfssluitingen in het ver leden zijn zo slecht verwerkt als de sluiting van de afdeling Rollend Ma terieel van Werkspoor Utrecht in 1970. Velen, de bonden voorop, heb ben steeds getwijfeld aan de nood zaak deze enig overgebleven fabriek van spoor- en tramwegmaterieel te sluiten. De twijfelaars lijken het ge lijk aan hun zijde te hebben als ze verwijzen naar de vele opdrachten, die de Nederlandse Spoorwegen in het buitenland (bij Talbot met name) hebben geplaatst. Van vakbondszijde is vaak gepleit voor heroprichting van een nationa le wagonfabriek. Arie Groenevelt, voorzitter van de Industriebond NW brak er een lans voor. in een debat met jhr. mr. F. J. O. Sickinghe, voorzitter van de raad van bestuur van VMF-Stork (de moedermaat schappij van de voormalige Rolma). Toen vorig jaar het voortbestaan van Nederhorst-Staal in Gorkum op het spel stond, lanceerden de bon den het voorstel om in de onderne ming een wagonfabriek te stichten. Gorkum, zo redeneerde men, had alles mee: bij Nederhorst-Staal werkten veel oud-Rolma-werkne- mers, die zó weer wagons konden gaan maken. De afdelingen van de industriebonden in Limburg willen een wagonfabriek in hun provincie, waar de werkloosheid onaanvaard baar hoog is. Pleidooien De pleidooien leidden tot de oprich ting van een commissie, waarin het ministerie van Economische Zaken, de Nederlandse Spoorwegen, VMF- Stork en de vakbonden zijn verte genwoordigd. Deze commissie, opge richt op initiatief van prof. dr. C. J. Rijnvos, hoogleraar aan de Erasmus- Universiteit van Rotterdam, bestu deert de wenselijkheid en de moge lijkheid van een nieuwe wagonfa briek. Binnenkort, zo wordt ver wacht, zal de commissie een rapport uitbrengen. Van de partijen in de commissie is bekend, dat VMF-Stork het meest sceptisch staat tegenover de toe komstmogelijkheden van een wa gonfabriek in een klein land en een kleine markt als Nederland. Vorig jaar brak het concern een onderzoek in die richting abrupt af. De Neder landse Spoorwegen stellen zich wat onverschilliger op. Zij vindt een Ne derlandse fabriek voor rollend mate rieel best, ze is bereid bij orders offerte te laten uitbrengen door die fabriek, maar behoudt zich het recht voor ook in het buitenland te infor meren naar kwaliteit, prijs en leve ringsvoorwaarden en op basis daar van de vrijheid zelfstandig te kiezen. Los van het werk, dat de commissie op zich genomen heeft, kan nu al worden vastgesteld, dat, wil een wa gonfabriek kans van slagen hebben, voldaan moet worden aan voorwaar den als garanties van de NS, de overheid en gemeentelijke vervoer bedrijven, dat orders bij voorkeur in Nederland worden geplaatst. Daar naast zal de wagonfabriek moeten kunnen rekenen op uitgebreide faci liteiten ter financiering van de nood zakelijke export. De bestellingsga ranties wilden overheid, NS en ge meentelijke vervoerbedrijven in 1970 niet geven, waardoor ze in feite het doodvonnis van Rolma velden. Die garanties zijn eerste voorwaarde voor een nieuwe wagonfabriek. Uitsluitend De kans, dat een toekomstige wa gonfabriek een redelijke exportposi tie kan opbouwen, moet laag wor den geschat. De nationale Franse, Duitse en Belgische railvervoer maatschappijen plaatsen hun or ders uitsluitend bij de nationale in dustrie, hoewel dat in strijd is met het Verdrag van Rome, waarbij de Van een onzer verslaggevers GEMERT Wim Spit, NKV-voorzitter en vice-voorzitter van de FNV, verwijt ondernemers en „sommige politieke partijen" er simplistische meningen op na te houden over herstel van de werkgelegenheid. „Er valt heel wat af te dingen op de formule, dat meer winst van zelf leidt tot het teruglopen van de werkloos heid." aldus Spit op de sociale studiedagen van het NKV. De afdeling rollend materieel van Werkspoor te Utrècht in betere dagen. De foto, uit 1951, is