Boortoren midden in woonwijk De tekening van een 1 lezer DICHTBIJ t Commentaar Juist, maar riskant (1) Slechts ramp kan gevaar bewijzen van drukgasleiding en gasliftboring Juist, maar riskant (2) neubronenbonrv.Hoe schoon ïs m'n oorlog.. Het blijft zacht een man van vijf miljoen postkoets gratis wibo rolschaats ïjsreis Kabinetsformateur Den Uyl wil de eco nomische situatie saneren door vooral de inkomens te matigen, met als aanvul ling een slechts bescheiden bezuiniging op collectieve uitgaven (overheid, uitke- ringen). Wij hebben dit eerder op deze plaats een juiste keuze genoemd. Nu blijkt dat dit plan ook rekenkundig klopt. Het Centraal Planbureau heeft berekend dat met dit plan inderdaad de beoogde daling van de werkloosheid tot maximaal 150.000 in 1981 kan worden bereikt. Althans op papier. In het economisch gebeuren vormen inkomens, bedrijfswinsten en collectieve lasten één geheel van communicerende vaten. Nu het erom te doen is meer ruimte te scheppen voor bedrijfswin sten, hoeft dat niet per se door een combinatie van matiging van zowel in komens als collectieve lasten. Men kan ook eenzijdig het één dan wel het ander aanpakken. Wij noemden op deze plaats de keuze van de formateur juist, maar hebben daaraan al meteen toegevoegd dat zo sterk spelen op de kaart van de inko mensmatiging risico's met zich brengt. Zullen de mensen, en zal de vakbewe ging, daaraan in deze mate willen mee werken? De hoop is niet zonder grond dat een nieuw kabinet met CDA en PvdA de vakbeweging tot voldoende medewer king zal weten te bewegen. Maar dan nog zitten er zwakke plekken in het plan. De formateur wil niet alleen de zichtbare CAO-lonen en inkomensbe standdelen doen matigen. Hij denkt te vens een beperking te bereiken van de onzichtbare „incidentele" loonstijgin gen. Dat zijn niet alleen maar promo ties. Ook verschijnselen als het afkalven van bedrijfstakken met een laag loonni veau de confectie bijvoorbeeld doen de gemiddelde loonkosten in het bedrijfsleven stijgen, zonder dat de zichtbare CAO-lonen met één cent wor den verhoogd. Het staat nog te bezien of dit soort onderhuidse loonbewegingen wel vol doende zijn te beheersen. Ook moet nog worden afgewacht of niet-CAO-inko- mens voldoende zullen meewerken aan de vereiste matiging. De regering werkt wel hard aan het noodzakelijke alomvat tende inkomensbeleid, om juist dit soort inkomens te kunnen beheersen. Maar dit werk vordert slechts langzaam. En bij de betrokkenen zijn tot nu toe vooral weerstanden aan het licht getreden, en dat wekt geen hoge verwachtingen. De deskundigen van het Planbureau gaan er1 dan ook van uit dat bij een officiële matiging van de zichtbare lonen en inko mensbestanddelen, de incidentele loon- post als een soort vluchtweg zal aan zwellen. Het zou daarom onverantwoord beleid zijn wanneer een nieuw kabinet zou gaan blindvaren op het plan voor inko mensmatiging. Als onverhoopt deze ma tiging onvoldoende slaagt, zal er alsnog meer moeten worden bezuinigd op col lectieve lasten. Daarvoor zullen dan concrete maatregelen gereed moeten liggen, als een soort reserve-oplossing die achter de hand wordt gehouden. In PvdA-kring schijnt een dergelijk be leid te worden beschouwd als een blijk van wantrouwen in de bereidheid van de vakbeweging gevolg te geven aan een eenmaal gegeven woord om aan mati ging van inkomens mee te werken. Wij kunnen dit standpunt niet goed be grijpen. In de eerste plaats zal ook een volop meewerkende vakbeweging er weinig tegen kunnen doen wanneer de inciden tele ioonpost zou aanzwellen, in plaats van inkrimpen zoals het plan van de formateur wil. In