dragen over de EG-verklaring llidden-Oosten D Verkeer hindert scholen Veel meer brand en inbraak in scholen Verzet ambtenaren tegen eenzijdig aantasten pensioen Onderwijzer moet van ouders weg V M erbazing over uitlatingen Kamerlid NW'ers zinspelen op staking eerst m'n tfoudlfaanjje opeten..! Drie doden bij één ongeluk Gelderland kan waterzuivering nog niet aan Suriname niet gerust 800.000 uitgebreid en zal in de jaren OD datum staatsbezoek kerncentrale in Dodewaard werden de fietsers toegesproken door een woordvoerder van de milieuactie- v) 'J Met- een ftmru Priye' feVenmij kun \e de. verhuizer per <rheque bet-alen. Kinderen beledigd en geslagen Verzekeringsmaatschappijen vinden dat het de spuigaten gaat uitlopen Brand vaak aangestoken ISDAG 9 AUGUSTUS 1977 ;e n in een onzer verslaggevers ItSTERDAM Met enige verbazing is gisteren in !n Haag kennis genomen van de uitlatingen van het afrdA-Kamerlid Harry van den Bergh over de tot- mdkoming van de verklaring van de Europese «meenschap inzake het Midden-Oosten. In deze op juni gepubliceerde verklaring erkent de EG de ehoefte aan een eigen land voor het Palestijnse ilk". BINNENLAND Trouw/Kwartet Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG „Iedere eenzijdige aantasting van de pensioenre geling (voor ambtenaren) zal leiden tot groot verzet van de organisaties van ambtenaren". Zit zegt het ACOP, een comité van bestuurders van NW-bonden, waarin ambtenaren zijn geor ganiseerd. In een communiqué duidt het ACOP in bedekte termen een staking van ambtenaren als een mogelijk strijdmid del aan. De wrakstukken die overbleven bij de botsing tussen een motorrijder en een auto bij Monnickendam. .de n den Bergh, die vandaag van een santie in Israël naar Nederland /anugkeert, maakte gisteren bekend oor t hij na zijn terugkomst Van der >el vragen zal stellen over de toe- icht bij de totstandkoming van de f-verklaring. n of dens zijn vakantie werd het Ka- n irlid namelijk uitgenodigd om met st? )raanstaande Israëlische politici, ier wie minister van buitenlandse ten Mosje Dajan, oud-minister i buitenlandse zaken Jigal Allon oud-minister van defensie Sjimon res van gedachten te wisselen. agerend op de verbazing in krin- lit van de PvdA over zijn politieke .iviteiten tijdens zijn vakantie zei ir p den Bergh ons dat het initiatief de gesprekken van zijn Israëli- ie gesprekspartners was uitge- en in. Bovendien vond Van den rgh het nogal normaal dat hij con- iten zou hebben met leden van een iterpartij van de PvdA. ter Minachting" ig i zijn gesprekken in Israël trekt n n den Bergh de conclusie dat, Is ichoon de EG de goede bedoeling elt gehad om een bijdragp te leve- ie/7 ti aan een vredesregeling in het Idden-Oosten, de verklaring een erechtse werking heeft gehad. »ewel hei Nederlandse Kamerlid inhoud van de EG-verklaring a^Unt, wijt hij dit effect aan de waarop zij tot stand is geko- n. „Men heeft hier in Israël diepe lachting voor de EG", aldus Van Bergh. Israël heeft men Van den Bergh j teld dat er in de maanden die aan publikatie van de EG-verklaring iraf zijn gegaan herhaaldelijk ge- be.iagd werd of er een dergelijke ver- ldjjkHng in voorbereiding was en of b daarover zou willen overleggen. vaarb de kant van de EG werd, aldus i den Bergh, echter altijd ont- Id dat er een Midden-Oosten-ver- ring zou komen. In mei kreeg de Chrlimalige Israëlische minister van j'tenlandse zaken Allon van de 'tse premier Callaghan en zijn mi- thui-ler van buitenlandse zaken Owen ^toezegging dat er geen nieuwe ,gjng-verklaring over het Midden-Oos- te verwachten was. 1 juni bracht Allon het onder- rp nog een keer ter sprake tijdens diner met de ambassadeurs van EG-lidstaten in Israël. Hij wilde ten of de geruchten over een te wachten EG-verklaring juist wa- Maar de ambassadeurs konden t meer zeggen dan dat zij na- daarag zouden doen bij hun rege- een^en- weken later echter kwamen de IQTQSeteur-generaals van de ministe- nere-1 van