Geweld Rhodesië verplaatst zich ■merikaanse spionnen laten zich niet temmen I Veiligheid Ulster «dioog opgeschroefd Plezier in je werk in de Sowjet-Unie Bemiddeling tussen Ethiopië en Somalië volledig mislukt ASEAN-conferentie tevreden uiteen Palestijnen en Israël Vrees na nieuwe aanslagen: i [Tegenstanders van Amin beraden zich (Elizabeth komt op bezoek Amerika steunt campagne' voor vrijlating Hess Soedan kondigt totale amnestie af Begin geeft militaire hulp aan christenen in Zuid-Libanon toe barters hervorming van inlichtingenbedrijf verandert weinig DINSDAG 9 AUGUSTUS 1977 BUITENLAND Trouw/Kwartet SALISBURY (Reuter UPI) Een tweede bomaanslag binnen enkele dagen bij de Rhodesische hoofdstad Salisbury heeft de vrees gewekt dat de zwarte nationalisten bezig zijn hun activitei ten te verplaatsen van het platteland naar de stedelijke centra. Gisteren werd een aanslag gepleegd een spoorwegbrug vlak buiten Salisbury, waarbij geen grote schade werd aangericht en evenmin slacht offers vielen. Deze aanslag kwam en kele dagen na de aanslag op een- groot warenhuis in de Rhodesische ïoofdstad, waarbij elf mensen om het leven kwamen en 76 mensen ge wond werden. Een woordvoerder van de politie deelde gisteren mee dat de politie op iwee sporen zit die moeten leiden naar de aanhouding van de plegers van de aanslag op het warenhuis afgelopen zaterdag. Op vele punten in de stad zijn de veili gheidsmaatregelen verscherpt. Veiligheidsfunctionarissen controle ren de spullen die voorbijgangers net zich mee dragen. De politie on derzoekt voorts of er verband be staat tussen de aanslag op het wa genhuis en de poging de spoorbrug te blazen. I Londen liGroot-Brittannië en de Verenigde J Staten zullen met de hulp van Zuid- I Afrika proberen het inmiddels door 1 de Rhodesische premier Smith ver- li worpen vredesplan alsnog leven in 1 NAIROBI (UPI) - Oegandese ballin gen die wonen in de Verenigde Sta ten. Groot-Bnttannië en verschil lende Afrikaanse landen, wonen in Zambia een geheime bijeenkomst I bij om een gemeenschappelijk front l te vormen om de val van de regering van Amin te bewerkstelligen. De in Nairobi verschijnende krant Stan dard schreef gisteren dat het de be doeling is te komen tot een fusie van k 1 dt verschillende Oegandese verzets- V bewegingen. Het overleg wordt in Zambia gehouden met de toestem ming van de regering van dat land. Onder de deelnemers bevinden zich onder meer Paul Mwanga, voorma- 'Hlig ambassadeur van Oeganda, en de vroegere minister Semei Nyamzi, |die hoofd is geweest van de Oegan- 'ese ontwikkelingsorganisatie. te blazen. Aanstaande vrijdag vindt in Londen een ontmoeting plaats tussen de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Vance en zijn Britse ambtgenoot David Owen. Bij dit overleg zal ook de Zuidafrikaan- se minister van buitenlandse zaken Roelof Botha aanwezig zijn. Bis schop Abel Moezorewa, leider van de Afrikaanse Nationale Raad, zal vandaag een onderhoud hebben met de Britse minister Owen. Britse woordvoerders hielden het gisteren niet voor ondenkbaar dat de presi dent van Tanzania, Julius Nyerere, die een bezoek aan de Amerikaanse president Carter heeft gebracht, ook langs komt in Londen. Verder zou ook een bezoek aan Londen van Joshua Nkomo, een van de leiders van het patriottische front niet wor den uitgesloten. Doel van dit brede overleg is de Brits-Amerikaanse voorstellen voor een vreedzame overdracht van de macht aan de zwarten in Rhodesië beter uit de verf te helpen. De Britse woordvoer ders gaven echter toe dat de kansen op een positief resultaat echter niet erg groot zijn. Verkiezingen Iritse veiligheidstroepen hebben de afcoordierse hoofdstad Belfast giste- jen gheel afgesloten. Volgens berich- :n van het verboden Ierse republi- tfnse leger zijn tussen de twintig en lertig van zijn aanhangers opgepakt lit voorzorg. Veilighei^sfunctiona- 3Bssen hielden grootscheepse onder- JKeken in geheel Belfast, waarbij ■oertuigen en huizen doorzocht