Hesder en Henny Veenhuizen vechten voor hun kasteel f®j§! We blijven breien deze winter UW PROBLEEM 00K HET ONZE „Borgharen is de moeite waard je ervoor in te zetten" Nieuwe boeken MAANDAG 15 AUGUSTUS 1977 VARIA Trouw/Kwartet door Fred Lammers BORGHAREN - De meeste kasteelbewoners hebben de deur van hun imposante behui zing voor goed achter zich dichtgetrokken. De adellijke families die hun voorvaderlijke woonplaatsen trouw zijn geble ven. proberen met kunst en vliegwerk de zaken reilende en zeilende te houden. Onder deze omstandigheden doet een jong gezin met een stamboom zón der klinkende namen en even min bemiddeld, dat vrijwillig in een van Nederlands oudste kastelen trekt menigeen met de ogen knipperen. Wat brengt iemand ertoe zich de zorgen verbonden aan het bewonen van zo n historisch bouwwerk, op de hals te halen? Deze vraag wordt her haaldelijk gesteld aan Hesder (36) en Henny (32) Veenhuizen, die ander half jaar geleden hun schilderachti ge boerderijtje aan de Hondsrugrou te in Borger verwisselden voor het uit de achtste eeuw daterende kas teel Borgharen bij Maastricht. „Hoe is het mogelijk? Waar'begin- .nen Jullie aan? Wat een werk, wat een werk! riepen onze familieleden en vrienden uit. Nu. wij zagen ook dat het een zware opgave was een verwaarloosd kasteel weer bewoon baar te maken. Maar Je moet door de rommel heen kunnen kijken. Je moet durven, en daar ontbreekt het de meeste mensen tegenwoordig aan Als Je risico's wilt nemen is er ook In 1977 nog veel mogelijk." geleden, gingen zij inplaats van op dure kamers in een zomerhuisje wo nen. dat meer weg had van een kip penhok. Henny herinnert zich: „Wa terleiding was er niet. Hesder nam elke dag een melkbus mee om die op zijn werk met water te vullen. Het was een tijd van behelpen, maar we waren dolgelukkig." Hesder was kleermaker in het Gro ningse Hoogkerk, een baan die zijn ouders voor hem hadden uitgezocht. „We waren thuis met zeven Jongens en dan levert het heel wat problemen op ervoor te zorgen dat iedereen aan de kost komt. Ik was de zwakste van het stel en kon dus niet zoals een paar van mijn broers ijzervlechter worden. Toen de kleermaker in ons dorp op een dag een hulpje zocht, werd ik er meteen op afgestuurd. Dat was net iets voor mij, vonden vader en moeder. Ik werd aangeno men en heb het kleermakersvak ter dege geleerd, maar het was niet iets dat ik mijn hele leven wilde blijven doen. Al gauw zijn we naar Gronin gen verhuisd. Daar kochten we een oud vervallen pand. We hebben dat opgeknapt en gingen kamers verhu ren aan studenten. Beneden open den we een winkeltje waar we India se kleding en allerlei kleingoed, tot melkbussen toe, gingen verkopen. Als Je mogelijkheden wilt zien, zijn „Er zijn tal van mensen die op een flatje zitten en daar niet gelukkig zijn omdat ze graag met de kinderen naar buiten zouden willen gaan. Maar het blijft bij erover praten dat Antiek ze weg willen. Daar schiet Je niets mee op. Je moet het op een gegeven 'c ook doen," meent Hesder. die er altijd." Er kwamen drie kinderen; Oideon, Jedidja en Hizkia. Henny vertelt daarover: „Toen onze Jongste was geboren dachten we: als we de stad uit willen en op het platteland willen gaan wonen, moeten wij het nu doen. We hadden geen geld, dat hebben we nooit gehad, maar toch trokken we er op een dag op uit om een boerde rijtje te gaan kopen. Dat lukte met een grote hypotheek en een tweede hypotheek op ons huis in Groningen, dat