buitenlandse zaken van de volgens Van den Bergh in het larhij een (ADVERTENTIE) van; trekt' twee leden I Hill icatie i Mill Afri- erika. Oost- Zee is -theo- vooi rt ko- 6CH i bij. Amro Privé' Rekening tie zal leun je de Acceptgiro oreenvan je favoriete Xï ^Vrblad Iers ir, be«dlC-n. er de he enerend hard naar dc Amro, dus.) vroe" en, dl uitge g vaï icanej (ADVERTENTIE) diepste geheim bijeen om over de opstelling van de nieuwe EG-verkla ring te praten. Hiervan werden de ambassadeurs in de betrokken hoofdsteden niet op de hoogte ge steld, aldus Van den Bergh, die zegt dat hij met verschillende westerse ambassadeurs in Tel Aviv en Jeru zalem contact heeft gehad. Van den Bergh windt zich niet alleen hiero ver op, maar ook over het feit dat Van der Stoel de vaste Kamercom missie voor buitenlandse zaken niet over het beraad van de directeur- generaals heeft ingelicht. Nogal schamper reageerde Van den Bergh gisteravond op de reacties van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag op zijn uitlatin gen. Volgens een woordvoerder van minister Van der Stoel is het vol strekt normaal dat Israël niet bij de opstelling van de EG-verklaring werd betrokken. De woordvoerder wees erop dat ook de Arabieren bij de totstandkoming niet betrokken waren. PvdA-kamerlid Relus ter Beek, die de zaak „nogal opgeklopt" noemt, meent bovendien dat je „voor hetzelfde geld kunt eisen dat Zuid-Afrika wordt betrokken bij het opstellen van een apartheidsverkla ring over Zuid-Afrika. MONNICKENDAM (ANP) Bij een ongeluk op de weg van Amsterdam naar Hoorn zijn drie mensen omge komen: de 23-jarige W. M. Spel uit Amsterdam, de achttienjarige Cor nelia Meij uit Monnickendam en een inwoner van Makkinga, Johan de Goede. Twee eerste genoemden re den op een motor door nog onbeken de oorzaak in een flauwe bocht rechtdoor en het tweetal botste daardoor tegen de auto van De Goe de. Twee inzittenden van de auto werden gewond. SCHIEDAM Een auto met drie volwassen mensen en twee kinderen is waarschijnlijk ten gevolge van slippen in de Nieuwe Haven in Schiedam gereden. De bestuurder, de 28-jarige O. D. Pinto, verdronk. Een 61-jarige vrouw kon in bewuste loze toestand gered worden maar verkeerde gisteren nog in levensge vaar. Ook gered konden worden een twintigjarige vrouw, een baby van vijf maanden en een kind van ander half Jaar. Zij behoren tot een Portu gese familie, die in Schiedam woont. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De scholen in Rotterdam ondervinden veel hinder van het verkeer. Tijdens een onderzoek bij 178 scholen die zijn gelegen aan wegen waar meer dan vijfduizend auto's per dag passeren, is geblêken dat bij twee van de drie scholen de lawaaibelasting in ruime mate de gestelde normen overschrijdt. Het ACOP omvat ruim 280.000 amb tenaren, van wie het grootste deel is georganiseerd in de ABVA (algeme ne bond van ambtenaren). Daar naast gaat het om politiepersoneel, onderwijspersoneel, chauffeurs en militair personeel. Gisteren hield het ACOP-bestuur een speciale vergadering over „drei gende voornemens van de regering" om de rechtspositie van ambtenaren aan te tasten. Gedoeld wordt op uit latingen van minister Boersma (soci ale zaken) in een interview, en van de fractieleiders Van Thljn (PvdA) en Terlouw (D'66) tijdens de persconfe renties in verband met de kabinets formatie. Als de lonen gematigd moeten wor den of op bepaalde voorzieningen moet worden bezuinigd, gaan de or ganisaties van NW-ambtenaren er mee akkoord dat ook de lonen en voorzieningen van de ambtenaren in gelijke mate worden beperkt. De or ganisaties vrezen echter dat hier naast nog bezuinigingen op typische voorzieningen voor ambtenaren in de maak zijn. „Dubbel pakken van het overheidspersoneel zal niet wor- aldus het ACOP-be- den aanvaard" stuur. „Tweede schot" Een ACOP-bestuurdei noemde het communiqué van gisteren „een tweede schot voor de boeg". Hij her innerde aan de massale protestver gadering