General Electric schoot tekort Een spaarder kan in principe drie kanten op: Uit brieven van lezers Peter von Meijenfeldt (milieu-federatie): bij sluiting is niemand gebaat Fouten opsporen en verhelpen Vliegtuigje stort neer: piloot dood lijk koopt na )roeven auto's lit Rusland Vliegen naar de VS goedkoper Niet vastzetten. Vastzetten en toch aan kunnen komen. Echt vastzetten. 7% De Amro Bank is er vooralle spaarders. 'Alles plakt als It binnen zo warm is'. DINSDAG 16 AUGUSTUS 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet ADVERTENTIE door Hans Schmit Toch liet het bedrijf toen, in een kleurige folder, de omwonenden we ten „dat de nieuwe fabriek een der schoonste en veiligste ter wereld zal worden". Die uitspraak is drie jaar later achterhaald, nu snel achter el kaar de gebreken van het bedrijf aan het licht treden. Het begon op 13 januari van dit jaar. Op die dag stak het bedrijf voor de Raad van State in Den Haag, tijdens de behandeling van een beroep van milieugroepen tegen de lozing van afvalwater op de Oosterschelde, opnieuw het verhaal af over hoe schoon en hoe veilig General Electric is. Tijdens die zit ting echter werd een vertegenwoor diger van het bedrijf enkele keren aan de telefoon geroepen naar later bleek om te worden ingelicht over de ontsnapping van fosgeen, waardoor achttien mensen in het zie kenhuis moesten worden opgeno men. De vertegenwoordigers van het bedrijf zwegen op de zitting over dit voorval, maar toen de voorzitter van de afdeling rechtspraak van de Raad van State, dr. M. Troostwijk, later van het ongeluk hoorde, riep hij de partijen opnieuw bijeen. De ontsnapping van fosgeen was het begin van een reeks gebeurtenissen, die een totaal ander beeld hebben opgeroepen van General Electric. De Raad van State bepaalde dat de zingen op de Oosterschelde in juni loesten zijn afgelopen, m&ar in april [al werden de lozingen op last van 'Rijkswaterstaat stopgezet omdat enkele normen voor het afvalwater meer dan zestien keer werden over schreden. Overigens moet de Raad ba van State zich nog uitspreken over iakeen verzoek de lozingen op de Oos- bterschelde te hervatten. Vervolgens i h; kwam aan het licht dat in het bedrijf drie grote en dertieri kleinere bran den waren geweest en dat de afgelo pen maanden grote hoeveelheden giftige gassen (zeshonderd ton ben- wen en vier- tot vijfhonderd ton me- thyleenchloride) zijn ontsnapt. H Misrekeningen De gevolgen zijn bekend: de buurge- ejmeente Halsteren weigert iedere me dewerking aan nieuwe plannen tot uitbreiding van General Electric: de afdeling waar de gasontsnappingen plaatsvonden is op last van de com missaris van de koningin in Brabant, Van der Harten gesloten; plaatselij ke bestuurders die het volste ver trouwen in het bedrijf hadden, zijn der geschokt: gezagsdragers verschuilen zich, schuiven verantwoordelijkhe den af. Peter von Meijenfeldt, coördinator van de Brabantse Milieu Federatie, is een van degenen die al lang tegen de gevaren van General Electric in het geweer komt: „Er is nu ineens veel kabaal rond de fabriek gekomen en de zaak wordt sterk in de emotio nele sfeer getrokken. Daar is nie mand bij gebaat. Ook bij sluiting van de fabriek niet. Er zijn fouten gemaakt: die moet je opsporen en verhelpen. De leiding van het bedrijf is duidelijk tekort geschoten en heeft de werkelijke gang van zaken steeds verdoezeld. De vergunningen volgens de Hinderwet en de Wet luchtverontreiniging hebben strak ke voorwaarden, waar het bedrijf zich niet aan kan houden. Het be