Bisschoppen van Zuid-Peru kiezen partij voor de armen De ploegscharen omgesmeed tot zwaarden Mitzenheim, een van de laatste kerkvorsten f E i Uit brieven van lezers De kerken en het militarisme(I) VANDAAG Baptisten in Rusland willen seminarie Vrijgemaakte hogeschool is vernieuwd VOORBIJGANGERS» Ramsey: paus - hoofd van verenigde kerk I KERK Trouw/Kwartet 2*si door Koos Koster LIMA Zondag 10 juli raken de katholieke kerk en het streng katholieke leger van Peru in grote opschudding. Vanaf de kansel wordt in ver schillende dorpen en steden van het armoedige hoogge bergte in het zuiden een her derlijk schrijven voorgelezen, ondertekend door vijf bis schoppen. In enkele kerken ontvangen de gelovigen het document met applaus. Een priester wordt door de militai ren met arrestatie bedreigd, als hij de verklaring tijdens de avondmis wil voorlezen. Hij redt zich eruit door met z'n parochianen een ge sprek te beginnen over de proble men. die in het document van de bisschoppen dat we allemaal kennen, zoals hij zegt aangesne den worden. Deze bisschoppelijke verklaring beval de scherpste veroordeling van het Peruaanse militaire be wind. sinds op 3 oktober 1968 één generaal en drie kolonels de macht overnamen. Des te opmerkelijker omdat tussen de doelstellingen van het Peruaans experiment („niet-ka- pitalistisch; nlet-communlstlsch") en de conclusies van het Latijns- Amerikaans bisschoppenberaad in Medellin (1968) bepaalde overeen stemmingen te vinden zijn. Nog in 1971 hadden de Peruaanse kerkvor sten een document geproduceerd over „gerechtigheid in de wereld", dat een blauwdruk genoemd mag worden voor een toekomstige La tijns-Amerikaanse maatschappij. Dit werkdocument bevatte echter geen enkele rechtstreekse kritiek aan het adres van de Peruaanse militairen. Demonstraties In juli 1977 ligt de zaak anders in Peru. Vanaf midden juni hebben in bijna alle sleden en dorpen in het zuiden, spontane volksdemonstra ties plaatsgevonden Tegen de voortdurende prijsstijgingen, het bevriezen van de lonen, het gebrek aan grond voor de meesten van hen en tegen de wetten, die nadelig zijn voor boeren en arbeiders, zoals de bisschoppen zeggen. Met een saldo Met de armen hebben de bisschoppen van Zuid-Peru zich metterdaad solidair verklaard. van tientallen doden, gewonden, vermisten en gevangenen. De economische politiek van het leger houdt geen rekening met de belangen van de meerderheid van de bevolking en baseert zich op de doctrine van de nationale veilig heid waaraan mensen onderge schikt gemaakt worden. Zo luidt de voornaamste kritiek van de kerk vorsten. „Een dergelijke realiteit betekent een afwijzing van het plan Gods en is als zodanig een zondige situatie (situación de pec- cado). God heeft een voorkeur voor de nederigsten. de armsten en zij die het ergst uitgebuit worden en eist daarom van ons als kerk partij te kiezen voor de armen van van daag." De vijf bisschoppen verwij zen naar de documenten van Me dellin. die de kerk opriepen de gro te verschillen tussen rijk en arm aan te klagen en, indien nodig, met concrete daden van solidariteit te begeleiden. Het document klaagt de huidige situatie in Peru aan. die geken merkt wordt door: het geweld van de onderdruk king en de vastbesloten wil om de bevolking angst in te boezemen; het economische, sociale en po litieke systeem, dat de belangen van de meerderheid veronacht zaamt; een geprivelegieerde minder heid, die de last van de economi sche crisis op de