Rechts Libanon stelt regering ultimatum Angola van binnen en buiten bedreigd Marcos belooft soepeler bewind Ethiopië zegt aanval te hebben afgeslagen r Bestand staat op instorten Avondklok Filippijnen weg „PLO erkent Vance geeft in Peking bestaansrecht uitleg over beleid VS Israël niet Bij slag om Dire Dawa veel doden Cortes Spanje bereidt nieuwe grondwet voor Israël benoemt nieuwe generaals H 6 in DINSDAG 23 AUGUSTUS 1977 BUITENLAND Trouw/Kwartet BEIROET (Reuter, UPI) Het Libanese front, een organisatie van rechtse partijen in Libanon, heeft de Libanese regering gisteren een ultimatum gesteld. Als de regering er niet binnen vierentwintig uur in slaagt de rust te herstellen in het gebied ten zuid-oosten van Beiroet, dan zullen rechtse troepen daar zelf gewapenderhand de vrede herstellen. blanke Zuidafrikaanse taxlchauf- 'Taxi-apartheid moet afgeschaft' feuse ls een actie begonnen om de apartheid ln het taxivervoer afge- schaft te krijgen. De chauffeuse, de Zwarte buitenlanders vallen niet 56-jarige Susanna 'Ma' Meyer, onder deze regeling en worden als - „gelegenheidsblanken" be schouwd. ogen en kan dus niet altijd opma ken of Iemand blank is of niet. heeft er schoon genoeg van regel matig voor raclste te worden uitge kreten. Mevrouw Meyer, die het vervoer verzorgt voor een hotel in Johannesburg, moet zich houden aan de zogenaamde taxi-apartheid. De apartheidswetgeving heeft de chauffeuse al meermalen voor gro te problemen geplaatst. Tegen ver slaggevers vertelde zij de actie te Dit houdt in dat in taxi's, die „slegs zijn begonnen omdat ze regelmatig vir blankes" zijn, geen zwarte Zuid- een verkeerde taxatie maakt. „Ik afrikanen mogen worden vervoerd, heb geen meetapparatuur ln mijn Vorige week nog vroegen twee blanken en een jonge vrouw, die een kleurlinge leek mij hen naar een restaurant te brengen. Ik wilde echter niet het risico lopen de wet te overtreden en vroeg de vrouw daarom of ik haar paspoort mocht zien. Het drietal stormde echter de taxi weer uit en schreeuwde me toe dat ik een raciste was. Achteraf bleek de vrouw een bruingebrande Franse toeriste te zijn", aldus me vrouw Meyer. Ze wil nu een vergunning om men sen van allerlei ras in haar taxi te mogen vervoeren. Als de autoritei ten mevrouw Meyer echter uitzon deren van de wetgeving zullen an deren spoedig ook een vergunning vragen. De chauffeuse zal echter doorgaan met de actie, want ook al is ze een verklaard voorstander van apartheid, ze vindt dat het niet onpraktisch moet worden. De falangistische radio in Libanon meldde dat er gisteren nog steeds gevechten plaats vonden in het Sj oef-gebergte ten zuid-oosten van Beiroet, een gebied met een gemeng de bevolking van christenen en mos lims. In het gebied woont een be langrijk deel van de Druzen-aan- hang van de linkse leider Walid Joemblatt en een groot deel van de christelijke aanhang van Camille Chamoen. Syrische soldaten van de Arabische vredesmacht zouden gisteravond een einde hebben gemaakt aan de strijd in het berggebied ten zuid oosten van Beiroet, zo werd gister avond meegedeeld. Het dorp Brieh, waar zondagavond een schietpartij plaatsvond die leidde tot dg recente gevechten, was gisteravond volledig afgegrendeld. Zondag kwam het hier tot hevige gevechten nadat linkse Druzen had den geschoten op christelijke kerk gangers die een requiemmis hadden bijgewoond van een vorige week doodgeschoten geloofsgenoot. Bij de gevechten die ontstonden vonden elf mensen de dood. Ruzie Pierre Gemayel, de leider van de falangisten, verklaarde gisteren dat de gevechten de ernstigste waren sedert het bestand in Libanon van kracht werd. Politieke waarnemers wijzen op de