'SV zet Roda JC op z'n nummer: 4-0 NEC behoudt topplaats /itesse moet Ajax :lf wakker maken Meevaller (1-1) voor Feyenoord •A jj asteloze Limburgers laten weinig van prognoses heel Zege op Volendam in laatste minuut: 2-1 rnhemmers bij rust op 0-1 Ajax blijft trekken aan Kees Guyt FC Twente loopt zich stuk op gehandicapte Rotterdammers DERDAG 25 AUGUSTUS 1977 SPORT T rouw/Kwartet 13-RH )T Richard Matthi|sse DHOVEN Roda JC ligt met zichzelf behoorlijk in de knoop. De Limburgse club die in de ,oop van de competitie door een spectaculair transferbeleid werd afgeschilderd als een team dit seizoen een heldenrol kon vervullen, is gisteravond door PSV behoorlijk op zijn nummer t In een eenzijdige wedstrijd die door de Eindhovenaren zonder moeite met 4-0 werd Dnnen, moet het voor trainer Bert Jacobs een behoorlijke desillusie zijn geweest dat juist inen als Jan Jongbloed, Terry Lees en Theo de Jong waarop hij al zijn hoop had gericht het edig lieten afweten. hoon Jongbloed enkele gave Hjes van vakmanschap ten bes- i, ging hij bij het eerste en derde punt van PSV volledig ln de Lees was verantwoordelijk voor rierde Eindhovense doelpunt en de Jong speelde zoals hij dat zo I bij Peyenoord deed: lusteloos onder initiatief. Voor een gretig dat bij een grotere accuratesse Bkkelijk een grotere score had nen bereiken doemt opnieuw het pectief op van een glanzend sei- i De hypermoderne arena was tfavond opnieuw uitverkocht i f dat het zondag ln het dramati- t voetbalduel tegen Feyenoord der René van de Kerkhof moest len, kon tpgen Roda JC wel over wervelwind beschikken. Deacy irentegen had geblesseerd moe- afhaken, maar de terugkeer van lé had de pijn van trainer Kees vers wat verzacht. In het door ttelijke sentimenten overladen fl was het kort voor de aanvang I de confrontatie nog onzeker of da's sterke spits Dick Nanninga, al weken wordt gekweld door stekende pijn in zijn rug, acte de Isence zou geven. Uiteindelijk fcfde hij toch op, maar de keren [hij zich in de frontlinie werkelijk frde, waren op de vingers van één nd te tellen. ilner Jacobs had Toonstra dicht de nabijheid van Nanninga gepos- rd, waardoor, de Limburgers in e zonder rechterspits opereer- i, wat de aanvaiskracht bepaald t ten goede kwam. PSV dat als nouds onstuimig uit de startblok- i schoot, had na twaalf minuten- geluk dat doelman Jan Jong- ed een voorzet van Willy van de rkhof de bal uit zijn vingers liet ppen. Gerrie Deijkers was er als een hazewind zo snel bij om de fout van de 35-jarige Jongbloed op voor Roda onthutsende wijze af te straf fen: 1-0. Intussen hadden zich op het mid denveld al een paar heftige scher mutselingen afgespeeld, waarbij de Limburger Degens tegen Willy van de Kerkhof eenmaal zwaar over de schreef ging. Scheidsrechter Corver aarzelde geen moment en trok de gele kaart. Roda, dat na de treffer van Deijkers even aangeslagen was, moest in deze fase lijdzaam toenzien hoe venijnige schoten van Stevens en Van der Kuijlen richting Jong bloed werden afgevuurd. Toch zou Roda zich enigszins aan de Eindhovense druk weten te ontwor stelen. Nadat Pfeiffer had plaats ge maakt voor Meuser, kregen de Lim burgers wat meer vat op de acties van de tegenstander, ofschoon zij zelden werkelijk gevaarlijk konden worden. De grootste dreiging bleef komen van PSV, dat vla Willy van der Kuylen