AZ: verbouwing kan doorgaan AZ'67 heeft geen moeite met kwaliteitsarm Barcelona Ajax bouwt met niet-rijpe spelers Sportorganisaties zijn eerst verantwoordelijke Eredivisie 77-78 Bij uitzondering strafrechtelijk optreden tegen ruw spel Gemeenteraad akkoord met subsidie Geen Cruijff, geen conditie en vooral geen klasse - W •- ft Twee titels voor Jan Huisjes Vrijwel geen enkel aankoopplan kon ten uitvoer worden gebracht Clerc en Wiersma delen eerste prijs Feyenoord wil snelle scheiding Bobby Moore bondscoach? ZATERDAG 6 AUGUSTUS 1977 SPORT Trouw/Kwartet 23 DEN HAAG Strafrechtelijk op treden tegen spelverruwing in de sport is slechts bij uitzondering gewenst en moet achterwege blij ven als met spel- en tuchtrechtelij ke sancties eenzelfde effect kan worden bereikt. De eerste verant woordelijkheid voor het optreden tegen onreglementaire agressie op de sportvelden ligt bij de betrokken sportbeoefenaars en -organisaties. ceerde advies van de interdeparte mentale werkgroep voor aangele genheden op het gebied van licha melijke vorming en sport, dat mi nister Van Doorn van Cultuur, Re creatie en Maatschappelijk werk is aangeboden. De werkgroep bekeek het verschijnsel spelverruwing. Haar studie concentreerde zich vooral op gegevens over de situatie bij het betaald voetbal. Dit staat in het gisteren gepubli- Bij het betaald voetbal werden na melijk structurele elementen ver ondersteld die tot de spelverruwing hebben geleid. De werkgroep be studeerde aard, omvang en waar dering van agressie in de sport en de achtergrond van de agressie. Ze komt in haar advies met een aantal mogelijkheden om dit probleem op te lossen. Daarbij is gedacht aan voorlich ting, vorming en opvang van de jeugd, aan de opleidingen van trai ners en sportleraren, en aan verbe tering van de» sociaal-economische structuur. Dit laatste kan volgens de werkgroep door met name de sociaal-economische positie van werkgevers en -nemers in het be taald voetbal minder afhankelijk te maken van de wedstrijdresultaten. In dit kader heeft de werkgroep ook gedacht aan verbetering van de rechtspositie van spelers en trai ners. Het advies sluit wat dat be treft volledig aan bij de studie „Voetballen al9 beroep" van de Vereniging Van Contract Spelers. De werkgroep stelt dat de beoefe naars en sportorganisaties de eerstverantwoordelijken zijn voor toestanden op de sportvelden. Zij noemt het anderzijds natuurlijk juist dat de overheid niet afzijdig kan blijven als haar specifieke ver antwoordelijkheden in het geding komen. Zij oordeelt voorts, dat een discussie in brede kring over spel verruwing gewenst lijkt. ALKMAAR AZ'67 kan de eerste wedstrijd in het toernooi om de UEFA-Cup tegen het Luxemburgse Red Boys Diiierdingen onder kunstlicht spelen. De gemeenteraad van Alkmaar heeft met 19 stemmen voor en elf stemmen tegen besloten akkoord te gaan met de ln het door AZ'67 uitgebrachte rapport „Topvoetbal in Alkmaar" gevraagde subsidie van twee miljoen en 250.000 gulden. door Matty Verkamman AMSTERDAM Barcelona heeft AZ'67 in de openingswedstrijd van het Amsterdam 702-toemooi nauwelijks tegenstand van enige betekenis geboden. In het praktisch volgelopen Olympisch Stadion bleek de formatie van Rinus Mlchels veel te licht voor het al aardig warmgedraalde AZ. Het werd een duidelijk 4-0 overwinning voor de Noordhollanders terwijl de cijfers nog ruimer hadden kunnen uitvallen. AZ'67 ontmoet zondagavond de winnaar van het duel Ajax-Llverpool, dat gisteravond laat werd gespeeld. Barcelona was dus opnieuw een zeer middelmatig elftal. Toch ontvangen de Spanjaarden de riante beloning van 125.000 gulden voor hun twee daagse optreden in