breekbaarheid van het bestand in deze streek. Waarnemers in Beiroet zeggen het ultimatum van het Libanese front ernstig te nemen aangezien de mili ties van de rechtse partijen goed geoefend zijn en beter uitgerust dan het geregelde Libanese leger. De vre-' desmacht van de Arabische Liga, die voornamelijk uit Syriërs bestaat, heeft de gevechten in het Sjoef-ge- bergte een plaatselijke ruzie ge noemd, zonder politieke achter grond. In maart van dit jaar kwamen in het Sjoef-gebergte 150 mensen om het MANILA (Reuter, UPI, AP) President Ferdinand Marcos van de Filippijnen heeft gisteren aangekondigd dat de beperkingen van de burgerlijke vrijheden zullen worden versoepeld. Op de Filippijnen bestaat de staat van beleg. Marcos wil binnen een jaar plaatselijke verkiezingen en zegt dat alle politieke gevange nen, die nog op berechting wachten op vrije voeten komen. leven bij gevechten tussen Druzen en christenen na de moord op de linkse leider Kamal Joemblatt. Zuiden Vijftig kilometer naar het zuiden was het al evenmin pluis. Rechtse milities, gesteund door Israëlische artillerie, bevochten linkse en Pales tijnse eenheden. De gevechten wa ren aanleiding voor een moslim lei der de vrees uit te spreken dat de gevechten wel eens zouden kunnen leiden tot een vijfde oorlog in het Midden-Oosten. De haat van Palestijnen en linkse moslims jegens de christenen in Li banon is aanzienlijk toegenomen se dert de Israëlische premier Begin openlijk toegegeven heeft dat zijn land de christenen in het zuiden van Libanon militair steunt. Bij gevech ten in het zuiden zouden de afgelo pen dagen zeker tien doden en twin tig gewonden zijn gevallen. Volgens Libanese bronnen zouden vier Israëlische straaljagers gisteren het Libanese luchtruim hebben ge schonden. Ze vlogen onder meer bo ven Tyrus en Sidon, zo werd meege deeld. De president zei tot de deelnemers aan een wereldconferentie van juris ten over het thema „de rechten van de mens in de internationale wetten" dat hij de bestaande avondklok gaat opheffen en dat Filippino's weer naar het buitenland mogen reizen. Marcos verdedigde overigens het be staan van de noodtoestand en stelde dat zijn regering de mensenrechten eerbiedigt, een mening die bijvoor beeld Amnesty International niet met hem deelt. Het Filippijnse staatshoofd wil ui terlijk volgend jaar plaatselijke volksvertegenwoordigers en burge meesters en provinciale gouverneurs laten kiezen. Hij wil bovendien laten ondeizoeken of daarna verkiezingen voor hogere regeringsposten kunnen worden gehouden. De kans bestaat dat hij hierover een volksstemming zal houden. In het verleden is echter gebleken dat Marcos in de gelegen heid is de uitslag van een dergelijk referendum verregaand te beïnvloe den. Tenslotte meldde de president nog dat gratie zal worden gegeven aan iedereen die schuldig is bevon den aan staatsondermijnende activi teiten. De uitspraken van Marcos werden luid toegejuicht door de con ferentiedeelnemers. zich de voormalige minister van jus titie van de Verenigde Staten Ram sey Clark, die momenteel voor een kort bezoek in Manila is. Clark noemde Marcos' toezeggingen onvol doende en beschuldigde de Filip pijnse regering ervan martelpraktij ken toe te laten en politieke gevan genen verborgen te houden. De auto riteiten hebben Clark naar zijn eigen zeggen geweigerd toe te laten tot één van de gevangenissen. DAMASCUS (Reuter, UPI) - Een woordvoerder van de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie PLO heeft gisteren gezegd dat op de eerstko mende vergadering van het centrale comité van de PLO de Palestijnse organisatie de verwerping zal beves tigen van de veiligheidsraadsresolu