De 22 van Ernst Happel Telstar hoopt op komst Cornel Dinu V" Trudy Jongenelen en Sietske Boomstra halen halve finales Vier wereldrecords Zonder Neeskens, mét vijf nieuwelingen Geen echte strijd in dubbel twee Afrondende gesprekken Knetemann Schuiten uit ziekenhuis Oranje-trui Nederlaag Sanders in finale DINSDAG 23 AUGUSTUS 1977 SPORT Trouw/Kwartet 11 Van onze sportredactie AMSTERDAM Interim-bonds- coach Ernst Happel is al geruime tijd op de hoogte van het feit dat Johan Neeskens voor de interland tegen IJsland niet beschikbaar is. Happel heeft Neeskens tenminste niet geselecteerd voor deze WK- kwalificatie-interland. die op woensdag 31 augustus in het Nij meegse Goffert-stadion wordt ge speeld. Net als Cruijff, die na een been-operatie pas weer in training is, hecht Neeskens meer waarde aan het competitiebelang van Bar celona. In de eerste Oranje-selectie van 22 spelers, die volgende week wordt teruggebracht tot 16 man, is wél Ruud Geels opgenomen. Tot dus verre had Happel geen persoonlijk contact met de Ajacied, die na de laatste interland tegen België min of meer bedankte voor de Oranje- eer. Zondagavond meldde Geels weliswaar dat hij weer beschikbaar was, maar toen was Happel nog niet op de hoogte van zijn besluit. In de selectie van 22, zitten vijf nieuwelingen: Martin Koopman, Dick Nanninga (op dit moment nog niet fit), Pierre Vermeulen, Tscheu La Ling en Jan Boskamp. Wim van Hanegem is, zoals werd verwacht, teruggekeerd. Tot de selectie be hoort ook Rob Rensenbrink, maar die zal vanwege een spièrscheuring niet tegen IJsland kunnen spelen. De complete selectie bestaat uit: Piet Schrijvers, Wim Suurbier, Ruud Krol, Ruud Geels, Tscheu La Ling (Ajax), Hugo Hovenkamp, Wim van Hanegem, Jan Peters, Kees Kist (AZ'67), Eddie Treijtel, Wim Rijsbergen, Wim Jansen (Feyenoord), Jan van Beveren, Rene en Willy van de Kerkhof (PSV), Dick Nanninga, Pierre Ver meulen (Roda JC), Johnny Dusba- ba, Rob Rensenbrink (Anderlecht), Jan Boskamp (RWDM), Martin Koopman (Go Ahead) en Johnny Rep (Bastia). BRUSSEL De Belgische bonds coach Guy Thijs heeft gisteren de voorselectie bekend gemaakt voor de wedstrijd in de voorronde van het wereldkampioenschap tegen IJsland, die op 3 september in Brussel zal worden gespeeld. Onder de 22 geselecteerden zijn zes spe lers van Club Brugge, de vereniging van Ernst Happel. Anderlecht le vert voorlopig vijf spelers. De lijst van 22 spelers is: Bastijns (Club Brugge), Broos (Anderlecht), Ceule- mans (Lierse SK), Coeck (Ander lecht), Cools (Club Brugge), Cou rant (Club Brugge), Custers (Ant werp), Engelen (Lierse SK), Garot (Standard), Haleydt (Waregem), Lambert (Club Brugge), Martens (RWDM), Meeuws (Beerschot), Pfaff (Beveren), Renquin (Stan dard), Van Binst (Anderlecht), Van der Eist (Anderlecht), Van der Ey- cken (Club Brugge), Vercauteren (Anderlecht), Verheyen (Lokeren), Volders (Club Brugge) en Wellens (RWDM). AMSTERDAM Trudy Jongenelen en Sietske Boomstra heb ben zich maandagavond bij stromende regen voor vrijwel verla ten tribunes alsnog moeiteloos geplaatst voor de halve finales van de wereldkampioenschappen roeien. De Nederlandse dubbel twee had in de derde en laatste herkansing aan een derde plaats nog voldoende om een ronde verder te komen. Geen moment heeft de DDS/Skadi- comblnatie op de Bosbaan proble men gekend. In de start namen Ma rie Bartakova en Anna Maresova uit Tsjechoslowakije samen met het Ne derlandse tweetal de leiding. De strijd was eigenlijk al halverwege de race beslist. Toen Immers lag het Zweedse duo Marie Carlsson-Camil- door Matty Verkamman IJMUIDEN Telstar hoopt op Cornel Dinu. Deze 29-jarige Roemeen van Dynamo