Andere gevaarlijke stof bij General Ëlectric ontsnapt Nieuwe behandelmethode voor psoriasis Discussie salarissen leraren Kritiek op advies steun van blad 'De Streek' Formatie Keverplaag in Almere Deel van bedrijf moet gesloten worden Boten voor Suriname Meisje doodde kind alleen, broer vrij 'Moordje' spelen kost jongen leven Hoeveel verdienen ze precies? Even pauze in kabinetsformatie Deskundigen verwachten veel van nieuwe aanpak huidziekte Al te groot optimisme afgeraden Opbrengst zendingsdag 248.000 Boete voor aansteken van gas uit koe ZATERDAG 6 AUGUSTUS 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet 3 Van een onzer verslaggevers ALMERE De zeshonderd inwo ners van de nieuwe plaats Almere worden op het ogenblik getroffen door een. keverplaag. Duizenden lapsnuitkevers zoals de één centi meter lange diertjes officieel heten dringen vooral 's nachts de nieuw bouwwoningen binnen. Enkele ge zinnen gaan nu 's nachts bij familie elders in het land slapen uit angst voor de beestjes, die weliswaar on gevaarlijk maar toch wel lastig zijn. Via kieren, luchtkokers en balkon deuren dringen duizenden lapsnuit kevers 's avonds de huizen binnen. Overdag zijn ze nergens te beken nen, dan zitten ze waarschijnlijk in de polderstruiken. Een milieuman van de dienst Zuide lijke IJsselmeerpolders heeft giste ren een paar van de diertjes gevan gen en opgestuurd naar een labora torium om te kijken voor welk be strijdingsmiddel deze torren eevoe- lig zijn. De dokter van Almere heeft de bewoners in zoverre gerustge steld, dat de kevers in ieder geval onschadelijk zijn voor de gezond heid. Volgens een woordvoerder van de Zuidelijke IJsselmeerpolders ko men de lapsnuitkevers van de land bouwgewassen. Het is nu de tijd, dat de eitjes, die in de grond zitten, uitkomen. Hij adviseert de bewo ners de kevers zelf te vangen en zoveel op te zuigen met de stofzui ger, omdat er, behalve een heel zwaar vergif, geen afdoend bestrij dingsmiddel voor deze dieren be kend is. Nederlanders omgekomen HANNOVER (ANP) Bij een ver- keersongeluk bij Cuxhaven in noord-Duitsland zijn twee Neder landse vrouwen en een Zweeds echt paar omgekomen. De chauffeur van de Nederlandse auto en een vierde inzittende zijn zwaar gewond. De Nederlandse slachtoffers zijn de 66- jarige Hinke Bergsma (die in West- Duitsland woonde) en de 59-jarige Sietske van der Meer uit Lemmer. De Nederlandse wagen botste fron taal tegen de Zweedse. Van een onzer verslaggevers BERGEN OP ZOOM Het onderzoek bij General Electric Plastic naar de oorzaken van het ontsnappen van benzeen heeft ook een verlies van circa vierhonderd ton methyleenchloride aan het licht gebracht. De arbeidsinspectie zegt dat deze stof, die nog vluchtiger is dan benzeen eveneens via lekkages in flenzen, afsluiters en op andere punten in de lucht terecht moet zijn tekomen. Het deel van het bedrijf waar de stoffen ontsnapt zijn moet nu op last van de provincie gesloten worden. Methyleenchloridp kookt bij veertig graden Celcius, benzeen bij tachtig graden. Als vloeistof is het daarom moeilijker in de hand te houden dan benzeen. Van benzeen mogen letter lijk tien deeltjes op een miljoen deeltjes lucht voorkomen, voor me thyleenchloride is een verhouding van tweehonderd op een miljoen toe gestaan. Voor zover bekend is de stof voor Suriname heeft gisteren twee loodsvaartuigen in ontvangst genomen. Met een handdruk werden de boten aan de ambassadeur van de republiek, de heer W. F. van Eer, overgedragen. KATWIJK, (ANP) De 22-jarige .fabrieksarbeider H. W. van S., broer van het meisje dat heeft bekend in Katwijk de negenjarige Ali Isik met een broodmes te hebben doodgesto ken. is gisteren vrijgelaten. Zijn veertienjarig zusje J. zal maandag voor de officier van justitie in Den Haag worden geleid. Zij