Zeeroof en kaapvaart al een eeuw uit de tijd VAKANTIE BRIEVENBUS Trouw 1. amanuensis 2. conciërge Goed niéuws voor mensen met aambeien: pijn kalmeert, jeuk stopt FAMILIEBERICHTEN Sperti zalf en zetpillen in uw door W. F. Stafleu De laatste tijd maken zeelie den zich ongerust over pirate rij voor de Westalrikaanse kust. Vooral op de rede van het Nigeriaanse Apapa zou den schepelingen nauwelijks beschermd worden tegen zeerovers, die het op kleinere schepen hebben gemunt en hele bemanningen zouden uitkleden. De Nigeriaanse marine zou overdag wel pa trouilleren, maar 's nachts machteloos staan. Vanuit de Tweede Kamer zijn over deze ook voor Nederlanders verve lende zaak vragen gesteld, omdat de regering er volgens belanghebbenden tot nu toe nogal lakonlek over gedaan heeft. Vergeleken met de gouden tijd van het zeilschip komt zeeroof nu nau welijks meer voor. De Amerikaan Nathaniel Gordon was op 8 maart 1862 de laatste blanke die wegens piraterij werd gehangen. Het verval van de zeeroof, zo staat te lezen in David Mitchells boek Piraten, door Landshoff in Ne derlandse vertaling uitgegeven wordt aan verschillende oorzaken toegeschreven: aan de afschaffing van de kaperbrieven en de slaven handel, aan de „evangelisatie" van de massa, de belasting op sterke drank, de Industriële revolutie (sta len stoomschepen), hervormingen van maatschappij en strafrecht (ook betere betaling en werkom standigheden voor zeevarenden), doeltreffend gezag van centrale re geringen en de telegrafische com municatie. Kooplui „In de eeuw van het zeilschip wa ren de piraten de pioniers van de geïmproviseerde scheepvaart-tech niek. Hun inlichtingendienst was beter dan die van de rommelige staatsdiensten en net als de rovers te land, waren zij vaak uitgekiende kooplui, die de wet van vraag en aanbod begrepen en behoedzaam manoeuvreerden in het verschui vende en krimpende niemands land, waar bult kon worden omge zet in contanten en levensbe hoeften." Zeeroof, piraterij, is wat anders dan officiële kaapvaart, die met brie ven van het gezag werd bedreven tegen koopvaardijschepen van sta ten waarmee men in oorlog was. Maar Mitchell toont in zijn boek wel aan dat kaapvaart en zeeroof altijd hand in hand zijn gegaan. Omstreeks 1815, toen de Britse ma rine het kon opnemen tegen alle andere zeemogendheden samen, was er geen behoefte meer aan ver sterkte koopvaardijschepen de marine kon het alleen wel af. Tij De zwarte piratenvlag zoals die in verschillende variëteiten door zeerovers gevoerd werd. dens de Krimoorlog zagen belde partijen af van kapers een ge makkelijke beslissing, omdat er voor de Russen niets te kapen viel en de Britten en Fransen het niet nodig hadden. Op de vredesconfe rentie van Parijs. 1856, schaften de drie mogendheden plechtig de ka- perij af en hun voorbeeld werd spoedig gevolgd door de Verenigde Staten en de meeste andere landen. Overal verdween ook de piraterij, omdat men zich gesteld zag tegen over steeds doeltreffender politiële acties: het risico werd te groot en de opbrengst te klein. De Chinese kapers uit de Jaren twintig en dertig van deze eeuw beschouwt Mitchell niet als piraten in de klassieke zin van het woord. Wel waren ze vermetel als hun