ween romantiek n economie Meer invloed voor kolen in bepaling energieprijs' Banken maakten flink meer reclame Vernietigend testresultaat miniwasmachines «Gezonde' voedsel reclame idrijvigheid im iets af irobank: harde feiten Nettowinst nam met 4 ton af p™, f f Gasunie vindt eiland voor opslag te duur itodealers ;NT^r^eTueto^aecctpwe?tmdie Vervoer adverteert nog steeds het meest en pypl,il(Un- Elektrisch zeer onveilig Mening over reclame (17) EG-statistiek: Nederlander onovertroffen gebruiker van olie en vet ri BDAG 16 AUGUSTUS 1977 FINANCIËN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet 13 68 ■ii 4 een onzer verslaggevers ♦JSTERDAM Aan romantiek in de economische politiek ijben we geen enkele behoefte. We moeten uitgaan van de £de feiten. Daartoe is een nuchtere analyse van de economi- 4e situatie nodig. i de mening van de raad van (uur van de Amrobank over het pprogramma van kabinets- •taateur Den Uyl voor het financi es en sociaal-economisch beleid in Romende jaren. raad van bestuur vindt, dat de rüngen tussen wat economisch rmatig en wenselijk en politiek jelijk is na de oorlog nog nooit zo t geweest zijn als nu het geval is. noemt dat een bedenkelijke de mening van het bestuur van obank zal het verminderen "de enorme structurele werkloos- 1 alleen lukken als zij, die de "'•itste verantwoordelijkheid dra- 877a duidelijk durven zeggen waar nsljop staat en die visie nuchter Afbrengen. Daaraan bestaat veel ^jefte. Het is nl. zaak, dat we de 833>ige gevolgen zien van het in- s n van een verkeerde richting. 107.1 sa; op gang brengen door de over- 1 1 van investeringen, die het be- - Eleven nu laat liggen, zag de I van bestuur niet zo zitten. Wel- 5ass |ar is dat in het verleden wel eens eo furd (Staatsmijnen was bijv. een jheidsinitiatief), maar dat er ?n"a is belangrijke gebieden zouden I waar de Nederlandse ondeme- S tekort schieten, werd betwij- 7,0 tgendeel, de Nederlandse onder- w ers staan te popelen om te kun- s so Investeren als dat maar met enig J» es kan gebeuren.. Voorwaarde 2oo 'bij is wel, dat zij van alle risico'fc 5 70 eindverantwoordelijkheid moe- {lurven nemen. Als dat zoals no is niet zo is, gebeurt er niets. Bad van bestuur dacht dat het er so ber zou uit zien met het perspec- mor de toekomst als initiatieven investeringen van ambtenaren len moeten komen. Hooeèkende over de huidige conjunc- ''oo8' constateerde de raad van be- ir, dat deze een wat mat en vlak oop heeft op hoog niveau. De vikkeling is tot nog toe wat irloos. Dit in tegenstelling tot vorig jaar, toen de verwachtin- vrij positief waren. Nog steeds is prake van een aanzienlijke over- i; so aciteit bij de industrie. Zolang voort duurt zijn er geen conjunc- •stimulerende investeringen te "ichten. Daarbij komt, dat ook iuding van de eindverbruikers 'heeft gewijzigd. van de kredietverlening in de eerste helft van het jaar 9'/i procent, tegen 14 procent vorig jaar. In de eerste zes maanden van het jaar kon aan de vraag naar midde len voor financiering van onderne mingen aonder enig probleem wor den voldaan. Op het punt van de woninghypotheken heeft de bank bewust wat afgeremd. Dit neemt niet weg, dat de produktie dit jaar toch nog wel boven de 1 miljard (v.j. 1,7 miljard) gulden zal uitkomen. Hypotheken Bij de verstrekking van woninghy potheken is de bank overigens dui delijk gebleken, hoe rentegevoelig het publiek wel is. Voor de tweede helft van het jaar meent de raad van bestuur, dat het mogelijk zal zijn de verstrekking van woninghypothe ken iets te vergemakkelijken. Wat de toekomstige ontwikkeling van de kapitaalmarktrente aangaat acht hij het niet onmogelijk, dat de tendens tot rentedaling voorlopig nog