orse zwermvallende sterren' Nieuwe modellen voor komend jaar Dertig jaar VW in Nederland AUTOBIOGRAFIE flinke groei van aantal 'Werkloze schoolverlaters Ochtendblad TROUW BEZORGER/STERS "Van vandaag tot en met zondag goed te zien Afwezigheid van maan bevordert de waarneming Twee vrouwen bij botsing omgekomen Nieuwe boeken IT DE WEEKBLADEN Schijnsucces Kamer buiten spel De CPN Kaartenhuis PPR-debacle D'66 en VVD PPR op kruispunt jpDEt IDERDAG'11 AUGUSTUS 1977 BINNENLAND ,snHn onze astronomische medewerker afwezigheid van storend maanlicht maakt de komende ichten het bekijken van een jaarlijkse zwerm „vallende ster- fj tn" extra aantrekkelijk. De eerste indruk is meestal inderdaad de it er een ster viel: een plotselinge lichtstreep aan de hemel, die saiAeteen weer verdwenen is of enkele seconden een zwak gloeiend 1 o joor achterlaat. Volgens een oud volksgeloof mag je dan een ens doen. 0 i feite wordt het lichtspoor getrok- e ?n door een kosmisch gruisdeeltje, cec it met een snelheid van zestig kilo- zou eter per seconde onze dampkring )knnenvliegt. Het jaagt daarbij een ce' mengeperste luchtmassa voor zich "en t, die op 110 kilometer hoogte fel er igloeit en op zeventig kilometer efs tdooft. De gruiskorrel is dan opge rend. De officiële naam voor zo'n diende ster" is meteoor. wiji i bepaalde jaargetijden blijken er *1 meteoren op te treden. 1-6 janu- ,s 30 juli-20 augustus, 10-25 novem- ikl?l tr en 6-18 december. In die perio- be tn schuift de aarde in haar j aarlij k- [faikringloop om de zon door zwer- bij- ien van kosmisch gruis. De gruis- eitjes, meteoroïden, zijn de stoffe- jke resten van vroegere kometen itaartsterren") die nog steeds in nggerekte banen door het zonnes- lsel zwerven. De aarde veegt er dus k jaar wat van op. leteoor rotere stukken en brokken ver tinden maar gedeeltelijk, zodat de - st op de grond valt. Men noemt - j'n overblijfsel een meteoriet. De Z omende meteorenzwerm zal het tal- jkst zijn in de nachten tussen van- B aag en zondag, wanneer de aarde de wfdmacht van de Perseïdenzwerm itmoet. De naam is ontleend aan e richting waaruit de meteoroïden e aarde tegemoet komen, schijn- aar vanuit het sterrenbeeld Per- tus. Er zijn in deze nachten gemid- eld 60 tot 100 meteoren per uur te en. Ie afwezigheid van maanlicht sti- iüleert in ons land ook een ijverige roep waarnemers, de Werkgroep leteoren, die de afgelopen tien jaar nder de bezielende leiding van de leidenaar Ben Apeldoorn is uitge- groeid tot een waarnemerskorps met een professioneel, zelfgebouwd, in strumentarium. Met omgebouwde luchtkarteringscamera's, gebundel de fototoestellen en zelfs spectrogra- fen proberen zij meteoren op hun films vast te leggen. Een spectro- graaf ontleedt het opgevangen licht in zijn samenstellende kleuren. Van Bakkum tot Elsloo, van Breda tot Winterswijk, zijn op negen plaat sen in totaal 59 camera's en zeven spectrografen ingeschakeld. Men hoopt een zelfde meteoor vanuit ver schillende plaatsen op de foto's te krijgen. Uit die verschillende posi ties van het meteoorspoor tegen de sterrenachtergrond is namelijk de baan van de meteoroïde door de dampkring uit te rekenen. Successen Zo boekten in 1970 Amerikaanse waarnemers succes met een tegelijk vanuit Oklahoma en Kansas gefoto grafeerde meteoor. De astronoom McCrosky berekende hieruit dat de overblijfselen gevallen moesten zijn bij Lost City in Oklahoma. Na ruim twee dagen zoeken werd de zwartge blakerde meteoriet gevonden op maar 800 meter van de berekende De noordelijke sterrenhemel, half augustus omstreeks half drie Midden- Europese Tijd. Vóór