schouders van de volksklassen afwentelt. Eisen De bisschoppen vragen daarna: stopzetting van onderdrukking en intimidatie; precieze informatie over het aantal doden en verdwenen men sen (onofficiële schattingen spre ken over honderden doden); vrijlating van de gevangenen; einde van de stijging van het levensonderhoud, vooral van de meest noodzakelijke produkten, transport en benzine; rechtvaardige prijzen en lonen voor boeren en arbeiders, met af braak van economische privileges; volledige informatie en vrijheid van meningsuiting voor de bevol king (in Peru staan de zeven voor naamste nationale kranten onder toezicht van het leger. De vier tv- kanalen zijn in feite in handen van de staat, terwijl de meerderheid van dé radiostations aangewezen zijn op regeringsberichtgeving. De ongeveer vijf politieke weekbladen mogen af en toe goedaardige kri tiek op de regering uiten); respect voor de onafhankelijke organisaties van de bevolking; herstel van de constitutionele garanties (sinds 1 juli 1976 heerst in heel Peru de uitzonderingstoe stand waarbij de grondwettelijke garanties opgeschort zijn. Stakin gen zijn daarom verboden; de on schendbaarheid van domicilie is opgeheven en arrestaties vinden willekeurig plaats); sociale ordening die gebaseerd is op de belangen van de meerder heid. Reacties Tot slot schrijven de bisschoppen dat de bevrijding van dit volk, vol gens het plan van God, zonder een autonome organisatie van de be volking niet zal lukken. „Wij ver plichten ons die organisaties te on dersteunen, die uit de bevolking zelf opkomen en die haar niet opge legd worden. Wij stellen voor. dat de kerk de ondrukkingspolitiek van iedere regering veroordeelt, maar vooral diegenen, die in naam van de christelijke beschaving ge weld gebruiken en mensen folteren, die voor de bevrijding van hun volk vechten. Wij voelen ons solidair met hun idealen, hoewel we het niet altijd eens zijn met hun metho den." De vijf moedige koplopers herhalen met deze woorden wat hun collega's in 1971 in het docu ment „Gerechtigheid in de wereld" verklaarden zonder direct de Peru viaanse regering aan te klagen. De reactie op deze felle verklaring van de bisschoppen uit het zuiden van Peru liet niet lang op zich wachten. Het rechtse weekblad „El Tiempo" was er als de kippen bij om het document volledig af te drukken. Zelfs de kerk keurt de politiek van de militairen af, was de teneur van het commentaar. De bisschop van Cuzco, Luis Vallejos, werd door de studenten van de universiteit uitgenodigd voor een forum. Hij keurde weliswaar het geweld af, maar liep de volgende dag voorop in de stoet op weg naar het centrale kerkhof. Dertigdui zend mensen hoorden in de open lucht hun bisschop een mis opdra gen ter nagedachtenis aan de ge vallenen. Legerkringen zijn afwisselend woe dend en teleurgesteld over de in houd van de verklaring. Radiozen ders uit het zuiden lazen communi- qué's van de plaatselijke militaire commandanten voor, waarin op de buitenlandse afkomst van enkele bisschoppen-ondertekenaars gewe zen werd. Een generaal in Lima tegen een bisschop: met zulke verklaringen drijven jullie ons in de armen van bisschop Lefebvre Koos Koster is free lance journalist in Zuid-Amerika. MIAMI BEACH (EBPS) - De alge mene Raad van de baptisten wereld- dalliantie heeft 270.000 gulden be schikbaar gesteld voor hulp aan pre dikantsopleidingen in Oost-Europa. Bijna de helft hiervan, 120.000 gul den. is gereserveerd voor een nog op