heeft ge zegd dat zij het Turkse jongetje al léén van het leven heeft beroofd. Volgens de politie heeft zij gehan deld uit emotionele opwelling na een stoei- en vrijpartij. Het „waar om" is nog niet duidelijk. Het meisje had eerst verteld, dat haar broer had gestoken en zij slechts had geholpen met het versle pen van het lijk van Ali. Het is gebleken dat de broer op zijn werk was. Het meisje had volgens de poli tie al een half jaar een hechte vriendschap met het jongetje. Zij had hem woensdagochtgend op straat ontmoet; hun ouderlijke hui zen liggen vlak bij elkaar. Samen gingen zij boodschappen doen en daarna gingen zij naar de flat waar het meisje woont. Toen ze beiden op een bank in de huiskamer zaten stak het meisje plotseling met het mes. Van een onzer verslaggever ROTTERDAM De dertienjarige Henri Jeral Doimen is in zijn woon plaats Rotterdam om het leven ge komen toen hij zich tijdens een spel letje liet ophangen. Hij was met een paar jongens aan het spelen op de binnenplaats van de huishoudschool aan het Erika- plein. Zij sloegen een touw met een strop eraan over een hek en stapel den daaronder wat stenen op. Henri ging op de stenen staan en sloeg zichzelf de strop om de nek. Of de stenen daarna zijn omgevallen of omgeschopt heeft de politie niet kunnen achterhalen. Twee van de vriendjes zijn door de politie onder vraagd en daarna weer naar huis gestuurd Zij verklaarden dat zij 'moordje' aan het spelen waren en dat Henri zo goed zijn adem in kon houden. Toen het evenwel wat lang duurde werden de knulletjes onge rust en alarmeerden zij enkele voor bijgangers Twee passerende jon gens bevrijdden de jongen van het touw; een derde heeft nog vergeefs mond-op-mondbeademing toege past. Hulp mocht echter niet baten. AMSTERDAM (ANP) Het koninklijk verbond van grafi sche ondernemingen heeft zich in zijn weekblad Repro en Druk, verzet tegen het door mi nister Van Doom opgevolgde advies van het bedrijfsfonds voor de pers om het huis-aan- huis-blad „De Streek" te Ge- mert 85.000 te verstrekken voor het aankopen van een fo tografische zetmachine. Opvallend ls, dat de minister in dit geval niet alleen kritiek ontvangt van de ondernemers in de grafische wereld, doch ook van de werkne mers. De Algemene Nederlandse Grafische Bond heeft namelijk ook al tegen het besluit van de minister geprotesteerd. Is de bond kwaad omdat een fotogra fische zetmachine het werk over neemt van de zetters, het werkge versverbond is teleurgesteld omdat een drukkerij in Gemert, lid van het verbond, nu de inkomsten kwijt raakt van het zetwerk voor „De Streek". Bovendien voert het verbond aan, dat in dezelfde gemeente een tweede huis-aan-huis-blad op deze wijze on eerlijke concurrentie wordt aange daan. mens en dier aanzienlijk minder ge vaarlijk dan benzeen. Echter, zo zegt de arbeidsinspectie, op een kwaad moment kan methyleenchloride in combinatie met een andere stof wel degelijk gevaarlijk blijken. Klacht Intussen heeft de commissie ge zondheidszorg en milieuhygiëne van het gewest Noord-Brabant van de PvdA laten weten dat zij bij het medisch tuchtcollege een klacht te gen de twee bedrijfsartsen van Ge neral Electric zal indienen als zij zich niet'alsnog bereid verklaren te spreken over de hoge fenol-concen traties in de urine van tal van werk nemers. De artsen die van de direc tie op hun bevindingen geen com mentaar mochten leveren moeten volgens de commissie verklaren waarom zij hun gegevens niet aan de GG en GD van Bergen op Zoom en aan de arbeidsinspectie hebben doorgegeven. Onderzoek De commissie dringt er voorts op aan evenals de vereniging tot milieuhygiëne en leefbaarheid West- Brabant heeft gedaan bij B en W van Bergen op Zoom op het houden van een onderzoek onder de werkne mers en in de directe omgeving van