rpïstï*''^ En bloeien zal zij als een roos... >>- 1 L CyA-y A-.€?r v -y '"'n5£^" Nederlands actieplan ■pTERDAG 27 AUGUSTUS 1977 THOUW/KWARTET19 -■' Sy /-. y y-^'> -/ ./•y -n/ 3 "7 "x-?. loor Nico Kussendrager ,En bloeien zal zij als een oos is het uitgangs- iunt op de woestijnconfe- pntie die de komende len dagen in Nairobi rordt gehouden. Senminste vijftig miljoen mensen wo- en in gebieden die langzaam verande- ïn in woestijnen. Grote delen van oort-west-India beginnen op een laanlandschap te lijken door ontbos- ing en overbeweiding. In de Soedan is e woestijn binnen twintig jaar meer an honderd kilometer naar het zuiden pgeschoven. In de Sahara is 650.000 ierkante kilometer (twintig keer Ne erland) de afgelopen halve eeuw ver- )ren gegaan. In Latijns-Amerika n zo kunnen we nog een hele tijd oorgaan. |iet voor niets dus, dat de Verenigde laties een conferentie over woestijnen ouden. Hoewel: alwcér een jamboree ver een binnen afzienbare tijd niet op e lossen wereldprobleem? h Stockholm werd gepraat over het ülieu, in Boekarest over bevolkings- toei, in Rome over voedselvoorzie- ing, in Vancouver over wonen, in fexico-City over de vrouw, in Mar del flata (Argentinië) over water en nu dus 1 de Keniase hoofdstad over woestij- jen. Wél problemen die nauw met el- aar te maken hebben. lm een paar betrekkelijk voor de hand ggende verbanden te noemen: zonder en goede watervoorziening is ontwik- èling van de landbouw onmogelijk, en gebrekkige landbouw leidt tot oedseltekorten. Het ontbreken van estaansmogelijkheden in de land- öuw betekent een trek naar de stad in erde wereldlanden, waar mensen te- echt komen in de meest ellendige loppenwijken. Verbetering van de ïefomstandigheden in de derde wereld oudt een vermindering van de bevol- ingsgroei in. Mensen daar die het wat eter krijgen gaan, zo is bewezen, ook fleer aandacht besteden aan het kin- jertal. De beste „pil" is ontwikkeling. fet opzetten van de landbouw vraagt iiet alleen meer water, maar ook een lalt toeroepen aan de woestijnen, het oorkomen dat vruchtbare landbouw- ebieden veranderen in woestenijen, fraardoor kan wel weer de vrouw in het (edrang komen (Mexico). Zij hield zich n het verleden doorgaans bezig met de ftndbouw, die nu een zaak van mannen rordt, waardoor de vrouw in aanzien laait. finnen het rijtje van praatbijeenkom- ten van de Verenigde Naties zijn ook! Ie economische conferenties van de lolkenbond te plaatsen. Betere prijzen 'oor de landbouwgewassen die derde linden leveren betekenen dat niet lan ger hoeft te worden gepoogd zoveel hogelijk te oogsten om toch nog iets te ierdienen. Grond kan de kans worden -gegeven tot rust te komen en zich te Jerstellcn En moet niet een Unctad 6>ver de wereldhandel» leiden tot bete- e inkomsten voor de derde landen daardoor die tot ontwikkeling kunnen komen en meer aandacht kunnen be steden aan het beheer van land en water? Wie nu zegt dat de armoede ook deels ligt aan het gekozen beleid en de ongelijke verdeling in ontwikke lingslanden zelf, heeft gelijk. Wat het oprukken van de woestijnen be treft zal ook dat in Nairobi aan de orde moeten komen: de onvoldoen de moeite die derde landen zich vaak getroosten om te voorkomen dat akkers wegwaaien in de wind of wegspoelen in wild kolkende rivie ren. Ontbossing, overbeweiding en een te intensief, te hevig gebruik van de grond zijn daarvan belangrij ke oorzaken. Wie ergens door een ontwikkelings land rijdt en daar een grote truck met daarop reusachtige bomen ziet staan, kan er van verzekerd zijn dat tientallen mensen om de wagen heenzwermen. Zij plukken de schors en andere stukken van de stammen om die te gebruiken als brandhout. Brandhout is erg belangrijk voor het bestaan in zo'n land, om op te ko ken, of als verwarming. Bij het woord „energiecrisis" denkt bijna iemand aan brandhout, maar het tekort délraan kan volgens veel deskundigen de komende jaren rampzalige vormen aannemen. En bleef het maar bij het plukken van de schors van boomstammen op een auto. Het zoeken naar brand hout is één van de belangrijkste oorzaken van de ontbossing in derde landen. Ontbossing op nog veel grotere schaal gebeurt ter wille van de hout industrie hier want willen wij niet zitten op meubelen van tropisch hout? en voor stutten in de mij nen. De omvang van de houtkap in Chili bleek bij onderzoek gelijke tred te houden met de prijzen op de Londense kopermarkt. De woudreuzen op de eerder ge noemde trucks zijn daarvoor be stemd. Overbekend is het voorbeeld van de Japanners die aan de kap