ngst voor nieuwe oorlog Marokko en Algerije 3 INNEMEE1 3 V j -iud pessimisme over lukemie hardnekkig Rabobank kapitein zeesleper kon onnis niet verstaan secretaresse pnieme vertegenwoordiger Frente Polisario tijdens persconferentie: r ctie op gang tegen neutronenbom •ertig koeien an de wandel Industriebonden verliezen leden iernationale onderzoekers in Amsterdam a pg steeds vast in Damman Accountants kantoor «oor de middenstand medewerker GEBRj^ FAI HOLVERDA IK GEEF EEN l KAD0-AB0NNEMENT. TEL.070/60.39.05 Frankenslag representatfeve Jongedames AG 23 AUGUSTUS 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet H 13 :o* l HAAG De vertegenwoordiger van het Frente Polisario, bevrijdingsbeweging van de westelijke Sahara, die op 1 nistus de toegang tot Nederland werd geweigerd, is er alsnog [slaagd om Nederland binen te komen. Op een persconleren- gisteren in Den Haag onder auspiciën van het Polisario- lité lichtte hij gisteren de pers in over de huidige situatie in Westelijke Sahara. jertegenwoordiger van Polisario j zijn verklaringen af onder een (Mohammed Lagdaf Mo- Tned Abdel Fatah) vanwege zijn fcere juridische status in Neder- en uit vrees voor de Marok- geheime dienst. Volgens het Sterie van justie werd Abdel Fa- je toegang tot Nederland op 1 l/Listus geweigerd omdat hij over pinig geld zou hebben beschikt pdat hij niet in het bezit zou zijn „.jest van een retour-vliegbiljet. %rdt echter door het Polisario- .jdJjté tegengesproken. Het feit dat ll Fatah de toegang werd gewei- roept vraagtekens op omdat hij (t bezit is van een Spaans pas- dat hem zonder visum het geeft om drie maanden in Ne- ind te verblijven. Abdel Fatah I de kwestie inmiddels bij de ibank aanhangig gemaakt. andere reden om onder een llnaam te opereren is zijn vrees Marokko van plan is het Frente iario niet alleen in Noord-Afrika r ook elders in de wereld te (sbomen. Dat Marokko, dat sa- *met Mauretanië de voormalige (nse Sahara in 1975 bezette, van k zou zijn om het Saharaanse uit te roeien leidt Abdel Fatah rerschillende zaken af. Op de plaats zijn er de berichten massale Marokkaanse troepen- ui' m concentraties aan de grens met Alge rije. Juist in dat gebied, namelijk rond de Algerijnse stad Tindoef, le ven ruim honderdduizend Sahara- nen in vluchtelingenkampen. Het Frente Polisario vreest dat Marokko van plan is deze kampen aan te vallen. Een dergelijke militaire actie zou onvermijdelijk leiden tot een her nieuwde oorlog tussen Algerije en Marokko. Dit ondanks het feit dat Marokko een dergelijke actie zou rechtvaardigen met het recht om guerrillastrijders tot hun bases te mogen vervolgen. Dat Polisario geen militaire bases op Algerijns grondge bied heeft en dat voornamelijk vrou wen en kinderen in de vluchtelingen kampen wonen doet hierbij niets ter zake, aldus de Polisario-vertegen- woordiger. De Marokkaanse troepenbewegin gen kunnen niet worden losgezien van de buitengewone topconferentie van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid, die op 5 oktober in de Zam- biaanse hoofdstad Lusaka bijeen komt. Op deze conferentie zullen zich de Afrikaanse staatshoofden over de toestand in de westelijke Sahara beraden. Het lijdt nauwelijks twijfel dat Marokko en Mauretanië op deze conferentie een politieke ne derlaag zullen leiden. Immers het l9- was gisteren op het achtste inter- 84lonaal symposium over vergelij- leukemie-onderzoek. Hoewel •j 7«emie een van de minder voorko- «c jde vormen van kanker is, is het "H een maatschappelijk ingrijpen- liekte, zoals Prins Claus in zijn igswoord opmerkte, omdat ze délop jeugdige leeftijd toeslaat, ijk^door