voorgangers, maar het waren gangsters die slechts korte tijd te water opereerden en in enkele ge vallen waren het studenten met een marxistische grief tegen wes terse imperialisten en luxueuze •toeristen. De zeeroverij heeft altijd tot de verbeelding gesproken en het is geen wonder dat schrijvers als De foe, Stevenson (Schateiland!), By ron en Scott zich van het onder werp meester maakten trouwens ook een lange reeks Jongensboe kenschrijvers. Daardoor ontstond er nog al eens een romantisch, ver tekend beeld van de woeste zee schuimer. Historisch onderzoek vreet de ver leidelijke eenvoud van deze verha len aan. „Het is aan geen twijfel onderhevig dat de zeeroverij, net als de roverij-te-land, is begonnen op het moment dat sommige men sen door de handel rijker werden dan anderen. Daarnaast kwam de kaapvaart. In Engeland werden de eerste kaperbrieven uitgegeven in de dertiende eeuw, maar in de vier honderd jaar daarna bleven de grenzen tussen legale handel, re presaille en regelrechte zeeroverij uiterst vaag, op het onzichtbare af. Een en dezelfde persoon kon heel wel beurtelings koopman, visser, piraat en matroos zijn. In de zes tiende eeuw was „oorloggschip" het woord voor een schip met ka perbrieven, aldus Mitchell. Verdedigers van de super-piraat Sir Francis Drake hebben zijn stroop tochten goedgepraat met de verze kering dat hij „een groot man was", vaderlandslievend, godvrezend, en voor zijn tijd erg barmhartig. Was hij een uitzondering? Of is de wer kelijkheid niet juist dat vele pira ten in het geheel niet moordden, of ook maar vochten, tenzij ze ertoe gedwongen werden. Voor een doel matige plratenpraktijk was het na tuurlijk ook belangrijk, dat er geen doden vielen en er geen schade werd toegebracht aan een kostbare scheepslading, die men wilde „overnemen". -Overigens is de gouden tijd van de .piraten tamelijk nauwkeurig be grensd. Voor het westen duikt de echte piraterij na de langdurige overvallen der voormannen in de ivroege middeleeuwen op uit de mist met de kapers van Barbarije (Afrika's Middellandse-zeekust) en de Franse en Engelse overvallen in de Caribische Zee, tegen het mid den van de zestiende eeuw. Mit chell onderscheidt zes duidelijke hoogtepunten: 1. de kapers ten tijde van Eliza beth I, zoals Drake en Hawkins; 2. de vroeg-zeventiende eeuwse Engelse en Hollandse overlopers in Barbarije en Marokko, met name Ward, Danziker en Jansz; 3. de Turkse en Moorse kapers uit de havens van Algiers, Tunis en Tripoli Barbarije te beginnen met de gebroeders Barbarossa; ;4. de boekaniers in de Caribische wateren, zoals Ie Grand, Lolonois, Morgan; _5. de jaren van de Piratenkring omstreeks 1700 tussen de havens van de Noordamerikaanse kolo niën en de Indische oceaan, met als bekendste figuren Lange Ben Ave ry en Kid; 6. het tijdperk van de „klassieke" piraten aan de Amerikaanse, Indis che en Afrikaanse kusten met figu ren als Zwartbaard, Roberts en Taylor. Dit is de periode die Defoe en Stevenson onsterfelijk hebben gemaakt. Riskant Schrijvers als Defoe hebben aange toond dat een zeeroverkapitein, an ders dan men denken zou, geen alleenheerser was, maar een geko zen leider, die onmiddellijke degra datie riskeerde als hij pech (niet genoeg