wel zal aanhouden. Een omslag vóór het einde van het jaar is echter niet uitgesloten. Deze zware duikerklok wordt naar de Noordzee vervoerd. In de 7.5 meter hoge klok kan straks normaal worden gewerkt, dus zonder duikerpakken en zuurstofflessen, aan het leggen van pijpleidingen tot 159 meter diepte. Op de achtergrond de Londense Tower Bridge. Van een onzer verslaggevers 14 procent onder die van dezelfde r 1 1 IlItJL 111 maanden van 1978 lag, was in bet <-\n TTT.nff prfp tweede kwartaal 14 procent hoger. AX X UllCl IC Terwijl in het eerste kwartaal de kostenstijging nog belangrijk uit ging boven de toeneming van de baten, was dit in het tweede kwar taal juist andersom. AMSTERDAM De Amrobank heeft de eerste helft van 1977 afge sloten met een nettowinst van 88,4 miljoen, tegen 88,8 miljoen in de zelfde periode van 1976. De baten bedroegen 854,7 (v.j. 791,7) miljoen en de kosten 647,7 (587,6) miljoen. De brutowinst was ƒ207,: (204,1) miljoen. Aan de voorziening voor algemene risico's is 57,5 (50,0) mil joen toegevoegd. De winst die in het eerste kwartaal Op grond van de te verwachten ont wikkeling in de tweede helft van het jaar meent het bestuur dat 1977 een voortzetting van de winstgroei te zien zal geven, zoals dat de laatste jaren steeds het geval is geweest. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De PTT zal de tele- foonschakelsystemen van de Neder- landsche Standard Electric Maat schappij niet kopen. Deze schakel systemen, ontwikkeld door het Amerikaanse concern ITT, bieden niet de soepele overgang naar cen- tralen die de PTT wenselijk acht, aldus de Nederlandsche Standard Electric Maatschappij. vo° j-sti 'Plfacl ►ÉRoui bbF rustig was de raad van be- 420 r geneigd de huidige rustige rikkeling toch wel positief te ju preteren. Dit in dier voege, dat toenemende inflatie (als gevolg 1298 een zeer sterke groei van de 8» omie) uiteindelijk voor de toe- 5 63 6t van de westerse economieën llechter zou zijn. Aan de andere 273 meende hij toch, dat de ont- leling van dit moment wat al te 668 g was. 800 3 75 tn tegen de achtergrond van de J" ikkeling van onze economie Ide de raad van bestuur de ont- 340 |eiing van het bedrijf van de ,£59bank tijden» een presentatie isM^e halfjaarcijfers van de bank, ,,">digend. Gewezen werd op een ^»|jfsgroei met rond 7 procent, Van een onzer verslaggevers AMERSFOORT De aardgasprijs is gekoppeld aan de olieprijs. Voor de bepaling hoe duur gas voor grootgebruikers (industrie) moet zijn, dient echter een veel grotere invloed te worden toegekend aan de kolenprijs. De Vereniging krachtwerktuigen heeft deze gedachte ontwikkeld in haar blad „Kracht Kroniek". Het blad herinnert eraan dat al de aardgasnota van 1962 er van uitging dat de nationaal economische waar de van het gas bepaald wordt door de goedkoopste alternatieve energie bron. Voor kleinverbruikers (huis houdingen) was en is dat olie. Door de enorme olieprijsstijgingen is voor de industrie echter steenkool het goedkoopste alternatief geworden. Toch koppelt ook voor de grootver bruikers de regering de gasprijs nog steeds aan de olie, een beleid aldus Kracht Kroniek dat in strijd is met de grondslag van de goed koopste energiebron uit 1962. wiooi13 procent verleden jaar (toen Rpanpqtfppnd 9 so bankkrediet een zeer sterke te zien gaf). 