wer- m?n. Woordvoerders van de IRA ver aarden dat de meest prominente len van de beweging ondergedo- n waren. [gelopen zondag werden twee Brit militairen ernstig gewond bij een ^rslag in Londonderry vanuit een [C loorbijrijdende auto. De IRA deelde |«l (isteren mee dat dit het begin van n grootscheepse campagne was bedoeld is als antwoord op de I Kipera tie monarch", het veiligheids- Wan van Britse autoriteiten waar- J .Kj maar liefst 32.336 militairen en Kiligheidsfunctionarissen betrok- Ben zijn. Inmiddels gaat de Rhodesische pre mier Ian Smith door met de voorbe reidingen voor de verkiezingen die op 31 augustus in zijn land zullen worden gehouden. Smith verklaarde gisteren dat het in Rhodesië een chaos zal worden als zijn partij die verkiezingen niet wint. Smith ver klaarde zich bereid tot samenwer king met iedere Rhodesische natio nalist die het geweld als strijdmid del verwerpt. Smith verklaarde dat de zwarten in zijn land weinig ge rechtvaardigde grieven kunnen heb ben aangezien de meeste discrimi natie in Rhodesië in het voordeel van de zwarten is. Een van de medewerkers van bis schop Abel Moezorewa, de zwarte nationalist Chakanyuka Chikosi, heeft zich gisteren uit diens ANC teruggetrokken, omdat hij er niet in geslaagd was de tegenstellingen bin nen de beweging te overwinnen en tegemoet te komen aan de verlan gens naar meer eenheid. Chikosi heeft gezegd zich uit de politiek te zullen terugtrekken. Een grote brand bij Big Sur in Californië heeft een groot natuurgebied in de as gelegd. Ondanks de inspanningen van 3100 brandweerlieden kon niet voorkomen worden dat twee derde deel van de bossen in het Ventana Wilderness Gebied verloren ging. ÖELFAST (Reuter, UPI) Het bezoek van de Britse koningin Elizabeth komende woensdag en donderdag aan Noord-Ierland heeft tot ongekende veiligheidsmaatregelen aanleiding gegeven. ]Iet Ierse Republikeinse Leger heeft aangekondigd dat het iezoek van de koningin niet vreedzaam zal verlopen. Koningin Elizabeth die samen met haar echtgenoot prins Philip en haar jongste twee zoons Andrew en Ed ward een bezoek aan Noord-Ierland brengt in het kader van het vijfen twintig jarig regeringsjubileum, zal Belfast uit veiligheidsoverwegingen niet bezoeken. Vanaf het koninklijke jacht Brittannia zal de koningin per helikopter bezoeken brengen aan het Hillsborough kasteel, ten westen van Belfast en aan de universiteit van Coleraine. Afzeggen van de ge plande bezoeken zou voor het Ierse Republikeinse Leger een grote over winning betekenen, maar de Britse autoriteiten zijn niet van plan het zo ver te laten komen. Labour-parlementslid Maureen Col- quhoun heeft kritiek uitgeoefend op premier Callaghan met de waarschu wing dat het Britse volk het de rege ring nooit zal verbeven als de konin gin iets zou overkomen. MüNCHEN (UPI) De Amerikaan se minister van buitenlandse zaken Cyrus Vance heeft laten weten dat de Amerikaanse regering de West- duitse campagne voor de vrijlating van de oorlogsmisdadiger Rudolf Hess zal ondersteunen. Dit is giste ren meegedeeld door de Werftduitse christen-democratische Unie. De Beierse afdeling van deze partij liet weten dat minister Vance in een brief aan CSU-voorzitter Franz-Jo seph Strauss beloofde dat de VS hun best zullen doen Hess vrij te krijgen door druk op de Sowjet- Unie. Hess zit gevangen in de Span- dau gevangenis in West-Berlijn. Vance's brief was een reactie op een eerder verzoek om steun van Strauss aan president Carter. Overi gens zouden de VS meegedeeld heb ben geen eenzijdige acties te willen ondernemen. Vrijlating van de be jaarde Hess, een naaste medewerker van Adolf Hitler, zou alleen moge lijk zijn als de vier mogendheden, de Verenigde Staten, de Sowjet-Unie, Frankrijk en Engeland het daarover eens worden. Westduitse en Engelse woordvoerder hebben al eens geop perd dat de westelijke mogendhe den eenzijdig zouden moeten over gaan tot de vrijlating van Hess als de Sowjet-Unie volhardt in haar standpunt dat Hess in