de tweede plaats zou de aanwezigheid van voor iedereen zichtbare, concrete mogelijkheden tot bezuiniging pas ten volle duidelijk ma ken voor welke keifze de verdieners van inkomens zijn gesteld. Zij hebben het zelf in de hand bepaalde vooraf bekende bezuinigingen af te roepen, door name lijk het regeringsbeleid tot matiging van inkomens te ondermijnen. door Hans W. Ledeboer ROTTERDAM In het midden van de zuidoostelijke Rotter damse woonwijk IJsselmonde, tussen het wijk- en winkelcen trum en een aantal hoge flatcolnplexen, ligt een klein met vrij hoge bomen omzoomd stukje groen. Daar heerst sedert een week of wat een grote activiteit. Het behoort aan de Nederlandse Aardoliemaatschappij en die haalt hier al tientallen jaren olie uit de grond. Er komt nu een boorput bij, er staat dus een echte boortoren, die een buis almaar dieper de grond in draait: tot ongeveer 800 meter. Juist de leiding van de vakbeweging, die er veel aan gelegen is de collectieve voorzieningen op peil te houden, zou dat niet onwelkom moeten zijn. Met name de leiding van de FNV heeft zowel in het voorjaar als in september van het vorige jaar een stevige botsing met haar achterban gehad, toen zij in beleidsno ta's stelde dat een keuze moest worden gemaakt tussen: óf wel loonmatiging óf wel forse bezuinigingen. De meerder heid van deze achterban, voor zover aanwezig op ledenvergaderingen en de monstratieve bijeenkomsten, wenste domweg niet te zien dat het om deze keuze ging. Dat niettemin ook de FNV zich uiteindelijk gematigd opstelde in haar looneisen, kwam beslist niet door een ruime toepassing van directe demo cratie in de eigen gelederen. Het opstellen van een reserveplan van concrete bezuinigingen zou de politieke kaart van Nederland doorzichtelijker maken. Het is juist de oppositiopele VVD van Wiegel, die de laatste jaren steeds heeft gezegd dat niet de inkomens maar de collectieve sector moet(en) ma tigen. Wiegel heeft daarbij ook steeds gespeeld op de gevoelens van de werk nemers en hun organisaties. Juist wan neer het nieuwe kabinet een reserveplan van concrete bezuinigingen zichtbaar opstelt, zou goed duidelijk worden waart de verschillen liggen tussen oppositie en kabinet. Weinig bijzonders op dergelijke boorlokaties. Maar hier is het bijzon dere, dat er zó weinig druk op die achthonderd meter diepte is, dat de NAM de zaak naar boven moet bren gen via een „gaslift". Er gaat een dubbele buis de bodem in, in één van de beide leidingen wordt gas geperst tot een druk van 60 atmosfeer, door de andere leiding moet de olie met die gasdruk omhoog komen. „Gevaar voor een spuiter?" zegt ir C. R. Stillebroer, milieu-hygiënisch deskundige van de Rotterdamse dienst van bouw- en woningtoezicht. „Dat zie ik niet. Want wat er naar boven komt is een mengsel van 95 procent water en vijf procent ruwe olie. Als deze put door een verkeerd aangedraaide moer of een onjuist werkende afsluiter zou gaan sluiten, krijg je hooguit vieze boel. We heb ben zoiets Jaren geleden gehad op de hoorplaats aan de Kolhagen, aan de rand van IJsselmonde. En in dit ge val is de zaak helemaal eenvoudig. Gaat de rommel de lucht in, dan draai je de gastoevoer dicht. Dan stopt hij vanzelf bij gebrek aan druk en dat gebeurt heel gauw. Aan Kol hagen was er slechts een ongevaarlij ke nevel van water met wat olie er in." Twijfels Er is echter iets anders, waarover ir Stillebroer zijn twijfels heeft: „Als drukgas wordt gebruikt een aardgas component, die door de samenstel ling niet zonder meer in het Neder landse gasnet kan worden gebruikt. Het in Zuifl-HoIIand gewonnen aard gas heeft een andere