die bonden van ambtena ren begin oktober vorig jaar hielden in Amsterdam, om het kabinet te waarschuwen tegen extra bezuini gingen alleen op de ambtenaren. Bij de NVV-organisaties van ambtena ren wordt intern al gepraat over con crete acties. De ACOP-bestuurder wilde hierover in dit stadium echter nog niet meer kwijt. Het communiqué zegt over eventue le acties: „Ieder middel van verzet dat in de huidige samenleving en door het thans zittende kabinet ook voor ambtenaren betamelijk wordt geacht, zal kunnen worden gehan teerd als strijdmiddel". Het demissi onaire kabinet heeft uitgesproken dat ook ambtenaren stakingsrecht moeten krijgen. Aan de wettelijke regeling hiervoor wordt echter nog druk gesleuteld. .Onbegrijpelijk" Zowel de woordvoerder van Van der Stoel als Ter Beek verbaast zich over Van den Bergh's klacht dat de Tweede Kamer niet voldoende over de gang van zaken was ingelicht. „Onbegrijpelijk" noemde de woord voerder dit, gezien het feit dat Van der Stoel enkele malen uitgebreid over deze zaak in de vaste Kamer commissie van buitenlandse zaken heeft gesproken. Ter Beek zegt dat „de verklaring nooit als een don derslag bij heldere hemel kan zijn gekomen. De weken voor de EG-top was er in de kranten al veel over te lezen. Van der Stoel zelf heeft de verklaring aangekondigd in de vaste Tweede Kamercommissie". Dit laat ste wordt door Van der Bergh be streden. Volgens hem is de verkla ring pas na publiatie in de Kamer besproken. Volgens Ter Beek is „het wel moge lijk dat er slordigheden zijn voorge komen in de procedurele aanpak, de manier waarop de Israeli's van de zaak in kennis zijn gesteld". Op bui tenlandse zaken wist men niets over een belofte van Callaghan en Owen aan Allon. Dit wil men bij de Britse autoriteiten natrekken. Ook was men in Den Haag al lang op de hoogte van de Israëlische bezwaren. Tenslotte wijst men in Den Haag op het feit dat de directeur-generaals van de ministeries van buitenlandse zaken van de EG regelmatig bij eb kaar komen. Het onderzoek bij 178 van de onge veer zeshonderd scholen in Rotter dam is uitgevoerd door de Dienst centraal milieubeheer Rijnmond (DCMR) in opdracht van het Rotter damse gemeentebestuur. Bij 68 pro cent van de scholen werd de maxi maal toegelaten geluidshinder, die in 1974 door de minister van volksge zondheid en milieuhygiëne is vast gesteld, overschreden, terwijl bij ruim 85 procent van de scholen de voorkeurswaarde schreden. De Rotterdamse onderwijswethou der Joh. Mastik zei dat voor bereik baar onderwijs in een grote stad een stukje geluidsoverlast voor lief zal moeten worden genomen, omdat de mogelijkheden tot beperking van de geluidsoverlast niet altijd toerei-, kend zijn. Hij zei dat bij het bezien van de verkeerssituatie in een wijk meer rekening moet worden gehou den met de scholen in die wijk en dat bij nieuwbouw, ter vervanging van oude scholen die binnen vijf tot tien jaar worden afgebroken, rekening met de geluidsoverlast zal moeten worden gehouden. Bij een aantal scholen echter zal, ondanks het aan brengen van voorzieningen als dub bele beglazing, de geluidsoverlast vaak te hoog blijven. Fietsers in Arnhem Van een onzer verslaggevers CULÉMBORG De naar schatting driehonderd fietsers, die deelnemen aan de demonstratieve fietstocht langs de Rijn, hebben gistermorgen een bezoek gebracht aan de rioolwa terzuivering in Arnhem-Zuid en de kerncentrale in Dodewaard. De fiet sers overnachtten in Culemborg; vandaag gaan zij naar Rotterdam. Bij de ontvangst in Arnhem lieten de drie Gelderse zuiveringschappen weten dat hun huidige capaciteit niet voldoende is om het' aanbod van vervuild water aan te kunnen. Het water kan, voordat het in de Rijn wordt geloosd, daardoor nooit in zijn geheel worden gezuiverd. De huidige capaciteit, die 634.000 inwo ner-equivalenten (de gemiddelde hoeveelheid afval per persoon) be- draagt, wordt eind dit jaar tot 1 a 1 tachtig 1,4 miljoen bedragen. Bij de ADVERTENTIE