de gevange nis moet sterven. KHARTOEM (AP) De Soedanese president Jaafar Noemeiri heeft een algehele amnestie afgekondigd voor de politieke gevangenen in zijn land. Ook Soedanese ballingen, die zijn veroordeeld wegens misdrijven te gen de staat, vallen onder de amnes tie vooropgesteld dat zij naar hun vaderland terugkeren. Noemeiri's stap, die wordt gezien als een poging de nationale eenheid te versterken tegen bedreigingen van buitenaf, geldt voor iedereen, die sinds het aan de macht komen van de president in 1969 betrokken is geweest bij anti-regeringsgezinde activiteiten. Het overgrote deel van de politieke gevangenen in Soedan wordt gevormd door communisten en volgelingen van de verbannen politieke leider Sadik al Machdi. MOSKOU (UPI) Een aantal psychiaters in de Sowjet-Unie ge loven het ideale middel gevonden te hebben tegen de monotonie van de lopende band. Voor de arbeiders aan de lopende band hebben ze zogenaamde plezierka- mers ontwikkeld waarin films worden gedraaid die de arbeiders kunnen bekijken tijdens twee ex tra ingelaste werkpauzes. De werkpauzes duren zes tot acht minuten en daarin kunnen de ar beiders naar een programma kij ken dat ze zelf hebben uitgezocht. „Zonder de fabriek te verlaten kunnen de arbieders een kort uit stapje over de Baltische Zee ma ken of fraaie meren bekijken", aldus persbureau Tass in een toe lichting. Het programma is getest in een van de grootste meubelfabrieken in een van de Baltische staten. De psychiaters kwamen op het idee van de plezierkamers nadat het productieproces geautomatiseerd was, hetgeen het plezier van de arbeider in zijn werk sterk nega tief beïnvloedde. Eerder kwamen de psychiaters al met het idee om de arbeiders gymnastiekoefeningen te laten doen voor hun machines. Het feit dat er nu iets nieuws geprobeerd wordt, wijst erop dat gymnastiek niet voldeed. Volgens wetenschappelijke on derzoekingen zouden de films het gevoel van welzijn van de arbei ders verbeteren, de productie met tien tot vijftien procent verhogen en de vermoeidheid tegengaan. Daarom neemt de regering de plannen van de psychiaters se rieus. De productiviteit van de arbeiders in de Sowjet-Unie baart de regering nameüjk al jaren zorgen. Andere zaken om de werksfeer te veraangenamen die in sommige fabrieken zijn doorgevoerd zijn het plaatsen van plantenbakken en het in aangename kleuren schilderen van de binnenkant van de fabrieken. De ideeën zijn ont wikkeld door de afdeling indus triële psychologie van de universi teit van Wilna. JERUZALEM (AFP, UPI, Reuter) De Israëlische premier Menachem Begin heeft gisteren voor het eerst openlijk toegegeven dat Israël mili taire hulp verschaft aan de christe nen in het zuiden van Libanon. „Het zal voor niemand een geheim zijn dat Israël militaire hulp geeft aan zuid-Libanon, en ook nog verschil lende andere vormen van bijstand", aldus Begin tegenover een Ameri- i kaanse delegatie diq gelden voor Is raël inzamelt. Begin vond dat de publieke opinie in de hele wereld van dit feit op de hoogte moet zijn. „Zonder onze hulp zou de christelijke gemeenschap in zuid-Libanon uitgeroeid zijn. Wij kunnen niet aanvaarden dat deze minderheid aan onze grens wordt geliquideerd. Wij zullen hen blijven helpen, want dat is onze plicht, maar ook die van de christelijke wereld, die niet onverschillig mag blijven terwijl hun geloofsgenoten worden uitgemoord. Ook Frankrijk, toch de traditionele beschermer van de Libanezen, heeft hen aan hun lot overgelaten. Frankrijk wil alleen nog maar in de gunst blijven bij zijn olie-leveranciers", aldus Begin. De Israëlische premier heeft zondag een bezoek gebracht aan het grens gebied tussen Libanon en Israël. Hoewel hier een bestand van kracht moet zijn wordt nog steeds gevoch ten tussen Libanese christenen en Palestijnen. Begin zei dat de christe nen in het zuiden van Libanon als gevolg van de beschietingen door Palestijnen in huizen zonder dak en zonder water moeten wonen, en dat hun kinderen geen