Zorg en eigenbelang vermengd Niet-jood-verklaring in een van de twaalf gemeenten te krijgen Opel en Fiat meest favoriet bij autodieven AUTOBIOGRAFIE ,Fluisterdiesel' van Mitsubishi Evenveel prestaties met normaalbenzine Nollen en de zwakzinnigen zorg: vragen over Samivoz Israël Comité Nederland wil verbod F r 11 Ziekteverzuim in onderwijs lager dan bij bedrijven Audi 100 Avant nieuw topmodel VW-concern Fransen willen Japanse auto- invoer beperken l^JATEHDAG 27 AUGUSTUS 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet 15 Sicco de Jong an een onzer verslaggevers iEN HAAG/DEN BOSCH De officier van justitie in Den osch, mr A.J.M. van Overveldt, is al bijna twee maanden bezig jzich te buigen over de vraag of er een onderzoek zal moeten 'worden ingesteld naar Samivoz. Begin juli drongen de PvdA- Kamerleden Drenth, Dolman en De Graaf, die al eerder aan een zestal ministers vragen stelden over deze overkoepelende organi satie van zwakzinnigeninstituten, er bij minister Van Agt op aan Gemeenschapsgeld een dergelijk onderzoek te bevorderen. Minister Van Agt heeft de lm Kamervragen doorgestuurd naar de officier van justitie, maar tot nu toe is er uit Den Bosch niets vernomen. A.C.J.A. Nollen van de stichting Sa mivoz, om Vrij Nederland te citeren. Zo kon het gebeuren, dat privébe- langen van Nollen op een wonderlij ke wijze door die van Samivoz ging heenlopen. Een situatie, die ook nu nog haast ongewijzigd voortbestaat. Van de kant van het ministerie van volksgezondheid liet men weten, dat de eerste serie vragen, gesteld door de PvdA. wat de beantwoording be treft inmiddels rondvis. Ook deze zijn naar Den Bosch gestuurd. Het ziet er echter naar uit, dat het nog wel enige tijd zal duren voordat er licht komt in deze zaak. „De teneur van de verwevenheid van de zwakzinnnigenzorg van de 26 zwakzinnigeninternaten van de stichting Samivoz op de publikaties in Vrij Nederland van de laatste maanden over deze stichting en haar voorzitter, de heer A.C.J.A. Nollen. Publikaties, waarin gesteld wordt dat de privébelangen van zakenman Nollen zo zijn verstrengeld met de zorg voor de zwakzinnigen, die de stichting Samivoz voorstaat, dat de heer Nollen er in de loop der jaren miljoenen aan heeft verdiend. Hoog tijd Het is een verwevenheid, waarvan nu ook de directeuren van de zwak zinnigen-internaten vinden, dat er een eind aan moet komen. Zij staan hierin overigens niet alleen. Immers ook anderen hebben laten weten dat het hoog tijd wordt, dat het Nollen- syndicaat, zoals dit imperium in de wandeling wordt aangeduid, wordt aangepakt. „Wat Nollen doet is maatschappelijk onaanvaardbaar, de belangenvermenging die daar ge beurt is schrijnend", aldus directeur drs J.F.C. van Vroenhoven van het ziekenfonds, Midden-Brabant, die moet onderhandelen met de Sa- mivoz-instellingen. Dr J. Hoeing, inspecteur in algemene dienst van de afdeling intra- en ex- tra-murale zorg van de afdeling zwakzinnigen van het ministerie van volksgezondheid, noemt de handel wijze van de heer Nollen „immoreel" en ook het Centraal Orgaan Zieken huistarieven (COZ) zet de nodige vraagtekens bij Samivoz. Wat is er nu in grote lijnen aan de hand? De heer A.C.J.A. Nollen (66). voormalige ambtenaar van het mi nisterie van binnenlandse zaken, ontdekte in de jaren vijftig, dat er een enorme behoefte bestond aan tehuizen en internaten voor geeeste- lijk gehandicapten. Dat resulteerde in de oprichting van de stichting Samivoz in Den