gemaakt naar aanleiding van een order van 40 personenrijtuigen en 1.000 afgesloten spoorwagons uit Indonesië. Europese Gemeenschap werd opge richt. De bescherming in Frankrijk, Duitsland en België van de grotere (dan Nederland) nationale markt, leidt tot grotere serieproduktie en lagere prijzen. Dat is een andere hindernis, die de Nederlandse wa gonfabriek tegenkomt bij de verove ring van een exportmarkt. Over de huidige bij Talbot geplaat ste NS-order kan nog worden opge merkt, dat de bestelde rijtuigen voor door locomotief getrokken trei nen veel overeenkomst zullen verto nen met het tussenrijtuig van de elektrische Intercity-treinstellen, die al eerder bij Talbot in aanbouw zijn genomen. Het eerste exemplaar van de nieuwe serie, die het te slo pen stroomlijnmaterieel uit 1946 moet vervangen, wordt eind 1979 verwacht. Welk soort draaistel onder de nieu we rijtuigen komt, wordt pas later beslist, aldus de NS. Er is nog ruimte om met verschillende typen proeven te nemen. Bekeken wordt ook, of mogelijk op een later tijdstip de rijtuigen van een klimaatregeling kunnen worden voorzien. Deze onze kerheden maken een schatting van het bedrag, dat met de order is ge moeid, onzeker. Een woordvoerder van de NS laat, na enig aandringen een bedrag van 100 miljoen gulden vallen, erop wijzend, dat de afwij king van dit bedrag zeer groot kan zijn. Spit keerde zich fel tegen de „bijna magische drietrapstoverformule" van de ondernemers en politici. „Hun redenering luidt: verhoog eerst de winstkansen, door vermindering van loon- en andere arbeidskosten, waaronder de collectieve en sociale voorzieningen. Uit de overschotten, die dan gekweekt worden, zullen meer investeringen gedaan worden. Voorbeeld Er zal meer vraag naar arbeid komen en de werkloosheid zal vanzelf terug lopen." nomische wetenschap heeft de laat ste tijd een flinke deuk gekregen. De economen-wereld is ten prooi geval len aan een grote verwarring en on derlinge tegenspraak, zowel bij de verklaring van de huidige toestand als bij het aanprijzen van oplos singen. Spit wees er nadrukkelijk op, dat veronderstellingen over het „inves teringsgedrag" van ondernemers slechts een beperkte waarde kunnen hebben. „De verklaring van dat ge drag is een van de meest onontgon nen gebieden van het economisch kennen Er zijn, zei Spit, in elke geval veel meer factoren dan alleen winstherstel van invloed op het in vesteringsgedrag. Hij meende, dat ook economen zich schuldig maken aan het aandragen van simplistische en eenzijdige op lossingen voor het werkloosheids probleem. „De reputatie van de eco- LISSABON (Reuter) De centrale bank van Portugal heeft gisteren meegedeeld, dat de waarde van de Portugese escudo voortaan met ongeveer één procent per maand zal worden verlaagd. Dit maakt deel uit van de jongste maatregelen van de regering-Soares om de Portugese economie weer gezond te krijgen. Het disconto (de officiële rente red.) van de Portugese centrale bank is gisteren met vijf procent verhoogd tot dertien procent. Ook dit moet tot het economische herstel bijdragen. De rentetarieven van de banken in Portugal worden in het algemeen met 4,5 procent verhoogd. Er komt een toeslag van acht procent op de rente van leningen voor de aankoop van verbruiksgoederen. De hypo theekrente gaat daarentegen „maar" met ongeveer twee procent omhoog. Volgens de president van de Portu gese centrale bank, Constancio, vol doet Portugal met deze drastische maatregelen aan de eisen die het Internationale Monetaire Fonds (IMF) heeft verbonden aan de ver strekking van een lening van 50 mil joen dollar aan Portugal. Constancio gaf toe dat de maatrege len vermoedelijk tot een toeneming van de werkloosheid en mogelijk tot sluiting van een aantal bedrijven zullen leiden. Maar hij achtte ze niet temin