Geweld maatschappelijk verschijnsel De triomf van het ijdele onbenul De jungle breekt los Manuscript over Arnhem in oorlog in '78 klaar Wasmiddelen vervuilen het oppervlaktewater ï£rl iiit-rrl aiuVra MORGEN ETEN WE BIJ KOK -Bistro- „Le bon Ton Q BUFFALO BILL Day of the animals Toezegging van b en w Overvallers gepakt Motorrijder (19) verongelukt Stoffelijk overschot vrouw gevonden Vuilniskatjes Waarschuwingen op spuitbussen verplicht Geopend Bar Bistro Pierrot ...ik beloof je van de houtskoolgrill Restaurant „JOEGOSLAVIË" TROUW/KWARTET H 11 Dahlia schiet vanuit de zeppelin achtervolgers neer. Sinds geweld een niet meer weg te denken element in onze samenleving is geworden, is men het ook gaan gebruiken in de vorm van „amusement". Dat kon niet uitblijven. Niet dat amusement in geweld bete kent, dat mensen er plezier om zouden hebben. Wie in de bio scoop naar gewelddadigheden of wreedheden gaat kijken, doet dat niet, omdat hij zich met de bedrijver van geweldda digheid of wreedheid wil ver eenzelvigen. Het „amusement" schuilt voor een zeer groot deel in de onbewuste wens, iets te ondergaan van de span ningen die gewelddadigheid op roept. Door beleven van de spannin gen wordt ook de mogelijkheid tot begrip groter. Tot op zekere hoogte is de belangstelling van de bioscoop bezoeker voor gewelddadigheid mede te verklaren door de wens in zicht te krijgen in de krachten, die in onze samenleving met elkander tot brute confrontatie overgaan. Samenvatting In de film Black Sunday van John Frankenheimer zijn die krachten aan de ene kant geestelijke ge stoordheid van een individu, aan de andere kant politiek nationalistisch fanatisme. Het zijn typisch de krach ten, die in de gewelddadigheden van terrorisme, kapingen en moordaan slagen een uitermate trieste en alar merende statistiek opleveren. Tegen Het beslissende gevecht tussen Buffalo Bill en Sitting Bull Eén van de kostelijkste films in het nieuwe bioscoopprogramma is Robert Altmans Buffalo Bill and the Indians. Een met zeer losse hand gemaakte ironiserende revue van de Amerikaanse geschiedenis. De geschiedenis, zoals die bepaald is door de romantiek van het pionierende westen: de romantiek van cow boys, trappers, indianendoders als generaal Custers en Buffalo Bill, de Indianen zelf. Het is een Amerikaans geschiedenisbeeld, dat speciaal door de film populair is geworden. Geschiedenis als een show. De historische werkelijkheid van Buffalo Bill wordt in de film tot nihil j gerelativeerd. Hij is in wezen de uit- vinding van een legenden-maker, een zekere Buntline (Burt Lancas- ter). Getroffen door het neerleggen van een buffel door een jonge knaap, William Frederick Cody, voorspelt Buintline Cody roem onder de pio- niers onder de naam Buffalo Bill. Deze roem blijft, door verspreiding van vele sterke verhalen, niet uit. En i als Buffalo Bill dertig is, is het volle- dige „circus Buffalo Bill" geschapen. j Buffalo Bill (een uitstekend uitge- voerde creatie van Paul Newman) wil in zfjn circus met alle geweld de i hoofdrol spelen. In dat circus de relativering van het hele pioniers westen tot een arena gebeurt alles wat volgens de romantische legen- den in het westen is gebeurd: over- vallen op postkoetsen, indianenge- vechten, aanvallen van indianen op eenzame blokhutten, met als meest geliefd indiaans vermaak het roven van vrouwen. En te midden van dat talles staat DE Amerikaanse held, I Buffalo BUI. Bill is van aUes in de film. Maar, een opera-figuur; wat door Altman