middernacht staat de hemel meer rechtsom gedraaid. Perseus staat dan lager, boven het noordoosten. De pijlen stellen waargeno men meieoren voor uit 1970. Onderzoek van deze en andere mete orieten heeft geleerd dat ze heel oud zijn: ongeveer 4'h miljard jaar, de zelfde leeftijd als de aarde en de rest __|Fan beroepsbevolking 5,2 procent zonder werk srfan onze Haagse redactie "DÏ.V HAAG De werkloosheid onder schoolverlaters is ook in kJóe maand juli meer dan normaal toegenomen. Het aarzelend herstel van de conjunctuur is niet in staat de werkloosheid onder Jel' stioolverlaters terug te dringen. DitZegt het ministerie van sociale zaken in de maandelijkse beschrij ving van de arbeidsmarkt. Tussen eind juni en eind juli is de werkloos- in ons land met ruim 14.100 mannen en vrouwen opgelopen tot !Ot370. Het werkloosheidscijfer, raarin de seizoeninvloeden ver kerkt zijn, ligt nu op 213.400. Van de Ihankelijke beroepsbevolking was ind juli 5,2 procent zonder werk. lit het verslag van de arbeidsmarkt lijkt, dat de werkloosheid zich al- een in de bouw vrij gunstig ontwik- eld heeft. Het aantal werkloze ouwvakkers (22.000) is tweehon- erd lager dan eind juni. Voor het eerst in vijf maanden heeft zich daarmee een verbetering voorge daan. Ook de vraag naar arbeids krachten in de bouw is toegenomen. Het ministerie spreekt zelfs over een „forse toename." De positie van met name het kan toor- en onderwijzend personeel is de laatste maanden aanzienlijk ver slechterd. Dit geldt vooral voor vrou wen. In alle beroepsgroepen is het aantal werkloze vrouwen toegeno men, maar het meest in het onder wijs (met 25 procent). De werkloos heid onder vrouwen bedraagt nu 7,3 procent van de beroepsbevolking. van het zonnestelsel. Dat maakt me teorieten zo interessant. Ze geven ons een aanwijzing hoe de materie was samengesteld ten tijde van het ontstaan van ons zonnestelsel. Steeds vindt men óf ijzer en nikkel, of steenachtig materiaal, of meng vormen. Al in de 18e en 19e eeuw zochten chemici, tevergeefs, naar or ganische stoffen. Pas met moderne technieken is in een meteoriet die in 1969 op Australië viel, met zekerheid de aanwezigheid vastgesteld van aminozuren. Dat zijn de bouwstenen van eiwitten, onmisbaar voor leven de organismen zoals die op de aarde voorkomen. Maar de aminozuren die in minieme hoeveelheden in meteo rieten voorkomen, zijn hoogstwaar schijnlijk niet van biologische oor sprong. Zij moeten door chemische processen zijn ontstaan. Ook Nederlandse waarnemers heb ben fraaie successen geboekt. In 1975 plaatste het gerenommeerde Amerikaanse tijdschrift Sky and Te lescope een meteoorspectrum van de Limburgse amateur Hans Betlem. Het ontlede licht verried de aanwe- OLDEHOVE (ANP) De 76-jarige mevrouw A. Rebbers-Hogenes en de 85-jarige mevrouw A. M. J. Hylke- ma-Bott, beiden uit Groningen zijn omgekomen toen hun aüto, be stuurd door mevrouw Rebbers, in Saaksum (gemeente Oldehove) op een tegenligger botste. Twee andere vrouwen die in de auto zaten werden gewond: een van hen verkeerde gis teren in levensgevaar. De inzitten den van de tegenligger, een man en drie kinderen, kwamen met de schrik vrij. BOSSCHEHOOFD De 33-jarige J. A. Kalis uit Hoeven is op een met automatische knipperlichten bevei ligde spoorwegovergang in Bossche- hoofd met zijn auto onder een trein gekomen en om het leven gekomen. BUDEL De 21-jarige dienstplich tige militair J. A. C. M. Bastiaans uit Maastricht is in Budel met zijn auto tegen een paaltje gebotst, over de kop geslagen en omgekomen. zigheid van kalk, magnesium, natri um en silicium in het gloeiende