Coöperatie van dedingbedrijven indelijk feit Gunstige toekomst voor drogist weggelegd Ongevraagde reclame is te bestrijden Nederlandse boodschappenlijstje thuis goedkoopst F (fog reserves bij FNV-bonden Erkenning Bezwaren naar Antwoordnummer 666 Europese prijsvergelijking slechts voor vakantieganger interessant SDAG 23 AUGUSTUS 1977 an een onzer verslaggevers MSTERDAM Met de totstandkoming van de Confectie Döperatie Nederland is de Nederlandse Herstructurerings aatschappij (NEHÉM) er voor het eerst in geslaagd een nauwe [menwerking van een aantal bedrijven binnen één bedrijfstak it stand te brengen. De confectie-coöperatie is gisteren officieel iet haar werkzaamheden begonnen na twee jaar van voorberei- ing. FINANCIËN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet PS 13 - HS 15 p het moment van de start heeft de Döperatie (CCN) zeventien leden, e samen ongeveer 200 miljoen gul- en omzetten en circa 2700 mensen dienst hebben, van wie 400 in het Uitenland. Deelnemende bedrijven n Baarsma (Zwaagwesteinde), ombo (Ubbergen), Cin (Haarlen), orefa (Tilburg), Van Kollem (Am- •rdam), Muller (Groningen), Olly ilkmaar), Optima (Made), Pribor oest), Robby (Woerden), Santega ironingen), Saskia (Tilburg), Van chuppen (Veenendaal), Wierdense onfectie Industrie en Van Winkel in udel. ider lid van de CCN blijft financieel olkomen zelfstandig en blijft ook jn eigen contacten met het minis- irie van economische zaken aan- ouden in geval van steun. Op het •bied van de produktie moeten de idernemingen echter bereid zijn at samenwerking wat kan beteke- en dat meerdere bedrijven binnen e CCN aan één order werken. Ook p het gebied van de marketing moe- en de afzonderlijke ondernemingen enegen zijn een aanzienlijk deel an de beleidsbepaling aan een cen- rale directie over te laten. Andere aken die de bedrijven samen kun- doen zijn transport, een collec- ieve verzekering, training en oplei- M to* n een rede tijdens de aanvangstbij- J2QQ enkomst van de CCN betoogde pre- ident-commissaris J. W. M. J. Boost: iet leidend beginsel bij de vorming 3 ian de CCN was het voortbestaan en jJJJie zelfstandigheid van de aangeslo- óo ten bedrijven zeker te stellen door U oncentratie in de CCN van die acti- oo iteiten, die beter, efficiënter en [oedkoper voor gezamenlijke reke- i2.s( ning kunnen worden gedaan, ejjfeen van die dingen die beter samen 23feedaan kunnen worden is het mana gement, vertelde de directeur van de NEHEM, drs. R. Wijkstra. De nóód- taak voor een sterker management Is een van de belangrijkste drijfve- 3Mren geweest om aan de CCN te begin nen. aldus Wijkstra. Hij meent met de vroegere directeur grafische be drijven van Elsevier, ir. H„ F. A. limplaetzer, een sterke figuur naar de CCN-top te hebben toegehaald. Ook in de raad van commissarissen zitten naar zijn mening „zwaarge wichten". Mogelijk wordt daardoor het nadeel van een niet altijd even goede leiding in de confectie-indus- trie overwonnen. De heer Wijkstra acht het overigens niet verwonder lijk dat de kwaliteit van het manage ment wel eens iets te wensen over laat, want in een bedrijfstak waar de toestand zorgelijk is, willen kundige mensen nog wel eens hun hielen lich ten. De NEHEM-directeur vond het dan ook erg belangrijk dat de sfeer van pessimisme en gelatenheid die in de kledingindustrie heerst, over wonnen kan worden. De CCN kan daartoe een aanzet zijn. Wijkstra hoopt dat in andere be- m drijfstakken iets dergelijks tot stand kan komen als de CCN, een en ander Smet behulp van de NEHEM. Maat staven bij deze initiatieven en bege leidingsactiviteiten zijn levensvat baarheid en de werkgelegenheid. FNV-bonden 'e CCN streeft er naar het huidigè ersoneelsbestand van de gezamen- m ijke bedrijven te handhaven hoewel aocde totale kledingindustrie volgens «£de prognoses nog