Het gaat allemaal over onze ruggen' ABN Bank Aannemers willen meer werk i^Iosselkwekers yvillen grootste ipening in dam Perspectief voor tapijt industrie Vraag onze man in Antwerpen. Werknemer Scholten-Honig over twee jaar ontslagdreiging: Kritiek op erfpachtbeleid Leiding Van Heugten optimistisch Boter bereid uit zoete room Tegenvaller voor Grunwick Rademakers metaal wil 27 man kwijt Aanvullend program van 1 miljard nodig' Hypotheek rente daalt opnieuw 18-JDAG 26 AUGUSTUS 1977 FINANCIËN EN ECONOMIE Trouw/K w >or Jan Sloothaak )OGEZAND/FOXHOL Elke dag komen ze weer los, de vragen. Enorm veel vragen. „Wat jjeurt hier nou? Waar werken we voor?" Vragen die opklinken in een fabriek. Of beter gezegd, in serie fabrieken die allemaal onder de hoede vallen van de Koninklijke Scholten Honig (KSH). Jigen van mensen die onzeker zijn over hun toekomst. jeëneenhalf jaar geleden kon KSH net noorden geen mensen krijgen. !leid door de fraaie leus „Vast k, schone omgeving" die in het ten een wervingscampagne bege- de, had Wim Berghoef zich laten leiden naar het noorden te trek- en zijn baan als chauffeur bij groothandel in de buurt van quda eraan te geven. 3 nu 32-jarige Wim heeft het gewe- Twee jaar geleden vertoonden de eerste wolkjes. Inmiddels is ildelijk geworden, dat KSH in §>rme financiële moeilijkheden zit. t concern telt in totaal zevenen- ■jtighonderd werknemers, waar- 1 er twaalfhonderd bij de zetmeel- lep in het noorden (Foxhol, Veen- am en De Krim) werken. In het %rden ontstond twee jaar geleden 'lOngerustheid toen voor de KSH- ameelgroep een werktijdverkor- ig voor negenhonderd man werd Bgevraagd. „Ik zat toen net in de ondernemingsraad", zegt Berghoef. Er waren grote voorraden gevormd, met opzet, maar nu werd er gespro ken over conjucturele moeilijkhe den. Men begreep het niet en er kwam geen uitleg van hogerhand. Sindsdien hebben de werknemers een proces van twee jaar onzeker heid doorgemaakt. Dat werkt depri merend. „Je hoort de mensen zich afvragen: wat zijn wij nou? Eigenlijk niks. Het gaat allemaal over onze ruggen." Schuldenlast Dat KSH zwaar in de moeilijkheden zit bleek uit een onderzoek van de Nationale Investeringsbank. Dat on derzoek was ingezet als routine kwestie omdat KSH subsidie had aangevraagd voor interne zuivering van afval, teneinde toestemming te krijgen voor aansluiting op de in middels berucht geworden „smeer pijp" naar de Dollard. Toen bleek dat het concern over de hele linie moeilijk zat en een zware schulden last droeg. De mensen in de fabriek zijn vanaf het begin al wat wantrouwend ge weest. Wim Berghoef, sinds een half jaar tevens voorzitter van de be- drijfsledengroep Foxhol/Veendam van het CNV: „We vroegen ons af wat het betekende dat er geen wezenlijke investeringen meer werden gedaan in de fabrieken in Noord-Nederland maar wel in isomerosefabrieken (zoetstof uit maïs) in Koog aan de Zaan en het Engelse Tilbury." Dat isomerose-avontuur is inmiddels een miskleun gebleken doordat de inves teringen hoger uitpakten dan was verwacht en door onverwachte EG- maatregelen ter bescherming van de suikerindustrie. De vruchten die de investeringen hadden moeten ople veren, kan men bij KSH inmiddels wel vergeten. Ondertussen kwam KSH vorig jaar met een structuurnota voor de noordelijke vestigingen voor de dag. De dextrinefabriek Wilkens in Veen- dam moest dicht. Er zouden geen ontslagen hoeven te vallen, maar nu is er sprake van 220 ontslagen. Een deel van de mensen van Wilkens was overgeplaatst naar de derivatenfa- briek NZI te Zuidwending. Na nog geen drie maanden kregen ze te ho ren dat ook NZI dicht moest, aan vankelijk in 1978, maar zegt Berg hoef het grootste deel gaat de komende septembermaand al dicht. De grootste zorg