Abortuskwestie nog 'springstof Kabinet zit met Oosterschelde in de maag Enorme woningnood onder de jongeren Ondanks 'smeerpijp' nog veel problemen Vanavond voortzetting Nederlands vermist jacht Stuurgroep concludeert: Zware brand in Groningen door lek in gasfles Kerkelijke inspraak Heeft 'nep-graaf' nog veel meer op z'n kerfstok? n METZLER- Slachtoffers van verkeer Kamernood studenten naar een deel van het probleem: Apparaat ter bestrijding t.b.c. blijft bestaan Bouw traag op gang Half miljard Ontploffing op schip: 2 doden Automobiliste liet zich met moeite pakken 2 VRIJDAG 19 AUGUSTUS 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet ook tie naai! it I og enig laf van Uk Van onze parlementsredactie DEN HAAG Een meer dan vier uur durende bespreking tussen formateur Den Uyl en de voorzitters van de Tweede Kamerfrac ties van PvdA, CDA en D'66 heeft gisteren de abortuskwestie nog niet tot een oplossing gebracht. Vanochtend om kwart over tien wordt het beraad voortgezet. De situatie ligt nog onvermin derd moeilijk. Volgens een communiqué dat de for mateur gisteravond uitgaf waren nog geen ontwerpconclusies aan de drie fractieleiders (Van Thijn, Van Agt en Terlouw) voorgelegd, hoewel Den Uyl dat aanvankelijk wel van plan was. „Gelet op de reacties van de fractievoorzitters op zijn voorlopi ge gedachten over een eventuele re geling van de abortuskwestie heeft de formateur er behoefte aan gehad aan de fractievoorzitters enkele overwegingen voor te leggen die naar zijn oordeel bij dit onderwerp een rol behoren te spelen", aldus het com muniqué. De formateur kondigt vervolgens aan dat vanochtend wel ontwerp conclusies aan de onderhandelaars zullen worden voorgelegd. Van Thijn, Van Agt en Terlouw kunnen daar dan vanmiddag vanaf twee uur hun fracties over raadplegen waarna 's avonds om acht uur het beraad met de formateur wordt voortgezet. Stilzwijgen DRACHTEN (ANP) De 37-jarige Klaas Pieter Faber en de 24-jarige Sjoerdje Bouwman uit Drachten worden sinds 25 juli met hun zee waardig jacht varende van Spanje naar Nederland, vermist. De ouders van het meisje hebben de politie van Drachten van de vermissing op de hoogte gesteld. Ongeveer negen we ken geledetv vertrokken Klaas Fa ber met Sjoerdje Bouwman, haar zuster Corrie en vriend Frank Terse- lewel de Wit Hamer naar Frankrijk, waar het zeewaardige jacht Concor de werd gekocht. Enige weken ver toefde het viertal in de omgeving van de Spaanse kust. Op 25 juli vertrokken Frank en Corrie vanuit het Spaanse Ceuta naar Nederland. Afgesproken werd dat Klaas en Sjoerdje op 27 juli naar*Nederland zouden bellen. Vanaf die datum heeft de familie echter niets meer van het tweetal vernomen. De gedachtenwisseling van gister middag ging uitsluitend over de ab ortuskwestie. De drie gesprekspart ners van Den Uyl weigerden elke mededeling over hetgeen besproken was toen zij gisteravond het departe ment van algemene zaken verlieten. Van Thijn motiveerde zijn stilzwij gen met de opmerking dat het onder werp van onderhandeling „spring stof" is. Naar verluidt heeft forma teur Den Uyl de drie fractieleiders dringend verzocht te zwijgen zolang de conclusies nog niet aan de orde zijn. Intussen kon men gisteravond uit betrouwbare bron vernemen dat het gesprek 's middags nog geen onher roepelijke breuk had opgeleverd, maar dat anderzijds een oplossing van de moeilijkheden nog niet dich terbij was gekomen. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Er is nog geen sluitende oplossing voor de problematiek rondom het plan om het afvalwater van alle veenkoloniale bedrijven in het noorden van ons land via een leiding, de zogenaamde smeerpijp, naar de Eems af te voeren. Dat is de conclusie van het tussenrapport Veenkoloniaal afval water. De stuurgroep heeft rapport uitgebracht aan de minister raad, die gisteren tot publicatie besloot. GRONINGEN (ANP) Zeven wo ningen en een aantal opslagplaatsen zijn gistermorgen in de Groningse Oosterpoortwijk door brand ver woest. De schade werd gisteren be groot op zeker een miljoen gulden. De brand is waarschijnlijk ontstaan door een lekkende gasfles met pro paan. De brand begon in het pand van de zeevishandel F. Zwier, waar een koelwagen van een firma uit Spakenburg gelost was. De wagen stond in het pand. Vermoed wordt dat de gasfles van het koelsysteem van de viswagen lekte. De deuren van de wagen waren blijven open staan, daardoor is wellicht de ther mostaat in werking getreden (daar bij springt een kleine vonk over) en vrijgekomen propaangas moet aan gestoken zijn. In de buurt sneuvel den heel wat ruiten. Door de explo sie werden veel mensen in de buurt gewekt. Persoonlijke ongevallen hebben zich niet voorgedaan. Hoewel een oplossing op korte ter mijn nog niet in zicht is, vond de stuurgroep een rapportage over de stand van zaken toch nodig. He werk aan de nieuwe veenkoloniale afval waterleiding is namelijk zover gevor derd, dat Groningen de leiding in oktober in gebruik wil nemen. Volgens afspraak mag echter via de leiding in beginsel geen ongezuiverd afvalwater op de Eems worden ge loosd, en moeten de bedrijven zelf de zuivering van het afvalwater zo veel mogelijk ter hand nemen. De stuurgroep is ondanks de nog bestaande knelpunten van mening dat het mogelijk moet zijn om gedu rende de eerstvolgende jaren tot een sanering van de veenkoloniale kana len te komen. Zij is bovendien van oordeel dat de ontwikkelingen die de laatste jaren hbben plaatsgehad, met name bij bedrijven die niet voor aansluiting op het nieuwe leidingge deelte in aanmerking komen, zoda nig zijn dat een uitbreiding van het leldingstelsel naar Drente en even tueel nog verder in het land achter wege kan blijven. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het demissionaire kabinet zit in de maag met de beslissing over de definitieve vorm van de afsluiting van de Oosterschelde. Binnen het kabinet bestaat meningsverschil over de grootte van de doorlaatópeningen die de geplande afsluitbare „gatendam" moet krijgen. Die controverse vloeit voornamelijk voort uit de kosten die gemoeid zijn met grotere doorlaatópeningen dan waartoe vorig jaar na moeizame poli tieke discussie werd besloten. Toen besloot men een totale opening vaq 11000 vierkante meter te maken, het geen bij Yerseke een getijverschil zou geven van ruim twee meter. Gro tere openingen zijn duurder maar geven een grote getijverschil en zijn volgens milieudeskundigen een veel betere oplossing. Minister Westerterp, verkeer en wa- 1 Vertegenwoordigers van de r.-k. Nederlandse kerk-provincie spraken gistermiddag met het bestuur van het CDA. Links dr M. Klompé, rechts de heren Kleisterlee en Kruisinga van het CDA. terstaat en verantwoordelijk voor de Oosterschelde, heeft de minister raad dit voorjaar voorgesteld om de openingen te vergroten tot 14000 vierkante meter. Dat kost ruim hon derd miljoen gulden extra, bovenop de 5,7 miljard die het gehele Ooster- scheldeproject vergt. Minister Duisenberg van financiën heeft zich echter ernstig tegen de extra nieuwe kosten verzet. Nu zal de Oosterschelde problematiek maandag in het kabinet worden be sproken, in het kader van het dek- DEN HELDER (ANP) De Helder- se politie zoekt contact met meer gedupeerden van de oplichtings praktijken van David W. (55), die zich graaf De Bourguignon noemt. De politie heeft het vermoeden dat de „graaf" meer op zijn kerfstok heef. Hij is in het verleden al meer malen met de justitie in aanraking geweest. W. werd dinsdag in zijn woning in Rotterdam