enkele duizenden ^werknemers kwijt moet. Ondanks zwdit streven van het CCN-bestuur 'glfstaat een deel van de vakbonden nog zeer gereserveerd tegenover de coöperatie. De industriebonden NVV en NKV waren gisteren niet bij de officiële presentatie aanwezig, om dat zij niet de indruk wilden vestigen achter deze speciale vorm van her structurering te staan. De FNV-bonden achten het sociale beleid van de coöperatie niet duide lijk. De kans bestaat zo meldt het NW-blad WIK dat de produktie op centraal niveau wordt geregeld maar dat het sociale beleid per bedrijf aan de orde komt. „Juist omdat het hier om een experiment gaat, dient het sociale beleid in orde te zijn; in de statuten staan echter vele vage be palingen, die uitwerking behoeven en ook een artikel over medezeggen schap dat onaanvaardbaar is", aldus de FNV-bonden. Zij hopen dat een bijeenkomst met het bestuur op 3 oktober verhelderend werkt. Ir. Heimplaetzer zei gisteren dat de so ciale aspecten nog ontwikkeld moe ten worden. De CCN-leden exporteren op het Tijdens de presentatie van de Confectie Coöperatie Nederland werden produkten getoond van deelnemende kleding-industrieën. miljoen bedragen (bijna het dubbele van dit ogenblik) en de binnenlandse omzet 190 (nu 160) miljoen. De internationale handelsactiviteiten ogenblik 20 procent van hun omzet van 200 miljoen. De eerste doelstel ling is die export op te voeren met welk doel deskundigen zijn aange trokken. Gestreefd wordt bij de na jaarscollecties 1978 voor het eerst op grotere schaal samen te exporteren. In 1980 moet de export dan 76 vinden plaats onder één handels naam. Er is nog een onderzoek gaan de naar de mogelijkheid van een collectief consumentenmerk. UTRECHT Hoewel het aantal drogisterijen in Nederland een dalende tendens vertoont, is het toekomstperspectief voor deze branche niet ongunstig als er bepaalde structuurverbeterende maatregelen worden genomen. Dit is een conclusie waartoe een per- spectiefondeizoek door het Econo misch Instituut voor het midden- en Kleinbedrijf (EIM) heeft geleid. Het onderzoek is uitgevoerd met mede werking van economische zaken en op verzoek van de Stichting Phar- maceutische Kleinhandelsconventie (Phamacon). Nederland telde vorig jaar rond 3.200 drogisteren. Sinds 1960 is het aantal vaste verkoopplaatsen van de dro gisten per 10.000 inwoners vermin derd van 3,3 tot 2,5. Maar tegelijker tijd was er sprake van vergroting van de gemiddelde bedrijfsomvang van nieuwe vestigingen, zodat het totale „verkoopareaal" uitgedrukt in vierkante meters zich beter heeft gehandhaafd dan het aantal ver kooppunten. In nieuwe winkelcentra is het drogisterijbedrijf relatief sterk vertegenwoordigd. Het aantal mensen dat in deze bran che werkt is gestegen van 7.900 in 1960 tot 10.700 in 1970 om vervolgens weer te dalen tot 9.100 in 1976. Iets meer dan de helft was werknemer, de rest eigenaar of meewerkend gezins lid. De omzet (exclusief die van de drogisterij-afdelingen in warenhui zen e.d.) is sinds 1960 jaarlijks met gemiddeld 8,7 procent toegenomen tot 910 miljoen gulden in 1975. De samenstelling van de omzet onder ging wel wijzigingen, maar het aan deel van de artikelengroepen genees- en verbandmiddelen en parfume rieën, cosmetica en toiletbenodigd heden nam eerder toe dan af. Voor deze artikelen is de drogisterij verre weg het belangrijkste distributieka naal. Wat populaire geneesmiddelen betreft is het marktaandeel van de drogisten 70 procent, terwijl 40 pro cent van de uitgaven aan cosmetica e.d. bij de drogist terecht komt. Van uit de drogist gezien: 30 procent van zijn. omzet betreft genees- en ver bandmiddelen en 40 procent het cos metische assortiment. Tot 1980 Voor de periode tot 1980 verwacht het EIM procentueel nog een stijging van het aandeel van de drogisten in de verkoop van