samenstelling dan het gas van Slochteren en op verschillende winplaatsen vindt men zelfs gas, dat weer van ander Zuid hollands gas afwijkt. Dit gas moet op de olieraffinaderijen in Europoort eerst worden 'omgezet' eer men het in het gasnet kan gebruiken. Al is de samenstelling van het gas- lift-drukgas anders dan van normaal aardgas, het is net zo goed brand baar en in bepaalde verhoudingen met de lucht gemengd even explo sief. Wat gebeurt er als er in de drukleiding een lek komt? Goed, het is een licht gas, dat voornamelijk uit methaan bestaat en dat zich niet zo gemakkelijk met de lucht mengt. Komt er een lek in de drukleiding en het gas kan vrij uitstromen, dan ge beurt er nog niets. Het gaat snel naar boven als een aaneengesloten wolk en pas boven in de lucht lost het op. En dóór is geen gevaar voor brand of explosie. Obstakel Maar anders wordt het, als het gas uit de leiding stroomt tegen een ob stakel aan, zodat men eenzelfde ef fect krijgt als in een carburateur van een auto, en het gas dus al meteen bij het uitstromen met lucht wordt gemengd. Het is nog nooit voorgeko men. Het bewijs dat dit mogelijk is, kan slechts worden geleverd door een ramp op zichzelf, het is voor ons, vaklieden, een moeilijk punt om met dót in Je achterhoofd over risico factoren te discussiëren. Dat is het zelfde met de LPG-stations die al jarenlang in bedrijf zijn en waar hon derden auto's hun brandstof tanken. Theoretisch is een heel ernstig onge luk, bijvoorbeeld bij het niet goed aansluiten van een leiding bij elke auto, die bij een LPG-station tankt, heb je te maken met leidingaanslui tingen mogelijk. Zo'n ongeluk is nog nooit gebeurd en ook hier zal het bewijs dat er ongelukken zouden 'kunnen gebeuren slechts kunnen worden geleverd als er inderdaad iets gebeurt. Toch worden er geen nieuwe vergun ningen voor LPG-stations meer uit gegeven als die te dicht bij bebou wing zouden komen. Men houdt ze nu liever buiten de bebouwing. Centraal drukstation Voor alle aardolleboringen in het zuidoosten van Rotterdam is er een centraal drukstation. Dat staat aan het Dijkje, precies op de grens tus sen Rotterdam en Bolnes. Het druk gas circuleert in een gesloten cir cuit: met zestig atmosfeer naar de boorput, waar de druk tijdens de gaslift natuurlijk terdege afneemt. Terug naar het drukstation, waarna Gasliftboortoren in het midden van de Rotterdamse woonwijk IJsselmonde: tussen het winkelcentrum en woonflatcomplexen. het, weer op druk gebracht, naar de boorlokatie terugaat. Moeten we nu zorgen hebben over die drukleidingen? Die heb ik wel. Er wordt nogal eens in de grond gewroet- Maar wat, als er iemand zo'n leiding beschadigt? Dat is nog nooit gebeurd en heel waarschijnlijk gebeurt er niet anders dan ontsnap pen van licht gas, dat niet met lucht is gemengd en snel naar boven ver dwijnt. Maar als er nu iets op zo'n beschadiging door een graaf- schop of dragline of noem maar op terecht komt en de zaak gaat als carburator werken, zodat Je een ex plosief gas-luchtmengsel krijgt? Het is allemaal erg theoretisch, we heb ben er gelukkig nog nooit mee te maken gehad, maar ik moet in mijn gedachten en adviezen met die mo gelijkheid rekening houden." Nederland kent een waterdicht sys teem van vergunningen. Er is een hinderwet en er zijn strenge bepalin gen aangaande luchtverontreini ging, milieubescherming, gevaren en gevaarlijke stoffen. Mijnwet Daarover zegt ir Stillebroer: „We hebben hier niet te maken met de hinderwet. Het hele stelsel van hin derwetvergunningen, milieube scherming en gevaarlijke stoffen geldt bovengrondse installaties. We hebben hier