Kerk is een huis ,Land groen zien worden is mooi' Uit brieven van lezers Bisschop Winter vraagt kerkleden Namibië om gebed i VANDAAG L Wereldraad van kerken en ontwikkelingssamenwerking Voorbijgangers» VRIJDAG 26 AUGUSTUS 1977 KERK Trouw/Kwartettu door Jac. B. Looijen De pastoor van Austerlitz was druk bezig in z'n tuin toen ik hem aanbelde. Ik wilde zijn kerkje graag bekijken. Nu dat kon. Hij waste z'n handen en via een gangetje kwamen we van de pastorie in de kerk terecht. Een feestelijk interieur met veel bloemen, kaarsen en mooie stoelen, gegroepeerd rond de altaartafel. De gereformeerde kerkenbouwer, Dick Egberts, architect te Hilversum, maakte dat enige tijd geleden allemaal zo in orde voor de katholieke parochie van Austerlitz. Van alle kerken, die Dick Egberts in de loop der Jaren bouwde, en dat zijn vijftien nieuwe kerken en acht ver bouwingen, is dat kerkje in Auster litz, misschien het minst opvallend. Hij kreeg er te maken met een oud verenigingsgebouw en dat moet een kerk worden. Nu hij slaagde er volop in om van het saaie bouwsel een plezierig huis te maken. Het plafond ging er uit en toen kwam er een toch lang niet onaardige constructie van houten kapspanten te voorschijn. Die verfde Egberts donkerbruin, hij ?ette een goed stel vensters met mooi glas in de muien, liet veel hel dere lampen ophangen en zorgde nog voor een kleurig stukje glas kunst achter het doopvont. Ontmoetings-ruimten Dat lk dit vertel, is omdat Egberts dezer dagen 75 jaar wordt en nog altijd is hij aan het werk. Nu weer in Maarssen met de verbouwing van een boerderij tot een jeugdcentrum. Hij bouwde trouwens ook veel nieu we dorpshuizen, want hij houdt zich graag bezig met ruimten waar men sen elkaar kunnen ontmoeten. Dat merk je ook duidelijk in z'n kerken bouw. Hij heeft geprobeerd kerken te maken waar mensen met elkaar en samen met God kunnen omgaan. Hij wilde van de kerk, die in gerefor meerd Nederland vaak alleen maar een gehoorzaal was, een huis maken. Een huls des Heren. Hoe deed hij dat? Het is allemaal te zien In z'n eerste na-oorlogse kerk, de' gereformeerde Westerkerk aan de Fredejik van Eedenlaan 15 te Hilver sum, waar van 3 tot en met 11 sep tember een tentoonstelling is van zijn werk. Die Westerkerk in Hilver sum is nog erg traditioneel gebouwd, zij het wel degelijk. Maar vlak na de oorlog was het toch een hele door braak. Hij begon met een tafel cen traal te stellen voor het midden der gemeente. Ook het doopvont kwam goed in het vizier en de kansel ging iets aan de kant Intussen werd het wel een monumentale kansel met fraai gebeeldhouwde panelen van de kunstenaar Cor Wijcker. Beeldende kunst Met dat beeldhouwwerk kom ik te recht bij een volgend punt. Want Egberts was nooit tevreden als er geen stuk beeldende kunst in z'n kerken kwam. Dat was bij de gere formeerden niet zö gemakkelijk. Ze waren de beeldenstorm uit de refor- matietijd nog niet vergeten en nog minder de Heidelbergse Catechis mus, die in vraag en antwoord 98 zegt, dat God niet door stomme beel den maar door de levende verkondi ging Zijns Woords de gemeente wil onderwijzen. Maar Egberts wil die verkondiging ook levendig illustre ren. Hij zette allerlei kunstenaars aan het werk. Steenhouwers, schil ders, glazeniers, houtsnijders en vrouwen die tapijten knoopten. Vaak had de architect de grootste moeite om zo'n stuk beeldende kunst geplaatst te krijgen. Ik weet dat hij soms zo eigenwijs was. dat hij het uit z'n eigen zak betaalde, omdat de kerkelijke bouwcommissie er geen geld voor wilde geven. De Westerkerk in Hilversum ver toont typisch het karakter van een oud-hollandse stijl, die