het Amsterdam se stadion. Die hoge som heeft uiter aard alles te maken met Johan Cruijff, die de marktwaarde van de rood-blauwen praktisch in zijn een tje bepaalt. Contractueel had Barcelona alleen mét Cruijff recht op die royale ver goeding. De onverwachte blessure üie de Amsterdammer onlangs te gen Hamburger SV opliep^ werd door Barcelona bij de organisator van het toernooi, Jack van Zanten, echter als overmacht uitgelegd. Ook al omdat Van Zanten de Catalaanse ploeg in de toekomst misschien nog wel eens nodig heeft, streek de han delaar in onroerend goed de hand grootmoedig over het hart. Club de Futbol Barcelona kan dat geld trouwens best gebruiken. Want verleden week werd bekend hoe be roerd de financiële situatie van de club wel is. Waar de waanzinnig hoge salarissen van de drie Neder landse werknemers in de Spaanse havenstad overigens ook een en an der mee te maken hebben. Zoals gezegd maakte Barcelona de hoge gage zeker niet waar. AZ'67 maakte duidelijk waarom Barcelo na in Hamburg door HSV (wel een Europese topclub) met 6-0 in de pan werd gehakt. Zonder Cruijff, en zelfs met Neeskens, is Barcelona een sim pel team, dat zowel defensief als offensief aan alle kanten rammelt. Het feit, dat Barcelona nog maar een betrekkelijk korte tijd in trai ning is, heeft daar zelfs niet al te veel mee te maken. Migueli, Olmo, Asensi en Heredia, het zijn in Spanje zowaar grote na men, maar in de praktijk blijken het toch zeer matige voetballers te zijn. Het superieure AZ'67 nam in de eer ste helft terecht al afstand van de in alle voegen krakende tegenstander. Nadat Nygaard (zelf gehaakt door Olmo) eerst nog een penalty had gemist doelman Artola stopte het zwakke schot was het toch de Deense middenvelder die de ban brak. Zo zwak zijn elf meter schot was, zo verwoestend hard was zijn uithaal over dubbele afstand: 1-0. Op het half uur bewees libero Ro nald Spelbos dat ook Artola een matige Spaanse doelverdediger is. Op het punt van keepen heeft alleen de bejaarde Bask Iribar (Atletico Bilbao) een gedegen reputatie in Spanje. Artola dook faliekant over een afstandschot van de zelf ver baasde Spelbos: 2-0. Jan Peters miste kort daarop de kans op een derde treffer. Waar dan wel tegenover stond dat Meskovic twee maal voortreffelijk moest red den op schoten van Asensi en Nees kens op slag van rust rakelings over- kopte. Die sterke momenten van Barcelona waren evenwel geen ge volg van enigszins constant voetbal. Het waren eerder toevallige uit schieters. AZ'67, met Van Hanegem nog verder naar achteren geschoven dan in het vorig seizoen, domineerde vrijwel voortdurend. 'M. •JHjL ja w»1'"«in» ■•'«F. A - V Kirsten Nygaard schiet AZ'67 naar 1*0 tegen Barcelona. Links komt de Spaanse verdediger Ramos te laat. Het geklungel van zijn clubgenoten irriteerde Johan Neeskens. De dyna mische middenvelder liet dat een keer via een ongecontroleerde char ge ten nadele van Hugo Hovenkamp blijken. De ergernis van Neeskens was overigens best te begrijpen. Ze ker bij het derde tegendoelpunt, in de vijfde minuut na rust. Van Hane gem won nota bene een duel op snelheid van Ramos en toen die back ook nog een keer zijn keeper in de weg liep, lag de weg open voor Kees Kist om raak te koppen: 3-0. Op dat moment dreigde er weer een monster-nederlaag voor de equipe van Rinus Michels. Zoals wel vaker voorkomt in het topvoetbal, zette het toen zo nadrukkelijk de toon aangevende team echter de rem op de wielen. Gaandeweg wilde AZ '67 kennelijk aantonen dat het supe rieur was. Echter niet via ai te veel nieuwe aanvalsdaden. Van Hane gem en Hovenkamp gingen enkele malen op de trucen-toer. De tegen stander