drijf heeft misrekeningen gemaakt en blijkt bij lange na niet aan de eisen van bij voorbeeld zuivering te kunnen voldoen." Het verhaal van General Electric is niet bijzonder en niet nieuw. Zonder dat men zich al te veel zorgen maak te, werd overal in Nederland de loper voor de industire uitgelegd, zonder dat men zich al te veel zorgen maak te over veiligheid en vervuiling. Pe ter von Meijenfeldt: „In het begin van de jaren zeventig stond Brabant in het middelpunt van de belangstel ling van het bedrijfsleven, Bedrijven werden binnengehaald, maar niet goed opgevangen. Nu komt de twij fel: hebben we het wel goed gedaan? Nu wreekt zich het gebrek aan kern nis en mankracht bij de bevoegde instanties. Toen de bedrijven kwa men, bestond er gewoon niet vol doende kennis bij de gemeente om de situatie werkelijk te kunnen be oordelen. De bedrijven komen met een staf van ingenieurs en technici, het gemeentelijk apparaat is daar vaak niet tegen opgewassen, zowel wat kennis als wat mankracht be treft. Maar de gemeente moet wel allerlei vergunningen afgeven voor de bouw van installaties en voorzie ningen." Toezicht knelpunt Is bij de oprichting van een bedrijf en het daarvoor verlenen van ver- TEXEL (ANP) Op het vliegveld Texel is gisteren een klein reclame vliegtuigje neergestort en in brand gevlogen. De 22-jarige gehuwde pi loot Henk van Gorsel uit Zwolle is daarbij om het leven gekomen. Het ongeluk gebeurde toen de ma chine met een vanghaak een recla- mesleep tussen twee palen vandaan moest halen. Laagvliegend kwam de machine naderbij, maar vermoede lijk heeft de heer Van Gorsel daarbij iets te veel gas teruggenomen. Daar door zakte de snelheid van het vlieg tuig beneden de kritische grens en stortte neer. Onmiddellijk vloog het in brand. De brandweer van het vliegveld had het vuur binnen twee minuten bedwongen, maar voor de piloot kwam de hulp te laat. De machine was een Piper Cub van het luchtreclamebedrijf Roeper. Fan onze automedewerker PRONINGEN De Rijksautomo- iielcentrale heeft na uitgebreide Troeven een vijftigtal Lada's aange schaft. De auto's van dit Russische lerk zijn gekozen op grond van de tie tussen de kwaliteit en veilig- I en de prijs, als die voor alle luto's van de RAC gehanteerd fordt. Rijksautomobielcentrale wenst ien aantallen te noemen van aan schafte al dan niet Russische au- o's. Het commentaar van deze zijde luidt: „We kopen wagens van allerlei merken en we springen daar zo zui nig mogelijk mee om met gelden van het rijk". Lada-importeur Gremi te Gronin gen verklaart dat het om regelmati ge, individuele orders van de RAC gaat. „De RAC heeft uitgebreide proeven genomen, zoals bij elk merk gebeurt en de wagens die wij leveren bleken degelijk", aldus een woord voerder van Gremi die hieraan nog toevoegt: „In het verleden hebben wij al meer zaken met de RAC ge daan. Het gaat hier niet om een relatie met de Nederlandse regering en de Sovjet-Unie, maar om een relatie tussen de RAC en een Neder landse firma." De vijftig Lada's zijn onder meer in gebruik genomen door de dienst in voerrechten en accijnzen van het ministerie van financiën en tevens wordt nog onderhandeld over de aankoop van Lada's voor de contro le op de wegenbelasting. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De luchtvaart- maatschappijen, die lijndiensten onderhouden op de Noordatlan- tische routes, hebben overeenstem ming bereikt over een verlaging van het laagste lijndiensttarief op routes tussen Europa en de Verenigde Staten. Het gaat hier om de zogenaamde Apex- of vooruitboektarieven, die met ongeveer honderd gulden wor den verlaagd. Een retour Amster dam-New York wordt 925 gulden (nu nog 1036 gulden) en een retour Am sterdam-Chicago 1132 gulden (nu 1220 gulden). Behoudens regerings toestemming gaat de verlaging op 1 oktober in. De maatregel is tevens bedoeld als concurrentiemiddel met de „luchttrein" van de Brit Freddie Laker. TILBURG Jarenlang heeft het chemische bedrijf General Electric Plastics in Bergen op Zoom de bevolking en de bestuurders in West-Brabant kunnen voorspiegelen „schoon en veilig" te zijn. Toen het bedrijf in 1970 van start ging, strookte die verzekering nog wel met de werkelijkheid: in termen van vervuiling en veiligheid w9s het een vrij onschuldige plastic-fabriek, waarvoor de benodigdheden elders werden aangevoerd. Maar in 1974 breidde het bedrijf de activiteiten uit: wat eerst werd aangevoerd werd nu ook in Bergen op Zoom gemaakt en werd met gevaarlijker stoffen als chloor en fosgeen gewerkt. gunningen de overheid (gemeente of provincie) vaak de mindere van het bedrijfsleven, als het bedrijf een maal werkt, is vaak het toezicht een knelpunt Peter von Meijenfeldt: „Er zijn nogal wat instanties met het toezicht belast en waar precies de verantwoordelijkheden liggen, is niet altijd duidelijk. Bij General Electric zijn bij voorbeeld de provin cie, de arbeidsinspectie, de milieu inspecteur, de gemeente Bergen op Zoom, het Hoogheemraadschap West-Brabant, de directie Zeeland van Rijkswaterstaat en het Rijksin stituut voor de zuivering van afval water (RIZA) betrokken. Vaak wer ken die diensten naast en langs el kaar heen. Het afvalwater mag niet meer op de Oosterschelde worden geloosd, maar gaat van het gemeen teriool met een persleiding naar de Westerschelde. Uit de briefwisseling die wij over het toezicht en de con trole hierop voeren, blijkt dat het duidelijk is waar precies de verant woordelijkheden 'liggen. Ook .ver schuilen lagere Instanties zich ach ter hogere: de gemeente schuift de verantwoordelijkheid af naar de pro vincie, en als je dan de provincie vraagt op te treden, gebeurt dat vaak niet. Het argument is dan de gemeentelijke autonomie niet te wil len aantasten." ,Wat meer openheid' Tegen deze achtergrond moet ook de gang van zaken rond General Elec tric worden gezien. Met de mooie verhalen is het inmiddels uit: de on veiligheid en het gevaar van het be drijf kunnen door niemand nog wor den ontkend. Peter von Meijenfeldt: „Uit de reeks van onthullingen wordt wel duidelijk dat er al eerder bedrijfsongevallen zijn geweest. Maar hoewel ieder chemisch bedrijf bepaalde risico's met zich brengt, is General Electric niet zo'n moeilijk bedrijf, technisch gezien. Het is niet zo'n ingewikkeld bedrijf, er zijn al leen fouten en misrekeningen ge maakt die zijn verdoezeld. Trou wens, wat meer openheid zou geen kwaad kunnen. Een voorbeeld: bij de aanvraag weer afvalwater op de Oosterschelde te lozen, heeft het RIZA geadviseerd bepaalde lozingen toe te staan. General Electric heeft daarvoor twee brieven over de lozin gen en onder meer de toegevoegde chemicaliën aan de RIZA geschre ven. Die brieven zijn geheim, zodat ons bij het verzet tegen die lozingen belangrijke informatie wordt ont houden." Ofwel sparen en snel aan je spaargeld kunnen komen. Daar heeft de Amro Bank een Rente Spaarrekening voor, of het bekende Spaarboekje. Dat is simpel, overzichtelijk en heel flexibel. En u krijgt een rente van ^0/ Dat is sparen voor een hoge rente, maar in noodgevallen er