herinnert aan de kloosterbouw. Er zit zelfs een soort kloostergang aan vast, die naar de nevenruimten leidt. Iets van een nieuwe stijl zit er niet in. Maar wat wil je in die tijd van kort na de oorlog, toen de architectuur van de Delftse School hoogtij vierde en zich uitleefde in de wederopbouw van door bombardementen vernielde steden. Ik denk alleen maar aan Middelburg, waar ze het marktplein hebben volgezet met oud-hollandse geveltjes. Later heeft Egberts wel duidelijke pogingen gedaan om tot een meer eigentijdse stijl te komen. Hij kwam onder invloed van bouw meesters als Symons en Ingwersen. Met de laatste werkte hij o.a. samen in de kerkbouw-sectie van de Gere formeerde Werkgroep voor Liturgie. Die werkgroep is dezer dagen opge heven. Je kunt dat betreuren. Je kunt ook zeggen, dat die werkgroep heel wat op gang heeft gebracht. Los maken Dank zij het werk van die groep en de medewerking die zij kreeg, o.a. van de synode, is er een verfrissend stuk liturgisch leven ontstaan, zo dat je inderdaad kunt spreken van wat de zojuist geciteerde catechis mus noemt: een levende verkondi- Interieur van oude verenigingsgebouw in Austerlitz, waarvan architect Dick Egberts te Hilversum een kerkruimte maakte voor de katholieke parochie van dat bosdorpje bij Zeist. Heel huiselijk ingericht; de mensen zitten aan drie kanten om de tafel. DE GELOVIGEN Ongedacht kwam mij het volgende a gedicht van Muus Jacobse onder ogen: g „Vaak heb ik ze gehaat, soms half rc benijt?* Die slapende Gods koninkrijk e< beërvei En bijna zonder angst wanneer zij *c sterver 1 Wegzinken in de zee der eeuwigheicr O, niets kan hun de zekerheid ontroven: Zij kennen twijfeling noch P onderscheid" Niets wat hen schokt, niets wat het P ooit verlek^' Anders, dan zij eens leerden, te ging van het Woord. Dat is wel wat meer dan alleen maar preken. Kijk en dat laatste heeft Egberts in de gaten gehad. Hij ging kerken bouwen waarin de mensen zoveel mogelijk in een kring om elkaar heen zaten. Hij zorgde voor ruimten waar de preek zich kan vertakken tot het gesprek, ruimten waar de hele week door de mensen terecht konden, kinderen en jongeren, be jaarden, mannen en vrouwen. Ker ken met een goede koffiëkeuken er bij. Voor trouwpartijen en ook, dat zeg ik er maar meteen bij, voor een broodje na de begrafenis. Egberts heeft z'n best gedaan om de kerk los te maken uit het corset van vier muren. Hij was een van die architec ten, die er een leefruimte van wilden maken. Wie er iets van wil zien kan, en nu noem ik zo maar een paar plaatsen, naar de Pelgrimskerk in Breda, de Regenboogkerk in Am sterdam-Noord (tuindorp Oost- zaan), de gereformeerde kerk in We- zep, in Laren, in Varsseveld, in Har derwijk in Amstelveen of in porkum. Even terug naar het eigenaardige dorpje Austerlitz, daar in de bossen achter Zeist. Het dankt zijn ont staan aan een legioen dat hier in z'n tijd door Napoleon werd afgericht voor een inval in Engeland. Ver scheidene nakomelingen van de sol daten leven nog in het dorpje. Eg berts heeft in Austerlitz al heel wat meer bouwkunstig plezier gebracht dan alleen in de rooms-katholieke kerk. Hij zette aan het dorpspleintje o.a. een modem gemeenschapscen trum neer. Ook regelde hij de ver nieuwing van een bankgebouwtje en van de pastorie. Aan één kant van het bomenrijke plein zit nog wel een lelijk gat, maar dat komt ooit ook wel voor elkaar. Het begin is er, inclusief sierbestrating Lofzang van Maria Ik héb een gruwelijke hekel aan electronische orgels. Maar in het kerkje van de pastoor van Austerlitz stond zo'n instrument. Ik ben achter het klavier gaan zitten en heb sa men met de pastoor