Boekarest, die in zijn land liefst 76 maal iternational was, moet de IJmonders op sleeptouw nemen. Dat it hard nodig is, bewijst de zeer zwakke seizoenstart van 'elstar. Na drie competitiewedstrijden staat de club nog met :ompleet lege handen. Het afgelopen weekeinde maakte NEC uidelijk hoe groot de problemen wel zijn binnen het team van e pas op „Schoonenberg" werkzame trainer Minceau Petescu. "et 0-5 w'erd Telstar in eigen omgeving door de Nijmegenaren ^gedroogd. |De uitslag was niet eens geflatteerd. Telstar kreeg slechts wat het ver diende. Niets, maar dan ook niets lukte de ploeg. Er was sprake van een organisatorische puinhoop. Het iaantal individuele fouten was haast ontelbaar. Geen enkele speler toon de vorm. De onervaren nieuwelingen zaten gevangen in een complex van anti-zelfvertrouwen. Nu al wreekt zich het kwaliteitsver lies, dat Telstar de afgelopen maan den ander maal leed. Tegenover het vertrek van gewaardeerde krachten als Dick Helling, Ton Kamphues, Ko 'Btout, Frank Kramer, Jaap Staats en Jaap Visser, stond slechts de komst van enkele NEC-reserves [(Burgers, Massa, Peter Hendriks), Ab 1 van Oorschot (ex-FC Dordrecht) en de onbekende Deen Torben Mikkel- sen (ex-Aarhus). De laatste lijkt niet de aangewezen figuur om Telstar uit de problemen te helpen. Hij is be weeglijk, maar heeft toch nauwelijk eredivisie-niveau. Mikkelsen was trouwens de tweede Deense keus van Telstar. Jacquet van Vejle BK bleek vanuit financieel oogpunt eer der geen haalbare kaart. In de gegeven omstandigheden is de komst van een internationaal gelou- terde speler inderdaad dringend ge wenst. Het schijnt er dan nu kenne llij k van te komen. Leen van der Lugt, PR-vertegenwoordiger van Telstar zegt tenminste: „Deze week vinden er nog twee afsluitende, be sprekingen over Dinu plaats. Ik zeg —.alleen maar, dat de zaak er niet slecht voor staat". En Petescu vult aan: „Ik verwacht zeer binnenkort ^ieen beslissing. Deze week wordt on der meer weer met ambassademen- sen gesproken. Ik geloof dat de Roe meense bond Dinu wel vrij wil geven." Als geen ander, verlangt Petescu naar de komst van zijn vermaarde andgenoot, met wie hij ooit samen In het Roemeense elftal speelde. Hij zegt: „Qua organisatie en morele steun zou hij van groot belang voor deze ploeg kunnen zijn. Spelers van djn niveau hebben een zogenaamde top-brutalitelt die geweldig belang rijk is. In mijn plannen voor deze competitie was Dinu een van de uit- [angspunten. Het betekende een te- [envaller dat hij er niet vanaf het >egin bij was. Hij kan het gat opvul len dat Dick Helling heeft achterge laten. De psychische Inbreng van Helling is toch groter geweest dan menigeen heeft gedacht". Vooralsnog en zeker woensdag bij FC Den Haag moet Telstar het evenwel zonder Cornel Dinu stellen. Petescu: „Wanneer hij niet op korte termijn komt, dan zal ik naar andere varianten moeten zoeken". Dat de situatie precair is, erkent Petescu. Gisteren zijn er pittige woorden gesproken. Het team zal vooral in de verdediging waarschijn lijk drastisch worden gewijzigd. Juist in die linie werden tot dusverre de fouten opeengestapeld. Doelman Paul van der Meeren daarover: „Er is totaal geen organisatie. In geen en kele linie." Petescu legt evenwel niet zoveel nadruk op die ontbrekende organisatie. Hij meent: „Ik heb an dere conclusies getrokken. Zestig pïocent van de tegengoals is geval len na individuele fouten. Daar ligt het probleem al driewedstrijden lang. Er is sprake van een, laat ik zeggen, slechte psychische conditie. De groep is labiel. En dat is veel erger dan een slechte organisatie, zoals ik nu hoor roepen. Ik had van de oude kern tenminste