naar Lees echter steun de op Jan Jongbloed. Toch zouden de Eindhovenaren op nieuw toeslaan. Een uitworp van Jongbloed naar Nanninga werd door Stevens onderschept, die op zijn beurt de bal naar Lubse schoot. PSV's linker spits lanceerde vervol gens René van de Kerkhof, die geen moeite had de bal in het gapende gat te deponeren: 2-0. En in de laat ste minuut van de eerste helft werd het door Lubse uit een hoekschp van René van de Kerkhof 3-0. PSV öeeg in de tweede helft van het uitgebluste Roda alle gelegen heid te bouwen aan een reeks van spectaculaire aanvallen, maar om dat de PSV'ers nogal slordig met de mogelijkheden omsprongen bleef de marge vooralsnog beperkt tot drie wapenfeiten. Roda JC dat de indruk wekte geen enkele interesse meer in de strijd te hebben, beperkte zich tot het afbreken van de Eindhoven se aanvallen. De desinteresse van met name Lees leidde na een kwartier tot PSV-'s vierde doelpunt. De laconieke Brit verspeelde om simpele wijze de bal aan Willy van de Kerkhof die Jong bloed moeiteloos omspeelde: 4-0. Een ziedende trainer Jacobs verving Lees onmiddellijk voor de jeugdige uit het Zeeuwse land geplukte Adrie Koster die het als rechterspits mocht gaan proberen. Maar met zo'n riante voorsprong viel er voor PSV weinig meer te vrezen. PSV: Van Beveren; Krijgh, Brandts, Van Kraay, Stevens; Willy van de Kerkhot, Poort vliet, Deijkers. René van de Kerkhof (Nilsson); Van der Kuylen, Lubse. Rods JC: Jongbloed; De Wit, Zlegler. Pfelfer (Meuser). Degens; Toonstra, De Jong. Lees (Koster); Broeks. Nanninga, Vermeulen. PSV - Rods JC 4-0 (34) - 12: Deijkers 1-0, 36: René van de Kerkhof 2-0, 45: Lubse 3-0. 60: Willy van de Kerkhof 4-0. Met gestrekt been haalt René van de Kerkhof (midden) uit voor het tweede PSV-doelpunt. door Johan Woldendorp NIJMEGEN NEC heeft zijn positie aan de top van de eredivi sie geconsolideerd. Met twee doelpunten zorgde de van PEC Zwolle overgenomen Ronald Hendriks er voor, dat een andere runner up uit de hoogste voetbalklasse, Volendam, met een 2-1 nederlaag werd geconfronteerd. De beslissing viel pas ln de slotfase van een wedstrijd, die maar weinig boelende ogenblik ken kende. Voor de wedstrijd ln de Goffert was NEC-Volendam een heuse topwed strijd. Slechts één punt scheidde de onbevangen debutant van het even verrassend aan de top prijkende elf tal van trainer Hans Croon. Deze situatie stemt volledig overeen met het beeld, dat men in de béglnfase van iedere competitie aantreft. Naarmate de herfst vordert, worden de zaken vanzelf „recht" getrokken. Of voetbalminnend Nederland daar gelukkig mee moet zijn, is natuur lijk een tweede. Intussen doet de opmars van Volen dam in veel opzichten denken aan de talloze stripverhalen, die in de loop der Jaren over de voetbalsport zijn geschreven. Wie niet van de situatie op de hoogte is, zal zich niet voor kunnen stellen dat het grootste gedeelte van het Volendamse keur korps nog nooit een wedstrijd onder het schijnsel van kunstlicht had ge speeld. Trainer Jan Mak laste ln het begin van de week zelf twee avond- trainingen in om zijn spelers aan deze nieuwe situatie te laten wennen. De successen ln de competitie-ou verture werden ln het voormalige vissersdorp vergeleken met het win nen van de hoofdprijs ln de lotto. Aan de andere kant heeft het duo Joop Brand-Jan Mak op het