te richten opleiding in de Sowjet- Unle. De grote baptistengemeen schap daar (550C gemeenten met sa men 545.000 gedoopte leden) moet het al sinds de jaren dertig zonder theologischeschool stellen. Men be helpt zich momenteel met een schriftelijke cursus, terwijl enkele studenten een opleiding buiten de Sowjet-Unie kunnen krijgen. Volgens een woordvoerder van de wereldalliantie is er goede hoop. dat de Russische regering toestemming zal geven voor de oprichting van een theologisch centrum van de baptis ten, ergens in het land. In Boedapest, Boekarest, Buckow (DDR), Novi Sad (Joegoslavië) en Warschau zijn kleine baptistensemi- naries. KAMPEN Het vernieuwde ge bouw van de theologische hoge school van de gereformeerde kerken (vrijgemaakt) zal 30 augustus in ge bruik worden genomen. De school dag is 7 september. HEERLEN De lutherse predi kant A. J. Allan te Heerlen heeft een verzoek van de gereformeerde kerk ter plaatse gekregen om bij te sprin gen in het preken, nu de gerefor meerden een vacature-tijd ingaan. De classis Maastricht heeft hem het recht gege ven Woord en sacramenten te bedie nen. Volgens het blad „Kerknieuws" is ds Allan de tweede lutherse predi kant, die dit recht in de gereformeer de kerken heeft. Ds G. J. van Dunne- wold te Doetinchem is hulpprediker in de gereformeerde kerk daar. LONDEN De elfde Lambeth- conferentie het om de tien jaar plaatsvindend anglicaans „wereld- concilie" zal 22 juli 1978 in Londen beginnen en een maand duren. De vrouw in het ambt wordt het hete hangijzer voor de 450 anglicaanse bisschoppen uit negentien autono me kerkprovincies met bijna vijftig miljoen kerkleden. Korte duideit|fc geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar Secretaris Hoofdredactie Trouw/Kwartet. Postbus 859. Amslerdam. Bij pubnkahe wordt de naam van de schrijver vermeld Brieven Al eerder heb ik willen reageren op de stukjes door A J. Kiel Maar nu werd het me bij het lezen van „glu ren in de brieven van Schilder" toch te bar! Hij schrijft van zichzelf dat hij wanneer iemand weerloos, onbe schermd en ontredderd in beeld komt. liever een andere kant uit kijkt Omdat hij het zo gênant vindt, zó dicht op iemand te zitten. Het heeft iets gluurderigs voor hem. Als hij dat dan zo vindt, waarom moet hij ons dat dan allemaal laten lezen? Laat hij dergelijke stukjes liever in de prullenmand gooien en zich niet met iemands privé-brieven bemoeien. Spijk M. J. Heule Veronderstelling Op basis van de veronderstellingen van Den Uyl in 1973 zou de werke loosheid na 1973 worden terugge drukt tot onder de 100 000! Het werk loosheidscijfer bereikte evenwel een peil van 230 000' De veronderstellin gen van Den Uyl in 1977 zouden in theorie leiden tot een cijfer van 140 000 Als er een tweede kabinet- Den Uyl komt ondanks de abortus en het zou 1981 halen, mag men verwachten dat het werkloosheids cijfer gezien de praktijk van de eerste kabinetsperiode op 275 000 a 300 000 uitkomt. Toch won Den Uyl met zijn sprookjes tien zetels van extreem links' Ik geloof niet in zijn roodkapje' Voorburg J- Keijict Brand (slot) Onze adressen: AMSTERDAM Postbus 859 Wibautstraat 131 Tel. 020-913456 Telex 13006 ROTTERDAM/DORDRECHT: Postbus 948 Westblaak 9 Rotterdam Tel 010-115588 OEN HAAG/LEIDEN Postbus 101 Parkstraat 22. Den Haag Tel 070-469445 ZWOLLE/GRONINGEN Postbus 3 Melkmarkt 56 Zwolle Tel 05200-17030 Helaas heeft de heer Wamars mijn ingezonden stukje niet goed begre pen Ik neem aan dat hij wonende