genees- en verband middelen. Het marktaandeel voor cosmetica zal ongeveer gelijk blij ven, terwijl voor de overige artikelen (dieet- en reformprodukten, schoon maakartikelen, drop, foto- en filmbe nodigdheden) enige daling wordt voorzien. Voor de totale branche-omzet komt het EIM op een gemiddelde jaarlijk se stijging (tot 1980) van 9 procent, hetgeen per vestiging een omzetstij ging van 10 procent per jaar kan betekenen als het aantal verkoop punten een nog verdere lichte daling vertoont. Het rapport doet enkele aanbevelin gen, die met name tot de overheid zijn gericht. Op het ogenblik zijn er drie soorten geneesmiddelen: de ur (uitsluitend recept), de ua (uitslui tend apotheek) en de overige genees middelen. Daarover zegt het rap port, dat het onderscheid tussen ur en andere geneesmiddelen zeer be langrijk is vanwege het gevaar bij verkeerd gebruik en met het oog op schadelijke nevenwerkingen. Maar het onderscheid tussen ua-genees- middelen en de andere biedt volgens de onderzoekers geen extra veilig heid, omdat er „in de praktijk geen wezenlijk verschil is of de levering door apothekersassistenten of door een gediplomeerd drogist ge schiedt". Controle op overmatig ge bruik is in beide gevallen onmoge lijk, aldus het rapport. Het voegt hieraan toe, dat het uit breiden van de lijst van ua-genees- middelen daaarom alleen betekenis heeft met betrekking tot de omzet- verdeling tussen apotheken en dro gisterijen. „Het is een commercieel vraagstuk met weinig betekenis voor de volksgezondheid". RIJSWIJK (ANP) - „Als men aan o verheidszij de soms klaagt over het effect van structuurondeizoekingen, kan zij de hand in eigen boezem steken. De overheid moet met de wettelijke erkenning van de functie die de drogist uitoefent, eens haast gaan maken". Dit zegt de secretaris van de Nederlandse Christelijke Drogistenbond, de heer F. J. Wijk huizen, in een commentaar op het gisteren aan staatssecretaris Haze- kamp van economische zaken aan geboden „Perspectief Onderzoek Drogistenbranche Het rapport stelt dat in 1974 slechts veertig procent van de drogisterijen een positief economisch resultaat boekten, maar verwacht wel dat door verruiming van de handelsmar ge en een omzetstijging van 9 pro cent de situatie langzaam zal verbe teren. Het NCDB constateert dat deze verwachting wordt gelogen straft. „De omzetvermeerdering in het eerste kwartaal van '77 bedroeg bijvoorbeeld 3 procent en de bruto winst-marges waren ook na 1974 da lende door het overheidsbeleid terza ke van vertikale prijsbinding", aldus het commentaar van de NCDB. De organisatie verwacht dan ook harde klappen binnen de bedrijfstak, met name bij de 2000 drogisten in buur ten en dorpen. Men wil daarom dat de grote en kleine overheid vanuit het consumentenbelang (goede be diening in de buurt), en vanuit het oogpunt van arbeidsplaatsen (in de branche werken zo'n tienduizend mensen) de conclusies uit het rap port ter harte nemen. Iedereen raakt wel eens geïrriteerd door de ongevraagde persoonlijk geadresseerde reclame die in de brievenbus valt, en misschien nog meer door de vraag hoe de afzender aan zijn of haar naam en adres is gekomen. Soms kan de aantekening „retour afzender" op de enveloppe voor enige opluchting zorgen. Maar er is een nog beter „afweermiddel". Sinds ongeveer een jaar bestaat de mogelijkheid voor althans een belangrijk deel van niet gewenste persoonlijk geadresseerde reclame af te komen. Dit kan door het schrijven van een briefje met bezwaren aan Antwoordnummer 666 in Amsterdam. (Een postzegel plakken is niet nodig). Wat het tweede punt betreft is het goed te weten dat ondernemingen vaak adressen kopen. Bedrijven, die met dit gekochte adresmateriaal de consument bewerken, zijn verplicht te voldoen aan het verzoek van geadresseerden hun mede te delen, uit