ties die het Israëlische bestaans recht erkennen. De woordvoerder, Khaled al Fachoem, zei dit in een interview met een Syrische krant. De PLO zal echter wel de betekenis benadrukken van resolutie 3236 van de algemene vergadering van de Verenigde Naties waarin het recht van de Palestijnen wordt uitgespro ken om terug te keren naar Palesti na. Andere punten die op de bijeen komst aan de orde zullen komen zijn de verharding van het standpunt van de Israëlische regering, de situa tie in Libanon en de mislukking van de missie van Cyrus Vance. PEKING (Reuter, UPI) De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Cyrus Vance, die gistermorgen voor een driedaags bezoek in de Chinese hoofdstad Peking arriveerde, heeft zijn Chinese ambtgenoot Hoeang Hoea tijdens het eerste gesprek een uiteenzetting gegeven over het buitenlands beleid van de rege ring-Carter. Een Amerikaanse woordvoerder ver klaarde dat er nog niet gesproken was over de positie van Taiwan (na tionalistisch China) omdat dit pas aan de orde komt bij het gesprek over de onderlinge betrekkingen tus sen de Verenigde Staten en China. Gisteravond zat Cyrus Vance aan aan een banket dat hem door zijn Chinese collega werd aangeboden in de grote hal van het volk. Het was gisteren nog niet bekend of ook Hoeang Hoea een uiteenzetting zou geven over het Chinese buiten landse beleid. Cyrus Vance kreeg gisteren onbe doeld een warm onthaal bij zijn aan komst in Peking aangezien duizen den Chinezen een feestelijke tocht hielden langs de hal van het volk in verband met het vorige week beëin digde elfde partijcongres van de Chi nese communistische partij. Door het hele land zouden vier miljoen militairen en burgers op de been zijn om de afsluiting van het congres een feestelijk tintje te geven. Sowjet-Unie De Chinese partijvoorzitter Hoe Kwo-feng heeft in een gisteren be kend gemaakte rede nog eens ver klaard dat de leiding van de Sowjet- NAIROBI (UPI, Reuter) De machthebbers in Ethiopië heb ben gisteravond verklaard een aanval van Somalische troepen op de derde stad van Ethiopië Dire Dawa, te hebben afgesla gen. Aan beide zijden zijn ech ter zware verliezen geleden. Na een week van hevige gevechten om Dire Dawa, de belangrijkste stad nabij de Ogadenwoestijn, zou Ethio pië een aanval van soldaten, vliegtui gen, zware artillerie en tanks hebben afgeslagen. Volgens Addis Abeba zijn zeker 650 soldaten om het leven gekomen, 500 Somali's en 150 Etho- piërs. Er zijn zeker 800 gewonden. Heel wat minder tevreden toonde Dire Dawa werd verdedigd door een troepenmacht van 10.000 soldaten. Volgens militaire waarnemers was de slag om Dire Dawa de belangrijk ste gebeurtenis in de strijd tussen Ethiopië en Somalië over de Oga denwoestijn. In Dire Dawa is de ba sis van de Ethiopische luchtmacht. Een woordvoerder van het bevrij dingsfront voor West-Somalië heeft in een radio-uitzending vanuit Moga- disjoe categorisch ontkend dat de troepen van het front worden ge steund door Syrië, Irak en Egypte. De leiders in Addis Abeba hebben herhaaldelijk deze beschuldiging geuit. De woordvoerder van het front heeft deze „onzinnige beschuldigingen" beschreven als „een excuus" voor de tegenslagen, waarmee Ethiopië op het slagveld te kampen heeft. Bo vendien zou Ethopië volgens het front Cubaanse troepen in de strijd hebben geworpen. Hiervan is echter nog geen enkele bevestiging ge kregen. Radio-Mogadisjoe heeft in een reac tie op de algehele mobilisatie in Ethiopië de arbeiders in dat land opgeroepen een staatsgreep te ple gen tegen hun leider Mengistoe. Naar verluidt is Ethiopië in het twee de conflictgebied, Eritrea in het noorden, aan de verliezende hand. De rebellen winnen nog steeds ter rein en hebben hef grootste deel van het gebied in handen. Er zouden echter maar sporadisch gevechten plaatsvinden omdat de meeste gere gelde Ethiopische troepen naar de Ogaden zijn gestuurd. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Cyrus Vance (links) heeft gisteravond gechineesd met zijn Chinese collega Hoeang Hoea. Unie geen enkele goede wil aan de dag heeft gelegd in haar onderhan delingen met China over het Chi nees-Russische grensgeschil. In de rede, dié werd uitgesproken aan het slot van het elfde partijcongres, maar die eerst gisteren werd gepubli ceerd, zegde Hoea het Chinese .volk een verbetering van de levensstan daard toe en een grotere rol voor de Chinese Volksrepubliek ln het inter nationale politieke leven. Hoea be steedde ook uitvoerig aandachtig aan de strijd tegen de bende van vier die de erfenis van de grote overleden roerganger Mao Tse-toeng heeft ver kwanseld. Hoea verklaarde dat het beleid van Mao zal worden voortge zet maar niet op een dogmatische manier. MEXICO (DPA, UPI) - Tien men sen zijn gisteren gedood en vijftien gewond toen de politie 340 kilome ter ten noordwesten van Mexico- Stad een autobus bestormde die door twee linkse guerrilla-strijders was gekaapt. Eén van de kapers werd gedood door zijn ontploffende handgranaat, de ander raakte ge wond. Er zaten 40 passagiers in de bus. De kapers hadden de vrijlating geëist van gevangen leden van de „revolutionaire volksstrijd krachten". MADRID (Reuter. UPI) - Een spe ciale commissie uit het Spaanse par lement (Cortes) is gisteren aan het werk gegaan voor het opstellen van een nieuwe democratische grond wet. De negen leden tellende com missie. waarin vertegenwoordigers van alle belangrijke politieke groe peringen zijn opgenomen, vergadert achter gesloten deuren. Het is de bedoeling dat de commis sie met een concept-grondwet komt die dan door de Cortes kan worden besproken en waar nodig veranderd. Waarschijnlijk in de loop van vol gend jaar zal de grondwet dan in een referendum aan het Spaanse volk worden voorgelegd. De commissie bestaat uit vijf leden van de Unie van het Democratisch Centrum van premier Suarez, voor man van de Volksalliantie Fraga Iribarne, de socialist Gregorio Peces Barba, de Catalaanse nationalist Miguel Roca en de communist Jordi Sole Tura, onder voorzitterschap van de juridisch deskundige Emilio Attard. Overigens lijken er weinig verschil- len van mening te zullen ontstaan over een eventuele tekst. Het enig mogelijke omstreden punt zal de erkenning van de monarchie zijn door de principieel (niet in de prak tijk) republikeinse houding van so cialisten én communisten. Ook zul len de rechten van de minderheden in Spanje op een of andere manier moeten worden geformuleerd. Basken Gisteren is er voor de derde achter eenvolgende dag in Baskenland ge demonstreerd voor de vrijlating van een Bask die in Marseille door de Franse autoriteiten wordt vastge houden. Bij de demonstraties, waar bij de politie gebruik maakte van rubberkogels en traangas, raakten gisteren in San Sebastian twintig mensen gewond. Aan de Costa Brava moesten 25 auto's van Franse toeristen het ont gelden. De gevangen Bask, Apalate- gui, zou in Marseille in hongersta king zijn gegaan en geen journalis ten willen ontmoeten, zo vertelde zijn moeder gisteren. TEL AVIV (Reuter, AP) Het Israë lische leger heeft gisteren de benoe ming bekendgemaakt van twee hoge officieren op nieuwe posten. Generaal-majoor Raphael Eitan wordt chef-operaties op het militai re hoofdkwartier. Generaal Eitan wordt als bevelvoerder van het noordelijke commando opgevolgd door brigade-generaal