Nierpatiënten op vakantie dank zij dialyse-caravan dichtbij t werd: eb r e tekening van een lezer Commentaar kabinetsformatie Experiment Diatel Amsterdam wordt uitgebreid >oolse vraagt politiek asiel Depressie tt [ook koeien hebben hun jargon ik durf sprakeloos us heit produktief juliska •(NDEADAG 25 AUGUSTUS 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet -1 •olet is gewenst dat Den Uyl zijn irmatiepogingen voorzet in de 2. Ersfe plaats omdat reeds een zo rote mate van overeenstemming is «.ercikt tussen PvdA, CDA en D'66 /ver het te volgen sociaal-econo- f.'3isch beleid en in de tweede plaats -£^mlat Van Agt zich blijkens zijn j-icf van gisteren volstrekt redelijk 'an Agt heeft waarschijnlijk zelfs riet grootste gelijk van de wereld als 'tiij in het slot van zijn brief als de Voornaamste oorzaak van de moei- jkheden aanwijst het gebrek aan !^/ederzijds vertrouwen tussen de bij ujjTJet overleg betrokken partijen. Van gl zelf heeft daar vorige week met onverwacht harde opstelling >aarbij hij zich in feite terugtrok -r ,ip de gedachten van het initiatief- gfrwvetsontwerp-Van Leeuwen/Garde- als eerste en laatste stelling) nogelijk aanleiding toe gegeven; is echter kortzichtig van Den uyl om van zijn kant de ernst te niskcnnen wcarmee Van Agt een Teek later probeert de impasse te oorbreken. pan Agt maakt in zijn brief van Klisteren duidelijk dat zijn suggestie, \oor het instellen van een beraads- rproep niet bedoeld is om het kabi net gelegenheid te geven het pro bleem tot het einde van de nieuwe kabinetsperiode voor zich uit te schuiven en hij wil evenmin de beraadsgroep gebruiken als een uit weg waar langs het kabinet zijn eigen verantwoordelijkheid kan ontlopen. Integendeel: hij legt juist de nadruk op de noodzaak (en de logica, gezien het parlementaire ka rakter van het door Den Uyl nage-, streefde kabinet) dat de ministers straks zelf met een voorstel komen en elke mogelijke uitweg naar een nieuw initiatief-wetsontwerp uit de Kamer zo goed mogelijk wordt af gesloten. Het is onredelijk nogmaals: ge zien de noodzaak van een snelle aanpak van de sociaal-economische problemen en de overeenstemming die daarover reeds is bereikt als de nadere nuanceringen die Van Agt in zijn standpunt wil aanbren gen en die hij als suggestie aan de beraadsgroep aanreikt (uitsluiting van strafvervolging voor bepaalde gevallen, het inblazen van nieuw leven aan het medisch tuchtrecht) niet in overweging zullen worden genomen. Het is duidelijk dat de partijen nog lang niet uitgepraat zijn en vandaar ook onze wens, dat Den Uyl het er na Van Agts brief van gisteren niet bij laat zitten. gjgEN HAAG (ANP Een negentien jarige Poolse, Maigareth Witczorek, lateeeft bij de politieln Huizen politiek gevraagd. Voorlopig verblijft zij kern Nederland op g-ond van een vi ltje um, dat tot 19 september geldig is, i. jn waarschijnlijk zal vóórdat haar oierlisum afloopt ee# beslissing over iaar verzoek zijn genomen. Het stre- en is, binnen twei weken over asiel- s«anvragen te beilissen, aldus een i ^oordvoerder vanhet ministerie van ?r austitie. uke: 1 on^argareth Witcztrek, die bijna drie dajaar geleden voer het eerst Neder- and bezocht d; eerste maal dat zij n het westen wts studeerde En- ■mgels aan de universiteit van Lodz. Zij vil haar studie aan de gemeente universiteit van Amsterdam voltooi en, lerares worden en de Nederland se nationaliteit verkrijgen. Zij vertel de dat uit politieke overwegingen het aantal studieboeken in Polen uiterst beperkt is (acht grammatica- en litteratuurboeken voor een hon derdtal studenten) en dat het toela tingsbeleid van de universiteiten is gericht op bevoordeling van kinde ren uit arme gezinnen. Weigering om tot de unie