Britse serie over historie van 2000 jaar christendom I Eigen werk te duur KR. -/&g* Kareltje Knetter en de toverbubbel Even puzzelen ft ts DONDERDAG 25 AUGUSTUS 1977 RADIO EN TELEVISIE O TV-COMMENTAAR door Ton Hydra O Asterix en de grote oversteek Het staat vast dat steeds meer kijkers hun televisietoestel hoofdzakelijk gebruiken als huisbioscoop. Zij verlangen vooral te worden geamuseerd. Dat er sprake is van een zekere vervlakking, zou kunnen blijken uit de grote belangstelling voor de vele buitenlandse serie-produkties. Het drukt de pret niet dat zij vaak clichématig zijn opgezet en in menig opzicht op elkaar lijken Volkomen onrealistische knokpartijen en woeste achtervolgingen met gierende en meestal uit de bocht of in de brand vliegende auto's vormen de grootste attractie. Evenzeer staat vast dat de meeste kijkers de voorkeur geven aan Nederlandstalige programma's. De oplossing blijkt voor het grijpen: zet de klanten meer eigen werk voor en dan kan Je als omroep meteen proberen om met die vertoningen dichter bij de werkelijkheid te komen. Maar. helaas, zo simpel is het niet. Het inflatiespook waart ook teisterend rond op het creatieve vlak De noodzakelijke onderdelen van bijvoorbeeld een drama-produktie zijn zo schrikbarend duur geworden, dat een redelijk bezette Nederlandse serie van bescheiden omvang zeg vijf afleveringen weldra door geen enkele zendgemachtigde in zijn eentje is te financieren. Wanneer u goed oplet bij het vertonen van wat in studio-jargon de ..aftiteling" heet. kunt u merken dat er al dikwijls sprake is van co-produkties. De NCRV heeft reeds verscheidene keren een geslaagde samenwerking met de Belgische televisie op het scherm laten zien. Binnenkort zullen waarschijnlijk nog meer neven-producenten worden gevonden om een produkt van redelijk niveau te kunnen realiseren. Een enorme handicap is cte beperktheid van ons Nederlandse taalgebied. Amerika. Engeland en Duitsland slijten hun programma's gemakkelijker aan het buitenland dan wij Daarom blijven de uiteindelijke kosten voor een Nederlandse omroep altijd hoog. terwijl andere landen aan hun produkties meestal dik verdienen. Vóór je het weet. vergt een enkelvoudig televisiespel, opgenomen in de Hilversumse studio's, een slordige vijftigduizend gulden. Zijner echter buiten-opnamen nodig (een dergelijk filmwerk vindt u het meest in Amerikaanse filmprodukties) dan vliegen de kosten al gauw boven de ton uit Daar komt gemiddeld nog eens vijftigduizend gulden bovenop als vijftig minuten lang wordt gefimd, in plaats van gebruik te maken van electronlsche studio-apparatuur. Als de Britten of wie dan ook over de grens, een televisiepsel maken, kost dat natuurlijk ook ontzettend veel geld. maar het verschil is. dat hun produkten in tientallen landen worden vertoond, zo komt het dat Nederandse omroepen voor het geld dat een doorsnee eigen programma van nog geen uur kost. zeg honderdduizend gulden ongeveer twintig afleveringen van een succesvolle buitenlandse serie kunnen kopen, u zult begrijpen, dat ik hier een gemiddelde hanteer en dat de schommelingen naar beneden en naar boven afhankelijk zijn van onder andere het aantal benodigde spelers, de kwaliteiten reputatie van deze mensen en van de omvang (dus de kosten) van déxcors en verdere aankleding. Ik hoop met deze zeer globale aanduiding toch een indruk te hebben gegeven van financiële problemen achter ons scherm. In dit verband mag nog worden opgemerkt, dat de NCRV met het realiseren van eigen produkties in de voorste gelederen gaat en in menig kwartaal zelfs aan de top staat, in het vierde kwartaal van 1976 bijvoorbeeld met 574 minuten uitzendtijd tegenover de KRO met 