belachelijk maken dat werk. Dat was sowieso overbodig omdat de Spanjaarden zich zelf al voldoende blameerden. Het gevolg was een tweede helft, die van AZ-kant aanzienlijk minder aantrekkelijk was dan de eerste. Ook al viel er dan nog een schitte rend vierde doelpunt. Nadat de Spaanse achterhoede door vier te genstanders was overrompeld, schoot Hugo Hovenkamp ongege neerd hard binnen: 4-0. Twee conclusies nog: Trainingsach terstand of niet, voor Barcelona dreigt naast een financieel, nu ook een sportlef debacle. AZ '67 kan daarentegen op korte termijn de topclub worden, die het zo dolgraag wil zijn. AZ'67-BARCELONA 4-0 (ï-0) 23: Nygaard 1-0. 31: Spelbos 2-0,50: Kist 3-0.78: Hovenkamp 4-0. Scheidsrechter: Barrevoets. Toeschouwers: 55.000. AZ'67: Meskovic; van Rijnsoever. Spelbos, Amtz, Hovenkamp; Van Hanegem, Peters, Nyg aard; Vosmaer (Ursem), Kist, Van Marwijk BARCELONA! Artola; Ramos, Dela Cnu, Car- reno, Mlguelii; Neeskens, Olmo, Asensi; Fortes (Mir), Herredla, Zuwezla. Die beslissing kwam overigens pas na een drie uur durende discussie van de gemeenteraad. Een belang rijk punt daarbij was dat de gebroe ders Klaas en Cees Molenaar bereid waren geweest om tegenover het ge vraagde bedrag voor verbetering van de accommodatie van het Alkmaar- se sportpark zich garant te stellen om het voetbal in Noord-Holland vla AZ'67 voor een periode van tien jaar te waarborgen. De verbetering van de accommoda tie houdt onder meer in dat er een nieuwe overdekte tribune in Alk maar zal verrijzen, dat op de be staande Victorietribune 2500 zit plaatsen zuilen worden aangebracht, dat er een lichtinstallatie wordt ge bouwd en dat de gemeente de be planting en bestrating alsmede an dere aanvullende werken voor haar rekening zal nemen. Tot de tegenstemmers behoorden de leden van de PvdA en de PPR. De PvdA toonde zich niet gelukkig met het voorstel. Woordvoerder Dijkstra achtte het niet de taak van de lokale overheid om het betaalde voetbal te subsidiëren. Hij vond dit op de weg liggen van een hogere overheid. Hij vond het ook bijzonder vervelend dat de gemeenteraad als het ware voor het blok was gesteld omdat de feitelijke beslissing om te investeren door AZ zelf al was genomen. Ook de andere tegenstander, de PPR, bleek fel gekant tegen subsidiëring door de lokale overheid. De woordvoerder van het CDA, P. Bakkum, kon zich wel verenigen met het voorstel van B en W, al vroeg hij zich wel af of de gemeente de conse quenties van het parkeren rond het stadion in ogenschouw had geno men. De heer A. C. Lind van de partij stadsbelangen kon zich akkoord ver klaren met de subsidie aan AZ even als de WD en de CPN. UTRECHT Voor wegrenner Jan Huisjes, eerstejaars prof, zijn de Ne derlandse kampioenschappen ln Utrecht een succes geworden. Huis jes werd in eerste instantie kampi oen op de 50 kilometer. Hij deed dat met een scherpe eindsprint waarte gen een erkende baanspecialist als Rene Pijnen niet bestand was. Huisjes vervoverde gisteravond ook de sprinttltel bij de profs. Dat was aanzienlijk minder een prestatie, want voor dit toernooi waren welge teld drie renners ingeschreven. Be halve Husljes ook Wim de Wilde en Piet van der Touw. In een match-a- trols won Huisjes de eerste en de derde serie waardopr hij de tweede kampioenstrui greep. door Johan Woldendorp AMSTERDAM Pierre Vermeulen, Jan Pe ters. Martin Koopman, Kees Guyt, Leo de Leeuw, Heini Otto, Ad Krijnen, de voetballers, die Ajax naar een top tien-notering op zijn indrukwekkende verlanglijst stuwde, blijven op een enkele uitzondering na daar, waar ze vorig jaar ook al vertoefden. De moeizame toch langs de uitstalkasten van de clubs uit de