van Poolse studenten toe te treden of een maand onbetaalde arbeid als verkoopster of op een fa briek te verrichten leidt, evenals openlijke kritiek op het socialisti sche stelsel, tot moeilijkheden bij de studie of zelfs verwijdering van de universiteit, aldus Margareth Witc zorek. door Kees de Leeuw AMSTERDAM Er zijn in ons, land ongeveer 1200 nierpatiën ten die slechts in leven kunnen blijven als hun bloed twee tot drie keer per week in een kunstnier van afvalstoffen wordt ontdaan. Het merendeel van de patiënten ondergaat deze zes tot acht uur durende behandeling in één van de bij na veertig dialyse-centra in Ne derland, terwijl rond de 130 mensen zo zijn opgeleid, dat zij zichzelf kunnen spoelen, hetzij thuis hetzij in een zogeheten dialyse-hotel. Kortweg Diatel geheten, waarbij de woorden dialy.: en hotel zijn samenge voegd. Er r. land slechts één Diatel, dat s.igd in Amsterdam-Bui- tenveld en waar sinds ruim een jaar een kleine veertig nier-patiën ten worden geholpen. Beter gefor muleerd: zichzelf helpen, zoals ook dr. P. Stevens benadrukt. Hij is ge neesheer-directeur van Diatel en was voorheen als internist jarenlang hoofd van de kunstnier-afdeling van het academisch ziekenhuis in Leiden. Dr. Stevens legt uit, dat Diatel be slist geen ziekenhuis is en dat er ook qua inichting en sfeer alles aan ge daan is om een dergelijke sfeer te vermijden. De dialyse gebeiftt hier poliklinisch door ambulante patiën ten in een huiselijke sfeer. In feite gaat het tenslotte om mensen die weliswaar twee tot drie keer per week aan een kunstnier moeten, maar die verder redelijk gezond zijn. Door dat spoelen zijn ze veel tijd kwijt, maar tot lichte werkzaamhe den zijn ze over het algemeen best in staat, aldus dr. Stevens. Het Diatel biedt plaats aan patiën ten die geschikt zijn voor thuis-dia- lyse, maar wegens ruimtegebrek thuis of het ontbreken van een ge schikte partner, hier niet op kunnen overgaan. Verder worden er ook pa tiënten opgeleid die thuis willen en mogen dialyseren, terwijl van Diatel uit nu ook de mogelijkheid bestaat voor een dialyse tijdens vakantie. Met dit laatste is dit jaar een be scheiden begin gemaakt. Immers, door de langdurige behandeling twee of meer keer per week is het voor nierpatiënten praktisch onmo gelijk echt op vakantie te gaan. Het •protestants-christelijke ziekenhuis De Lichtenberg in Amersfoort heeft weliswaar al enkele jaren de beschik king over een caravan voor nierpa tiënten, die staat op een camping in de buurt, maar de patiënten moeten toch steeds voor het spoelen naar het ziekenhuis. Verder organiseert de Nierstichting Nederland korte rei zen naar het buitenland, zoals Italië, maar deze zijn vooral voor gezin nen nogal prijzig. Op vakantieadres Diatel nu beschikt sinds deze zomer over een caravan, die is ingericht als een dialyse-wagen en bij de patiën ten op hun vakantieadres wordt ge plaatst. Dr. Stevens: „Dit past hele maal in ons streven om de nierpa tiënt zoveel mogelijk volwaardig mens te laten zijn en hem zelf de kunstnier-machine te laten bedie nen, ook al gebeurt dat onder het wakend oog van een speciaal opge leide verpleegkundige. Dit is voor als er onverhoopt toch iets mis mocht gaan. In principe is echter het bedie nen van de kunstnier technisch ge zien niet moeilijker dan het besturen van een auto of het bedienen van een televisie." Hij vertelt, dat om aan de individue le behoeften en wensen van de pa tiënten tegemoet te komen, er ook 's avonds in Diatel kan worden ge spoeld. Deze mogelijkheid is vooral bestemd voor mensen die overdag werken of een opleiding volgen. De opzet van dit centrum is om de men sen zoveel mogelijk te revalideren. Niet alleen in medisch opzicht, maar ook