scholen meer hebben. „Wij schieten op de Pales tijnen om hen te kalmeren, en wij weten goed te mikken", aldus de premier. ADDIS ABEBA, LIBREVILLE (AFP, UPI, Reuter) Nadat de vertegenwoordigers van Somalië besloten hadden uit Libreville, de hoofdstad van Gabon, te vertrekken nog voor het begin van de slotbijeenkomst van de commissie van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid, die moet bemiddelen in het geschil met Ethopië, verklaarde Ethiopië dat de oorlog met Somalië nu volledig was. Ethiopië waarschuwde dat het „de aanvallers zal afstraffen". De Somaliërs besloten om Libreville te verlaten nadat hun eis om toela ting van het Bevrijdingsfront van West-Somalië tot de besprekingen niet werd ingewilligd. Dit front strijd met Somalische steun tegen de Ethi opische strijdkrachten in de Ethiopi sche provincie Ogaden. De Somali sche minister van buitenlandse za ken, Abderrachman Jama Barre, zei niet naar Libreville te zijn gekomen om op valse beschuldigingen van Ethiopië te antwoorden. Wij blijven echter tot een dialoog met Ethiopië bereid, aldus Barre, als de vertegen woordigers van het Bevrijdingsfront van WestSomalië hieraan kunnen deelnemen. Volgens diplomaten in Libreville wa ren de kansen op een geslaagde be middeling tussen Ethiopië en Soma lië vanaf het begin bijzonder klein. Het vertrek van de Somaliërs heeft echter nu alle resterende hoop de grond ingeboord Gisteren is giste ren echter nu alle resterende hoop ■vernietigd. Gisteren is echter de mi nister van binnenlandse zaken van Zuid-Jemen Salech Moslech in de Ethiopische hoofdstad Addis Abeba aangekomen. Mogelijk zal hij probe ren om tussen de strijdende partijen te bemiddelen. Moslech kwam pas verleden week terug van een bezoek aan Moskou. De afgelopen tijd heeft de Sowjet-Unie bij haar Arabische vrienden aangedrongen om tussen Ethiopië en Somalië te bemiddelen. KOEALA LOEMPOER (Reuter, UPI) De leiders van de vijf landen van de ASEAN, de associatie van vijf Zuid-Oost Aziati sche landen, zijn gisteren uit elkaar gegaan in het vertrouwen dat de onderlinge betrekkingen tussen de vijf landen en de relaties met Japan, Australië en Nieuw-Zeeland verbeterd zijn. De ASEAN, waarvan Indonesië, Ma leisië, Singapore, de Philippijnen en Thailand lid zijn, besloot gisteren een conferentie die een week heeft geduurd. In de onderlinge besprekin gen heerste volgens diplomatieke waarnemers een sfeer van geven en nemen en een bereidheid tot onder linge samenwerking. De vijf landen zijn vooral ingenomen met de toe zeggingen van de drie rijke landen in dit deel van de wereld: Japan, Aus tralië en Nieuw-Zeeland. Na afloop van de gisteren gehouden besprekingen tussen de ASEAN-lei- ders en de Nieuwzeelandse premier Robert Muldoon verklaarde de laat ste dat de betrekkingen tussen zijn land en de Zuid-Oost Aziatische sta ten nog nooit zo goed waren geweest. Muldoon zegde de ASEAN-landen toe de exporten van deze landen naar Nieuw-Zeeland te zullen verge makkelijken. Eerder stelde Japan al 2,5 miljard ter beschikking voor de uitvoering van diverse industriële projecten. Ook de Japanse premier zegde toe de importen uit de A6EAN landen te zullen vergemakkelijken. De Australische premier Malcolm Fraser heeft zondag geen onmiddel lijke concessies aan de ASEAN ge daan op het terrein van de importen. Wel stelde hij de diverse landen kre dieten in het vooruitzicht. Vervolg van pagina 1 tie in Genève bijwoont", aldus La- badi gisteren. Ondanks deze verkla ring in Beiroet, meende de Londense PLO-man Said Hammami dat de Palestijnse bevestiging juist is. Volgens Hammami is dit standpunt van de PLO, namelijk dat het bereid is een gewijzigde reso lutie 242 te aanvaarden, niet nieuw. Politieke waarnemers zijn nog aar zelend over de uitlatingen van de Amerikanen in Saoedi-Arable. Het is juist dat de PLO naar de vrede sconferentie van Geneve, die op ba sis van resolutie 242 wordt gehou den, wil deelnemen. De PLO heeft dit officiéél geelst in resoluties