buit) had of, naar de me ning van de compagnie, van lafheid of van slecht inzicht getuigde. Sommigen vielen dan ook inder daad terug in de rangen van man schappen of liepen weg om elders hun geluk te beproeven. Omvangrijke schatten werden zel- :den buitgemaakt: Stevensons Schateiland bemst op fantasie. De piraten, meent Mitchell, barstten van verveling, alleen de verplichte gokspelletjes, venijnige ruzies en wilde feesten brachten enige afwis seling. Homoseksualiteit was ge bruikelijk, syphilis algemeen en er vielen meer doden en gewonden in de bordelen dan in het gevecht. Het levendige verhaal van Mitchell is aangevuld met tal van balladen en een keur van indrukwekkende tekeningen van schepen en zeesla gen, kaarten van belangrijke gebie den, portretten en andere foto's. Laat uw vakantie niet bederven dooreen bedorven maag of diarree. (UllhlWtliTfff ]gm Zuiveren maag en ingewanden kunnen van maandag tot en met vrijdag telefonisch van 9.00-19.30 uur opgegeven worden op nummer 020-913456. Op zondagavond Is dit alleen mogelijk van 18.00-20.00 uur. Wie leeft voor God, die leeft voorgoed Wij zijn zeer verblijd met de geboorte van Joram Christiaan Tijd. adres: Luth. Diak. Inr. Koninginneweg 3 Amsterdam Bob, Betsy en Matthijs Ledegang Amsterdam, 3 augustus 1977 Emmastraat 12". In plaats van kaarten Blij en dankbaar delen wij u mede, dat onze ouders en grootouders H. van Laling; G. van Luling-Verhoeven op 25 augustus a.s. hun 50-jarig huwelijksfeest hopen te vieren. Ter gelegenheid hiervan geven zij op 23 augustus a.s. een receptie van 19.30-21.00 uur in de Ontmoetingskerk te Rljsenhout Jan en Alie Joop P>et en Cobi Frouwk Pleunie en Jaap Gcrda en Ton Bep en Jan en hun 20 kleinkinderen Rozenburg (post Aalsmeer), 11 augustus 1977 Aalsmeerderwcg 559a "Mijn tijden zijn in Uw hand." Psalm 31:16 Heden nam de Heer nog vrij plotseling tot Zich mijn innig geliefde man, onze vader en grootvader Cornelis Johannes van Dam in leven hulp-predikant van de Hervormde Ge meente te 's-Gravenhage. Zwolle: E. W. A. H. van Dam-Koppe 's Gravenhagc: J. C. Akkerman-van Dam J. Akkerman Louise Kees Helen Zwolle, 2 augustus 1977 "Arcadia", Hogenkampsweg 338 Een rouwdienst zal worden gehouden vrijdag 5 augustus a.s. om 12 uur in de aula op de Algemene Begraafplaats, Kerkhoflaan te 's-Gravcnhage, waarna de teraardebestelling aldaar zal plaats hebben. De Vereniging van Hulppredikers geeft met leed wezen kennis van het overlijden van haar oud secretaris en consulent de heer C. J. van Dam Zijn betekenis voor de belangen van onze vereni ging en haar leden is zeer groot geweest en zijn naam zal in dankbare herinnering onder ons voortleven. J. van den Hoek, voorzitter E. Hensens, secretaris 2 augustus 1977. Met grote ontsteltenis hebben wij kennis genomen van het overlijden, door een droevig ongeval op zondag 31 juli, van Ratb de Jong leerlinge van de 3e klas Havo Dat God onze Heer haar familie trooste. Namens de Chr. Scholengemeenschap Menso Alting College Drs. C. Miedema. rector. Na een kortstondig ziekzijn, nam onze Hemelse Vader op Zijn tijd tot Zich mijn geliefde zoon en onze broer, zwager en oom Arent van der Meulen echtgenoot van Grietje van der Bijl, op de leeftijd van 54 