in sociale zin. Aan Diatel is dan ook een maatschappelijk werkster verbonden, die de patiënten kan bijstaan in moeilijkheden, die zich voordoen in hun leven buiten dit centrum. Afhankelijk Dr. Stevens: „Goed beschouwd is een nier-patiënt toch al erg afhanke lijk van die kunstnier. Daarom moet je waar je kunt die afhankelijk heid doorbreken. Uit deze gedach- tengang komt haast vanzelfspre kend het idee voor een dialyse-cara van voort, die trouwens ook al in Engeland en West-Duitsland wordt gebruikt. Voorheen moest iemand die op zeil vakantie was in Friesland of in een bungalow zat aan het Veerse meer, altijd twee of drie keer per week voor spoeling terug naar Amster dam. Er bestaat wel een mogelijk heid tot spoelen in een ziekenhuis in de buurt, maar meestal wordt de voorkeur gegeven aan de eigen, ver trouwde omgeving boven die in een vreemd ziekenhuis. Dit jaar voor het !eerst komt de dialyse-caravan met een daarvoor opgeleide verpleeg kundige bij de patiënten thuis, zo dat ze hun vakantie niet behoeven te onderbreken, ze meer van hun verblijf daar kunnen genieten en bij hun gezin kunnen zijn. Initiatief Dr. Stevens: „Het initiatief is uitge gaan van de Lions Club Hoekse Waard. Een lid daarvan had er iets over gelezen in een Duits tijdschrift en nam contact op met de Nierstich ting. Resultaat daarvan was, dat in overleg met Diatel een ruim vier meter lange caravan werd ingericht als dialysewagen. De voorkeur ging uit naar een caravan, omdat de aan- schaffingskosten lager liggen dan van bij voorbeeld een motorcara van, terwijl men tijdens de langduri ge behandeling de (trekkende) per sonenauto ter beschikking houdt. Stel dat er iets gebeurt, dan kan men voor spoedgevallen naar het ziekenhuis toe. Via de mobilofoon Het interieur van de dialyse-caravan. Links de kunstnier kan dan vast worden gewaar schuwd". De afgelopen zomerweken stond het mobiele dialyse-station in Balkbrug bij Zwolle en in het Noordhollandse Hoogwoud. Dr. Stevens vertelt, dat de drie patiënten die zo toch op vakantie konden, erg enthousiast waren en dat ook Diatel, die zorg draagt voor de caravan, kan terug zien op een erg goed verloop. „Drie patiënten lijkt op het eerste gezicht misschien weinig, maar je moet niet vergeten, dat het om een experi ment ging In Nederland hadden we er nog geen ervaring mee. maar de afgelopen zomer heeft uitgewezen, dat dit nieuwe perspectieven opent voor nier-patiënten op vakantie. Volgend jaar zullen we die dialyse wagen dan ook op grotere schaal gaan inzetten en voor een langere periode Dan zullen ook mensen bui ten Diatel van deze mogelijkheid gebruik kunnen maken. Er wordt aan gedacht meer caravans aan te schaffen". Meer ervaring „Een zakenman heeft ons al twee ton toegezegd hiervoor, maar we wil len eerst nog wat meer ervaring op doen en ook verder onderzoek in stellen naar de medische aspecten Uiteindelijk moet voorkomen wor den dat er valse verwachtingen bij de nierpatiënten worden gewekt. Daar is niemand mee gebaat", aldus dr. Stevens. Hij vertelt tot slot. dat naast de gebruikelijke kosten die de zieken fondsen betalen, de extra kosten door de Nierstichting worden gedra gen. zodat van de patiënten geen financiële bijdrage hoeft te worden gevraagd. „Ons streven is deze „gezonde" mensen zoveel mogelijk te behande len buiten het ziekenhuis en het voor hen zo plezierig mogelijk te maken. Niet alleen binnen Diatel. dat je als een gezellig ingerichte polikliniek kunt beschouwen, maar ook daarbuiten, zoals tijdens de va kantie. Ik dacht wel dat we met deze dialyse-caravan, waarvan er in de toekomst meer komen, aan dit alles een zinvolle bijdrage kunnen le veren". I keningen, bij_ viorkeur in liggend