Industrialisatie niet altijd voordelig voor derde wereld EG-commissie boterberg nog groter Financiële top in Parijs bijeen Beeld wereld kof fiemarkt onduidelijk Koper redt bezet bedrijf Depex CNV bepleit bredere economische basisregio's Meerderheid vindt prijscompensatie alleen genoeg Welzijnsstichting voor Surinamers onder toezicht Wijnproduktie 30 miljoen hectoliter te groot Praten over „Witteveen-fonds", maar Veel klanten voor Jetstar Holland Betere verhuisregeling voor bedrijven Loodsvaartuigen voor Suriname ZATERDAG 6 AUGUSTUS 1977 FINANCIËN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet 25 door Nico Kussendrager De oud-directeur van de Unido, de Algerijn dr. Khane, is overtuigd van de noodzaak van industrialisatie van de derde wereld. „Het is nodig als je wilt voorkomen dat de kloof tussen arme en rijke landen zo groot wordt, dat de wereldvrede in gevaar komt." De Unido is de organisatie van de Verenigde, Naties voor industriële ontwikkeling. Op een vergadering in de Peruaanse hoofdstad Lima be gin 1975 heeft zij als doel gesteld, dat de ontwikkelingslanden in het jaar 2000 25 procent van de wereldin- dustrieproduktie in handen moeten hebben. Op het ogenblik is dat nog amper 8 procent. Per bedrijfstak wordt daar binnen de Unido over gepraat en als eerste drie zijn kunst mest, ijzer en staal en voedingsmid delen aan de orde. De derde landen willen de vruchten plukken van hun eigen natuurlijke rijkdommen en daarom ertsen en landbouwprodukten zoveel mogelijk zelf verwerken. Het patroon van de mijnen en de plantages op het nood druftige zuidelijke deel van de aard bol en de fabrieken op het welvaren de noordelijke part moet doorbro ken worden, vindt zuid. Voor en tegen Niet iedereen is overtuigd van de noodzaak van industrialisatie van de derde landen. Het is niet alléénzalig- makend; daar zijn de rijke landen zo langzamerhand wel achter. Ook be staat het gevaar dat industrialisatie gelijkgeschakeld wordt met ontwik keling en dat hoeft niet altijd samen te gaan. Het zou niet voor het eerst zijn dat door een overijlde industrië le groei de landbouw verwaarloosd wordt. Bovendien kunnen groot op gezette industrieën kleine, lokale be drijfjes kapot maken. Voorbeelden daarvan zijn er te over. Zo hadden in Indonesië tienduizen den mandenvlechters geen baan meer toen er een Japanse fabriek van plastic tassen werd gevestigd. In Kenia zaten kleine zeepzieders in de dorpen en schoenmakers, die uit oude autobanden sandalen sneden, zonder werk toen buitenlandse be drijven er keurig verpakte stukjes zeep en schoenen gingen maken. Ook bestaat het gevaar dat bij een te snelle industriële ontwikkeling er een kleine elite van fabrieksarbei ders ontstaat, waardoor de sociale kloof in de ontwikkelingslanden al leen maar groter wordt. Tenslotte vergroot nadruk op industrie in de derde wereld in het begin de afhan kelijkheid van de westerse landen die de machines moeten leveren en de leningen moeten geven om ze te betalen. Werklozen Tenminste in het begin, omdat de derde wereld bij een verdere indus trialisatie zelf de machines kan gaan maken wat de afhankelijkheid juist vermindert. Een ander argument voor industrialisatie zijn de honder den miljoen werklozen, die in de fa brieken aan de slag zouden kunnen. In de landbouw is voor hen geen plaats meer. Ook is economische groei in de industrie gemakkelijker te verwezenlijken dan in de land bouw. De afzetmogelijkheden voor de industrieprodukten zijn groter. Maar dat geldt zolang veel men sen in de derde wereld niet eens de eerste levensbehoeften kunnen be kostigen