zijde- lings voor verbeeld door BB te laten vergczeUen door een opera-zangeres. Als de held vermoeid is, troost de zangeres hem met een aria. <Los zand 1 Men hoeft in de film geen aaneenge- sloten verhaal te verwachten. i Schijnbaar hangt alles als los zand i^aan elkaar. Maar waar het om gaat deze achtergrond gezien is „Black Sunday" ook niet zo maar een füm. Zij is een samenvatting, in fantasie, van veel emotionele motiveringen tot geweld in de maatschappij. De geestelijke gestoordheid van een individu is, in „Black Sunday", te herleiden tot massale officiële ge welddadigheid, h*t oorlogsgeweld in Vietnam. De püoot Lander (Bruce Derne) is bij het zoeken per helikop ter naar Amerikaanse vliegeniers die bij bombardementsvluchten boven ■Noord-Vietnam zijn neergeschoten, door de Vietnamese luchtafweer neergehaald. Tijdens zijn gevangen schap heeft hij een grondige hersen spoeling ondergaan. Hij is daardoor mentaal al aangetast. Maar de ergste klap krijgt hij na terugkeer in Ameri ka waar zijn vrouw hem in de steek laat. Het wekt bij hem een onbe heerst ziekelijke haat tegen het Amerikaanse volk. Het geweld, dat hem is aangedaan, wil hij met over treffende munt aan de natie terugbe talen. Fanatisme Het poUtiek fanatisme is geconcen treerd op twee figuren de Arabi sche terroriste Dahlia (Marthe Kei ler) en een kapitein van de Israëli sche geheime dienst Kabakov (Ro bert Shaw). Dahlia, die de psychi sche geschiedenis van Lander kent, heeft relaties met hem aangeknoopt om, gebruik makend van zijn haat gevoelens, het Amerikaaiise volk door geweld onder druk te zetten. In deze opzet wordt zij versterkt door een moorddadige aanval van Kaba- kovs geheime dienst op haar groep, die in Libanon is gehuisvest. Bij die aanval worden ettelijke van haar medestrijders (leden van de Zwarte September) gedood. Lander, die een vernuftig technicus is, heeft een wapen uitgevonden, waardoor, in een geconcentreerde Onze filmredactrice Willy Wielek-Berg is met vakan tie. Tijdens haar afwezig heid wordt deze rubriek verzorgd door filmcriticus Dick Ouwendijk. aanval binnen een beperkte ruimte, duizenden doden kunnen vaUen. Voor die ruimte is een stadion in Miami uitgekozen, dat 80.000 men sen kan bevatten en zeker volledig bezet zal zijn bij de jaarlijkse rugby wedstrijd voor de Super Bowl. Lan der, die piloot is op een Good Year luchtschip weet zich met de hulp van Dahlia van dat luchtschip meester te maken. Vanuit de zeppelin zal hij zijn moordend wapen op de bezoe kers in het stadion richten. Geijkt patroon Wat haar technische methodiek be treft is de film volledig afgestemd op het geijkte patroon de voorberei dingen voor het uitvoeren van de moordende aanval vorderen met ter gende precisie. De kijkers verwach ten niet anders dan dat voor de arge loze toeschouwers het noodlot in alle verschrikking zal toeslaan. Tegelij kertijd worden zij in zo eng mogelijk contact gebracht met de tegenstrij dige spanningen. Aan de ene kant de autoriteiten, die de ramp willen voorkomen; aan de andere kant de terroristen, die zich zelf opschroeven tot een genadeloos en verblind idea lisme. Men hoeft niet lang te raden om te weten waar de dood ten slotte echt zal toeslaan. Dit technische aspect van de film is qua uitvoering perfect te noemen. Maar daarbovenuit gaat de sugges tie van de menselijke onmenselijk heid. Als er schuld is, dan ligt die niet onmiddellijk bij de terroristen, maar in de omstandigheden die hen enerzijds tot waanzin en anderzijds tot verblinde verbetenheid hebben gedreven. Die omstandigheden zijn politiek en maatschappelijk. Daar om liggen gevaren en schuld voorbij de bedrijvers van het terrorisme in „Black Sunday". Zij liggen bij poli tiek en samenleving. Calypso en City 2; leeft. 