Gezinszorg moet geen uitzendbureau worden TV-COMM ENTAAR Jaap Zwart FNV tegen plannen van Meijer Kunstgebit? Sexclub-eigenaars blokkeren uit protest Maastunnel Kranslegging bij monument voor gefusilleerden Bij botsing gedood Gestolen kunst teruggevonden in huis beeldhouwer Kunst- 10-daagse in Amsterdam FNV wil boycot van Bonuspool Radio vandaag Kareltje Knetter en de toverbubbel DINSDAG 16 AUGUSTUS 1977 RADIO EN TELEVISIE Trouw/Kwartet Asterix en de grote oversteek Bij ona in Utrecht was het mooi weer aondagmiddag en je kon fijn buiten kitten onder de bomen. Naar tegen vijf uur ben ik toch even binnen naar de televisie gaan kijken, want er kwam een kerkdienst van de vrijgemaakt gereformeerden in Amersfoort-West in het beeld. Het ging me niet om de preek, want daar had ik op dat moment helemaal geen behoefte aan. maar ik las in de omroepglds dat Jaap Zwart in die dienst op het orgel speelde. Nu. dat ging ervan langs. Alle registers gingen open en alle vingers dansten op de klavieren. Het orgel speelde met wat je noemt het volle werk en sleepte de gemeente mee in het psalmgezang. Ik kon niet nalaten om mee te zingen, want die vrijgemaakt gereformeerden hebben nog de oude psalmberijming en die ken ik ook uit mijn hoofd, met heel wat kerkgangers daar in Amersfoort-west was dat, zo zag ik. ook het geval. Ze hadden geen liedboek of een stencil nodig Ze zongen zo maar voor het vuistje weg. Jaap Zwart is een van de zonen van Jan Zwart, de vermaarde organist uit de Jaren dertig. Aanstaande zaterdag gedenken wij dat het honderd jaar geleden is dat hij geboren werd Vader Jan Zwart liep zich het vuur uit de sloffen voor de orgelspelerij in Nederland. Zijn zoon zitten thans dagelijks achter de klavieren, maar ze hebben weinig nieuws toegevoegd aan wat hun vader deed. Ze leven van zijn erfenis. De moet een uitzondering maken voor de schoonzoon van Jan Zwart en dat is dr Willem Mudde in Den Haag. Want die is vanuit de Lutherse Kerk wel degelijk met een stuk nieuwe orgelmuziek begonnen. Toch do£t het traditionele orgelspel van zo iemand als Jaap Zwart me wel wat. Vooral wanneer Je hem op zijn orgelbank aan het werk ziet en dat was bij de televisie ruimschoots het geval. Zelfs tijdens het plechtige moment toen de voorganger de gemeente zegende bij het einde van de dienst, zag Je Jaap Zwart volop in actie. Hij zette een nieuw stuk muziek klaar op zijn lessenaar, ging iets verstellen aan de registerknoppen en nauwelijks had de dominee amen gezegd of Zwart ketterde met zijn reeds opgeheven handen alweer op het orgel voor een pittige uitsmijter. Ook weer een psalmmelodie. Het speet me dat ze zo snel een eind aan de uitzending maakten. Wellicht kwamen ze met de zendtijd in de knoop, want dominee preekte nogal langdurig, maar daar heb ik, zoals gezegd, geen oordeel over, want ik luisterde er niet naar. Tijdens de preek permitteerde ik me namelijk een goed glas wijn met een rozenkweker in ons land, die op visite was. Hij is vele Jaren vrijgemaakt-gereformeerd geweest Hij kreeg echter herrie in zijn kerkelijke kring en stapte op. Hij luisterde zondagmiddag niet naar het orgelspel van Jaap Zwart, laat staan naar de dominee. Nu Ja, na afloop van de dienst zijn we allemaal naar boven gegaan en hebben we bij ons eigen Amerikaanse harmonium, dat nog een fraaie dubbele harp heeft, een paar psalmen gezongen. Nog even dit en dan hou ik er over op. Ik kreeg over wat ik kortgeleden zei over