Avigdor Ben- Gal die daarmee ook bevorderd wordt tot generaal-majoor. De hui dige chef-operaties, generaal Jekoe- tiel Adam, krijgt bijzonder verlof voor het volgen van een universitai re studie. Volgens waarnemers is de wisseling aan de top een gebruikelij ke. Zowel Eitan als Adam zijn kan didaten voor de opvolging van de huidige chef-staf Mordechai Goer, die aan het einde van dit Jaar met pensioen gaat. door Nico Kussendrager President Neto poogt vleugels bij elkaar te houden Dé manier om in Afrika een staatsgreep op touw te zetten, is het bezetten van het radio station. Dat was ook precies de manier waarop de daders van de mislukte coup in Angola het op 27 mei deden. Zij bestormden het paleis van de president, het hoofdkwartier van het Angolese leger (FAPLA) en de Sao Paulo-gevangenis en slaagden erin de radiozender in handen te krijgen. De radiospreker riep op de regering van president Agostinho Neto ten val te brengen. Breinen achter de staatsgreep waren Nito Alves en Jose Vandunem, die juist een paar dagen daarvoor uit het centrale co-, mité van de MPLA waren gezet, we gens verzet tegen Neto. De MPLA (de volksbeweging voor de bevrij ding van Angola) was de verzetsbe weging, welke als overwinnaar uit de burgeroorlog kwam. Tegenstellingen Binnen het MPLA-bewind sluimeren tegenstellingen die met de couppo ging van eind mei aan net licht kwa men. En nog steeds zijn er grote verschillen van mening, zodat het niet uitgesloten is dat binnen afzien bare tijd opnieuw wordt geprobeerd Neto te wippen. Na het onderdruk ken van de staatsgreep, kreeg een onbekend aantal daders 'snelrecht', maar hun gedachten zijn nog levend. Zeker omdat Nito Alves kon rekenen op een brede aanhang in de krotten wijken van Loeanda, de musques. In de Angolese hoofdstad heet het dat wie de musques heeft, de stad heeft. Aanvankelijk was Alves comman dant van het eerste militaire district van de MPLA, in het noorden van Angola. Hij verwierf daar steun on der het (toen nog) guerrilla-leger FA PLA. Hoge FAPLA leiders zouden in mei ook bij de coup betrokken zijn geweest. In Angola's voorlopige regering (die in 1975 het licht zag en slechts een kort leven beschoren was) kreeg Al ves tot taak de volksmacht (poder popular) te organiseren. In de mus ques verwierf hij een grote populari teit die Alves later als minister van informatie in de regering-Neto wist uit te breiden tot vakbonden, jonge rengroepen en de vrouwenbeweging. Zijn volgelingen kwamen tijdens zijn ninisterschap in belangrijke banen terecht; veel provinciebestuurders stonden achter Alves. Een aantal van hen was betrokken bij de mis lukte greep naar de macht. 'Nitisten' werden zijn aanhangers ge noemd en Alves probeerde ze in Loe anda op de been te krijgen bij de plaatselijke verkiezingen, vorig Jaar. Hij speelde in op de onvrede in de 'musques, waar de arme bevolking duidelijk was geworden dat met het vertrek van de Portugezen uit Ango la nog niet het paradijs gekomen was. Integendeel: omdat de koloniale heersers alle sleutelposten bezetten en niets aan onderwijs en scholing van Angolezen deden, was de toe stand somberder dan daarvoor. Scholen en ziekenhuizen kregen ge brek aan personeel, de voedselverde ling kwam in gevaar en fabrieken kwamen stil te liggen door gebrek aan kader èn aan reserveonderdelen. Zijn poging de 'Nitisten' te verenigen in het verzet tegen de regering-Neto, kostte Alves zijn baan als minister, maar binnen het centrale comité be hield hij een grote Invloed. Daar naast organiseerde hij in het geheim bijeenkomsten van inwoners van Loeanda en van FAPLA-militairen tA«r»*ir «11)11 T-. fsfsir I JL ,fV i TVN|%*^T'*Wr.