Regenverzekering heeft zichzelf achterhaald van Nederland in lestuur IMF op de tocht de Kapitaalrente-rekening. Rente: hoog. Opzegtermijn: geen. Bank Mees Hope nv Plaatsing van meubelen1 vaak te traditioneel Mees&Hope introduceert De Kapitaalrente-rekening ïi leel sla en bmkommers jorgedraaid iiisenberg maakte vuist in Parijs Bedrading bepaalt opstelling eethoek Bedrijfsleven wil van tolgelden af Nederland weer present op Anuga Vakbekwaamheid is noodzakelijk bij schuldbemiddeling 9 AUGUSTUS 1977 FINANCIËN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet 11 i HAAG (ANP) Grote 'eelheden komkommers :1a halen de minimumprij- niet en worden doorge- I bid: 'h (de groenteveiling in Bleiswijk werd vrijdag zelfs jtlg procent van de aangevoerde J/,lkommers doorgedraaid omdat a/I pinimumprijs van tweeëntwintig i'/a per stuk niet werd gehaald. De J'ftete weken wordt ook een kwart de helft van de aangevoerde sla fgedraaid. ikomkommerprijzen zijn, aldus Toch dit jaar meer aanvragen van particulieren |T/ [Centraal Bureau van de Tuin- iweilingen, eerder in hèt seizoen 1 i bevredigend geweest. De kom- wi imertelers hebben daardoor dit tot nu toe nog dezelfde geldop- )gst per vierkante meter kunnen |n als vorig jaar. Hun kostenstij- [en zijn echter niet goedge- -nkt. 1de veiling Westland-Noord zag er maandag voor de komkom- 5 nog niet veel beter uit dan in j voorgaande weken. Ongeveer )0 komkommers, meest van de ste soort, draaiden door. Een van de aangevoerde lichte kom- jimers kon nog voor de mini- (nprijs van 22 cent per stuk wor- I verkocht. De zwaarste kom- n^imers (9 ons per stuk) gingen —-t 45 tot 46 cent weg, die van 7,5 23.0) voor 33 tot 34 cent. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De regenverzekering voor particulieren heeft zichzelf achterhaald. De kosten, gemoeid met de regenmeting (door het KNMI) zijn zó hoog opgelopen, dat dit soort verzekeringen voor ons nauwelijks nog interessant is. leen oorzaak van de slechte kom- Werprijzen ziet het Centraal feau de verschuiving van teelten rerwarmde kassen van het voor- j naar de zomer. Hoge energie- Jzen hebben de telers daartoe jn besluiten. Maar het gevolg is dat het aanbod uit verschillende Europese landen zich nu op- ipt. Elders in Europa heeft die ptverschuiving zich in sterkere e voorgedaan dan hier bij ons, rdat de Nederlandse tuinder zijn gie, in de vorm van aardgas, nog «kkelijk goedkoop krijgt in ver- jfjking met de olie die men elders iet stoken. Ook komen er nu kom- jnmers aan de markt uit landen men kan telen zonder te ken. »L ,02 "jstgoed naar Wereldhave HAAG Bij de Beleggings- fatschappij Wereldhave is een pdanig aantal participaties van pet Vastgoedbeleggingsfonds Ne- fland ter overneming aangemeld, het door Wereldhave gedane gestand zal worden gedaan. Dit zegt de heer H. B. van Ommen sr, directeur van de assuradeursfirma Lugt Sobbe Co. in Amsterdam, het enige kantoor, dat zich in ons land bezig houdt met het sluiten van re genverzekeringen. Omdat de econo mische factor in de regenverzekering voor particulieren zo duidelijk de overhand heeft gekregen, maken we er ook geen reclame meer voor. Als er echter mensen bij ons komen, die een regenverzekering willen sluiten voordat ze met vakantie gaan, dan zijn zij welkom. De minder mooie zomer van dit jaar in vergelijking tot die van het afgelo pen jaar heeft tot gevolg gehad, dat Lugt Sobbe Co. dit jaar meer aanvragen van particulieren om een regenverzekering te verwerken heeft gekregen dan verleden jaar het geval was. Dat er uiteindelijk minder ver zekeringen werden afgesloten dan het aantal aanvragen komt. aldus de heer Van Ommen, omdat de mensen veel te laat bij ons komen. Men wil veelal de volgende dag ver zekerd en wel op weg en dat gaat écht niet. Wil een regenverzekering