16 j. is, de typering van het algemene Buffalo Bill-achtige Amerikaanse' heldendom. Het is kwasi genereus, in werkelijkheid is het ijdel en zelf-, zuchtig. De indiaan, geïndividualiseerd in Stichting Bull, is Buffalo Bills tegen strever. Niet eens door wilde activi teiten (daar is door de historische indianenmoorden, met generaal Custers als exponent, zeer degelijk een einde aan gemaakt), maar uit sluitend door er te zijn. Trots en zwijgzaam. Buffalo Bills zelfgenoegzaamheid wordt enorm geprikkeld door de kal me zelfverzekerdheid van Stichting Bull. Bill is bereid om Stichting Buil in zijn circus te halen en hem de bescheiden bewondering te laten er varen, die van de circusbezoekers uitgaat naar de underdog. Maar de indiaanse underdog wordt op de duur een hinderlijke spookverschij ning. De strijd tussen Buffalo Bill en Stichting Buil wordt aan het einde van de geschiedenis op het mo ment dus, wanneer alles fabel is ge worden beslecht door een tweege vecht. Een show-gevecht, waarin de indiaan natuurlijk het onderspit moet delven. Buffalo Bill triomfeert. Voor de toeschouwer: de triomf van het ijdele onbenul op naturlijke menselijke waardigheid. Die triomf bevat al het venijn, dat Altman be stemd heeft voor het geliefde wes tern-geschiedenisbeeld, dat Amerika over zich zelf gevormd heeft. Alhambra 1, alle leeft. Van een onzer verslaggevers ARNHEM Burgemeester en wethouders van Arnhem ver wachten dat nog in 1978 het manuscript kan worden afgerond met betrekking tot het reilen en zeilen van de Geldersse hoofd stad in de jaren '40-'45. Dat hebben zij gisteren meegedeeld na -een onderhoud met de oud-journalist P.C. Heiser, die bij herha ling heeft aangedrongen op een officiële geschiedschrijving wat de Arnhemse oorlogsjaren betreft. Het gemeente-archief heeft hiervoor reeds in 1959 een opdracht ontvan gen. Er wordt nu blijkbaar haast achter gezet. De heer Heiser heeft, zoals wij eerder meldden, het gemeentebestuur laten weten, dat hij prijs stelt op een spoe dige publikatie van Arnhems weder varen in de jaren '40-'45. „Het aantal mensen, dat er zelf bij is geweest en dat het nog kan na vertellen, wordt steeds kleiner," aldus de heer Heiser. Met name is hij ook geïnteresseerd in de evacuatie van 90.000 Arnhem mers, een week na de aanvang van de Slag om Arnhem, in september '44. Zelf is hij van mening dat deze volksverhuizng tegen de bedoeling van „Londen" in heeft plaatsgevon den op grond van een door een nogal onbekende Duitse officier gegeven opdracht, die daartoe niet bevoegd zou zijn geweest. Volgens burgemeester en wethou ders is aan de opdracht, die het ge meente-archief in 1959 kreeg voor het beschrijven van de Arnhemse oorlogsjaren, sindsdien regelmatig gewerkt. Nog steeds komen er gege vens binnen, ondermeer van Duitse zijde. Met de systematische verwer king van het materiaal kan binnen kort een begin worden gemaakt. De heer Heiser gelooft er niet erg in dat er regelmatig aan Arnhems geschie denis '40-'45 zou zijn gewerkt; maar is eerder geneigd aan te nemen dat recente publikaties in de pers de zaak in een stroomversnelling heb ben gebracht. BOXTEL De politie van Boxtel heeft twee jongens van 15 en 16 jaar uit deze plaats aangehouden, die de gewapende overval