meer steun op het psychische vlak verwacht. Ik denk aan Van Essen, Van der Meeren en Driessen. Ik kan moeilijk van een 18-jarige jongen als Peter Hendriks verwachten, dat hij die steun geeft. Met jonge gasten heb ik ook geen moeilijkheden. Het enige positieve in deze zaak is dat ik vroeg weet waar we aan toe zijn. Het is duide lijk, het mes komt op tafel. Wie niet wil of niet kan, vliegt er uit." la Kretz al twee lengten achter op de Russinnen Elena Hoptseva en Reet Palm, die derde waren en zich vrij wel zeker wisten van deelneming aan de halve eindstrijden. De achterstand van de „kanslozen", Zweden, en België, zou in de reste rende 500 meter nog verdubbeld wor den. Van een werkelijke krachtme ting was dan ook in deze race amper sprake. Overigens zal zeker bij de dubbel twee de ware scheiding pas vallen in de halve finales van komende don derdag. In de series en herkansingen werden, in twee dagen roeien, slechts vier van de zestien Ingeschreven ploegen geëlimineerd. BIJ de halve eindstrijden zal het aantal van twaalf combinaties worden terugge bracht tot een zestal dat mag strij den om de FISA-medailles. Tot de dubbel tweeën die werden uitgeschakeld behoorde de Noorse équipe Solfrid Johansen-Hakdis Le- nes. Tijdens de Olympische 8pelen van Montreal was Solfrid Johansen, die toen met Ingunn Brechan in de boot zat, goed voor de vierde plaats. Japan kreeg in de slotrace van de dag zijn eerste deelnemer in de halve finales. Daarvoor zorgde Mitsunobu Nitta in de enige herkansing van de lichte skiffeurs. De donkere Japan ner, die in zijn serie niet verder had gereikt dan een vierde positie in een veld van vijf, verraste door tweede te worden. De niet-verwachte opmars van de Aziaat kostte de Fin Kimmo Mikkolainen zijn plaats bij de laat ste twaalf. SAN CRISTOBAL - Roy Schuiten is na zijn val, tijdens de training op zondagavond, na een dag weer ontslagen uit het Hospital Central van San Cristobal. Met zijn linker schouder in het gips, waardoor hij zeker zes weken is uitge schakeld. Schuiten heeft, vol gens de arts die hem behandel de. dr Jaime Jorge, een „uitste kende" breuk in zijn linker sleutelbeen, zonder enige com plicaties, al is ook een uitsteek sel aan het linker-schouder- blad beschadigd. De verwon dingen aan zijn linkerhand zijn niet ernstig. De betrekkelijk geruststellen de mededelingen na het onder zoek van maandag hebben Schuiten echter niet onmid- deUijk uit zijn enigszins de pressieve toestand kunnen til len. „Ik heb gelukkig een con tract voor twee jaar, dus voor het volgende seizoen behoef ik mij niet werkelijk zorgen te maken, maar ik mis wel alle grote wedstrijden die nog ko men aan het eind van het sei zoen. En daar zijn natuurlijk koersen bij, die mij op het lijf zijn geschreven, zoals de Tro- feo Baracchi en de Grand Prix des Nations." Alberto Juantorena heeft zijn eigen wereldrecord op de 800 meter verbeterd. Hij is er in Sofia Q'f'Q'pf' lVl duidelijk blij mee. öiaA 1 111 SOFIA Tijdens de eerste dag van de atletiekwedstrijden op de Univer- siade in Sofia hebben de Cubaanse atleten Juantorena en Casanas de wereldrecords op de 800 m en de 110 m horden verbeterd. Juantorena bleef na een geheel op eigen kracht gelopen i-ace met 1.43.44 precies een seconde onderzijn eigen oude record op de 800 m en Casanas knabbelde van de oude toptijd van de Ameri kaan Rod Milburg op de 110 m hor den (13,24) 0,03 sec af: 13,21. De Tsjechische Helena Fibingerova heeft tijdens internationale atletiek wedstrijden in Nitra het wereldre cord kogelstoten gebracht op 22,32 meter. Zij verbeterde daarmee haar eigen wereldrecord (21,99) met ruim 30 centimeter en was de