dan wel op de lange duur. Vóór die tijd is de afzet gericht op een kleine, bevoorrechte groep waardoor de tegenstellingen weer groter worden. Produktie voor de export is een andere mogelijkheid, maar dan moet zij wel kunnen con curreren met produkten uit andere landen. En dat is moeilijk als een industrie nog helemaal moet wor den opgezet. Werkgelegenheid in bedrijven in ontwikkelingslanden kan de koop kracht vergroten. Er komt meer geld om voedingsmiddelen te kopen, waardoor de Industrie de landbouw „meeneemt" in haar ontwikkeling. Vanzelfsprekend is dat niet omdat veel derde landen ondanks de goed kope arbeidskrachten toch de voor keur geven aan mechanisering en automatisering (Brazilië), waardoor de uitbreiding van de werkgelegen heid zeer beperkt blijft. Technische kennis Een handicap voor de derde wereld bij industriële ontwikkeling is het ontbreken van technische kennis. De westerse landen voelen er weinig voor hen die kennis te verschaffen. West-Duitsland stelde het op de Unctad-wereldhandelsconferentie in de zomer van 1976 in Nairobi zonder omwegen: technologie is onze „grondstof" en die kunnen we niet overdragen zonder onze econo mie in de kern aan te tasten. De Unctad kwam in de Keniase hoofdstad dan ook niet verder dan de vaststelling, dat het werk aan een code voor het overhevelen van tech nologie van noord naar zuid ver sneld moet worden. Niets werd ge zegd over het binden maken van zo'n code. Dat is een wens van de derde landen, omdat anders vrijblij vendheid troef wordt. Voor hun technische kennis zijn zij grotendeels afhankelijk van wester se landen en van de grote multi nationale ondernemingen. Deze be schikken over het leeuwedeel van de patenten (bijna 3,5 miljoen tegen 200 duizend in de derde wereld, die in 1970 anderhalf miljard gulden moest betalen voor het gebruik van die kennis. Daarnaast moeten de ontwikkelingslanden dure buiten landse Ingenieurs betalen, omdat zij zelf te weinig van dat soort weten schappers hebben en binnen afzien bare tijd ook niet zullen krijgen. Universiteiten in veel ontwikke lingslanden leveren meer filosofen af dan ingenieurs. Ook is er een grote „hersenvlucht" uit die landen. Goedgeschoolde mensen trekken weg naar het rijke westen omdat daar een beter belegde boterham te verdienen valt. Patenten Het lijkt voor derde landen voorde lig samen met multi-nationale be drijven gebruik te maken van tech nologie. Voor patenten en buiten landse deskundigen hoeft dan niet te worden betaald en er komt kapi taal het land binnen in plaats dat het eruit gaat. Maar kosten voor de patenten verrekenen die bedrijven intern wel (de dochter in de derde wereld betaalt aan de moederonder neming in het westen). Er gaat geld het land uit en de onderneming hoeft minder belasting te betalen in het derde land, waar zij gevestigd is. Bovendien is die kennis vaak meer afgestemd op het gebruik van ma chines in plaats van mensen (dus naar verhouding weinig werkgele genheid) en is zij gericht op produk tie op grote schaal en op westerse fabrikaten, waar veel ontwikke lingslanden juist geen behoefte aan hebben. Technische kennis uit het westen kan voor de derde wereld ook schadelijk zijn omdat de eigen eeuwenoude bekwaamheden van de bevolking afnemen en op den duur zelfs vergeten worden. Technisch onderzoek is belangrijk in ontwikkelingslanden, zoals hier in een fabriek van elektrische bedrading in Zuidoost-Azië. .