jaar. (Zondag 1) Met lichaam en ziel, in leven en sterven, Jezus Christus eigen zijn. Suawoude: Mevr. A. van der Meulen- van der Meulen Bergum: Mevr. H. van der Meulen Suawoude: Mevr. S. Posthumus-van der Meulen Garijp: Mevr. E. van der Meulen Berkum: D. van der Meulen G. van der Meulen-van den Berg Suawoude: R. van der Meulen L. van der Meulen-Bosma Akkrum: T. van den Berg-van der Meulen H. van den Berg Mijdrecht: D. van der Meulen J. van der Meulen-van Vaals Suawoude: G. van Vaals-van der Meulen W. van Vaals en oomzeggers Wezep, 2 augustus 1977. Heden, na een kortstondig lijden, nam God in Zijn wijsheid tot Zich onze lieve man en vader Arent van der Meulen, op de leeftijd van 54 jaar. „De Here is mijn herder, mij ontbreekt niets." Psalm 23:1 G. van der Meulen-Van der Bijl Jan Martin Oeds Wezep, 2 augustus 1977 Sneeuwbesstraat 37 Gelegenheid tot condoleren vrijdag 5' augustus a.s. van 19.00 tot 20.00 uur in de Kruiskerk. De begrafenis zal plaatsvinden op zaterdag 6 augustus a.s. op de algemene begraafplaats „Bo- venheigraaf'te Wezep. Vertrek vanuit de Kruis kerk om 11.30 uur. Degenen die de rouwdienst wensen bij te wonen, worden verzocht om precies te zijn in de Kruiskerk, Kerkweg 6 te Wezep. Enige kennisgeving Tot onze droefheid is na een langdurig ziekbed van ons heengegaan onze zorgzame man, vader en grootvader Mr. Jan Hendrik Dambrink op de leeftijd van 68 jaar. „Want ik ben er zeker van, dat het lijden van de tegenwoordige tijd niet opweegt tegen de heer lijkheid, die over ons geopenbaard zal worden. (Hom, 8:18) Arnhem, A. Dambrink—van der Spek Franeker, J. H. A. Dambrink B. J. L. Dambrink-de Kort Rijnsaterwoude, H. A. Dambrink H. P. Dambrink-van Wijngaarden Utah, U.S.A. F. A. Dambrink Beekbergen, A. H. V. van Exel-Dambrink A S. J. van Exel Malden E. L. A. Hoogland-Dambrink H. J. Hoogland Utrecht, O. W. Dambrink en kleinkinderen Arnhem. 30 juli 1977 Bauerstraat 39 I Overeenkomstig de wens van de overledene heeft de begrafenis in alle stilte op de begraafplaats „Vreedenoord" te Schaarsbergen plaatsge vonden. Tot onze droefheid nam de Heere tot Zich onze lieve moeder en grootmoeder Adriana Aaltje Antonia Rijnberg weduwe van Teake Dek, op de leeftijd van 78 jaar. Alblasserdam: A. Dek E. A. Dek-Burgers Tiel: W. M. Dek P. Dek-de Boon "Haastrecht: G. Breedveld-Bek W. A. Breedveld Papendrecht: M. Kapoen-Dek W. Kapoen en kleinkinderen Sliedrecht, 3 augustus 1977 Burg. Drijberplein 37. Correspondentieadres: W. B. van der Velden- straat 26, Alblasserdam. Gelegenheid tot condoleren: In het rouwcentrum, Middeldiepstraat 22 te Sliedrecht op vrijdag 5 augustus 's avonds van 7.00 tot 8.00 uur. De teraardebestelling zal plaatshebben D.V. op zaterdag 6 augustus a.s. om 11.00 uur op de begraafplaats te Sliedrecht En zie, ik blijf bij U en ik bewaar U waarheen gij ook gaat John van der Palm ook hem zullen wij missen. Leerlingen klas 5, Leerkrachten, Oudercommissie, 't bestuur van de Albert Plesmanschool, Rotterdam-Ommoord. Ik zal dan geduriglijk bij U zijn Psalm 73 vers 22A Het behaagde de Here uit ons midden weg te nemen mijn geliefde man, onze zorgzame vader, groot- en overgrootvader Pieter Ravensbergen echtgenoot van Maria van Delft op de leeftijd van 