betreft de algemene financiële situatie van het concern. Eigenlijk geen mens gelooft dat de smeerpijp-perikelen tot sluiting zul len leiden. Zoals bekend mag KSH van minister Westerterp niet op de smeerpijp lozen omdat het bedrijf heeft pagelaten voldoende aan inter ne zuivering te doen. Daarbij komt dat de provincie Groningen heeft aangekondigd dat er geen grote af- val-lozingen van de supervervuiler KSH meer in de kanalen zullen wor den gedoogd. De fabriek zou dan moeten sluiten. „We geloven niet dat dit gebeurt, maar je ervaart het als ergerlijk dat de dreiging met werk loosheid jouw bestaan dus wordt gebruikt als wapen in een poli tieke strijd. Natuurlijk, je prikt daar wel doorheen, maar het gaat toch allemaal over de hoofden van de mensen heen. Je krijgt het gevoel als werknemer niets te betekenen." Niet de smeerpijp dus. maar de alge mene situatie boezemt de mensen angst in. „In feite weet je niet wat er aan de hand is. Ook na het NIB- onderzoek weten we nog niets. De directie zelf is ook niet op de hoogte, omdat naar men zegt de patiënt de diagnose zelf niet te horen mag krijgen." We zien wel Het proces van twee jaar onzeker heid brengt spanningen mee. „Je bent soms geprikkeld en dat dringt ook in je gezinsleven door." De werk nemers reageren verschillend. Een kleinere groep is zich van de situatie bewust en zit er bovenop om iets te ondernemen. De reactie van de mas sa is echter: we zien wel. „Maai- als iemand dat zegt. dan betekent dat voor mij dat hij er juist wel mee bezig is. Als mensen zeggen: ik lig er niet wakker van, dan zijn ze be zorgd". zegt Berghoef. Een sinds twee jaar geldende perso- neelstop betekent ook extra druk. Minder mensen doen hetzelfde werk en kunnen dat soms niet aan. „Het ziekteverzuim is wel eens dertig pro cent geweest. Er raken mensen over spannen. van wie je dat nooit zou hebben verwachtDaarbirkomt dat Scholten in deze streek een begrip is. waar van vader op zoon werk was te vinden Sommige dingen kan men niet goed vatten. Het bedrijf zit financieel moeilijk maar plotseling komt er toch dertien en een half miljoen be schikbaar voor de tweede fase van de zuivering, zonder dat duidelijk is waar dat geld vandaan komt. „Heb ben ze dat in hun achterzak?' Oude re werknemers vloeien met rijks- steun wat eerder af maar ondanks de personeelstop worden tijdelijke jonge krachten aangetrokken. „Hoe rijmt dat?" Kritiek Frustrerend is dat de werknemers in de fabrieken al vanaf het begin ge wezen hebben op de risico's van de Tilbury-investering. „Je kon niet in grijpen, alleen maar achter de feiten aanlopen. Is dat nu het veelgeprezen vrije ondernemerschap?' Volgens Berghoef is ook de onderne mingsraad er niet geloofwaardiger op geworden „Wij wisten nooit van iets en de werknemers lazen wel ge ruchtmakende verhalen in de krant." Berghoef heeft ook kritiek op Wim Berghoef de vakbonden „Onze waarschuwin gen werden in de wind geslagen, we hebben genoeg signalen gegeven, maar de vakbonden dachten dat het allemaal wel wat los zou lopen. Men werd pas wakker toen het in Tilbury inderdaad mis ging en nog later, toen het alarmerende NIB-rapport bekend werd." Berghoef is overigens wel tevreden over de reactie van de vakbonden op dit moment. „Eén ding moet nu echter duidelijk zijn. Dat NIB-rapport moet in alle openheid besproken kunnen wor den. Van KSH verwachten we dat al lang niet meer. maar de overheid moet er toe dwingen via dit NIB rapport. Anders moeten de vakbon den het afdwingen." kabinetsbesluit valt slecht bij produktschap X) 5 102 7; 933EN HAAG/YERSEKE (ANP) Het produktschap voor vis- en gslsprodukten wil een Oosterscheldedam met grotere openingen an waarvoor de regering deze week heeft'gekozen. Het schap zal at aan minister Westerterp van verkeer en waterstaat meede in. De mosselkwekers in Yerseke vrezen grote problemen als het 9?bsluit van het demissionaire kabinet wordt uitgevoerd. ADVERTENTIE !£o>als gemeld besloot het kabinet iMtn dam te bouwen mét zodanige gjjeningen dat 77 procent van het 3utijdeverschil op de Oosterschelde stand blijft. Volgens het produkt schap voor vis kan de regering ech- beter een dam laten bouwen die werking van eb en vloed geheel j£ftact laat. Weliswaar is deze oplos- ig duurder maar het nu gekozen rnatief maakt kostbare voorzie- gen voor de oesterteelt nodig. :t dat geld kan men netzo goed de ire dam met de zo groot mogelijke ning bouwen, vindt het produkt- iap heer C. Sinke van de vereniging T>e mosselhandel" in Yerseke zegt it bij vermindering van het getijde- 97 sirschil met een kwart de mosselver- Waterplaatsen tijdens eb niet meer loogvallen zodat Zij niet meer door ënsen en vogels gereinigd kunnen Órden. De vloed zal niet hoog ge- »eg meer zijn om de verwaterplaat- !erjn met schepen te kunnen bereiken. 1021 102I «xjierigens zal de mosselcampagne '°°jt jaar een sycces worden. Naar ieveelheid belooft het een record er te worden. VVYERS (ondermeer woningtex- ïl) kon in Nederland het marktaan- el vergroten maar de gestegen in- msten waren onvoldoende om de sten te kunnen opvangen. Begie ■rkte positief. In de sectoren wand- eubelen en kleurentelevisie liep de ïzet wat terug. Over het te ver- ichten jaarresultaat doet de direc- geen uitspraak. De nettowinst van INTERNA- O-MüLLER is in het eerste half- l ar 1977 ten opzichte van dezelfde riode van vorig jaar gestegen met veer 12 pet van 12,8 min tot 14,4 min. Het nettorendement van t eigen vermogen op jaarbasis ng van 6.9 pet naar 7.5 pet. De s^oruitzichten wijzen er daarom op, tt de jaarwinst die van het voor- lande jaar enigermate zal overtref- n. Toen werd 30,1 min verdiend, aaruit een dividend van 3,60 per indeel van 20 werd betaald. PARAMELT in Haarlem en de tot >or kort tot het Akzo-concern be ttende SYNTAC in Voorburg gaan iet ingang van 1 oktober een fusie in. De twee bedrijven zijn werk- am op het gebied van wassen en lotmelts" en leveren grond- en ulpstoffen aan de verpakkings- en aarsenindustrie, kaasverwerkende drijven en talrijke andere indus- 1 ieën. De omzet van de nieuwe com- natie Paramelt Syntac bedraagt 30 min per jaar. NDU (Nederlandse Dagbladunie) left in het eerste halfjaar 1977 een vredigend resultaat bereikt. De ncemomzet steeg met 17,7 pet tot 183 min en de nettowinst met 28,9 t tot 3,4 min. Aan dit hogere sultaat hebben zowel de dagblad- tgeverijen als de drukkerijen bij wagen De directie heeft voor het "eede halfjaar 1977 goede verwach- igen e betaalde oplagen van de Alge een Dagblad-groep en NRC Han- "•lsblad zijn samen nu ongeveer 000 hoger dan een jaar geleden, ontwikkeling van het adverten- '^volume van de dagbladen en de is-aan-huis bladen stemt ook tot vredenheid. De advertentie-omzet im toe met 18 pet. De tot het RSV-concern behoren de MACHINEFABRIEK BREDA heeft een aantal opdrachten ge boekt met een totale waarde van 15 min. Eén van die orders is af komstig van Philips, die bij Breda de definitieve opdracht voor seriefa- bricage van een aantal componen ten voor het F 16-gevechtsvliegtuig voor de luchtmacht van Nederland en enkele andere NAVO-landen plaatste. De werkzaamheden begin nen dit jaar en zullen zich tot in 1984 uitstrekken. De omzet van DRUKKERIJ DE BOER is in het eerste halfjaar ten opzichte van dezelfde periode van 1976 met 17,8 pet. toegenomen. On der invloed, van verschuivingen in de activiteiten naar het tweede half jaar 1977 en opgetreden kostenstij gingen, is het resultaat echter lager dan vorig jaar. Voor heel 1977 wordt verwacht, dat het resultaat tenmin ste gelijk zal zijn aan dat over 1976. In 1976 bedroeg de nettowinst 1,9 min. De netto omzet van CRANE NE DERLAND is in het eerste halfjaar van 1977 ten opzichte van dezelfde periode van vorig jaar gestegen van 19,9 min. tot 20,3 min. en de winst van 572.00 tot 844.000. Over het eerst halfjaar van 1977 zal een interim dividend van 5 pet. (vo rig jaar 6 pet.) worden uitgekeerd op de gewone aandelen. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Hoewel niet ontkend kan worden dat bet uitgeven van grond in erfpacht voordelig is, moet er tóch op worden gewezen dat de desbe treffende gemeenten door dit beleid (via de op te leggen voorwaarden) de investerings bereidheid kunnen belem meren. -Dit staat in de „Nota inzake het uitgeven van grond in erfpacht", die is opgesteld door een commissie van de Raad voor Onroerende Zaken. Het belemmeren van de bereidheid tot investeren heeft een negatief ef fect op de werkgelegenheid, aldus de nota, waarin wordt uitgegaan van de ontwikkeling dat steeds meer gemeenten ertoe overgaan grond in erfpacht uit te geven. De bezwaren hiertegen komen kort samengevat hierop neer, dat de erfpachtspolitiek de Investeer ders in hoge mate afschrikt, kosten verhogend werkt en nadelig is voor de „gewone burger", zowel de huur der als de koper. De vraag wordt opgeworpen of het voor de gemeen ten niet beter is van de eigendom van zijn grondgebied af te zier* en zich te beperken tot zijn eigenlijke bestuurlijke taak In de Raad voor Onroerende Zaken zitten een aantal organisaties, waar onder de Nederlandse Bankiersvere niging, de Nederlandse Federatie van Makelaars in Onroerende Goe deren en de Nederlandse Vereniging ter Bevordering van het Levensver zekeringwezen De heer G. P. M. van der Schrieck. Direkteur van het ABN kantoor in Antwerpen. Nederlander. Zoals de meeste managers van buitenlandse ABN vestigingen. Meer dan 200 in totaal. In de praktijk betekent het dat u met iemand praat die uw bedrijf kent. Dezelfde gedegen zakenmentaliteit heeft. Komt bij dat de heer Van der Schrieck samen met zijn medewerkers goed is ingevoerd in de Belgische financiële- en zakenwereld. Ons kantoor in Brussel is daarbij ook van belang. De ABN kan voor u een wegwij zer zijn naar handels- en investeringsmogelijkheden in België. De heer Van der Schrieck en zijn staf geven u graag advies. Dit is zijn adres: Algemene Bank Nederland, Frankrijklei 81-83, 2000 Antwerpen, telex 35159. U kunt natuurlijk ook eerst kontakt opnemen met ons hoofdkantoor. Afd. Centrale Buitenlandse Kantoren, tel. 020-293823.. ABN mensen staan op vele plaatsen in de wereld voor u klaar. STEENWIJK (ANP) Gedelegeerd commissaris J. M. Krikke van Van Heugten wil duidelijk afstand nemen van de sombere geluiden die de laatste tijd over de tapijtindustrie klinken. Bij de opening van de tapijtfabriek Heuga Produktie in Steenwijk toonde hij zich optimistisch over de toekomstkansen van de tapijtbranche. 5710- fc\S. EDE (ANP) Ing. M. P, Kime- nai, hoofd van de kwaliteits dienst van de Gelders-Overijs selse zuivelbond is onderschei den omdat hij een nieuwe bo- terbereidingswijze heeft uitge vonden. Bij de nieuwe methode zal niet meer worden uitgegaan van zure room als basisprodukt maar zal gebruik gemaakt wor den van zoete room, zodat ook zoete boter ontstaat. Het zuur- en smaakgehalte van de boter wordt dan later in een apart proces ingebracht, hetgeen de kwaliteit, smaak en houdbaar heid ten goede komt. Een tweede voordeel van deze bereidingswijze is dat de kar nemelk, die tijdens het karnen van de room van hetvet(boter- korrels) wordt gescheiden, eve neens zoet is. Dat betekent dat de melkfabrieken geen proble men meer zullen hebben met de afzet van karnemelk