de Lofzang van Maria gezongen, het Magnificat, en dan in het Latijn. We kenden dat allebei nog uit ons hoofd. Architect Dick Egberts zat er ook bij en hij raakte ontroerd. Maar van ontroe ring heeft hij, zo weet ik, wel meer last als hij in de door hem gebouwde kerken wat meemaakt. Korte duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar Secretaris Hoofdredactie Trouw/Kwartet, Postbus 859, Amsterdam. Bij publikatie wordt de naam van de schrijver vermeld Nicky Cruz (1) Wat zijn toch de motieven van Jo- han Bos om in Trouw van 23 augus tus zo negatief te schrijven over de jeugdmeetings met Nicky Cruz? Moet een preek per se overeen ko men met het algemeen gebruikelij ke model, wil hij deugen? Moet je beslist de Bijbel letterlijk citeren, om een bijbels verantwoorde preek te kunnen houden? De campagne kostte handenvol geld, schrijft hij. Dat klopt, dat kost elke campagne. Maar daarover heb ik Johan Bos nog nooit horen klagen bij de One Way Day. een fijne Jaarlijkse Jeugd- manifestatie ln oktober, die bijna twee maal zo veel kost. Komt dit omdat zijn Gospel Productions daarvoor de publiciteit mag verzor gen? Zit er jaloersheid of broodnijd achter dit commentaar? Inschake len van Gospel Productions voor de Nicky Cruz campagne zou deze nög duurder gemaakt hebben. Of er Ie mand speciaal uit Amerika moet komen? Blijkbaar. Als God deze man hier gebruiken wil, wat is er tegen? Ood gebruikte Paulus in Turkije, Griekenland en Italié, ter wijl er in Israél nog voldoende onbe keerde mensen waren. Den Haag F. G. Poot Nicky Cruz (2) Het is voor mij een grote vreugde als medewerker bij de Nicky Cruz-cam- pagne betrokken te zijn. Jezus Christus is gekomen om het verlore ne te zoeken en te redden, en er zal in de hemel (alzo ook op de aarde!) blijdschap zijn over één zondaar die zich bekeert. (Lucas 19:10 en 15:7). Ik geloof dat tijdens deze campagne veel meer dan één zondaar zich heeft bekeerd tot de Heer van hemel en aarde, en ik hoop en bid dat er meerderen zijn die de vrijmdedig- heid hebben hierover in deze rubriek te schrijven. ben. Het verleden van Nicky Cruz is inderdaad een schokkend verleden. Maar hij heeft vele Bijbel-heiligen aan zijn zijde, hij is in goed gezel schap. Zijn toespraak vond juist een bekroning in „het koppelen" van de dood van de koning van de rock en roll aan de geweldige uitnodiging van Jezus Christus om tot Hem te vluchten uit een leven van innerlijke eenzaamheid en Godverlatenheid. Noordwijk aan Zee J. C. C. Meyboom Nicky Cruz (4) Als nazorgster tijdens de Nlcky Cruz Campagne ben lk nogal geschokt door de recensie van Johan Th. Bos. Hierin laat hij niets van, toch zijn broeder, Nicky Cruz heel. Honder den zouden met een duistere reden naar voren zijn gekomen. Honder den kwamen inderdaad! Om zich te bekeren of om opnieuw een keuze voor de Heer te maken. Vaak kwa men ze met werkelijk gTOte proble men. Gods Geest was rijkelijk aan wezig en heeft velen aangeraakt, al leen Johan Th. Bos schijnt zijn hart toegesloten te hebben, zodat hij noch de preek heeft begrepen, noch geloof schijnt te hebben in de kracht van Gods Geest. Johan Th. Bos, hoe zit het mouw geestelijk leven, als je zo blind bent voor een rijke zegen van de Heer, gedaan aan vele jonge mensen, die met grote nood binnen kwamen en bevrijd de Houtrusthal- len verlieten. En ook al ben je het er niet helemaal mee eens, hoe kun je als christen zo'n artikel schrijven! Bovendien, z£l het veel geld gekost hebben, dan was het nog die men senlevens waard! door Nico Kussendrager GENÊVE „We hebben eens een puttenproject gesteund in de buurt van Bombay, in India. In een hele