het bedrijf wonende mensen. Dit onderzoek zou gedurende een be paalde tijd elk half jaar herhaald moeten worden en vooral gericht moeten zijn op bloed nieren en lever. Hartpatiënten en lijders aan vaat ziekten moeten volgens de commis sie direct een extra medisch onder zoek ondergaan. De commissaris van de koningin, Van der Harten, zegt dat hij veront rust is over het herhaaldelijk ont snappen van gas bij General Elec tric en heeft daarom gelast het „ge vaarlijke" deel van het bedrijf stil te leggen. Het bedrijf heeft echter be sloten de jaarlijkse onderhoudspe riode waarbij onderdelen van de installatie worden stilgelegd te verlengen. Volgens de provincie probeert Gene ral Electric daarbij na te gaan of het ontsnappen van oplosmiddelen bin nen de perken van haar vergunning gehouden kan worden. Ook wil het bedrijf uittesten of het oplosmiddel benzeen vervangen kan worden door het minder schadelijk tolueen. Kamervragen De WD-Kamerleden Nijpels en Dees hebben de ministers Vorrink en Westerterp gisteren gevraagd wat de gevolgen zijn van de gasont- sn'appingen voor de volksgezond heid in het westen van Brabant. De Kamerleden vragen het oordeel van de bewindslieden over de gang van zaken bij General Electric, in het bijzonder over de manier waarop het bedrijf de wettelijke voorschrif ten heeft nageleefd. door Henri Kruithof DEN HAAG De aankondi ging van minister Van Keme- nade dat leraren misschien een beetje van hun salaris zouden moeten inleveren ten gunste van de werkgelegen heid in het onderwijs, heeft bij de leraren een buitenspo rig felle reactie teweeg ge bracht. Het Nederlands Genootschap van Leraren (NGL) verklaarde bij mon de van voorzitter Roefs de oorlog aan de minister. De internationale lerarenorganisatie FIPESO, waar Van Kemenade dit idee lanceerde, verklaarde zich aan het eind van haar congres, vorige week, solidair met de Nederlandse lerarenorgani satie en beloofde direct alle steun bij eventuele acties. Roef kondigde bovendien een de monstratieve staking van leraren aan, die vermoedelijk in september of oktober gehouden zal worden. (Overigens mogen leraren bij het openbaar onderwijs niet staken, omdat zij ambtenaren zijn. Hun collega's bij het bijzonder onder wijs mogen wel staken.) Al snel na Van Kemenade's mededeling barstte (ondermeer in de brievenru briek van onze krant) de discussie los. Opvallend hierbij is dat de meeste briefschrijvers het idee van Van Kemenade zo gek nog niet vinden. Zou Roefs voor zichzelf hebben staan praten, of zouden de tegenstanders van Van Kemenade hun standpunt niet zo duidelijk durven etaleren? Idee Het NGL vindt het niet terecht dat er eenzijdig maatregelen worden Minister Van Kemenade. genomen, zonder dat de onderwijs organisaties daarin worden ge kend. Dat is overigens een beetje voorbarig van de lerarenorganisa tie, want Van Kemenade heeft nog geen maatregelen aangekondigd, maar slechts een idee gelanceerd. Bovendien heeft de NGL-voorzitter in plaats van de bezuiniging op de salarissen een ander middel aange dragen om de werkloosheid te be strijden. namelijk verkleining van de klassen. Het nadeel daarvan is dat dat Juist extra geld kost, en waar dat vandaan moet komen in deze tijd van bezuinigingen is niet duidelijk. Roefs kondigde felle strijd aan te gen Van Kemenade. Als hij zijn plannen doordrukt, zo liet Roefs weten, kan hij zijn plannen voor vernieuwingen van het onderwijs wel vergeten. De leraren zullen niet meer bereid zijn mee te werken aan vernieuwingsexperimenten, zoals van de middenschool. Overigens hoeven we voor deze boycot niet direct bang te zijn, want lang niet alle leraren zijn lid van het NGL en bovendien is de motivatie van de leraren om mee te werken aan experimenten wel wat meer dan alleen het geld. Om de discussie over