WK-roeien leeft even op Regen spelbreker voor wielrenners Rensenbrink afwezig LOOMHEID IN PROFTOUR Zeilers vastgehouden bij Russische grens Doping verbaast IAAF Nederlandse finaleplaatsen voor tweeën Baanrijders uit verveling de weg op Bij NS-Maandabonnement 4-persoons Meermanskaart kado. Wieleroverwinning Francesco Moser Deelnemers bijna te laat aan start Anderlecht en Club Brugge op tweede plaats in België Krachten worden gespaard voor Nederlandse bergen" Handballers blijven dicht bij huis Stöve vijfde geplaatst Hockeysters imponeren in Australië ^VRIJDAG 26 AUGUSTUS 1977 SPORT Trouw/Kwartet pi3-rhi7asts AMSTERDAM Na de mage re tijden kwam dan toch de dag van de oogst. Drie plaatsen in de eindstrijden leverden giste ravond op de bosbaan de halve finales en de herkansingen van de dames bij de wereldkampi oenschappen roeien op. Daar aan voegden de lichte heren, die strijden om fisa-titels, door overwinningen in de herkan singen nog eens twee plaatsen 'rudy Jongenelen en Sytske Boom- ;tra, die via de repechages al tot de halve finales waren doorgedrongen gtelden met een derde plaats deelne- ling aan de slotwedstrijden van de lubbel tweeën van morgen zeker, "arin Abma en Joke Dierdorp tri- imfeerden in een voortreffelijke tijd an 3 min 38,81 sec. bij de tweeën tonder stuurvrouw. Ook de combi- iatie-acht zal morgen weer in actie komen. De ploeg werd in de enige herkansing die dit nummer kende vierde en voorlaatste voor de Vere- inigde Staten. De Amerikanen zijn in dit boottype waarvoor zeven landen hadden ingeschreven, als enige uit geschakeld. De vier met stuurvrouw van Nereus daarentegen werd geëlimineerd door een vierde en laatste plaats in de laatste'serie van de herkansin gen. Ook Liesbeth Vosmaer-De Bruin, in feite reserve van de Neder landse afvaardiging, zag haar illu sies verstoord. Een derde plaats was juist niet voldoende om over te gaan naar de laatste ronde van het roei- toernooi. Hetzelfde gold voor de dubbel vier-combinatie De Hunze- Willem IH-Okeaiios. I Overtuigender over de gehele lijn genomen was het optreden van de lichte heren. Nadat de toeschouwers hun teleurstelling verwerkt hadden dat Harald Punt vierde in de halve finales juist was uitgescha keld, zorgden de vier zonder stuur man van 't Spaarne en Skadi alsme de de Nereus/Orca-acht voor over winningen in de herkansing. De lich te acht kwam met een tijd van 5 min. 59,99 sec. als enige ploeg net onder de zes-minute*igrens. Alleszins acceptabele resultaten van de Nederlandse vertegenwoor digers derhalve op een dag waarop "f overigens het boeienverschil tocht wel een rol heeft gespeeld. Werkelijk waarde krijgen de verrichtingen van gisteren overigens pas als ze morgen tijdens de eindstrijden worden be vestigd door klinkende klasse ringen. Een zeer sterke race voeren Karin Abma en Joke Dierdorp. De twee LONDEN Een woordvoerder van de internationale atletiek- bond voor amateurs (IAAF) heeft gisteren gezegd dat men niets afwist van doping tijdens kortgeleden in Zweden en Fin land gehouden wedstrijden. Hierover had een bericht ge staan in de Oslose krant Aften- posten, die onder meer had ge schreven dat prof. R. V. Brooks van het St. Thomas-ziekenhuis te Londen in Gothenburg en in Helsinki een onderzoek naar do ping had verricht, hetgeen een positief resultaat had opgele verd. ,,Wij weten daar van niets af", aldus zei de woordvoerder van de IAAF. SAN CRISTOBAL Op het moment dat alles in orde leek te zijn, kwam de regen. Een tropische bui, die alles tot stilstand bracht. Zelfs de gangmaakmotoren, die gisteravond laat waren aangekomen, konden niet worden