385, de TROS met 460. de NOS met 36, terwijl AVRO en VARA geen eigendrama-creativiteit op het scherm brachten. NOS-tv wil de zondagmiddag volwaardig gaan gebruiken door Riet Oiemer HILVERSUM Als het nieuwe televisieseizoen in oktober begint zal de NOS er zoveel mogelijk naar streven meer dan tot nu toe het geval was de zondagmiddag met een volwaardi ge programmering te vullen. Om de goede bedoelingen te tonen zal van eind oktober tot en met januari iedere zondagmiddag één uur worden gevuld met een aflevering van The Christians. The Christians is een dertiendelige serie over de geschiedenis van de christenen. Het produkt is afkomstig van de Engelse onafhanke lijke televisiemaatschappij Granada, maar ook de NOS en de belde Westduitse maatschappijen, ARD en ZDF, hebben als co producenten hun aandeel in de serie. De inhoud zal gaan over de ontwik kelingen op wereldwijde schaal van tweeduizend jaar christendom. In zo'n brede opzet kan echter geen recht worden gedaan aan ontwikke lingen die in het bijzonder voor Ne derland van belang zijn geweest. Daarom heeft de NOS het voorne men om nog twee extra eigen afleve ringen toe te voegen over situatie in de Nederlandse kerken in het ver leden. Het zullen programma worden over twee thema's. „De rooras-katholle- ken en hun herders" en „De protes tanten en hun herders" zijn de titels, die uit het Salomo's-beraad van de NOS programmaleiding zijn ont sproten. Henk Suèr. chef informatie ve afdeling van de NOS-televlsie zegt. „Door deze twee thema's te nemen vermijdt Je getwist". De on derwerpen worden door de hele ge schiedenis behandeld. Voor de rooms-katholieken zal het accent vooral liggen op de middeleeuwen. Voor de protestanten op de reforma tie in de 17e eeuw en de doleantie in de 19e eeuw, toen de gereformeerden zich afscheidden van de hervorm den Het wetenschappelijk team dat bij de N08-aüeverlngen Is betrok ken staat onder supervisie van prof. dr. van TiJn, sociaal-historicus aan de rijksuniversiteit van Utrecht. Hij was ook betrokken bij de eigen ge schiedenisserie van de NOS ..58 mil joen Nederlanders", evenals Gerard Soeteman die de tekst naar aanwij zingen van deskundigen schrijft. Verder werken weer mee Jan Bos- drlesz, regisseur, en Godelieve van der Heyden. research. Mensen die regelmatig hebben geke ken naar „58 miljoen Nederlanders" zal het misschien zijn opgevallen dat aan de godsdienst geen hoofdstuk werd besteed Maar vooraf werd door de makers de belofte gedaan dat dit onderwerp aan bod zou komen als aanvulling op de serie The Chris tians. Boek Onlangs is in Engeland The Christi ans van start gegaan. De Engelsman Bamber Oascoigne speelt daarin vele rollen, die uitmonden In de hoofdrol, die van presentator Verder schreef hij tekst op aanwijzing van een staf deskundigen. Naast de pro gramma's voor televisie is een boek verschenen van zijn hand. waarvoor zijn vrouw Christina een groot aan tal bijzonder goed uitgevallen sfeer foto's maakte. Nog voor de serie in Engeland op de buis was verschenen stond het boek als nummer vijf op de lijst van bestverkochte boeken. Eind oktober wanneer De Christe nen op het Nederlandse televisie scherm zal komen zal het boek in een Nederlandse vertaling verschijnen. In Britse kranten wordt een opsom ming gemaakt hoe goed het met de verkoop van dergelijke platenboe ken die televisieseries begeleiden, gaat. Van het boek Civilisation van Kenneth Clark, in 1970 op het scherm gebracht, werden in Enge land alleen al een half miljoen exem plaren verkocht. ..America" naar de televisieserie van Alistair Cooke hield het twee Jaar vol op de bestsel lerlijst van The Sunday Times en dr. Bronowski's The ascent of Man stond 114 weken op deze lijst. Agon, een dochter van Elsevier, zal de Ne derlandse uitgave op de markt brengen. 