ondertitelingen en vertalingen van buitenlandse programma's ook een telefoontje van m'n collega Frans Oudejans. de perschef van de bisschop van Breda. Hij vindt, dat Je voorzichtig moet zijn met het inspreken van vertaalde teksten bij films en toneelstukken. Het is waar, want er gaat veel verloren van de echte taal, wanneer je alles maar klakkeloos zou laten napraten in het Nederlands. Maar dat bedoelde ik ook niet. Het ging me om de gesproken tekst bij allerlei buitenlandse programma's over dieren en planten. Ik blijf erbij dat die echt niet in het Engels hoeven. Jac. B. Looijen Van onze Haagse redactie DEN HAAG Instellingen voor gezinsverzorging mogen niet gaan werken als uitzendbureaus. De FNV zegt dit in een brief aan minister Boersma (Sociale Zaken). Met die brief keert de FNV zich te gen plannen van staatssecretaris Meijer een nieuwe vorm van hulpver lening in te voeren, de „alpha-hulp". De helpsters zijn daarbij niet langer in dienst van een instelling, maar van de hulpvragers. De instellingen zullen bemiddelen tussen die hulp vragers en de helpsters, zo was Meij er dit voorjaar overeengekomen met de centrale raad voor de gezinsver zorging. De FNV meent, dat de part time helpster wel in dienst van de Instellingen moet komen Eerder al zijn de plannen mede op aandringen van de FNV door de staatssecretaris verbeterd Meijer zegde toe, dat de „alpha-helpsters" beloond zullen worden op basis van het minimumloon. In geval van ziek te zal een uitkering gegeven worden. De verbeteringen echter leidden er toe. dat de centrale raad voor de gezinsverzorging de Invoering van de alpha-hulp voorlopig heeft opge schort Want zo stelde de raad vast. Veertig man weg bij willem Arntszhuis UTRECHT (ANP) Het Psychiatri sche ziekenhuis, Het Willem Arntsz huis In Utrecht zal zijn personeels omvang met ongeveer veertig man moeten verminderen tot ruim 270. De maatregel is volgens de directie noodzakelijk om de balans tussen inkomsten en uitgaven weer in even wicht te brengen. Oisteren heeft de directie de onder nemingsraad, de vakbonden en het personeel van een en ander op de hoogte gesteld. De laatste Jaren kampte het W A. Huis met ernstige tekorten, die voornamelijk het ge volg zijn van een gering aanbod van patiënten en van verkorting van de behandelingsduur Het ziekenhuis heeft een capaciteit van 340 bedden met een bezettingsgraad van negen tig. Het aantal medewerkers is geba seerd op een bezetUng van iets meer dan honderd procent, aldus de di- recüe. Zij is nu van plan het aantal bedden terug te brengen tot 310. Dit betekent een afvloeiing van onge veer derUg verpleegkundigen en Uen andere medewerkers. iADvcnrcNVo M«t Dentofix zit het steviger PwtolU vormt een xacht. beschermend laagje en houdt hel kunstgebit veel vaster en veiliger op zl|n plaats. Het zit prettig en men kan rustig eten. lachen, niezen en spreken, in vele gevallen even gemakkelijk «Is met een natuurlijk gebit Dsntoflx ver mindert de voortdurende angst voor los raken en verschuiven van het gebit en voor komt verwonding van het gehemelte Den ied! is hygiënisch en geeft geen onaangename smaak oi hlnderb|k gevoel de hulp zou net zo duur worden als de huidige hulp. Vorig jaar vertoon de de begroting van de Instellingen een tekort van 100 miljoen gulden. Zowel de staatssecretaris als de cen trale raad is van mening, dat er flink bezuinigd moet worden. Volgens de FNV is de invoering van Alpha-hulp daartoe