formaat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent, Postbus 859, ïsterdam. Naan en adres aan do acnterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon Weerrapporten daar^arber: "TTa't is eerv WarAe. noot, dab M idden-Oosten J ik aai dat on lil riP df n of slecl de eid of, eld Lekker is maar een vinger lang! Dat kan men ook van het weer zeggen. Gisteren beleefde Neder land dan eindelijk na die zware regens eens weer een heerlijk dag je met veel zonneschijn en lekke re middagtemperaturen. Op vrij veel plaatsen is het 19 tot 21 gra den geworden. Helaas, helaas de hogedrukzóne die ons terwille was, bleek een smal geval te zijn. Het systeem zag dan ook geen kans zich een actieve en diepe oceaandepressie van het lijf te houden. Je behoefde gisteren niet per se weerkundige te zijn om dat vast te stellen. Het weerglas zakte overduidelijk en -verder kwam er in de loop van de middag flink yrat bewolking opzetten. In mijn waarnemingsplaats verschenen na een hulpeloze poging van en kele cumuluskopjes om nog zo iets als een bui klaar te maken, vrij snel velden met altocumulus (schaapjes) uit het zuidwesten. Het bleef niet bij deze bewolking. De depressie van 985 mb ten wes ten van Ierland had ook nattig heid voor ons. De Engelsen gin gen de Nederlanders wat dat be treft voor. Al in de vroege morgen werd er van de Scilly-eflanden on afgebroken zware regen gemeld, van het eiland Man matige regen. Ook nam de wind flink toe. In Roosendaal viel omstreeks half zeven gisterenavond de eerste lichte neerslag. Op de Franse weerkaarten van gisterenavond, bestemd voor de luchtvaart, was goed te zien hoe veel warmer de lucht was die En geland achter een warmtefront binnenstroomde. Terwijl boven de Lage Landen het nul-graden Celsius-vlak zich nog op 2500 me ter bevond (bij Praag op 2000 me ter) werd voor zuid-Engeland 3300 meter gegeven, voor de Golf van Biskaje waar de lucht in een eer der stadium passeerde 4500 me ter. In Ierland achter het koufront lag het vriesvlak op 2800 meter. Hoeveel regen wij precies van deze depressie zullen krijgen is niet vooraf te zeggen. Wel gaven de weerkaarten achter een kou front boven Ierland een toestand met afwisselend opklaringen en buien te zien. Het is goed moge lijk dat vandaag later op de dag deze maritieme lucht (van zee af komstig) ons land bereikt. Er vindt dan een overgang plaats naar een wat wisselvallige weersi- tuatie met enerzijds enkele buien, anderzijds opklaringen en lang geen slechte temperatuur met maxima van 19 of 20 graden. De wind blijft waaien uit richtingen tussen zuid en west. Conclusie: Eindelijk weer eens een depressie waar de voorspellers eer mee kun nen behalen. Hij komt dan ook uit de vertrouwde westhoek en niet ergens uit het Middellandse Zee-gebied via de Alpen of Frank rijk op ons af sluipen. Israël maakt op het ogenblik een hittegolf mee. De gemiddelde temperatuur is daar 10 graden boven het normale augustusni- veau. In Jeruzalem werd het 38, in Eilat aan de Rode Zee 45 graden. Op gezette tijden komt er voort aan ook uit het oosten wat meer regionale weersinformatie. Na Dinxperloo heeft zich nu ook Aal ten gemeld. Uit Limburg is nog geen enkele reactie vernomen. STRANDWEER Vandaag slecht tot matig strand weer. Eerst regen of motregen, later een opklaring en plaatselijk een bui. Stevige wind uit zuid oost, later zuid tot zuidwest Lucht 18 graden maximaal, zee water 17 graden. Verdere vooruit zichten: Wisselvallig maar geen slechte temperatuur. Weerrapporten van gisteren 17 uur Amsterdam zwaar bew 19 De Bilt zwaar bew 19 Deelen half bewolkt 19 Eelde licht bew 21 Eindhoven licht bew 20 Den Helder zwaar bew 18 Rotterdam geheel bew 18 Twente zwaar bew 19 Vlissingen regen 17 Zd Limburg half