77 jaar. Rijnsburg: M. Ravensbergen-van Delft Nunspeet: G. Timmers-Ravensbergen N. Timmers Rijnsburg: A. Ravensbergen M. Ravensbergen-Kralt Tollenbeek (N.O. polder): M. J. van Tilburg-Ravensbergen Nw. Westminster (Canada) B.C.. L. Ravensbergen W. Ravensbergen-van Dijk Richmond (Canada) B.C.: J. S. den Haan-Ravensbergen G. G. den Haan Rijnsburg: R. M. Blankert-van Gelderen A. Blankert J. van Vliet-Ravensbergen G. van Vliet M. Vliegenthart-Ravensbergen J. D. Vliegenthart Surrey (Canada) B.C.: J. Vooys-Ravensbergen W. Vooys Nw. Westminster (Canada) B.C.) P. Ravensbergen A. Ravensbergen-Kersbergen Rijnsburg: J. G. C. Ravensbergen L. C. Ravensbergen-van der Mey L. van der Kwaak-Ravensbergen P. van der Kwaak G. F. Ravensbergen E. G. Ravensbergen-de Boer klein- en achterkleinkinderen. Rijnsburg, 2 augustus 1977 Abdijlaan 17, Rijnsburg. De begrafenis zal D.V. plaatsvinden a.s. vrijdag, 5 augustus, des namiddags 15.00 uur op de begraaf plaats van de Gereformeerde Kerk aan de Sandt- laan te Rijnsburg. voorafgegaan door een rouw dienst in de Immanuelkerk aan de Kerkstraat te Rijnsburg. welke aanvangt om 14.00 uur. Gelegenheid tot condoleren a.s. donderdag, 4 au gustus. 's avonds van 19.30 U.-21.00 u. in de aula van Huize Avondzon - ingang Smitstraat GEMEENTE BUNSCHOTEN Publikatie ar. 54 Artikel 19 W.R.O. De burgemeester der gemeente Bunschoten maakt bekend dat met ingang van dinsdag 9 au gustus 1977 tot en met maan dag 22 augustus 1977 ter secre tarie, afdeling algemene zaken ter inzage ligt een aanvraag, van Transportondernemer H. Huijgen B.V. Eemdijk 35a te Eemdijk om vergunning voor de bouw van eenopsiag/stalling ruimte, gelegen aan Eemdijk 35a te Eemdijk, kadastraal be kend gemeente Bunschoten, sektie F, nr. 1694. Het bouwplan is in strijd met het aldaar geldend bestem mingsplan „Plan in Hoofdzaak Landelijk Gebied", daar de grond bestemd is voor de uitoe fening van het agrarisch be drijf, waarop uitsluitend be bouwing mag worden opge richt ten dienste van dit bedrijf. Burgemeester en wethouders zijn voornemens met toepas sing van artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening, juncto artikel 50, 8e lid van de Woningwet de gevraagde ver gunning te verlenen. Gedurende genoemde termijn kan een ieder tegen het verle nen van de bouwvergunning bezwaren inbrengen bij burge meester en wethouders. Bunschoten, 3 augustus 1977 De burgemeester voornoemd, P. Kok, l.b. Bij beschikking der Arrondis sementsrechtbank te 's Herto genbosch d.d. 13 juli 1977 is op grond van het bepaalde in art. 378 onder a boek 1 van het Burgerlijk Wetboek onder cu ratele gesteld Wouterina Kuijs- ten, wonende te Sprang-Capel- le, verblijvende te Haaren (N- B) aan de Rijksweg 9 met be noeming van H. A. Ros-Kuijs- ten te Hoofddorp tot curatrice en A. C. van Dongen-Kuijsten te Sprang-Capelle tot toeziend curatrice. Mr. J. J. M. Witlox. procureur van verzoeker. Psalm 42:5 (onber.) Na een slopende ziekte nam God in Zijn heer lijkheid op onze geliefde broer, zwager en oom, de heer Pieter Ravensbergen In de ouderdom van 77 jaar. Rijnsburg: J. Ravensbergen G. Ravensbergen- Schoneveld J. Ravensbergen J. M. Ravensbergen- van Iterson Sassenheim: G. Ravensbergen J. G. Ravensbergen- de