uitgeprobeerd, omdat de baan nat was Na een attractieve race plaatsten Joke Dierdorp en Karin Abma zich voor de finale dames twee zonder stuurvrouw. zonder stuurvrouw van Nereus leid de van start tot finish. Ze stelden hun eigen nationale baanrecord scherper en zouden ook het interna tionale, waarvan zij houder waren, hebben verbeterd ware het niet dat Oostduitsland enkele dagen geleden in de series al sneller was geweest. Trudy Jongenelen en Sytske Boom stra zagen hun poging om door een snelle start de concurrentie te ver rassen bij de dubbel tweeën in zo verre mislukken dat zij de voor sprong die veroverd werd in de twee de 500 meter moesten afstaan. Een derde plaats achter de Verenigde Staten en Groot Brittannië bleek echter gemakkelijk bereikbaar. Slechts een van de zeven achten bij de dames moest, zoals gezegd, na de herkansingen afvallen. Dat dit aller minst een garantie is dat de Neder landse vertegenwoordiger de eind strijd zal bereiken werd dinsdag bij de heren bewezen. Uit een veld van dertien boten haalde toen alleen Ne- Hetzelfde lot overkwam de ploegen van Zweden en Denemarken. Telefo nisch contact met de ambassades van de drie landen in Moskou mocht niet baten. Dinsdag, toen de Russische ambas sade in Helsinki alsnog een extra stempel in de paspoorten had ge plaatst, duurde het nog drie uur eer de Russische grenspost mocht wor den gepasseerd. Het gevolg was, dat de bemanningen de gehele nacht hebben moeten doorrijden om nog op tijd voor de start in Tallin te ADVERTENTIE Op een algemeen maandabonnement treint u een maand zo veel u wilt voor f 217,- (le klas f 326,-). Ook voordelig voor de lange- afstand-forens. En haalt u'm in september dan doen wij er een extraatje bij. Een dag onbeperkt treinreizen voor u plus 4 gezinsleden, vrienden, of wie dan ook. Samen op een gratis NS- Meermanskaart.Twee kinderen van 4 t/m 9 jaar gelden voor één. Het dagje uit kan de hele maand sep tember. Op werkdagen na 9 uur's ochtends.En in 'r weekend al met de eerste trein. Tot ziens. reus de halve finales, waarin twaalf landen uitkomen, niet. Een knappe prestatie leverden de lichte ploegen. Zowel de 't Spaarne- Skadi vier zonder stuurman als de Orca-Nereus'hcht behield zijn lei dende positie de volle 2000 meter. Bij de vier kan men aanvoeren dat de strijd na het 1000 meter-merkte ken al was beslist. Dat was zeker niet het geval bij de achten waar Zwitserland en Canada tot op de finish streden voor de tweede klas sering die nog goed was voor de finale. Ondanks de krachtsexplosie van de beide teams behielden de Nederlanders hun voorsprong van een kleine lengte. Harald Punt zag zijn droom in eigen land de eindstrijd van de lichte skif- feurs te bereiken wreed verstoord. De eerste helft van de race hand haafde hij zich. Daarna kon hij ech ter niet voorkomen dat de sterke Oostenrijker Raimund Haberl hem duidelijk naar de vierde plaats verwees. LISSONE Francesco Moser heeft de Italiaanse wielerwedstrijd om de Agostoni-beker gewonnen. De Itali aan legde de 209 kilometer naar Lis- sone af in 5 uur 2 minuten vijf secon den. In de eindsprint versloeg Moser zijn landgenoot Gianbattista Ba- ronchelli. Enrico Paolini werd derde op 13 seconden. De Zwitser Gilbert Glaus heeft de wielerronde voor amateurs om de Grote Prijs Wilhelm Teil in Zwitser land gewonnen. In het eindklasse ment had hij een voorsprong van acht seconden op de Italiaan Clau- dio Corti en 1 minuut tien seconden op de Tsjech Jiri Bartolsic. De achtste en laatste etappe van deze internationaal sterk bezette wielerronde eindigde in een zege voor de Italiaan Salvatore Maccali, die in de