bewolkt 19 Aberdeen zwaar bew 15 Athene onbewolkt 29 Barcelona onbewolkt 23 Berlijn half bewolkt 20 Bordeaux licht bew 23 Brussel half bewolkt 19 Frankfort half bewolkt 20 Gcnève onbewolkt Helsinki regen 12 Innsbruck zwaar bew 16 Klagenfurt zwaar bew Kopenhagen licht bew 19 Lissabon onbewolkt 26 Locarno licht bew 23 landen regen 15 Luxemburg half bewolkt 17 Madrid onbewolkt 28 Malaga onbewolkt 24 Mallorca onbewolkt 25 München regenbui 14 Nice licht bew 24 Oslo half bewolkt 18 Parijs zwaar bew 21 Rome licht bew 26 Spilt half bewolkt 24 Stockholm licht bew 19 - Wenen zwaar bew 19 Zürtch licht bew 19 Casablanca onbewolkt 23 Istanbocl onbewolkt 32 Tunis licht bew 26 HOOGWATER, vrijdag 26 augustus Vltsain- gen 024 -13 01. HarlngvlleUluizen 020-13.04 Rotterdam 2 26-14 48. Schevenlngen 1 29-14 09 IJ muiden: 2 08-14 46, Den Helder 6 07-18 32. Harlingen 8 21-20 34. Delfzijl 10 33-23 16 1 onder redactie van Loes Smit :en breed scala; psycho-sociale cri- ;ituaties; overlegstructuren; ,ulti-professionele teams; een se- li-ambulant opvangcentrum; een itiërend optreden; methodiek- ring; participeren, èvalueren, <timaliseren. iomaar een paar kreten die graag tn veel in kringen van welzijns- en "[vormingswerk gebezigd worden. Niemand hoeft zich te generen als ■hij die woorden en uitdrukkingen .niet begrijpt, want het is typisch vaktaal, jargon. Een heel andere -taal in elk geval dan u en wij spre ken en op school geleerd hebben. Je kunt iemand evenmin kwalilk nemen dat hij dit jargon niet ver staat als dat je iemand kunt verwij- Jen dat hij geen Chinees spreekt als 9. rliij zelf geen Chinees is. Elk vak 17. tieeft tegenwoordig nu eenmaal r' 22f°'n beetje zijn eigen taal. 27 tfHet eigenaardige is dat zelfs koeien it eens in een psycho-sociale cri- iituatie kunnen raken, maar n boer zal je er zo over horen •raten; die houdt zich weer bij de ia! die tussen hem, zijn collega's 37.1 en zijn koebeesten gebruikelijk is. Want ook koeien moeten hun eigen vaktaal kennen. Dat kan niet an ders. Weliswaar zullen ze het niet spreken, maar begrijpen en ver staan zullen ze het wel moeten. Wat moeten de arme dieren anders wel niet denken als ze op keuringen bevoeld en beknepen worden en dan te horen krijgen dat ze al of niet beste melktekens hebben? Onlangs is er in Loppersum een regionale fokdag gehouden, waar we zeggen het maar in lekentaal koeien en geiten werden ge keurd. In het Nieuwsblad van het Noorden gaf een echte vakman, he lemaal op de hoogte met de koeien- vaktaal, daar een verslag van, en de volgende vaktermen zijn dan ook van hem afkomstig De blaarkop populatie. aldus deze verslaggever, had een knappe Inzending. Bij de kampioenen was onder andere de zeer typisch gerekte Meteoor-doch ter Sita, verder ook de best geuier- de Meteoor-Mariene die iets meer adel kon vertonen, ene Pieter Dirk met beste ontwikkeling maar met niet te fraai speenwerk, die dus verloor van de best bespierde Atje 4 met best beenwerk. De Prins dochter Tommie 43 was er met haar stalgenoot Leentje 199, met iets beknopt uier. Onder de vierja rigen vond men uierbemerkingen in de staartgroep, en voorts noe men we de zeer melktypische wat arm bespierde Victor, de best geuierde Leentje 197, ene Rinie, met weliswaar kort beenwerk maar beste rompbouw, de zeer melktypi sche best benige Riena 15, en tot slot een fraai type koeien met knappe uiers. Zulke koeien mogen best ook eens een baaidag nemen, als ze geen zin hebben in wéér zo'n fokdag met al dat gezeur van knijpen en keuren Maar ja, weet een koe veel wat een baaidag is? Dat begrip is ook nog lang geen gemeengoed. Komiek jerry Lewis, in de vele films waarin hij gespeeld heeft toch bepaald niet op zijn mondje geval len, was zo