op het in-maart gehouden Palestijnse Nationale Cohgres. Tegelijkertijd stelde het congres, dat het hoogstge orgaan is binnen de Palestijnse ver- zetgsbeweging, dat het tegen alle vredespogingen gebaseerd op reso lutie 242 zal strijden. Aanvaarding van resolutie 242 door de PLO, waar op achter de schermen niet alleen door de Palestijnen maar ook door verschillende Arabische staten bij de Palestijnen wordt aangedrongen, zou volgens vele waarnemers moe ten geschieden op een speciaal bij eengeroepen vergadering van het Palestijnse Nationale Congres. Duidelijkheid over het Palestijnse standpunt zal er vermoedelijk pas komenna de vergadering van het cedntraal comité van de PLO, op 16 augustus in Damascus. In dit ver band zal ook de vergadering van Eguypte, Surië, Jordanië. Libanon. Saoedi-Arabië en de PLO over een gemeenschappelijk beleid in het Midden Oosten van belang zijn. Wanneer deze bijeenkomst plaats zal vinden is nog niet bekend. Het Egyptische blad Al-massa maakte gisteren voor het eerst van deze bij eenkomst melding. Minister Vance zal het vermoedelijk na de uitlatingen van president Car ter in Plains en van zijn eigen woordvoerder in Saoedi-Arabië van daag in Jeruzalem bijzonder moei lijk krijgen. Israëlische woordvoer ders wilden gisteravond niet op de berichten over een Palestijnse koerswijziging reageren voordat zij met Vance hadden gesproken. Eer der liet premier Begin echter weten dat hij een uit 1975 daterend ak koord met Washington op schrift heeft staan waarin is vastgelegd dat elke wijziging in de samenstelling van de delegatie naar de Geneefse vredesconferentie de goedkeuring van alle deelnemers moet hebben. „Als deelnemer hebben wij het recht bezwaar te maken tegen het opne men van de PLO", aldus Begin. Begin benadrukte nog eens zijn wei gering met de PLO over vrede in het Midden-Oosten te praten. „We kun nen niet met hen om de tafel gaan zitten om te onderhandelen over onze eigen uitroeiing" verklaarde de premier, die de PLO omschreef als een organisatie die „streeft naar vol kerenmoord" en haar vergeleek met de beweging van de Nazi's. ■oor Rimmer Mulder pionnen en geheime agenten zijn volgens het door televisie en filmbedrijf fcrbreide volksgeloof zeer slimme lieden die voor geen enkel gat zijn te bngen. Daarom zal het wel zo moeilijk zijn om geheime diensten (inlichtin- fcndiensten, netjes gezegd) te temmen. In de Verenigde Staten wordt al Irenlang gepraat over grootscheepse hervorming van het geheel van lensten die met „inlichtingen" bezig zijn. Het heeft weinig opgeleverd. De fervormingen die president Carter vorige week bekend maakte betekenen genlijk dat het meeste blijft zoals het was. Ét hebben van zogenaamde inlichtingen- Énsten (intelligence agencies, zeggen ze ■Amerika) is een luxe van grote mogend- jden landen die grote belangen hebben Ier de hele wereld en derhalve menen dat 1 zo'n beetje als oppertoezichthouder jor de hele aarde moeten optreden. Om toezicht wat effectief te kunnen uit- Jeren proberen ze van alles, wat er buiten In grenzen gebeurt zo goed mogelijk op 1 hoogte te blijven. Daarvoor beschikken |over diensten die allerlei gegevens ver melen. analyseren en verwerken tot hap- fcre brokken voor de mensen aan de top. 1de Verenigde Staten wordt deze taak Tgevoerd door een veelheid van diensten j samen een log, onoverzichtelijk en bij- I onbestuurbaar geheel vormen, jrreweg de bekendste uit deze familie is de centrale inlichtingendienst, de CIA. Ze heeft in totaal ongeveer 16.500 mensen in dienst en beschikt over een budget dat de één miljard dollar moet benaderen. Pre cies te zeggen is dat niet, want veel van wat de CIA doet behoort geheim te blijven. Maar de CIA is niet de grootste. De lucht macht en de landmacht bijvoorbeeld heb ben grotere en duurdere inlichtingendien sten. Die van de marine is weer iets kleiner. Alle drie vallen eigenlijk onder het minis terie van defensie, maar werken toch in hoge mate zelfstandig. Het ministerie