de lerarensalarissen een feitelijk ruggesteuntje te geven, volgen hieronder de brutomaand-salarissen van degenen die in het onderwijs werkzaam zijn. Kleuter- Lager Leraar Leraar Leraar leeftijd onderwijs ond. ie graads 2e gr. 3e gr. 25 2062 2307 3015 2584 2413 31 2516 2773 3843 3206 2283 44 en ouder 3257 3466 5639 4577 3844 In deze tabel worden in de drie laatste kolommen de salarissen van eerstegraadsleraren met een MO-B akte genoemd, de salarissen van tweedegraads leraren met een MO-A akte en de salarissen van derde graads leraren met twee LO-akten. Alle salarissen gelden vanaf 1 augustus aanstaande. Formateur Den Uyl vergat gisteravond even zijn zorgen voor het vormen van een nieuw kabinet en zat in het Olympisch Stadion in Amsterdam naar het voetbaltoernooi "Amsterdam 702" te kijken. Naast de formateur de Amsterdamse wethouder van sportzaken, de heer H. Verhey. Vervolg van pagina 1 weten in meer of mindere mate opti mistisch te zijn over een goede af loop van de sociaal-economische be sprekingen. Zij behoeven geen van drieën voor nader overleg terug naar hun fracties over de reeds bereikte principe-overeenstemmingen Van Agt gisteravond, vlak voordat de formatiepartners afreisden naar Amsterdam om daar een voetbal wedstrijd bij te wonen; „Ik heb tot nu toe mijn mandaat niet overschre den, en ik ben ook niet van plan dat maandag te doen". Indien maandag inderdaad de so ciaal-economische paragraaf kan worden afgerond, komt in de rest van de volgende week naar alle waarschijnlijkheid de abortuspro blematiek aan de orde. Die verwach ting sprak PvdA-leider Van Thijn gisteren uit. „Het CDA wil de abor tus meteen na de sociaal-economi sche problematiek bespreken, en ik heb mij daar niet tegen verzet". DEN HAAG Het bestuur van de CPN organiseert op zaterdag 17 sep tember (vlak voor prinsjesdag) een grote demonstratie in Den Haag om te protesteren tegen de „aanval die er gedaan wordt op lonen, salaris sen, uitkeringen en andere sociale voorzieningen", zoals men het noemt. ROTTERDAM (ANP) Een nieuwe behandelmethode om de huidziekte psoriasis te bestrijden lijkt een groot succes te worden. Sinds een jaar of vier wordt in de academische ziekenhuizen van onder meer Amsterdam, Leiden, Utrecht en Rotterdam geëxperimenteerd met een lichttherapie, die wordt aangeduid met de naam „Puva". Deskundigen verwachten veel van deze methode. Psoriasis, in de volksmond schub-ziekte, is een erfelijke huidaandoening, waarvan de oorzaak nog niet bekend is. Ongeveer drie procent van de Nederlandse bevolking lijdt aan deze ziekte, enkele tien duizenden in vrij ernstige mate. Ernstige psoriasispa- tiënten hebben op een groot deel van het lichaam schilfer achtige plekken. Deze schub ben worden veroorzaakt door een verhoogde celdeling. De psoriasispatiënt kon tot voor kort alleen geholpen worden door hem in te sme ren met een stinkende teer- zalf of cremes, wat vaak on aangenamer was dan de ziek te zelf. Een kuur aan de Dode Zee in Israël behoort ook tot de mogelijkheden, maar is tijdrovend en kostbaar. Het Academisch Ziekenhuis Rotterdam (AZR) heeft sinds enige tijd de beschikking over één Puva-apparaat. Dr. G. A. J. de Koning van de afdeling huid- en geslachts ziekten van het AZR legt uit hoe de behandeling werkt. De patiënt krijgt via een ta blet de lichtgevoelige stof Psoraleen toegediend. Dit kan ook gebeuren in de vorm van een emulsie, die op de huid wordt aangebracht. Daarna wordt de patiënt be straald met een langgolvig ultra-violet licht (uva). Hier door wordt de celdeling ver traagd en verdwijnen de schubben. Het Puva-appa raat is een soort doos die van binnen is bekleed met licht- buizen, waar de patiënt on der komt te liggen. Nadelig gevolg? Volgens dr. De Koning heeft ongeveer negentig procent van de tot nu