Bosch, waar hij zelf voorzitter van werd. Een functie die hij nog steeds bekleedt, maar die hij nog dit jaar dat wil zeggen voor 1 januari 1978 zal neerleggen. Overkoepelend Deze stichting is in de loop der jaren gaan fungeren als het overkoepe lend orgaan voor tien andere stich tingen, waarvan de heer Nollen eveneens voorzitter is, en die geza menlijk 26 internaten en verzorging stehuizen exploiteren, acht scholen voor buitengewoon onderwijs en twee opleidingsinstituten. In totaal werken er ongeveer 400 mensen bij Samivoz, die zorg draagt voor vier duizend patiënten. Behalve dat er kan worden gepro- ken van een wel wat grote opeensta peling van functies, bij één man, is er verder op het eerste gezicht nog weinig aan de hand. De heer Nollen echter ontdekte, dat je aan het be drijven van liefdadigheid best goed kon verdienen. Met dat doel riep hij een tiental privé-ondememingen in het leven, die zich gingen bezighou den met het leveren van diensten en goederen aan de stichting Samivoz. De ondernemingen bracht hij onder in de Stichting Markendaal-holding •en hij werd zelf directeur daarvan. De Markendaal-holding kreeg het alleenrecht om diensten en goede ren te leveren aan Samivoz, zodat het op zijn zachtst gezegd mer kwaardige patroon ontstond, dat di recteur A.C.J.A. Nollen vlees, worst, meubels, machines en keukenappa- ratuur leverde aan voorzitter De heer Nollen, die zich inmiddels in België heeft gevestigd, heeft zijn im perium kunnen opbouwen met ge meenschapsgelden. In totaal gaat het daarbij om vijfhonderd miljoen gulden. Via de Algemene Wet Bij zondere Ziektekosten (AWBZ) wordt alles wat de stichting Sami-* voz doet voor haar vierduizend pa tiënten betaald door de gemeen schap. En van dit geld worden onder meer de goederen en diensten be taald, die de stichting Markendaal- holding aan Samivoz levert. Er is echter meer: naast het veeteeltbe drijf Rosmalen, Boekos-vleeswaren- fabriek, Tebrex (installatie van gro te keukens en wasserij-installaties) en de stichting Centrale Wasserij behoort tot de Markendaal-holding ook de Advies- en Administratie- groep 's Hertogenbosch (AAG), die is opgezet om diensten te verlenen aan kleine en middelgrote bedrijven en adviseurs kan leveren. Belangrijkste opdrachtgever is Sa mivoz, die jaarlijks drie miljoen gul den betaalt aan AAG voor verrichte diensten aan het bestuursbureau van Samivoz en aan de 26 tehuizen en aanverwante instellingen. De AAG, die nog vier ondernemingen telt, beheert de patiëntengelden en wikkelt de nalatenschappen af van overleden patiënten. Tot het Nollen-syndicaat behoort verder de Nederlandse stichting voor aangepaste woonvormen (NSAW), die zetelt in Zaltbommel. Deze stichting zou, aldus VN, een niet gewaarborgde lening van één miljoen gulden beter hebben ver strekt aan de Advies- en Admini- stratiegroep Brussel (AAB), die zich tot de 'daar opgerichte vereniging Intramuzo verhoudt als de AAG tot Samivoz en dat alles onder supervi sie van de heer A. C. J. A. Nollen, die zich ook in België wilde gaan bezig houden met zwakzinnigenzorg. Spreekverbod VN liet weten, dat er als gevolg van zijn publikaties over het Nollen-syn dicaat op het kantoor van Samivoz Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Uit een onderzoek van het Israël Comité Nederland blijkt dat in elke provincie een van elke twaalf gemeenten bereid is een „niet-jood verklaring" af te geven. Op grond van deze enquête gaat het comité de