te maken met de mijn wet van 1964, het mijnreglement en het staatstoezicht op de mijnbouw. Inderdaad, volgens de mijnwet moet zo'n zaak ten gemeentehuize ter visie worden gelegd, er moeten hoorzittingen komen en naar aanlei ding van het verloop van deze proce dure moet het bestuur van een bij de zaak betrokken gemeente advies uitbrengen." „Wat betreft Rotterdam is dat alle maal gebeurd. Denk aan Schiebroek en het eiland Van Brienenoord in de Nieuwe Maas. Het Rotterdamse ge meentebestuur adviseerde negatief over Schiebroek. Voor de boorloka tie in IJsselmonde is deze procedure vijftien Jaar geleden eveneens ge volgd, toen met boren werd begon nen. Van gaslift was toen nog geen sprake. Die gaslift valt nu weer niet onder het mijnreglement maar vol gens de mijnwet valt die onder de concessievoorwaarden. Terugdraaien? Dat geldt ook voor de drukleiding, die zit onder de grond, daarvoor is dus ook nooit vergunning gevraagd. Toch zou het misschien beter zijn, de hele zaak terug te draalen: ver gunning aanvragen, hoorzittingen, rapporten van deskundigen, advies van het gemeentebestuur. In die procedure zal ikzelf als deskundige moeten optreden. Wordt de zaak af gewezen, dan zal de NAM alsnog moeten stoppen. Hier heeft tot nu toe niemand een verzuim gepleegd, niemand is in gebreke, ledereen, elke instantly, heeft volkomen te goeder trouw gehandeld. We hebben geen enkel bewijs, dat hier van ge vaar sprake is. Toch zou Ikzelf het aanbevelens waardig vinden de concessievoor waarden nog eens goed te bestude ren. Er zijn voor drukgas goede on gevaarlijke alternatieven: stikstof of koolzuurgas. Die zijn echter duur der dan aardgas, dat men tóch bij de hand heeft. Aan deze alternatieven heeft niemand ooit gedacht. Er zijn tot nu toe geen klachten uit IJssel monde, maar ik stel mij toch voor dat bepaalde zaken, zoals maatsta ven ten aanzien van afstanden tot bebouwing en dergelijke, in de con cessievoorwaarden voor dergelijke installaties moeten worden opge- HET WEER door Hans de Jong Tekeningen, bjj_voorkeur in liggend formaat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent, Postbus 859? Amsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon Het blijft de komende dagen zacht ook als de wind uit het westen waait. De thermometer reikt tot een middagniveau tus sen 19 en 22 graden. Pas in de loop van het weekend kan het koeler worden bij een naar west tot noordwest ruimende wind. In de warme en vochtige lucht met gro te heiïgheid en zelfs mist, is het gisteren lang niet overal opge klaard. In mijn gebied vielen er pas na vier uur enkele belangrijke gaten in het stratocumulusdek. Door de toen onmiddellijk tot stand komende verwarming van de lucht door de zon ontwikkel den zich ogenblikkelijk buienwol ken met bloemkoolstructuur. Korte tijd daarna viel hier en daar regen, maar ik had de indruk dat die op dat moment nog niet erg belangrijk. Zo vochtig was de lucht dat op plaatsen waar de zon scheen de indruk werd gewekt, dat zich el ders een waar noodweer aan het ontwikkelen was. Een uit Enge land naderbij komend zwak kou front bevorderde de onstabiliteit. Woensdagmorgen nog hadden zich nabij dit front enkele flinke onweersbuien bij de Engelse oost kust (en op de Noordzee ten noordwesten van Den Helder) op gebouwd, die blijkens de radio- krakers tamelijk veel ontladingen produceerden met name tussen zeven en tien uur 's morgens. Gelet op dit ritme kan er ook vannacht en vooral vanmorgen plaatselijk nogal het een en ander gebeurd zijn op dit terrein, zoals wel meer gebeurt bij zeer vochti ge luchtmassa's. Achter het kou front zou het