5506 at het bedrijfsleven terughou- is, toont met name het opne- van kortlopende kredieten mo- eel een zeer rustig beeld. De ibank voldoet volledig aan de ogens van de Nederlandsche wat de uitbreiding van de kre- a betreft. Zo bedroeg de groei TERDAM Naar aanleiding rns artikel van zaterdag „Klad "teedehands auto's" verklaarde Kracht Kroniek vindt dit uiterst be angstigend voor de energie-intensie ve industrieën en daarmee voor de werkgelegenheid. Het blad wijst erop dat het buitenland en met name West-Duitsland in hun ener gieprijsstelling tegenwoordig weer wel met kolen rekening houden waarbij West-Duitsland dan nog het extra voordeel heeft van de goedko pe bruinkool. Als de Nederlandse energieprijs dan steeds aan de olie noteringen blijft vastzitten, wordt de Nederlandse concurrentiepositie ge schaad. Kracht Kroniek noemt nog enkele argumenten voor een rekening hou den met de kolen in de energieprijs voor de industrie. Een daarvan is dat de prijsstelling voor exportgas ten dele gekoppeld is aan de steenkool prijs. Minister Lubbers heeft dat on langs nog meegedeeld naar aanlei ding van Kamervragen. Een ander punt is de brandstofverrekenings- prijs voor de elektriciteitsproduktle in het eerste halfjaar van 1977. Deze verrekeningsprijzen blijken voor de provincies Gelderland en Noord- Brabant, waar de elektriciteitspro duktle ten dele met kolen kan ge schieden, aanzienlijk lager te liggen dan in de rest van het land. Deze ontwikkeling alleen al is verstorend voor de concurrentieverhoudingen binnen onze grenzen, zegt Kracht Kroniek. Explosies De Nederlandse Gasunie heeft in middels een brochure gepubliceerd over de omstreden opslag van vloei baar gas op de Maasvlakte. De bro chure is voor ledereen beschikbaar maar is in de eerste plaats bestemd voor de Rotterdamse gemeenteraad en de Rijnmondraad, welke licha men binnenkort moeten beslissen of er een vloeibaar gas (LNG)-installa- tie in hun gebied mag komen. Dit naar aanleiding van de opslag van Algerijns gas in de toekomst. Kans Volgens de Gasunie is de kans op een ontploffingsramp uiterst gering. Uit een TNO-rapport waaruit on langs al het een en ander is gepubli ceerd, citeert de Gasunie dat de kans op een aanvaring van een gastanker, gepaard gaande met ultstroming van de lading zou zijn: eens In de 525 jaar. Dit uitgaande van jaarlijks tachtig schepen. In een op de hon derd gevallen zou zo'n ultstroming gevolgd worden door een explosie, in de andere 99 gevallen lost de gas wolk in de lucht op, volgens het TNO-rapport. Per Jaar zou er, zo be rekende TNO, een kans zijn van drie op 100.000 dat er één individu zou omkomen. Dat is ongeveer vergelijk baar met het overstromingsrisico voor de bevolking achter de Delta- dijk. De Gasunie ziet weinig in de risico beperkende aanleg van een kunst matig eiland in de Noordzee voor de opslag van gas. Dat werkt sterk kos tenverhogend. De bouw van het ei land kost, zegt de Gasunie, tussen ƒ800 miljoen en ƒ2,2 miljard, een Ex flj aankoop van een wagen ter 0 worden aangeboden. De heer 1 reageerde hiermee op een uit- van een van zijn medewer- at hij bepaalde categoriën in- Ito's liever niet innam. Sag schreven wij overigens al ïn dealer zijn eigen theorieen consequent kan doorvoeren t de klant anders naar de con- It gaat. Dat was de heer Smelt hs eens. Hij zei verder de prijs ün gebruikte wagens niet ver te hebben. HAAG De industriële be lheid vertoonde in Juli een „b tendens tot afneming. Dit het Centraal Bureau voor de s tiek vastgesteld bij de con- lurtest voor de maand juli van k. Het onderzoek van het CBS [zich op 80 procent van de 4 héle bedrijven in ons land, 4ef de voedings en genotmid- pdustrie. Voor de maanden september en oktober Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Banken besteedden vorig jaar een bedrag van bijna 50 miljoen gulden, om precies te zijn 49,8 miljoen gulden, aan reclame in pers, radio en TV. Dat was bijna 15 miljoen gulden meer dan in 1975, toen de banken 35,2 miljoen gulden aan reclame uitgaven. De Gasunie haalt uit het TNO-rap port