Den Haag stopt 1 miljoen in werkobjecten Kamer vrij? Jongere erbij! Turks gezin betrapt bij kraken van woning Politie treedt scherper op tegen meeluisteraars Den Haag wordt weer Hofstad Namaak-werkgever tilt veertien kredietbureaus DINSDAG 23 AUGUSTUS 1977 REGIO DEN HAAG Trouw/Kwartet H 6 Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De Haagse gemeenteraad heeft gistermiddag ingestemd met het voorstel van B. en W. om een bedrag van één miljoen gulden uit te trekken ten bate van een experiment om enkele langdurige werkloze Hagenaars gedurende een aantal maanden aan de slag te helpen in hun eigen wijk. Het ministerie van Sociale Zaken leeft de medewerking van de ge- neente Den Haag gevraagd voor de ïitvoering van dit experiment. Op .et ministerie is men zeer benieuwd naar de mate. waarin de In die wij ken wonende langdurig werklozen in het te bereiken resultaat motivatie kunnen vinden om aan die en derge lijke werkobjecten deel te nemen. Voor deze werkobjecten moet voor sociale begeleiding gezorgd worden, meent het directoraat-generaal voor de arbeidsvoorzieningen van het mi nisterie. In principe zal het ministe rie viervijfde van de kosten voor rekening nemen. De gemeente Den Haag heeft inmid dels. in nauw overleg met het Gewes telijk Arbeidsbureau, een drietal ob jecten uitgezocht De objecten zijn bedoeld voor ongeveer vijftig onge schoolde of matig geschoolde werk nemers die al lange tijd zonder werk zitten. Zo worden de groenvoorzie ningen „Bosjes van Repelaer" verbe terd en de woonomgeving van op- vangwtjken ten behoeve van bewo ners van stadsvernieuweingsgeble- den verbeterd. De uitvoering van deze werken moet nog dit Jaar vol tooid worden. Vraagtekens Het CPN-raadslid C. A. IJmkers zet te op deze eerste raadsvergadering na het reces nogal wat vraagtekens achter het experiment. Het raadslid voelde zich wel aangesproken door de filosofie achter het experiment maar zag toch vergelijkingen tussen deze objecten en de werkverschaf fing. zoals die in het vooroorlogse Nederland bestond. Hij wees erop dat van de tien man die werkzaam zijn In het Transvaalkwartier aan de reconstructie van de groenvoorzie ning op de La Reyweg er slechts Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het Haagse Komité Jongerenhuisvestmg begint een ..agressieve" acUe om aan kamers voor Jongeren te komen. Vooral nu weer veel eerstejaars HBO-studen- ten naar Den Haag komen, is de kamernood hoog Deze zomer had het comité een lijst met 5000 kamer- zoekende Jongeren. Inmiddels zijn 500 van hen geholpen. Vierduizend zullen echter helemaal niet gehol pen kunnen worden omdat ze óf te weinig geld hebben óf te hoge eisen aan woonruimte stellen. Het Komité Jongerenhuisvesting gaat mensen op straat nu direct aanspreken met een inschrijfformu lier in de hand. De stad zal volge plakt worden met affiches met de tekst: „Een kamer vrij? Neem een jongere erbij!" Ook wil het comité een tentenkamp in stad organiseren om de aandacht te vestigen op de woningnood voor jongeren. Het wachten is nog op vergunning van de politie. Verder kondigt het Komité Jonge renhuisvesting een zwartboek aan over de praktijken van kamerver huurbedrijven die „woekerwinsten" maken uit de woningnood Een en quête onder kamerbewoners moet het materiaal leveren voor dit zwart boek twee uit de buurt komen. De rest van de groep, aldus de heer IJmkers, komt uit andere wijken van Den Haag. terwijl het experiment be doeld is voor werklozen uit de wijk. Hij wees er tevens op dat de door het ministerie zo'n gewenste sociale be geleiding nog volledig ontbreekt. Ook over de beloning was hij niet te spreken: volgens hem is deze slechts enkele guldens hoger dan de WWV- uitkering die de werklozen kregen voor ze aan het experiment deel gin gen nemen. „Waarom" zo besloot het raadslid, „wordt er zo kleinzielig ge daan met de