(Eigen foto) AMSTERDAM (ANP) - Twee derde deel van de Nederlan ders (67 pet) zou volgens een enquête van het NIPO in het komend jaar genoegen willen nemen met „alleen prijscom pensatie". Twee en vier jaar geleden waren de percentages resp. 65 en 62. Geen loonsverhoging maar ge deeltelijke prijscompensatie zou aanvaardbaar zijn voor 60 procent van de ondervraagden en 36 procent zou geen loons verhoging en ook geen prijs compensatie aanvaardbaar vinden. Ook de aantallen van deze laatste groepen zijn in vergelijking tot het onderzoek van twee jaar geleden met en kele procenten gestegen. Onder de PvdA-stemmers bleek 71 procent genoegen te nemen met alleen prijscom pensatie, bij de CDA-stem- mers 69 procent, bij de aan hangers van D'66 68 procent. Van de VVD'ers gaat 59 pro cent akkoord met niet meer dan prijscompensatie. De ge dachte om geen enkele verho ging te vragen was het meest populair bij D'66-stemmers. nl. bij 55 procent onder hen. Bij de VVD wil 46 procent afzien van iedere verhoging, bij het WD wil 46 procent afzien van iede re verhoging, bij het CDA 38 procent en bij de PvdA 32 procent. Aangepast Ook daarom wordt steeds meer ge praat over een „aangepaste" tech nologie voor de ontwikkelingslan den, waarvan de Engelsman Schu- machter de grote profeet is onder het motto „houdt het klein". Voor de industrie komt dat vooral neer op het gebruik maken van lokale vaar digheden en lokale materialen in betrekkelijk kleine bedrijven, ge richt op de vraag in dorpen en ge huchten en niet op de steden in ontwikkelingslanden of het buiten land. Een industriële ontwikkeling naar westers model moet de pas worden afgesneden. Nadelen als het vergro ten van de kloof tussen arm en rijk in ontwikkelingslanden of een onge zonde trek naar de steden omdat daar de fabrieken staan wordt dan voorkomen. Ook wordt de afhanke lijkheid van de ontwikkelingslan den ten opzichte van de industrie landen niet vergroot. De mogelijkheden van een dergelij ke aanpak bleken tijdens de oorlog in Biafra, toen dat land vrijwel ge heel van de buitenwereld was afge sloten. Plotseling doken allerlei klei ne bedrijfjes op, die met gebruikma king van weggezonken kennis en vergeten materialen weer aan de slag gingen. Er zijn mogelijkheden voor de „aangepaste" technologie als de prikkel er maar is om haar verder uit te bouwen. En die ont breekt als er grote, vaak buitenland se, bedrijven komen die het alle maal veel „vlugger en voordeliger" kunnen. DEN HAAG Onoverbrugbare te genstellingen binnen het bestuur van de welzijnsstichting voor Suri namers in Noord Brabant hebben tot een volledig onwerkbare situatie geleid en vormden een bedreiging voor de voortzetting van dit soort welzijnswerk. Minister Van Doorn antwoordt dit op vragen van de Tweede Kamerleden mevrouw Cor- nelissen en de heer Van Zeil (beiden CDA) en mevrouw Müller van Ast (PvdA). BRUSSEL/NYONS (UPI/AP) Volgens de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EG, zal de boterberg tegen het einde van 1978 ruim anderhalf zo groot zijn als op het ogenblik. De EG- Commissie zegt dit in een rapport waarin ook gezegd volgens welk ook het overschot aan wijn en suiker zal toenemen. Ook het Internationale wijnbureau constateert een groot wijnoverschot. I De Europese Commissie verwacht dat de boterberg, nu nog 190.000 ton groot, over een kleine anderhalf jaar een omvang zal hebben van 300.000 ton. De onverkochte voorraden ma gere melkpoeder zullen wat afnemen. Dit jaar zullen nieuwe maatregelen van kracht worden die moeten bij dragen aan het wegwerken van het zuiveloverschot, dat de belastingbe talers in de EG een kleine 5 miljard gulden per jaar kost. Daartoe beho ren subsidiering van schoolmelk- programma's en een kleine heffing op aan zuivelfabrieken