echter niet noodzakelijk. Er kan ook bezuinigd worden als de part-time helpsters wel in dienst van de Instellingen komen, en niet meer dan twee dagen of dertien uur per week werken. De instellingen behoe ven dan niet de gebruikelijke sociale lasten te betalen, aldus de FNV. De FNV heeft zich tot minister Boersma gewend, omdat zijn toestemming vereist is voor invoering van de Alpha-hulp. Militair op weg naar oefening bij ongeluk omgekomen TWELLO Een ongeluk onder Twello heeft gisteren het leven ge kost aan de 41-jarige beroepsmili tair B. J. Metzelaar uit 't Harde. Het ongeluk gebeurde toen een vracht wagen, geladen met 110 varkens, achter op een Jeep van het 59e tank bataljon uit 't Harde reed. Het batal jon was onderweg naar Overijssel voor de oefening „Slagorde". De Jeep schoot door, botste tegen een daarvoor rijdende jeep en vloog vrij wel direct in brand. Toen de militair uit het brandende wrak was ge haald. bleek hij al te zijn overleden. De bestuurder van de Jeep, een 21- jarige dienstplichtige militair uit Leeuwarden, is met derdegraads brandwonden overgebracht naar het brandwondenziekenhuis in Be verwijk. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Naar schatting dertig eigenaars van sex-clubs en of bars op Katendrecht in Rotterdam hebben gistermiddag met hun au to's de toegang tot de noord-zuid buis van de Maastunnel geblok keerd. De actie was bedoeld als pro test tegen de sluiting van acht sex- clubs door het gemeentebestuur van Rotterdam. Een inspecteur van politie wist de actievoerders na een half uur te be wegen hun blokkade op te geven. Er werd geen proces-verbaal opge maakt. Het verkeer tussen de twee Maasoevers ondervond ernstige ver traging De verkeerspolitie heeft ruim een uur nodig gehad om de verkeersknoop te ontwarren. Speciaal vandaag In 's Zondags met Cybele werd de Franse film Dimanches de Ville d'Avray vertaald. De KRO zendt deze vanavond uit. Een gevoelige film over een man die niet kan vergeten dat hij in de oorlog een kind per ongeluk heeft gedood tot hij het weesje Cybele ontmoet. Ned. 1, 19.45 Ook Duitsland kent zijn naïeven. In een derde afleve ring over deze als onbevangen en opgewekte zondagsschilders die vaak uitgroeiden tot grote klasse besteedt de KRO daar aandacht aan. Ned. 1, 21.50 Alweer een misdaadfilm met The blue knight of Candy Man, die de AVRO uitzendt. Ned. 2, 21.15 In Televizier Magazine van de AVRO aandacht voor: de Londen-Sydney-race voor auto mobielen. Voorts een gesprek met prof. Albeda over de ideeën van de voedingsgroep van de FNV, neergelegd in de brochure „Iken de rest". Ook een reportage over de neutronen bom. Tenslotte zal Jan Brussen een bijdrage leveren over wat hij noemt het „decadente St. Tropez". Ned. 2, 22.05 Van de zwemkampioen- schappen te Zweden zwemmen en schoonspringen dames. Ned. 2, 22.50 Terug van vakantie is het „eigenwijze" kinderprogramma van de AVRO: Voor ons ge maakt (door ons gekraakt Hilv. 1, 17.00 Een uurtje luisterplezier met Pim Jacobs' platenscala. Hilv. 1, 21.35 OOIRLE Enkele tientallen oud- gijzelaars uit de Tweede Wereldoor log hebben gisterochtend om twaalf uur een krans gelegd in het Brabant se Golrle, waar in 1Q£2 acht gijze laars door de Duitsers werden gefu silleerd. De bijeenkomst had een uiterst sober karakter. In 1942 werden enkele honderden Nederlanders opgepakt en bijeen gebracht in de seminaria te St. Mi chielsgestel en Haaren. Op vijftien augustus werden op