zouden hebben gepleegd op een postagentschap in Alphen een maand geleden. De over vallers. die de kassier bedreigden met een omgebouwd alarmpistool, gingen zonder buit op de loop omdat er mensen het agentschap binnen kwamen. Day of the animals, zoals dit geval eigenlijk heet, is het te gendeel van Dierendag. Dat komt door de spuitbussen. Die tasten de ozonlaag aan. En in deze film is het zo ver. De zon prikt de dieren waanzinnig. Ratten bijten de sheriff en zijn hond gromt. Zo erg is het al in de beschaafde wereld. Toch strekt een ongeregeld stel eigenwijze toeristen nog de ber gen in. Daar worden zij van alle kanten bespied door uilen, arenden en ander gevogelte met felle oogjes. En omringd door wolven, coyotes, beren, lynxen, en zelfs herdershon den, want die zijn 's mans beste vriend ook niet meer. Op onver wachte plaatsen kronkelen op ho pen gelegde slangen. Er loopt af en toe ook een monsterachtig vergrote, zwaar behaarde, vogelspin over het doek, maar dat zachte beest doet verder niets. De andere dieren val len om de beurt aan. Omdat de film niet geheel volgestopt kon worden met gegrom, gejank, gegil en ge vecht, zijn er ook delen, waarin de toeristen elkander toespreken over eten, de zin van het leven, liefde, opvoeding en over vooroordelen, want er zijn een zeer eenvoudige gids en een wijze Indiaan bij. De dames en heren verliezen evenwel door de zonnesteek ook telkens hun kalmte. Dat wordt dan ruzie over alles en nog wat. Eén man, van het begin af een naarling, komt tot woord. Als hij bij een hevig onweer ook nog wil verkrachten wordt dat hem. net bijtijds en voor immer, belet door een bruine beer. Na zo'n menselijk voorval beginnen de beesten weer. Er waren, toen wij het allemaal aanzagen, een paar ac ties verwisseld, de volgorde klopte dus niet, maar dat maakte niets uit. Regisseur William Girdler was toch al geen beste verteller, en hij had zijn acteurs ook niet mee, behalve een klein somber meisje dan. De dieren zijn natuurlijker. On danks een boel narigheden en enke le slachtoffers loopt het uiteraard nog redelijk goed af. De ozonlaag herstelt zich. Maar de verhitte brei nen die zulke onzin verzinnen om ons te vermaken zullen wel blijven. Ber Huising (Van een onzer verslaggevers) DORDRECHT Op de Rijksweg 16, even voorbij de Moerdijkbrug in de richting naar Dordrecht, is de 19- jarige Dordtenaar G. v.d. Bor met zijn motorfiets gegrepen door een trekker met oplegger, bestuurd door de 51-jarige P. van M. uit Dordrecht. ROTTERDAM In de Rijnhaven heeft de rivierpolitie in Rotterdam het stoffelijk overschot gevonden van de 55-jarige Adriana C. Tullens uit Amersfoort. De vrouw werd sinds 16 augustus vermist. Volgens de politie zijn er geen spo ren, die op een misdrijf wijzen. ROTTERDAM In een vuilcontai ner aan de Geuneburg heeft de poli tie een vuilniszak aangetroffen met zeven pas geboren katjes. De beest jes zijn overgebracht naar een Hoog- vlietse dierenarts. Enkele diertjes zijn aan de gevolgen van hun avon tuur bezweken. DEN HAAG Het CDA-Kamerlid Van Dam heeft minister Pronk (ont wikkelingssamenwerking) gevraagd of hij mogelijkheden heeft tot hulp aan de uit Angola uitgeweken Portu gezen in Portugal. In vragen wijst het Kamerlid op de erbarmelijke toestand, waarin deze vluchtelingen zich bevinden. Het vervangen van deze wasmidde len door fosfaatloze middelen zal een belangrijke vermindering van de vervuiling tot gevolg hebben. Voor het overige deel van deze 80 procent geldt het de lozing van menselijke