eindsprint de Roemeen Mircea Ramascanu versloeg. Het tweetal had een voorsprong van 17 seconden op het peloton. TALLIN De Nederlandse deelnemers aan de voor-Olympische zeilwedstrijden in Tallin zijn twee dagen vastgehouden aan de Fins-Russische grensovergang. Willem van Walt Meijer, Govert Brasser, Pieter Heerema en Maarten Kingman, die waren inge schreven voor de wedstrijden in de 470-klasse, werden tot tweemaal terug gestuurd naar Helsinki. BRUSSEL Het wordt twijfel achtig of Rob Rensenbrink, één van de 22 geselecteerden van bondscoach Happel, tijdig hersteld zal zijn voor de wedstrijd van vol gende week woensdag tegen IJs land. Hij ontbrak nog bij de wed strijd Anderlecht-Standard (3-1). Na drie wedstrijden heeft alleen Winterslag nog een honderd-pro centsscore. De Vlaamse club ver sloeg co-leider Lokeren met 2-0, terwijl Standard Luik van Ander lecht verloor. Bij Winterslag scoor den na rust Devrindt en Mathieu. De Nederlandse inbreng bij Ander lecht was ondanks de afwezigheid van Rensenbrink groot. Dusbaba en doelman De Bree hielden ach ter de zaak gesloten. Haan scporde na een half uur het tweede doel punt, nadat Nielssen tien minuten eerder voor 1-0 had gezorgd. Na de hervatting miste Dusbaba een strafschop. Het was Vander- elst die 3-0 maakte. Een kwartier voor tijd bracht Riedl de achter stand van Standard terug tot 3-1. Club Brugge nestelde zich naast Anderlecht met vijf punten op de gedeelde tweede plaats door een knappe 2-0 zege op Boom. Courant en Sorensen waren de doelpunten makers. Engelse league LONDEN Dennis Tueart had met een hattrick een groot aandeel in de 4-1 zege, die Manchester City in de Engelse eerste divisie behaal de op Aston Villa. Villa, dat op eigen terrein nog geen wedstrijd verloren had, opende na vijf minu ten de score met een treffer van John Dcehan. Spoedig erna maak te Tommy Booth de gelijkmaker, waarna Tueart aan zijn doelpun- tenrccks begon (in de 28ste, 84ste en 88ste minuut). Protest ZEIST De sectie betaald voetbal van de KNVB heeft zich nog niet kunnen buigen over het protest dat FC Utrecht indiende naar aanlei ding van het feit dat Ajax in de competitiewedstrijd tegen FC Utrecht een ongerechtigde speler liet meedoen. Het protest was nog niet op het bondsbureau binnenge komen. Barcelona BARCELONA Barcelona heeft het internationale voetbaltoernooi om de ,,Juan Gamper" trofee op zijn naam gebracht. In de finale wonnen de Spanjaarden in Barce lona met 4-1 van de Wcstduitse club Schalke '04. Door doelpunten van Johan Neeskens (2x) en Clares voor Barcelona en Abramczik voor Schalke was de ruststand 3-1. Na rust scoorde Asensi de vierde tref fer voor de Spanjaarden. Trouwens, begon door die regen, ge heel in stijl overigens, met vertra ging. Vele uren gingen verloren door de regen. De amateurs, die vanmor gen dachten te kunnen trainen, ston den al om zes uur klaar in het dorp, van zeven tot acht uur was voor hen gereserveerd. De profs, iets minder- matineus, hadden de volgende zestig minuten tot hun beschikking ge kregen. Op het vastgestelde tijdstip kon na tuurlijk niet worden begonnen. De Venezolaanse mecanicien, die de banden had moeten oppompen was iets te laat, maar ten slotte konden de motoren toch de baan op. „Wij hadden er net een paar stationair aan het draaien", vertelde gangma ker Bruno Walrave, „en toen konden wij weer naar binnen door de regen". Iedereen, die de verveling wilde ver drijven, moest weer de weg op. „Weg- training", vond Cees Stam, is hele maal niet erg voor stayers, die het vak kennen. De kleinere mannen hebben het er natuurlijk moeilijker mee. Die moeten achter de motor