het landgoed De Rovert in Goirle acht gijzelaars om het leven gebracht. Na de oorlog is op die plaats een monument opge- richt. LINSCHOTEN (ANP) De 29-jari- ge mevrouw G. van Kooten-Schrij vers uit de Utrechtse gemeente Lin- schoten ls gistermorgen in haar woonplaats gedood bij een botsing met een landbouwtrekker. AMSTERDAM (ANP) - In Kerk- wijkGelderland) zijn 24 schilderijen van onder meer Severini, Van Don gen en Sluyters) teruggevonden, die een maand geleden verdwenen uit een woning in de P. C. Hooftstraat in Amsterdam. De politie vond de kunstwerken met een totale waar de van een half één miljoen gulden in de woning van de 32-jarige beeldhouwer L. van B. Hij heeft be kend de diefstal te hebben gepleegd. Volgens de Amsterdamse recherche ligt de zaak geheel in de familie sfeer. „Kort gezegd gaat het om een boedel, die nooit is verdeeld", aldus de woordvoerder. De verdachte zei, dat hij van plan was via een gerech telijke procedure te laten vaststel len wie zich eigenaar van de schilde rijen mocht noemen. De kunstwer ken werden tijdens de vakantie van de bewoners ontvreemd. AMSTERDAM (ANP) Van 16 tot en met 25 september wordt in Am sterdam weer een Kunst-10-daagse gehouden ter gelegenheid van de opening van het nieuwe seizoen. Er zullen in totaal ongeveer tweehon derd voorstellingen binnen deze 10- daagse vallen. Daaraan werken on der meer mee de Nederlandse Ope rastichting, het Nationaal Ballet en het Publiekstheater. Ook Concert gebouworkest en Nederlands Kamerorkest staan op het pro gramma. Van onze sociaal-econ. redactie AMSTERDAM De Federatie Ne derlandse Vakbeweging (FNV) roept haar ruim één miljoen leden via de bondsbladen op, om geen foto-film rolletjes meer te laten ontwikkelen via het Rotterdamse bedrijf Bonus- pool. Dit bedrijf stopt huis aan huis enveloppen in de bus, waarin men de fotorolletjes kan opsturen. Deze rolletjes gaan naar Londen, om ontwikkeld te worden In een fabriek van Grunwick. Daar hangt een sle pend conflict met de Engelse grafi sche vakbond. Het bedrijf wil name lijk deze bond niet erkennen als vertegenwoordiger van de vak bondsleden onder het personeel. Deze zaak heeft in Londen al tot grote straatrellen geleid. De Engelse grafische bond had haar Nederlandse zusterbonden ge vraagd mee te werken aan een actie tegen Grunwick, in het Nederlandse geval dus tegen het Rotterdamse aanleverbedrijf Bonuspool. De Ne derlandse grafische bonden hebben daarop de FNV ingeschakeld. Giste ren heeft de federatieraad van de FNV over de kwestie vergaderd. Eer der hebben Nederlandse vakbonden in Rotterdam pamfletten uitgedeeld aan het personeel van Bonuspool. om hen te informeren over het con flict bij Grunwick in Londen. HILVERSUM I <m m en FM-kanalrn) AVRO 7 00 Nieuws 7 02 (SL AVRO klok (7 30 Nieuws 7 41-7 55 Radiojournaal 8.30 Nieuws 8 36 Gymnastiek voor de huis vrouw 8.45 De Groenteman 8 50 Morgen wijding 8 00 (S) Gevarieerd klassieke mu- iiek (gr.pl NOS 9.30 Spiegel van Belgie. AVRO Radio Lawaaipapegaai 1010 At- be wis vitaminen venoek platen programma (KOO Nieuw» 1033 Radiojournaal1130 (S> Rondom twaalf-een uur allerlei voor iedereen 12-26 Mededelingen voor land- en tuinbouw 1230 Nieuws 12.41 Radiojour naal 12 55 Knipperlicht, verkeersmaganne 13 25 Beursplein 5 13 30 "n Middagje AVRO muaiek. informatie sn service. (15 30 Nieuws 15 33 Radiojournaal i 17.00 Voor ons gemaakt (door nni gekraakt i. OVER HEIDSVOORLICHTING 17 20 De gezond heidszorg op Curasao AVRO 17 30 Nieuws 17 32 Radiojournaal 17 48 Toppers van toen (grpil 18 19 (Sl Gitaarmuziek. 