minister van binnenlandse zaken verzoeken het verstrekken van gegevens waaruit af te leiden valt dat iemand niet joods is bij wet te verbieden. Het onderzoek werd ingesteld toen bekend werd, dat in de gemeente Made, Prinsenbeek en Waspik ver klaringen werden afgegeven, waaruit bleek dat iemand niet niet-joods was. Deze verklaringen worden vaak geëist door de Arabische landen. Ze kunnen verkregen worden via per soonsregisters van gemeenten waar op de kerkelijke gezindheid vermeld staat. Ze zijn in strijd met het inter nationale verdrag ter uitbanning van rassendiscriminatie. Op vragen die het comité stelde rea geerden 868 gemeenten schriftelijk. Naast de gemiddelde 8,3 procent (een op twaalf) van de gemeenten die de gewraakte papieren verstrekken, heeft zestien procent laten weten de vragen niet te beantwoorden, terwijl nog eens 2,6 procent de brief voor kennisgeving heeft aangenomen. In gemiddeld 11,2 procent van de gemeenten wordt geen verklaring af gegeven waarop de kerkelijke ge zindte staat vermeld. Deze gemeen ten verzekerden, dat zij in de per soonsregisters geen kerkelijke ge zindte meer opnemen. Naast deze duidelijke positieve reac ties kwam van 61,9 procent van de gemeenten een antwoord dat gekwa lificeerd is als „betrekkelijk positief of twijfelachtig". In de beantwoor ding van de vragen is dan niet over wogen dat het „niet-jood" zijn kan blijken uit de kerkelijke gezindte in de persoonsregisters of het blijkt, dat de houding kan veranderen als er nieuwe richtlijnen van hogerhand komen of de samenstelling van de raad of college van b. en w. zich wijzigt. Drie groepen De gemeenten die niet-Jood-verkla- ringen willen afgeven, heeft het co mité onderverdeeld in drie groepen. Meer dan een derde van deze ge meenten verstrekt verklaringen voor „commerciële doeleinden". De aanvrager die zo'n doel beoogt, be hoeft dit niet te melden en kan de verklaring dan ook voor zo'n doel gebruiken. Eenderde antwoordde dat de aanvragen voor een „niet- Jood-verklaring" van geval tot geval bekeken worden (dus niet bij voor baat geweigerd). De overige ge meenten geven de verklaringen af voor „ambtelijk gebruik" of „ten dienste van geestelijke zorg". Dit gebeurt dan ten behoeve van een kerkgenootschap of een genoot schap op geestelijke grondslag. De gegevens zijn ook naar provincie ingedeeld. Wat het niet-beantwoor- den van de brieven betreft, komt Zuid-Holland met 26,3 procent het hoogst. Dit hangt volgens het comi té waarschijnlijk samen met het be trekkelijk grote aantal werknemers in deze provincie, dat in Arabische landen werkt, of voor deze landen werk doet. Het comité merkt op dat een ge meente als Sliedrecht, bekend door A. C. J. A. Nollen: wél wat grote opeenstapeling van functies. FOTO: Bert Nienhuis Autodieven in Nederland zijn het meest tuk op Opeis en Fiats. Telt men het derde merk op de ranglijst van de meest gestolen wagens er bij, dan bestaat meer dan de helft van alle ontvreemde auto's in Nederland uit Opeis, Fiats en Citroëns. en dat van de AAB rekeningen wer den verwijderd en veranderd. Bo vendien kreeg het personeel van de leiding een spreekverbod opgelegd. Nollen zelf, die van mening is dat het zakelijk klimaat in ons land „moordend" is geworden en zich daarom in het naburige België heeft gevestigd, liet VN weten dat wat hij doet maatschappelijk niet onaan vaardbaar is. „U kunt op mij geen kritiek hebben," aldus de heer Nollen. DEN HAAG (ANP) Een groep onderzoekers