prof. Cleton gesignaleerde isme was voor de Amerikaan- inderarts prof. D. Pinkel één van weerstanden geweest die hij ;t overwinnen bij de ontwikke- van de, agressieve maar succes- „totale therapie". Jaren lang met geneesmiddelen niets méér Ikt dan uitstel van het overlij- met een jaar misschien. „Het een gevangenis voor onze ge iten en gevoelens. Je durfde zelfs meer te praten over „genezing". medisch machtsvertoon bleek it geval zinvol. Eerst een combi van medicijnen die de woeke- bloedcellen bij meer dan 90 int van de patiënten met succes ijden. (Dat kon al langer, maar ITERDAM Er is een Neder- e actie 'Stop de neutronen- gestart. Doel is manifestaties dergelijke te organiseren tegen !in de Verenigde Staten ontwor- neutronenbom. Onder de initia- lemers zijn vakbondsmensen, iustrie- en studentenpredikanten, werkers, kunste- irs en leraren. Het secretariaat bij N. Schouten, Derde Hugo Grootstraat 16, Amsterdam. (drijfsleiding weet niet wat de lacht en het vonnis inhouden, enige wat de maatschappij weet it het schip in de haven van an verkeerd is ingeklaard. iwel de kapitein aanwezig ge- gt is bij de uitspraak van de «J6TERDAM (ANP) - De rijkspo- t in Amsterdam heeft gisternacht tig koeien die liepen te wandelen de provinciale weg tussen Volen- en Hoorn in een weiland onder- acht. Daarna is de politie be ien te zoeken naar de eigenaar de dieren. Na verloop van tijd 1de die zich. het bleek de heer uit Middelie (gemeente Zee- te zijn. handvest van de OAE erkent de on schendbaarheid van de koloniale grenzen in Afrika. Met andere woor den, de Marokkaanse en Mauretaan- se inval in de westelijke Sahara, twee jaar geleden is in strijd met het handvest van de OAE. Het lijkt vreemd dat Marokko juist vlak voor het begin van deze confe rentie opnieuw de bepalingen van het handvest van de OAE zou schen den door Algerije binnen te vallen. Toch is de uitroeiing van de vluchte lingenkampen in de ogen van de Marokkaanse koning Hassan mis schien de enige mogelijkheid om het conflict militair op te lossen nog voor de OAE in vergadering bijeen komt. Niet alleen op politiek terrein maar ook op militair terrein lijken Marok ko en Mauretanië aan de verliezende hand te zijn. Mauretanië, dat volgens Marokko eigenlijk deel uitmaakt van het Groot-Marokkaanse rijk, kan de strijd militair niet meer aan. Ruim vijftigduizend Marokkaanse militairen zijn naar Mauretanië over geplaatst volgens het Frente Polisa rio om de aanvallen van de bevrij dingsbeweging af te weren. In Mau retanië zelf ontstaat er al een anti- Marokkaanse stroming. Ruim twee weken geleden zag de Mauretaanse president Ould Dadah zich gedwon gen om elf van zijn 28 ministers te ontslaan. Officieel was dit om econo mische redenen, maar aangenomen wordt dat zij zich keerden tegen de Marokkaanse overheersing van Mau retanië. Dat Marokko en Mauretanië het ver zet van Polisario wel degelijk serieus moeten nemen blijkt uit het feit dat koning Hassan afgelopen vrijdag voor het eerst het bestaan van de bevrijdingsbeweging heeft erkend. Tijdens een toespraak noemde Has san de bevrijdingsbeweging voor de eerste keer toen hij het Marokkaan se volk opriep op de hoede te zijn voor aanvallen van het Frente Poli sario. Tot dan toe sprak Hassan al leen over „Algerijnse huurlingen" net zo als hij het bestaan van een Saharaans volk ontkende. Toen het Frente Polisario bijvoor beeld aan het Internationale Rode Kruis vroeg om een uitwisseling van krijgsgevangenen met Marokko te organiseren werd dit door Marokko geweigerd met de woorden: „Wij er- kennen geen Frente Polisario". In middels probeert Polisario