vandaag bij westelij ke wind en opklarend weer ver moedelijk wel een tikkeltje frisser zijn dan gisteren, maar over het geheel gezien blijft het toch zacht. Van de oceaan trekt al weer een nieuw warmtefront de Britse ei landen binnen, samenhangend met een in diepte toenemende depressie bij IJsland. Tegen of tijdens het weekend zal een kou front vervolgens iets koelere lucht aanvoeren. Vooraf nemen op vrij dag de regenkansen toe. Een dui delijk toegenomen west-noord westelijke circulatie op hoger ni veau boven de oceaan (vliegtuig Air Canada gisteravond een wind van 240 kilometer per uur op ne gen tien kilometer hoogte) doet een dergelijke wisselvallige weerscyclus verwachten. De hoogste temperatuur in Roosen- daal was gisteren 22, op Rozen burg 23 graden. De oude depressie boven Midden- Europa was gisteren altijd nog niet van de kaart. Tot in de DDR liet zij het regenen: Arcona (Oost zee) 24 mm in zes uur tijd. Wat heeft zo'n lage drukgebied toch vaak een lange adem In Oos tenrijk kwam de zomer wel schoorvoetend terug met middag- waarden van 21 tot 23 graden. Medewerker P. M. Dekkers in Oud-Beierland zette de buitenis sige weerfeiten van juli even op een rijtje. 1. Hevige moessonregens in Pa kistan eisten honderden doden. 2. Noodweer in Zuidwest-Frank rijk en delen van Zwitserland kos ten aan zo'n twintig mensen het leven. Volgens het ANP in Lugano 22 millimeter regen in een half uur. 3. Overstromingen in Zuid-Korea na zwaarste regens in vijf jaar. Op acht en negen juli viel hier 430 millimeter regen. 4. Ergste hittegolf in Griekenland sinds 50 Jaar met een piek van 48 graden op 10 juli in Eleusis. Veel schade door bosbranden. 5. Stroomstoring door bliksemin slag in New York. 6. Ergste hittegolf in oostelijk deel Verenigde Staten in elf jaar. In de staat New York tot 40 gTa- den Celsius. Grote bosbranden. 7. Urenlange stortregens, volgens ANP 200 millimeter in zeven uur, hadden verwoestende overstro mingen in Pennsylvania tot gevolg. Strandweer Vandaag eerst bewolkt en een lo kale ochtendbui, daarna opkla ringen en 's middags goed strand weer. Gematigde temperaturen van circa twintig graden, zeewa ter achttien graden. Verdere voor uitzichten: wisselvallig. Hoogwater vrijdag 5 augustus. Vtlsslngen 6.41- 18.54. Harlngvlletslulten 6.55-19.17 Rotterdam 8.58-21.02. Schevenlngen 7.44-20.06. IJmuldcn 8.28-20.50. Den Helder 1226. Harllngen 2.33- 14.48. Delfzijl 4 53-16.59. Amsterdam zwaar bew. 21 De BUt zwaar bew. 22 Deelen zwaar bew. 21 Eelde zwaar bew. 21 Eindhoven zwaar bew. 22 Den Helder licht bew 21 Rotterdam zwaar bew. 20 Twente hall bew 20 Vlissingen zwaar bew. 21 Zd. Limburg licht bew. 22 Aberdeen regenbul 15 Athene onbew 30 Barcelona zwaar bew. 25 Berlijn regen 16 Bordeaux zwaar bew 24 Brussel zwaar bew. 23 Frankfort half bew. 23 Oenève onbew 23 Helsinki zwaar bew. 22 Innsbruck licht bew 23 Klagenlurt licht bew 25 Kopenhagen zwaar bew. 19 Lissabon onbewolkt 23 Locarno onbewolkt 29 Londen zwaar bew. 23 Luxemburg half bew 24 Madrid onweer 24 Malaga licht bew^ 30 Mallorca zwaar beV. 28 München licht bew 21 Nice Ucht bew 23 Oilo zwaar bew. 24 Parijs zwaar bew 25 Rome onbewolkt 26 Stockholm halt bew 22 Wenen zwaar bew. 19 ZQrlch onbewolkt 23 Casablanca zwaar bew. 21 Istanbocl onbewolkt 27 Tunis onbewolkt 30 onder redactie van Loes Smit Wel eens vijf miljoen gulden met één karweitje verdiend? Helemaal niet zo onmogelijk als het lijkt, want er zijn er die nog wel meer opstrijken en er misschien niet eens veel voor doen. Maar het groepje dat we bedoelen werkt er in het algemeen wèl hard voor. Dat zijn de beroemde t.v.