geleverde melk. De Europese Commissie verwacht dat het suikeroverschot binnen en kele jaren ongeveer 3 miljoen ton zal bedragen. Verder zegt de Commissie dat maatregelen dienen te worden genomen om de wijnmarkt gezonder te maken, zelfs wanneer de druiven oogst dit jaar gemiddeld is. In het verleden zijn hiertoe wijnen van mindere kwaliteit op kosten van de overheid gedestilleerd. Ook worden moeilijkheden ver wacht bij de verkoop van tarwe en gerst. Alhoewel de wereldproduktie minder is, zullen Amerikaanse en Canadese overschotten van vorig jaar dit jaar op de markt worden gebracht. Wijnoverschot De wereld heeft op het ogenblik een wijnoverschot van 30 miljoen hecto liter. (Dat komt neer op een enorm vat van 300 meter hoog, 100 meter breed en 100 meter diep, red.). Oor zaak van dit overschot is dat de produktie in de afgelopen tien jaar bijna 25 procent meer gestegen is dan het verbruik. Dit is bekendge maakt op het jaarlijks congres van het Internationale wijnbureau in het Zwitserse Nyons. Tussen 1966 en 1976 nam het totale oppervlak van de wijngaarden met 2,5 pet toe tot 10 miljoen ha. Het gewicht van de geoogste druiven was in 1976 ruim anderhalf pet meer dan in 1975. De wijnproduktie steeg in de jaren 1966 tot 1976 met 12,8 pet tot 321 min hectoliter, terwijl de con sumptie het afgelopen jaar 291 min hectoliter bedroeg. Vorig jaar namen West- en Oost- Europa 67 pet van de druivenpro- duktie voor hun rekening, gevolgd door de VS met 16 pet, Azië met 11 pet, Afrika met 4,5 pet en Oceanië met anderhalf pet. Van de totale hoeveelheid druiven werd 83 pet ge bruikt om er wijn van te maken, 12 pet werd als fruit verhandeld en de rest gedroogd. Spanje is de grootste producent ter wereld. De Zwitserse afgevaardigde gaf als zijn mening dat men de wijnstroom kan beteugelen door een striktere controle op het aanplanten of uit breiden van de wijngaarden. Andere sprekers vonden dat er meer moet worden gedaan om de mensen tot het eten van meer verse druiven te bewegen. Dergelijke campagnes hebben in het verleden echter niet veel succes gehad. Vorig jaar daalde de druivenconsumptle met 10 pet. Van een onzer redacteuren AMSTERDAM Dit weekeinde komen in Parijs de ministers van financiën bijeen van een zevental rijke idustrielanden en van de belangrijkste OPEC-landen. Doel van de bijeenkomst: be raadslagen over het zgn. „Witteveen-fonds". De AMRO BANK gaat met in gang van 5 augustus over tot de uitgifte van 8 pet. spaarbrieven 1977-1983 in stukken van nominaal 1000 aan toonder. De spaarbrieven zijn op 29 juli 1983 betaalbaar met 1585 (incl. 8 pee. samengestelde interest per jaar). Vervroegde gehele eof gedeeltelijke aflossing is niet toegestaan. De eerste koers van uit gifte is vastgesteld op 101,40 pet. Bij aankoop na 5 augustus zal rentever rekening plaatsvinden. Officiële no tering zal worden aangevraagd. SCHIPHOL, (ANP) - De jongste Nederlandse luchtvaartmaatschap pij Jetstar Holland onder directie van John Block, oprichter en voor malig directeur van Transavia Hol land groeit voorspoedig. Jetstar Holland, beschikkend over twee kleine straalvliegtuigen van het type Corvette, heeft twee maan den na de eerste commerciële vlucht, haar duizendste passagier vervoerd. Bij het bedrijf werken nu 16 personeelsleden. John Block overweegt om nog voor het einde van dit jaar over te gaan ,5 tot de aankoop van een derde vlieg- Aai tuig. „Dat kan mogelijk opnieuw een Corvette worden, maar ook een 2 soortgelijk type vliegtuig dat een 'j groter afstandsbereik heeft", zo zegt I John Block. L. HAGEMEYER zal na goedkeu ring van de centrale