Maureta nië te dwingen een lijst te publiceren van in dat land gedetinèerde Sahara- nen. Tot dat is gebeurd weigert het Frente Polisario elk commentaar over het lot van zes Fransen die in juni bij een aanval op de Mauretaan se stad Zouerate zijn verdwenen. Naar alle waarschijnlijkheid worden zij door Polisario gevangen gehou den. Polisario zal dit echter pas be vestigen wanneer Mauretanië de lijst van gedetineerde Saharanen bekend heeft gemaakt. Ondertussen ver klaarde de Franse minister van bui tenlandse zaken, De Guiringaud, dat hij uit Algerijnse bron heeft verno men dat de Fransen het goed maken. DEN HAAG (ANP) De drie indus triebonden hebben in 1976 leden verloren, de industribond van het NKV het meest. Volgens de gege vens van het CBS daalde het aantal leden van de Industriebond NVV van 199.531 naar 194.282, dat van de Industriebond NKV van 138.289 naar 131.477 en dat van de Industrie bond CNV van 56.402 naar 54.418. Bij het totale ledenbestahd van de vakbonden, aangesloten bij het NKV, trad een daling op. maar het gezamenlijke ledental van de drie vakcentrales geeft een stijging te zien. BIJ het NW deed zich een stijging voor van 698.602 naar 703.497 leden, bij het CNV van 230.112 naar 256.905 leden, bij het NKV daalde het ledentotaal van 355.805 naar 344.513 leden. Op 1 ja nuari 1974 had het NKV nog 399.180 leden. Het NW had toen 664.056 leden en het CNV 231.842 leden. l onze redacteur wetenschappen ITERDAM Het kost de grootste moeite om in het Neder- s tijdschrift voor geneeskunde een artikel opgenomen te ;en met de mededeling dat de meest Voorkomende vorm van emie bij kinderen in één van de twee gevallen met succes te indelen is. Het vroeger gerechtvaardigde pessimisme komt in vakkringen nog erg veel voor, aldus prof. dr. F. J. Cleton, cteur van het Nederlands Kankerinstituut. de ziekte kwam altijd weer terug.) Dan bestraling van hoofd en rugge- merg, waar de medicijnen onvol doende doordringen. En vervolgens nog drie jaar medicijnen, ook al is de patiënt ogenschijnlijk gezond, om de laatste overgebleven kankercellen hun kansen te ontnemen. In de helft van de gevallen lijkt dat te lukken. Van 76 patiënten die prof. Pinkel in de periode 1967-'70 behandelde, zijn er 41 voor zover kan worden vastge steld gezond en hebben vijf tot zeven jaar geleden hun laatste medicijnen gebruikt. Er wordt op het Amsterdamse sym posium overigens meer over muizen, katten, apen en kippen gesproken dan over mensen. Leukemie en ver wante ziekten komen ook bij een aantal diersoorten voor en kunnen daarin met minder beperkingen be studeerd worden. Daaruit hoopt men methoden te ontwikkelen om de overeenkomstige ziekten bij de mens beter te kunnen bestrijden en in een eerder stadium op te sporen. Dat is moeizaam werk. Verschillende oorzaken spelen in wisselende ver houdingen een rol. Er zijn vormen van leukemie bij kippen en katten die tamelijk recht-toe-recht-aan door een besmettelijk virus worden veroorzaakt. Bij de mens is dat nog nooit waargenomen en het is een strijdpunt of een compleet virus bij menselijke leukemie wel een rol speelt. Er zijn erfelijke factoren. Er zijn milieufactoren (giftige stoffen, straling) die een al dan niet zelfstan dige oorzaak kunnen vormen. Het is een doolhof waarover 350 on derzoekers uit 28 landen elkaar deze week hun laatste vorderingen vertel len. Opvallend is dat bijna de helft uit de Verenigde Staten komt. iTTERDAM (ANP) Kapitein J. Pannekoek van de Neder- idse zeesleper 'Thames' mag de haven van Damman aan de rzische Golf nog steeds niet verlaten. De bergingsmaatschap- Smit Internationaal te