kale vlakte werd water opgepompt en over bet gebied verspreid. Langzaam zag je land groen worden en dat is mooi. Daar zag je wat bedoeld werd met de „woestijn" zal bloeien als een roos. En daar zag je ook wat met ontwikkelingssamenwerking bereikt kan worden". Daarmee heeft mevrouw Annie Went-Van der Vring een grote erva ring. Zij is algemeen secretaris van de Stichting Eucumenische Hulp, die 25 jaar bestaat. De Stichting werkt nauw samen met de commis sie interkerkelijke hulp van de wereldraad van kerken. De eigenlij ke naam is stichting voor hulp aan „kerken en vluchtelingen", maar die is in feite achterhaald. Bevrijd Nederland In 1944 ontstond in bevrijd Neder land de gedachte om met een aantal Nederlandse kerken de hulpverle ning op poten te zetten. Niet alleen om de steun uit het buitenland in goede banen te leiden, maar ook om na te gaan wat er in eigen land nodig was. Aan het eind van de jaren veertig werd de horizon verbreed. De jonge wereldraad wilde de hulp uitbreiden tot buiten Europa. Het comité van de Nederlandse kerken werd in 1952 omgezet in de Stichting Eucumeni sche Hulp, waarbij nu elf kerken zijn aangesloten. De stichting helpt nog steeds kerken in het buitenland, geeft steun aan vluchtelingen, maar legde daarnaast meer nadruk op ont wikkelingsprojecten in wat de derde wereld ging heten. Het opvangen en doen opgaan van vluchtelingen in een nieuwe samen leving blijft echter nog een belangrij ke taak van de stichting. Den Haag Jos Roozendaal Hulp aan Palestijnen Drift Gijl «SSüffl^<<9 1842-1977 135 iaar Fortuin Suikerwerken Nicky Cruz (3) De voor de heer J. Th. Bos kwellen de vraag: „Waarom moest Nicky Cruz hier zo nodig komen?" vindt haar antwoord in de zielen van enige honderden, die op grond van zijn prediking en getuigenis het eeuwig zieleheil in Christus gevonden heb- Onze adressen: AMSTERDAM: Postbus 859 Wibautstraat 131 Tel 020-913456 Telex 13006 ROTTERDAM/DORDRECHT; Postbus 948 West Waak 9. Rotterdam Tel 010-115568 DEN HAAG/LEIDEN: Postbus 101 Parkstraat 22. Dan Haag Tel 070-469445 ZWOLLE/GRONINGEN: Postbus 3 slJ Melkmarkt 56. Zwolle fel 9&200-17030 TOV ab 'i |j I I'll li 'li tfl .lui, Tr-ï/* W/Af Deze fraaie Jubilcumbus met 500 gram Wilhelmina pepermunt en 15 waardcpunten tijdelijk van 7,50 voor f 6,95 Fortuin bestaat 135 jaar!! Vandaar een dubbele Jubileum-actie. 1. U kunt de bus met inhoud nü tijdelijk kopen voor f 6,95. 2. U kunt er ook voor sparen. 5 waardepunten bij de Goudbakjes Wilhelmina pepermunt (inhoud 4 rol), 10 punten bij de Ronde Geschenkdozen W.P. (280 gram). Vraag Uw winkelier, banketbakker, chocolaterie of comestibleszaak. Stuurt U ons 120 punten, dan zenden wij U deze kleurrijke bus met inhoud gratis en franco toe. Een vorstelijk cadeau voor lief hebbers van vorstelijke pepermunt. Adres: Jubileum-actie Fortuin Suikerwerken fah nek Dockum - B Hulp aan Palestijnen staat hoog op de lijst. Beuraen worden beschik baar gesteld aan studenten, er wordt aandacht besteed aan moeders en jonge kinderen, vak- en huishoude lijk onderwijs aan meisjes krijgt steun, en er worden bijdragen gege ven voor Palestijnen die een bedrijf je willen beginnen. In Indo-China gaat het vooral om hervestiging na de oorlog, of emigra tie van mensen uit Laos, Cambodja en Vietnam naar Noord-Amerika. In Afrika konden de vluchtelingen uit de vroegere Portugese koloniën voor een groot deel naar huis terugkeren, maar steeds meer mensen gaan op de vlucht uit Zuid-Afrika, Namibië, Rhodesië, Ethiopië, Oeganda en Roeanda en Boeroendi. In Latijns-Amerika wordt het voor de vluchtelingen steeds moeilijker. Konden ze tot de staatsgreep in Ar gentinië