tot stand kunnen komen, dan moet men zich bij een vakantie in het binnenland tenminste zeven dagen vóór vertrek bij ons aanmelden en bij een buitenlandse vakantie is die termijn zelfs drie weken van te voren. Stel iemand wil naar Noorwegen met vakantie, dan moeten wij het KNMI in Oslo melden, dat ze voor ons de regenval in het vakantie-oord//an de verzekerde meten. Wij op onze beurt moeten dan eerst weer de bevesti ging binnen hebben uit Oslo, dat ze voor ons inderdaad zullen meten. Want als ze dat niet doen zijn we natuurlijk nergens met onze verze kering. En wat we ook eisen is, dat de premie van de verzekering vooraf wordt voldaan. De hoogte van die premie bedraagt voor Nederland voor een particulie re regenverzekering 10 procent van de verzekerde som per week. Ook »voor het buitenland is dat het geval, maar er is wel verschil in de hoeveel heid regen die er moet zijn gevallen om voor uitkering van het verzeker de bedrag in aanmerking te komen. Nederland een vlak land is al goed voor een uitkering, als er over dag (dat wil zeggen in de periode van 7 uur 's ochtends tot^even uur 's avonds) in totaal in één week tijd 30 mm regen is gevallen. Men kan zich echter ook voor de volle 24 uur van een dag verzekeren. Dan echter varieert de hoeveelheid regen die moet zijn gevallen met de maand, waarvoor men een verzeke ring heeft afgesloten. Voof augustus 1034 101 i een onzer verslaggevers STERDAM Nederland heeft met het toezeggen van een bijdrage van 300 miljoen gulden aan enz. zgn. „Witteveen-fonds", de speciale pot van het Internationale Monetaire Fonds (IMF) voor Aln aan landen die problemen hebben met hun betalingsbalans, slechts datgene gedaan waartoe formeel verplicht was. Het had nl. in de bedoeling gelegen 600 miljoen gulden ter beschikking «tellen, maar minister Duisenberg van financiën heeft een vuist willen maken. &m aan tc tonen, dat het ons land ^t is met het „dreigement", niet Automatisch zoals de laatste 250 gebruikelijk steeds maar beschikbaar te stellen dan wat «venredig deel zou zijn overeen- $stig het aandeel van Nederland iet IMF. Voortdurend ls Neder- l een extra bijdrage gevraagd op sad van zijn sterke betalingsba- zijn deviezenreserve en in het meen zijn economische positie. 3 lyorige gelegenheden heeft minis- tpuisenberg, volgens een woord- ider van het ministerie van finan- al gezegd „dit allemaal leuk en i* i9?g" te vinden, maar tevens te ,9»n dat men ook als het gaat «de Nederlandse positie in het ^nationale Monetaire Fonds zelf ereid diende te zijn die sterke Iie te erkennen. Daartoe was toen niet erg geneigd. De minis- heeft daarop laten weten, dat Irland bij een volgende gelegen- m 6 niet meer zou doen dan datgene toe het formeel verplicht was. 20 de vergadering van afgelopen J™ ïdag heeft de minister dus ge- 290 l. waarmee hij had gedreigd. 11S ibische landen lof ichtergrond hiervan is, dat de 60 leien van de verschillende lan- 9^ in het IMF lang geleden zijn 136 (esteld aan de hand van een üle, die rekening houdt met na- 265 lal inkomen, reservepositie, be- 53 fcsbalans e.d. In de loop van de l£f 6 voor een aantal landen even- 1100 iet een en ander daarin veran- 1^ Nederland is sterker dan inder- 340 In hetzelfde geldt natuurlijk ook ff de Arabische landen. Men heeft toen de aandelen slechts proportioneel verhoogd. Waarschijn lijk zal dat nu niet meer gaan en zullen de Arabische olielanden „en natuurlijk terecht" aandrin gen op een verhoging van hun aan deel. Als de Arabische landen meer willen, mag dat niet ten koste gaan van Nederland. Integendeel, het Nederlandse aan deel zou, volgens de woordvoerder, nog Iets moeten worden vergroot. Dat is belangrijk omdat volgend jaar de verkiezing van nieuwe bewind voerders aan de orde komt en die houdt verband met de sterkte van de