ook dat de Maasvlakte voor de LNO-opslag veiliger ls dan de Eems- mond (Delfzijl) of VUsslngen. Het onderzoek dat de Consumentenbond naar alle negen in ons land te koop zijnde miniwasmachines heeft gedaan, heeft vernietigende conclusies opgeleverd. Gebleken is namelijk dat: Acht van de negen machines (waarvan twee identieke) elektrisch onveilig zijn. Twee werden er zelfs niet verder onderzocht wegens elektrische onveiligheid; De enige veilige miniwasmachine (de Tefal Wash' Minut 1800) geen bevredigende oplossing biedt. Bovendien blijkt het wassen met deze apparaten die bedoeld zijn om een klein wasje tussendoor te doen drie keer zoveel water, energie en wasmiddel te vergen als het wassen met een wasautomaat. Miniwasmachines zijn kleine wasmachines, waarin een tot twee kilo wasgoed kan worden gestopt. Ze zijn echter niet automatisch, zodat de gebruiker het meeste werk toch nog zélf moet doen. De miniwasmachine maakt, nadat de tijdklok op een bepaalde tijd is Ingesteld, een wasbeweging. Daarnaast hebben sommige machines een verwarmingselement om het water op te warmen. Apparaten zonder verwarming moeten uiteraard met warm water worden gevuld. Het overige werk moet de „wasvrouw" of de „wasbaas" zelf doen, zoals de was in de week zetten (altijd nodig als met heet water wordt gewassen), machine met water vullen, wasmiddel erdoor roeren, machine leeg laten lopen, een aantal keren vullen en legen voor het spoelen en eventueel centrifugeren in een aparte centrifuge. Twee uur Afgezien van de weektijd waar men niet bij hoeft te blijven waren wel. aldus de Consumentenbondl met de machines die verwarming hadden ruim twee uur in de weer. Bij de (twee) apparaten zonder verwarming deden we er een uur minder over, omdat we er direct warm water in goten. De tijd dat de machine opwarmt en draalt is hier bij inbegrepen, omdat regelmatig moest worden gecontroleerd of het water al warm genoeg was (de machines met verwarming hadden geen van alle een temperatuurregelaar) en of het wasgoed niet vast ging zitten (drie pulsatorwasmachlnes konden de opgegeven hoeveelheid niet verwerken, aangezien het wasgoed vastliep). Op een na moesten alle „snelwassers", zoals ze ook wel eens ten onrechte worden genoemd, tijdens het gebruik zo hoog staanl dat het water bij het legen gemakkelijk door de afvoerslang in de gootsteen, wastafel of afvoerput kon lopen. De ene die op de grond kon blijven staan had een afvoerpomp die het water gemakkelijk in de gootsteen, wastafel of het bad pompte. Het gewicht van de miniwasmachines zonder afvoerpomp Mw T. Lubbers (huisvrouw): Ik heb als mening dal de reclame nogal wat bedrieglijk is. Als je kijkt naar Koning Klant wat het allemaal is, dan word je nogal flink voor de gek gehouden. Ook met honde-, kattevoer, wasmiddelen, crème en dat soort dingen. Mijn mening: koop als je het zelf nodig vindt en laat je nooit misleiden door de reclame. (Bijeengebracht door FHV/BBDO) varieerde (leeg) van 6.4 tot 9.8 kilo Bedroevend Na een eerste onderzoek werden de Edy Edynette en de Neerlandia PE 36 al direct van verder onderzoek uitgesloten. Deze twee apparaten hadden namelijk geen bodemplaat, zodat de onder stroom staande delen zó konden worden aangeraakt; een levensgevaarlijke zaak wanneer men bij voorbeeld op een nétte stenen vloer met water bezig is. Daarbij kwam nog, dat beide machines niet beveiligd waren tegen droogkoken. De verwarming kon zelfs worden aangezet, zonder dat er water in de machines zat. Met de overige zes machines (de Mignon WM 66 bleek gelijk aan de Europastyle WM 66) werd het onderzoek voortgezet De resultaten waren bedroevend. De Europastyle en de Mignon hadden geen beveiliging