om zekerheid te krijgen. Je merkt ook duidelijk dat de een heel anders rea geert dan de ander. Ieder is natuur lijk naar hier gekomen met bepaalde plannen en verwachtingen om dat te ontdekken dat er ontzettend veel misgaat, dat je ideëen helemaal niet uikomen. Mensen die zich wat min der gemakkelijk aanpassen, raken dan enigszins in paniek. Bij ons heb ik gemerkt dat bijvoorbeeld Martin Rietveld een beetje ui zijn gewone doen is." Stam gelooft en hij staat daarin niet alleen dat.de opgave van de organisatie voor San Christobal en Venezuela eigenlijk iets te groot is. „Maar fouten worden natuurlijk overal gemaakt. Wij kunne» best eens naar ons zelf kijken. In het begin van dit Jaar zijn hier mensen van de Unie geweest, Meuwese en Van de Molen. Die kwamen terug met de mededeling dat alles vlak was. Op dat bericht heeft ieder zijn versnellingen gemonteerd op de fiet sen die zijn meegenomen. Wanneer je even buiten de stad wilt trainen ADVERTENTIE Via een Amrt) Privé Re ke run Cf kun je je+rem- atoo wêrnenl- MeVeev\ beiaalcireijiue .betelen. (Als een trein naar de Amro, dus.) In de eerste race eindigden Walt Meyer-Brasser op de veertiende plaats en Heerema-Kingman rond de 40ste plaats. Bij terugkomst aan land kregen de doodvermoeide ploe gen te horen, dat zij morgenochtend vroeg het hotel dienden te verlaten, omdat het geld, dat een maand gele den naar Moskou was overgemaakt, nog niet ter bestemder plekke was gearriveerd. Hetzelfde lot trof de ploegen van Spanje, Engeland en Denemarken. door Johan Woldendorp GOES Zou er dan eindelijk serieus worden gefietst in de Profronde van Nederland? Het antwoord was opnieuw ontluiste rend. De voortekenen leken uitermate hoopvol omdat Driessens, de wielervader van wereldkampioen Freddy Maertens, zijn pu pillen enkele uren voor de derde etappe aan een straffe training onderwierp. Verwachtingsvol waren ook de signalen, die mecani- ciëns en masseurs naar de buitenwereld seinden. Zij immers, zijn vaak betrouwbaarder dan barometers, wanneer het op het voorspellen van ontwikkelingen aankomt. dere ploegen op dit ogenblik kun nen", lichtte de gemoedelijke ploeg leider toe. Desondanks zal een wens van Driessens maar dat staat bui ten het gebeuren in Venezuela onvervuld blijven. Hij had voor het volgende jaar graag Eddy Merckx willen contracteren. „Dat gaat he laas niet door, omdat ik denk dat Merckx al voor een andere ploeg heeft getekend", onthulde hij. „Ik vind het Jammer, want het was mijn ideaal voor 1978 geweest. Merckx en Maertens in een ploeg, dat zou toch geweldig zijn?" Dat sprookje wordt dus geen werke lijkheid. Driessens zal ongetwijfeld niet de enige ploegbaas zijn, die in de komende transfer-periode teleurstel lingen moet incasseren. Evenals in de voetbalwereld gist het ook in de wielersport van geruchten over aller lei mutaties, terwijl de dag, waarop de onderhandelingen officieel mo gen worden afgerond (1 oktober) nog moet aanbreken. De Proftoer echter, lijdt al onder de op handen zijnde personeelswisse lingen. Sinds Bert Pronk de leider strui draagt, beperken de renners van Peter Post en de Belg Jossart zich tot het afstoppen van mogelijke kandidaten voor de eindoverwin ning. Want ook Jossart heeft als nieuwe werkgever van Pronk en Thurau alle belang bij een triomf van zijn nieuwe pupil. „Er wordt in Nederland niet gekoerst," merkte Het is er opnieuw niet van gekomen. Hetgeen betekent, dat er vandaag evenmin hard aan wordt getrokken. Morgen, in de slotetappe van Budel naar Heerlerheide worden alle -berg- registers opengetrokken. Alle grote „jongens", de Keuterberg, de Kau- berg en de