in kou dere tijden. De melkfabriek hoeft nu alleen die hoeveelheid zuur te maken die bestemd is voor de consumptie zodat deze kan worden aangepast aan de vraag. De niet zuur gemaakte zoete karnemelk wordt ge bruikt voor het verdunnen van vette melk. De heer Kimenai heeft voor zijn „alternatieve" boterberei- dingswijze de Buismanprijs gekregen, die jaarlijks wordt uitgereikt door het Nederlands Instituut voor Zuivelonder- zoek. Londen Het kleine fotografische bedrijf Grunwick in Londen, dat heeft gezorgd voor een conflict over de erkenning van een vakbond waarin heel links in Engeland en de vakbonden zich hebben vastgebe ten, is dringend verzocht de 97 werk nemers, die het als uitvloeisel van dit conflict heeft ontslagen weer aan te nemen. Dit is het resultaat van het onder zoek dat rechter lord Scarman van het Britse hoge gerechtshof in op dracht van premier Callaghan heeft ingesteld naar deze bloedige zaak, waarbij in het afgelopen jaar bij felle gevechten tussen postende werkers en hun aanhangers en de politie 300 mensen zijn garresteerd, onder wie vooraanstaande linkse la gerhuisleden en vakbondsleiders. Lord Scarman stelde ook dat het bedrijf het recht van een werknemer zou moeten erkennen om zich inge val van klachten door een vakbond te laten vertegenwoordigen, maar sprak zich niet uit over de vraag of het bedrijf de vakbond waarom het in dit geval gaat, „Apex", moet er kennen, daar het hogerhuis hier bin nenkort een uitspraak over zal doen. „In Nederland bestaat ruimte voor een gezonde tapijtindustrie voor een deel bestaande uit een aantal kleine re ondernemingen die hun bestaans recht vinden in ofwel vergaande pro- duktspecialisatie, dan wel in grote flexibiliteit", aldus de heer Krikke. Daarnaast is er zijns inziens be staansrecht voor een beperkt aantal ondernemingen van grotere omvang die zich kunnen meten met andere grote tapijtfabrikanten op Europees niveau. „Deze grotere ondernemin gen moeten in hoge mate internatio naal gericht zijn", zei de heer Krikke. Hij liet zich gunstig uit over de in ROTTERDAM (ANP) - Het Rotter damse metaalbedrijf Rademakers heeft voor 27 van de 250 werknemers ontslag aangevraagd. Het ontslag was op 4 juli al aangekondigd maar toen was sprake van 35 mensen. Twee dagen later werd de aanvrage opgeschort naar aanleiding van een vergadering van de ondernemings raad. De industriebonden gaan op 2 sep tember met de directie van Rade makers praten. Of er een bedrag voor de te ontslagen werknemers loskomt, hangt voor een belangrijk deel af van de vraag of het bedrijf een fusiepartner kan vinden, zei be stuurder C. van der Jagt van de Industriebond CNV. Rademakers verkeert al geruime tijd in moeilijkheden. Eerder moest een gieterij in Klazienaveen worden verkocht. Dat het personeel nu moet worden ingekrompen is volgens de directie nodig omdat de investe ringsbereidheid zowel in Nederland als in het buitenland te wensen over laat. 1975 van Verto overgenomen tapijt- fabriek in Steenwijk. „WIJ hebben sinds deze overneming voor In totaal 22 min hierin geïnvesteerd. De Millitron-installatie die vandaag in gebruik wordt gesteld sluit dit om vangrijke investeringsprogramma af". De heer Krikke vertelde dat Van Heugten vorig jaar 80 pet. van de totale omzet van 225 min. in het buitenland heeft afgezet. Van Heugten Nederlands grootste tapijtfabrikant ziet gunstige per spectieven. De directie houdt voor geheel 1977 rekening met een omzet- vergroting van 10 pet. ten opzichte van 1976, toen 225 min. werd om gezet. Wat betreft de nettowinst wordt met enige voorzichtigheid voorspeld dat deze zal verdubbelen (v.J. 1.5 min.). Dit heeft de directie van Van Heug ten donderdag meegedeeld in Steen wijk waar de demissionaire minister van