eredivisie leerde landskampioen, dat er weinig kwaliteit werd aangeboden en dat de parade- paardjes, waaraan wel een prijskaartje zat ge gespt, voor een kloppartij op de niet ai te royaal gevulde beurs zouden zorgen. Eenmaal thuis gekomen van dat middagje winkelen, zaten er maar twee spelers in de boodschappentas: Jan Everse en Peter Lübeke. De op een zijspoor gerangeerde Feyenoorder en de in Spaanse dienst (Alicante) voetbal lende Duitser waren de enige volwaardige krachten, die voor voorzitter Jaap van Praag betaalbaar waren. Het SELECTIE Piet Schrijvers, Rob Tervoort, Peter Jager, Pim van Dord, Wim Suurbler, Jan Everse, Ruud Krol, Rene Notten, Peter Lübeke, Ruud Geels, Johan Zuidema, Simon Tahamata, Dick Schoenaker, Dick Helling, Sören Lerby, Frank Amesen, Hans Erkens, Geert Meyer, Tscheu la Ling, Ad Bouma, Freek Lamain. NIEUW Jan Everse (Feyenoord), Peter Lübeke (Alicante Spanje). VERTROKKEN Heinz Stuy (FC Amsterdam), Barry Hulshof! (MW), Johnny Dusbaba (Anderlecht), Ton Wlckel (FC Utrecht). TRAINER Tomlslav Ivic. nivelleringsmonster houdt ook de landskampioen in een wurggreep. Ajax' klauterpartij naar de Europese top lijkt daarom aanzienlijk moeilijker te worden dan de weg, die Hennie Kuiper moest afleggen om de bovenkant van de Alpe d'Huez te bereiken. Ajax was vorig jaar al een ploeg met beperkte mogelijkheden. Trainer Tomislav Ivic schrok danig van het materiaal, dat hij toen onder handen kreeg. De kleine Joegoslaag geloofde ln de verste verte niet in een kampioenschap. Met risicoloze opdrachten stuurde hij zijn manschappen het veld op. Ivic leek een perfect systeem te hebben ontwikkeld om de toeschou wers uit de Watergraafsmeer te weren. Pas halverwege het seizoen, toen Feyenoord overvallen werd door een gigantische inzinking en Ajax in kwaliteit groeide, be gon hij te geloven in een glorieus voetbaljaar. „De mensen in mijn omgeving zeiden, dat Ajax geen kampioen kon worden", flikt Ivic terug. „Maar na de winterstop was ik er van overtuigd, dat het wel zou lukken. We hebben sindsdien tien uitstekende wedstrij den gespeeld. Op zich is dat niet voldoende voor een kampioenschap, maar wel, wanneer Je in de andere wedstrijden ook keihard werkt." Ivic durfde in dat laatste halve jaar zelfs meer aanval lende opdracht in de bagage van zijn spelers te stoppen. En hij vervolgt: „In het komende seizoen trekken we die lijn door. Ik ben tevreden met de spelers, die in de selectiegroep zitten. Op links zijn we sterker geworden. Vorig Jaar konden we op die kant geen enkele goede combinatie uitvoeren. Nu wel." Het kan haast niet anders of Tomislav Ivic heeft het Jasje van de diplomaat aangetrokken. Het hart van de Joegoslaag spreekt niet, wanneer hij verkondigt, dat Ajax klaar is voor voetbal op Europees niveau. Tegen wil en dank haalde hij Geert Meyer en Dlck Helling terug. Pas toen Leo de Leeuw en Kees Guyt „nee" zeiden op zijn verzoek naar de Meer te verhuizen, smeedde hij de met talent overgoten voetballers Ruud Krol en Wim Suurbler tot het sterke hart van zijn verdediging. En hij verraadt wel degelijk iets van zijn ongenoegen, als hij ontboezemt: „Het is voor Ajax ondoenlijk om stervoetballers te kopen. Wanneer wij onze interesse tonen, worden de prijzen meteen opge schroefd. Daarom hebben we gekocht, wat we nodig hebben. Everse en Lübeke passen precies ln de opzet die ik in mijn hoofd heb. Zij moeten zich ln vijf jaar kunnen ontwikkelen tot topvoetballers. Aan de andere kant moeten ze momenteel redelijk volwassen zijn. Ik heb geen tijd om te experimenteren met nieuwe spelers van 19 jaar." Belangrijk struikelblok voor het CDA bleef evenwel ook ln tweede termijn de