noodzakelijk om het economi sche herstel van het land op gang te brengen. ASTEN (NB) - Pluimveeslachterij Goossens in Asten (NB) heeft in de Sovjet-Unie een order gesloten voor ongeveer drieduizend ton (ongeveer drie miljoen stuks) braadkuikens. Er is een bedrag van ongeveer 12 miljoen gulden mee gemoeid. De kuikens maken de reis naar Rusland in voor diepvriesvervoer ingerichte wagons van de Nederlandse Spoor wegen. Vorig jaar verkocht Goossens meer dan tienduizend ton braadkuikens aan de Sovjet-Unie. Dat was toen volgens het bedrijf de grootste or der, die in de geschiedenis van de Nederlandse pluimveehouderij ooit was afgesloten. Eerder deze maand boekte de Nederlandse Pluimvee Exportcombinatie een contract voor vierduizend ton braadkuikens naar Saoedie-Arabië. Daar was Goossens niet bij betrokken. De totale Nederlandse braadkuiken- export komt door deze order wel hoger te liggen dan normaal, maar bij Goossens verwacht men niet dat dit tot prijsverhoging voor de Neder landse consument zal leiden. Wel hoopt men op een prijsstabilisatie. Van een onzer verslaggevers AMSTELVEEN Na langdurige onderhandelingen en ln concurrentie met andere internationale bedrijven is Wessanen erin geslaagd een diervoederproject in Roemenië te verwerven Met dit project een van de grootsten in zijn soort is, inclusief de civiele werken, circa 40 miljoen gemoeid Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Hoewel steeds meer verzekeringsmaatschappijen de fiets niet meer in hun assurantie pakket opnemen, bestaat nog op ruime schaal de mogelijkheid het rijwiel te verzekeren. Dit kan bij de ruim 4.000 rijwielhandelaren die zijn aangesloten bij de BOVAG-COT. In totaal zijn er nog 5.200 fietsenma kers in Nederland. Volgens de BOVAG kan de fiets bij aankoop in de vakhandel voor drie jaar all-risk worden verzekerd. Bij diefstal binnen een jaar na aankoop wordt het totale bedrag via de han delaar vergoed. In het tweede Jaar gaat er maandelijks één procent vanaf zodat er na twee jaar nog 88 procent van het koopbedrag over blijft en in het derde jaar wordt maandelijks twee procent afge schreven. Bij diefstal net voor het verlopen van het derde jaar krijgt de fietselgenaar dan nog 74 procent uit gekeerd. De premie wordt niet te rugbetaald. De verzekeringsmaatschappijen zijn over het algemeen met fietsver- zekeringen gestopt wegens de steeds vaker voorkomende fietsdief stallen, vooral in de grote steden. De uitvoering hiervan zal voor een deel worden gerealiseerd door de Roemeense overheid en deels door een combinatie van Wessanen, Büh- ler (Zwitserland) en Vmf-Stork. Het project maakt deel uit van het sti muleringsplan van de provincie Ol- tenia in Roemenië. De Wereldbank heeft hiertoe een lening verstrekt van 150 miljoen gulden Met de bouw van de diervoederfa- briek wordt begin volgend jaar een aanvang gemaakt. Wessanen zal ge durende een reeks van jaren het pro ject begeleiden. Deze begeleiding omvat de scholing van de Roemeen se medewerkers aan dit project, zo wel in Roemenië als in Nederland en het leveren van kennis op het gebied van de te gebruiken grondstoffen en van mengvoederrecepten. Vmf- Stork zal de apparatuur voor de kunstmelkfabriek leveren. KON. BIJENKORF BEHEER zag in de eerste helft van het op 1 februa ri begonnen boekjaar de exploitatie winst (voor afschrijvingen en belas tingen) met 3.8 miljoen toenemen ten opzichte van hetzelfde tijdvak in 1976. De nettowinst was 2,8 mil joen hoger en de omzet ruim 15 procent. NATIONAAL GRONDBEZIT kwam in het eerste halfjaar tot een winst van 1,95 (was 2,01) miljoen. Naar het zich laat aanzien zal de jaarwinst niet ver afwijken van die van vorig jaar 6,61 miljoen). BILLITON gaat in de Canadese provincie Nieuw-Brunswijk kijken of er geen wolfraam, molybdenum en bismut in de grond zit. De