beloning van de deelne mende werklozen en de omstandig heden waaronder gewerkt moet worden." Wethouder Van der Welde (economi sche zaken) wees het raadslid erop dat de gemeente over de beloning niets te zeggen heeft en dat sociale begeleiding nog niet toegepast is omdat de deelnemers aan het experi ment dit zelf ook wel moeten willen. De wethouder was van mening dat de werklozen er beslist niet op ach teruit mogen gaan: „Anders is er geen sprake van opwekking van mo tivatie om tegen de stroom op te roeien." Na afloop van het experi ment. zo deelde de wethouder desge vraagd mee. keren de deelnemers in het slechtste geval terug naar de situatie zoals die was voordat deelgenomen werd aan de werkob jecten. Hij zegde eveneens toe dat over details van de werkzaamheden nog nader gesproken zal worden in de desbetreffende commissies. DEN HAAG (ANP) De Haagse politie heeft dit weekeinde een Turks gezin op heterdaad betrapt bij het kraken van een woning. Surveillerende agenten zagen na een tip van de huiseigenaar het ge zin vader, moeder en twee kinde ren juist een ruit Ingooien van een huis. dat wegens verbouwing leeg stond. en namen hen mee wegens vernieling. Op het bureau bleek dat het gezin dakloos was en de politie was daarom gedwongen de Turken voorlopig op het bureau onderdak te verschaffen. Inmiddels was het ook duidelijk geworden dat de Turkse vrouw hoogzwanger was. Zo zeer zelfs dat zij in de loop van het weekeinde naar een kraamkliniek gebracht moest worden, waar zij be viel van haar derde kind. Omdat het in het weekeinde wat moeilijk was een oplossing te vinden voor een dergelijk geval, aldus de politie, moesten de vader en zijn twee kinderen in leder geval tot gis teren op het bureau blijven, om te voorkomen dat ze weer op straat moesten slapen, zoals de afgelopen week Is gebeurd. Overigens is de vader, behalve voor vernieling, ook aangehouden, omdat hij nog een gevangenisstraf van twee weken moet uitzitten. De moeder en het inmiddels geboren derde kind blij ven voorlopig in de kraamkliniek. Het gezin is legaal in ons land. DEN HAAG De Haagse politie is het afgelopen weekeinde scherp opgetreden tegen de zogenaamde ..meeluisteraars". Deze groep Hage naars heeft er een gewoonte van gemaakt om met afluisterapparatuur de geluiden op de politieradio te volgen. Zo gauw er dan ook een politie- of brandweeralarm de lucht ingaat, vertrekken er niet alleen de nodige brandweer- of politiewagens, maar ook een stoet van ruim tien wagens vol ..meeluisteraars" naar do plaats des onheils. Om er maar zo vlug mogelijk bij te zijn is de groep in de weekeinden in de buurt van de Grote Kerk te vinden. Dicht in de buurt van het bureau Jan Hendrikstraat staan ze daar min of meer klaar om uit te rukken. De Haagse politie heeft voorzichtig uitgedrukt nogal moeite met het doen en laten van deze groep. Naast het feit dat ze in de omgeving van de Grote Kerk voor veel geluidsoverlast zorgen, gebeurt het ook dat de politie gehinderd worden bij het uitvoeren van de werkzaamheden. Voorbeelden daarvan heeft men bij de Haagse politie te over, variërend van het vastzetten van politiewagens tot bet ophitsen van het publiek bij vechtpartijen. Ook komt het voor dat de „meeluisteraars" alarm slaan, wat dan later „vals" blijkt te zijn. Wettelijk heeft de Haagse politie weinig mogelijkheden om op te treden. Dit weekeinde bleek echter dat er wel andere middelen zijn om hen aan te pakken. Zo werden er afgelopen weekeinden drie luistervinken aangehouden voor verkeersovertredingen en nam de politie drie wagens in beslag voor een technisch onderzoek. Een andere manier om wat terug te doen is het in beslag nemen van afluisterapparatuur, dit dan onder het motto „dat de PTT daar maar eens naar moet kijken." In de kringen van de Haagse politie hoopt men. door een scherpere aanpak, voorlopig wat minder