van de Rijksuniversi teit in Leiden is tot de conclusie gekomen dat het ziekteverzuim in het onderwijs minder hoog is dan in het bedrijfsleven. V/el zeggen de on derzoekers dat enige voorzichtig heid bij een vergelijking geboden blijft. Bij het onderzoek, dat gebeurde in opdracht van het ministerie van on derwijs, is gebleken dat het verzuim in het kleuter- en lager onderwijs in het jaar 1975-1976 4,2 procent be droeg. In hetzelfde jaar bedroeg dat percentage voor het bedrijfsleven 8,5 voor mannen en 10,5 voor vrou wen. Bij het algemeen voortgezet onderwijs was het percentage 4,1 en bij het beroepsonderwijs bleek 5 procent van de werktijd verloren te zijn gegaan. Het verzuim door ziekte In het on derwijs is het grootst in de grote steden. In het kleuteronderwijs is het ziekteverzuim het hoogst: 5,6 procent. De gemiddelde ziekteduur van de leidsters bedraagt gemiddeld veertien dagen. Hoofdleidsters heb ben een aanmerkelijk hoger ziekte verzuim. De universitaire onderzoe kers noemen hun gemiddelde ziek teverzuim van 18 werkdagen (vier weken) en het grote percentage dat zich ziek meldde (70 procent) opval lend TILBURG (ANP) - De 32-jarige C. Roovers uit Oisterwijk is bij werk zaamheden in het gemeentelijke slachthuis in Tilburg door een stroomstoot omgekomen. De man, die in het water stond en geen isole rende schoenen droeg, was bezig met een slijptol, die in aanraking kwam met een onder stroom staan de elektriciteitskabel. zijn vele baggeraars, positief op het verzoek van het comité reageerde. Tekenend wordt genoemd dat een stad als Dordrecht zelfs niet rea geerde. Ook van Alblasserdam, Har- dinxveld-Giessendam, Giessenburg, Oud-Alblas, Molenaarsgraaf, Wijn gaarden en Bleskensgraaf hoorde het comité niets. Het zijn alle ge meenten in een streek waar mensen wonen die veel in Arabische landen werken. Rooms-katholiek Ook Limburg heeft voor een groot deel, 31,3 procent, niet gereageerd. Volgens het comité houdt dit moge lijk verband met het feit, dat in een meer conservatief-traditionalistisch rooms-katholicisme de zaak van Is raël nog altijd niet voldoende onder kend wordt. In Zeeland is volgens het comité geen gemeente gevonden die duide lijk positief reageerde. De provincie Utrecht komt met 22,7 procent het hoogst (geen verklaring verstrekken met gezindte erop). Ze staat evenwel met 27,5 procent ook bovenaan in de categorie gemeenten die bereid zijn niet-Jood-verklaringen af te geven Zo'n gemeente werd in heel Fries land niet gevonden, aldus het comité. De Koninklijke Nederlandsche Au tomobiel Club KNAC heeft er in haar cluborgaan de aandacht op ge vestigd, dat cijfers omtrent de auto diefstallen reeds geruime tijd bij het ministerie van Justitie beschikbaar zijn. Daaruit blijkt een opmerkelijk geringe belangstelling van autodie ven voor de merken Renault en Peu geot, Zweedse en vooral Japanse au to's. Het is echter niet zozeer zoals bijvoorbeeld in Italië wel het geval is het merk of type auto, dat door zijn uiterlijk tot autodiefstal aanzet, maar het gebrek aan goede bescher ming tegen diefstal. Vooral het ont breken van een stuurslot, de aanwe zigheid van een gemakkelijk van buiten te openen tochtraampje of het eenvoudig te openen roldak oefe nen grote aantrekkingskracht op au todieven uit. Natuurlijk is ook het nogal eens voorkomende feit dat de automobi list zijn auto onafgésloten laat staan, er vaak oorzaak van dat hij zijn wagen kwijtraakt. Dat gebeurt vol gens een