eerste vrouw die verder dan 22 meter kwam. De Britse dames-estafetteploeg heeft tijdens de open atletiekkampi- oenschappen van Groot-Brittannlë in Londen het wereldrecord 4 x 200 meter verbeterd met een tijd van 1 minuut en 31.57 seconden. Het oude record stond op naam van Oost- Duitsland met 1.32.40 en dateerde van 13 augustus 1976. De Britse ploeg bestond uit Erona Elder, Don na Hartley, Sharon Colyear en Sonia Lannaman. De uitgebreide Nederlandse ploeg heeft geen medailles uit Donetzk mee naar huis kunnen nemen van de strijd om de Europese Jeugdkampi oenschappen atletiek. Dit in tegen stelling tot de vorige malen. ALKMAAR De ploeg van Peter Post heeft maandagavond in Alk maar de proloog van de Profronde van Nederland, een ploegentijdrit over 4400 meter, gewonnen. De équi pe (met daarin gerenommeerde tijd- rijders als Thurau, Knetemann, Pronk, Kuiper en in iets mindere mate Lubberding en Van der Hoek) legde de afstand af in een tijd van 5 minuten 59,74 seconden. Gerrie Knetemann ging als eerste rijder over de finish en zal daarom van daag in de eerste etappe van Alk maar naar Heerenveen in de Oranje trui rijden. BILBAO Nationaal kampioen Louk Sanders heeft tijdens het in ternationale tennistoernooi in Bil bao de finale herenenkelspel verlo ren van de Spanjaard Vizcaino. San ders moest met 5-7 7-5 4-6 in zijn tegenstander zijn meerdere erken nen. Eerder had de 27-jarige speler uit Leiden in de kwartfinales met 4-6 7-5 6-2 van de Spanjaard Vargan gewonnen en in de halve finales met 6-2 6-2 de Engelsman Smith ver slagen. Het toernooi maakte deel uit van het circuit om de trofee Martin Bal- zola. Na drie toernooien heeft San ders de leiding op de ranglijst met 20 punten. Sanders won het eerste toernooi in Vlgo en moest het twee de toernooi in Santander laten schieten om aan de nationale titel strijd te kunnen meedoen. Er volgen nog toernooien in San Sebastian en Pamplona. De winnaar van het cir cuit krijgt negen punten voor de ATP-ranglijst. De Amerikaan Jeff Borowiak en de Chileen Jaime Fillol hebben zich geplaatst voor de finale herenenkel spel van de open Canadese tennis kampioenschappen in Toronto. Bo rowiak versloeg in de halve finales de Australiër John Alexander in drie sets: 6-4, 3-6, 7-6. In de andere halve finale had Jaime Fillol aanzienlijk minder moeite met de andere Aus traliër, Phil Dent: 6-3 6-3. VRIEND (1) MISSION VIEJO Op de vierde en aatste dag van de Amerikaanse iwemkampioenschappen heeft de Suidafrikaan Jonty Skinner de beste vereldseizoenprestatie op de 100 me er vrije slag geleverd met een tijd 'an 50.60. Dit was na het wereldre cord van de Amerikaanse Alice 'rown op de 1500 meter vrije slag tes (16.24.61) de meest opvallen de prestatie op de laatste dag van de kampioenschappen in Mission Viejo. „Heeft die meneer altijd last van de zon"? „Nee hoor kindje, die meneer draagt een zwembril, dan kan hij beter zien". Over Harry Vriend dus. De afgelo pen week was hij dagelijks in touw om zijn' goedkeuring over de Euro pese zwemkampioenschappen uit te storten over de televisiekijkers. Vriend is nog van de lichting „hi-ha Holland spreekt een woordje mee". Het was goed te merken. Alsof de zwemwereld tevoren niet rekende op minstens een gouden medaille en een lange recordreeks. Alsof die mensen niet iedere dag afsloten met het gevoel dat het allemaal toch wat tegenviel. Behal ve Vriend dus. En hij was niet eens bij het watertrappelen waar Neder land een keer wel won. Samengevat zei hij aan het slot: „We mogen zeker niet ontevreden zijn over de prestaties die onze ploeg hier geleverd heeft". Hij be wees dat nog eens aan de hand van vraaggesprekjes met