banken van Australië en Nieuw-Zeeland, via haar dochteronderneming Haco Distributing Agencies in Sydney, een belangrijk steunpunt in Nieuw- Zeeland verwerven door de volledi ge overneming van Briscoes New Zealand in Auckland. De overne ming zal plaatsvinden tegen beta ling in contanten. Briscoes, met ves tigingen over geheel Nieuw-Zeeland, houdt zich bezig met import, groot handels- en detailhandelsactivitei ten in ijzerwaren, gereedschap, sport- en vrijetijdsartikelen en vaar tuigbenodigdheden. Een speciaal fonds, dat het Interna tionale Monetaire Fonds in het leven wil roepen voor hulpverlening aan die landen, die met emstig tekorten op hun betalingsbalans te kampen hebben. Het fonds is genoemd naar de directeur van het IMF, de Neder lander Witteveen, die het plan heeft bedacht. Een gelegenheid als deze is natuur lijk te mooi om te laten voorbijgaan zonder over de huidige monetaire situatie van gedachten te wisselen. En dat zal, zo wordt algemeen aange nomen, dan ook zeker gebeuren. Met name zal daarbij de positie van de dollar (na een wat betere stemming eerder deze week, ging het de laatste dagen met de Amerikaanse munt weer bergafwaarts) en de Duitse mark aan de orde komen. Volgens ingewijden zullen de minis ters in Parijs geen bepaalde beslui ten dienaangaande nemen, maar zul len zij mogelijk wel de grondslag leggen voor bepaalde koerscorrec ties binnen de Europese „slang", het valutaverbond van West-Duitsland, de Benelux en de Scandinavische landen. Deze landen „zweven", zoals bekend, als een blok tegenover de buitenwereld (d.w.z.) de koersen van hun munten worden bepaald door vraag en aanbod), maar onderling mogen de munten van deze landen niet meer dan 2,25 naar boven en beneden afwijken van een overeen gekomen spilkoers. VENLO (ANP) - Het groente- diepvriesbedrijf Depex, dat 67 dagen door de 54 werknemers was bezet, is verkocht. Daar door is het voortbestaan (het doel van de bezetting) verze kerd. Koper voor 1,2 mil joen is Oerlemans Holding in Genderen. De directie van Oer lemans heeft de bezetters per brief gelukgewenst met het welslagen van hun actie. Oerlemans is een exploitatie- en be- heersmaatschappij waarin een aan tal ondernemingen zijn onderge bracht. Depex, dat failliet was ver klaard, zal verder draaien onder de naam Oerlemans Diepvries Centra le. Het Depex-personeel is met in gang van maandag door de curator in het faillissement ontslagen maar ontvangt nog gedurende zes weken het volledige salaris van de bedrijfs vereniging. Ondanks dit ontslag kunnen de werknemers gewoon on der de nieuwe eigenaar blijven wer ken. Verwacht wordt dat de produk tie medio september hervat zal worden. KRASNAPOLSKY heeft een groot deel van een converteerbare obligatielening ingekocht die het be drijf enige Jaren geleden had ultge- geven aan de heer H. E. E. Viëtor. Krasnapolsky heeft 450.000 nomi naal aan obligaties ingekocht voor 692.000. De overige 200.000 nomi naal aan obligaties zijn omgezet in 10.000 gewone aandelen. DAF TRUCKS De vice-voorzit- ter van de raad van bestuur, de Ame rikaan R. J. Pielsticker is door Inter national Harvester tot vice-presi dent en general manager benoemd van de truck-groep van dit oncern. International Harvester bezit 33 per cent van de aandelen van DAF- Trucks. De Industriebond NW had steeds al bezwaar tegen de zwaarte van de functie van Pielsticker bin nen DAF. Men vreesde dat het be drijf zou amerikaniseren. DAF- Trucks beraadt men zich nog over de vervulling van de ontstane vacature. ASEA De Apeldoornse dochter onderneming van dit Zweedse elek trotechnische