psycho logische slagveld een schitterende strijd gestreden. Te pas en te onpas schoof het tweetal de underdog-po sitie van Volendam naar voren. Speltechnlsch bleek het elftal wel degelijk klaar voor de eredivisie. Al leen in organisatorisch opzicht moe ten er nog veel plooien glad worden gestreken. Zo ziet de selectie van 17 man er nog ondermaats uit. Na het aantrekken van Dick Helling wil de nieuwe eredivisieclub op nieuw een bezoek aan de transfer markt brengen. Er staan twee na men op het verlanglijstje, waarvan er inmiddels één Is doorgehaald. De Pool Marchak kon de technische leiding niet van zijn kwaliteiten overtuigen. Volwassenheid kenmerkte het spel van Volendam vooral ln de eerste fase van de wedstrijd. Fris van de lever trok het naar het doel van Harrie Schellekens. NEC mocht niet mopperen, dat scheidsrechter Tho mas een overtreding van Willemse tegen Frank Kramer invaller voor de aan de heup geblesseerde Cor Zonneveld niet met een penalty bestrafte. Nu kon de geraffineerd door Dick Bond genomen vrije schop nog net ten koste van een hoekschop worden gepareerd. Kramer kreeg korte tijd later op nieuw een kans, maar die gelegen heid werd door treuzelen ongebruikt gelaten. Ronald Hendriks, de man die NEC langs Volendam hielp staat oog in oog met doelman Hoek. Onder aanvoering van Guus Hid- dink en Eugène Marijnlssen pro beerde de thuisclub terug te vech ten. Het spel golfde Inderdaad heen en weer, maar uitgespeelde kansen vloeiden daar niet uit voort. Daar voor veroorloofden beide ploegen zich te veel foutieve passes. Vooral Volendam hield te weinig man kracht in de voorste lijn over om daadwerkelijk gevaar te kunnen stichten. De equipe van Jan Mak was te zeer aangewezen op de capa citeiten van Kees Tol en de grillige (en daardoor op waarde te schatten) Kramer. Eredivisie FC WV-FC Amsterdam NEC-Volendam FC Den Haag-Telstar Sparta-Go Ahead PSV-Roda JC FC Twente-Feyenoord Haarlem-NAC Ajax-Vitesse AZ'67-FC Utrecht NEC Ajax PSV Sparta AZ'$7 Volendam rc vw FC Den Haag FC Twente Feyenoord NAC Roda JC Go Ahead Vitesse FC Utrecht FC Amsterdam Haarlem Telstar M 2-1 3-0 4-0 4 0 1-1 04 3-1 4-1 4 4 0 4 4 0 4 3 1 4 2 2 4 2 1 4 2 1 4 2 1 4 2 0 4 1 2 4 0 3 4 1 1 4 1 1 4 1 1 4 1 1 4 1 0 4 1 0 4 0 1 4 0 0 0 8 12- 3 0 8 9-3 0 7 11- 1 0 6 7-2 1 S IS- 6 s 7- a 15 7-4 2 4 10- 8 14 4-4 4- S 2- 3 5- 9 6-10 4- 8 5- 8 4-16 0- 7 2-13 Zaterdag: Oo Ahead-PSV (2000). NAC-AJax (20.00). Zondag: PC WV-AZST FC Amsterdam-NEC. Volcndam-FC Den Haag. Telstar Sparta. Roda JC-FC Twente, Feyenoord-Haarlem. Vltesse- FC Utrecht. Eerste Divisie SC Cambuur-Veendam3-0 Wageningen-De Graafschap3-1 SC Amersfoort-MW0-1 Excelslor-SW S-0 FC Dordrecht-Heracles 2-2 PEC-Eindhoven3-1 FC Vlaardingen-Helmond Sport3-0 Fortuna SC-FC Den Bosch 1-0 FC Gronlngen-Willem II3-0 Frank Kramer, het duidelijkst, dat hij volstrekt onberekenbaar is. Na die wat .stille' periode verlengde hij een knappe pass van Dick Bond feilloos naar Dick Helling, die op zijn beurt Volendam aan een 1-0 voorsprong hielp. NEC's antwoord bestond uiteraard uit een fel offensief. De defensie van Volendam wankelde, doordat Kees Guyt voor de rust sterk spelend en Hans Mol foutjes gingen maken. Een goede kans voor Willy Melchers en een schot van Hans Posthumus, dat voorlangs ging, onderstreepten de dadendrang van de „gerenoveer