omdat we er zóveel aan hadden verbeterd veel meer waard was ge worden in de loop der Jaren." Henny vult aan: „Je moet er veel voor over willen hebben. Op vakan tie gaan we nooit. Als wij dure va kanties hadden willen hebben, had den wij dit kasteelplan ook wel kun nen vergeten. Daarom moet je van tevoren weten wat Je doet. Je moet beseffen dat Je veel moeilijkheden staan te wachten. Je moet het als man en vrouw allebei volledig willen, zodat Je elkaar geestelijk kunt steu nen als een van beiden in de put zit En die ogenblikken waarop het hui len Je nader staat dan het lachen zijn er maar al te vaak. Je moet midden in de rommel willen stappen en van daaruit gaan werken." Voor werken zijn de Veenhuizens nooit bang geweest. Ze hebben zich ook nooit iets aangetrokken van wat anderen van hun doen en laten vonden. Zomerhuisje Na hun trouwen, bijna twaalf jaar Vier Jaar woonden de Veenhuizens in Borger in hun boerderijtje dat van een onooglijk bouwsel uitgroeide tot een van de meest schilderachtige Drentse boerderijen. Met handelen in antiek de plek was daar ideaal voor kwamen ze aan de kost Naar mate de jaren verstreken, begonnen Hesder en Henny het steeds moeilij ker te krijgen met de gedachte dat met hun kostje gekocht leek. hun hele verdere leven in grote lijnen was vastgelegd. „Dat wilden we niet," vervolgt Hen ny. „We zijn naar een makelaar ge stapt met het plan een oud heren huis te kopen dat helemaal moest worden opgeknapt omdat zoiets nog een beetje betaalbaar is. Begin vorig Jaar zei hij: ik heb iets voor Jullie, een kasteel in Zuid-Limburg. „Wel een kolossaal gebouw, was mijn eerste reactie. Maar we vonden het beiden meteen ook erg mooi, al was het verwaarloosd. Nadat de Belgi sche adellijke familie Rosen de Cey- lys, die het kasteel lange tijd be woonde. hun bezitting in 1953 ver kocht omdat ze de daaraan verbon den lasten niet meer konden opbren gen, had Borgharen allerlei bestem mingen. Een tijdlang werden er bui tenlandse werknemers in onderge bracht en nadien stond het leeg. Toen wij er kwamen, begon de dorpsjeugd het kasteel Juist te ont dekken als speelterrein en waren de eerste stenen al door de ruiten ge vlogen." Al was het totaal iets anders dan ze zochten, toch hoefden Hesder en Henny er niet lang over te denken, voordat ze het kasteel met zijn ruim honderd kamers en anderhalve hec tare grond kosten van de exploita tiemaatschappij die er toen eige naar van was. Werkende jongeren Het is een hele onderneming, dat hebben de Veenhuizens de afgelo pen paar jaar wel gemerkt. Kasteel heer en kasteelvrouwe gaan spelen is er tegenwoordig niet meer bij. Als je in de twintigste eeuw een kasteel wilt bewonen, kun Je de romantiek beter vergeten. Je moet de zaken modern aanpakken. De Veenhui zens hebben dat gedaan door een groot gedeelte van hun „huls" te verhuren aan studenten en werken de jongeren. Over belangstelling hadden ze niet te klagen. De kandidaten verdron gen zich letterlijk bij de ingang. „De Jongeren die hier kwamen hebben zelf hun appartementen geschikt •moeten maken voor bewoning. WIJ zorgden dan voor de materialen. Dat was een van de huurvoorwaarden. In de praktijk is dat allemaal plezie rig verlopen. We hebben op het ogenblik zo'n 25 Jonge mensen in huis. We gaan als vrienden met el kaar om, spreken elkaar bij de voor namen aan en helpen elkaar als het nodig is. Er zijn strenge huisregels opgesteld, want we willen hier een gezond leefklimaat