heeft dan ook nog eens een eigen inlichtin gendienst: de Nationale Veiligheidsdienst met (waarschijnlijk) meer dan 23.000 men sen in dienst en een budget van zeker 1,2 miljard dollar. Daarbij vergeleken is het „bureau voor informatie en onderzoek" Stansfield Turner, directeur van de CIA van het ministerie van buitenlandse zaken maar een dwerg: 350 man en acht miljoen dollar. Deze opsomming van Amerikaanse „in lichtingendiensten" is nog niet eens com pleet. Ze geeft wel aardig aan dat er in deze branche heel wat te doen is voor een presi dent die de bureaucratie wil besnoeien. En Carter heeft gezegd dat hij zo'n president wil zijn. Hij had trouwens toch niet om de CIA en diens soortgenoten heen gekund. Na alle schadelijke publiciteit die er de afgelopen jaren over de CIA is geweest stond vast dat de regering het hele „inlich tingenbedrijf" eens zou moeten gaan her vormen. Daarom was het erg aardig om te zien wie president Carter zou nemen voor de functie van CIA-directeur. Overschat Carters eerste keuze was Theodore Soren- sen, één van de sterren uit het Kennedy- tijdperk. Sorensens benoeming was voor het Congres echter onaanvaardbaar. Car ter kwam daarna op de proppen met admi raal Stansfield Turner, met wie hij vroeger op de marine-academie in dezelfde klas had gezeten. Turner leek geknipt te zijn voor de taak het inlichtingenbedrijf aan te pakken. Als marine-officier met een onbe rispelijke staat van dienst genoot hij het vertrouwen van defensie. Dat was van het grootste belang, vanwege de rivaliteit tus sen de CIA aan de ene kant en de diensten van defensie aan de andere kant. Turner moet zijn eigen macht echter wat hebben overschat. Hij kwam al spoedig met het voorstel alle inlichtingendiensten geheel ondergeschikt te maken aan de directeur van de CIA. Volgens hem konden de diensten zelfstandig blijven bestaan, maar moest de leiding over al hun activi teiten bij één instantie blijven berusten. Dat was dan de CIA-directie. Het plan stuitte uiteraard op grote bezwaren bij defensie. Aardig daarbij was dat Turner ook mensen van zijn eigen dienst tegen zich kreeg. Volgens goed Washingtons gebruik had hij direct na zijn beëdiging een paar eigen mensen om zich heen aangesteld met pas sering van ambtenaren van de CIA zelf. Het gevolg was dat er een paar geheime zaakjes uitlekten die de CIA opnieuw on gunstige publiciteit bezorgden. Dat onder mijnde Turners verhaal dat de CIA toch het aangewezen orgaan was om alle activi teiten van de inlichtingendiensten te gaan bestieren. Onbeslist Het grootste deel van de touwtrekkerij tussen Turner en defensie gebeurde achter de schermen, maar sinds vorige week vrij dag weten we de uitkomst: onbeslist. De CIA-directeur krijgt Inderdaad een dikke vinger in de pap omdat hij voortaan toe zicht moet houden op de begrotingen van de belangrijkste diensten. Maar hij krijgt niet de leiding over de feitelijke operaties, zoals hij had gevraagd. Wel kan hij de diensten opdrachten geven, maar het alge hele „Inlichtingenbeleld" (om het zo maar te noemen) wordt door hem niet uitgestip peld. Daarvoor komt er een commissie waarin naast de CIA-directeur de minis ters van defensie, buitenlandse zaken en financiën en de presidentiële adviseur voor veiligheidszaken zitting hebben. Verder hebben alle diensten de mogelijkheid om tegen beslissingen van Turner in beroep te gaan bij de Nationale Veiligheidsraad. Jody Powell, de woordvoerder van Carter, kon daarom terecht zeggen dat de aange kondigde hervorming niet tot doel had het inlichtingenbedrijf te centraliseren. Het ging er alleen maar om de zaak „gladjes te laten verlopen". De Journalist Joseph Kraft was daarover wat somberder en voorspelde dat het land nog lange tijd zal moeten leven met een slecht gecoördi neerd inllchtingenapparaat. Dat betekent dat de afzonderlijke diensten voor een belangrijk deel hun gang kunnen blijven gaan, met alle gevaren van dien.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 7