gearresteerd, omdat hij enkele zakenlieden in Den Helder voor 20.000 gulden zou hebben opge licht door hen grote verdiensten in olie-zaken in het vooruitzicht te stellen. Tevens zou een verzekeringsman uit Den Helder door de praktijken van de nep-graaf 400.000 gulden lichter zijn geworden. Dit geld zou voor de plannen met W. zijn uitgegeven aan een architectenbureau en aan reis- en hotelkosten. Volgens de politie wordt over de tenlastelegging van dit feit nog overleg gepleegd in justi tiële kringen, omdat hier niet direct sprake is van oplichting. kingsplan van de rijksbegroting voor '78. Daar komen de noodzake lijk uit te voeren bezuinigingen in het kader van de éénprocents opera tie aan de orde. De beslissing over de doorloop opening moet uiterlijk deze maand genomen worden, wil voldaan wor den aan de doelstelling dat de Oos terschelde uiterlijk in 1985 veilig moet zijn. Minister Wersterterp wil aan die termijn strikt de hand hou den. Na de kabinetsbeslissing moet ADVERTENTIES bril: ieders oogmerk! Via een Amrp prjMt Rekening kun ie. de pre,nies vS al \ew2£l<£rinuen betalen. Zonder risico naar de Amro, dus. de Tweede Kamer zich nog over het besluit bulgen. Verwacht wordt dat de Kamer in meerderheid met een voorstel van 14.000 vierkante meter akkoord zal gaan. Het CDA had liever een kleinere opening in verband met de kosten. De PvdA liever een grotere, in ver band met het milieu-aspect. De PvdA had dit voorjaar de voorkeur gegeven aan de door de technici grootst mogelijk geachte doorlaat- opening van 21.000 vierkante meter, meerkosten 260 miljoen. LELYSTAD (ANP) "De 29-Jarlge W. Frieszo uit Lelystad is omgeko men toen hij met zijn auto op de Oostvaardersdijk in zuidelij k-Flevo- land op een tegenligger botste. Drie Inzittenden van de andere auto wer den zwaar gewond, één werd licht gewond. De auto van het slachtoffer brandde na de botsing uit. ELST De 39-jarige H. A. Broek huizen uit Eist is op de Randweg in Elden (Arnhem-Zuid) met zijn brom mer gevallen, bewusteloos blijven liggen en door verscheidene auto's overreden. De man is omgekomen. De politie zocht gisteren nog ge tuigen. DORDRECHT De negentienjari ge G. van de Bor uit Dordrecht is op rijksweg 16 met zijn motorfiets door een vrachtauto geschept en onge veer honderd meter meegesleept. De man kwam om het leven. De vracht- wagenchaffeur zei het slachtoffer door het slechte weer niet opge merkt te hebben. ADVERTENTIE Opeen Amro PriiRekening' kan je je prijs uif dejtdablotenj laten jlorten. Van onze verslaggevers AMSTERDAM Met een beroep op de burgerzin van ons volk heeft staatsse cretaris Van Dam (volkshuisvesting) deze week geprobeerd de woningnood onder jongeren te verlichten. Tegelijkertijd verscheen op de televisie de eerste van elf reclamespotjes, waarin mensen worden opgeroepen kamers tè verhuren aan werkende jongeren en studenten. De eerste resultaten van deze acties zijn bescheiden. Een meer afdoende oplossing voor dit elk jaar erger wordende probleem ligt nog niet in het verschiet. Juichend naar de Amro, dus. i B fe Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het landelijk appa raat ter bestrijding van de tubercu-, lose blijft bestaan. Staatssecretaris Hendriks van volksgezondheid heeft besloten om het advies hiertoe van de werkgroep inzake de tuber- culose-bestrijding op te volgen. Het advies houdt onder meer in dat een landelijk gespreid apparaat no dig blijft om de tuberculose-bestrlj- ding te behartigen, in nauwe samen werking met het staatstoezicht op de volksgezondheid. Dit apparaat zal in 1980 kunnen bestaan uit onge veer 35 districtie verpleegkundigen en 250 overige personeelsleden. Ook dit jaar komen er alar merende berichten uit de uni versiteitssteden. De kamer bureaus krijgen te