- V y Cubaanse troepen hielpen bij het neerslaan van de staatsgreep. om op die manier te proberen het bewind ten val te brengen. Politieke koers Reden voor het verzet van Alves was niet ln de eerste plaats de slechte economische situatie, hoewel die hem bij het verenigen van het verzet wel geholpen zal hebben. Veeleer richtte Alves zich tegen de politieke koers die Neto volgde en tegen de grote Invloed van kleurlin gen op het regeringsbeleid. De presi dent heeft daar de laatste tijd in verschillende boodschappen naar verwezen: de „Nitisten" noemde hij „superrTevolutlonairen". die een „ultra-links" regime in Angola wil den. Zij preekten de klassenstrijd met de werken van Marx en Lenin in de hand, wilden de arbeiders aan de macht brengen en waren er op uit alle bedrijven te naasten. Alves wilde daarnaast een volledig zwart bestuur, zonder kleurlingen, die hij als „burgerlijk" beschouwde, Neto ging daar 21 mei in een rede op in: „Het gebruik," zei hij, 'de bourge ois" aan te vallen. Iedereen van ge mengd bloed is 'bourgeois'. Alleen de zwarten zijn proletariërs. Dat is een misvatting." De kleurlingen zijn doorgaans ondernemender, en be zetten veel sleutelposten na het ver trek van de Portugezen, tot onge noegen van de zwarten. Alves wilde alle blanken het land uitzetten; kleurlingen mochten blij ven maar zonder de Angolese natio naliteit. Zijn opvattingen zijn koren op de molen van hen die vrezen dat als Afrikaanse landen onafhankelijk worden, de blanken de zee zullen worden ingejaagd. Die angst be stond ln Angola en Mozambique aan de vooravond van de onafhankelijk heid, en wordt nu door de blanken in Rhodeslë gebruikt om zich te verzet ten tegen zwart meerderheldsbe- stuur. Ook de buitenlandse invloed ln An gola was Alves een doorn ln het oog. Er zijn nog steeds meersdan tiendui zend Cubanen ln het land en een groot aantal Oosteuropese advi seurs. Zij namen de taken over van de vertrokken Portugezen, omdat de MPLA wel ervaring had in de guerrillastrijd, maar niet in het be sturen van een heel land. Een groot deel van de Cubanen helpt op het ogenblik bij projecten; ln de gezond heidszorg, bij het aanleggen van we-' gen, en de ontwikkeling van de land bouw. Daarnaast is Neto ook niet vies van samenwerking met het westen, wat hem door Alves eveneens kwalijk werd genomen. Breuk overleefd President Neto heeft opnieuw een breuk binnen de gelederen' van de MPLA overleefd, zoals hij dat in het verleden al meerdere malen heeft gedaan. Sinds de oprichting was de volksbeweging voor de bevrijding van Angola verdeeld in verschillen de vleugels. Tijdens de guerrilla-oor log deden zich splitsingen voor. maar was de gezamenlijke strijd te gen de Portugezen een bindende factor. Nu de band gevonden moet worden in de gezamenlijke opbouw van het land is het een stuk moeilij ker geworden. Zeker ook omdat er grote persoonlij ke tegenstellingen bestaan tussen de binnen- en buitenlandse leiders van de MPLA. De eersten vochten onder barre omstandigheden de werkelijke oorlog, de laatsten poog den over de grens steun te verwer ven voor de MPLA. Zij zijn over het algemeen meer gematigd en hebben meer kaas gegeten van de prakti sche politiek. Nog steeds bestaan er binnen de MPLA vleugels die elkaar de macht betwisten en die Neto bij elkaar zal proberen te houden Zo niet, dan is het gevaar groot dat nog steeds actief zijnde verzetsbe wegingen in Angola (de pro-westerse UNITA in het zuiden en de FNLA in het noorden) gebruik zullen maken van de verdeeldheid van de MPLA. En deze heeft niet tegen de Portuge zen gevochten om aan haar eigen zwakte ten onder te gaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 7