verschillende landen. Sommige lan den hebben hun eigen bewindvoer der, andere landen hebben groepen gevormd en mogen gezamenlijk een bewindvoerder aanwijzen. Neder land zit in een groep waar verder Cyprus, Israël, Joegoslavië, en Roe menië deel van uitmaken. zitten en de kans bestaat, dat dat Nederland zal zijn". is dat bijv. tenminste 8 mm regen per dag. In het buitenland ligt de zaak, zoals gezegd, wat anders. Neem Zwitser land met zijn grote hoogteverschil len. Hier bedraagt de premie ook 10 procent, maar de hoeveelheid regen die moet zijn gevallen om voor uit kering in aanmerking te komen is afhankelijk van de situatie ter plaatse. In Locarno, waar vrij veel regen valt, is dat een andere hoe veelheid dan bijv. voor Bazel. Evenementen Lugt Sobbe Co, die al sedert 1921 met het bijltje van de regenverzeke ring hakt en die dat zal duidelijk zijn dit Jaar meer aan schades uit hoofde van regenverzekeringen heeft moeten uitkeren dan vorig jaar, legt zich vandaag de dag vooral toe op het verzekeren van evene menten tegen regen. Dat is veel inte ressanter voor ons, aldus directeur Van Ommen. De verhouding tussen opbrengst en kosten ligt voor ons bij dit soort verzekeringen nl. veel gunstiger. Dat ligt ook voor de hand, want het werk dat het KNMI moet doen. nl. het meten van de regenval blijft hetzelfde. De premiestelling is ech ter een heel andere. Voor verzeke ring van evenementen tegen regen hebben we 43 verschillende polis- vormen. Tot de evenementen, die zoal wor den verzekerd tegen de gevolgen van regen rekent hij wielerwedstrij den, bloemencorso's, tentoonstellin gen e.d. Omdat het hier vaak om verzekeringen van één tot enkele dagen gaat geschiedt de regenme ting voor dit soort evenementen vaak door „notabelen" ter plaatse, 9ldus de heer Van Ommen. Dat kan bijv. een politiefunctionaris zijn, die een regenmeter plaatst voor ons. Overigens, zo zegt de heer Van Om men, wordt de behoefte aan regen- verzekeringen voor evenementen toch ook 'steeds minder. In vergelij king met vroeger, toen veel evene menten in de open lucht plaatsvon den, vindt dit soort zaken meer en meer in overdekte hallen e.d. plaats. In veel huizen hangt de plaats van de eettafel en het televisietoestel eerder samen met de elektrische bedrading en de contactdoos voor het centraal antennesysteem dan met de persoonlijke voorkeur van de bewoners. Maar al te vaak staat de eettafel precies in het midden van de kamer, omdat de lamp daar nu eenmaal hangt. En die lamp hangt daar weer omdat precies in het midden van de kamer twee draadjes uit ons plafond komen. Deze traditionele indeling van ons huls, is helemaal niet nodig, meent het Perscentrum woninginrichting. „Stoor U niet aan die lamp want er kan met slaphangend snoer gemakkelijk een aftakking worden gemaakt zodat u de grote tafel of de zitmeubelen best op een andere plaats kunt zetten." Voor de zitgroep kunt u ook overstappen op kleine staande lampen die meestal meer sfeer geven dan zo'n lichtpuntje aan het plafond. Lamp ophangen Allemaal waar maar is het perscentrum niet wat al te soepel heengestapt over die verplaatsing van de eetkamerlamp. Zo eenvoudig is dat niet en wie niet oppast kan zijn plafond flink beschadigen. Het feitelijke leiden van de draad naar een andere plaats in de zoldering ls een simpel werkje: je leidt de bedrading naar het punt waar je de lamp wil ophangen en daar schroef je een schroefoog in het plafond. Die laatste bezigheid kan vooral in oude huizen echter problemen opleveren: als we het oog vastschroeven moeten we een stevige ondergrond hebben en die zit achter oude plafonds niet overal. De doe-hefc-zelver moet met een naald of een dunne priem naar de balken zoeken want alleen daaraan kan het schroefoog bevestigd worden. In moderne hulzen met beton achter