me teoorschijnsel. „Gewoon" Maar ook „gewone" waarnemingen, dus met het ongewapende oog, heb ben waarde. Zulke tellingen leveren gegevens op over de zwermdicht- heid, die in de loop van de jaren nogal uiteen kan lopen. Daardoor weten we dat de januarizwerm de laatste jaren in hevigheid is toegeno men tot de huidige piek van 125 meteoren per uur omstreeks 4 janua ri. Van de Perseïden was de piekacti- viteit van 1970 t/m 1975 respectieve lijk 70, 40, 130, 40, 50 en 90 per uur. Vooral veel heldere meteoren, met een nagloeiend Spoor, trokken de laatste jaren de aandacht. Ook zijn er steeds vuurbollen bij, verblinden de meteoren die de omgeving in blauwwitte gloed zetten en in de lucht uiteenspatten. Niet alleen de moderne waarnemer wordt door meteorenzwermen ge troffen. In een oud doopboek van Venhuizen-Hem trof mevrouw Kla ver uit Beverwijk het volgende be richt aan: „In het jaar 1664 den 29 april des avents omtrent acht uren is aen de lucht een ohgemeen schricke- lijck vier vuur) gezien, niet (al leen) alhier ten plaetse, maar in alle steden ende dorpen en alle omleg gende landen, om verre ende naebij, waerdoor veele menschen seer ver- schrickt en verbaest sljn geworden, rijsende in het suydoosten en dat alsoo suydt om tot in 't noordwesten, alwaer het in een blauwe wolck is wegh gebleven. Wat daernaer sal volghen is Godt den Heer bekent. Godt de Heere verleent ons dat ons salig is." Spoorwegbrevier, door Giin- 'ther Martin en Alfred Niel. Uitgave Ad. Donker, Rotter dam, 347 blz. Een boek waarin zelfs over het op bergen van je treinkaartje nog een anekdote voorkomt dat is het Spoorwegbrevier, voor Nederland bewerkt door B. D. L. Brongers. Een oorspronkelijk Oostenrijks, maar zeer internationaal opgezet geheel vol wetenswaardigheden, verhalen en romantiek. Nederland is laat met zijn spoorweghistorie begonnen (in tegenstelling tot België bijvoor beeld) maar ook hier zijn er vele honderden treinhobbyisten en dui zenden liefhebbers van treinverha- len. Maar ook over Freud die bang was voor de trein, Lenin die zich als stoker vermomde en koning Boris III die persoonlijk de Oriënt Express reed, licht het Spoorwegbrevier ons in. Het is ruim van tekeningen voor zien. De Vliegende Hollander. Fo tografische herdruk. Uitgave Buijten en Schipperheijn/Re- pro Holland, 45. De Vliegende Hollander was het gra- vraagt met spoed enkele aktieve Inlichtingen D. Wierstra, Tesselsehadestr. 55 (Bodecentrum) Leeuwarden. Tel. 05100-51264. tea laagse Post: inneke Visser noemt het tot dusver «haalde succes van formateur Den Jyl in de Haagse Post een schijnsuc- :es. „Alleen al het feit dat niemand irecies weet hoe de incidentele onsverhogingen (promoties, toe- agen) in de hand gehouden moeten orden, doet het ergste vermoeden oor het welslagen van de bezuini- "ingsoperatie", aldus Anneke Vis- ler. Zij concludeert dat de forma- eur munitie verzamelt voor een ieuwe kabinetscrisis over een A vee jaar. Columnist Brugsma is al iven somber en oefent kritiek uit op iet systeem van de gedetailleerde ivereenkomsten voor de komende kabinetsperiode: „het parlement kan vervolgens net zo goed tot de volgende verkiezingen op reces laan". let omslagverhaal van HP Is gewijd lan saxofonist/acteur Robert de (iro, die de Marlon Brando van de aren zeventig wordt genoemd. Ook IP heeft zich op de conflicten bin- ien de CPN gestort. Een van de :onclusies van verslaggevers Peter Van Deutekom en Daan Dijksman is dat er binnen de CPN-top een sfeer Van vervolgingswaanzin heerst, Waarin niemand kAn weten wat er ixact aan de hand is. Zo wordt in iet artikel