in Rotterdam, niet bekend zal zijn met de beweegredenen van de burge meester van Blaricum om bij de brand van Menten te helpen. Deze beweegredenen zijn mij ook niet be kend. het doet alleen vreemd aan dat JUIST bij Menten de burge meester zo actief is. Of die kunst schatten gestolen zijn ligt niet ter beoordeling van die burgemeester maar bij de rechtbank, die naar ik aanneem nog lang niet klaar is met de zaak Menten Mijn schrijven over klasse-justtie heeft hij ook niet begrepen of mis schien heb ik het niet duidelijk ge schreven Als ik of de heer Warnars in de gevangenis zit worden wij ook niet omdat wij last van suikerziekte hebben, zachtjes voorbereid op een brand bij ons thuis. Heeft genoemde Menten de vrouwen en kinderen van zijn slachtoffers ook eerst voorbe reid dat hij hun resp. man en vaders liet ombrengen o.a.in Rusland"» Dat bedoel ik met klasse-justitie. Als ge wezen verzetsman acht ik dit een kwalijke zaak. Amsterdam J. Chr. Klaassen Evangelische politiek S. G Pauws poneert (28 Juli): pro gressieve is evangelische politiek. Wat een arrogantie om de evangeli sche politiek te annexeren voor „links"! Politiek voeren, waarbij on behoorlijke aanvallen op personen getolereerd en zelfs goedgepraat worden, mag progressief heten; is die ook evangelisch? Politiek, waar bij ultimatums gesteld worden om heel slim van eventuele misluk kingen de schuld bij voorbaat aan de ander door te schuiven, mag pro gressief heten, is zo iet ook evange lisch'' Politiek, waarbij het aan vele bedrijven zo moeilijk wordt ge maakt dat ze bij de overheid om steun moeten vragen, mag progres sief heten, is die ook evangelisch"» Politiek, waardoor ontevredenheid en afgunst stelselmatig worden aan gekweekt mag progressief heten, is die ook evangelisch? Het is blij kbaar volgens vele Christenen „in" om progressief te lijken en zich in progressieve kringen thuis te voe len Maar directeuren, die zich met hart en ziel inzetten voor hun bedrijf om ook hun personeel aan het werk te kunnen houden en die daarmee trachten metterdaad evangelisch te handelen, zouden die ook z.g pro- grendel stemmat??? En ondertus sen zijn wij, al „welvaart verdelend" bezig de kip met de gouden eieren te slachten Kijk naar Engeland Arnhrm W'. F. Kaens-van den Bosch door Aldert Schipper Volgens het laatste jaarboek* van het Zweedse instituut voor vredesonderzoek SIPRI geeft onze wereld 825 miljard gulden per jaar aan bewapening uit. Bijna 55 procent geven landen uit die een christelijke traditie hebben. De communistische landen geven 33 procent en de ontwikkelingslanden geven twaalf pro cent van deze som uit. Hoe komt het dat de „christelijke" wereld zo hoog op de wapenladder staat? Heeft dat lets met het chris telijk geloof te maken? In 1974 gaf het onderzoekinstituut voor evan gelische studiën (Fest) in Heidel- berg een studie uit naar aanleiding van een boekje van de Canadees Elbert W. Russell, waarin deze be weerde dat er een samenhang be staat tussen orthodox christendom en militarisme Russell zegt dat de oorlogszuchtige instelling van veel christenen haar oorsprong heeft in de bijbel. In zijn boekje beschrijft hij dat bijna alle grote christelijke confessies er een leer van de rechtvaardige oorlog op na houden. Het pacifisme van de oude kerk is slechts in enkele bewe gingen. vredeskerken. behouden gebleven, zoals de franciscanen en de doopsgezinden In de kerkge schiedenis overheerste sinds de derde of vierde eeuw na Christus