'Draad' Wat ongezien van de serie zo'n beetje mag worden verwacht is alvast op te maken uit de woorden van de presi dent van Granada. Denis Forman: „Het christendom is de draad die ononderbroken door de geschiedenis van onze wereld ln tweeduizend jaar loopt; het is de dynamische kracht geweest die de geest en de politiek .van velen heeft gevormd." Zeker geen theologische serie dus. maar wel een die het belang van het chris tendom niet ontkent als beïnvloeder van historie, cultuur en politiek. Ook spreekt de president van Gra nada van een van de meest ambi tieuze projecten van zijn maatschap pij. Een commerciële Instelling van een commerciële maatschappij als Granada kan niet worden ontkend. Op een flink afzetgebied mag ook wel worden gerekend. In 32 landen werden filmopnamen gemaakt en aangenomen mag worden dat veel omroepen over de hele wereld de serie zullen kopen. Ook de wereld taal Engels baant altijd al de weg naar de wereldwijde verspreiding. Daarbij zijn de makers op de popu- lair-wetenschappelijke toer gegaan, zodat op een veel ruimere klanten- kijkerskring wordt gemikt Üan des- Bamber Gascoigne rechts, met bril, mei een filmteam in het Suzdal in Rusland tijdens opnamen over de Russische kerk. kundigen, zoals theologen en andere insiders die hut toch al weten. Presentator en schrijver Bamber Gascoigne is voor de Engelse televi siekijkers een bekende figuur. Al veertien jaar presenteert hij de po pulaire wedstrijd tussen studenten University Challenge (zoals wij in Nederland Tweekamp tussen mid delbare scholieren kennen). Zijn aandeel als presentator ligt in de lijn zoals in andere populair-weten- schappelijke series als The Ascent of Man dr. Bronowski zijn rol had en in Civilisation Kenneth Clark. Voor Gascoigne en het team dat bij de produktie was betrokken is het een heel gepuzzel geweest om op de juiste tijd op die plaatsen in de wereld te zijn waar juist dan een bijzondere kerkelijke of historische gebeurtenis werd gevierd. Met de opnamen zijn dan ook twee jaar gemoeid geweest. Bijzondere be langstelling voor spectaculaire kleu rige dramatische gebeurtenissen kan niet worden ontzegd. Paasdienst Met veel enthousiasme is dan ook de paasdienst in de Heilige Graf-kerk in Jeruzalem opgenomen. De filmers moesten zich een weg banen door de met een menigte pelgrims volge stouwde kerk. in afwachting van het jaarlijkse „wonder". Op dat mo ment zijn al de kandelaars uit. Dan gaat de Grieks-orthodoxe patriarch in een kleine grafruimte. Hij heeft twee niet aangestoken fakkels in de Speciaal vandaag Onderwerpen in Nader Beke ken zijn: Britten willen dat con gres van psychiaters de situatie in de Sowjet-Unie aanpakt; drugsgebruik onder scholieren en de kabinetsformatie. Ned. 1 20.20 De EO vertoont een docu mentaire over de vaak verwoes te bijbelse stad Megiddo. Rond leider is de beroemde archeo loog Yigael Yadin. Ned. 11 20.50 Vijftig jaar geleden speelde Marie Falconetti de titelrol in de Franse film La Passion de Jeanne d'Arc, die vanavond door de VPRO wordt uitge zonden. Ned. 1 21.50 Brandpunt besteedt aan dacht aan: de politieke situatie in Nederland, de tragische per soonsverwisseling in Zwitser land waardoor Vlaardings meis je was doodgewaand en de actie van Veilig Verkeer „Laat ze toch voorgaan". Ned. 2 22.05 Prof. dr. G. van Leeuwen uit Brussel gaat in de Westerkerk te Enkhuizen voor in een ge bedsdienst voor het christelijk onderwijs. - Hilv. 1 12.55 In de serie Eigen Baas voor zelfstandige ondernemers gaat het over reclame en administra tie. Na de uitzending kan men- telefonisch vragen stellen. Hilv. 2 19.40 Radio vandaag DONDERDAG 15 AUGUSTUS 1977 HILVERSUM I (298 m en FM-kanalen) NCRV 7 00 Nieuw*. 