de vraag gesteld of de loofdredacteur van De Waarheid, 'oop Wolff, het bekende kritische •tuk van de oude wijze man van de TN, Paul de Groot, in De Waarheid leeft geplaatst om te zijner tijd De Sroot te kunnen opvolgen of om „de lejaarde ideoloog juist plat op zijn >ek te kunnen laten vallen." :lseviers Magazine: WD-leider Hans Wiegel uit in een nterview met Elsevicrs Magazine elle kritiek op de af spraken- vooraf- ïiethode van formateur Den Uyl. „Een viertal heren heeft de beslis singen genomen Kamerleden hebben als eerste taak de regering te controleren en de beslissingen te nemen. Dat kan nu niet meer," al dus Wiegel. De WD-leider verwacht dat de samenleving niet zal accepte ren dat de inkomens op de nullijn zullen worden gezet, terwijl de over heid zelf niet aan die matiging meedoet. In EM een omslagartikel over de harde lijn van Israëls premier Begin. D. M, van Rosmalen beschrijft het leven van deze staatsman, die „een bijbels geloof in Israël paart aan politieke hardheid en zeldzame di plomatieke bekwaamheid." In een commentaar verwijt Van Rosmalen Den Uyl blind te zijn voor de aanval die minister Pronk zou ondernemen op de persvrijheid, via juridische beperkingen van internationale persagentschappen. Deze beperkin gen worden bepleit door het ILET, dat mede met steun van het ministe rie van ontwikkelingshulp „transna tionale controle van informatienet werken" wil. In EM ook artikelen over de „gouden tijden van de Itali- aanse-Amerikaanse Mafia", Jimmy Carter als wapenleverancier en de zich aankondigende afgang van de geneeswijze van de acupunctuur. De Nieuwe Linie: „De hel is los in de CPN," zo meldt „een medewerker" op de voorpagina van De Nieuwe Linie over de partij strijd van Paul de Groot Deze strijd treft de CPN op het moment dat zij zich bevindt in een ideologische warwinkel en op een moment, dat de partij zich organisatorisch zwak be toont. „De terugkeer naar marxis- tisch-leninistische principes in soli dariteit met de Sowjet-Unie zal een moeizaam en pijnlijk proces wor den, dat vele personen zal treffen," aldus een (anonieme) CPN'er. PvdA-senator en vice-vooreitter van de vereniging Nederland-DDRV Frans Uyen, praat met DNL over de NAVO, Europa en de DDR. Over dat laatste land is veel goeds te melden, aldus deze socialist en ex-majoor, maar „als ik in de DDR zou wonen, zou ik een dissident zijn." Het blad besteedt aan aandacht aan Memo 2, de vrouwenbeweging en de werkloosheid, aan discriminatie al dan niet vermeend bij het NOS- journaal en aan de beroepsverboden in West-Duitsland, die nu ook voor leerlingen gaan gelden, die een be roepsopleiding willen volgen. De Groene: Wie haalt de CPN uit het ravijn? vraagt Paul Brill zich in De Groene af. Voornaamste doelwit van De Groots aanval waren zijn fractie voorzitter Marcus Bakker en Waar heid-hoofdredacteur Joop Wolff, die gekozen hebben voor een brede ver dedigingslinie tegen deze aanval. „Vooralsnog geen tegenoffensief dus en dat lijkt toch juist zo hard nodig, wil er een kans bestaan dat de CPN weer uit het ravijn opkrabbelt en een politieke factor van betekenis wordt". In De Groene ook een gesprek met Jean Elleinstein, adjunct-directeur van het wetenschappelijk bureau van de Franse communistische par tij (PCF), die meent, dat „de Sowjet- Unie een kaartenhuis is en dat de leiding dat weet". Karei van der Leeuw herdenkt, de laatste middel eeuwse filosoof Ernst Bloch, die vori ge week op de leeftijd van 92 jaar overleed. Loek Zonneveld schrijft dat de schoolverlaters het bos wor den ingestuurd en op de middenpa gina's wordt het NOS-journaaJ onder de loep genomen. De voorlopige balans na anderhalf Jaar experimenteren met het nieuws op de televisie luidt: „Waar blijven de gewone mensen in het Journaal?" De Tijd: In De Tijd gaat Rob Vermaas zeer uitvoerig in op de PPR na het stem- bus-debAcle. De partij kelderde van zeven naar drie zetels en ondanks de 'leus „Laat Rla geen blauwtje lopen" wijst de verkiezingsuitslag wel dege lijk in een dergelijke richting. Veel radicalen, aldus het weekblad, kij ken vol zelfverwijt terug op de ver kiezingen. Vermaas concludeert dan ook, dat de PPR terug is bij Af. Er is echter wel een verschil met de eerste jaren, toen het met de partij niet meezat. Het woord opheffen is dit keer in de hele discussie niet geval len. Nederland zal moeten leren le ven met de PPR". Tenminste als de leden bereid blijven de klus op te knappen. Joan Smithuis probeert er achter te komen, hoe eerlijk Albert Heijn ls, nadat de beloften van dit bedrijf waren doorgeprikt door het Konsu- mentenkontakt. Hij is van mening, dat men na onderzoek er niet aan ontkomt het gelijk toch dicht bij het levensmiddelenbedrljf te leggen. In het blad verder Jan Mulder over het voetbaltoernooi in Amsterdam, Ben Kroon over de tentoonstelling Documenta 6 en Harry Hosman over de film „New York, New York met als ster Robert de Niro. Accent: Jan Terlouw laat in een vraagge sprek met Accent weten, dat hij in een verdere toekomst een coalitie met de WD best ziet zitten en dat dan het CDA in de oppositie zou' kunnen. Zijn vrouw Alexandra zegt in hetzelfde blad overigens het meest van de „schrijver Jan" (Ter louw) te houden. Klaas Samplonius vervolgt zijn serie over de mysterieuze hersenspecialist tis nieuwsblad dat. tussen mei 1943 en mei 1945 op ruime schaal door de RAF en de Amerikaanse luchtmacht boven bezet Nederland werd uitge strooid om de bevolking, na de ver plichte inlevering van radiotoestel len. op de hoogte te houden van de geallieerde vorderingen, Londense regeringsbesluiten, en alles wat in het kader van de oorlogvoering be langrijk was voor de bevolking. Geen echte geschiedschrijving dus, maar deze bundeling van alle verschenen uitgaven is welkom als aanvulling van de documentatie over de Twee de wereldoorlog. Dr. L. de Jong, als commentator van Radio Oranje in dertijd ook eindredacteur van De Vliegende Hollander, meldt in zijn woord vooraf bij deze uitgaaf dat er tussen oktober 1944 (vroegere cijfers zijn er niet) en mei 1945 dertig mil joen exemplaren naar bezet gebied zijn meegenomen. Gebleken is dat veel zijn bestemming heeft bereikt. Het huis van mama Pondo, verhaal van een zwarte familie in het door apartheid getekende Zuid-Afrika geschreven door A. Berkhof. 5e druk: 354 blz. - 26,50. Uitg. Stan daard, Antwerpen. In de serie „steden" van uitg. Time/ Life te Amsterdam verscheen het boek „Parijs". Tekst van R. Chel- minski en de redactie van Time-Life. De vele foto's (zwart-wit en kleur) van R. Singh. 200 blz. - 38,50. dr. J. P. Schadé, terwijl verderop een pleidooi wordt gehouden voor een sanering van kermissen, aangezien dat hun enige redding is. Eén op de veertig Nederlanders is verslingerd aan de ruitersport, aldus Accent in een verhaal over paarden, waarbij gemeld wordt, dat het werkpaard wordt ingehaald door het recreatie- paard. Verder in dit blad een artikel over de „Hilversumse herhalingsoefeningen, de Hongaarse kroonjuwelen en Na mibië: eldorado voor Investeerders of voor gUerrilleros? Vrij Nederland: De PPR zoekt wanhopig naar de juiste koers om haar voortbestaan te rekken. Dit kan worden geconclu deerd uit het In Vrij Nederland weer