tegen droogkoken. de Flandria had eveneens geen beveiliging tegen droogkoken en bovendien waren de onder stroom staande delen via gaten in MINIWASMACHINES de bodemplaat aan te raken, was de machine onvoldoende spatwaterdlcht. was de inwendige bedrading onvoldoende bevestigd en ontbrak een typeplaatje met noodzakelijke gegevens. Bij de Nova was de elektrische isolatie niet geheel voldoende De Pelgrim was onvoldoende spatwaterdlcht en had onvoldoende elektrische isolatie. BIJ de Velo ontbrak een beveiliging tegen droogkoken,de bodemplaat was te klein waardoor onder spanning staande delen aan te raken waren, de machine was onvoldoende bevestigd en er ontbrak een typeplaatje met noodzakelijke gegevens. Alleen de Tefal had het KEMAkeur en was tenminste veilig. Het lijkt overbodig op basis van dit onderzoek en de negatieve conclusies die daaruit moeten worden getrokken het advies te geven geen miniwasmachine te kopen, zolang de veiligheid en de wasresultaten zo ver beneden de redelijk te achten normen liggen. 1 1 EUROPASTYLE WM 66 336 275 ia i» P FLANDRIA mini 37 202 219 i* nee P NOVA 2000 GT 245 149 nee nee 1 PELGRIM NPE 36 269 249 1» nee P TEFAL Wuh'Minut 1800 192 114 nee nee P VELOE 248 i» nee P EDY Edynette 275 ia nee P NEERLANDIA PE361 259 199 ja nee P Ui* gelijk aan Miqnon WM 66 volgene fabrikant uit produktia ganoman; nog wal hier an daar varkr baar p - mat pufaator (rozat) t - mat trommal De Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de Europese Gemeenschap, wil maatregelen om de consument te beschermen tegen reclame voor voedingsmiddelen tegen allerlei kwaaltjes, zo lees ik in het weekblad voor reclame en marketing „Adformatie". In het voorstel over richtlijnen voor etikettering en presentatie van levensmiddelen en de daarvoor te maken consumentenreclame is een verbodsbepaling opgenomen voor reclame die de indruk wekt, dat het levensmiddel bij ziekte een preventieve of geneeskrachtige werking heeft. De kwestie is aangezwengeld door Luciën Martens, lid van de CDA-fractie in het Europese Parlement. Martens citeerde prof. dr Glötzel, hoofd van de kllnlsch-fysioiogische afdeling van het Max Plank-Instituut voor voedlngsfyslologle. Deze geleerde verklaarde vorig Jaar voor de Westduitse televisie dat wetenschappelijk niet is aangetoond, dat vetarme voeding of voedsel dat rijk is aan onverzadigde vetzuren (waarmee voor bepaalde soorten margarine reclame wordt gemaakt) het risico van hartziekten kan verminderen Nu is het nog zo. dat het in Frankrijk, Italië en Luxemburg is verboden, bij het maken van reclame voor levensmiddelen (ook dieetvoeding) melding te maken van preventieve of geneeskrachtige eigenschappen. In West-Duitsland geldt dit verbod alleen voor het gangbare levensmiddelenpakket en niet voor dieetvoeding, terwijl in België een algemeen verbod van kracht is. In Engeland is dat weer anders; daar mogen de gunstige eigenschappen niet worden geadverteerd Indien in de reclametekst niet de hoeveelheden verwerkte ingrediënten zijn vermeld. In ons land gelden op dit gebied geen voorschriften. Volgens het Bureau voor Budgetten Controle klom het bankwezen door deze ontwikkeling op de lijst van branches met de grootste reclame bestedingen van de vierde naar de tweede plaats. Het meeste aan recla me werd uitgegeven door de sector vervoer. Voor deze branche stegen de reclame-uitgaven verleden jaar van 49,1 miljoen gulden tot 59,5 mil joen gulden. De branche cosmetica zag geen kans zich in 1976 op de derde plaats te handhaven. Weliswaar stegen de re clamebestedingen voor deze sector ■PI van 36,4 tot 36,5 miljoen gulden, lichte toeneming van de' doch de cosmetica moest haar derde fiële