het plafond is het overigens eenvoudiger. Is het lampenkarwei eenmaal geklaard, dan kan de bewoner het advies van het perscentrum woninginrichting gaan volgen en het eetgedeelte voor het raam of tegen de wand zetten. „Hebt u een ronde tafel, bekijk dan eens of een plaatsing nadrukkelijk uit het midden liefst naar een van de hoeken de kamer niet gezelliger maakt." Daarbij moeten we er wel op ietten of we altijd zonder anderen te hinderen van of aan tafel kunnen gaan. Dat wil zeggen dat aan de kanten waar de stoelen staan minstens 90 centimeter ruimte aanwezig moet zijn. We kunnen de opstelling van de eethoek maar ook van de zithoek het beste bank doen we eigenlijk niets. Televisie Tenslotte de TV, een attribuut, dat bij de papieren of kartonnen plattegrondjes niet mag worden vergeten. Vaak wordt gezegd en niet ten onrechte dat wie een rijtje huizen uitproberen op papier, dat voorbijloopt, overal de TV is handiger dan met de meubels te sjouwen, zegt het perscentrum woninginrichting. Het centrum raadt aan alles dan op schaal 1:20 te verkleinen, kamers zowel als meubels, alles plat uiteraard, de hoogte doet er niet zo erg veel toe, de meubelfiguurtjes uit te knippen en dan te gaan experimenteren. Wel moeten we er rekening mee houden dat hoge meubels een bredere loopruimte verlangen dan lage fauteuils en lage tafels. Ook zouden we moeten bedenkenzegt het centrum dat schuine plaatsing van tafels en stoelen onnodig ruimteverlles veroorzaakt. Met een dode hoek achter een schuin geplaatste op dezelfde plaats ziet staan. Reden: de aansluiting voor het centraal antennesysteem zit in elke woning op dezelfde plaats. Als argument voor die geijkte plaatsing zegt men wel dat een verlengkabel de kwaliteit van het beeld aantast maar volgens de consumentenvoorllch ting bij Philips is dat beslist niet waar. Als we maar zorgen dat we een goede coaxiaalkabel hebben en goed uitkijken of de weerstand in die kabel overeenkomt met die in het TV-toestel. Wie een of ander flutdraad gebruikt om zijn antenne te verlengen, kan natuurlijk wel te maken krijgen met slechter beeld. naar da keuken AFMETINGEN KAMER 600 380 cm Experimenten met ons interieur kan best met stukjes karton op een plattegrond ARNHEM Het bedrijfsleven ln het Land van Maas en Waal wil af van het betalen van tol voor het gebruik van de brug. over de Waal bij Tiel en in de toekomst van de bruggen bij Wamel en Megen. In verband hiermee heeft de Industriële Kring Maas en Waal zich met een brief tot Provinciale Staten van Gelderland gewend. Vol gens de fabrikanten kosten de tolbruggen hen op jaarbasis grote sommen. _De tolbruggen hebben een eigen his torie, ook in die zin dat de streek ze zelf heeft geduld. Volgens de Indus triële Kring is het bedrijfsleven des tijds echter nauwelijks betrokken geweest bij het tot stand komen van de besluiten. Mét de gevolgen ervan voor het bedrijfsleven was de Indus triële Kring in de verste verten niet op de hooete. De Industriële Kring vindt dat de bedrijven in het Land van Maas en Waal door de tolheffingen in een nadelige concurrentiepositie verke ren ten opzichte van gelijke bedrij ven elders in het land. En dat terwijl iedere extra last moet worden ver meden om niet uit de markt te ra ken, wat voor de werkgelegenheid in dit gebied desastreuze gevolgen zou kunnen hebben. In de brief, die binnenkort door de commissie voor adressen en be zwaarschriften wordt behandeld.' wordt erop gewezen dat in het rivie rengebied intussen ook andere ac ties gaande zijn om aan de tolgelden een einde te maken. (ADVERTENTIE) '700 slot van rekening zijn wij ook Poort Arabisch land, ook een ind. althans een aardgasland", I de woordvoerder. Voor de posi- i45o fin Nederland heeft men eigen- 1400 fooit een open oog gehad, maar gaat nu toch wel