gegeven beraad binnen deze partij na de verpletterende verkiezingsne derlaag. Max van Weezei, schrijver van het artikel, citeert Bas de Gaay Fortman: „De kiezers hebben geen behoefte aan een 8GP van de kerne nergie." De consequentie moet vol gens de PPR-leider zijn, dat de par tij weer regeringspartij moet willen worden. Niettemin spelen andere ra dicalen met het idee in de provincia le verkiezingen van 1978 met „groe ne lijsten" uit te komen, waarin eco logische problemen centraal worden gesteld. Een andere opvatting: Het image van de partij is de laatste twee jaar te zeer bepaald door „weg gelopen pastores, doorgeslagen wel zijnswerkers, en drammende go gen". De voorpagina van VN is ge wijd aan Nollen en hoe diens gehei me fonds Stefosa „door de mazen van de wet glipt", terwijl opnieuw de gebeurtenissen rond General Elec tric In Bergen op Zoom worden be licht. VN publiceert het laatste in terview met de overleden denker Ernst Bloch en tevens een laatste interview met overleden bisschop Makarios. De Chrysler Sunbeam, die in Schotland met steun van de Britse regering door de Amerikaanse maatschappij Chrysler ontwikkeld werd en bestemd is voor export in 1978. De Europese autofabrikanten, die de vakantietijd gebruiken om hun lopende banden om te bouwen voor de 1978-modellen, brengen thans vooral „nieuwe" modellen uit, die slechts in details afwijken van de bekende typen. Toch zijn op den duur ook wel meer compleet nieuwe wagens te verwachten. Het interessantste van alle nieuws moet uiteraard gezocht worden in de lagere prijsklassen en daar figureert thans Chrysler United Kingdom als enige met een geheel nieuw type. Het model draagt de naam Chrysler Sun beam en het komt met een lengte van 3,83 meter in de klasse van popu laire compacte wagens, waarin het na de Opel Kadett City en Mazda 323 de derde achterwielaandrijver is. Een grote achterruit doet dienst als „derde deur", de achterbank is in twee delen neerklapbaar en er zijn drie motorversies: 900, 1300 en 1600 cc. Alleen beide grootste uitvoerin gen komen volgend jaar in Neder land. De auto, die gefinancierd is met subsidie van de Britse regering, wordt in een aantal van meer dan duizend per dag in het Schotse Lin- wood gebouwd. Uit Engeland valt verder niet veel nieuws te verwachten alleen een zeer royaal uitgevoerde Austin Alle gro Automaat voor 14.750 gulden maar des te meer komt er uit Duits land en Frankrijk. De Duitsers hou den in september weer hun autoten toonstelling in Frankfort, waar Opel met een nieuwe Rekord en Ford met een nieuwe Granada zullen verschij nen. Mercedes-Benz brengt er een aantal combi's uit: de 230 en 250 T, de diesels 240 TD en 300 TD en de injectievariant 280 TE. Voorts gaan geruchten over een samenwerking tussen BMW en Lamborghini voor een sportauto. In de goedkopere klasse komt van Duitse zijde weinig nieuws. Volkswa gen beperkt zich tot uiterlijke veran deringen aan de VW Passat en Sci- rocco, die een nieuwe grille, ander instrumentenbord, gewijzigd onder stel en grotere achterklep krijgen. De Fransen zullen niet eens al hun nieuws in Frankfort presenteren. Peugeot, heeft namelijk een 405 in voorbereiding, die later dit najaar verwacht wordt. Het model ziet er uit als een verkleinde uitvoering van de grote zescilinder 604. waarvan nu twee uitvoeringen komen: een SL met 136 DIN-pk carburateurmotor en een TI met 144 DIN-pk injectie- motor en vijf versnellingen Op de kleinste Peugeots zijn enkele detail wijzigingen aangebracht. Citroën geeft de Dyane 6 schijfrem men voor, de G8pécial en GSX een grotere motor van 1130 cc