zijn gegaan op de Indonesische ei landen, en herbebossing is er zelden of nooit bij. Als de bomen verdwenen zijn, zijn ei ook geen wortels meer om de grond vast te houden en op een beetje helling spoelt de bodem binnen de kortste keren naar beneden. Het eni ge wat over blijft is een kale rots waarmee niets meer te beginnen valt. Wat betreft overbeweiding wordt onmiddellijk de Sahel genoemd. Want het mag waar zijn dat daar een paar jaar geleden nog minder regen viel dan gebruikelijk, belangrijkste oorzaak van het oprukken van de woestijn daar was het teveel, aan dieren. Zij klonterden samen rond de schaarse putten, vertrapten de grond die binnen de kortste keren een prooi werd van de wind. Wie rondreed door de Sahellanden zag niet zelden één grote zandvlakte vlak rond de putten, en weelderig groen op slechts een paar kilometer afstand. Belangrijk onderdeel van de strijd tegen de „verzanding" in de Sahellanden is daarom op het ogen blik ook het in goede banen leiden van de nomaden, de rondtrekkende veehouders met hun kudden. Een te intensief gebruik van de grond voor akkerbouw is in verschil lende Afrikaanse landen te zien. In vroeger tijden brandden de kleine boeren de begroeiing plat, zaaiden en oogsten er een paar jaar, hun gewassen tot dat de grond was uit geput en trokken verder om pas na een aantal jaren weer terug te ko men. Maar naarmate de bevolking groeide kwamen de akkerbouwers steeds eerder op die verlaten gron den terug, waardoor de bodem zich niet kon herstellen en na verloop 'Uitwisseling van gedachten', noemt minister Jan Pronk (ont wikkelingssamenwerking) als belangrijk doel van de woestijn conferentie in Nairobi. Neder land zal in de Keniase hoofd stad een actieplan indienen om internationaal het voortkruipen van de woestijnen tegen te gaan. Zo'n plan zal, zegt Pronk, niet op korte termijn te verwezenlij ken zijn. De opzet is dat de betrokken regeringen geleide lijk aan de aanbevelingen in hun beleid opnemen. Daarom moet zo'n actieplan deel uitma ken van een meerjarenprogram ma waarbij van tijd tot tijd kan worden bekeken welke vooruit gang is geboekt. De geesten moeten worden rijp gemaakt om geld te steken in het terugdrin gen van de oprukkende woes tijn, aldus de minister van ont wikkelingssamenwerking. Veel hoeft dat naar verhouding niet te zijn. Een studiegroep die het Nederlandse aandeel in de conferentie in Nairobi heeft voorbereid schat dat met één miljard gulden erg veel te doen is. Daar tegenover staat dat als de woestijnen tot bloei worden gebracht ze per jaar voor zo'n 2,3 miljard opbrengen. Net als bij een goede watervoorziening zo bleek tijdens de waterconfe rentie in Argentinië zijn de baten onvergelijkbaar veel ho ger dan de kosten Dat deson danks niets gebeurt is daarom des te schrijnender Punt is hoe en door wie de kosten zul len moeten worden betaald. De bedoeling is niet daarvoor op de bijeenkomst in de Keniase hoofdstad een fonds in het le ven te roepen. van tijd ook al makkelijk kon wor den weggevoerd door wind en water. In Wageningen zijn hele formules uitgedacht na verloop van hoeveel tijd dat soort gronden weer in bezit kunnen worden genomen, maar de moeilijkheid is dat de kleine boeren zich er niet aan houden. Voortdurend blijkt dat de mens schuldig is aan het voortkruipen van de woestijnen en niet in de éérste plaats de natuur. Niet voor niets heeft een binnenkort te ver schijnen boek van de journalist Matthijs de Vreede naar aanleiding van de woestijnconferentie Mensen en woestijnen, en een rapport van de Amerikaanse onderzoekgroep Worldwatch: Verspreiding van de woestijn mensenhand, met als slot som dat de mens haar veroorzaakt, dat de mens het slachtoffer is en dat de mens de strijd zal moeten aan binden. Als „wapen" noemt de hoogleraar De Weile „de groenmaking" het op nieuw beplanten van gebieden die al woestijn zijn of dat dreigen te wor den. De Weile die bij het KNMI werkt, zal de Nederlandse vertegen woordiging naar de woestijnbijeen komst met raad ter zijde staan. De onderzoekers van Worldwatch noemen betere manieren van land bouw als oplossing. De boeren moe ten kunnen planten, zaaien en oog sten zónder dat daardoor na een aantal jaren gronden verloren gaan, en daarvoor is een goede landbouw voorlichting nodig, die dan vooral aan de kleine boeren zal moeten worden gegeven. Op het ogenblik wordt veel aandacht gegeven aan landbouw op grote schaal, op gewas sen die voor uitvoer zijn bestemd naar de westerse landen. Voor de landbouwgronden kan dat rampza lig zijn, al