coach Bert Sitters en de zwemsters Annelies Maas en Enith Brigitha. Die begre pen er tenslotte helemaal niks meer van, want Harrie Vriend zei maar steeds dat hij wel zeer tevre den was en daarmee punt uit. Gezellig met zijn papieren romme lend hield hij dat tijdens de wed strijden ook steeds vol. Bij alle nummers die Nederland niet won had hij ergens materiaal opgedo ken waaruit kon blijken dat we eigenlijk bijzonder trots dienden te zijn. En anders somde hij wel snel even een rits bronzen medailles op. Harrie Vriend ls even kritiekloos ten opzichte van het zwemmen als de TROS ten opzichte van zijn ei gen programma's. Waar dat alles toe geleid heeft moeten we voor straf dagelijks op twee netten on dervinden. Volgende keer moet Studio Sport toch maar eens een verslaggever sturen in plaats van een supporter. VRIEND (2) Het Nederlands waterpoloteam moest het bij de Europese kampi oenschappen gedurende drie wed strijden stellen zonder de ervaren Jan Evert Veer. Hij is gymnastiek leraar in Den Haag en kon op school niet gemist worden. Zelfs een laatste smeekbede aan de di recteur via de radio leverde niet het gewenste effect op. De kortsluiting tussen maatschappij en sport le verde zo opnieuw een slachtoffer op. 4. té "fr V Wie ook gymnastiekleraar is? Har ry Vriend. Hij kon op zijn school in Uithoorn wel gemist worden. En hij kreeg er In Jönköping nog voor betaald ook. PLAATJE Top-Voetbal '77/'78 is een plaatjes boek in een serie die al sinds 1969 verschijnt. In het boek is ruimte vrijgemaakt voor foto's van alle eredivisiespelers, bekende spelers uit de eerste divisie, wat scheids rechters en trainers. Het album kost 75 cent, de plaatjes moeten apart worden aangeschaft k 35 cent per zakje van acht foto's. Het type achteloze aankoop waar vader la ter veel spijt van krijgt. In het boek ontbreekt één speler: Willem van Hanegem. Hij weigerde zijn medewerking want de vergoe ding die hem voor het poseren ge boden werd (zo'n 175 gulden) leek hem te laag. „Dat is erg jammer" zegt Karei Jansen van de Vereni ging van Voetbal Contract Spelers (WCS), „want het album is gericht op een jong publiek, dat is het voetbalpubliek van morgen. Uit loyaliteit zou iedere speler mee moeten doen. Maar als hij niet wil meedoen, dan houdt het op". De WCS helpt de uitgever VIU een handje bij het samenstellen van het boek. „Want", aldus Karei Jan sen, „voor die grote spelers is de vergoeding misschien niet zo aan trekkelijk, voor de minder bekende spelers is zoiets heel leuk meege nomen." Als er goed betaald wordt is Van Hanegem overigens best bereid om te poseren. Deze maand staat hij bijvoorbeeld in het blad De Dro gist. „Smeren,vergeet het maar, ik spuitstond er boven zijn hoofd. Zo, Willem ook al aan de verdovende hasj-drugs? Nee, hij prijst een spuitbus aan met een middeltje waarmee men de „sport- spieren" (wat voor dingen dat dan ook mogen zijn) kan verzorgen. RUZIE (1) Nog maar enkele weken geleden had de landelijke pers het gedaan. Directeur Nico de Vries van het bedrijf Frisol, kondigde aan dat hij aan het einde van het wielerseizoen zijn profploeg zou gaan opdoeken, als er tenminste niet rap wat posi tieve publiciteit over zijn fietsers en zijn firma zou losbarsten. Ik doe zoveel voor de wielersport, dan mag de pers best eens wat terug doen, kronkelde zijn redenering. Goed nieuws echter, de pers heeft het niet langer gedaan. Meneer De Vries ontdekte vorige week dat hij eigenlijk gedwarsboomd wordt door de Koninklijke Nederlandse Wielren Unie. Dat zullen ze weten ook, dacht De Vries en maakte be kend dat hij dit seizoen stopt als sponsor van een wielerploeg. Dat wordt een lang