studie wordt samen met seen Canadese maatschappij ondernomen en als het tot winning komt zal ieder van de partners voor de helft deelnemen. NEDUCO De vakbonden en de ondernemingsraden hebben een ge meenschappelijk positief advies uit gebracht over de samenwerking tus sen de bouwmateriaalproducenten van Egteren ICM en Neduco (die in feite op een fusie neerkomt, red.). Dit hebben de moedermaatschappijen, resp. DSM en Amstelland Concern- beheer, samen meegedeeld. Er zal nog uitvoerig overleg worden ge pleegd over eventuele sociale gevol gen. Hangende dit overleg wordt nie mand gedwongen ontslagen. Blij kens eerdere mededelingen zal het aantal arbeidsplaatsen echter wel verminderen, voor het merendeel ge leidelijk ABN gaat tegen een koers van 100 spaarbiljetten met een looptijd van bijna zes jaar uitschrijven. Door een rente van 7,5 procent ontvangen in schrijvers op 1 april 1983 150 gulden. De afgiftekoers wordt regelmatig bij gesteld. SLAVENBURG S BANK verdien de in de eerste zes maanden netto 13 (12,9) miljoen. De baten gingen omhoog van ƒ89 tot 96,4 miljoen waartegen een kostenstijging stond van 556,8 tot 64,1 miljoen. Het ba lanstotaal steeg van ƒ6.51 miljard op 31 december tot 6,83 miljard op 30 juni. DE TELEGRAAF heeft in de eer ste zeven vierwekelijkse perioden van 1977 de nettowinst met ruim 10 pet. zien stijgen. De succesvolle start van het weekblad Privé heeft zich geconsolideerd in de vorm van een betaalde oplage van rond 375.000. BOELE EN VAN EESTEREN in Den Haag, die deel uitmaakt van de Stevin Groep, heeft een aantal belangrijke opdrachten verkregen waarmee een totaalbedrag van ca. 60 miljoen is gemoeid. A HO LD is in een vergevorderd onderhandelingsstadium gekomen met de gemeente Spijkenisse over een Miro-vestiging. Er van uitgaande dat de onderhandelingen slagen zal de bouw in 1978 kunnen beginnen De Rijksdienst IJsselmeerpolders en Ahold hebben in principe overeen stemming bereikt over de vestiging van een Miro in Lelystad. Rond 1 januari 1980 kan deze Miro in bedrijf zijn. Van een medewerker Al twintig dagen wordt er nu gestaakt bij het Portugees- Nederlandse bedrijf Copam in Sacavem, een voorstad van Lissa bon. Enig uitzicht op een spoedige oplossing die beide partijen zou kunnen bevredigen is er niet. Een pat-stelling die typerend is voor de algemene situatie in Portugal, het Portugal van „na de revolutie". Copam is een fabriek, waar vloeibare suiker (glucose) wordt gemaakt. Het procédé is eigendom van het Neder landse concern Koninklijk Scholten Honig (KSH). Behalve de know-how bezit KSH ook 23% van het aande lenkapitaal. De overige aandelen zijn in handen van een Portugese familie. Aan de kant Althans, zo was het tot augustus 1975. Toen werd namelijk de be drijfsleiding door de regering aan de kant gezet en een beheerscommissie gevormd van ingenieurs uit het be drijf en het ministerie van industrie en techniek. President-directeur en grootste aandeelhouder Vitor Car- mona E Costa vertrok naar Brazilië. Hij zou zich schuldig hebben ge maakt aan „economische sabotage": onderfacturering naar een zusteron derneming in Angola, hoge presta tie-premies aan directie-leden, finan ciële manipulaties met diverse Hol ding maatschappijen om geld aan de belasting te onttrekken en meer van dergelijke zaken. Volgens een woord voerder van het ministerie allemaal niet zulke schokkende affaires: „Boekhoudkundige ingrepen die ook in Nederland bijvoorbeeld heel ge bruikelijk zijn. door de communis ten en de regering destijds enorm aangedikt om een rede te hebben in te grijpen. Maar volgens ingenieur Maria Joa- quina Antero, die namens de arbei ders spreekt, is het staatsingrijpen het gevolg van de bewustwording van de arbeiders: „Zij gingen zich na de staatsgreep van 25 april 1974 af vragen hoe het nu