vanuit Chili nog daarnaar toe vluchten, op het ogenblik kan ook dat niet meer en andere Latijns- amerikaanse landen bieden evenmin uitkomst. Vreemdelingenhaat Vanuit Genève wordt de vluchtelin genhulp binnen het grote verband de interkerkelijke commissie van de wereldraad geregeld door me vrouw Ruud Hoogevest. Het vluch telingenprobleem wordt steeds uit- zichtlozer en steeds hopelozer. Toch lijkt haar één ding nog hoger te zitten, zo blijkt tijdens gesprekken in Genève bij de interkerkelijke commissie. Dat is de „vreemdelingenhaat" die in West-Europa en de Verenigde Staten begint op te laaien. „De eco nomische crisis hier wordt gebruikt als verontschuldiging om tegen alles wat „vreemd" is in verzet te komen". Ruud Hoogevest haalt de nazisti sche, anti-Joodse betoging aan die het afgelopen weekeinde in Oosten rijk werd gehouden, „Hitier-ver heer- lijking" in West-Duitsland, 't ont staan van racistische partijen in Ne derland en Groot-Brittannlë, het herlevend nazisme in de Verenigde Staten. 'Weerzinwekkend en angstaanjagend' zijn de enige woor den die zij daarvoor kan bedenken. 'Rampenhulp' valt onder haar colle ga Stanley Mitton wiens taak schier nog uitzichtlozer lijkt omdat na tuurrampen altijd over ons zullen blijven komen. Toch kunnen ram pen ook 'gebruikt worden'. Rampen gebruiken Als de aarde heeft gebeefd, regen uitbleef of juist in rampzalige hoe veelheden viel kan worden gepro beerd als er toch van de grond af moet worden opgebouwd het be ter te doen dan voorheen. Mitton wijst op de Sahel waar deels door droogte, grotendeels door menselijk toedoen voedseltekort en hongers nood ontstond. Nu er op grote schaal hulp moet komen, is er gele genheid de landbouw in het gebied tot ontwikkeling te brengen. Dat met een aantal ontwikkelingsplan nen de Sahel 'van de regen in de drup' dreigt te komen is een ander verhaal. De Nederlandse stichting droeg Vo rig jaar aan noodhulp (bij aardbe vingen in Guatamala, Italië, Tur kije, China en de Filippijnen, bij overstromingen in Birma en Pakis tan, en voor vluchtelingen in zuide lijk Afrika, Portugal, Soedan, Liba non, Timor en de West-Sahara voor zes ton, op een begroting van in totaal acht miljoen. Twee veranderingen Bij het tweedaags bezoek aan de interkerkelijke commissie ter gele genheid van de 25e verjaardag van de stichting blijkt dat zich in de loop der jaren twee belangrijke verande ringen hebben voorgedaan. De ontvangers van de hulp worden meer en meer bij de besteding ervan betrokken. Het is niet zo dat in de Zwitserse stad de plannen worden gemaakt voor één bepaald project een ziekenhuis of een school bij voorbeeld maar kerken in derde wereld landen krijgen een bedrag voor een heel samenhangend pro gramma. Niet alleen een zaak van vertrouwen maar ook noodzaak, meent de Urugayaan De Santa Anna die hierbij nauw betrokken is. „Alleen in de landen zelf kan beoor deeld worden wat nodig is en wat gedaan moet worden." Mevrouw An nie Went-Van der Vring zij wordt in de loop van dit jaar opgevolgd door Peter-Paul van Lelyveld die jarenlang ervaring heeft in Indone sië zegt het zo: „Wij zijn van helpers partners geworden". De tweede wijziging vat zij zo samen: „In plaats van te bestrijden willen we veel meer proberen te voorko men". De Santa Anna wijst met een gezonde werkelijkheidszin nog wel op de betrekkelijkheid daarvan: „De kloof blijft groeien en zal poli tiek gedicht moeten worden, in het belang van alle partijen. Druk van de kerken en mensen hier kan daar aan meewerken". Dit is het laatste van twee verhalen over ontwikkelingswerk van de wereldraad van kerken. Het eerste stond eergisteren in