i Franse minister uitgejouwd Israël oogst kritiek Joden de zondebokken van Argentinië Botha overtuigt Smith niet -er Joegoslavië houdt eigen lijn vast Frankrijks nieuwe rol Frankrijk wijst Agee de deur De Guiringaud breekt bezoek aan Tanzania af Voor Amerikaans-Britse plannen Vuil-ophalers in Spanje in staking Verklaringen van VN en VS Daders opstand in Sjaba ter dood veroordeeld Nazisme en anti-semitisme bij Argentijnse militairen u =5 VRIJDAG 19 AUGUSTUS 1977 BUITENLAND Trouw/Kwartet PARIJS (UPI. Reuter) - De voormalige CIA-agent Philip Agee is gisteren als ongewen ste vreemdeling Frankrijk uit gezet. De Franse overheid gaf als reden op dat Agee's aanwe zigheid gevolgen kon hebben voor de betrekkingen tussen Frankrijk en Verenigde Staten. Het was de tweede keer dit jaar dat de Amerikaan een Westeuropees land werd uitge wezen. Eerder werd hij door Engeland weggestuurd. Sinds dien woont hij in Nederland. Agee kreeg grote bekendheid door zijn boek over de Ameri kaanse inlichtingendienst CIA. Hij doet daarin onthullin gen over de illegale praktijken die de CIA met name in La- tijns-Amerika uithaalde. Mo menteel werkt hij aan een nieuw boek, waarin meer ont hullingen zullen worden gedaan. Agee zelf is ervan overtuigd dat de tegenslagen die hij eerst in Engeland en nu in Frankrijk ondervond het werk is van zijn vroegere werkgeefster, de CIA. Engeland wees hem uit omdat hij bezig was informatie te ver zamelen „die gevaarlijk zou kunnen zijn voor de staat". Britse kamerleden vonden deze grond voor uitwijzing ver dacht en ondervroegen de mi nister van binnenlandse zaken. Deze hield echter voet bij stuk en ontkende dat er enige druk van Amerikaanse kant was uit geoefend. Het Franse ministerie van bin nenlandse zaken deed gisteren geen moeite uit te leggen dat Agee „staatsgevaarlijk" was maar bestempelde hem sim pelweg als ongewenst. „Zijn aanwezigheid op Franse bo dem wordt niet wenselijk ge acht vanwege zijn vroegere be zigheden en vanwege de gevol gen die zijn huidige activitei ten waarschijnlijk zullen heb ben op de betrekkingen die Frankrijk onderhoudt met be paalde vriendschappelijke lan den." zo heette het officieel. De advocaat van Agee zei dat de CIA „zonder twijfel iets te doen heeft" met de uitwijzing. De geheime dienst van Frank rijk onderhoudt zeer goede re laties met de CIA. De Ameri kaanse ambassade in Parijs verklaarde dat zij in elk geval niets met de zaak te maken had. Daar werd bij gezegd dat Agee wel naar de VS terug kan als hij dat wil. De vroegere geheime agent vreest echter dat hij in Amerika zal worden vervolgd. Agee heeft voor Nederland een tijdelijke verblijfsvergunning voor drie maanden. Hij was naar Frankrijk gegaan voor een ontmoeting met zijn vrouw, die nog in Engeland woont. DAR ES SALAAM (UPI, AP) De Franse minister van buiten landse zaken Louis de Guiringaud heeft gisteravond zijn bezoek aan Tanzania abrupt afgebroken. Hij kwam daartoe nadat hij luidkeels was uitgejouwd door studenten. Zij betoogden tegen de Franse wapenleveranties aan Zuid-Afrika en de pogingen van Frankrijk Afrikaanse landen onder invloed van Parijs te krijgen. De Guiringaud had tot zondag in Tanzania zullen blijven. Hij was over dei betoging van studenten echter zeer verbolgen, omdat volgens hem de demonstranten alleen met goed keuring van de Tanzaniaanse rege ring op het vliegveld konden zijn. Hij eiste daarom dat zijn gastheer, mi nister Benjamin Mkapa. formeel zijn verontschuldigingen zou aanbieden. De Tanzaniaanse