concern heeft een nieuwe produktiehal in gebruik ge nomen. Daardoor kan Asea 45 men sen extra in dienst nemen. Tot de bouw is besloten gezien de positieve Van onze sociaale-economische redactie DEN HAAG Het CNV wil verhulsvergoedlngen voor bedrijven die van een economisch sterke naar een zwakke regio verhulzen. Minister Lubbers (economische zaken) heeft al een dergelijke verplaatsingssubsidie ln de maak, maar het CNV wil een nog betere regeling dan de minister beoogt. meer nog dan vroeger aangewezen op een betere spreiding van bestaan de werkgelegenheid. Alleen tnveste- rlngspremles zijn dan niet vol doende. Devaluatierijp De christelijke vakcentrale schrijft dit in een brief aan de Tweede Ka- gang van zaken in Nederland. Tot nu mer naar aanleiding van de nota toe was Apeldoorn alleen een ver- ..Regionaal sociaal-economisch be koopkantoor. Asea is de bouwer van ,eld" van minister Lubbers. De zwak- de Zweedse kerncentrales ke regio's zijn, aldus het CNV, thans 2 Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Deze week is de prijs van koffie verlaagd en die van thee verhoogd. Het eerste was in zoverre opvallend, omdat !de koffieprijzen op de wereldmarkt de laatste tijd juist weer een 'sterk opwaartse beweging te zien geven. jZo vreemd is de prijsverlaging voor jkoffie echter nu ook weer niet. De (verlaging hield nl. geen enkel direct verband met de onwikkeling van de koffieprijs op de wereldmarkt, maar liwas uitsluitend het gevolg van afzet- overwegingen. Het publiek is de laat ste maanden wat meer thee gaan drinken (vandaar ook de verhoging van de theeprijs). En voor het overi- ,jge teerde het wat in op bestaande koffievoorraadjes in de verwachting van een toekomstige prijsdaling voor koffie. Hoewel in het voornaamste koffie land Brazilië nog nauwelijks een vorstperiode te verwachten is die de oogst schade kan toebrengen (in de CApn karfpl zomer van 1975, de Braziliaanse win- uccu aai ter. was dat wel het geval) is het beeld dat de wereldkoffiemarkt te zien geeft allesbehalve duidelijk. De berichten over een stabilisatie van de koffieprijzen, afkomstig uit Brazi lië en Columbia, houden aan. met elkaar over. Op de achtergrond staat daarbij de bijeenkomst in Nai robi, de hoofdstad van Kenia, waar eind deze maand de voornaamste producenten en verbruikers van kof fie elkaar zullen treffen om eveneens te praten over een stabilisatie van de wereldkoffieprijzen. een vorstperiode mocht voordoen. Daarom wil de IBC, een staatsli chaam dat de hele koffie-economie zijn geweest in 1976/77 koffie te ex porteren, want het eigen verbruik in het land zelf ligt bij ruim 7 miljoen van Brazilië regeert, niet dat in het zakken per Jaar. Daarmede neemt Zowel Brazilië als Columbia hebben meer dan eens benadrukt, dat zij niet de bedoeling hebben een kartel van koffieproducenten te vormen. Wat zij alleen maar nastreven zijn „passende" prijzen voor hun koffie. De president van het Braziliaanse koffie-instituut, het Instituto Brasi- leiro do Café (IBC) en de president van het Columbiaanse Verbond van koffietelers praten daar al enige tijd Wat Brazilië wèl wil is zijn koffie- export de komende maanden op een minimumpeil handhaven, teneinde zo reserves te vormen voor het geval zich in de toekomst nog weer eens lopende koffiejaar 1977/78 meer dan 9,6 miljoen zakken koffie (een zak is 60 kilo) worden uitgevoerd. Dat betekent, dat er niet zo heel veel meer te experimenteren valt. want in de eerste helft van 1977/78 werden al 8,34 miljoen zakken koffie uitge voerd. De totale Braziliaanse koffie- oogst wordt door het IBC voor het