en de CX 2400 een vijfversnellingsbak Renault heeft een geheel nieuwe mo tor met twee liter inhoud en 110 DIN- pk vermogen ontwikkeld voor de R 20 Dit model heeft daarmee twintig pk's meer dan de Renault 20 TL, waarvan de 1650 cc motor uit de R 16 afkomstig is, en slechts 15 pk minder dan de zescillnder Renault 30 TS. De nieuwe Renault 20 TS heeft een dub bele carburateur en blijkt zeer com pleet van uitrusting, o m. met stuur bekrachtiging. De Franse Chrysler verandert weinig aan de bestaande modellenreeks, maar zal uiteraard ook de Engelse Chrysler Sunbeam aan zijn program ma moeten toevoegen. Tenslotte zijn er nog de Italianen, van wie de Fiat 138 dit jaar niet meer te verwachten valt, terwijl het tijd stip v.oor introductie van de komen de Alfa Romeo Giulietta ook nog onbekend blijft. Wel heeft de met Fiat-licenties werkende Poolse auto- fabriek te Warschau een binnenkort te verwachten model op stapel staan: de Tarpan met vierwielaan- drijving Volkswagen-importeur Pon's Automobielhandel heeft deze week met een ontvangst door VW-topman Toni Schmücker in Wolfs burg het feit herdacht, dat op 8 augustus 1947 precies dertig jaar geleden de eerste VW's in ons land kwamen. Maar juist de laatste tien jaar daarvan hebben de meest ingrijpende verande ringen voor het „kever-merk" te zien gegeven. Lange tijd steunde VW's verkoop wereldwijd op het kever-model, dat nog steeds gemaakt wordt, zij het voornamelijk in Brazilië, maar dat ook in Nederland sterk genoeg was om VW jaren lang op de eerste plaats te houden. Die eerste plaats verloor het merk in 1969 aan Opei. maar het is na een terugval tot de zevende plaats thans weer derde op de Neder landse ranglijst. Dat gebeurde met een geheel nieuwe modellenreeks, in Duitsland uitge bracht onder de drie opvolgers, die de negen jaar geleden gestorven le gendarische Heinz Nordhoff heeft gehad. Toni Schmücker is zo vierde ln successie, maar laat duidelijk merken langer te willen blijven dan zijn beide voorgangers. In Wolfsburg deelde hij mee veel van met name de Golf Diesel te verwachten, waarvan nu ook een pittiger turbo-uitvoering in voorbereiding is. Tevens zal een Passat Diesel verschijnen Pon's Automobielhandel zal volgend jaar zijn gouden Jubileum mogen vieren, want het bedrijf is in 1928 opgericht door Mijndert Pon sr,, wiens zoons Ben en Wijnand na de Tweede Wereldoorlog kans zagen het importeurschap te verwerven WOLFSBURG Volkswagen zal de produktie van de „kever" eind van dit jaar in Duitsland stopzetten. In totaal zijn sinds eind 1946 van dit model ruim 19 miljoen stuks verkocht, waar van alleen in ons land ruim 476.000. Toch blijft de „kever" ook in de toekomst nog verkrijgbaar. Pon's Automobielhandel in Amgrsfoort gaat deze auto vanaf begin 1977 nl. importeren uit Mexico, waar „kevers" nog wel worden gemaakt. van de op last van Hitier ontwikkel de VW's Ondanks deze komaf ver kocht het model in Nederland grif. waarmee de Pon-broers iedereen ver baasden. De prijs van toen 2775 gulden speelde daarbij zeker een rol, maar de degelijkheid van de VW droeg er niet minder toe bij Inmiddels heeft VW het Audi-pro- gramma aan dat van het concern toegevoegd en Pon importeert bo vendien Porsche en Continental- banden. Het bedrijf st^at nu onder leiding van Bens zoon Mijndert. Een beeld uit 1959, toen het openbaar vervoer van Amsterdam werd ingezet voor een stunt bij de import van de honderdduizendste VW: een schenking van twee kevers aan de Anne Frank Stichting. Het was nog een beetje een afrekening met VW's verleden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 11