houden. Drugge bruik is verboden en na twaalf uur moet het rustig zijn." krijg ik van Henny te horen. In Borgharen is men er wel gelukkig mee dat het kasteel weer is be-, woond. De leerlingen van de dorps school zijn onlangs klas voor klas een middagje te gast geweest bij de Veenhuizens en veel oudere dorps bewoners hebben Inmiddels ook een kijkje in het kasteel mogen nemen. Velen van hen waren er nooit eerder geweest. Deze zomer heeft de plaat selijke harmonie St. Cecilia die tachtig jaar bestond, een feestcon- cert gegeven op het kasteelpleln. Als de plannen doorgaan, wordt het kas teelpark in de nabije toekomst het wandelpark van Borgharen. In ruil daarvoor zal de plantsoenendienst van Maastricht voor het onderhoud zorgen. Van die last zijn de Veenhui zens dan verlost. HESDER EN HENNY VEENHUIZEN de mensen denken dat we de voetbalpool hebben gewonnen „Ze denken dat wij een grote erfenis hebben gehad of de voetbalpool hebben gewonnen. Dat is dan een onjuist denkbeeld. We hebben ge leerd dat je met weinig geld veel kunt doen. Ik maak zelf broekjes voor mijn jongens en als weder dienst repareer ik ook wel eens kle ding voor mensen die ons in het kasteel helpen. Zo heb ik nog veel gemak van die kleermakersoplel- ding. Wij leven sober, vooral als je ziet hoe sommige mensen met geld smijten. Wat ze hier soms in de container mikken. Hele broden gaan erin. Conservenblikken gooien ze ongeopend weg als de inhoud niet in de smaak is gevallen en ze er nog een paar van in huis hebben," ver telt Hesder. Sinds de komst van de Veenhuizens is er al veel gebeurd. Het smeedijze ren kasteelhek is gerepareerd, de eigen watervoorziening, aangeslo ten op een twintig meter diepe bron, van het kasteel functioneert weer, er is verwarming aangelegd en de elek trische leidingen zijn vernieuwd. Maar er is nog veel te doen. Tijd om stil te zitten in het sfeervol ingerich te souterrain of te mijmeren in een van de stijlkamers, die in kunstge schiedenisboeken worden omschre ven als behorend tot de mooiste van Nederland, gunnen Hesder en Hen ny zich nauwelijks. Dat neemt niet weg dat zij dagelijks genieten van het schoons om hen heen. Als er logees komen slapen die in de „rose kamer" in een fraai, rijk van hout snijwerk voorzien hemelbed. Romeinse kamer Zelf slapen de Veenhuizens in de „blauwe salon", eens de kamer van de barones, die geheel in Louis XVI stijl is ingericht. De kinderen heb ben de Romeinse kamer van de ba ron. Maar dat is slechts een kant van de medaille. „Het gaat niet vanzelf. We zitten nog middenin de problemen. Het is elke dag opnieuw een gepuzzel met aller lei wetten en voorschriften. We heb ben al heel wat afknappers gehad en nog steeds moeten wij teleurstellin gen incasseren. We voelen ons wel eens een beetje de zetbaas van het rijk. Eerlijk gezegd hebben we er een poosje geleden over gedacht maar naar Frankrijk te gaan, waar Je voor betrekkelijk weinig geld nog kas teeltjes kunt kopen. Dat plan heb ben we toch maar gauw opzij gezet," aldus Hesder. Henny knikt instem mend en zegt dan: „Wij vechten voor dit kasteel, omdat het zo'n schitterend gebouw is, echt de moei te waard Je ervoor in te zetten." door Annemarie Lücker De etalages van de modewinkels zien er weer aanlokkelijk de opruiming voorbij is. Ieder seizoen heeft z'n eigen aantrekkingskracht en dat geldt ook voor de mode. Grove, liefst handgebreide truien, jassen en vesten die vergezeld gaan van lange dassen