bedrijvigheid verwacht, plaats afstaan aan de groep boven- 'een 1 kleding. Deze besteedde verleden jaar 2,3 miljoen gulden meer aan werving dan in 1975 het geval was. Bovengenoemde bedragen hebben uitsluitend betrekking op adverten ties voor goederen en diensten onder merk of naam. Buiten beschouwing zijn gelaten personeelsadvertenties e.d. Het aldus door bet BBC bere kende bedrag, dat verleden jaar aan reclame voor merkartikelen en -dien sten werd uitgegeven was in totaal 693 miljoen gulden. Een Jaar eerder was dat 610 miljoen gulden en in 1974 558 miljoen gulden. Er was der halve in 1976 sprake van een stijging van de totale reclamebesteding in pers, radio en TV met 13,6 procent vergeleken met 1975. DEN HAAG (ANP) jn het Europa van de Negen zijn de Italianen en Fransen de groot ste wijndrinkers, de Ieren de grootste aardappel- en vlees eters en bovendien de grootste melkdrinkers, en gebruiken Nederlanders de grootste hoe veelheden olie en vet. Dit blijkt uit het jaarboekje van het Bu reau voor de Statistiek van de Europese gemeenschappen. Iedere Nederlander gebruikt per jaar 31 kilo oliën en vetten, een cijfer dat in geen enkel ander land. ook die welke niet bij de Gemeen schap zij i aangesloten en ter verge lijking worden aangehaald, wordt overtroffen. Italianen eten per jaar 125 kilo graan in de vorm van meel en 6 kilo rijst Nederland blijft met resp. 64 en 4 kilo hier ver onder, maar Russen blijken jaarlijks 156 kilo graan te verorberen. In West- Europa zijn de Portugezen met 15 kilo per Jaar per hoofd de grootste rfjsfefers. Japan springt er met een consumptie van 92 kilo per jaar ver uit De Ieren zijn in het Europa van de Negen de grootste aardappeleters met 127 kilo per jaar, gevolgd door Belgen en Luxemburgers met 107 kilo. Nederland sfaaf met 83 kilo op de zevende plaats, na Engelsen (99 kilo). Fransen (94 kiloen Duitsers (92 kilo). Italianen eten slechts 37 kilo aardappels per jaar. Ieren zijn ook de grootste vleeseters (101 kilo per jaar) en drinken meer verse melk 207 liter dan enig ander volk in de Gemeenschap In Italië komt het minste vlees op tafel - 65 kilo - (in Nederland 72 kilo. het op twee na laagste cijfer, na Denemarken met 70). Uit het over zicht blijkt dat Amerikanen meer vlees eten dan wie ook 108 kilo en Finnen hebben het absolute re cord melkdrinken 258 liter per jaar. Ter vergelijking: Japanners eten het minste vlees. 25 kilo per jaar. gevolgd door de Russen met 38 kilo. Fransen en Italianen drinken jaar lijks 103 liter wijn, Portugezen 83. Spanjaarden 61 en Luxemburgers 40. In Noorwegen, Finland en Zwe den waar alcoholica door de over heid zo duur is gemaakt, dat drin ken ontmoedigd wordt, bedraagt de jaarlijkse wijnconsumptie 3, 5. en 7 liter, in Nederland 10 liter. Italia nen, Portugezen, Grieken en Fran sen eten relatief veel verse groenten, resp. 155, 149. 139 en 113 kilo per hoofd per jaar, tegen de Nederlan der 90 kilo. Canadezen en Denen gebruiken 48 kilo witte suiker per hoofd per jaar. Grieken slechts 17. Het Nederlandse cijfer van 43 kilo wijkt slechts wei nig af t?an het gemiddelde van de andere landen. Eieren worden het meest gegeten in de Verenigde Sta ten en West-Duitsland: 17 per hoofd per jaar. Portugezen staan onder aan de lijst met 7, Nederlanders ne men met 11 een tussenpositte in. Nederlanders eten slechts 2 kilo bo ter (zuiver vel) per jaar. tegen Fin nen 12, Ieren 10. Belgen 9, Fransen 8. Engelsen en Denen 7 en Duitsers 6 Toch staat Nederlana met een totaal aan vetten en oliën (zuiver vetmet 31 kilo aan de top. gevolgd door Belgen met 26 en Portugezen en De nen met 25 kilo per hoofd per jaar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 13