verhaal. En een merkwaardig verhaal, want De Vries heeft niet eens een Neder landse wielerploeg. Ondanks ver zoeken van de KNWU om anders te handelen besloot hij dit seizoen zijn ploeg in België te stationeren. Volgens de regels bestaat de ploeg dan ook in meerderheid uit Belgi sche wielrenners die als knecht op treden voor enkele wat bekendere Nederlanders en een Spaanse (Oca- na) miskoop. Nu komen Nederland se profwielrenners doorgaans toch al moeilijk onder de pannen, dus was de KNWU uiteindelijk nog blij dat hij er een handvol onder zijn hoede nam. RUZIE (2) Zo verliep alles lange tijd pro bleemloos want via Jan Raas en Fedor den Hertog kwam De Vries aan enkele opvallende overwinnin gen en dus publiciteit. Al zag De Vries dat dan iets anders, maar dan moet hij zelf maar een periodiek beginnen, dat hebben de gebroe ders Molenaar ook gedaan en dat blad wordt nota bene hier en daar nog serieus genomen ook. De grootste moeilijkheden ont stonden pas toen Nederland de or ganisatie van de wereldkampioen schappen wielrennen 1979 kreeg toegewezen. De KNWU die con stant uitroept geen rooie cent te bezitten, bedacht een aardig plan. Drie sponsors werden benaderd om elk een begroting in te dienen voor de organisatie van de kampioen schappen. Eén vaste post moest op alle begrotingen te vinden zijn: de afdracht aan de KNWU diende 400.000 gulden te bedragen. Geen cent minder maar ook geen cent meer. Een opmerkelijk standpunt voor een bond die na iedere lekke band haastig een collecte organi seert. De Vries zag er wel brood in en bedacht als koopman dat zijn aan bieding aanmerkelijk beter zou val len als hij de afdracht aan de KNWU toch maar op 425.000 gul den zou brengen. Dat feest ging niet door. De wlelrenunie ging in zee met de bier brouwer Helneken die plichtmatig 400.000 gulden bood en al lang weer vergeten is dat eerder dit Jaar met veel bombarie werd aangekondigd dat er in de reclame geen verbin dingen meer gelegd zouden worden tussen sport en sterke drank. Aldus liet de KNWU zonder met de ogen te knipperen 25.000 gulden lopen. RUZIE (3) Wat kan daar achter zitten? Vriendjespolitiek, handjeklap of penningen onder tafel. Niets van dat al zegt de KNWU, we hebben gewoon een eerlijke keuze gedaan. Wij vinden het spel van loven en bieden namelijk plotseling vies en voos. Voor De Vries was het echter de druppel die de emmer deed over vloeien. De KNWU was hem ge woon aan het pesten. Op de dag dat hij zijn plannen voor het volgend seizoen zou onthullen deelde hij mee als sponsor te stoppen. Dat de KNWU hem aan het pesten is, illustreert hij met de gang van zaken rond de selectie voor de we reldkampioenschappen van dit jaar in Venezuela. De Vries werd geheel buiten het overleg gehou den, want zei de KNWU. hij heeft een Belgische ploeg. Daar zou hij toch alle consequenties van dra gen? Dus bleef Cees Priem buiten de ploeg want hij was juist geboekt onder het hoofdje: geblesseerd ge weest en dus uit vorm. Boosheid en verbazing bij De Vries. Want de KNWU was wel op het lumineuze idee gekomen om bij hem aan te kloppen met het ver zoek s.v.p. de sponsorpot voor de wereldkampioenschappen te vul len. Daar begon De Vries dan dus ook niet aan. Prompt kreeg hij toen van KNWU-zijüe het verwijt naar zijn hoofd geslingerd dat hij door zijn weigerachtige houding andere kandidaat-sponsors afstootte. Zonder sponsorpot is de Neder landse ploeg bij de wereldkampi oenschappen incompleet want de KNWU heeft nog steeds een geldte kort. Daarnast bestaat echter de kans dat de renners als eenlingen gaan rijden waardoor de kans op de wereldtitel vrijwel verkeken is. Bert Pronk wordt er bijvoorbeeld