welk bestand dit adres afkomstig is. In beide gevallen moeten de adverteerders zich namelijk schikken naar de hiervoor geldende code van het Genootschap voor Reclame, Koningslaan 2 in Amsterdam. Controle Directeur drs J. L. Klein van het Genootschap voor Reclame („wij hebben negentig procent van de postreclame onder controle") haalt tijdens het gesprek over ongevraagde reclamein aanvulling op zijn antwoorden de bescheiden over Antwoordnummer 666 en de Code Postreclame en Huissampling (dat is het gratis aan huis aanbieden van produkten of coupons - vip), die voor de leden gelden. Hieruit komen als belangrijke punten naar voren: Antwoordnummer 666: Biedt de consument de mogelijkheid gedeeltelijk of helemaal uit het adressenbestand van de adverteerders, voorzover die althans bij het Genootschap voor Reclame zijn aangesloten, te worden geschrapt. De consument kan laten weten van een bepaald bedrijf geen reclame meer te wensen, of in het geheel geen brievenbusreclame meer op prijs te stellen. Het Genootschap voor Reclame kan niet de absolute garantie geven, dat nooit meer postreclame in de brievenbus zal vallen. Een afwijking bijvoorbeeld tussen naam en adres zoals die in een computerbestand voorkomt en de werkelijke naam en adres van de klager maakt het mogelijk, dat de naam niet wordt „gevonden" Als er na een paar maanden tóch nog persoonlijk geadresseerde reclame wordt ontvangen, dient nogmaals een briefje te worden geschreven met daarbij de adresbandjes, enveloppen en eventueel bestelbonnen. Dan kan het Genootschap voor Reclame uitzoeken ui.t welke hoek de reclame komt en dan alsnog een eind maken aan de toezending van die ongevraagde en niet gewenste reclame. Het Genootschap voor Reclame kan echter geen enkele invloed uitoefenen op ongeadresseerd reclamemateriaal, zoals folders van buurtwinkeliers, huis-aan-huis verspreiding van drukwerk, buurtkranten enzovoorts. Ook kan het zijn dat namen en adressen zijn ontleend aan een adres- of telefoonboek, aan een ledenlijst of aan een ander voor iedereen te gebruiken adressenbestand. Voorts, aldus de heer Klein, kan geadresseerde reclame die niet van de leden van het Genootschap voor Reclame afkomstig is, niet worden tegengehouden omdat de PTT een wettelijke bestelplicht heeft. Code Postreclame: Het eigen adressenbestand van de adverteerders mag niets meer omvatten dan naam, adres en woonplaats van geadresseerden. De verkopers van adressen hebben zich verplicht dat deze eveneens niet meer omvatten dan naam, adres en woonplaats, terwijl zij daarnaast geen adressen mogen doorgeven van mensen die hiertegen uitdrukkelijk bezwaar hebben gemaakt. Eerlijk Andere punten die voor de consument van belang zijn dat: iedere verzender verplicht is zichzelf zodanig uit te drukken, dat de lezer precies weet wat hem aangeboden wordt en welke zijn rechten en verplichtingen zijn, indien hij of zij op de aanbieding ingaat; de in de aanbieding gebruikte afbeeldingen van het produkt een eerlijke en niet —overdreven indruk geven moeten; de aanbieding "vrijblijvend op zicht" voor de verzender de plicht inhoudt, de teruggezonden goederen zonder beperkingen te accepteren binnen de in de aanbieding genoemde periode. Tevens dient de verzender de kosten van de retourpost te dragen, tenzij nadrukkelijk in de aanbieding anders is gesteld; verzenders mogen onder geen enkele omstandigheid goederen waarvoor betaling wordt verlangd, sturen zonder eerst een verzoek op levering ontvangen te hebben Nieuwtje Tijdens het gesprek geeft de heer Klein nog een aardig nieuwtje. Binnen het Genootschap voor Reclame wordt erover gepraatde reclameboodschappen voor de consument in "een positieve richting om te buigen". Gedacht wordt aan een systeem waarin de consument op een bepaald aantal punten zelf kan aangeven wat hij