maken met tienduizenden eerste jaars studenten die een nieu we aanslag op de kamer- markt doen. De grote stroom moet nog komen, maar nu al is de situatie hopeloos. De stichting studentenhuisves ting in Rotterdam bij voor beeld heeft reeds een wacht lijst van 400. De MAI-bureaus melden dat slechts een frac tie van de gegadigden gehol pen kan worden. In Rotter dam vorig jaar ongeveer 1500 van de 5000, in Amsterdam niet meer dan 500 van de on geveer 5000. Overal worden noodvoorzie ningen getroffen. In Wage- ningen is een tentenkamp in gericht, in Amsterdam wordt goedkope hotelruimte ge zocht, in Groningen worden slaapzalen ingericht in het sportcentrum (slaapzak en afsluitbare koffer mee nemen). De problemen die zich voor- doen bij de studentenhuis vesting zijn maar een onder deel van de totale woning nood onder Jongeren. Sinds de regering het recht van Jon geren vanaf achttien jaar op eigen woonruimte heeft er kend, is een onvoorstelbaar! te kort aan kamers en kleine woningen aan het licht gekomen. De in 1975 verschenen nota „Huisvesting alleenstaanden en tweepersoonshuishou dens" betekende een belang rijke stap vooruit, maar toch zal het vele jaren duren voor dat het nieuwe overheidsbe leid vrucht begint af te wer pen. Tussen 1976 en 1981 zou den veertigduizend wooneen heden beschikbaar moeten komen, zowel door verbouw als nieuwbouw, maar van de vierduizend eenheden die voor vorig jaar beloofd waren kwamen er slechts vijfhon derd gereed. Van de tiental len miljoenen guldens die be schikbaar waren, is nog niet de helft gebruikt. Arthur Verdellen van het Landelijk Overleg Bijzonde re Huisvesting meent dat de rijksoverheid aanvankelijk te weinig heeft gedaan om het bouwprogramma voor Jongeren van de grond te krij gen. Het laatste jaar Is dat wel verbeterd onder meer door verruiming van de sub sidie- en bouwvoorschriften. In bijna alle grote gemeenten zijn stuurgroepen gevormd, waarin behalve de gemeen ten ook woningbouwvereni gingen en organisaties van Jongeren deelnemen. Over hoofd gezien Maar het blijft moeilijk de mentaliteit op het gebied van de Jongerenhuisvesting te veranderen. Veel woning bouwverenigingen en ook ge meenten bouwen het liefst Geen kamer, dan maar in een tent, dachten deze eerstejaars-studenten in Wageningen. "voor gezinnen. Niet alleen bij de plannen voor verbouw en nieuwbouw, maar ook bij de herverdeling van de bestaan de woningvoorraad worden de Jongeren nog teveel over het hoofd gezien. Staatssecretaris Van Dam heeft aanvankelijk de ge meenten een beetje de schuld gegeven van het geringe suc ces van zijn nota. Het geld om te bouwen is er wel (er ls zelfs een klein „stuwmeer- tje"), maar plaatselijke in stanties zouden te laks zijn met het maken van bouw plannen. De laatste tijd toont Van Dam wat meer begrip voor de problemen die zich voordoen. Het blijkt zeer tijd rovend om goede plannen te ontwerpen en uit te voeren. Sociale eisen Een ander probleem bij de bouw van woningen voor Jon geren ligt In de sociale eisen die hieraan tegenwoordig worden gesteld. De bouw van grote woontorens in bulten de stad gelegen Jongeren- ghetto's wordt steeds minder aanvaardbaar geacht. Dat betekent dat er op kleinere schaal gebouwd moet wor den wat kostenverhogend werkt. Volgens ruwe becijferingen bedraagt de totale behoefte minstens 330.000 wooneenhe den. Andere schattingen ko men uit op 400.000 of meer. Het is duidelijk dat zelfs de meest ambitieuze bouwpro gramma's op korte termijn geen oplossing bieden. Daar om blijft de onderverhuur van kamers voorlopig nood zakelijk. Minder bereidheid De bereidheid van particulie ren om kamers te verhuren neemt echter af. Daarvoor zijn verschillende oorzaken aan te wijzen. De mensen stellen steeds hogere eisen aan hun