7 02 Het levende Woord. 7 0* (Si Te Drum Uudimui fewij de muiiek. 7.30 Nieuws 7.41 Hier en nu. 7.55 (S) Vsndssg donderde*. 8.24 Tref woord. 8.30 Nieuws 8.36 Gymnastiek voor de huisvrouw 8 45 (S) Tot uw dienst klas sieke muziek. 9 43 Ond*r de hoogteion 10 30 Nieuws 10 33 <S> In I zilver, program ma voor bejaarden 12 08 (S) De Kilima Hawaiian* Show 12 15 Boer en Tuinder 12 26 Mededelingen t b v. land- en tuinbouw 12 30 Nieuws 12 41 Hier en nu I2 55(S) Een mens te zijn op aarde, gebedsdienst 13 30 (Si NCRV-Globaal. gevarieerd programma (13 30 Nieuws» 17 30 Nieuws. 17 32 Hier en nu 18 00 De kerk vandaag 18.20 (Si Licht klassiek. 18 30 Nieuws 18 41 (S> Het Atlantic Kwintet 18 53 Zojuist verschenen, boeken rubriek 19 88 (S) Leger des He.lskwartier 19 15 (Sj De wereld zingt Gods lof 20 00 (S» Goed gestemd. 20 40 Eén twee. uit de maat, pedagogisch programma 2100 Bastaard kinderen van de ton. informatieve serie 21 20 (Sj Orgelconcert 21.45 fS) Spraakma ken 22 25 Avondoverdenking 22 30 Nr-uwv 22 40 Politiek weekoverzicht 22-50 (Si Nocturne Het Amsterdams Kameror kest 23.00 Rondom het Woord. 23.25 (S) Jazztime. 23.55-24 00 Nieuws. HILVERSUM II (402 m en FM-kanalen) AVRO 7.00 Nieuws 7.11 Ochtcndgymnas- tiek. 7.20 Op blote voeten. Spelprogramma. (8.00 Nieuws. 8.11 Avro's Radiojournaal.) 8 50 Morgenwijding 9 00 Waarom süerf Leon? Documentaire 9.35 Waterstanden. 9 40 Schoolradio 10.00 Radio Lawaaipape- gaai 10.10 Arbeidsvitaminen, verzoekpla- tenprogramma. (11.00 Nieuws. 11.03 Radio journaal). 11.30 Rondom twaalf. Gevarieerd programma 12.30 Y'all come Country Westernmuziek 13.00 Nieuws. 13.1! Radio journaal 13.25 Beursplein 5. 13.30 'n Mid dagje AVRO gevarieerd programma 17.00 (Sj 13 Speciaal jeugdprogramma. 17.40 Ne- dcrl andi-lsraclitisch Kerkgenootschap 17 55 Mededelingen 18 00 Nieuws 18.11 AVRO» radiojournaal 18 20 (S) Lou Rawls. (gr.plIKON 18.30 Kleur. Informatief pro gramma AVRO; 19.00 AVRO's Sportpano- rama 1940 Eigen baas Documentaire 20 00 Nieuws 20.05 (S) Metamusik Festival Berlin Lichte muziek 21.20 (S) Jazzspec- trum 22 20 Aspecten Kunstrubriek NOS: 23 00 Met het oog op morgen. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM III (445 m en FM kanalen) TROS 7 02 (S) Vaak 's ochtends 9 03 (S) De Hugo van Gclderen Show 11 30 (S) Gerard de Vries draait op verzoek 12 03 (S) Boter, Klaas c-n Prijzen. 14.03 (Sj Polderpoppara- de. 16.03 (S) Europarade NOS: 18.03 De vacaturebank. 18.10 (S) NOS-maaL 19.02 (S) Poster 20.02 (S) Ferry Maat s Soul show. 22 02 (S) Sesjun op herhaling 22.55 Medede lingen 23.02 (S) Close up. 0.02 (S) LP-wcrk. 1.02-7.00 (S) De nachtwacht. 8 HILVERSUM IV (FM-kanalen) KRO: 7.00 Nieuws. 7.02 (S) Badinerie: klassieke mu ziek. 9.00 Nieuws. 9.02 (S) Aan woorden voorbij. 9.10 (S) Drie Victoriaanse compo nisten. 10.25 (S) Drie Finse componisten uit de 20e eeuw. 11.05 (S) Der Cornet, van Frank Martin. 12.00 (S) Rondom de film (1). 14.00 Nieuws. 14.02 (S) Pianomuziek. 15.00- 17.00 (S) Kollage, van alledaags en zeld zaam. NEOERLANDI 15.00 EO: De Waitons TV-sene 16 00 NOS/NOT: Schooltelevisie 18 00 NOS: WereldkampN Amsterdam 18 45 Oe Fabeltjesfcrani 16.55 Journaal 19.04 EO: Oe K-nóeAranl 19 30 Hei kleine hu-s TV-sene 20.20 Nader bekeken Informal® en commentaar 20-50 Megg<dio. een verwoeste stad Documentaire 21.20 Tenstotie 21.35 NOS: Journaal 21 .Sb VPRO: Jeanne d'Arc. speelfilm 23 05 NOS: Journaal NEDERLANO II 16.45 NOS: Toenstische l-ps 18-55 Journaal 19.05 KRO: Ci|(ers en letters Spelprogramma 20 00 NOS: Journaal 20 25 KRO: Comedy Hour 1 Bdty de Bluffer 2 