en warme mutsen, zijn nog steeds Jè van het de komende winter. Ze zijn er mogelijk nog groter, zachter en behaaglijkei dan vorig Jaar. Opvallend is de hoeveelheid wittige, camel en beige-grijze tinten die verwerkt worden in Ingewikkeld uitziende fantasiesteken, zoals gerstekorrel, ruiten en kantsteken. Erg mooi, maar ook zó kostbaar, dat wie nooit heeft leren breien er nu onmiddellijk mee moet beginnen. Het is heus niet moeilijk en in de meeste handwerkwinkels zal men de grootste leek graag willen helpen. Bijna alle patronen zijn zo duidelijk gesteld en beschreven dat zelfs een handig kind ze kan begrijpen. Ik ben nog steeds erg trots op mijn werkstuk van Vorig Jaar. In veertien avonden breide ik een lange rode mohair jas, terwijl mijn prestaties vroeger niet verder gingen dan een simpele kindertrui per Jaar. Met spanning bekeek ik dan ook de nieuwe breiboeken die deze week in de bus kwamen. Na het grote succes van het Hema breiboek vorig Jaar, moest er wel nog een dikker en mooier breiboek komen. Voor 4,75 is er keuze uit tweehonderd modellen, alle zeeuiiteenlopend. Bij het doorbladeren stuit men regelmatig op bekende gezichten van sterren uit Engelse televisieseries. Voor mij hoeft lij niet, maar de Hema doet er ongetwijfeld anderen een geno<| mee. Een plezierige bijkomsti is dat de Hema geld retournei ongebruikte knotten. De colle< breigarens bestaat uit 27 soort waarvan elf zuiver scheerwol z! is zelfs scheerwol die in de macij is te wassen, 2,75 per knot vai vijftig gram. Een prima boek, waaraan veel mensen wat hebbl In het nieuwe Neveda breiboek] een aantal ontwerpen die intenationaal gezien tot de topt behoren. De eerder genoemde f aardetinten zijn veelvuldig tenf vinden en Nevada deinst niet t( voor ingewikkeld uitziende steekpatronen. Er is veel gemél| tweedwol te zien en ook de kleurverlopende garens wordei vaak toegepast. Er staan een p voorbeelden in van fraaie grof gebreide jassen met bijpaj Tibettaanse gebreide mutsjes qua warmte niet onderdoen vof echte winterjassen. Nevada nr. 16 B, 4.50. Grote gebreide kussens voi de grond, voor wie niet me aan het hele grote werk wil' beginnen. Hema breiboek. Broekjes Al zijn de contacten met de buiten wereld goed, toch merken de kas teelbewoners regelmatig dat de mensen hen niet weten te plaatsen. De Noormannen, door Gustav Faber. Uitgave H. Meulen- hoff, Baarn, 255 blz., 34,50. In de reeks populaire historische boeken van Meulenhoff (de Hunnen, de Kelten, de Hettieten etc.) ver scheen dit uitvoerige, haast uitput tende werk van Faber over de Vikin gen. Hij volgt een toeristisch model: hij reist langs de vele sporen die de Noormannen in de wereld hebben achtergelaten en duikt dan als het ware ter plaatse in de historie. Het blijkt dat hij bijv. bij tal van onzeke re zaken zoals de noordse ontdek king van Amerika, en de betekenis van „Vinland" in dit verband goed op de hoogte is van recente opinies. Faber heeft zich ook wel wat grondi ger in zijn onderwerp verdiept dan bijv. Rudolf Pörtner, van wie in de zelfde Meulenhoffreeks een paar jaar geleden een boek over dit onderwerp verscheen. De verteltrant van Faber is echter veel vermoeiender, helaas. Leven als God in Frankrijk, derde druk van het boek van Mathieu Smedts. Uitg. Wereldvenster, Baarn 196 blz. - 19,90. In de burcht van Blauwbaard, een analyse "van de westerse mens en zijn kuituur, door G. Steiner. Uitg. Agathon, Bussum. 