Mooi Rijnsburg: A. Schoneveld- Ravensbergen D. Schoneveld C. van Delft- Ravensbergen P. van Delft Neven en nichten Rijnsburg, 2 1977. augustus met z'n 355.000 intensieve lezers en lezeressen EEN ONMISBAAR ADVERTENTIE MEDIUM nv Emba Maatschappij voor beheer en ontwikkeling van industrie- en handelsondernemingen gevestigd te Rotterdam Op donderdag 25 augustus 1977 des middags te 15.00 uur zal in het Hilton Hotel, Weena 10 te Rotterdam een buitengewone vergadering van aandeelhou ders worden gehouden ter be handeling in tweede vergade ring van een wijziging van de statuten van de vennootschap, inhoudende het doen samen vallen van het boekjaar met het kalenderjaar en het treffen van een overgangsregeling ter zake. De agend der vergadering en het voorstel tot wijziging van de statuten liggen vanaf heden ten kantore van de Amster dam-Rotterdam Bank N.V. te Rotterdam, Amsterdam en 's- Gravenhage, alsmede ten kan tore der vennootschap, Sta- dionweg 105 te Rotterdam voor aandeelhouders ter inzage en zijn aldaar voor hen gratis ver krijgbaar. Deponering van aandelen ter bijwoning van de vergadering dient te geschieden uiterlijk 22 augustus 1977 ten kantore van de Amsterdam-Rotterdam Bank N.V., Van Oldenbarne- veltplaats 22 te Rotterdam; Herengracht 597 te Amster dam; Kneuterdijk 8 te 's-Gra venhage of ten kantore der ven nootschap. De directie Rotterdam, 4 augustus 1977 Er is een middel dat dc eigenschap heeft de hinderlijke last van aambeien te verlichten. Dc pijn verdwijnt cn dc jeuk stopt. Dat middel heet Spcrti preparation H.' Spert i preparation H is een snel, direkt cn afdoend middel bij de behandeling van aambeien. Het bevat bovendien wecfsclvernicuwcndc bestanddelen. 'Last van aambeien? Gebruik Sperti cn vergeet ze. Uitsluitend bij drogist of apotheek. VLAARDINGEN Vereniging voor Christelijk Voortgezet Onderwijs vraagt l.b.v. de scholengemeenschap Groen van Prinsterer: Indiensttreding: direkt of zo spoedig mogelijk. Inlichtingen: L. F. Jansen, rector, tel. 010-357000. Brieven te richten aan het bureau van de Vereniging voor Christelijk Voortgezet Onderwijs te Vlaardingen, Van Hogendorplaan 100a, Vlaardingen. 5SS5TS&. 52^900^*11 Als u langer dan een week met vakantie gaat en Trouw ook op uw vakantie adres wilt ontvangen, dan verzoeken wij u onderstaande bon duidelijk en volledig ingevuld aan ons op te sturen (telefonisch kunnen wij helaas geen vakantie-adressen aannemen.) Wij moeten u er wel op attent maken, dat de aflevering van dagbladen In zuidelijke landen (Italië, Spanje, Joegoslavië enz.) over het algemeen zeer veel te wensen overlaat Wij kunnen hiervoor dan ook geen verantwoorde lijkheid aanvaarden. Schrijf op de envelop: Trouw V.A., Antwoordnummer 2792, Amsterdam. Er hoeft geen postzegel op. Zend de bon uiterlijk 3 weken voor het ingaan van uw vakantie in! huisadres Adres: Woonplaats:.. Telefoon: VAKANTIEPERIODE Van.. Terug op: VAKANTIE-ADRES Per adres Straat en no Woonplaats- Land: itti prijs op toszending naar hot buitenland Portokoeten Nederland en Belgl* gratie Land- en Luchtpoet binnen Europa 1.75 per dag Ter voldoening van deze koeten ontvangt u een acceptgirokaart

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 8