Santord en zoon 21 15 AR you need Documentaire serte 22 05 Brandpunt 22.30 Oen Haag vandaag 22.45 Journaal ^et py hi; "ie hand. Als hij terugkeert is het won der gebeurt, de fakkels zijn uit zich zelf gaan branden. Daarna worstelt iedereen in de kerk zich naar de fakkels om de eigen kandelaar aan te steken en het vuur door te geven aan andere kerken, tot de hele om geving in een felle lichtgloed staat. Een heel ander aspect van het chris tendom is de reformatie. Bamber Gascoigne zegt dat de reformatie hem geen problemen heeft opgele verd omdat christenen van verschil lende richtingen meer en meer tot elkaar komen. „Zo wordt Maarten Luther nu gezien als een prachtfi- guur met een vechtersaard, die enorm kon schelden. Ik bekommer me er niet om of hij goed of verkeerd was. Maar ik denk dat iedere rooms- katholiek in onze eeuw de grote ver diensten van Luther ziet. los van het feit of hij het met zijn theologie eens 110: „Hebb'n we nou alles?" vroeg Eelco Eelkema toen ze met de gehaalde spulletjes op de terugtocht waren. „Ik geloof van wel", ant woordde de smid. „De toverstaf het handboek zonnehoning manedauw een kolfeen pan een driepooteen polle pel een kaars en kikkerpoe der met slangevet„Bah", mompelde Eelco. „Geef mijn portie maar aan fikkie. Wat mot dat mens met al die viezigheid?" „Dat zul len we gauw genoeg zien", ant woordde smidje Verholen. „Kom. Eelco. Ik duw met een boomtak de klapdeur een eindje open. Dan schuif jij die spullen tussea de kier door naar binnen." Zo gezegd, zo gedaanen even later stond Ouwe Sybil al te lezen in het grote toverboek. „Jammer zuchtte ze na een poosje verslagen. „Het staat er niet in „Wat staat er niet in?" vroeg de smid onthutst. „Ik kan Kareltje hier niet naartoe toveren." legde de heks uit. „Het enige wat ik kan doen. is hem zijn bijzondere kracht weer ontnemen. Als-ie dan niet meer boksen of voet ballen of worstelen kan latflee Barrebeerders hem misschiertsii „En dan moet'n wij zeker a zien hoe we dat kereltje ur krijg'n," mopperde Eelco. Jn boel." Maar een nog mooier(is' was de kookpartij van Ouwe lat er Ze brouwde een griezelig star waar dikke stoomwolken v»oi zwalpten. Ze mummelde er aps onverstaanbare toverspreukei en af en toe was ze vrijwel on^a baar tussen al de kwalijke dat^a die ze liet ontstaan an - 70 - Hij vertelde Simon alles wat de jon gen naar zijn mening zou kunnen verwerken zonder er nachtmerries van te krijgen. Toch verraste Simon hem, want nadat Paul hem verteld had, dat Grace met militaire eer was begraven, vroeg de jongep: „Waar om is zij eigenlijk van ons wegge gaan? Hebt u ruzie met haar gehad over mij?" „Lieve tijd, nee! Waarom zouden wij die hebben gehad, je was toen nog maar een paar maanden oud". Hij dacht diep na, zich afvragend hoe hij zo'n ingewikkelde zaak aan een dertienjarige kon uitleggen, maar eindelijk zei hij: „Ik kan het moei lijk onder woorden brengen, kerel, maar ik veronderstel, dat je moeder me nooit echt heeft liefgehad, niet op de manier van de stiefmoeder. Het had iets te maken met onze levenshouding. Weet je, zij was geen vrouw voor „buiten" en wij hadden nooit moeten trouwen. Als wij dat niet gedaan hadden, hadden wij goede vrienden kunnen blijven, zo als wij dat ln Frankrijk weer gewor den zijn. Toen raakte zij bezeten door de strijd om het kiesrecht voor vrouwen en die vond zij belangrijker dan nu Ja, dan mij en het land goed". „Was u tegen vrouwenkiesrecht?" „Nee, evenmin ais ons parlementslid Grenfell, die haar ook bewonderde, maar ik ben gaan geloven, dat je moeder ons heeft verlaten, omdat zij het op de een of andere manier niet eerlijk vond tegenover mij om te blijven." Hij keek de jongen van terzijde