145 blz. 24,50. „De Bomschuit" door E. W. Petrejus. Uitgave van De Boer Maritiem. Prijs ƒ24,50, 109 blz. „Touwwerk aan boord" door Colin Yardman en Bill Beavis. Uitgave van De Boer Mari tiem, prijs 32,50, 110 blz. De verdwenen Bomschuit is welis waar de tweede druk (eerste 1954) van de geschiedenis van dit eens zo bekende vissersvaartuig, maar de eerste van een serie monografieën die over klassieke Nederlandse scheepstypen zal verschijnen. In de achttiende en negentiende hebben vele de kust- en binnen! ren bevaren. Bij de uitgeverJ ook de Hoogaars, Botter en h van stapel lopen. In „Touwwerk aan boord", men, royaal van goede illuj voorzien, alle moderne toepa: van touw en staaldraad. On teknoop blijft de eenvoudigj ook onmisbare steek in de van duizendpootwindsels, bokkepoten en belegde staaJ vallen. Bezitters van een boot" kunnen op waardevoll^ hun kennis verrijken. En zo n veiligheid van hun vaartul groten. VRAGEN uitsluitend in envelop sturen naar postbus 507. Voor Per vraag een gulden in postzegels, het liefst in waarden van 45 ets bijvoegen, en beslist niel aan de buitenkant oppla Geheimhouding verzekerd Briefkaarten worden terzijde gel VRAAG: Uit Israël ontving ik een Menorah. Waar kan ik voor deze kandelaar bruikbare waskaarsen kopen of laten maken? ANTWOORD: Waskaarsen kan men tegenwoordig in elke boetiek of am- baehtsmarkt kopen en bestellen. Echter, deze kaarsen zijn niet ge schikt om te gebruiken in üw kande laar. De kaarsen staan nl. vrij dicht op elkaar en als ze allemaal tegelijk branden, ontstaat er een flinke hit te. Dit resulteert in een grote vlam van aan elkaar gesmolten waskaar sen, een onprettig gezicht en een gevaarlijke situatie. De speciale kaarsen, die wij zelf uit Israël ont vingen. zijn de gewone stearinekaar- sen, die men hier ook vervaardigt. Men moet er wel voor zorgen dat er geen tocht is, want ëën scheef bran dend kaarsje brengt de rest ook uit z'n evenwicht. VRAAG: Wij willen een open haard laten maken. De ene aannemer zegt, dat we dan een speciale schoorsteen moeten laten maken en de ander zegt. dat het niet nodig is. Wie heeft nu gelijk? ANTWOORD: Daarvoor zouden we meer van de situatie moeten weten. Volgens „het boekje" zou nummer een gelijk hebben, terwijl nummer twee afgaat op de trek van de schoorsteen op normale dagen. Vol gens u zit de schoorsteen, die van boven afgedekt is door een prachti ge. vierkante plaat met windwijzer, een geweldige trek. Onder de plaat zijn vierkante gaten en uw huis ligt bij een rivier, waar altijd wel een zuchtje staat. U zou met nummer twee een afspraak kunnen maken: We laten de toestand op het dak ongewijzigd en bouwen de haard. Mocht het blijken dat de trek met goed (genoegis. dan kan de plaat met de windwijzer misschien een andere functie krijgen. VRAAG: In onze ontluchtlngskoker (tussen kelder en buitenwereld) zit een bijennest. Hoe krijgen we de bijen er voor goed uit? ANTWOORD: Zijn het inderdaad bijen (en geen wespen) in die ont- luchtingskoker, dan zullen er wel mensen zijn die u benijden, want bijen zijn een bezit, dat steeds meer waarde krijgt Het Bijenhuis te Wa- geningen geeft u de raad. contact op te nemen met de in uw buurt wonen de imker, de heer Reddingius, Rede rijkersplein 17 te Noord wijk. Hij zal wel een verlossend woord kunnen spreken of misschien tot een verlos sende daad kunnen overgaan. Zijn het echter wespen, dan Is er voorlo pig weinig aan te doen. Nu kunt u op strategische plaatsen een wespen