lopende oogstjaar op 15 miljoen zak ken geraamd. Hiervan is tot dusver re ongeveer 60 procent binnen. In het seizoen 1976/77. bedroeg de oogst, als gevolg van de vorstschade in het land in 1975, slechte 76 miljoen zakken. Zonder voorraadvorming zou Brazilië niet in de gelegenheid Brazilië op de wereldranglijst van koffie-verbrulkende landen de twee de plaats in na de Ver. Staten. Koffie, het mag bekend worden ver ondersteld, Is de voornaamste devie- zenbrenger van Brazilië. Bij een ex port van een 18 19 miljoen zakken komt er jaarlijks al gauw meer dan 1 miljard dollar (ruim 2'/» miljard gul den) aan deviezen het land binnen. Terwijl het aandeel van de koffie- export in de totale Braziliaanse ex port in 1964 nog ruim 53 procent beliep, was dit vorig Jaar nog maar 23 procent. Tegelijkertijd is de waarde van de koffie-export echter wel ver drievoudigd. Naast een betere opzet van de ver- hulsregeling bepleit het CNV ook, dat wordt voortgegaan met het be leid van spreiding van rijksdiensten. Het CNV vindt het Juist dat daarbij voornamelijk nieuwe diensten en groeidiensten worden genomen. Ook de regio's Twente en Nijmegen ko men volgens het CNV in aanmerking voor ontvangst van gespreide rijks diensten. Het CNV acht het aanvaardbaar wanneer in „zeer zwakke gebieden" arbeidsplaatsen blijvend worden ge subsidieerd. Dat is ook nodig voor het op peil houden van het voorzie ningenniveau in zulke streken. Daar bij denkt het CNV niet alleen aan winkels, maar ook aan onderwijs en maatschappelijke dienstverlening. Het CNV bepleit verder het ontwer pen voor zwakke regio's van „struc tuurschetsen" inzake de economi sche ontwikkeling. Net zoals dat al gebeurt met de plannenmakerij en bijbehorende Inspraakprocedures op het gebied van de ruimtelijke ordening. In dit opzicht had de nota van Lubbers wel wat meer Informa tie kunnen bevatten, vindt het CNV. Binnen deze „slang" nu gaan de va luta's van de Scandinavische landen (vooral van Zweden) al enige tijd ervoor door rijp te zijn voor een devaluatie (waardevermindering). Daarnaast zou het de Amerikaanse regering niet bepaald onwelgevallig zijn, indien tegelijkertijd de Duitse mark ten opzichte van de andere valuta's ln de „slang" zou worden opgewaardeerd (duurder gemaakt). Aan de andere kant lijkt het ook voor de hand liggend, dat een waar devermindering van de dollar ln Pa rijs aan de orde zal komen. Maar zowel de Amerikaanse minister van financiën, Blumenthal, als de presi dent van de Federal Reserve Board (de centrale bank), Burns, zouden een waardevermindering van de dol lar momenteel niet zo zien zitten. Zeker niet tegenover de valuta's van de landen, die met grote betallngs- balanstekorten zitten. Zij zouden het meer zoeken in de waardever meerdering van de Duitse munt. Vast staat in elk geval dat nu de valutamarkten ln een wat rustiger vaarwater zijn gekomen de ministers ln alle rust in Parijs de zaken kunnen bezien. Anders dan in het verleden nopen ernstige speculatieve valuta bewegingen hen niet tot overijlde stappen. (De landen, die in Parijs aan de be sprekingen deelnemen zijn: Ver. Sta ten, West-Duitsland, Japan, Zwitser land, Canada, Nederland, België, Sa- oedi-Arabië, Iran, Koeweit, Nigerië, Qatar, de Verenigde Arabische Emi raten en Venezuela). HARDINXVELD - De werf Van Mill ln Hardlnxveld-Giessendam heeft vrijdag twee loodsvaartuigen overgedragen aan de 8urinaamse re gering. De schepen gaan dienst doen bij Paramaribo. Ambassadeur W. F. van Eer van Suriname heeft het tweetal officieel in ontvangst genomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 25