regering heeft aan dit verzoek kennelijk niet voldaaan, want gisteravond liet de Fransman afkondigen dat hij zijn bezoek als beëindigd beschouwde. Vandaag zal hij terugkeren naar Parijs. Zingend Zo'n tweehonderd luid zingende en met borden zwaaiende Tanzaniaan se studenten waren op het vliegveld van Dar es Salaam toen De Guirin gaud aankwam. Op de borden stond „Frankrijk verdwijn uit Afrika", „Frankrijk houdt op met het bewa penen van Afrika's ergste vijand" en het „Franse volk is tegen racisme." De betogers zongen Afrikaanse vrij heidsliederen. De studenten versper den de Franse minister de weg naar het stationsgebouw en verstoorden de persconferentie, die ontaardde in een schreeuwpartij. De Guiringaud beet Mkapa toe dat hij nog nergens zo ontvangen was hij was eerder in Kenia, Zambia en Mozambique en dat de demon stranten moesten verdwijnen. Mkapa zei daarop dat de pers aanwe zig was. „Ik wil dit juist tegen de pers zeggen," was Guiringauds antwoord. Na een kwartier wist de Tanzaniaan se minister van buitenlandse zaken zijn Franse ambtenoot te bewegen naar de auto te gaan voor de rit naar de hoofdstad. Aanval Voor de aankomst van de Franse minister had de Tanzaniaanse rege ringspers reeds een krachtige aan val gedaan op de Franse politiek in Afrika. Het Engelstalige blad Daily News gaf een overzicht van 'de Fran se militaire samenwerking met Zuid-Afrika' en knoopte hieraan de opmerking vast, dat het voor Tanza- SALISBURY (Reuter, UPI) De Zuidafrikaanse minister van buitenlandse zaken 'Pik' Botha heeft de leider van de blanke minderheidsregering in Rhodesië, Ian Smith, ingelicht over de Amerikaans-Britse plannen voor een oplossing in Rhodesië. Er zijn nog steeds onderdelen die geregeld moeten worden, zei Botha na afloop van het gesprek, wat vol gens waarnemers een eufemisme mag heten. Smith heeft al duidelijk laten merken dat hij de plannen die voorzien in een zwart meerder- heidsbestuur in 1987 van de hand zal wijzen. Botha heeft in Londen gesproken met de Amerikaanse en Britse minis ters van buitenlandse zaken, Cyrus Vance en David Owen, die de bemid delingsvoorstellen hebben opge steld. Niet bekend is wanneer de precieze inhoud ervan bekend zal worden gemaakt, voor of na de ver kiezingen in Rhodesië. Deze worden op 31 augustus gehouden. Verkiezingstoernee Smith zoekt de zegen van de blan ken in Rhodesië voor wat hij noemt een 'binnenlandse' regeling. Tijdens zijn verkiezingstoernee heeft Smith bij herhaling laten blijken dat hij het op een akkoordje wil gooien met de 'gematigde' zwarten. Dit zouden bis schop Abel Moezorewa en dominee Ndabingi kunnen zijn. Sithole, die zelf echter zegt geen ge noegen te nemen met minder dan een meerderheidsbestuur. Tegen een dergelijke regeling zullen zich het radicale zwarte Patriotische Front verzetten, dat wordt geleid door Joshua Nkomo en Robert Moegabe. Tijdens een verkiezingsbijeenkomt in Chipinga, bij de grens met Mo zambique, zei Smith dinsdag 'opti mistischer dan ooit' te zijn over de mogelijkheden voor een binnenland se regeling. Wel voegde hij daaraan toe nog niet voorgoed de deur te hebben gesloten voor Amerikaans-Britse voorstellen, maar er moet wel een 'wonder' ge beuren willen ze aanvaardbaar zijn. De Zuidafrikaanse minister Botha zei voor zijn gesprek met Smith het vierde in een paar maanden echter dat ze 'een basis voor regeling' in Rhodesië zouden kunnen vormen. Binnenkort reizen minister Owen en de Amerikaanse ambassadeur bij de Verenigde Naties, Andrew