stond met de gang van zaken in het bedrijf. De arbei ders hebben de tussenkomst van de regering moeten afdwingen om hun werkgelegenheid te redden. Feit is dat de schuld van Copam bij -de bank op dat moment meer dan acht miljoen gulden bedroeg, méér dan de helft van het totale aandelenkapi taal. Feit is ook dat de Portugese economie al voor 25 april '74 behoor lijk bergafwaarts ging. Met de toena me van het revolutionaire elan daar na. kelderde tegelijk het „onderne mersklimaat". Vooral na de mislukte staatsgreep van generaal De Spino- la. 11 maart 1975, werden in heel Portugal bedrijven bezet en sloegen ondernemers op de vlucht o.a. voor de fiscus. Wat zij achter lieten werd door de arbeiders overgeno men, genationaliseerd, of, zoals in het geval van Copam als feitelijke oplossing door een gemengde com missie van regering en arbeiders beheerd. Zelfbestuur „Van toen af aan hebben in feite de arbeiders zelf het bedrijf beheerd", vertelt ingenieur Maria Joaquina die één van de leden van de beheerscom missie was. „Hadden de arbeiders tot dan toe van de directie de noodzake lijke informatie moeten afdwingen, nu werd de situatie heel anders. De beheerscommissie deed haar best om bijvoorbeeld met muurkranten de arbeiders op de hoogte te houden van de stand van zaken in het be drijf. Alle belangrijke beleidsbeslis singen werden in algemene vergade ringen genomen met meerderheid van stemmen. Voor de beheerscom missie was dat niet gemakkelijk. De meeste arbeiders hadden er bijvoor beeld nog geen idee van wat een bedrijfsbalans eigenlijk is". Dankzij deze aanpak is het volgens Maria Joaquina mogelijk geweest om in 1976 de verkopen te doen stijgen, het arbeidsplaatsen met veertig uit te breiden en een winst van bijna an derhalf miljoen gulden te maken, „meer dan ooit tevoren". De arbeiders zelf bevestigen dit. Het klinkt een beetje vreemd in Neder landse oren als men hoort dat deze arbeiders er trots op zijn dat zonder enige loonsverhoging de produktie vijfentwintig procent gestegen is en er van een drie-ploegendienst naar de vol-continu is overgeschakeld. „Het belangrijkste voor mij is, dat ik nu plezier heb in mijn werk", aldus een willekeurig aangesproken arbei der. Hij kan het weten want hij werkt al meer dan veertien jaar bij ditzelfde bedrijf. Teruggave Zo was het dus toen op 13 Juli van dit jaar de regering besloot het be drijf terug te geven aan de vroegere eigenaar. „De bedoeling van de tus senkomst van de staat bij dit soort bedrijven is nooit verder gegaan dan het voorkomen van het faillisse ment en het handhaven van de be staande arbeidsplaatsen", aldus in genieur Nandim de Carvalho van het ministerie van Industrie Nu deze bedrijven weer gezond zijn Copam is slechts één van de twee honderdzestig gevallen! moet aan dit staatsingrijpen een einde ko men. Omdat de regering, met het oog op de EG, nu eenmaal beloofd heeft de particuliere sector weer te versterken, moeten deze bedrijven in principe aan de vroegere eigenaar worden terug gegeven. „Pas als deze het aanbod weigert, komen andere oplossingen in aanmerking", zegt de ministeriële woordvoerder. Aldus werd directeur Vitor Carmona E Costa teruggeroepen uit Brazilië en stond hij met de vertegenwoordi ger van Scholten-Honig op 20 juli voor de poort van het bedrijf. Maar ze werden niet toegelaten. De alge mene vergadering was het met de teruggave alles behalve eens. Voor „de Nederlander" werd echter een uitzondering gemaakt: hij mocht er wel in. Waarom hij een wit voetje bij de arbeiders heeft, begrijpt ook mr M. E. Houck van Scholten-Honig zelf niet zo goed. „Tijdens de perio de van het staatsbeheer hebben wij de levering van know-how gestopt. Maar wij hebben wel contact gehou den en samengewerkt met de be heerscommissie", zegt hij, „anders zou Copam zich van de