de kruistocht en de godsdienstoorlog. „In de geschiedenis heeft het chris tendom het militarisme doorgaans aanvaard en oorlog als Gods wil herhaaldelijk aanbevolen". Russell zoekt naar een oorzaak van dit verschijnsel en komt tot de con clusie dat deze Instelling van de christenen haar oorsprong vindt in de bijbel, met name in het Oude Testament, dat bij onzorgvuldig le zen het beeld geeft van een recht vaardige en strenge God. De toe voeging „bij onzorgvuldig lezen" is afkomstig van de mensen van het Fest. die met kennelijke tegenzin kennis hebben genomen van Rus- sells gedachten. Volgens hen is mi litarisme een terugval in een histo risch voorbije ontwikkelingsfase. Fest probeert aan te tonen dat de oorlogszuchtigheid van de christe nen niet met de bijbel gewettigd kan worden, maar haar oorzaak vindt in het misbruik dat politieke leiders van de bijbel gemaakt heb ben bij hun pogingen de burgers tot gehoorzaamheid aan te zetten. Vernieuwing Het verzet van de Amerikaanse kerken tegen de oorlog in Vietnam lijkt er op te wijzen dat de grote kerken op een nieuwe manier de bijbel gaan hanteren. Een ander teken van een vernieuwd bijbelge bruik kan het steeds sterker wor dend Vaticaanse verzet tegen de bewapening zijn. Het pacifisme breidt zich de laatste Jaren steeds verder uit, ook buiten de traditio nele vredeskerken in de grotere kerken. Deze ontwikkeling komt onder meer tot uiting in de plannen binnen de oecumenische beweging, een speciaal programma op te zet ten dat de strijd tegen het militaris me als doel heeft. Over dit pro gramma gaat het volgende artikel. Streng In een empirisch onderzoek stelt Russell vast dat christenen oor logszuchtiger zijn naarmate zij stij- ler in de leer zijn. Militarisme be hoort bij een geheel van instellin gen dat Russeil „autoritair-puni- tief" noemt. Andere kanten van de instelling zijn strengheid, betrok kenheid op het eigen „ras", anti- internatlonalisme. anti-communis- me en onderdrukking van de per soonlijke vrijheid Om het eens an ders te zeggen met Russells woor den „Stijle christenen zijn oorlogs zuchtiger. minder democratisch, eerder bereid tot stralfen, minder tolerant, conservatiever, minder belangstellend naar een wereldge meenschap dan niet-christenen Zo te zien brengen strenggelovige christenen, ook al is de liefde in het christendom nog zo belangrijk, met zoveel liefde op als de minder vromen". door Aldert Schipper Vandaag wordt in de Nikolaikirche in Eisenach een begrafenisdienst ge houden voor de vorige week overle den bisschop Moritz Mitzenheim. Bisschop Mitzenheim was 86 jaar oud en was de laatste zestien jaar met emeritaat. Dat verhinderde hem evenwel niet. nog tot voor kort blijk te geven van zijn belangstelling voor wat er in zijn land. de DDR. omging. Niet zo lang geleden werd hij nog met luid applaus binnengehaald tij dens een partijdag van de CDU. de christelijk democratische unie. Ik had toen de gelegenheid nog eens met hem na te praten over een dag ergens in de jaren zestig, toen ik met de bisschop meemocht op een offi cieel bezoek aan een dorp in de Thü- ringer bergen Ik stond wel enigszins versteld. Ik had thuis in Nederland gehoord dat de communisten maar het liefst had den dat de kerk zo snel mogelijk zou uitsterven in de DDR Toen wij het dorp naderden, merkte ik dat er bij de gemeentegrens een heel gezel schap stond om ons op te wachten We stapten uit de auto's, zo n zwarte limousine, waar ook de Westduitse collega's