toch aan kunnen komen. Daar heeft de Amro z'n Plus rekeningen voor. Alleen als u opneemt betaalt u 1 oC2l o opnamekosten over het opgenomen bedrag. En anders zijn ze goed voor maar liefst Dat is voor de spaarder die de allerhoogste rente wil. Maar dan ook voor lief neemt dat z'n geld langere tijd vastligt. Amro's Vaste Looptijd Rekeningen bijvoorbeeld gaan van 2 tot 6 jaar vast. En de rente varieert dan van 7 tot m Aruba Ik wil graag reageren op uw verslag van vrijdag 12 augustus. Ten eerste: de Arubanen zijn overgegaan naar 't streven naar onafhankelijkheid, na dat Nederland geweigerd heeft me dewerking te geven aan een aparte status, met direct banden met Ne derland bulten Antllliaans verband, voor Aruba. Dat de nieuwe regering naar „verzelfstandiging" streeft ge loven we niet. Wie garandeert ons dat na de onafhankelijkheid van de Nederlandse Antillen we niet de hui dige staatkundige structuur weer krijgen? Trouwens de heer Trinidad (Curacaoenaar) heeft 't regeer akkoord niet ondertekend, maar hij blijft wel het nieuwe kabinet steu nen. Zodat we de situatie krijgen, dat er geen nieuwe regering komt, maar de „verzelfstandiging" zal niet doorgaan, omdat 't niet de vereiste tweederde meerderheid haalt door toedoen van de heer Trinidad. Mooi politiek spel!! Wij beschouwen dit „verzelfstandiging" als een voorlopi ge „zoethoudertje!" U schrijft dat de heer Croes onduidelijk is met wat hij wil. Dat is niet waar, want de heer Croes heeft meer dan duizend keer, en ook op de Nederlandse tele visie verklaard dat Aruba complete onafhankelijkheid wil, omdat Ne derland niet wil werken naar de ver wezenlijking van een aparte status voor Aruba. De strijd van de Aruba nen berust niet op racisme, zoals U beweert; wij kunnen er toch niets aan doen dat 't andere mensen zijn. Trouwens onze strijd is niet gericht tegen het Curagaose volk maar te gen 't systeem. Een systeem waar Curacao ons alles kan opleggen, waar onze projecten worden afge keurd alleen omdat ze concurerend zijn voor Curagaose projecten. Wij willen best delen met andere minder goed bedeelde eilanden, maar laat ons zelf bepalen hoe we willen hel pen. Nederland bepaalt toch zelf hoeveel hulp er aan ontwikkelings landen gegeven wordt? Dat bepalen de ontwikkelingslanden toch niet? Alle meerderheidspartijen van de ei landen nemen deel aan de nieuwe regering, alleen Aruba niet. Een aan vaardbare regering kan uitsluitend gevormd worden op basis van de verkiezingsuitslag. Zo is 't ook in Nederland of niet? Korte duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/Kwartet. Postbus 859. Amsterdam. Bij publikatie wordt de naam van de schrijver vermeld. Ede C. E. Croes JPSS In de berichtgeving over de zitting van het centale comité van de wereldraad wordt de nieuwe in zwang gekomen term JPSS (Just, participatory and sustainable socie ty) vertaald met rechtvaardige, open en houdbare samenleving. De vertaling van participatory door „open" lijkt mij minder Juist en ik zou het jammer vinden wanneer deze vertaling Ingang vond. De term JPSS moet de uitdrukking „respon sible society" vervangen en het woord participatory geeft daarvan de kem nog beter weer nl. de betrok kenheid van alle leden van de ge meenschappen bij de verantwoorde lijkheid voor de gerechtigheldsver- werkelijking door bestuur en bezit, waardoor een vreedzame en leefbare wereld geschapen kan worden. De vertaling „open" laat van die be trokkenheid en gemeenschappelijke verantwoordelijkheid te weinig voe len en men zou dan ook beter kun