16 30 Nieuw» 18 41 Per Saldo. 18 55 Wind kracht II NOS 19 15 <Sl Arcoord kroniek van amateuristische muziekbeoefening AVRO 20 00 (Sl Hoogtepunten uit operet te» 31 15 De avonturen van de gezusters Wiedemeyer. feuilleton 21 35 Pim Jacobs Platenscala 22 30 Nieuws 22 40 Radiojour naai 2285 (S* Serenade ia blue 2X55-24 00 Ntewws. HILVERSUM II (402 m en FM-Kanalen) KRO 7 00 Nieuws 7 11 Ochtendgymnas tiek. 7 20 Het levende weerd. 7 25 Badinene 7 54 Overweging. 8 00 Nieuw». 8.11 Echo. 8 30 Aubade. Klassieke muziek. 9 00 De let ter M Informatief programma (9.30 Scheepspraat Informatie voor schipperj. 9 35-9.40 Waterstanden 10 30 Muziek die niet oud wordt Verzoekplatenprogramma (11 00 Nieuws 11.30 Ouder worden en alle maal. Bejaardenprogramma. 12.00 Vijf tel len na nu Lichte muziek. OVERHEIDS VOORLICHTING 12 49 Geiprckkcn met vrouwen 13 00 Nieuws 1311 Echo magazi ne 13 40 Vreemdeling in mijn Vaders Huis. Herinneringen van missionarissen. 14.00 Uit het Operette- en Musicalalbum 15 00 In de wachtkamer 16 00 Nieuws 16 03 Muzikaal spreekuur NOS 17 00 Het zal mijn tijd wel duren Informatief programma 17 20 (S) Eurolight Lichte muziek. 17 40 Informatie uit de regio 17 55 Mededelingen 18 00 Nieuw» KRO 18 II Echo 16 30 (S> Op Vleu gels, piano-improvisaties 16.50 Verkenning Sociaal maatschappelijk nieuws 19 00 (S) Bel Canto op de zomeravond 19.30 Soms heeft *t licht een andere kleur 20 00 Nieuws. 20 05 Overweging. 20.15 (S) Dorian Gray, opera van Hans Kax. (In de pauze, ca 2125-21 55 De Pruik, monoloog) 23 00 (S) Met het oog op morgen. 2355-24 00 Nieuws. HILVERSUM III (445 m sa FM Kanalen) VARA (van 07 00-08 00 actualiteiten via Dingen van de dag). 07 02 (Sl Gesodemeur- ders. 9 03 (S) Pep op drie 1103 fS) Drie draait op verzoek. 12.03 (S) Zoekplaatje. 14.03 (S) Spitsbeeld (t 14 45 Engels pop nieuws. i 15.45 Nieuws uit New York) 16.03 (S) Willem van Beusekom, met de LP-top-20 en de Tip-LP. 17.03 (S) Al/red Lagarde NOS 18 03 De vacaturebank 18.10 (S)NOS- maal VARA: 1902 (S) Popreconstructie. 20 02 (S) Nashville. 21 02 (S) Popdonder muziek en informatie 23.02 (S) Wachten op middernacht (Nachtteiefoonwacht Wubbo 't Hart 035-17855 van 22 00-03.00. persoonlijke hulpverlening). 00.02 (S) Nacht drie-draai 0202 (S) Peter Holland. 05.02-07.00 (S) Truck. HILVERSUM IV (FM-Kanalen) TROS: 07.00 Nieuws. 07.02 Capriccio klassieke mu ziek. 09 00 Nieuws. 09 02 Aktua-klankbeeld. 09 30 Van heinde en verre 10 00 (S) Opus 10 tot 12: klassieke muziek. 12.00 (S) Intermez zo. 13 00 (S) De meest verkochte klassieke 10 14 00 Nieuws 14 02 (S) Om het boek 14 30 Guitariteiten. 15 00 17 00 Belcanto- rium. ■19.45 's Zondags met Cybele. Speelfilm 21.35 NOS: Journaal 22.30 NOS: Journaal TV vancteac, 18.45 NOS: Fstwsleskrant 16.55 Journaal 19 05 KRO: KRO Werektorcus 15.45 NOS: Fabeltjeskrant 18.55 Journaal 18.05 AVRO: AVRO s Toppop presenteert de na tionale hitparade 20.00 NOS: Journaal 20.25 AVRO: Gemm Man. tv-serie 21.15 The Bkie Kmght, politieserie 22.05 Televizier Magazine 22.45 NOS: Journaal 22.50 EK Zwemmen m Zweden 102: „Ik heb de zaak rond, Ver- hool'n!" kraaide de wakkere politie man. „Dat hippe mens is een olde heks, die zich jong kan teuver'n! En na lang nadenk'n hè'k ook be- greep'n wat die muizeval ermee te maak'en heeft! Heks'n hebb'n toch immers een teuverboek en een teu- verstaf nodig