van de bisschop gewoonlijk in reden De bisschop was als altijd in soutane gekleed, een kleine gestalte met aldoor glimlachende ogen en een witte kuif. Het gezel schap maakte zich bekend. Daar wa ren de twee dominees van het dorp. maar tot mijn stomme verbazing ook de burgemeester en zelfs de voorzit ter van de plaatselijke Landwirt- schaftliche Produktionsgenossen- schaft. Na een kortstondig opont houd reden we verder en ik merkte dat zowat alle huizen in het dorp de bekende vlag van de DDR hadden uitgestoken. Het was een uiterst fleurig gezicht. De bisschop zag dat allemaal gelaten aan en zei; Ja. zo gaat dat bij ons nog steeds. De burgemeester en de voorzitter hielden een toespraak. Ik herinner me daar van dat die erg lang waren en stikvol clichés over Freundschaft en Zusammenarbeit. Later, in de kerk sprak de bisschop over de scheiding tussen de kerk in oost en west Hij hield vast aan het idee dat Oost- en West-Duitsland elkaar weer zouden vinden, zij het niet als een kapitalistische staat. Ook de schei ding van kerk. die toen voltrokken was. wilde hij met als een eindpunt zien De kerkelijke eenheid was ge stort". niet ..zerstört". zei hij (Ge stoord in plaats van vernietigd). De bisschop was een nationale fi guur. Hij had zich in de oorlog aan de goede kant opgesteld en moest niets hebben van Hitier en zijn Deutsche Christen. Maar Mitzenheim werd pas echt een figuur, nadat hij met de staatsleider Walter Ulbricht een ge sprek had gehad op de Wartburg, het centrum van het Lutherdom. Mit zenheim had daar voor elkaar gekre gen dat gepensioneerde Oostduit sers naar familie in het Westen mochten reizen. Mitzenheim was niet weinig trots op dit gesprek. Toen ik later met hem de Wartburg bezocht, liet hij me daar drie dingen in het bijzonder zien; de inktvlek die Luther veroorzaakte, toen zijn bij belvertaling niet wilde vlotten, de stoel waarop Luther gezeten had en de stoel waarop Walter Ulbricht zat. Met Mitzenheim is nu in de DDR het tijdperk voorgoed afgesloten dat de kerkleiding nog door vasthouden aan de vooroorlogse omstandighe den trachtte met de staat tot een akkoord te komen. De opvolger van Mitzenheim. Ingo Braecklein, zie ik niet zo gauw een boek over Politi- sche Diakonie schrijven, waarin het marxistische systeem zoveel lauwer kransen krijgt als Mitzenheim er voor over had M?ar Braecklein laat zich niet meer in een dorp binnenha len als een kerkvorst m ft ïn sr ■ei IV „LACRIMAE MARIAE" Hier en daar handhaven de middeleeuwen zich op hardnekkige wijze. Een bericht uit Syrië betreffende een Mariabeeld dat om de vrede in het Midden-Oosten weent, deed mij hieraan weer denken. Je vraagt je af hoe het mogelijk is. Mgr. Havouri, één van de'j leidende geestelijken in Syrië is er alru verschillende maJen geweest. Van II" die „lacrimae Mariae" zijn al monsters naar Rome opgezonden. „Een witte wasachtige stof" is de conclusie van de chemici van het Vaticaan. Een Duitse theoloog noemt dergelijke mirakelen „Vergegenwartigungen" van God. de andere wereld of hoe men het ook n i noemen wil. Mensen kunnen niet ca zonder bewijzen van het bestaan van ug die wereld en klampen zich daarvoor t I vast aan heilige personen, heilige >el dingen en dergelijke. Dit soort iel mirakelen hoort daarbij. Nieuw is, ï-v volgens mij, dat wij nu in staat zijn op chemische wijze vast te stellen of de die andere wereld bestaat. Worden rii de tranen op het zoutgehalte getest? >n Ja. waarop eigenlijk? Zijn er