de" thuisclub. In de 18e minuut was het voor de eerste keer raak. Frans Hoek was kansloos op een ver, van richting veranderd schot van Ro nald Hendriks: 1-1. Volendam stelde zich tevreden met die halve winst. Jan Mak offerde aanvaller Kramer en middenvelder Jaap Jonk op voor twee verdedigers: Braam en Visser. Dick Bond mocht daardoor iets verder naar voren schuiven, maar de aandacht werd steeds nadrukkelljkèr op het verde digen van de bestaande score gecon centreerd. Mooi was het niet, en doelmatig evenmin. Want ln de voorlaatste minuut was Ronald Hendriks opnieuw slagvaardig voor het aanvallend nauwelijks impone rende NEC: 2-1. NEC-Volendam 2-1 (M) 41. Helling O-I, 76. Ro nald Hendriks 1-1, 00. Ronald Hendriks 3-1. NEC: Schellekens, 81j« Visser. Melchers, Dries Visser. Willemse, Marijnlssen. Hlddlnk, Koenen (Hulshof). Ronald Hendriks. Posthumus. Jan sen (Veeken). Volendam: Hoek, Mol. Ouyt, Andre. Van Wens- veen, Dick Bond, Jonk mater), Helling. Tol, MW Heerenveen PEC/Zwolle Fortuna/SC Excelsior FC Gronigen FC Den Bosch Eindhoven Heracles SC Cambuur Willem II De Graafschap Veendam Wageningen SW SC Amersfoort FC Vlaardingen FC Dordrecht Helmond/Sp 3 3 0 0 6 9-0 3 3 0 0 6 5-1 4 3 0 1 6 8-4 3 2 1 0 5 3-0 4 1 3 0 5 8-3 4 2 0 2 4 8-5 4 12 14 5-4 4 2 0 2 4 5-4 4 12 14 4-5 4 2 0 2 4 6-7 4 12 14 3-4 4 2 0 2 4 6-9 3 1113 3-4 4 1 1 2 3 4-5 4 1 1 2 3 5-8 4 1 1 2 3 3-6 4 1 0 3 2 4-9 4 0 13 12-6 4 0 1 3 1 14 In de 41ste minuut demonstreerde Dilly Bond, Kramer (Braam). (30.00), MW-Excelslor (19.30). Eindho ven-FC Vlaardingen (19.00). Zondag: Veendam-Wagenlngen. 8W-FC Dor drecht, Heracles-PEC. Helmond S port-Fort una SC, PC Den Boscb-FC Groningen. Willem II- Hee ren veen. AMSTERDAM Ajax blijft trek ken aan Kees Guyt. De landskampi oen, die eerder van Guyt (23) te horen kreeg, dat hij eerst een Jaar eredivisie-ervaring bij Volendam wilde opdoen, heeft opnieuw con tact gezocht met de lange verde diger. Donderdag maakt de voormalige speler van de zaterdagclub Katwijk zijn opwachting bij Ajax. „Om er het spelershome en de accommoda tie alvast te bekijken", zegt hij. „La ter wordt er misschien over de finan ciën gesproken". Kees Guyt wordt in de transferge- sprekken bijgestaan door Joop Brand en Volendam-bestuurslld drs Van Diepen. Alax heeft vijf ton over voor Guyt, die een salaris van 150.000 gulden kan gaan verdienen. Volendara-coördinator Joop Brand toonde zich eerder teleurgesteld over de hernieuwde interesse van Ajax voor de talentvolle voorstop per. In een gesprek met de voltallige spelersgroep werd het Guyt evenwel duidelijk, dat de spelers hem een tussentijds vertrek niet kwalijk zul len nemea laard en Zaayer voorkomen dat de onopvallende Ruud Geels de I in het doel kan tikken. 4STERDAM Het was ook te mooi om waar te zijn. Na lenveertig minuten voetbal keek Vitesse in het duel tegen 000r Matty Verkamman ax op tegen een 1-0 voorsprong. De nieuwkomer in de eredivi- tegen de regerende kampioen plie weer fanatiek punten rokkelt in het begin van de competitie. Dat Ajax zette de ken in de tweede helft weer recht, al was de uitslag (3-1) een elpunt meer dan Ajax eigenlijk verdiende. e Amsterdamse ploeg vatte het erk erg lakoniek aan, Vitesse ocht dan op kracht een heel eind innen komen, als het op techniek us wat „eigen huis" inzet aankwam >u Ajax makkelijk moeten