last te hebben van de „meeluisteraars". Buiten de paleizen aan het Noordeinde en Huis ten Bosch telt Den Haag nog twee paleizen. Het Paleis Kneuterdijk en het paleis aan het Lange Voorhout. Dit laatste (zie foto links) werd in 1764 gebouwd en is tot 1845 in particuliere handen geweest. Daarna werd het ingericht ten behoeve van prins Hendrik, de broer van koning Willem III, die er echter nooit permanent gewoond heeft. Koningin Emma heeft, na de beëindiging van haar regentschap, het paleis betrokken. Het heeft nu alleen nog maar een presentatieve functie voor leden van het Koninklijk Huis. Het paleis aan de Kneuterdijk (zie foto rechts) werd tussen 1730 en 1740 gebouwd in opdracht van Johan Hendrik, Graaf van Wassenaer-Obdam. In het begin van de achttiende eeuw kocht koning Willem I het voor zijn zoon de kroonprins. Na diens overlijden was de volgende bewoner Van een onzer verslaggeefsters DEN HAAG Binnenkort zal Den Haag zich weer de allures van een „echte" hofstad moe ten gaan aanmeten Prinses Beatrix en haar gezin zullen, na de troonsafstand van ko ningin Juliana gaan wonen in het paleis Huis ten Bosch, ter wijl het paleis aan het Noord einde gebruikt zal worden als werkpaleis. Voordat het echter zo ver Is. moet er nogal wat veranderd worden aan de paleizen. Zo huisde in het paleis Noordeinde het Institute of Social Studies. Voor dit ruim honderd staf leden tellende Instituut moest ver vangende woonruimte worden ge vonden in Den Haag. Na een ingrij pende renovatie kon het vermaarde hotel De Wittebrug aan het begin van de Nieuwe Parklaan. vlakbij Madurodam, hiervoor in aanmer king komen. Vorige week heeft het Institute of Social Studies hier haar intrek genomen, zodat met de ver bouwing/renovatie van paleis Noordeinde begonnen kan worden. Eerder deze maand zijn de werk zaamheden in Huis ten Bosch al op gang gekomen. Nu is de geschiedenis van de in de hofstad gelegen koninklijke palei zen even langdurig als roemrijk. De eerste steen voor Huis ten Bosch werd in 1645 gelegd door koningin Elisabeth van Bohemen. Het was bedoeld als zomerverblijf voor prins Hendrik en diens vrouw Amali a van Solms. Toen prins Hendrik in 1647 kwam te overlijden, besloot zijn echtgenote van het paleis een mau soleum te maken. Jacob van Cam- pen en Constantijn Huygens werk ten daarvoor een aantal plannen uit De beroemde bouwmeester Van Campen nodigde verschillende be kende kunstenaars uit, die de be faamde Oranjezaal beschilderden. de zoon van koning Willem III. Hij stierf in 1879, waarna zijn vader het paleis voor een half miljoen gulden verkocht aan de gemeente Den Haag. Omdat op deze verkoop veel kritiek was geleverd, werd het pand nog hetzelfde jaar door de toenmalige kroonprins Alexander van de gemeente teruggekocht. Sindsdien bleef het lange tijd ombewoond. Toen prinses Juliana meerderjarig werd, stelde koningin Wilhelmina het ter beschikking van haar dochter. De prinses heeft het paleis echter nooit betrokken. Na 1937 is van het gebouw door diverse particuliere en overheidsinstanties gebruik gemaakt. De laatste hiervan was het ministerie van financiën. Toen dit verhuisde kwam het paleis opnieuw leeg te staan. Het Oude Hof, zoals het paleis Noordeinde in vroegere jaren werd genoemd, zal na de verbouwing, waarmee één deze dagen begonnen wordt, dienst gaan doen als werkpaleis. Deze Oranjezaal zal geheel intact blijven. De zijvleugels worden ech ter verbouwd tot woonverblijven voor de prinses en haar gezin, het personeel en tot verblijven van eventuele gasten. Na de dood van prinses Am alia kwam Huis ten Bosch in het bezit van koning-stadhouder Willem III. Zijn opvolger prins Willem IV liet toen hij in 1733 trouwde met prinses Anne van Engetend. het pa leis verbouwen. Onder leiding van Daniel Marot kwam in die tijd de Witte Betzaal tot stand. De volgen de bewoner was prins Willem