toe behande lende patiënten baat gevon den bij de Puva-therapie. Hij waarschuwt echter voor een te groot optimisme; „Het aantal patiënten dat met de Puva is behandeld, is nog te klein om te kunnen vaststel len of de bestraling op de lange duur mogelijk nadelige gevolgen kan hebben. Die na delige gevolgen zijn tot nu toe niet geconstateerd. Hier naar is een onderzoek gaande door een aantal Europese hoogleraren, verenigd in de Puva-groep. De criteria die door deze groep zijn vastge steld, worden ook bij ons ge hanteerd". Bovendien is De Koning be vreesd voor een te grote toe loop van psoriasls-patiënten. Als de aangevraagde uitbrei ding, een staande cabine, een liggende cabine en twee sola ria, op korte termijn komt, verwacht hij tussen de 160 en 200 patiënten per jaar te kun nen behandelen. De wacht lijst is nu al driemaal zo groot als de capaciteit. Patiënten die voor de Puva- behandeling in aanmerking komen zitten voor meer dan dertig procent onder de schubben. Bovendien wordt er geselecteerd op grond van psychische en sociale om standigheden. „De een vindt het nu eenmaal erger om met zalf behandeld te worden dan de ander", Koning. verduidelijkt De Enthousiast Hij verwacht wel dat, als de ernstigste patiënten behan deld zijn. de criteria verscho ven zullen worden en de min der ernstige gevallen aan de beurt komen. Over het alge meen zijn de patiënten, die met de Puva behandeld wor den, zeer enthousiast. „De mensen zijn dolgelukkig zich niet meer vies te hoeven voe len van de zalf en een nor maal leven te kunnen leiden. Een aardige bijkomstigheid is bovendien dat je van de Puva mooi bruin wordt, om dat het de pigmentering sti muleert". Als de behandeling is vol tooid iedere keer wordt de bestralingstijd tot op het laatst het maximum van on geveer een half uur is bereikt kan de patiënt met één „onderhoudsbeurt" per maand schubvrij blijven. Bo vendien kan de patiënt met de Puva-behandeling nor maal zijn werk uit blijven oe fenen. „Met de zalfbehandc- ling is het nodig dat de pa tiënt zo'n paar keer per jaar voor gemiddeld zes weken in een ziekenhuis wordt opge nomen", aldus De Koning. Financieel aspect Afgezien van de medische re sultaten heeft de Puva-be handeling ook een positief fi nancieel aspect. De Koning rekent voor dat een verblijf van zes weken in het zieken huis, op basis van de tarieven van het AZR, zo'n dertien veertien duizend gulden kost. Een kuur aan de Dode Zee kost 3.160 gulden. Rekening houdend met de te verwach ten uitbreiding van de Puva- apparatuur in het AZR kost zo'n behandeling tussen de duizend en vijftienhonderd gulden. Volgens De Koning staan de Rotterdamse zie kenfondsen dan ook zeer po sitief tegenover de behandel wijze. Van een onzer verslaggevers DRIEBERGEN De op de zen dingsdag van de GZB (Gereformeer de Zendingsbond in de hervormde kerk) gehouden collecte heeft 115.000 gulden opgebracht. De op brengst van de verkoop van produk- ten van het zendingsveld was 133.000 gulden, zodat er op de don derdag in Driebergen gehouden 66ste zendingsdag van de GZB to taal 248 000 gulden ls binnengeko men. Het totaal aantal bezoekers was tussen de 21.000 en 22.000. ZUTPHEN (ANP) De rechtbank heeft een 35-jarige veearts uit Lich tenvoorde veroordeeld tot een boete van zeshonderd gulden, Het was vol gens de rechtbank zijn schuld dat een boerderij in het plaatsje Harre- veld (gemeente Lichtenvoorde) na genoeg uitbrandde, waarbij voor ruim twee ton schade aangericht werd. Eind september vorig jaar stak hij voor „de aardigheid" het uit een gasdikke koe stromende pens- gas aan om de boer te laten zien hoe goed het gas kan branden. Geëist was 1500 gulden boete „Hoe kan ik op mijn woorden letten, als ik nog niets gezegd heb?"

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 3