Economische Zaken, drs R. F. M. Lubbers, de tapijtfabriek Heuga Produktie Steenwijk BV officieel opende. Behalve de opening van de fabriek zelf. stelde de bewindsman een ul tra-moderne tapijtdesigneringsin- stalatie in werking. Met de totale investeringen voor deze fabriek is 22 min. gemoeid, waarvan 16 min. voor de designeringsinstallatie. In de fabriek zijn 250 mensen werk zaam. Het levensmiddelenconcern AL- B RECHT heeft een kort geding ver loren dat het had aangespanneh te gen de gemeente Groningen. Gro ningen weigerde Albrecht een bouw vergunning te geven voor verbouw plannen van een garagecomplex met woningen en magazijnen tot supermarkt. De supermarkt zou ko men aan de Korreweg in Groningen, in het hart van een grote woonbuurt. UTRECHT De Centrale Rabobank in Utrecht heeft de aangesloten Ra bo banken geadviseerd de hypotheek rente te verlagen tot 87. procent. Deze rente was tot dusverre 9 procent. DEN HAAG (ANP) Het Alge meen Verbond Bouwbedrijf (AVBB) de overkoepelende organisatie van aannemers wil voor de grond-, water- en wegenbouw tot midden vol gend jaar een aanvullend wer- kenprogramma van een mil jard gulden. Dit verzoek is gericht aan de minis ters van Volkshuisvesting, Verkeer en Waterstaat, Economische Zaken en Sociale Zaken, welke vier be windslieden de ondertekenaars zijn van de nota Bouwbeleid 1976. De AVBB is met dit verzoek geko men, omdat uit CBS-cijfers over de in de eerste helft van 1977 afgegeven bouwvergunningen is gebleken, dat er een daling van ruim dertig pro cent is in vergelijking met de op drachten in de eerste helft van 1976 In de eerste zes maanden van dit jaar wordt vergeleken met de overeenkomstige periode van vorig jaar bij de grond-, water- en we genbouwwerken die door de rijks overheid worden uitgegeven een da ling geconstateerd van zo'n 160 miljoen en bij de lagere overheden een teruggang van 350 miljoen. Tegen de achtergrond van de thans reeds aanwezige achterstand valt volgens het AVBB te becijferen dat wil het produktleniveau in de GWW-sector op grond van de nota Bouwbeleid in 1977 en 1978 worden gehaald in totaal voor 4 miljard gulden aan werken moet worden op gedragen tot medio 1978. Uit CBS- gegevens over opgedragen werken in het tweede halfjaar 1976 en eerste halfjaar 1977 valt af te leiden, dat zonder aanvullende maatregelen slechts circa 3 miljard gulden aan opdrachten mag worden verwacht. Derhalve zijn aanvullende werken tot een bedrag van 1 miljard gulden tot medio 1978 nodig. Het AVBB heeft verder opgemerkt, dat de regering een niet voor tweeër lei uitleg vatbare uitspraak heeft ge daan omtrent de waarde die moet worden gehecht aan de prognoses van de nota Bouwbeleid. De regering stelt namelijk, dat de uitkomst van de gemaakte prognoses opgevat zou moeten worden als een indicatie van de gewenste omvang van de bouw- produktie. Het overheidsbeleid, al dus de Bouwnota, zal erop gericht dienen te zijn deze produktie-om- vang tot stand te brengen. Inhalen Het AVBB denkt dat de achterstand van 1 miljard gulden voor een be langrijk deel nog kan worden inge haald door het zo snel mogelijk uit geven van aanvullende werken. Dit programma moet gericht zijn op werken met hoge prioriteit, waarvan nog voldoende voorraad bestaat. Dit zou in overeenstemming zijn met het behoefte-criterium, dat voorrang heeft verkregen in de nota Bouwbe leid. Het AVBB is overigens van oordeel dat aanvullende werken op den duur geen volwaardig Instrument kunnen vormen voor de verwerkelijking van het bouwbeleid. Op lange termijn moet worden gestreefd naar duurza me verbeteringen in het vlak van de financiering, planning en uitvoering" van grond water- en wegenbouw werken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 19