afschaffing van de verma kelljkheidsbelastlng voor AZ'67, om dat eerst besloten was dat dit pas in 1979 zou plaatsvinden. Maar zo stel de wethouder Jan Helder, die af schaffing voor AZ'67 betekent ook dat de andere verenigingen van deze voorzieningen zouden kunnen profi teren. AZ'67 voorzitter Arie Ligthart, die samen met de financiële adviseur Gerrit Peters en manager Hans Kraay op de tribune zat toonde zich bijzonder gelukkig met het besluit van de Alkmaarse gemeenteraad. HOOGEZAND Het negende dam- toemooi te Hoogezand beleefde in zijn geheel een spannende slotfase. In de grootmeestergroep werd Rob Clerc nog Juist achterhaald door Harm Wiersma, die hierdoor voor de eerste maal zij het dan gedeeld deze wedstrijd op zijn naam kon schrijven. Rob Clerc herhaalde met deze triomf zijn prestatie van 1975. De jeugdige Amsterdammer ver wierf met dit resultaat de titel van internationaal grootmeester. Zijn partij ln de laatste zitting tegen Smith was een gevecht op lange afstand en binnen twee uur werd tot remise besloten. Damtechnisch ge sproken zoü gezegd kunnen worden dat beide spelers elkaar niet gezien hebben. Misschien dat Clerc met de gedachte heeft gespeeld dat N'Di- aye wel remise zou bereiken tegen Wiersma maar dat pakte anders uit. De wereldkampioen streed voor zijn laatste kans en ging fel in de aanval. De Malinees moest op een bepaald moment een doorbraak op zijn lan ge vleugel toelaten en Wiersma werkte het resterende gedeelte feil loos af. Dat scheelde hem de nodige Hollandse florijnen, want nu deelde hij met Clerc de eerste prijs van 2500 gulden en de tweede van 1500 gul den. voor ieder 2000 gulden. Smith als derde toucheerde 1000 gulden- Hans Jansen klasseerde zich op de vierde plaats. Hij hield in een rustige Grootmeegtergroep: Jansen iNeai-Sy (Sen) 1-1. Oendlerm&n (Isr)-Malahe (Suil 0-2, Van der Borst (Nedl-Kaplan (VS) 2-0. N'Diaye (MalD- Wlersma (Ned) 0-2. Liddcll (VS>-Verpoest (Bell 2-0, Smith (VS)-Clerc (Ned) 1-1 Eindstand: 1. Wiersma en Clerc 16 punten, 3. Smith 15.4. Jansen 14,5. N'Diaye en Kaplan 11, 7 Sy 10, 8. Van der Borst en Verpoeat 8, 10. Oeldlcrman en liddell 8. 12. Malahc 5 Meeitergroep: De Jong-Bultendorp 2-0.8tanek- De Rooy 1-1, HiJlkemo-MlchaJlovskaJa 0-2, Van der Llnde-Buurke 1-1, Lepslc-Van Harten 1-1, Badiali-Butter 2-0. Eindstand jeugdgroep: 1. Stokkel 15 punten. 2/3/ 4 Brouwers. Skllarov en Dollekamp 14, 5. Harmsma 12, 6/7 Schultema en Keizer 11, 8 Bles 10. 9/10/11 Vermin, Oalperin en 8chlpper 8. 12. Bremmer 7. Van onze sportcorrespondent ROTTERDAM - De afdeling be taald voetbal van Feyenoord zal op korte termijn worden onderge bracht in een aparte stichting met een eigen bestuur en eigen verant woordelijkheden. Het spelersbe stand zal als „kapitaal" in de stich ting worden ondergebracht. Het bestuur van Feyenoord wil reeds volgende maand de algemene ledenvergadering van de vereniging een principebesluit over deze her structurering vragen. Het acht dit nodig voor een snelle uitwerking van de herstructureringsplannen. TOMISLAV IVIC: „In het komende seizoen trekken we de lijn door". Kortom, Ajax doet iets, wat het eigenlijk nooit heeft gedaan: bouwen met niet-rijpe spelers. „We zijn gerouti- neerder geworden, omdat Jongens als Lerby en Amesen een Jaar ouder zijn en dus een seizoen meer ervaring hebben opgedaan", klinkt het veelbetekenend uit zijn mond. „Het team moet echter gedragen worden door Krol, Schrijvers, Suurbler, Geels en Notten. Met name de tweede helft van de competitie wordt erg zwaar. Van alle clubs heeft Ajax het moeilijkste programma. Ik geloof, dat wij ln de laatste vier maanden 38 wedstrijden moeten spelen. Daarnaast