Young, naar zuidelijk Afrika om de plannen toe te lichten. De Guiringaud waardigheid. nia moeilijk te begrijpen is, wat de Franse minister in Tanzania heeft uit te leggen. Het blad meent nu dat winstbejag de drijfveer is van het stelsel, dat Guiringaud vertegen woordigt en niet menselijkheid. „Daarom zal Guiringaud ons veel hulp aanbieden opdat wij Fran- krijks moorddadige activiteit in zuidelijk Afrika vergeten", zo be sluit het Tanzaniaanse regerings blad. Deze zegde eerder deze week in de Zambiaanse hoofdstad Loesaka toe dat Frankrijk een volledig wa penembargo tegen Zuid-Afrika zal instellen als de lopende contracten voor de levering van Franse marine schepen aan Zuid-Afrika zijn uitge voerd. Ook wil Parijs de bouw in licentie van Franse Mirage-straalja gers en AM-tanks in Zuid-Afrika beëindigen. Op het ogenblik levert Parijs dit land verder Alouette-heli- copters en Daphne-onderzeeërs, on danks het wapenembargo van de Verenigde Naties tegen Zuid-Afrika. Komoren De Guiringaud meent zelf, dat de tegen hem gerichte betoging ver band houdt met 'de zeer actieve positie, die Tanzania heeft ingeno men in de zaak der Komoren'-eilan den. De Guiringaud wees erop, dat historisch gezien de drie Komoren, die onafhankelijk zijn geworden, verbonden waren aan Zanzibar, dat thans deel uitmaakt van Tanzania. Hij zei ook, dat er thans een aantal Tanzaniaanse instructeurs zijn op de Komoren, 'die een kleine militie op de been brengen voor Ali Soilih, de president van de Komoren'. Van een onzer redacteuren Als generaal De Gaulle nog geleefd had zou hij zijn minister van buiten landse zaken onmiddellijk uit Afrika hebben teruggeroepen. Dat is de mening van de Franse krant Le Monde over het bezoek van minis ter Louis de Guiringaud aan het zwarte werelddeel, dat inderdaad weinig geslaagd kan worden ge noemd. In Mozambique zei president Samora Machel dat Frankrijk in Afri ka „misdaden" steunt en in Tanzania werd De Guiringaud een joelend wel kom bereid. Als het succes van de nieuwe Franse Afrika-politiek moet worden afgemeten aan de huidige sa fari van De Guiringaud, moet de stemming op het ministerie van bui tenlandse zaken somber zijn. Frankrijk is op zoek naar een nieuwe rol in Afrika, en niet alleen in de vroegere koloniën. Om dat te onder strepen trekt De Guiringaud door Zambia, Tanzania en Mozambique (grenslanden van Rhodesië) en naar Kenia, waar de buurlanden Ethiopië en Somalië elkaar in de haren zijn gevlogen. Kennelijk wil Parijs hierbij in de voorste rij staan het zegde net als Groot-Brittannië en de Verenigde Staten Somalië al wapens toe. In het nabijgelegen en juist onafhanke lijk geworden Djiboeti liggen nog steeds Franse troepen, evenals in Tsjaad en Senegal (in totaal zo'n 8500 man). Frankrijk wil in Afrika zijn in vloedssfeer politiek èn economisch uitbreiden; economisch omdat het zwarte werelddeel rijk is aan voor West-Europa hardnodige grondstof fen (waaronder olie en uranium). Pa rijs heeft voorstellen gedaan voor een Marshall-plan" voor Afrika. Sommi ge Afrikaanse landen vrezen echter dat daarmee een ontwikkeling naar westers model wordt opgelegd die hen niet ten goede zal komen. MADRID (UPI) De Spaanse rege ring is er in geslaagd de bakkers in Madrid weer aan het werk te krijgen. Maar nu zijn de mensen van de vuil nis-ophaaldienst in staking gegaan. De staking van de bakkers, die wei gerden te bakken omdat ze de brood prijs te laag vinden, is door de rege ring gebroken. Met politiegeweld werden veertien