nen spreken van een rechtvaardige, verantwoordelijke en houdbare sa menleving. Is het echter wel nodig dat men steeds komt met nieuwe termen voor een oud, ver, begerens waardig doel nl. integrale democra tisering van alle menselijke gemeen schappen overal op aarde en voor alle levensgebieden zodat de Sja- loom steeds beter verwerkelijkt wordt? Amsterdam J. W. E. Riemens Os Van der Kam U meldt, dat ds. Van der Kam is overgegaan maar de doopsgezinden vanwege het volstrekt open karak ter van hun broederschap. Gaat het dan om theologische óf om zuiver psychologische verschillen? Waar om dié eenzijdige voorkeur van de „open signatuur" in de hervormde kerk? Dit is een openheid welk nauw verwant is aan Jung's extraversie: naar buitengekeerdheid! Maar kent ds. Van der Kam dan de voor chris tenen uitermate wijze en belangrij ke bezwering van Jung niet name lijk: „Wees niet met blindheid gesla gen, kies niet op ethische en niet op religieuze gronden voor introversie (naar binnen gekeerdheid) en ook niet voor extraversie, want beiden dragen dezelfde risico's in zich om en de waarde van de een is de on waarde van de ander"!?! De vrijzin nige professor J. Lindeboom heeft er in 1924 al op gewezen hoe er kerkelij ke verschillen ontstonden omdat de rechtzinnigen kozen voor middel puntzoekendheid en de vrijzinnigen voor middelpuntvliedenheid Ds. Van der Kam misleidt zichzelf als hij meent, dat hij in plaats van een psychologische of ideologische, een théologische keuze heeft gemaakt. Vooral daarom kan het, zoals de verslaggever terecht aan het slot met een voorbeeld aantoont, „zo in gewikkeld gaan"! Amstelveen C. van Altena Gaarne Ik heb me verbaasd over de ongenu anceerde opmerking (in artikel 2, de kerken en het militarisme) van Al- dert Schipper, dat het stemmen op WD of CDA betekende: „Geloof in geweld". Ook al willen deze partijen meer geld uitgeven voor onze defen sie, is het in strijd met alle feiten en alle motieven daartoe om te sugge reren dat „men" dan in geweld ge looft. Er is ook nog zo iets als de „onbruikbaarheid van de onmisbare wapens". Uw opmerking heb ik zeer onheus gevonden en ze miskent ook de worsteling van vele CDA-kiezers met het probleem van de bewape ning. Ook al kiest men voor het op peil houden van het Nederlandse leger, dan wil dat beslist niet zeggen dat men dan voor geweld kiest en/of er in zou geloven. Als men zó mede burgers kwalificeert, maakt men zich mede schuldig aan het door u, terecht, bestreden geweldsdenken. Delft D. van Santen Gaarne Door het woordje „gaarne" toe te voegen, als hij stelt dat het CDA „gaarne de defensie-uitgaven wat verhogen wil" gaat A. Schipper in de fout. Zulke woordjes worden veel gebruikt om een niet-gedeeld stand punt subjectief net even bij te kleu ren. „Gaarne" miskent de schroom, ja de tegenzin, waarmee christen mensen, ook in het CDA, de defensie als een noodzakelijke last, toch tor sen. Blijft de noodzakelijkheid van bezinning, bijv. zoals de Wereldraad die beoogt. Berkum C. A. Bos Bezuiniging De bezuinigingsplannen van pre mier Den Uyl zijn erg eenzijdig. Waarom is de regering zelf niet wat zuiniger? Is het nodig communisti sche landen te spekken met het geld van de gemeenschap? Waarom offe ren kamerleden en ministers ook niet wat? Den Haag G. de Munnik IADVERTENTIE Die benauwde lucht, die hitte binnen, dot hoelt tegenwoordig helemaal niet meer Een jaak die met j'n bjd meogeal heelt airconditioning En een zaak die bovendien waar voor z n geld wil. kiest Carrier Bel Nedairco. de