van verdacht te gaan rijden voor zijn dagelijkse Duitse ploegmakker Dldi Thurau die wel met een paar marken kan smijten. Maar daar staat tegenover dat Jan Raas weer zou kunnen rekenen op de hulp van de Belg Wellens die normaal bij hem in de ploeg zit. Volop ruimte dus voor een groep ongeregeld. Maar dat is niet mijn schuld, zegt De Vries, ze zoeken het voortaan maar zonder mij uit. RUZIE (4) Zonder De Vries dan verder met dit opwekkende wlelerdrama. De sponsorpot. Er zat tot nu toe 10.000 gulden in. Die gift was afkomstig van British Caledonian Airways. Van die centen konden Aad van den Hoek, Jos Schipper en Piet van Katwijk naar Venezuela worden gezonden. Hoe komt zo'n maat schappij erbij om Nederlandse wielrenners te gaan steunen vroeg ledereen zich af. Daar is gisteren duidelijkheid in gekomen. De heer Van Ballegoljen de Jong (niet te verwarren met de heer Van Ballegoljen de Jong die de KNWU leidt) deelde namens de Engelse luchtvaartmaatschappij mee dat de gift weer werd ingetrok ken. De reden daarvan is dat er te weinig tam-tam ls gemaakt rond het mooie gebaar. Volgens Van Bal legoljen De Jong was er afgespro ken dat de KNWU ervoor zou zor gen dat alle dagbladen luid zouden jubelen over de vrijgevigheid van een maatschappij uit het failliete eiland. Nu men nog steeds niets van de vreugdekreten was tegenge komen in de pers vond men het raadzaam om de gift maar weer terug te nemen. De KNWU begrijpt daar weer niets van. Zo een belofte, zegt vlce-voor- zitter Van der Molen, kunnen wij helemaal niet doen. Dat zoekt de pers geheel op eigen kracht wel uit. De sponsorpot is nu dus weer hele maal leeg. RUZIE (5) Gelukkig heeft de KNWU zelf nog wel enig geld opzij gelegd om wiel renners naar Zuid-Amerika te stu ren. Er kunnen precies acht profwe grenners naar toe, een enkele baan renner, een groep amateurs en een groep dames (over die laatste groep zijn ook mooie verhalen te vertel len, bijvoorbeeld dat de door enke le rensters gewraakte begeleidster van de ploeg, mevrouw Brinkman, zeil vindt dat zij recht heeft op het uitstapje eens per jaar omdat zij de rest van de tijd zoveel goede wer ken voor de wielersport verricht). En wat krijgt de KNWU voor z'n goeie geld? Roy Schuiten, aange meld voor de achtervolging en de wegploeg, gaat in Venezuela oefe nen, komt te vallen, breekt een sleutelbeen en is dus voor enkele weken uitgeschakeld. Of bijvoor beeld de stayers Rietveld en Venlx. Belden gaan tijdens een trainings- rit onderuit, raken gewond en twij felen of zij tijdig hersteld zullen zijn om te kunnen deelnemen. Ook zij zitten al in Venezuela. Komende donderdag begint het daar pas echt. Zo jongen, ga nu maar lekker slapen en droom er maar niet van ROEIEN De wereldkampioenschappen roei en worden sinds zaterdag op de Bosbaan gehouden. Nederland doet ook mee, in de wetenschap dat een plaats in een finale al vastge legd wordt onder de 'uitzonderlijke topprestaties'. Maar daarvoor wor den de wereldkampioenschappen ook niet op de voor enkele miljoe nen verbouwde Bosbaan gehou den. Het hele evenement is gericht op propaganda voor de roelsport in Nedrland. Dat er op dat punt inderdaad nogal wat werk te verrichten ls bleek dit weekeinde. Op het terrein voor de tribune sprak men over een gezelli ge drukte. Gezellig inderdaad, want er waren voornamelijk enkele honderden deelnemers, officials en nog wat aanhang te vinden. Van werkelijk publiek was geen sprake en van drukte evenmin. Ach zou iemand die mensen even willen vertellen dat de propagan distische waarde van toegangsbil jetten van veertig gulden bijzonder klein ls.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 11