Gulpenerberg, zijn in deze moeilijke slotrit opgenomen. Geen enkele renner zal daarom op het idee komen om diep in zijn krachtenre servoir te tasten Wat weer inhoudt, dat de organisatoren van de Proftoer evengoed een klassieke wegwed strijd van het vijfdaagse evenement hadden kunnen maken. Toch krijgt de kwijnende ronde in Goes zijn eerste grote etappewin naar. Freddy Maertens stuurde zijn fiets het eerst over de streep. Vieren dertig anderen volgden onmiddellijk in zijn spoor. Enige waarde kende de drager van de regenboogtrui niet aan zijn triomf toe. „Ik had deze dag uitgekozen om mijn vorm voor het wereldkampioenschap te testen", merkte hij op. „Dat is goed gelukt." Ik heb goed gekoerst; ik zat regelma tig van voren. Voor mij is deze Ronde een uitstekende voorbereiding op Venezuela." Die opmerking ontkrachtte ook het veronderstelde motief van de krachtsinspanningen, die de renners van Driessens zich in de ochtendu ren moesten getroosten. „Ik wilde alleen maar even kijken wat de an- Freddy Maertens etappezege Freddy Maertens volkomen terecht op. De enige coureur, die lange tijd wel alle vrijheid van handelen kreeg, was Erik Jacques. Vlak na de start in Hoogerheide ging hij er vandoor en nam binnen enkele tellen een voorsprong van bijna tien minuten. Tot vijftig kilometer voor de finish mocht hij solo rijden. Toen werd de Belg ingehaald door Henk Lubber- dlng, Mare Meernhout (de grote ani mators in dit verband), Jan Raas, Gerry Verlinden, Sean Kelly, Piet van Katwijk, Gerben Karstens, Wal ter GodefrOot en Freddy Maertens. Vlak voor de finish werd deze trein weer opgeslokt door een groep van 26 renners. Het is in feite het enige vermeldens waardige van deze etappe. „Toch doe ik soma te veel werk," stelt Cees Priem. „Ik heb vaak van voren moe ten rijden en dat kostte me in condi tioneel opzicht te veel." De Zeeuw doelt met die opmerking op het feit, dat hij ter elfder ure is opgeroepen om aan de WK deel te nemen. Priem valt in voor" Roy Schuiten, die in Venezuela een sleutelbeen brak. Voor de reis van de eerste reserve heeft de KNWU inmiddels een spon sor gevonden. Maar dat Priem be slist geen ideaal wereldkampioen schap kan rijden, staat nu al vast. Hij zegt: „Want als lk eerder had geweten, dat ik naar Zuid-Amerika moest, had ik meer kilometers gere den. Bovendien ben ik er psycholo gisch nog niet klaar voor. Er is zo veel trammelant in Venezuela." Daarnaast ondervindt Priem, die nu zijn eigen sponsor uit de wielersport stapt, contacten onderhoudt met Post en een buitenlandse ploeg, nog altijd hinder van een knobbel, op zijn rechterschouder. „Nadat lk daar tijdens de Nederlandse kam pioenschappen op was gevallen (en daardoor de Tour miste - red.» ben ik nog twee keer op identieke wijze op het asfalt terecht gekomen. Die knobbel moet eigenlijk operatief worden verwijderd, maar daar heb ik nu uiteraard geen tijd voor." Derde etappe 1 Freddy Maertens (Bei187.5 km In 4 uur 39 minuten en 12 apconden (met bonittcaUe 4 39.02), 2 Plet van Katwijk (Ned )z t (met boa 4 39.071, 3 Eddy van Haerena (Belx t imet bon 4 39 09). 4 Van Oerwen (Ned >x t ,5. Verlin den (Bel i z.t6 Pevenage (Belz t 7 van den Broucke (Belz t„ 8. Oroen (Ned i z.t., 9. Kelly (Ierz.t.. 10 Hoste (Bei.) z.t.. 11. Huisje» (Ned.i z t.. 12. Raas (Ned z t13. Karstens (Ned zt. 14 Priem (Ned iz.L, 15. Hoogendoorn (Ned )zl, 16 Schipper (Ned z.t. 17 Ludo Pecters (Bel i z t18 NUsson (Zwe z t19 Pronk (Ned i z.t 20 Andlano (Spa z.t21 Mathls (Fra z t22 Meernhout (Be! i z t 23 Zoetemelk (Ned i z t„ 24 AUng (Ned.) z t25 Van Swecveld (Belz t Algemeen klassement 1. Pronk (Ned 14 11,14, 2 Kelly (Ier) op 4 seconden, 3. Hose (Belop 7 sec 4 AJmg (Ned) op 10 aec 5 Raas (Ned) op 14 aec6 Huisjes iNed) op 15 sec 7 Karstens (Ned) op 22 sec 8 Plet van Katwijk (Nedi op 327; 9 Kuiper (Ned) op 3.42; 10 Zoetemelk (Ned) op 3.48. Puntenklassement 1, Piet van Katwijk (Nerl) 52 punten. 