importeur van Carrier apparatuur Ri|ndi|k 141 - Hazertwoude, tel. (U1714) 9010' nr. 1 te) wereld in airconditioning. Simpkins „Alleen de voorruit, Simkins Abortuswet Op 5 november 1976 presenteerde het bureau Lagendijk de resultaten van een enquête omtrent het CDA- en het WD/PvdA-ontwerp voor een abortuswet. „Trouw" van 6 novem ber gaf deze resultaten als volgt weer: „Meerderheid in Nederland te gen ontwerp abortuswet. Slechts 11 procent is het met het standpunt van socialisten en libera len eens: terwijl 79 procent zich kan vinden in het CDA-standpunt." Ver der bleek dat door de organisatoren van de handtekeningactie ten gun ste van abortus-op-verzoek 6000, door de organisatoren van de actie tegen vrije abortus 600.000 handte keningen aan de Kamer konden worden aangeboden, i.e. 100 maal zoveel. Op grond van deze gegevens is het duidelijk waar de volkswil voor en tegen is: Voor het CDA- en tegen het WD/PVDA-ontwerp. Om dat de PvdA stelt, dat zij de volkswil nauwkeuriger wil volgen, en meer macht verschaffen dan zulks vroe ger gebeurde biedt zich nu een unie ke gelegenheid aan de PvdA aan. om deze pretentie waar te maken, door het CDA-ontwerp over te ne men. Zo slaat men twee politieke vliegen in één klap: Men geeft als PvdA een onweerlegbaar bewijs, dat bij haar kamerleden de democrati sche gezindheid sterker is dan de egocentrische gehechtheid aan ei gen meningen: en men slecht één der geduchtste hindernissen voor de totstandkoming van een nieuw kabinet. Rotterdam drs F. de Mageihaes Mariabeeld (3) Met alle respect voor Maria, die toestond dat de Zoon van God on der haar hart geboren kon worden, waardoor God Zijn plan van volko men verzoening tussen God en de mens kon starten, is het ook zó. dat Gods Zoon later Maria liefdevol maar beslist afwees, als zij probeer de te bemiddelen in Jezus' Midde- laarsw^rk, of rechten wilde laten gelden op moederschap of familiere laties, Joh. 2:1 e.v. Matth. 12:46 e.v. Mark. 3:31 e.v. Lukas 2:49 en 50; Maria echter accepteerde Zijn ge zag. Ook is gebleken dat een. af en toe bloedend kruis een vernuftig verstopt buisje bevatte. Het lijkt mij goed om dat wenende beeld in Syrië stuk te slaan en te onderzoe ken, en dan maar een nieuw te ma ken, al verbiedt God het talloze ke ren In Zijn Woord, o.a. in de 10 Geboden, om zich voor houten of stenen beelden te bulgen of die te aanbidden. In de naam van Jezus zal alle knie zich buigen in de hemel en op de aarde, tot eer van God de Vader (Filippenzen 2 9 t/m 11). Rotterdam J. G. Labots-Klaver Andriessen In Trouw van 11 augustus lees ik tot mijn verbijstering dat de politieke toekomst van F. Andriessen onzeker zou zijn geworden, omdat hij de euvele moed had om tegen het soci aal economische pakket van Den Uyl te stemmen. Ik dacht dat zijn stem als pas gekozen volksvertegen woordiger net zo veel waarde had en zal blijven houden als die van de positieve stemmers. Als dat niet zo zal blijken te zijn, vraag ik me af. wat het verschil is met een dicta tuur. Trouwens, de heer Aantjes heeft indertijd tegengestemd toen het er om ging of er één. CDA-lijst moest komen. Maakt dat zijn poli tieke toekomst binnen het CDA on zeker? Bepaald niet, dat is al wel gebleken. Trouw heeft iets tegen Andriessen, lijkt het wel. althans tegen zijn politieke opvattingen. Dat vind ik jammer. Hij is de enige in Den Haag die Den Uyl nog enig serieus tegenspel weet te bieden. Van de VVD heeft Den Uyl niets te vrezen Sliedrecht J. H. Bade

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 9