rapport van het departe ment vermoedelijk in één op de acht tot één op de vijf gevallen. Enkelin gen laten daarbij ook nog de sleutel in het contact zitten. Bij ondervragingen van de daders bleek dat zij vaak tegen de voorwie len trappen om te kijken of die door een stuurslot geblokkeerd worden. Is dat het geval, dan zoeken ze een andere auto om te stelen. Het open maken van een auto blijkt met de meest eenvoudige gereedschappen Het Volkswagen-concern heeft een van de Audi 100 afgeleid coupé-mo del uitgebracht onder de naam Avant. Deze nieuwe topwagen voor Audi-VW heeft een zeer lage lijn met wigvormig front, veel ruitoppervlak en een vijfde deur aan de achter zijde. De motor, die de voorwielen aan drijft, is öf de 1,6 liter van 85 DIN-pk op normaalbenzine, óf de tweeliter 115 pk dan wel de vijfcilinder 2,2 liter 136 pk, elk op super. Daarin komt Audi 100 Avant overeen met de sedans, doch de uitvoeringen zijn verschillend. De Avant L is al zeer compleet met halogeen koplampen, van binnenuit verstelbare buiten spiegel, hoofsteunen en dergelijke; de GL heeft bovendien getinte rui ten, waarvan de voorruit met ge laagd glas, mistlampen en -achter licht, toerenteller en koplamp sproeiers. De nieuwe topwagen van VW-doch- ter Audi-NSU, welke fabriek dit jaar de N8U Ro 80 met Wankel-motor uit produktie nam, zal waarschijnlijk toch op den duur ook nog een versie met de omstreden rotatiemotor krij gen. Het model wordt in september op de Frankforter autotentoonstel ling voor Duitsland in verkoop genomen. In Nederland begint Pon's Automo bielhandel er een maand later mee, maar dan zal alleen nog de vijfcilin der GL-uitvoering mondjesmaat be schikbaar komen. Op dat moment zal tevens bekend zijn wat deze wa gen uit de dertig-mille klasse precies gaat kosten. De Franse regering overweegt de import van Japanse auto's aan ban den te leggen. Vorig jaar is die im port reeds verdubbeld tot vijftigdui zend wagens en dit jaar stijgen de verkopen van de Japanse merken in Frankrijk opnieuw. Binnen de rege ring te Parijs blijkt over deze kwes tie onenigheid te bestaan. Het ministerie van Industrie heeft een studie voltooid en gezegd dat de Japanse merken bijeen niet meer dan drie procent van alle in Frank rijk verkochte auto's voor hun reke ning mogen nemen. Het percentage zou echter gekoppeld kunnen wor den aan de mate, waarin Franse automerken in Japan geïmporteerd worden in een handomdraai mogelijk. Meestal is dat in vijf minuten ge beurd mpt een schroevendraaier, ij zerdraadje of nagelschaartje. Daar na opent men de motorkap (die ove rigens bij een enkele auto, zoals de Renault 16 op slot kan) om de con tactdraden te verbinden en de dief is startklaar. Plaats en tijd voor autodiefstal zijn natuurlijk wat men zou verwachten: het duister heeft in acht tot negen op de tien gevallen de voorkeur en dat zelfde geldt voor rustige straten en parkeerplaatsen. Beveiliging De beveiliging van de auto moet in de eerste plaats van de automobilist zelf uitgaan: fotocamera's of andere kostbare voorwerpen zichtbaar laten liggen is ook een manier om aantrek kingskracht op dieven uit te oefe nen. Maar een deel van de beveili ging is een zaak van de construc teurs, die met betere kwaliteiten slo ten, stuursloten en goede vergrende ling van de tegenwoordig vaak te openen achterste zijruiten kunnen helpen diefstal te voorkomen. In Amerika heeft enkele jaren gele den General Motors zelfs voorge steld te komen tot