leveren we nog de nodige Internationals aan het Nederlands elftal. Dat laatste doe ik overigens met veel plezier. Spelen voor een nationaal team is nog altijd een erezaak. Vooral, wan neer je in een elftal terechtkomt, dat naar mijn mening nog beter wordt dan het team van 1974. Ik hoor mijn spelers er nu al over praten." Tomislav Ivic wenst Ajax dan ook niet als een torenho ge favoriet voor de nationale titel te bestempelen. Heel taktisch schuift hij die Zwarte Piet door naar de club, die mogelijk zijn grootste concurrent wordt: AZ'67. „Dat team heeft de beste papleren. AZ heeft twee grote routiniers kunnen kopen: Peters en Ramljak. Zo'n club moet wel favoriet zijn Toch lijkt Ajax beter beslagen ten ijs te komen dan vorig jaar, toen de voorbereidingsperiode werd gete kend door morrende voetballers. Die tendens heeft zich zelfs tot het einde van de competitie doorgezet. On danks het feit, dat ze vorstelijk werden beloond voor daden, die op de weegschaal van de betrekkelijkheid eerder naar de lichte dan naar de goede kant doorslaan, melden achtereenvolgens de heren Krol, Geels en Schrijvers, dat zij voor het volgende seizoen moeilijk meer te motiveren zouden zijn. Daarbij vergetend (Krol en Geels), dat zij volledig bij bewustzijn waren, toen ze enige tijd geleden hun handtekening onder een meerja rig contract zetten. Ivic: „Het heeft mij niet bang gemaakt. Een profvoet baller speelt nu eenmaal voor twee zaken: geld en punten. Ik vind het terecht, dat een prof veel verdient. Zolang duurt zijn carrière immers niet. Alles is nu in der minne geschikt. Mijn spelers genieten met volle teugen van hun sport. Ze mopperen niet langer." De kleine trainer krijgt, zonder het te weten, bijval van Plet Schrijvers. En dat, terwijl de rijzige doelwachter tot voor kort nog dreigde de bouw in te stappen, wanneer zijn contract niet zou worden herzien. Het traditionele meningsverschil draalde uit op een oorlog tussen Schrij vers en Van Praag met als afloop één onschuldig slacht- offer: Veendam-doelman Johan Krol. Hij mocht een week lang vergeefs op een spektaculaire transfer naar de landskampioen hopen. „Mijn dreigement was wel degelijk serieus", zegt 8chrlj- SDZISSki FGmisP vers nu. „Ik was gewoon drie Jaar eerder met voetbal kJHaooivl 1 Cllllöc gestopt en zonder pardon de bouw ingegaan. Weliswaar niet op de steigers, zoals de meeste mensen dachten, maar als bedrijfsleider bij een goede vriend van mij. Ik heb een gezin achter me; daar moet ik verder mee leven. Het contract, dat Ajax me voorlegde, bood me onvol doende garanties ln dat opzicht. Nu ik tot overeenstem ming ben gekomen, is de zaak voor mij afgedaan. Je zult me de eerstkomende drie Jaar niet meer over mijn contract horen praten." LONDEN Bobby Moore, oud-in ternational en aanvoerder van het Engels elftal dat in 1966 wereldkam pioen werd, heeft zich kandidaat gesteld voor de post van bonds coach. Dit maakte het Engelse dag blad „Daily Mail" ln een exclusief bericht bekend. De positie van Engels bondscoach kwam vrij nadat Don Revie enkele weken geleden zijn ontslag had in gediend. Na lange gesprekken met voetbalvrienden kon Bobby Moore die in het artikel van de Daily Mail „de beste verdediger van de wereld" genoemd werd, overreed worden om zich kandidaat te stellen. GENEVE Boris 8passki uit Rus land en de Hongaar Lajos Portisch hebben hun elfde partij ln de twee kamp, halve finale van het kandida tentoernooi met remise afgesloten. Na slechts 17 zetten ging Spasski op het voorstel van Portisch ln. De stand is nu 5Vr5'A. Er moeten nog vijf partijen gespeeld worden

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 23