of zij wél aan reclame in de brievenbus wil ontvangen. Datzal dan reclame zijn over produkten, waarnaar de belangstelling van die man of die vrouw wél uitgaat. Misschien gaat deze regeling nog dit jaar in, aldus de heer Klein. Boor boek je voor doe-het-zelver Voor het meest gebruikte - mechanisch gereeedschap van de doe-het-zelver de elektrische boormachine is dezer dagen een handleiding gepubliceerd. Het is het "boorboekje" geschreven door de heren C.W.N. Beerepoot, verkoopdirecteur van Skill, en M.J. Groen, oud-hoofdredacteur van het maandblad "Doe het zelf." Het boekje bevat een schat aan informatie voor iedereen die met een boormachine (van welk merk dan ook) werkt. Zo worden in tabellen de meest geschikte boorsnelheden voor allerlei materialen aangegeven. Aardig in dit verband is hoe uiteengezet wordt op welke wijze een gaatje in 'glas geboord dient te worden. Voorts komen het slijpen van boren en het onderhoud van de boormachine aan de orde, terwijl zaken als deuvelen en proppenboren eveneens uit de doeken worden gedaan. Het boorboekje is daarom zo interessant, omdat de instructieboekjes bij een boormachine in het algepieen maar weinig voorlichting over de mogelijkheden geven. Het boorboekje omvat 32 pagina's en is voor 2,95 bij zaken die elektrisch gereedschap verkopen verkrijgbaar. Mening over reclame (18) J.J. van Weeren (filmproduktieleider): Reclame bestaat al sinds het paradijs. Dc zondeval was het gevolg van een reclame-aanbieding van de slang. Dc toen al listige tekst verleidde Adam en Eva. De appel en dc listige tekst zijn nog steeds in. (Bijeengebracht door FHV/BBDO). door Peter van Lakerveld AMSTERDAM Een Nederlandse huisvrouw kan voor een typisch Neder lands keuzepakket aan kruidenierswaren het goedkoopst in eigen land terecht. Wie tijdens de vakantie in het buitenland gaat kamperen, zijn eigen potje kookt en precies hetzelfde eet als thuis, zal in de supermarkt ginds altijd meer uitgeven dan in Nederland. Nu hangt de vraag of een land werkelijk goedkoop is, natuurlijk niet alleen af van de prijzen maar ook van de lonen ter plaatse. Misschien vinden wij 1,60 voor een kilo suiker duur. Wie echter kijkt naar de Spaanse lonen zal ontdekken dat de 1,10 die de Spanjaard aan dezelfde kilo suiker moet uitgeven voor hem in feite veel meer is. Leggen we behalve de prijzen in een aantal Europese steden ook de daar geldende lonen en salarissen naast elkaar, dan komt Zürich als de goedkoopste stad uit de bus. Amsterdam is tweede. Brussel en Kopen hagen liggen niet ver boven Amsterdam maar Madrid en vooral Athene zijn voor de eigen bevolking erg duur. In de laatste stad moet een geschoolde industriearbei der zelfs vijfmaal zo lang werken om het Nederlandse kruidenierspakket te kopen dan in Amsterdam. Al deze gegevens zijn naar voren gekomen na een onderzoek dat Albert Heijn heeft laten uitvoeren met behulp van negen wil lekeurig gekozen huisvrouwen. De dames allen klant van Albert Heijn kregen een paar weken geleden van het Zaanse grootwinkelbedrijf vijftig gulden om in hun eigen filiaal aan gewone kruideniers waren uit te geven. Albert Heijn stelde een grootste gemene deler samen uit de keuze van de deelneemsters, maakte daar een boodschappenlijstje van en stuurde ver volgens de dames naar negen Europese steden om het lijstje af te werken. Wat het resultaat was staat in de bijgaan de cijfertabellen. Concreet betekende het dat de vrouwen thuis moesten komen met. 1 kilo suiker, een half pond koffie van een met roodmerk vergelijkbare soort, circa 80 gram aan theezakjes, 3 stuks toiletzeep, een tube meest gangbare tandpasta, een blik zeer fijne doperwten, een groot pak lucifers, een pakje tomatensoep, een pakje bouillonblokjes, een pot aardbeienjam, 1 komkommer, een trosje bananen van on geveer 500 gram, een blik