PARAMARIBO (ANP) De Suri naamse regering is niet helemaal tevreden met de datum, waarop het staatsbezoek van president Ferrier aan Nederland zal plaatsvinden. Premier Den Uyl heeft gezegd, dat dat bezoek zal duren van 14 tot 17 september. Op 6 september begint echter het proces tegen de Molukse treinkapers en schoolbezetters; in Surinaamse regeringskringen vond men het niet raadzaam omstreeks die tijd het staatsbezoek te brengen. groepen in Tiel. Laag zoutgehalte Volgens ir K. C. Zijlstra van het Rijksinstituut voor de zuivering van afvalwater (Riza) in Lelystad is het lage zoutgehalte van de Rijn van de laatste dagen toe te schrijven aan forse regenval in de bovenloop van de rivieren. (Sjouw 'ns langs de Amro, dus.) Van onze onderwijsredactie UTRECHT De ouders van de Tweede Mariaschool in Utrecht zullen vanmorgen proberen te verhinderen dat een der onderwijzers hun kinderen les geeft. Zij beschuldigen de onderwijzer ervan dat hij in de afgelopen jaren herhaalde lijk kinderen beledigd, geknepen, geslagen en zelfs gebeten heeft. Zij eisen daarom het vertrek van deze man. Het bestuur van de Tweede Mariaschool zal vandaag op school aanwezig zijn om zonodig in te grijpen. Waarschijnlijk is dat het bestuur de onderwijzer zal schorsen en eventueel zal onts laan. De betrokken leerkracht heeft namelijk diverse waarschu wingen van het bestuur in de wind geslagen. Aangetekende .brieven die het bestuur hem 'stuurde werden nooit beant woord. Onderwijzer R. heeft jaren ge werkt aan de Eerste Mariaschool in Utrecht. Doordat het leerlingenaantal hier sterk terug liep moest deze school worden gesloten. Het optreden van onder wijzer R. heeft daarmee ongetwij feld te maken. Nu de school gesloten is was ht schoolbestuur verplicht de heer R. een betrekking aan te bieden aan een van de andere scholen die onder het bestuur vallen. Maar de secretaris van het bestuur, de heer J. Putman, maakt er geen geheim van dat het geduld van het bestuur op is. „We hebben het jarenlang geprobeerd, maar de heer R. doet alsof er niets aan de hand is en beantwoordt zelfs onze brieven niet. We zullen nu maat regelen moeten nemen, maar wel ke dat zijn kan ik nog niet zeggen." De rijksinspecteur van het onder wijs, de heer Van Koppen, is al jaren op de hoogte van de moei lijkheden rondom de onderwijzer R. Hij heeft een afwachtende hou ding aangenomen, omdat het be stuur in eerste instantie bevoegd is op te treden. Wel bepaalt arti kel 208 van de grondwet dat de overheid toezicht houdt op de be kwaamheid en de zedelijkheid van de onderwijzer. Dit toezicht is echter voornamelijk preventief. door Henri Kruithof BAARN Het aantal branden en inbraken in scholen is de laatste jaren enorm toegenomen. Om een beeld te geven: tussen 1972 en 1976 liep het schadebedrag aan scholen door branden op van ruim vijf miljoen tot ruim zestien miljoen gulden. oa-jv het vers 9ebraden iet alpminuten haantje van 'oorzit Hermar» Kramer Iemand die zich intensief be zig houdt met mogelijke' voorzorgsmaatregelen tegen branden en inbraken in scho len is ing. C. A. de Raadt van het Technisch Bureau ter Be vordering van de Schadepre ventie (TBBS) in Baarn. dit door de verzekeringsmaat schappijen opgerichte bu reau houdt zich bezig met voorlichting over brand- en inbraakpreventie. De Raadt: „Van de verzeke ringsmaatschappijen krijgen wij de laatste tijd geluiden te horen dat het zo langzamer hand de spuigaten uitloopt met branden en inbraken in scholen. Vroeger was een school een gemakkelijk te verzekeren object. Er gebeur de niet veel mee en er was ook weinig te halen. Tegen woordig is er echter allerlei gemakkelijk te verhandelen apparatuur in de scholen aanwezig, zoals dia- en film- projectoren, bandrecorders of zelfs videoapparatuur." Een van de belangrijkste oor zaken van brand in scholen is brandstichting. Vooral de laatste jaren komt het steeds vaker voor dat scholen in brand gestoken worden. De Raadt hierover: „Vooral de houten noodscholen zijn een heel gemakkelijk doelwit voor iemand die erop uit is brand te stichten. De oude scholen van vroeger waren hoge massieve stenen gebou wen, die niet gemakkelijk in brand te steken waren. Maar die vele houten gebouwtjes zijn met één flesje benzine in lichterlaaie te zetten." Een school is volgens ing. De Raadt erg moeilijk te beveili gen tegen brand. „Een Sprin kler-installatie (automati sche sproeiers, die reageren op hitte) is voor scholen veel te duur. Ook automatische rookmelders zijn erg onprak tisch. Het aantal valse mel dingen zal dan niet gering zijn: leerlingen kunnen rook in rookmelders blazen." 'Goed opbergen' Tegen inbraken is echter veel meer te doen. De Raadt: „Om te beginnen zou al die dure apparatuur in de scholen be hoorlijk opgeborgen moeten worden. In elke school is wel een kamer aan de binnenzij de van het gebouw, die door het aanbrengen van een Ste vige, liefst stalen, deur goed afgesloten kan worden. Als de dure spullen daarin opge borgen worden, wordt het de inbreker al veel moeilijker gemaakt. Iemand die een bandrecorder steelt is ten slotte niet het type dat met een thermisch lans la Aage M. rondloopt." Er is één nadeel verbonden aan het goed opbergen van de dure spullen. Het komt volgens de heer De Raadt nogal eens voor dat deze amateur-inbrekers zo kwaad worden als ze niets vinden, dat ze ernstige vernielingen gaan aanrichten, zodat de schade toch behoorlijk groot kan worden. Licht aanlaten Een eenvoudiger middel om amateur-inbrekers mogelijk af te schrikken is het aanla ten van het licht in de school, vooral in de lokalen waar wat te halen valt. Het voordeel daarvan is namelijk dat van buitenaf duidelijk gezien kan worden wat er in de school gebeurt, terwijl degene die binnen is niet naar buiten kan kijken. Kranten iets duurder Op grond van de kostenstij ging, die zich in de eerste helft van dit jaar heeft voorgedaan, heeft het ministerie van Eco nomische Zaken de dagbladen toestemming gegeven tot een geringe verhoging (van 5 cent per week) van de abonne mentsprijzen. Derhalvé zijn met Ingang van 1 september 1977 onze abonnementsprijzen als volgt vastgesteld: 15,04 per maand 45,10 per kwartaal 90,20 per halfjaar 178,20 per jaar. Van de abonnees, die een machtiging hebben verstrekt tot automatische periodieke afschrijving van het abonne mentsgeld van hun bank- of girorekening, zullen wij gaarne aannemen, dat zij ermee ak koord gaan, dat bij de eerstvol gende afschrijving de nieuwe abonnementsprijs wordt aan gehouden. Directie Trouw De Raadt: „Het probleem met scholen is ook. dat ze bevolkt worden door jonge ren van allerlei pluimage. Er kan er gemakkelijk eentje tussen zitten die contacten heeft met mensen die inbre ken willen. Er zijn voorbeel den bekend van inbraken in scholen, waarbij men van te voren op de hoogte geweest moet zijn, dat er wat te halen was. Bijvoorbeeld een school waar nooit geld aanwezig was, behalve precies op de avond van de inbraak Dat geld was dan de opbrengst van een kinderpostzegelaktie of iets dergelijks, dat één nacht in de school bleef." Geen houten plafonds Tenslotte geeft ing. De Raadt nog wat praktische tips voor scholen „Gebruik vooral geen houten plafonds. Het staat mooi, maar is ook zeer brandgevaarlijk. Tegenwoor dig heb je van die moderne schoolgebouwen, waarin de lokalen niet meer duidelijk van elkaar gescheiden zijn. Dat kan uit onderwijskundig oogpunt misschien goed zijn, als er brand uitbreekt, kan die zeer snel om zich heen grijpen." Tenslotte adviseert De Raadt de scholen een alarminstallatie aan te schaf fen. Dat hoeft helemaal niet duur te zijn en kan heel goed werken. Het beste systeem is het zogeheten stil alarm, dat een seintje geeft naar een po litiebureau, zonder dat de in breker het merkt. Het is wel het duurste, maar ook het beste." Zodra het ophoudt met regenen, gaan we naar huis

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 3