grote bakkerijen ge dwongen de produktie te hervatten. Daarop zijn de meesten weer aan het werk gegaan. Onmiddellijk stonden er lange rijen mensen voor de win kels om vers brood te bemachtigen Ondertussen moeten de Madrilenen zich er op bezinnen hoe ze hun huis vuil kwijt kunnen raken, want woensdagavond laat besloten de 1300 vuilophalers van de stad het werk neer te leggen. Zij willen een vaste werktijdenregeling. Zij klagen dat ze nu moeten doorgaan tot hun taak erop zit. Voor extra lange diensten krijgen ze niet betaald. Op de foto: volle vuilnisvaten wach tend op de reinigingsdienst. Tito op vakantie aan Baikalmeer MOSKOU (Reuter, UPI) In zijn gesprekken met de Sowjetrus- sische partijleider en president Leonid Brezjnew heeft diens Joegoslavische ambtgenoot Josip Broz Tito nog eens gewezen op het recht van communistische partijen op een eigen koers, los van Moskou. zoek wel dat de besprekingen in een sfeer van „vriendschap en begrip" hebben plaatsgevonden. Behalve over de Euro-communisten is ge praat over de toestand in het Mid den-Oosten, de Hoorn van Afrika en de economische betrekkingen tus sen de Sowjet-Unie en Joegoslavië. Volgens Moskou maakt Joegoslavië bij lange na niet gebruik van alle economische steun die het van de Sowjet-Unie krijgt aangeboden. Ons commentqar staat op pag. 5. WASHINGTON (UPI, Reuter) Secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Kurt Wald- heim, is erg teleurgesteld over het besluit van de Israëlische regering drie nieuwe vestigin gen op de westelijke Jordaan- oever te stichten. Hij zei erg bezorgd te zijn over deze nieu we ontwikkeling. Het was de derde keer in drie weken dat Waldheim zich openlijk kritisch over Israël uitliet. Hij heeft grote bezwaren tegen de Israëlische neder zettingen in het bezette gebied. Het Israëlische besluit om drie al be staande illegale nederzettingen offi cieel te erkennen noemde Waldheim eerder „hoogst ongelukkig". Gisteren heeft ook het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken zich zeer afkeurend uitgelaten over de laatste Israëlische stap. Woens dagavond al zei Washington bij Is raël te zullen protesteren. Gisteren kwam de woordvoerder van buiten landse zaken, Hodding Carter, naar buiten met een verklaring waarin de stichting van drie nieuwe vestigin gen „illegaal" en „gevaarlijk voor het streven naar vrede" werd genoemd. De Amerikaanse ambassadeur in Je ruzalem overhandigde gisteren een boodschap van zijn president aan de Israëlische regering. „Deze eenzijdi ge illegale daden in gebieden die momenteel onder Israëlische bezet ting staan, scheppen nieuwe obsta kels voor contstructieve onderhan- Vriendschap delingen", zo vatte Hodding Carter het Amerikaanse standpunt nog eens samen. In 1948 zei Joegoslavië ronduit „nee" tegen Stalin en op het ogenblik steunt het de Euro-communisten in met name Frankrijk, Italië en Span je. De felle aanvallen van Moskou op de communistische partijen in West- Europa en de veroordeling van de Spaanse communistenleider Santia go Carrillo zijn bij de Joegoslaven in het verkeerde keelgat geschoten. Niet bekend is hoe de Sowjet-Unie heeft gereageerd op de opmerkingen van Tito. Na afloop van het twee daagse bezoek is geen verklaring uit gegeven. Naar verwachting gebeurt dat pas als Tito de Sowjet-Unie heeft verlaten. Hij houdt eerst een paar dagen vakantie aan het Baikalmeer. Daarna vliegt hij naar China en naar Noord-Korea. De Chinezen hopen ondanks hun kritiek op de Joegosla vische communisten