aan. „Vind je dat volslagen onbegrijpelijk?" „Nee, ik geloof, dat ik begrijp wat u bedoelt, Luit." „Wil je me dat uitleggen?" zei Paul dankbaar en Simon ging verder: „Zij moet gedacht hebben, dat u moest trouwen met iemand die net even gek was op het dal als u." „Je slaat de spijker op zijn kop." zie Paul verrukt over het inzicht van de jongen. „Zij heeft me zelf gezegd, dat ik met een boerendochter had moeten trouwen. Maar denk nu vooral niet, dat je je moet schamen voor een moeder, die is weggelopen. Het omgekeerde is het geval. Zij is er niet met een ander vandoor ge gaan. maar zij moest zich eenvoudig in de politiek storten en zij was bereid voor haar overtuiging gevan genisstraf te riskeren en dat is heel wat meer dan waartoe de meeste politici bereid zijn." „Er zijn Labourmensen. die er wel toe bereid zijn." zei Simon. Paul vroeg zich af, hoe Simon dit te weten De Boekerij Baarn was gekomen op een conservatieve school als Het Hoge Woud. waar dienstweigeraars ongetwijfeld als „tuig" werden bestempeld. „Dat is zo, je hebt gelijk. Er zijn parlementsleden, die dienst hebben geweigerd en de mannen op het slagveld hebben daar respect voor." „Werkelijk?" Hij merkte, dat de jon gen nu echt verbaasd was en gi^g verder: „Ja, dat is zo, omdat de mensen hier geen idee hebben van hoe het werkelijk is aan het front en daarom die nonsens van de kranten en politici napraten. Heeft Ikey je verteld over zijn vriend Keith Hor sey, de zoon van de dominee? Hij heeft dienst geweigerd, en hij ris keert elke dag zijn leven als hospi taal-assistent." „Ja," zei Simon nadenkend, „ik wist het van Horsey. De mensen hier schamen zich, omdat hij hier ook op school is geweest. En toen heb ik dat aan Ikey geschreven en hij het teruggeschreven dat zij sti ezels zijn, want dat Horsey dj der was dan wie ook." „Heb je dat hier verteld?" Paul nieuwsgierig „Nee, want dan had je de pt— aan het dansen gehad Stel je een dienstweigeraar verdedige is landverraad. En in je eers mester moest je je maar liever houden." Paul lachte en zijn liefde vo jongen groeide. „Dan snap ik „Hoe denkt u over de oorlog, 1 Dit was bijna even moeilijk leggen als de kwestie met want Paul was bang, dat de j1 in een onbewaakt ogenblik ziP» zou laten ontglippen en daar_^ lende van zou ondervinden denk er zo weinig mogelijk aal gen," zei hij, zich bewust dat vraag ontweek, maar Simon lil niet met een kluitje in het ri^ ren en ook in dit opzicht dd"™ Paul aan Grace denken. 1 „Maar u moet toch weten of goed of slecht vindt." „Nou dan, ik vind hem slecl I Paul aarzelend, „het is de gi misdaad tegen de mensheid c is gepleegd en ik geloof, q meesten van ons in het veld o— over denken, Duitsers zo goj Engelsen." n „Als iedereen op het slagveld^ over denkt, waarom houden I niet op met vechten?" drong jEe aan-, met de onverbiddelijke isis van zijn moeder. Wordt t Uit de woorden van de eerste rij moeten de woorden van de tweede rij worden gevormd. 1. tweetal 2. hoekpijler 3. kleur 4. rivier in Italië 5. part 6. rivier in Duitsland 7. welige was knol vulkaan ongevuld werk van Ibsen smart toespraak oevergei^as De beginletters van de eerste rij vormen de naam van een soort duif. 4o "vo; 'kei -Je nei -feta Oplossing vorige puzzel. ter Hor.: 1. eb, 2. order, 7. go, 9. rfiij 12. mat, 13. keg, 15. ara, 17. èiei manen, 20. o.l., 21. adder, 22. to' 23. ra, 24. serie, 26. Be. 27 BHe toe, 29. ree, 33. kolonel, 37. be; sater, 39. ga. sis Vert.: 1. er, 2. oer. 3. Rg, 4. d»gei el, 6. ren, 8. os, 10. sandaal, lpr; bel, 12. maart. 13. karet. 14. göta; allee, 18. mes, 19. nee, 25. ro^ ros, 31. Ier, 32. de, 34. la, 35 ka.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 4