veur het dagelijkse heks'nwerk? En heks'npoeiertjes en heks'nflessies met heks'n vloeistof!" „Wat zou dat?" vroeg Smidje Ver holen. „Wat heeft dat allemaal met die muizeval te maken?" „Luister dan maar 'es eev'n goed," zei Eelco trots. „Als we de heks in een muize val vang'n, dan kan ze niet meer bie de giftige teuverstoff'n en andere heks'nmateriaal'n koom'n. Dan is het uut met al die geheimzinnig heid!" „Wel potje-voor-de-koffie!" riep de smid lachend uit „Dat is een reuze idéé, Eelco! Op die manier kunnen we haar dwingen Kareltje terug te toveren." „Maar dan mot je de muizeval wel leev'nsgroot maak'n, hè!" grinnikte Eelco. „We mott'n haar immers met autyil vang'n. Het beste zou weez'n ne dat in het donker deed'n. Dan^ de val niet zien!" „Korug Eelco," juichte de smid. „Wiljj; geloven, dat ik zin krijg om d%i aan de slag te gaan!-Wij zullgr heksje wel eens even énder$e piepen!" Op de voet gevolgm Eelco Eelkema stormde de sn* werkplaats binnen en eve^et klonk het lied van de arbeid i de stille smidse 62 Op de derde dag hoorde hij gejuich en toen besloot hij in zijn Engelse uniform te voorschijn te ko men. Bij het zien van Schotse Hoog landers begon hij mee te Juichen, maar de militaire politie pikte hem al heel gauw op als deserteur. Hij moest zijn verhaal wel vijfhonderd keer doen, zoals hij later zou zeggen, maar toen mocht hij terug naar zijn eenheid. Daarvan was nog maar bit ter weinig over: een vroegere luite nant, nu kapitein en vijf man. De kapitein benoemde Smut onmiddel lijk weer tot zijn oppasser; hij had alles wat Smut placht te bietsen smartelijk gemist. Toen hij de brief van oom Franz kreeg, waarin stond dat Paul nu stille vennoot was van een bedrijf dat granaten, munitie en soortgelij ke artikelen produceerde, had Paul net een nacht lang pomp-appara- tuur naar de bevoorradingslinies ge bracht achter Messines. Hij las de brief zorgvuldig om er zeker van te zijn, dat het bedrijf geen pomp-ap- paratuur maakte, want dat zou te gek geweest zijn. Paul had nu vijfen dertig nachten achter elkaar dit soort materiaal aangevoerd en elke nacht waren zij beschoten. Pauls sectie was ingedeeld bij de genie, die verantwoordelijk was voor de bouw van ondergrondse gangen voor mijnen, die een hele heuvelrug moesten opblazen, welke nog in handen van de Duitsers was. Paul had in deze streek gewerkt, sinds zijn aankomst in Frankrijk en hij kende haar nu even goed als het Sorreldal. Het wonderlijke was dat hij hier de kameraadschap had ge vonden, die hij ginds steeds had gezocht. Die kameraadschap en dat samen leven van mensen van allerlei herkomst hadden Pauls aanvanke lijke pessimisme doen omslaan in een heimelijk optimisme. Hij had het gevoel, dat als dit besef van saamhorigheid tussen Engelsen na de oorlog stand zou houden, alle na oorlogse moeilijkheden ook konden worden opgelost. Als hij er niet zo over had gedacht, zou de brief van oom Franz hem misselijk hebben gemaakt. De oude man had beslist niet cynisch willen zijn, maar Paul ervoer het feit, dat elke granaat hem geldelijke winst bezorgde toch wel als pijnlijk. Bij dezelfde post was ook een brief van James Grenfell, die hem precies uiteenzette, hoe het kwam, dat Lloyd George aan de macht was gekomen. Paul vond het gekibbel van de politici navrant kinderlijk in een tijd, waarin aan het front per dag gemiddeld twaalfduizend man sneuvelden. Hij las Grenfells brief maar half. De beste had hij tot het laatst