woonruimte en pri vacy De Individuele huur subsidies maken het verhu ren van kamers ook minder noodzakelijk. Het is zelfs zo dat iemand die een kamer wil verhuren de kans loopt zijn huursubsidie te verspelen. Acties om het aanbod te sti muleren hebben nog weinig succes gehad. In Groningen .leverde een advertentiecam pagne vijftien reacties op. De eerste televisiespot van het ministerie van volkshuisves ting leverde de centrale post van de MAI ln Amsterdam (020-248905 of 248906) veertig reacties op. Een druppel op een gloeiende plaat. In de aardappelzetmeel-sector is Avébé inmiddels met een omvang rijk plan bezig dat een algehele her structurering van de produktie in houdt. Wanneer dat plan in 1981 is uitgevoerd, waarvoor in totaal een half miljard gulden benodigd is, zal dat concern nauwelijks meer afval water produceren. Koninklijke Scholten Honig heeft ook plannen op tafel gelegd, maar over de financiering daarvan vindt nog overleg plaats met de rijksover heid. Volgens het rapport van de stuurgroep is van de meeste bedrij ven ln de papier- en kartonindustrie reeds bekend welke zuiveringsmaat regelen er nodig zijn. Maar in de massief-kartonindustrie doen zich voornamelijk economische proble men voor. Vooral niet-geïntegreerde bedrijven hebben het moeilijk. Er wordt momenteel door een begelei dingscommissie op initiatief van het ministerie van economische zaken naar oplossingen in deze sector ge zocht. In verband hiermee is ook aan het organisatiebureau gevraagd een eventuele samenwerking tussen bepaalde bedrijven te onderzoeken. Zoals bekend heeft minister Wester terp inmiddels begin deze week de concept-vergunning inzake de lozing van afvalwater op de zogenaamde smeerpijp ter inzage gelegd. Volgens die concept-vergunning zullen zes bedrijven geen toestemming krijgen om op 1 oktober op de smeerpijp te gaan lozen. VLISSINGEN (ANP) De 3J-jarige kapitein R. Huiskens en de 55-jarige matroos A. B. Jonckman, beiden uit Souburg, zijn gisteren om het leven gekomen. Toen zij hun werk aan boord van de sleepboot Schelde- poort 3 die in de Sloehaven bij Vlls- singen lag, wilden beginnen, deed zich een explosie ln het achterschip voor. De rijkspolitie te water vermoedt dat de oorzaak moet worden ge zocht in het ontsnappen van gas uit een slang, die woensdag na snij- werkzaamheden ln het achterschip was achtergebleven. Een derde op varende was in de machinekamer en bleef ongedeerd. ARNHEM (ANP) - Een 64- Jarige inwoonster uit Arnhem is gistermorgen op het politie bureau in haar woonplaats be land, nadat ze na een aanrij ding herhaalde malen was doorgereden. De vrouw had op de Wester- voortsedijk in Arnhem geen voorrang verleend aan een au tomobilist uit, Dodewaard en botste tegen de rechterzijkant van zijn auto. Toen de man zijn behoorlijk beschadigde auto langs de weg wilde plaat sen om de schade te regelen, maakte de vrouw dat ze weg kwam. De man reed haar enke le honderden meters verder klem. Overeengekomen werd dat de politie zou worden gebeld, maar tijdens het telefoontje reed de vrouw weer weg. Op weg naar Westervoort kwam de man uit Dodewaard tot zijn verbazing de vrouw weer te gen. Hij wist haar auto onder de nog in aanbouw zijnde nieu we Rijnbrug voor de tweede maal klem te rijden. De politie werd gewaarschuwd maar de vrouw wist weer te vluchten. Tenslotte kon zij met de poli tiewagen en de automobilist uit Dodewaard op haar hielen voor de derde en laatste keer worden klemgereden. De poli tie nam haar mee naar het hoofdbureau en besloot de vrouw opnieuw een rijproef te laten afleggen. Zij heeft nog geen verklaring gegeven voor haar gedrag. ,,Je kunt leuk met hanr spelen, maar je moet haar niets in de weg leggen

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 3