kunnen inne. Het pakte allemaal wat an- frs uit. Ruud Geels bleek weer on- chtbaar en in het drukbezette de- nsiegebied van de Arnhemmers aren de Ajacieden niet doortastend tooeg Vitesse moest natuurlijk Dkken op wat uitvallen en deed dat ok ai door het bekeken werk van harlie Bosveld zeer bekeken. '°ch was het niet aan zo'n stuk *crieg te danken dat Vitesse de ''ding nam. Ajax nodigde met een ir»e fouten uit en Terry Hendriks fofiteerde daar kundig van: 0-1. at was niet eens het moment waar- Ajax de zaken wat energieker U8 aanpakken.Het bleef, tot onge legen van trainer Tomislav Ivic, Uemaal heel bedaard. a de rust kwam er eindelijk wat faart in het Ajax-spel. Maar Vitesse de zaken lang te doorstaan zon- kleerscheuren tot Johan Zuide- ma ook al niet opvallend uitein delijk met een afstandschot de ban brak: 1-1. Zuidema werd daarna on middellijk gewisseld voor René Not- ten, de man die Ajax zal gaan verla ten. Voor Notten heeft het zwaar geteisterde Feyenoord inmiddels belangstgejling gekregen, zo wordt de koop van Everse weer recht ge trokken. Ajax maakte het karwei in de slotfa se vakkundig af. Eerst was het Ruud Geels die na eenkorte solo van Sö- ren Lerby voor 2-1 zorgde en tenslot te was het de last-minute-man Dick Schoenaker die de marge naar 3-1 tilde. Niet genoeg om het publiek tevreden te stellen want daarvoor had Ajax de zaken veel te licht opgevat. Aju-VUctse 3-1 (1-0). 27. Hendriks 1-0.60 Zuide ma 1-1.75 Geelt 2-1.99 Schoenaker 3-1 Scheids rechter Jonker. Toeschouwer* 15.000. Aja*: Scrljvers; Everse, Van Dord, Krol en Suurbler; LOsbeke (Lerby). Zuidema en Schoe naker. La Ling. O eels en Tabamata. Vlietic: Beukhof; Mellaard, MulderlJ, Heezen en Zaayer; Wlerta, Bosveld (Das) en Gerdaen; Hendriks (Bursac). Meljers en Veen*tra. ENSCHEDE Feyenoord wacht nog steeds op de eerste over winning in de nieuwe voetbalcompetitie. Toch ontgingen de Rotterdammers het 1-1 gelijk spel bij FC Twente gisterenavond met gepaste vreugde. Sterk gehandicapt als de ploeg was, zullen de rood-witten ongetwijfeld op een nieuwe nul hebben gerekend. Daarvan uitgaande betekende het ene winstpunt een linkse meevaller. Nooit eerder trad Feyenoord zo ver zwakt aan als gisteravond ln het Diekman-stadion. De Rotterdam mers misten maar liefst vijf basis spelers: Mansveld, Schneider, Van Deinsen (wel reserve) Nico Jansen en Kreuz. De eerste vier moesten vanweze blessures verstek laten gaan. Kreuz had voorrang gegeven aan de interland Oostenrijk-Polen, tot ergernis van zijn broodheer ove rigens. Een en ander betekende dat Boskovs spelers als Van de Korput, Snoeck, Melis en ook de UEFA- jeugdlnternational Stanley Brard het veld moest insturen. Slechts vier spelers maakten nog deel uit van het team dat vorig Jaar om deze tijd nog zo succesvol was. Aangezien FC Twente uitgerekend deze keer voor het eerst op veile sterkte kon opereren, was er op voorhand sprake van een loodzwaar karwei voor Feyenoord. FC Twente begreep dat het in de gegeven om standigheden kansrijk was. Kohns formatie probeerde van meet af aan het initiatief naar zich toe te trek ken. Onder leiding van de weer te ruggekeerde, maar kennelijk toch niet top-fitte Frans Thljssen, werd er gebouwd aan een overwicht, dat Feyenoord vooralsnog echter niet kon benauwen. Jaap Bos snelde weliswaar regelma tig zijn bewaker