onder de indruk van wat hij in de Amerikaanse gokstad Las Vegas hoorde, dat hij alleen maar kon uitbrengen: „ik ben sprake loos". De Amerikaan, in Las Vegas voor televisie-opnamen, kreeg daar de mededeling dat de democrati sche senator Les Aspin hem heeft voorgedragen voor de nobelprijs voor de vrede, omdat Jerry zoveel werk heeft verzet voor de lijders aan spierdystrofie in zijn land. Konga, Bangi en Satcho lepelen met smaak hun bordjes leeg. De keuken in hun „woonplaats", de dierentuin van Halle in Oost-Duitsland, lijkt uitste kend. De jonge chimpansees zijn vooral opgetogen als ze vermicelli- of groentesoep, pudding, grutten, honing, eieren of fruit voorgezet krijgen. Us heit dat moet een standbeeld van een koe zijn, dacht een van de honderd bezoekers van de Leeu warder Grote Kerk, aan wie de be heerder vroeg of ze wisten wat dat betekende De beheerder stelde nog wat vragen aan die honderd: hebt u wel eens van Mata Hari gehoord? Achtennegentig mensen konden daar Ja op antwoorden, maar toen de beheerder de naam Maria Geertruida Zelle (de echte naam van Mata Hari» noemde, ble ken maar vierentwintig mensen die te kennen. En vindt u Leeuwarden een mooie stad? Bijzonder mooi. riepen dertien bezoekers enthousi ast. maar twintig anderen konden volgens de Leeuwarder Courant niet meer dan „mmm" opbrengen. „Ik laat zien wat ik durf. Ik stuur deze bon in envelop zonder postze gel aan Antwoordnummer 222222, Amsterdam. En krijg dan binnen een paar dagen alle informatie over de Amsterdamse Politie." Wat valt daar nou aan te durven? De^e overmoedige tekst staat op de bon in een wervende advertentie van de Amsterdamse politie, met welke bon dus echte durfallen in lichtingen kunnen vragen. In de advertentie wordt vooral verteld wat er allemaal voor engs in Am sterdam kan gebeuren en hoe een politieman dat soms kan voorko men. En dan: „Zeg 'ns eerlijk, zou Jij 't kunnen? Maar durf je 't ook? Kun je die stad aan?" Dat is een heel ander soort durven dan al je moed bijeenrapen om een bon in te sturen Overigens, mocht er nog iemand zijn die deze enorme stap durft te wagen (geen vrouwen, want „voor vrouwelijke gegadig den zijn momenteel geen reële plaatsingsmogelijkheden aanwe zig," zeggen de kleine lettertjes in de advertentie): het genoemde ant woordnummer is het echte parkwachter op zich toesnellen. Uit het feit dat het gToepje toeristen een voor hem vreemd lied aanhie ven bij het standbeeld van Michiel de Ruyter concludeerde hij dat die dertig mensen dus Hollanders moesten zijn. De 78-Jarige Hongaar begon meteen over de gedenknaald te vertellen, daar neergezet ter ere van het feit dat De Ruyter drie eeuwen geleden veertig Hongaarse protestantse geestelijken en lera ren uit een galeischip vrijkocht. De oude man wist daar alles van. en ook van de Nederlandse ambassa deur in Hongarije die jaarlijks voor de herdenking naar Debrecen komt. Die ambassadeur bleek trou wens niet de enige Nederlander die de oude parkwachter kende: zodra hij een Nederlandse gulden in het oog kreeg, riep hij „Juliska!" (Uit het relaas van een reisleider In het NRV-magazine „Postiljon" Dertig Nederlandse toeristen, op rondreis door Hongarije, zagen in het park van Debrecen in het zuid oosten van Hongarije een qpde „Accountant, den Zomertijd te Schevcningen doorbrengende, wenscht zijn tijd productief te ma ken met contrólewerk. het inrich ten en bijhouden van administra- tiën. Billijke conditiën Billijke conditiën." Blijkbaar had die man óf geen dro ge boterham te eten. óf gaf hij geen cent om vakantie. Deze advertentie is overigens al een oudje: de ac countants van nu vonden m in het blad „Accountancy" van mei 1919.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5