Rotterdam wacht nog op een afschrift het vonnis, dat tien dagen geleden tegen de kapitein is 5 gesproken. rechter, weet hij de inhoud van het vonnis niet Het vonnis werd name lijk in het Arabisch voorgelezen en die taal verstaat de heer Pannekoek niet. De rechter is na de uitspraak met vakantie gegaan en men weet niet wanneer hij terugkeert. Zodoen de is het nu erg moeilijk om te weten wat er aan de hand is. Inmiddels tracht Smit Internatio naal in samenwerking met het minis terie van buitenlandse zaken de ka pitein vrij te krijgen, evenals het schip. Behalve de kapitein is ook de eerste stuurman aan boord geble ven. De bemanning mag het schip wel verlaten. Vijf opvarenden zijn inmiddels naar ons land terugge keerd en door vijf anderen vervan gen. Het bergingskarwei in de haven van Damman, waarmee de Thames bezig was, is inmiddels klaar. Het schip ligt nu werkeloos in de haven die het op last van de Saoedi-Arnbi- sche autoriteiten niet mag verlaten. zoekt Met minimaal een MBA- opleiding, die in staat is jaarstukken op te stellen en controle werkzaamhe den zelfstandig te verrichten. Geïnteresseerden worden verzocht schriftelijk te solliciteren. Kantoor adres: De Kempenaerstraat 93 in Oegst- geest. GEMEENTE DE LIER OPENBARE BEKENDMAKING Oe burgemeester van De Lier maakt ter voldoening aan het bepaalde in artikel 26 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening bekend, dat met ingang van 24 augustus 1977 ter gemeentesecretarie, afdeling algemene zaken, gedu rende één maand voor een ieder ter inzage ligt de bij besluit van de gemeenteraad van 17 augustus 1977 vastgestelde derde herziening van het bestemmingsplan Dorp-Zuid. Tegen het ontwerp van de herziening zijn geen bezwaren ingediend en bij de vaststelling van de herziening zijn in het ontwerp geen wijzigingen aangebracht. Derhalve is niemand bevoegd bezwaren tegen de herziening bij gedeputeerde staten in te dienen. De Lier, 23 augustus 1977 De burgemeester voornoemd, M. Paats GEMEENTE DE LIER openbare bekendmaking De burgemeester van De Lier maakt ter voldoening aan het bepaalde in artikel 26 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening bekend, dat met ingang van 24 augustus 1977 ter gemeentesecretarie, afdeling algemene zaken, gedu rende één maand voor een ieder ter inzage ligt het bij besluit van de gemeenteraad van 17 augustus 1977 vastgestelde bestemmingsplan Nieuwe Tuinen. Tegen het ontwerp van het bestemmingsplan zijn geen bezwaren ingediend en bij de vaststelling van het bestemmingsplan zijn in het ontwerp geen wijzigingen aangebracht. Derhal ve is niemand bevoegd bezwaren tegen het bestemmings plan bij gedeputeerde staten in te dienen. De Lier, 23 augustus 1977. De burgemeester voornoemd, M. Paats H. W. Gerding Arts afwezig tot 26 september voor waarneming dokters telefoon 321780. GEMEENTE DE LIER openbare bekendmaking De burgemeester van De Lier maakt bekend, dat gedepu teerde staten der provincie Zuid-Holland bij besluit van 6 juli 1977 no. B23654/1 gedeeltelijk hebben goedgekeurd het bij besluit van de gemeenteraad van 19 mei 1976 vastgestelde bestemmingsplan Landelijk Gebied. Het besluit van gedeputeerde staten ligt met het bestem mingsplan met ingang van 24 augustus 1977 gedurende één maand ter gemeentesecretarie, afdeling algemene zaken, voor een ieder ter inzage. Gedurende bovengenoemde termijn van een maand kun nen zij, die zich tijdig met bezwaren tot zowel de gemeen teraad als gedeputeerde staten hebben gewend, tegen het besluit van gedeputeerde staten beroep instellen bij de Kroon. Gelijke bevoegdheid komt toe aan degenen, die zich