speciale anti-dief stalvoorzieningen door extra appa ratuur in de wagens te bouwen. Dat lijkt echter niet nodig als de be staande beveiligingssystemen goed worden gebruikt. Tegenwoordig wordt al een elektronische portier- vergrendeling toegepast, die het ge mak heeft dat alle deuren met één slotbeweging vergrendeld zijn. Zon der de goede sleutel haalt men de elektronische grendels niet weg. Het zou zelfs mogelijk zijn daarbij ook nog de motorkap in dit grendelsys teem te betrekken: dan wordt auto diefstal helemaal moeilijk. De autofabrikanten tillen er echter niet zwaar aan. Toch zouden de ver zekeringsmaatschappijen hierop in vloed kunnen uitoefenen, bijvoor beeld door bij een volgende premie verhoging automodellen zonder stuurslot extra zwaar te verhogen en wagens met elektronische vergren deling minder of geen premieverho ging toe te rekenen. Dat verandert alleen wel de huidige premie-klassifi- catie, die meestal alleen gebaseerd is op de prijsklasse van de auto's. Maar de statistiek wijst uit. dat be paalde modellen meer in aanmer king komen voor diefstal dan op grond van de motorrijtuigenstatis tiek verwacht mag worden. De cij fers, die de KNAC publiceerde zijn (met tussen haakjes het aandeel in het motorvoertuigenpark) voor de tien meest gestolen merken in 1975: Opel Fiat Citroen Volkswagen Simca Ford Mini Mercedes-Benz Renault DAF De Audi 100 Avant, die na de 100 sedan het tweede type ter wereld is, dat voorzien kan worden van een vijfcilinder benzinemotor. De Japanse autofabriek Mitsubishi werkt aan een dieselmotor, die evenals ji de benzinemotoren van het merk voorzien wordt van balansassen. Aange- 1 zien het geruis bij dieselmotoren in het algemeen sterker is dan bij benzinemotoren zal de komst van de „fluisterdiesel" van Mitsubishi wellicht nog meer opzien baren dan de gewone flulstermotor al deed. Mitsubishi is reeds jaren de grootste fabrikant van dieselmotoren voor bedrijfswagens in Japan. Op grond van de ervaringen daarmee hééft het merk ook besloten tot een personenautodiesel, die thans op de Japanse wegen getest wordt in het model Galant Sigma Volgend voorjaar zal de Sigma Diesel in Japan voor verkoop worden vrijgegeven. Het gaat voorlopig om een tweeliter dieselmotor met in tegengestelde richting draaiende balansassen, maar hierna zal ook een 2,4 liter motor voor export worden ontwikkeld. Wanneer die motor beschikbaar komt en de import van Mitsublshi-dieselpersonenauto's zal beginnen is echter nog niet bekend. „Een auto, die op normaalbenzine kan rijden, zal op super geen betere prestaties leveren". Dit is een conclusie uit het nieuwste boekje „Shell helpt", dat aan pompstations van het benzinemerk wordt uitgereikt en dat tevens in vele brievenbussen gevonden zal worden. 8hell wijst er op. dat het prijsverschil tussen de drie en vier cent per liter voor vele auto's het tanken van normaalbenzine aantrekkelijk maakt. Het boekje geeft een exacte opsomming per merk en type. inclusief de bouw jaren. Het gaat hier o.m. om de Amerikaanse modellen vanaf 1974, de meeste thans gemaakte Volkswagens en Audi's, BMW's, Opel N-typen en Fords uit Duitsland, de vroegere NSU's, alle DAF's behalve de Marathons en inclusief de Volvo 66 DL, de kleinste Fiats en de Engelse Mini's, de Peugeots 404 en 504 L. enkele Renaults, de Skoda's en uit Japan de Jongste kleine Toyota's, alsmede de meeste Honda's en Mitsubishi's

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 15