komen" in die 55 '2 (at dit najaar de herziening van 57 JA fdehng der aandelen in het IMF «7 54 )uw in discussie komt. 67 10 4o 72 ijds kon men het niet eens wor- 2040 fiVer een herziening van de ver ingen der belangen in het IMF. Bewindvoerders Of die groepen in hun huidige sa menstelling zullen blijven bestaan, is de vraag. Men zou het logisch kunnen noemen als het bestuurscol lege wordt uitgebreid, maar dat stuit vooral op weerstand van de Verenig de Staten, die vinden dat Europa binnen het IMF al teveel in de melk te brokkelen heeft. Op welke manier andere bewindvoerders zullen ver dwijnen weet niemand volgens de woordvoerder precies, maar het zal er waarschijnlijk wel op neerkomen dat de Europese landen die nogal rijk vertegenwoordigd zijn in het to taal van de twintig bestuurszetels een bewindvoerder kwijt zullen raken. „Niemand weet hoe dat zwarte-pie- tenspel loopt, maar in het kader van dat zwartepietenspel is het natuur lijk toch wel interessant, wanneer ons aandeel verhoogd wordt, en ze ker wanneer het relatief verhoogd wordt en dan andere landen mis schien achteruit gaan", zei de woord voerder. ,,In het kader van dat spel. blijft er iemand met de zwarte piet Hoge rentel Deze is gelijk aan het maandelijks berekende rendement van 3 langlopende staatsleningen;dus zeer hoog. De rente kan derhalve elke maand variëren. Voor de maand augustus bedraagt hij 8% p.j. Geen opzegtermijn! Op elk gewenst moment kunt u elk gewenst bedrag opnemen, waarover terstond 3% (rentekorting) wordt ingehouden. Voor wie? De kapitaalrente rekening is een hoogst individuele spaarvorm. Door de wijze waarop u de Kapilaalrente-rekening gebruikt, bepaalt u zeil'het uiteindelijke rendement. Ideaal voor mensen die verwach ten hun geld voor langere tijd te kunnen uitzetten, maar het toch te allen tijde beschikbaar willen houden "voor het geval dat...". Voor inlichtingen kunt u terecht bij een van onze kantoren, of telefonisch een uitgebreide folder aanvragen. Telefoon 020-5273205 of5 272321. een nieuwe, individuele spaarvorm. Kantoren: Amsterdam, Herengracht 548, tel. 020-527 9111; Rotterdam,Coolsingcl 93, tel. 010-63 29 11; 's-G raven hage, Kneuterdijk 13, tel. 070-9240 31, Voorts te: Aiblasscrdam, Arnhem, Delft, Eindhoven, Groningen, Haarlem, Heerlen, Schiedam, Vlaardingen en Zaltbommel. KEULEN (ANP) Ons land neemt ook dit jaar met een collectieve in zending deel aan de levensmidde- lenbeurs Anuga in Keulen, die deze keer van 10 tot en met 15 september wordt gehouden. Die collectieve in zending, georganiseerd door het Ne derlands Centrum voor Handelsbe vordering, zal op 1.500 vierkante me ter standruimte de belangrijkste Ne derlandse exportprodukten in de le vensmiddelenbranche tonen. Een vrij groot aantal Nederlandse onder nemingen exposeert verder met ei gen stands of is vertegenwoordigd op stands van importeurs. De Anuga zal in totaal, op 200.000 vlerkante meter beursoppervlakte. het aanbod van ongeveer driedui zend ondernemingen uit ongeveer tachtig landen tonen. Met een col lectieve inzending komen 63 landen. Nederland, zo delen de organisato ren van de Anuga mee, was ook in 1976 weer de grootste exporteur van landbouwprodukten en levensmid delen naar West-Duitsland. Er ging voor ruim 9,3 miljard gulden heen. DEN HAAG (ANP) - Schuldbemid deling dient uitsluitend toegelaten te worden als dit met de nodige vakbekwaamheid en zorgvuldigheid ook uit sociaal oogpunt wordt uitgevoerd. Hiervan is geen sprake als schuldbemiddeling ais zelfstan dig beroep of bedrijf wordt uitgeoe fend Dit heeft de Interdepartementale Coördinatiecommissie Consumptief krediet gesteld in haar advies aan staatssecretaris Meijer van CRM De regering gaat akkoord met de hoofdlijnen van het advies.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 11