vanger of iets dergelijks neerzetten. Over een M maand gaan de wespen vanzelf dood en kan men de overge blevene (koningin) gemakkelijk uit roken of anderszins verdelgen. Gaat u dat nu doen. dan bestaat de kans. dat de in die tijd afwezige insekten thuiskomend het nest ontoeganke lijk vinden en elders zich vestigen. In de tweede helft van augustus vinden de wespen (die vóór die tijd genoeg nuttig werk doen en niet hinderlijk hoeven te zijn) niets meer van hun gading In bloemen en plan ten en in die tijd loopt men dan ook de meeste steken op. Van bijen kun nen we geen kwaad woord horen. VRAAG: Deze vraag heeft ook met bijen te maken, maar de vragenstel lers wonen een kleine 100 km van elkaar verwijderd. Wij hebben bijen, dus honing ën was. Maar hoe maken we van die zelfgeslingerde en gerei nigde was nu boenwas? ANTWOORD: U neemt op een deel bijenwas. 3 4 4 delen terpentijn (geen terpentina!) in een oude weck fles, die u (uiteraard buiten, want u moet oppassen met vuur) in een pannetje met warm water zet. Goed roeren en klaar is Kees. VRAAG: Op een reisje langs allerlei plaatsen, die met ons Oranjehuls te maken hebben, kwamen we ook in Diez aan de Lahn en vonden daar in de Stiftskirche een grafmonument In de muur gemetseld van een ons onbekende vrouw. We zenden hier bij een kleurenfoto en hopen dat u ons aan gegevens kunt helpen. ANTWOORD: We hebben met grote aandacht de foto bekeken en con tact opgenomen met de Museums und Geschlchtsverein EV te Diez. Het opschrift is als volgt: Anno Do- mini 1493 uff den 28. tag september starb de etel und wohlgeborene Frauwe Wall burg a geb. Rlnggraffin, Frauwe zu Eppsteln Mint zu berg- grafin zu Diettz deren Sele got gna- dig si. Deze Wallburga trouwde in 1457 met Cuno von Soms en ten tweede male met Graaf Gottfried v. Eppstein. Naast het hoofd ziet men het Eppsteinsche wapen en dat van de Rijngraven. Aan de voeten een hondje. Het grafteken werd in 1916 gerestaureerd. De Stiftskirche te Diez werd in 1289 gebouwd door Graaf Gerhard von Dietz en zijn vrouw Elisabeth von Sayn. De na men Solms, Dietz (niet te verwarren met het Belgische Diest, dat we ook in deze lijsten tegenkomen) Sayn, enz. komen we in de grote genealogi eën tegen in verband met het ge slacht Oranje/Nassau. Het is een zeer ingewikkelde, maar hoogst in teressante zaak de plaats van een dergelijke figuur in verband met te genwoordige afstammelingen of ver wanten uit te zoeken. VRAAG: Tegelijk met de grote witte was zijn twee mooie nieuwe hoesla kens (Terlenka) de deur uit gegaan naar een vaste wasman. Maar ze zijn geel teruggekomen. De wasserij stuurde ons later een briefje, dat daar niets aan te doen was, want het was Terlenka. Aan wie de schuld en wat te doen? Het waren heel dure lakens. ANTWOORD: Als in deze lakens of hoezen de naam Terlenka voor komt, hoort daar tevens bij aange geven hoe deze lakens gewassen moeten worden. Is dat er niet bij aangegeven, dan zegt de naam Ter lenka voldoende over de te volgen wasmethode. Als de lakens tegelijk met de andere lakens zonder meer werden meegegeven, dan gaan ze in de kookwas, daar is niets aan te doen Geeft u deze hoeslakens mét uw Terlenka blousjes of Japonnen mee. mét de mededeling van de soort en de gewenste behandeling, dan krijgt u alles als nieuw weer thuis, maar nu is helaas alles (inclu sief het blousje, dat ik in alle haast, zelf met het witte goed in de wasma chine, erg warm liet meedraaien) bedorven. VRAAG: Naar aanleiding van een berichtje in de Gelderlander, de Winschoter Courant en ons eigen Trouw over een kruising van een konijn en een kater? Onze vragen stelster wilde graag weten of het nu toch echt w^ar was: Het stond in drie kranten. ANTWOORD: Toch betrof het ken nelijk eenzelfde geval van een ko nijn met een kattestaart. We vroe gen de heer Nagtegaal van het die renpark Wassenaar wat hij hierover dacht: Volgens deze expert is een kruising in een dergelijk geval uitge sloten, ook met K L Deformatie (ver minking) kan wél het geval zijn, maar in dat geval spreekt men niet van een normaal dier. Ik geef de mening van een man, die een hele dierentuin achter de hand heeft graag door, maar herinner me nog niet lang geleden een konijntje te hebben gezien, dat bij de geboorte 5 pootjes had, een deformatie, waar bij het overtollige pootje, dat door een dierenarts weggenomen werd, er als een soort staartje bij bungelde. VRAAG: Ik maakte jaren geleden een foto van een eskader Russische oorlogsschepen, dat de Nieuwe Wa terweg binnenvoer voor een bezoek aan Rotterdam. Helaas maakte ik geen aantekening van de datum. Het moet enkele maanden voor de Hongaarse opstand geweest zijn, waarna dergelijke schepen in ons land niet meer welkom waren, maar wenneer precies, weet ik niet. ANTWOORD: In elk geval werden de foto's gemaakt in juli 1956. De juiste datum kon men zelfs bij Mari nehistorie niet achterhalen. VRAAG: Waar zou ik gedroogde meekrapblaadjes kunnen kopen? ANTWOORD: Gedroogde meekrap blaadjes bestaan niet, wél de ge droogde wortel en het poeder dat daarvan gemaakt wordt. De laatste tijd is de belangstelling voor deze Oudhollandse kleurstof enorm toe genomen. De wortel zal bij verschil lende drogisterijen, kruidenzaken en dergelijke te koop zijn als u er naar vraagt, maar in elk geval bij onze toeverlaat voor dingen, die moeilijk te vinden zijn: drogisterij de Papillon te Delft (Choorstraat 60, tel. 015-140239). In Zeeland was vroe ger een bloeiende meekrapcultuur. Hier en daar vindt men de oude meestoven nog. maar die werden niet meer gebruikt, sedert de op komst van de anilineverven in een paar jaar tljds de meekrap uitscha kelde. Op Tholen is een meekrap- museum, dat u beslist eens moet bezoeken. Ook in het provinciale Museum te Middelburg zijn herinne ringen te vinden. Meekrap wordt tegenwoordig nóg gebruikt bij de restauratie van oude gebouwen. Onze vragenstelster voegde bij haar problemenbrief een prachtige prent briefkaart van de Zeelandbrug. Wel „warm" dichtbij Tholen en Middel burg! VRAAG: Een geel lederen b !l is erg vuil aan het hoofdeinde de armleuningen. Op welke c kan ik dit afdoende schoon ANTWOORD: WIJ hebben U j gesteld in verschillende gro belzaken en het antwoord e zodat we dat gaarne doorgi i leen een (schone) spons dei mogen gebruikt worden 1 j onderhouden van lichtleren i< len. Vooral een nieuwe spon j ken, zonder oude synthetist resten. Men gaf de raad op e vallende plek een poging met groene driehoek zee| zaam en niet te vochtig en te zien hoe het opdroogt. doende" is geen enkele maakmethode, tenzij men vlucht neemt tot de ouder timakassers, niet zo mooi, bruikbaar. Onze &roc haakten en knoopten van j toen kleedjes, waarmee ze bare plekken van het meu! dekten, tegen de effecten 11 „Makassarse oliën" voor i1 zorgde kapsel van de volra klede man van positie (v Q van opgepronkte manspers

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 6