buitenwe reld volkomen hebben geïsoleerd". „Carmona E Costa heeft tenslotte ook „de Nederlanders" benadeeld met zijn financiële manipulaties van destijds", zegt Maria Joaquina. Nationalisering Het voorstel van de arbeiders is het bedrijf te nationaliseren. Zij klam pen zich daarbij vast aan een artikel in de nieuwe grondwet van mei 1976. Daarin staat dat in Portugal geen private-monopoliebedrijven mogen bestaan. Copam is in Portugal het enige bedrijf waar glucose uit zet meel wordt geproduceerd. Ongeveer dertig andere bedrijven zijn van deze glucose afhankelijk. „Onzin", zegt het ministerie. „Copam is slechts een monopolie „defacto"; niet „dejure", dat wil zeggen dat het bedrijf geen alleenrecht op de zet- meelproductie heeft. „Het is louter een politiek conflict", zegt ing. Nan dim de Carvalho, „praten heeft geen enkele zin". Politiek conflict Een politiek conflict is het zeker. Aan de ene kant staat de opvatting van de communisten die het over grote deel van de arbeiders achter zich hebben staan, ook bij Copam. De communisten zijntegen aanslui- 'ting bij de EG. Aan de andere kant staat de meerderheid in het parle ment, waar de socialisten van Mario Soares de dienst uitmaken. Zij wil len de aansluiting bij de EG duide lijk wel. De Portugese economie is verschrikkelijk achter gebleven, daar zijn allen het over eens. Maar de communisten willen deze econo mie beschermen door hoge invoér- rechten en in grote mate van autar kie, dat wil zeggen zelfredzaamheid. Volgens hun opvatting zouden dan én de werkgelegenheid én het le venspeil én een minimum aan wel vaart gegarandeerd kunnen worden. Het beleid van de socialisten wil eerst de economie saneren. „Voor dat we de weg van het socialisme kunnen bewandelen, moet de rege ring eerst de economische basis van de Portugese samenleving verstevi gen." zegt Mario Soars in een inter view met een Portugese krant, „an ders loopt de democratie gevaar en alleen vanuit de democratie willen we naar het socialisme Afvloeiing Sanering van de economie betekent voor Copam dat er van de 280 man nog geen honderd kunnen blijven, de rest zal moeten afvloeien. Het versterken van de particuliere sec tor in het kader van de democratie betekent het afschaffen van de alge mene vergadering. Maar toetreden tot de EG betekent voor Copam ook nieuwe afzetmogelijkheden in Span je. Mr. Houdt van KSH zegt het zo: „Het is waar dat in 1976 een behoor lijke winst is geboekt. Er even vanaf gezien dat men geen dividend heeft uitgekeerd, heeft men volgens mij deze winst niet op economisch ver antwoorde wijze geïnvesteerd. De investeringen zijn mijns inziens po litiek geweest: dat wil zeggen vooral gericht op een uitbreiding van de werkgelegenheid ten nadele van de rentabiliteit. Maria Joaquina zegt: „Wij hebben de rentabiliteit juist ten gunste la ten komen van de werkgelegen heid." De arbeiders van Copam vin den de keus vooralsnog niet zo moei lijk: de EG brengt hen slechts werk loosheid en stijgende prijzen. En vooral: „geen plezier in je werk." Op 29 juli stond directeur Carmona E Costa opnieuw voor de poort, verge zeld van de Portugese oproerpolitie. •De algemene vergadering besloot geen confrontatie met de politie aan te gaan en liet hen binnen. Maar tegelijk werd met vrijwel alle stem men voor (twee onthoudingen) be sloten in staking te gaan. Op 6 au gustus werden 19 seizoenarbeiders ontslagen omdat hun contract was afgelopen. Op 9 augustus verstuur de de directie aan elke arbeider een brief met daarin een oproep tot overleg. Alle brieven worden ongeo pend teruggestuurd. Op 16 augustus werden twaalf arbeiders door de di rectie geschorst De door de staking veroorzaakte schade is volgens de directie in de orde van grootte van veertien duizend gulden per dag. Als voorbeeld van simplisme noem de Spit „de gretigheid, waarmee de loonexplosie van 1964 en de te hoge arbeidskosten worden aangewezen als enige of voornaamste oorzaak van de huidige moeilijkhedenAls men echter kijkt naar de oorzaken achter de gestegen loonkosten, stuit men op de „ongeremde expansie en investeringsdrang". die het be drijfsleven in voorgaande jaren heeft getoond. „Bij die tè grote expansie werd geen rekening gehouden met het beperkte aanbod op de arbeids markt. Iedereen herinnert zich het ongezon de kunst- en vliegwerk, dat tegen elkaar opbiedende werkgevers moes ten toepassen om het uitgroeiende produktie-apparaat met werkne mers bezet te houden". Het is, aldus Spit, de 'Druk op de expansieketel' geweest, die leidde tot de loonexplo sie. Daarom eist de vakbeweging voor de komende tijd niet alleen een beleid tot beheersing van de arbeids kosten, maar ook „een bewust be leid, waardoor investeringen onder controle komen". Het NKV zal „gepaste aandacht" schenken aan de reactie van de Ne derlandse bischoppen op „visie ter visie", waarin het NKV de belang rijkste doelstellingen van haar be leid aangeeft. De bisschoppen heb ben „de toonzetting van idealisme en verantwoordelijkheid in het visie program duidelijk onderkend", al dus Spit. „Wij zijn blij met het oor deel, en hebben er geen enkele moei te mee dat daarnaast een aantal inhoudelijke kanttekeningen is ge plaatst" BEIROET (DPA) - Frankrijk gaat Irak voor rond een miljard dollar aan militair materieel en wapens leveren die grotendeels in de vorm van Iraakse olie worden betaald, zo meldt het in Beiroet verschijnende dagblad 'Le Reveil'. Volgens de krant hebben de twee landen het verdrag voor deze transactie onlangs geparafeerd. De ruil 'wapens voor olie' zou zijn uitgewerkt tijdens het bezoek dat de Franse premier Barre in juni aan Bagdad bracht. Nog altijd volgens 'Le Reveil' zullen de Franse leveran ties bestaan uit radarstations, hef- schroefvliegtuigen, tanks, vliegtui gen en luchtdoelraketten Volgens westerse diplomaten in de Libanese hoofdstad maakt de trans actie deel uit van het Franse streven om zich zowel te verzekeren van vol doende olie uit het Midden-Oosten als opdrachten voor de nationale wa penindustrie. CANBERRA De Australische re gering heeft het vier Jaar oude ver bod op de uitvoer van uranium op geheven. Maar deze grondstof voor kerncentrales mag alleen gaan naar landen die behoefte hebben aan energie. Premier Malcolm Fraser zei dat de toekomstige winning en de uitvoer aan een streng toezicht wor den onderworpen. De Australische regering heeft bepaald dat alleen die landen uranium kunnen kopen van Australië die het verdrag tegen ver spreiding van kernwapens hebben ondertekend en die bereid zijn de Internationale Commissie voor Kernenergie toe te laten tot hun kerncentrales. GOUDA De kalkzandateenfa- briek Clovis. die tot het voormalig jNederhorst-concern in Gouda be hoorde. is definitief overgenomen door de Bakker-Groep Aangezien door de overneming ze kerheid wordt geboden omtrent de werkgelegenheid en de continuïteit van Clovis, staan de bonden positief tegenover de overneming. Deze hou ding wordt mede bepaald door voor genomen investeringen in het pro- duktenpakket, met name in breuk steen. Clovis wordt onder dezelfde directie voortgezet Over de verdere gang van zaken zullen directie en bonden contact houden, aldus Nederhorst. NAIROBI (DPA) - President Idl Amin is bereid een ongenoemd aan tal Aziaten die ln de laatste jaren uit Oeganda gewezen zijn. financieel schadeloos te stellen voor vermo- gensverliezen. Naar radlo-Oeganda gisteren bekendmaakte, is bij over leg tussen het commissariaat voor de vluchtelingen van de Verenigde Naties en .de Oegandese regering over deze kwestie een overeenkomst gesloten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 23