tijdig met bezwaren tegen de wijzigingen, welke bij de vaststel ling van het bestemmingsplan door de gemeenteraad in het ontwerp zijn aangebracht, tot gedeputeerde staten hebben gewend en aan een ieder, die bezwaren heeft tegen de gedeeltelijke onthouding van goedkeuring door gedeputeerde staten. De beroepschriften moeten worden gericht aan H.M. de Koningin en worden ingediend bij de Afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State, Binnenhof 1 te 's-Gravenhage. De Lier, 23 augustus 1977, De burgemeester voornoemd, M. Paats Breestraat 58. Leiden tel 071 140475 (naast de Stadsgehoorzaal) ZAKENFLITSEN UITKNIPPEN T V.-reparaties bij u thuis, ook 's avonds, vooraf prijsopgaaf scnriftelijke garantie. Firran iering persoonlijke lening mogei-jk. Levering van (zo mogelijk) elektrische artikelen. U wordt gehaald Rt|ka-£rkend Bedrijf Aether, Bs 05550. Hammarskjöldlaan 213 - Tel. 070-935893. UITKNIPPEN Geldleningen voor elk doel Financieringen - Persoonlijke leningen - Hypotheken Rijk* Erkend Bedrijf Bemiddelaar Aether, Bs. 05550 Hammarakjöldlaan 213, tel. 070-935893. DATS UN DEALER graszoden direct van onze kwekerij, 3,25 per m2. tuinaarde en mest in zakken, alles franco thuis, v.d. Meer, graszo den, Noordwijk. Tel. 01-719-13939. Vrijdan de caravan, zomer huis, tent of boot Gaskomforen butaan 4-vlams ƒ159,50. In kleur 189,50. Gasfornuizen bruin of groen 398,-. Enorme sortering camping komforen, verl. olieverlichting, koelboxen en kasten. Fittingmaterlaal enz. De Speciaalzaak voor Leiden en omgeving: Beatrixstraat 21-23, Leiden. Telefoon 071-126534. 1 Noteert U een kado-abonnement voor: Naam:i Adres Plaats: Dit kost mij voor de eerste termijn 655 minder, daarna de normale kwartaalprijs. Het bedrag zal ik na ontvangst van de acceptgiro- kaart betalen. Stuurt U de acceptgirokaart naar: Naam: Adres: Plaats: Handtekening, Datum, i Ik adresseer via een open envelop Trouw/Kwartet B.V., antwoordnummer 2792 Amsterdam. BEGRAFENIS-EN CREMATIEVERZORGING H - alle formaliteiten verz. advertenties I J - eigen rouwkamers B I - eigen rouwdrukkerij B eigen rouw volgauto's dag en nacht HOOIKADE 43-46 opleidingsschool voor verpleegkundigen en ziekenverzorgenden zoekt op korte termijn een De werkzaamheden bestaan onder meer uit het verzorgen van correspondentie en archief het notuleren van besprekingen het maken van afspraken met uurdocenten het typen van roosters e.d. Gedacht wordt aan iemand die een middelbare schoolopleiding heeft gevolgd, ervaring heeft als secretaresse en goed met mensen kan omgaan. Het salaris is afhankelijk van leeftijd, opleiding en ervaring. Sollicitaties binnen een week aan de heer H. Wiersinga, direkteur, Prins Mauritslaan 55 te 's-Gravenhage. In verband met het betrekken van een nieuw hoofdkantoor begin 1978 worden momenteel de afdelingen van de Rabobank Voorschoten gereorganiseerd. Hierdoor komen op korte termijn enige functies vakant, waarvoor gevraagd worden: Gevraagd wordt: Minimaal MULO/MAVO diploma Min. leeftijd 18 jaar Accuratesse Typevaardigheid Geboden wordt: Prima primaire en secundaire ar beidsvoorwaarden, waaronder 8% vakantietoeslag, 13e maand en pre miespaarregeling Prettig werkklimaat Uitgebreide interne opleidingen en studiekosten regeling Voor actieve krachten doorgroei mogelijkheden naar hogere functies Inlichtingen en sollicitaties bij: Poftbui rei 2250 AO Voorechom T«l. 01717-6957 (to.lt.1 23) PSIa je sljg, word lid van het CNV! Samen sta je sterk' Bel 030-941041 CI* KI \C) hmfeluk Naitonjil VAmbond Nvll L/ If M Rmllun I Pirtthui 7475

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 13