V. Na de val van het stadhouderlijk be wind aan het eind van de achttiende eeuw heeft Huis ten Bosch een tijd lang gediend als gevangenis. Hoog geplaatste Nederlanders, die het toendertijd niet eens waren met de Franse overheersers werden hier op gesloten. Na de komst van koning Lodewijk Napoleon werd het paleis opnieuw ingericht (naar de luxueuze Franse maatstaven van die tijd), waarna het, na de terugkeer van de Oranjes, weer in handen kwam van de rechtmatige bezitters. In de Tweede Wereldoorlog heeft het bui tenhuis zware beschadigingen opge lopen. Het heeft tot 1956 geduurd, voordat het paleis weer helemaal opgeknapt was en geschikt om gas ten te ontvangen. Deze taak heeft Huis ten Bosch nog steeds. Ook in paleis Noordeinde hebben in de loop der eeuwen diverse prinsen en koningen gewoond. In 1533 gaf de grootgrondbezitter en „belasting ontvanger der Keizerlijke Majes teit", Willem Schut de opdracht voor de bouw van dit paleis. De staat der Nederlanden huurde zestig jaar later dit pand ten behoeve van Louise de Coligny, de weduwe van de vermoorde prins Willem van Oranje. In 1609 werd het paleis door de staat opgekocht en geschonken aan prins Federik Hendrik. Vanaf 1813 is het paleis de behuizing ge weest voor alle koningen, met uit zondering van Willem II. Ook de toenmalige prinses Wilhelmina en haar man prins Hendrik hebben er geruime tijd gewoond. In het paleis Noordeinde werd hun dochter Julia na geboren. Na de Tweede Wereld oorlog werd het paleis alleen nog maar gebruikt voor audiënties en officiële ontvangsten. Aan deze functie kwam echter in 1948 een einde, toen bij een felle brand de gehele bovenverdieping werd ver woest. De totale verbouwing van beide pa leizen zal zeker zo'n zes jaar gaan duren. Het Huis ten Bosch blijft trouwens tot de troonsafstand be schikbaar als verblijf voor Koningin Juliana. Pas na de troonsafstand zal prinses Beatrix Huis ten Bosch be trekken als woonverblijf. Tot die tijd zal Den Haag de „stad met zijn lege paleizen" blijven. DEN HAAO (ANP) Een 38-jarige man heeft bi) de Haagse politie bekend dat hij zeker veertien kredietbureaus heeft opgelicht voor een bedrag van 106 000 gulden Het geld zou hij hebben opgemaakt metwijntje en trijntje' Nadat de man bi) aankoop van een auto had gemerkt hoe makkelijk het is om geld te lenen, liep hij onder valse naam kredietbureaus af. Het telefoonnummer van een vriend gaf hij op als het nummer van zijn werkgever Na het gesprek op het uitleenkantoor holde de man naar de woning van die vriend u>aar hij ging zitten wachten op het telefoontje van de kredietverlener VU «rvorinj nu! hij dat die t>ur«au« kort na het bezoek divserse prinsen en kanineen het paleis Huis ten Boseh tot hun woonverblijf hadden gemaakt, heeft dit paleis geruime tijd (en mo.ür\uud^in^l^er^\^r^r^I^t^lÜu'kUlddemanaannaée^ n°e steeds) dienst gedaan als ontvanst en verblijfsruimte voor buitenlandse gasten. Na de troonsafstand van Koningin Juliana aT«nê«tuloZhuaVbedn'l wil prinses Beatrix met haar gezin dit paleis weer betrekken als permanent woonverblijf. C. van de Ds. J. C. Schuurman Christus worstelt door Zijn Geest en Woord om te behouden. In deze worsteling wil Hij niet slechts dienaren van het Woord inzetten, maar de gehele gemeen te en dat met een werfkracht die zich richt naar buiten om te be houden, wat zonder God leeft Rijk is de zegen, maar groot de verantwoordelijkheid, persoon lijk te verkeren onder een roepen de Christus. Ziet toe, dat u Die, Die spreekt niet verwerpt. Wie zich door Hem en Zijn Geest laat gezeggen, valt voor eeuwig in de ontfermende handen van Chris tus. Dat zegent met aanbidding en voert tot lof van de Drieënige God. Aldus zondagmiddag ds J. C. Schuurman, gekomen van Put ten. tijdens zijn intrede-predika- tie in de Morgensterkerk te Zoe- termeer. De predikant is beroe pen als hervormd