Je vergelijkbare tranen? Allemaal cei vragen die m.i. te gemakkelijk i I afgedaan worden met te spreken van oi hemelse geheimen. De kerk is res gebouwd van waarschijnlijk peperduur marmer uit Fatima ag (Portugal). Hebben die stakkers uit i Syrië dat moeten betalen? En wie iv: zijn daarvoor onderdrukt en onder n dwang gezet? Een trieste zaak! d Terwijl wijd en zijd vrouwen en ie kinderen wenen onder het geweld en in. het niet moeilijk zal zijn om hele rgl vaten met echte gemeende ite mensentranen te vergaren maakt ite men zich druk om de „tranen" van een beeldWat voor een Lfl j science-fiction-god moet daarachter zitten, die af en toe. volstrekt grillig z en onberekenbaar hier en daar een n beeld laat wenen? Hoe dan ook. 't Is Rh mijn God niet. Trouwens die zegt Ut mij al zoveel door levende mensen en ti hun tranen dat dit spul uit Syrië idd overbodig wordt. ere 1 I [si tel Beroepingswerk NED. HERV. KERK Aangenomen naar Jaarsveld: G. J. van Beusekom, kand. te Veenen-'rj daal; naar Dronrijp (Fr.): R. Schel-j ling, kand. te Hilversum, die be dankte voor St. Maartensdijk) (b.w.i.w). Bedankt voor Heusden: L. Korevaai te Tienhoven (U.). 1 ld GEREF. KERKEN Jf" Benoemd tot leraar godsdienst Chr.®" Scholengem. Revius te Deventer: J.^1 A. C. Rullmann te Deventer. Bedankt voor Ulrum en voor Uithui-1®1" zen: A. A. Zwaai te Beekbergen, die10 geen beroep meer in overweging*^ neemt. 1 CHR. GEREF. KERKEN rp Bedankt voor Damwoude: J. Brons, te Veenendaal. g, Ben Stukart Pater Ben Stukart, missionaris van- 1 Mill Hill in Roosendaal, vertrekt1 deze maand naar Londen om daar^ de leiding op zich te nemen van een»® nieuw op te richten internationaal communicatie centrum, .Mil Comf* geheten. Pater Stukart. sedert 1970*® procurator van de Mill Hill-congre- gatie in Nederland, werkte daarvóór zeventien jaar in Kameroen, waarhij" onder meer een drukkerij en een pers- en radiocentrum oprichtte. Zo wel drukkerij als perscentrum daar zijn inmiddels aan Kameroenezen overgedragen. De bedoeling van „Mil Com" is twee ledig Binnen de ruim duizend leden tellende congregatie van Mill Hill moet het centrum de communicatie verbeteren. Missionarissen van Mill Hill zijn werkzaam in tal van Afri kaanse landen, in Zuid-Amerika, Oceanië, India. Filippijnen. Oost- Maleisië, Indonesië en Nieuw Zee land In Roosendaal in Nederland is f een internationale filosofisch-theo- logische opleiding gevestigd, voor V Nederlandse, Engelse en Schotse priesterkandidaten. Binnenkort ko men er Oostenrijkers en Ieren bij. P Behalve op de interne informatie za! V het werk van Pater Stukart voor eer zeer groot deel ook gericht zijn op d« voorlichting naar buiten. Niet alleer over het werk van de Mill Hillers ïr de 25 landen, maar ook over d« sociale, culturele, economische ener godsdienstige omstandigheden waaronder zij werkzaam zijn. MELBOURNE (Reuter) De vro(T~ gere leider van de anglicanen, d' Michael Ramsey, heeft zich uitge sproken voor een vereniging val rooms-katholieken en anglicanen onder leiding van de paus va| Rome Ramsey zei. dat de twee kerken laatste twintig jaar sterk naar kaar toegegroeid zijn. „Wat mij al| uiteindelijk doel voor ogen staat r niet het opgaan van de anglicaans! gemeenschap in de r.k. kerk. maal - de Intercommunie tussen beide Val deze intercommunie zou de pauk aanvaard moeten worden niet at" onfeilbaar hoofd, maar als voorzit tend bisschop." p vat neg it ip

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 2