via Tito een weg te vinden naar de ongebonden- landen in de derde wereld. Van deze beweging is de Joegoslavische partij leider één van de grote voorvechters. Het Sowjetrussische persbureau Tass meldde na afloop van het be- KINSJASA (UPI) - In Kinsjasa, de hoofdstad van Zaire, zijn twee dood vonnissen uitgesproken. Het betreft de gewezen generaal-majoor Mam- pa Salamay, die in een Zairese ge vangenis zit en beschuldigd is van het aanvoeren van de anti-rege ringsrebellen tijdens de invasie in de provincie Sjaba, dit voorjaar, en de gewezen goeverneur van Sjaba, Moengoeia Mbenge, die in het Belgi sche Bergen woont. door Herman Amelink Rechtse politici en militairen in Argentinië hebben altijd al een sterk anti-semitische inslag gehad. Sedert de dood van president Peron spoelt er echter een ware golf van Jodenhaat over Argentinië. Met marxisten en Monteneros krijgen de Joden de schuld van alles wat er verkeerd gaat in Argentinië. Het anti-semitisme kreeg in april van dit jaar een nieuwe impuls door het bekend worden van het zogehe ten Graiverschandaal. David Grai- ver was een Argentijnse bankier, zoon van Joodse ouders die uit Polen gevlucht waren. In april van dit jaar werd bekend dat hij een fonds van 17 miljoen dollar had beheerd, geld dat afkomstig was van overvallen en ontvoeringen van Monteneros. De belegde miljoenen bleken maar liefst 130.000 dollar per maand te hebben opgebracht, waaruit de activiteiten van de radicale peronistische strij ders waren bekostigd. Graiver is vo rig jaar bij een vliegtuigongeluk in Mexico om het leven gekomen, maar de posthume onthullingen hebben heel wat hooggeplaatsten in een kwaad daglicht gesteld. Graiver zelf was onderminister van sociale zaken in de regering Lanusse (1971-1973). Tijdens het peronisti sche bewind onderhield hij nauwe betrekkingen met de toenmalige mi nister van economische zaken José Gelbard, eveneens van Joodse kom af. die inmiddels zijn heil in de Vere nigde Staten gezocht heeft. In ver band met het schandaal is de uitge ver van de Argentijnse krant La Opi nion. Jacobo Timermann, een voor aanstaand lid van de Joodse ge meenschap in Buenos Aires, in de gevangenis gezet. Zijn krant werd financieel gedragen door de Graiver familie. Opinion heeft zich herhaal de malen de tolk gemaakt van de „aperturistas", militairen als oud president Lanuse die een opening willen naar een niet uitsluitend door militairen gedomineerde regering. Bovendien heeft Opinion het anti semitisme onder de rechtse militai ren gehekeld. De in Argentinië wo nende leden van de Graiver familie zijn inmiddels beroofd van hun bur gerrechten, omdat ze een gevaar vormden voor de staatsveiligheid naar het oordeel van de militairen. Complot Voor de Argentijnse militairen heeft de onthulling van het Graiver-schan- daal, het Argentijnse Watergate, dui delijk gemaakt hoe de Argentijnse politiek in elkaar zit: „Met behulp van Joodse steun zien de marxisti sche Monteneros kans het slappe deel van leger en bedrijfsleven voor zich te winnen". Het door militairen veel gelezen weekblad Cabildo was er als de kip pen bij om de Joods-marxistische Montenero samenzwering aan de kaak te stellen. Een ander blad gaf de namen van de Joodse betrokke nen of vermeende betrokkenen bij het schandaal en commentarieerde: „Zij het niet erg Argentijnse namen? Niet het hele land is zo. De rest is eerlijk". Een lid van de Joodse ge meenschap zei hierover: „Het is met het anti-semitisme in Argentinie'fj net als met een