appelmoes en een pond zout. Vlees, vleeswaren en bloemen waren bui ten beschouwing gelaten omdat die niet vrij mogen worden ingevoerd en margari ne, brood, melk en sherry stonden faculta tief op het lijstje. Albert Heijn veronder stelde dat deze artikelen niet in alle bui tenlandse supermarkten te krijgen zouden zijn. Ten aanzien van margarine, brood en melk bleek deze gedachte niet terecht maar de in Nederland zo populaire sherry was inderdaad niet overal te koop. En waar dit wel het geval was moest de huis vrouw soms een half vermogen neertellen, zoals in Oslo. Daar kost een fles doorsnee sherry ongeveer 18 gulden. Een komkom mer, een artikel, dat wel op de lijst voor komt, mag er trouwens ook zijn in de Noorse hoofdstad: 7 gulden tegen 1,22 ln Amsterdam. Op de persbijeenkomst na terugkomst van de dames betoogde AH-woordvoerder Dorsman herhaalde malen dat het onder zoek geen enkele wetenschappelijke pre tentie heeft. Dat lijkt maar goed ook. Want we kunnen nu wel vaststellen, dat de Parij- zenaar 3 uur en 35 minuten moet werken voor kruidenierswaren die in Amsterdam slechts 2 uur en 3 minuten arbeid kosten, een garantie voor gelijke kwaliteit ls er niet. Ook al probeerde Heijn de dames zoveel mogelijk in gelijksoortige super markten te laten winkelen. Bedrag boodschappen Tijd die industrie lijstje in guldens arbeider er voor werkt in uren en minuten Frankfort 35,13 2.53 Brussel 27,10 2.13 Parijs 29,04 3.48 Londen 25,92 3.35 Kopenhagen 37,84 2.29 Oslo ƒ61,41 4.13 Madrid 26,62 5.20 Zürich 24,57 1.57 Athene 46,82 10.22 Amsterdam 22,66 2.03 Bovendien komen de boodschappenlijst jes van bewoners uit het vreemde land vaak helemaal niet overeen met die van de Nederlandse huisvrouwen. Of een Frangai- se regelmatig thee koopt, mag worden betwijfeld. En zeer fijne doperwten zijn ln Londen ook niet het meest gangbare arti kel. Wie wel eens ln een Engels restaurant heeft gegeten en daar onder het mom van erwten een soort hardgroene kanonskogels kreeg voorgeschoteld, kan daar van mee praten. Verder zal de Atheense consument niet om de rijst heen kunnen, die voor de Nederlandse vrouwen kennenlijk niet zo belangrijk was. Voor de hele boodschappenmand kruide nierswaren moet de Nederlandse werkne mer korter werken dan in acht van de negen steden in andere landen, zagen we al. Maar hoe zou die ranglijst er uitzien als we eens uitgingen van het 8paane con sumptiepakket of van het Noorse? Daar geeft het onderzoek geen antwoord op, een onderzoek dat buitendien slechts geba seerd ls op één supermarkt per land. De uitslagen zijn daarom wel aardig maar dan toch in de eerste plaats voor de Nederland se vakantieganger ln het buitenland. Van binnen kil Wat vonden de huls vrouwen tenslotte van de supermarkten die ze over de grens mochten bezoeken? „Van binnen kil", was een veel gehoord antwoord. En aan de buitenkant zagen de winkels er al even onaantrekkelijk uit als de Nederlandse su permarkt met grote voordeelaffichea op de ramen maar zonder etalages. Daar was slechts een uitzondering op: Migros ln Zürich. In de meeste landen was de prijs van de artikelen duidelijk op de schappen ver meld, ln Frankfort echter, kon de klant de prijs alleen op het artikel zelf aflezen wat de overzichtelijkheid geen goed deed. Me vrouw De Bas-Schmitdt uit 8chagen was trouwens toch al niet zo verrukt over de Duitse kruidenier waar zij winkelde. De gangpaden waren nauw en de opstelling was rommelig. Zo lagen de kousen naast de pakjes soep. DE Europese prijzen ver gelijking was on derdeel van een gezamenlijke promotie actie van Albert Heijn en de KLM. De KLM probeert hiermee te benadrukken dat zij niet meer voor een exclusief publiek werkt maar in een massamarkt opereert, zo zei marketing-manager Van Vliet.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 15