2 Karstens (Ned) 40.3 Kelly iler» 28. 4 Huisjes iNed) 27; 5. Maertens (Bel) 25.6 Peve nage (Bell 23 om niet tussen het drukke verkeer te zitten, moet je de bergen in. Wij hadden daar niet op gerekend. Van de 27 die hier zijn, heeft John Krij- nen er geloof lk al 24 op bezoek gehad om een ander Pignon achter te monteren. Tijdens de training reed ik voorzitter Van Ballegooyen-De jong en direc teur Harrie Meuwese achterop. Zij hebben ook hun fietsen meegeno men. Die twee zaten te lijden. Bij het voorbijfietsen heb ik alleen maar ge- roepn: „Alles Is vlak hè, Harrie". Ik weet niet of het helemaal is doorge drongen, maar ik vermoed van wel" Sponsorpot De KNWU heeft overigens de spon sor-pot voor de profwegploeg, voor de wereldkampioenschappen wiel rennen rond. Twee sponsors hebben zich samen garant gesteld voor 30.000 gulden, als de wereldtitel bij de profs op de weg in Nederlandse handen terechtkomt. Bij zilver zal er 12.000 gulden over de ploeg worden verdeeld, wanneer brons behaald wordt in Venezuela, bedraagt de pot 6.000 gulden. Er is eveneens een sponsor bereid gevonden om de reiskosten van Cees Priem te betalen. Zoals bekend werd Priem deze week aan de weg- ploeg toegevoegd nadat Roy Schui ten moest afzien van deelneming wegens een gebroken sleutelbeen. DEN HAAG In de voorronde van de strijd om de Europese bekers voor landskampioenen en bekerwin naars (heren) hebben de Nederland se vertegenwoordigers tegenstan ders uit de Benelux geloot. Lands kampioen Sittardia speelt eerst uit tegen Seraing uit België. Bekerwin naar DW Hermes uit Den Haag ont vangt in de eerste wedstrijd de Luxemburgse bekerhouder Folo Eschois. De eerste ontmoeting dient ge speeld te worden voor 9 oktober. De return moet in de periode van 10 tot en met 16 oktober worden afge werkt. Op 19 oktober volgt de loting voor de eerste ronde. In de damestoernooien worden geen voorronden gespeeld. Het aantal in schrijvingen maakte voorwedstrij den overbodig. Op 26 oktober zal worden geloot voor de eerste ronde. De loting voor de voorronde heren werd zondag tijdens een congres van scheidsrechters van de interna tionale handbal federatie (IHF) in Kopenhagen verricht. Dit tot grote verrassing van het Nederlands Handbal Verbond, dat uit een offici eel schrijven .van de IHF begrepen had, dat de loting op 24 augustus in Bazel zou plaatsvinden. NEW YORK - Virginia Wade en Betty Stöve. de finalisten van het damesenkelspel van Wimbledon, zijn respectievelijk derde en vijfde geplaatst bij de open Amerikaanse kampioenschappen van Forest Hills. De plaatsingslijst van dit tot de „grote vier" behorende kampioen schap, wordt bij de dames aange voerd door Chris Evert en bij de heren door Wimbledonkampioen Björn Borg. Deze verloor in de finale van vorig jaar van Jimmy Connors, die nu tweede is geplaatst. MELBOURNE Het Nederlandse damesteam heeft tijdens .het hoe keytoernooi om de open Australi sche kampioenschappen in Mel bourne met 3-1 gewonnen van Nieuw-Zuid-Wales Bij de rust stond Nederland al met 3-0 voor Kort voor het einde scoorde Nieuw Zuid-Wales tegen Suzan Bekker, Nel van Kollenburg en Marlies Jan sen behoorden tot de uitblinkers. Via een Amro Piute'Rekgmnicf kum je de Wuur van een ïeilbqyl belalen (Overstag naar dc Auvowdu»,) n w

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 17