predikant met bijzondere opdracht voor de her- vormd-gereformeerde prediking. In de morgendienst was hij beves tigd door zijn neef, ds. W. Verboon uit Waddinxveen, met als tekst Jeremla 1 11 en 12. De nieuwe predikant krijgt als arbeidster rein toegewezen de wijken Dorp, Palenstein en Driemanspolder (wijk A). Ds. Iz. Kok heeft de wijken Meerzicht, Beytenwegh-de Leyens en Seghwaert onder zijn hoede. Drs. G. Kamp Wie heeft drs. Van de Kamp ge roepen en tot ons gezonden en wie staat achter dit door hem aange nomen beroep? Wie anders dan God Zelf, die zegt: „Ik ben. die Ik ben." Hij Die u zendt, is degene wie Hij is, de levende Christus die u naar Wassenaar gezonden heeft en in-Wiens volmacht u hier mag arbeiden. Aldus zondagmorgen prof. dr. G. N. Lammens uit Blari- cum in de Bloemcampkerk te Wassenaar-Zuid. Hij sprak deze woorden ter gelegenheid van de bevestiging van drs. G. C. van de Kamp. overgekomen van Hille- gom, de de Geref. Kerk van Was senaar-Zuid. Prof. dr. Lammens predikte naar aanleiding van Exodus 3 13-15. Wij mogen bis schoppen en predikanten niet op één lijn stellen met patriarchen als Mozes en Abraham, met hun taak en hün roeping. Uw en onze bemoediging is dat Zijn Naam eeuwig God is. Dat is Zijn gedach tenis van geslacht tot geslacht. Daarom is hij bevrijdend bezig mensenlevens te signaleren en te zoeken. I Drs. E.J. C. Hammings Lijkt de kerk vaak niet meer op een restant van een soort oer- macht uit het verleden? Vaak worden boosdoeners, ten onrech te. gezocht buiten het kerkelijk erf. De kerk is geen vervolmaking van menselijke mogelijkheden maar is louter het Werk van Hem en onze roeping is ons te late® gebruiken als levende stenen, die allen totaal verschillend zijn van elkaar, maar als bindend element elkaar toch nodig hebben. Aldus zondagmiddag in de Bethlehem- kerk te Den Haag drs. E. J. C. Hamminga, gekomen van Steen- wijk. De predikant was te voren bevestigd door dr. Smid uit Em- meloord als nieuwe predikant van de wijkgemeente XVI van de Haagse hervormde gemeente. Aan het slot van zijn prediking wekte drs. Hamminga de gemeen te op. te blijven geloven in elkaar als leden van de gemeenschap, want de grondslag van haar be staan en het fundament is Jezus Christus. Kleurplaat Het Oude en Nieuwe Gasthuis te Delft heeft ter gelegenheid van het 725-jarig bestaan een kleurplaat vervaardigd, die uiteraard aan het feest rond het ziekenhuis gewijd is. Tussen 5 augustus en 20 augustus loopt er in Delft langs de flats en de straten van Delft een „mistery man". Deze geheimzinnige fi guur kijkt overal rond of hij mooi gekleurde platen voor de ramen zien hangen. Is dat het geval, dan belt hij aan en krij gen de kinderen die de plaat gemaakt hebben een prijsje. De kleurplaten zijn o.a. af te halen bij het stadhuis, het Gastnuis en de VW-Delft. Openlucht Het Haags Sprookjes Toneel brengt vandaag om 2.00 uur de laatste jeugdvoorstelling van dit seizoen in het Openlucht Theater Zuiderpark. Het stuk is getiteld „Spotje en Klaas Vaak" en stond al eerder op het pro gramma. maar in verband met de slechte weersomstandighe den moest de voorstelling toen worden uitgesteld. Prestatleloop Vrijdagavond organiseren de at letiekverenigingen V LTC Den Haag en Olympia '48 de 24ste prestatieloop van dit sei zoen. De afstanden zijn weder om 1,5-3-8 km. Voor de eerste afstand bedraagt het inschrijf geld 2,50, de overige afstanden ƒ3.-. Om 7.30 uur kunnen de deelnemers voor de 1,5 km star ten, om 8.00 uur gevolgd door de deelnemers aan de andere af standen. Op de sintelbaan Laan van Poot zijn douches, kleedge legenheid en kantine aanwezig Inschrijven voor deze prestatie lopen kan geschieden tot een kwartier voor de start in de kan tine aan de rechterzijde van het sportcomplex, waar het trimse- cretariaat is gevestigd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 6