was het alleen maar om dat de kans op ziekten in de gewas sen veel groter is. Als dat eenmaal gebeurt ligt de bo dem binnen de kortste keren weer bloot aan wind en water. De Sahel is wat dat betreft weer schoolvoor beeld helaas ook voor hoe het niet moet terwijl daar ook geleerd kan worden wat nu de toekomst moet zijn van de rondzwervende nomaden. Hervestigen zegt het ene land. ter wijl zij dat eeuwenlang niet gedaan hebben, en ook niet willen. Laten rondtrekken, meent het andere maar wel goed in de gaten houden, waar en wanneer, en hoe lang. Het is één van de onderwerpen die op de bijeenkomst in Nairobi besproken zullen worden, omdat er zo weinig van bekend is. Veel zal er afhangen van de wil van met name derde landen om iets te doen tegen het oprukken van de woestijnen, wat tot nu toe uit onwil, onkunde of on macht vaak is nagelaten. Onwil van regeringen die zelf baat hadden bij ontbossing. De inkomsten van de buitenlandse kappers waren van har te welkom, of regeringsinstellingen verdienden er zelf goed aan. Kenia is een voorbeeld van een land waar grote delen in het oosten braak kwamen te liggen door ontbossing voor de uitvoer van houtskool. En president Kenyatta en zijn clan kunnen wat dat betreft geen onwe tendheid voorwenden. Onkunde omdat de kennis vaak ont breekt om die landbouw te bedrij ven en dat beleid te voeren dat een natuurlijk evenwicht enigszins ln stand houdt. Onmacht omdat met name de arm ste landen gedwongen zijn, teneinde vandéóg in leven te blijven, hun bestaansmogelijkheden van morgen te ondermijnen, door de landbouw gronden veel meer te gebruiken dan verantwoord is. Niet alleen de armste landen zijn het slachtoffer, maar ook armste groe pen van mensen omdat de anderen nog wel de kans hebben weg te trek ken en in leven te blijven. „Armste landen, armste groepen", maar wat hebben wij er mee te maken? Laten we het niet hebben over saamhorig heid maar over puur eigen belang. Er zijn aanwijzingen dat door het oprukken van de woestijnen het kli maat op deze aarde aan het veran deren is. Niemand zal kunnen aanto nen dat wij daardoor zo'n slechte zomer achter de rug hebben, maar het is wel vol te houden dat door het ontbreken van begroeiing in steeds meer streken op deze aardkloot een groter deel van de zonnestraling wordt teruggekaatst, waardoor het over het algemeen kouder wordt. Woestijnvorming kan ook de oor zaak zijn van het wegblijven van moessonregens of de droogte in West-Europa vorig jaar. Dat het klimaat geen vast gegeven is. is in de loop van honderdduizen den jaren gebleken maar het is waarschijnlijk voor het eerst dat de mens er zo'n grote invloed op heeft. Met het oprukken van de woestijnen komt ook de wereld voedsel voorzie ning in gevaar. Op het ogenblik zijn de graanopbrengsten hoger dan ze in jaren geweest zijn en het is mak kelijk nu tevreden achterover te leu nen. Het ziet er immers naar uit dat het wereld voedseltekort verleden *-tijd aan het worden is, maar wie dat denkt is op zijn zachtst gezegd kort zichtig. Gelukkig gaat het op het ogenblik door toevallige omstandig heden wat beter, maar als steeds meer landbouwgronden niet meer te gebruiken zijn, ligt de tijd van „overschotten" binnen de kortste keren weer achter ons. Daar zullen allereerst weer de arm ste groepen in de armste landen het slachtoffer van worden maar op den duur zal het voor de hele wereldbe volking merkbaar zijn. Hongersno den en misoogsten in het verleden zijn een waarschuwing. Aan de vooravond van de conferen tie in Nairobi wordt het oprukken van de woestijnen „één van de be langrijkste bedreigingen van de mensheid genoemd. Dat zijn zware woorden die alles te maken hebben met de jamboree die in Nairobi ge houden wordt. Eerlijker is het te zeggen dat het ook uitdijen van on bruikbare en onvruchtbare gebie den op deze aarde aantoont dat on danks het gepraat van tientallen jaren aan werkelijke ontwikkeling nog steeds niet begonnen is. Het voortkruipen van de woestijnen door menselijk toedoen is daarvan maar één onderdeel. Mogelijk kunnen de afgevaardigden in Nairobi als de tijd en de papierla wine het toelaten eens gaan kijken aan het meer van Nakoeroe. Bij de ingang van het natuurpark daar, met honderdduizenden flamingo's, staan een paar schamele boompjes. Ze zijn ooit eens geplant door de president zelf als het begin van een groot herbebossingsplan, waarvan een erg mooi bord getuigt. Maar verder dan die paar boompjes is het •tot nu toe niet gekomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 19