de krant. Daarin zijn bij het telefonisch doorgeven eni ge fouten geslopen. Zo is Walter Mak- hoeloe stafmedewerker van de wereldraad voor Afrika. Eén haat ik om zijn drankneus en zijn psalmen1 Wellustig trillend loopt hij ze te f galmei God, zeg ik dan, straf deze femelaai Maar God glimlacht misschien, en maakt geduldig Voor hem, en ook voor mij die hem f beschuldig Een woning in zijn wijde hemel klaar.BI G Het is geen gedicht van vandaag of M gisteren. Ik lees het in de buurt van jr; het bericht dat voorbeeldige il< soldaten in „de Kongo" voortaan o geen Tintjes meer krijgen, maar M elektrische scheerapparaten en e] transistorradio's. Dus kunt u iu nagaan. Deze dichter steekt zijn [e protest tegen gezapigheid en schijnzekerheid allerminst onder stoelen of banken. Het komt er ,e emotioneel en ongezouten uit. Maare wat het zo waardevol en echt en ,a daarom des te serieuzer maakt, is relativering aan het eind, als hij aai^,, zichzelf dénkt. Misschien is dat éch^ protest-ant. !v tg Is Ds. A. van Egmond Met ingang van 1 september a.s. ii benoemd tot wetenschappelijk me dewerker aan de theologische facul teit der Vrije Universiteit te Amster dam drs. A. van Egmond te Badhoe vedorp. Ds. Van Egmond was predi kant in de gereformeerde kerkei van Wormer en Badhoevedorp, ei sinds 1 januari van dit jaar als dc cent verbonden aan de Christelijk Sociale akademie De IJsselpoort t Kampen. Hij zal nu verbonden wöi j den aan de vakgroep dogmatiek, ei 1 een onderwijs- en onderzoektaak bi) deze vakgroep gaan vervullen. Dr. Mady Thung 1 De sociologe mevrouw dr. Mady A i Lèijendecker-Thung is benoemd to buitengewoon lector aan de theolo i gische faculteit van de rijksuniversi teit te Leiden. Per 1 december word< zij daar voor drie dagen per weel 1 lector in de sociologie van de gods dienst, in het bijzonder de christelij f ke godsdienst. Tot die datum blijl i zij in haar huidige functie: part-timi 1 studiesecretaris van de hervormd11 stichting „Kerk en Wereld" voor he i project „Reflecties op de toekomst' Mevrouw Leijendecker is voorts vei bonden geweest aan de Nederlands 1 Zendingsraad en was o.a. ook weri 1 zaam als wetenschappelijk ambtfl naar aan de Universiteit van An 1 sterdam. Van een onzer verslaggevers UTRECHT De Anglikaanse bisschop van Namibië, Colin Winter, heeft een brief naar zijn bisdom gestuurd die in alle kerken voorgelezen zal worden. Hierin vraagt hij de kerkleden voor zijn 'veilige en spoedige terugkeer' te bidden. Bisschop Winter, die als 'ongewenst persoon" door de Zuidafrikaanse re gering is uitgewezen wil proberen naar Namibië terug te keren. Kerke lijke bronnen in Namibië zeggen dat de reactie van de Zuidafrikaanse overheid op een vereoek van Winter zal duidelijk maken of zij bereid is wat toe te geven in de onderhande lingen over Namibië. De vijf westerse landen in de Veilig heidsraad van de Verenigde Naties hebben gesprekken met Zuid-Afrika en de bevrijdingsbeweging SWAPO gevoerd in een poging een einde te maken aan de zeggenschap van Zuid-Afrika over Namibië. Deze druist in tegen besluiten van de Ver enigde Naties. Geraadpleegd De kerkleiders in Namibië zijn in de loop van de onderhandelingen ver schillende keren geraadpleegd en zij leveren steeds kritiek op de aanwe zigheid van Zuid-Afrika en in Nami bië en op de onderdrukking door het Zuidafrikaanse leger. Een pastorale brief van de leiders van de Lutherse-, katholieke- en Anglikaanse kerk, waarin martelingen veroordeeld worden, is onlangs door Zuid-Afrika verboden. Bisschop Winter heeft altijd nauwe banden met de SWAPO onderhou den en heeft een centrum voor Nami- bische vluchtelingen-studenten in Engeland opgezet. Hij weigert het recht van Zuid-Afrika om Namibië te regeren te erkennen en zegt in zijn brief dat de tijd voor Zuid-Afrika gekomen is „het onrecht van zijn uitwijzing ongedaan te maken" en „vrijheid van godsdienst" toe te staan. De vierde landelijke Israëldag (uitgaande van het zendingswerk Middernachtsroep, evangelist Wim Malgo) is op zaterdag in Tivoli te Utrecht. Aanvang half elf. Ev. Malgo houdt een tljdrede. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Afscheid: op 28 augustus van Sou burg (O. en W.) J. H. Dorgelo ber. te Kruiningen; van Schelluinen H. Gaasbeek wegens opl. zend. pred.; van Westzaan (tevens als pred. ge- ref. kerk) Th. H. G. Hulst ber. te Waddinxveen; van Coevorden J. H. Israel ber. te Buurse (O); van Rotter dam A. van der Klaauw ber. te Rot- terdam-Delfshaven; van Heerjans- dam-Kijfhoek G. van Noordennen wegens em.; van Nijenga (Smallin- gerland) J. S. Postma wegens em.; van Aagtekerke G. H. Otte ber. te Papendrecht; van Rotterdam-Zuid T. D. van Soest ber. te Rotterdam- Hilligersberg; van Hardegarijp H. F. Venema wegens ben. ver. chr. onder wijs te Enschede: op 31 aug. van Hei en Boeicop E. S. de Lint wegens vervroegd em.; op 2 sept, van Koe- kange F. W. Teding van Berkhout wegens em. Intrede: te Zevenbergen (N. Br.) S. T. Baarda uit Nunspeet; te Bilthoven G. H. Cassuto uit Dieren; te Broek op Langedijk F. van Dieren uit Hien-Dodewaard; te Leidschendam J. G. Eeldering uit Steenderen- Wichmond; te Lisse B. C. de Gelder uit Maasdijk; te Den Haag J. de Jong uit Eindhoven; te Maartens dijk (U) W. J. Lamfers uit Utrecht; te Apeldoorn en Het Loo J. J. van Lienden uit Oss; te Voorthuizen B. M. Meijdert uit Lunteren; te Usselo (O) Sj. te Roest uit Den Burg (Texel); te Sneek W. M. Schuijlen- burg uit Ouderkerk a/d Amstel; te Velsen-Noord (part-time) kand. W. A. van Wijngaarden uit Amsterdam. GEREF. KERKEN Beroepen: te Bergum B. Smilde te Hardegarijp, die dit beroep heeft aangenomen. Afscheid: van Geldrop B. J. Aalders wegens ben. land. secr. van raad deputaten „Samen op Weg"; van Berkum W. H. Duker ber. te Delft; van Nijmegen G, L. Goedhart we gens. ben. hoogleraar Protestantse Theologische Faculteit Brussel en ten behoeve van vormings- en toe- rustingswerk in België ber. door Antwerpen; van Hoogvliet P. Hainjé wegens em.; van Marienberg en Sil culo M. M. den Hollander ber. f Assen; van Heerlen A. Verdoom bei te Leiden; van Delft J. C. van Loo< ber. te Paterswolde. Intrede: te Oldenhove I. J. BijlsnJ kand. te Kampen; te Rotterdam f Lems v/h vlootpred. te Rotterdams Emeritaat: per 1 sept. G. E. Arnold t Paterswolde. 1 GEREF. KERKEN VRIJG. Beroepen: te Monster D. Deddens Leeuwarden. Intrede: te Ermelo H. E. Nieuwe^ huis uit Zuidwolde (Gr); te Rouveé H. Scholte uit Rotterdam-Z.; t( Bunschoten J. J. Wildeboer uit Han denberg. |j CHR. GEREF. KERKEN Beroepen: te Ede J. van Amstel I5 Enschede-West. U ir Afscheid: van Zwolle Sj. Wijnsnjj wegens ben. geest. vera. ZonnehUL te Zwolle. Intrede: op 31 aug. te Apeldoorn-* G. Leendertse uit Middelburg. GEREF. GEMEENTEN 'a Intrede: 31 aug. te Genemuid^1 kand. C. Vogelaar uit Mijdrecht. VRIJE EVANG. GEM. Beroepen: te Gorinchem A. D. Blil te Zeist. Afscheid: van Gorinchem G. Sebi wegens ben. pred. alg. dienst (zen dings- en evang. werk). BAPT. GEMEENTEN Intrede: te Apeldoorn P. van Werf uit Winschoten. EVANG. LUTH. KERK Intrede: te Apeldoorn A. Jense u Ede. ALG. DOOPSGEZ. SOC. Afscheid: van Ameland ber. te Persingerhoorn. li H. Kosséi Intrede: te Akkrum (streekgei Midden Friesland) J. Mantel Dantumawoude.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 2