bewaard, die kwam van Claire. Hij zag al gauw, dat het een van die nieuwtjes- brieven was, waarin zij hem op de hoogte stelde van alles wat in het dal was gebeurd. Maar in een post scriptum beloofde zij hem een ande re: „Dit is maar een kletsbrief. tus sen alle bedrijven door geschreven. Ik mis Je zo. Ik zal je dat wel uitleg gen, zo gauw als ik me op een avond een uurtje in de bibliotheek in een zaamheid kan terugtrekken en Je laatste brief nog eens kan overlezen voor ik naar bed ga. Nog even: tot ziens, lieve Paul, je altijd liefheb bende en altijd hunkerende Claire". Hij vond het verrukkelijk, dat hij Claire kon inspireren tot zo'n brief. Toen hij er over bleef nadenken, schoot het door hem heen, dat hij er eigenlijk Grace Lovell voor moest danken. Als hij nog dacht aan zijn onbeholpenheid tijdens zijn huwe lijksreis met haar! Grace had hem geleerd om te gaan met vrouwen en daardoor had hij Claire kunnen be sparen wat hij Grace had aange daan. Maar ondanks zijn ervaring zou hun huwelijk toch nooit zo'n succes zijn geworden, als Claire niet zo voor hem open had gestaan. Omdat hij juist in deze dagen nogal eens aan Grace dacht, maakte de ontmoeting zesendertig uur later zo'n diepe indruk op hem. Even te voren waren de mijnen tot ontplof fing gebracht. Zij hadden een enor me ravage veroorzaakt in de Duitse linies en de Engelsen slechts geringe verliezen toegebracht. Toen Paul die avond golfijzer naar de verover de loopgraven moest brengen, zag hij hoe een ambulance van de weg af in een mijngat terecht was geko men. Mannen waren bezig hem weer op de weg te trekken, waar een vrouw in uniform rustig een sigaret stond te roken. Ineens zag hij het: dat was Grace Lovell! Hij was zo verbaasd, dat hij zijn eigen lorry pas meters verder tot stilstand bracht. Toen sprong hij er uit én liep naar de vrouw toe: „Grace! Hoe kom Jij hier?" Opgewonden pakte hij haar twee handen en schudde die zo he vig, dat de sigaret uit haar mond viel. Zij leek minder verbaasd; z lachte alleen slaperig. Het dB hem door, dat zij doodmoe zijn en dat zij, sinds zij elka het laatst hadden gezien tiji kroningsfeesten minstens ti moest zijn afgevallen. Zij zt tenger uit, en ondanks de pat haren en de kringen ondi ogen, leek zij veel Jonger en baarder. Hij bood haar een sigaret aan. Haar hand bee beetje, toen zij hem naar haa bracht. Alleen haar lage st niet veranderd: „Oom Frar me geschreven, dat Je hie buurt zat. Wat vervelend d$ net bij zo'n panne aantreft; i A te ver uitwijken voor een a zo'n idioot van een hoge Wordt i Even puzzelen Horizontaal. 1. toiletartikdnee plaats in Duitsland, 8.t A koorts, 10. vlek, 12. bergpMai herdersgod, 15. zeepwater, ik 2 té (afk.), 18. lange nekharefijki ren, 20. schildpad, 21. leeld zetel, 24. nachtgewaad, 28iziej Je, 27. ogenblik, 29. hantfnw ver, 32. gunstig gezind, 33. hel wandversiering. ok 1 Verticaal. 2. slotwoord, 3.4 eer vangkamer, 5. boom, 6. ri^kin derland, 7. boom, 9. onhetfom gende godin, 11. ooievaar rit be tige staartveren, 13. vooP be een zeis aan te zetten, l$zeg< 16. bode aan een univePooi snijwerktuig, 19. holte in h m 23. hinderen, 24. voor. 25.Jndii (Lat.), 27. kraam, 28. sterree: wig, 31. internationale tré"aai Oplossing vorige puzzel r zi< 1. hekel, 2. laars, 3. nevel,£"d staar, 6. opera, 7. meent,P>r i genet, 10. leder, 11. torenF^ 13. belet al v< HAVER SPELT GERST.1"'k Tot

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 4