thermometer. Als de Argentijnse politiek warm wordt, dan wordt de grond onder de voeten van de Joden ook heet." De voorzitter van Argentijns-Joodse verenigingen Nehemias Resnlzky, protesteerde eind mei scherp bij de autoriteiten tegen de antl-semiti- sche uitlatingen in de pers naar aan leiding van de Graiver-affalre. Het gevolg daarvan was dat eind vorige maand de zoon van de voorzitter ontvoerd werd en vijf dagen lang onvindbaar bleef. Sinds 1975 is er een toenemende golf van politiek geweld in Argentinië die zich ook richt op de Joden. Syna- goges in verschillende plaatsen zijn herhaalde malen het voorwerp van bomaanslagen geweest. Ook bedrij ven van Joodse eigenaars worden regelmatig lastig gevallen. Hitier De Argentijnse Joodse gemeen schap, die ongeveer 400.000 leden telt, is de grootste van Latijns-Ame- rika. Zij bestaat voor het merendeel uit Joden die uit Europese landen naar Amerika vluchtten voor de dre ging van het nazisme. Zij moeten nu in Argentinië meemaken hoe er tal van neonazistische publikaties ver schijnen, hoe het mogelijk is dat kerkelijke leiders bereid gevonden worden missen ter ere van Adolf De Argentijnse militaire leiders tijdens een parade. Hitier op te dragen en hoe een po- gromsfeer hangt in de acties van rechtse militairen. De nazistische sympathieën in grote delen van het Argentijnse leger kwam in juli weer naar buiten, toen bekend gemaakt werd dat de Argen tijnse regering de Nazi-misdadiger Edward Roschmann, die ervan wordt beschuldigd 40.000 Joden te- hebben omgebracht en die bekend staat als „de beul van Riga", aan West-Duitsland zou uitleveren. Op 4 Juli verklaarde regeringswoordvoer der dat hij in hechtenis was en zou worden uitgeleverd, op 5 juli zei de regering dat er alleen procedurele stappen waren genomen, maar dat de regering de beslissing inzake overdracht aan West-Duitsland aan de rechtbank moest overlaten Nog enkele dagen later werd verklaard dat Roschmann niet vastgehouden kon worden, zolang er geen bevel tot uitwijzing was gegeven. Het staat wel vast dat de vrienden die Rosch mann had binnen het leger druk hebben uitgeoefend om uitwijzing van de oud-nazi, die al sedert 1948 in Argentinië woont, te voorkomen. In middels heeft dit probleem zich, naar het schijnt, op natuurlijke wij ze opgelost. Uit Paraguay kwam na melijk vorige week het bericht dat Roschmann in een hotel in Asunci on is overleden. Roschmann zou uit Argentinië gevlucht zijn, zo werd gemeld, en is daar gestorven. Begin vorige maand moest ook het kantoor van een Amerikaans-Jood se instelling in Buenos Aires geslo ten worden, nadat het 29 jaar had gefunctioneerd als bolwerk in de strijd tegen het anti-semitisme en de tegen Israël gerichte propagan da. Bedreigingen noodzaakten de Joodse vertegenwoordiger in dit kantoor, Jacobo Kovadlow, het land te verlaten. Het officiële beleid van de regering Videla kan moeilijk antl-semitlsch worden genoemd Na de protesten uit Europa en de Verenigde Staten zou er de president veel aan gelegen zijn de naam van zijn regieme wat op te krikken. Maar de rechtse mili tairen, generaals als Rodolfo Muji- ca. Juan Antonio Buasso, Leon Ben- goa en admiraal Horacia Justo Go- mes Beret om maar wat namen te noemen, zitten volledig vast in anti semitische vooroordelen, Lefebvre- achtige geloofsvoorstellingen en ze zijn ronduit anti-democratisch En het zijn deze mensen die momenteel feitelijk de dienst uitmaken in Ar gentinië-.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 7