uitwerpselen. Deze feiten staan in een lijvig rap port van de Provinciale Waterstaat in Noord-Holland, gewijd aan fosfaat in het water. Het rapport zal in de statencommissie „Verontreiniging Oppervlaktewateren 7 september, 10 uur worden behandeld. Het rapport zegt, dat de hoeveelheid menselijke uitwerpselen kan worden teruggebracht door verandering van voedingsgewoonten, maar er wordt aan toegevoegd, dat deze verande ring in de praktijk moeilijk tot stand kan worden gebracht. Behandeling van afvalwater in een Van onze parlementsredactie DEN HAAG Op spuitbussen moet voortaan duidelijk, in het Ne derlands, worden gewaarschuwd te gen de gevaren van brandbare drijf- gassen. Bovendien moeten duidelijk veiligheidsvoorschriften worden aangegeven. De Shell Harmonie en het Shell Dansorkest treden zondag 21 au gustus om 14 uur in het park „De Houtkamp" in Leiderdorp op De harmonie en het dansorkest staan onder leiding van P. Engels. Bij slecht weer wordt het concert in de sportzaal ..Op Dreef". Van Al- phenplein in Leiderdorp ge houden. Rapport Provinciale Waterstaat: Van een onzer verslaggevers HAARLEM De belangrijkste belasting van het oppervlakte water met fosfaten wordt, voor wat de provincie Noord-Holland betreft, geleverd door het huishoudelijke afvalwater, namelijk 80 procent. Van deze hoeveelheid komt ruim de helft voor rekening van de fosfaathoudende wasmiddelen. rioolwaterzuiveringsinstallatie geeft, een fosfaatreductie van 30 tot 60 procent. Het is technisch mogelijk om door speciale maatregelen (de- fosfateren) een verdere reductie tot 95 procent te bereiken. Hoogste prioriteit Waterstaat Noord-Holland komt tot de conclusie, dat thans in het alge meen de hoogste prioriteit moet wor den gegeven aan de bouw van oxyda- tief-biologische zuiveringsinstalla ties. Voor oppervlaktewateren in na tuurgebieden zou deze maatregel eerder moeten worden getroffen dan voor die in stedelijke gebieden. In het rapport wordt voorts nog opge merkt, dat defosfateren het subpro bleem vergroot en dat ook dattrvoor naar een oplossing moet worden gezocht. Héél anders! Bagijnestraat 23-25. Tel. 070-659691 Keuken open van 12.00-14.00 en van 18.00-22.00 uur. Franse Keuken Specialiteiten. 's Maandags gesloten. Waar wi| in een rustige sfeervolle omgeving gaarne aan uw culinaire wensen willen voldoen Betredende huwelijksdiners, jubilea e.d zullen wi| gaarne do details tevoren met u bespreken Tevens hebben w<| r u beschikbaar, ruimte voor het houden van recepties en vergaderingen ROMANTISCH RESTAURANT B0ER0ERIJ IN DEN HOUTKAMP v. Dlopeningenlaan 2 Leiderdorp Teletoon 071-891288 Maandag gesloten Lid vereniging Romantisch Tatelen. Wassenaarsestr. 119, Scheveningen. Telefoon 55.92.13. Wij zijn geopend di. t.m. vrijd. van 12-14 uur en van 18-22 uur. Zat van 18-22 uur. Zondags en maandags gesloten. Beleel Uw vakantie naar Joegoslavië voor de tweede keer door een gezellig etentje in NOORDEINDE 138A DEN HAAG TEL 60 64 13 Tifie cX.ouse of^dfioids CULINAIR AN0ERS Iedere avond gele genheid tot dansen met Herman Wege- wijs aan de plano. Vrijdags én zaterdags wordt hij verge zeld door een violist 5-fan/ren menu s f 42. SO (incl. apéntiel en koffie) levens a la cane Tafelreserveringen: Tel. 070-644771 Holstraat 4, Dan Haag Zondags gesloten DEZE RUBRIEK VERSCHIJNT EENMAAL PER TWEE WEKEN Inlichtingen kant. Rotter dam Nita de Vries. Tel. 010-115588. Kantoor Den Haag Lla Meloen, tel. 070-469445.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 11