Brard voorbij ep van Ab Gritter ging opnieuw drei ging uit, maar de Tukkers konden de tegenstanders niet in een verstik kende omklemming houden. Halverwege de eerste helft kreeg Feyenoord zelfs een dot van een kans om aan de leiding te geraken. Op een pass van Wlm Jansen klapte de buitenspelval voor de thuisclub niet tijdig dicht (fout van Van der Vall), hetgeen Vreijsen en Melis vrij voor doelman Van Gerven bracht. Vreijsen had een aantal mogelljkhe- F eye noords doelpuntenmaker Mélis. den om die buitenkans te benutten. Bijvoorbeeld door de achter hem lopende Melis aan te spelen. De Bre- danaar koos ln zijn zenuwen echter voor een knal met de ogen dicht De lat keerde de bal, maar ook wanneer het leer een decimeter lager was Ingeslagen, dan nog was die oplos sing voor het „probleem" een ver keerde geweest. Vreijsen verknoeide vlak voor rust trouwens nog een open kans, die hem door Melis was toegespeeld De stand was toen nog dubbelblank. En dat mocht een klein wonder ge noemd worden, aangezien FC Twen te vla Qyerweg, Van der Val1 en Thljssen de riante mogelijkheden op goals had verprutst In de tweede helft bleek Vreljssen voor zijn .zonden" door Boskov ge straft Hij was vervangen door de hardloper Verheljen. Het was direct na rust Feyenoords andere draver. Harry Melis, die voor een verrassing zorgde. Knap aangespeeld door Wijnstekers, was Melis onhoudbaar voor de tot verdediger omgeturnde Wildschut Melis' felle schuiver was eveneens niet te stoppen: 0-1. Precies twee minuten koesterde Feljenoord de illusie op de eerste competitiewinst van dit seizoea Toen sloeg FC Twente, tot dan toch niet overtuigend, keihard terug. In samenwerking met Bos glipte Van Ieresel handig door de Rotterdamse afweer. Het vallend schot van Van Ieresel eindigde op de paal. waarna het voor Arnold Mühren een koud kunstje was om de gelijkmaker te produceren: 1-1. Op dat moment viel voor dit Feyen oord opnieuw het ergste te vrezea De ploeg in deze samenstelling leek1 op het oog niet de veerkracht te hebben na een fikse tegenslag. Te meer niet omdat Feyenoord het grootste gedeelte van de wedstrijd ook nog eens met een allesbehalve fitte Van der Lem aanmodderde. De aan een knie gekwetste vleugelspe ler werd pas twintig minuten voor tijd venrangen door Dik Ernst De toch ervaren RIJsbergen moest de onrust ln de ploeg bekopen met een Boeking na een te forse tackel. Eerder had Van de Korput na een overtreding tegen Gritter een gele kaart gekregen van de in doorsnee matige scheidsrechter Van Dijken. FC Twente drukte na de gelijkma ker echter niet door. De kracht om Feljenoord onder pressie te zetten, nam zienderogen af. Wel waren de Enschedeeèrs vier minuten voor af loop nog een keer erg dicht bij de winnende treffer. De tot op dat mo ment praktisch onzichtbare Noor Hallvar Thoresen kreeg een bevlie ging en schoot verwoestend hard op de lat ln. rc Tv«dU try*noord 1-1 (M) - 47: Melis 0-1. "49 MOhren l-l Scheidsrechter. Vin Dijken. Toeschouwer» 13 500 rc Tweoic: Van Oerveo; Van lerisel. Oeerweg. Droat, WUdacbut. Thljaaen (Bloemberg). Van der Vall. Mührto. Boa (Van Oosterom). Ortttei. Tho reien feyenoord: Treytel; Brard, Van de Korput, Ros bergen, Wijnsteker»; Wlm Jansen. Vreljaen (Verheytau. Snoeck; Van der Lem (Ernst). Beat,

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 13