- en filmster-; ren en de zg. entertainers, die na tuurlijk ook weer niet 352 avonden per Jaar zoveel krijgen. Afgezien van de vraag of hun verdiensten in verhouding staan tot hun werk. Ook al werken ze er nog zo hard voor, moeten ze hun uiterste best doen om „erbij" te blijven, want je bent in dat vak zomaar uitgeran geerd. Neem bijvoorbeel ds filmsterren van naam en faam, over wie Vrij Nederland de afgelopen week heel wat wist te vertellen. Zo incasseer de Robert Redford, een paar minu ten te zien in „Een brug te ver," twee miljoen dollar, zo'n vijf mil joen gulden dus, maarvoor hij wèl twee weken vast voor de film Su perman, waarvoor hij drie miljoen dollar ontving. Gregory Peck, die eertijds heel wat meer verdiende dan tegenwoordig, mag blij zijn als hij een kwart miljoen krijgt, en Burt Lancaster is vandaag de dag al gelukkig als hij drie ton per jaar haalt, zodat hij tenminste de oplei ding van zijn kinden en alimentatie kan betalen. Vrouwen in de film vallen in het algemeen niet in de hoge prijzen, ook al zijn ze wereldberoemd.- Uit zonderingen zijn Liz Taylor hoewl VN er aan twijfelt of ze ooit nog zoveel zal verdienen als in haar glorietijd die voor een klein rolle tje in de in recordtijd (vijf uur) opgenomen film over Entebbe nog een ton kreeg, Barbara Streisand en Liza Minelli, in feite de enige twee vrouwen die nog mintstens een miljoen kunnen ragen. On danks de hoge gat, die in „ren brug te ver" wc i t: 0kerid, kon Audrey Hepburn, toch warem pel geen onbekende, niet de drie kwart miljoen krijgen voor de enige vrouwenrol in de film, een rol waar aan uiteindelijk niet meer dan 175.000 dollar werd gespendeerd; Bergman-ster Liv Ullmann nam daar genoegen mee. Clauda Cardi- nale is volgens VN „gekelderd" tot ver onder de honderd miljoen lire, wat nogal omvangrijk klinkt, be halve als je weet dat een miljoen lires maar 2800 is Als iets ver gankelijk is, is hel wel roem. De „Brabantse Dag", die traditie getrouw eind augustus in het Noordbrabantse Heeze gevierd wordt en ook volgens traditie méér dan één dag duurt begint zaterdag al een beetje. Drie vierspannen oude postkoetsen, bespannen met vier paarden vertrekken om twaalf uur 's middags uit Heeze voor een rit door de Kempen. Om zich alvast een beetje op hun Bra bantse Dag te kunnen voorberei den, krijgen de Kempendorpen die deze zaterdagmiddag worden aan gedaan, een affiche met prentjes uit de achttiende eeuw. In 24 plaat jes wordt op dat affiche het tragi komische verhaal verteld van Jan de Wasser en zijn vrouw en kind. Dat verhaal heeft alles te maken met het thema van de Brabantse Dag-1977: „van houwen en trouwen". Deze kunstrijdster lijkt op normale schaatsen te staan, maar eigenlijk zijn het rolschaatsen. In plaats van ijzers zitten er heel smalle wieltjes onder, waarmee je gewoon uit de voeten kunt, niet alleen op kunst ijsbanen, maar ook op banen van allerlei ander, veel goedkoper mate riaal. Dat is dan ook het grote voor deel van de nieuwe rol-schaats, zegt de in Israël wonende bedenker Heinrich Grubin, die hier trots naar het resultaat van zijn vindig staat te kijken. In Amerika doen ze het al jaren zo: bepaalde bedrijven hebben een voorziening laten treffen, waardoor klanten die opbellen het gesprek niet hoeven betalen. Dat schijnt zo goed te bevallen, dat nu ook de Belgische telefoondienst een proef met dit systeem wil nemen. Niet alleen zullen de bedrijven die aan de proef gaan meedoen, de ge sprekskosten voor hun rekening nemen, maar ook zijn ze voor hun klanten rechtstreeks bereikbaar. Er komt dus niemand tussen, wèl moet de klant een nader te bepalen extra nummer vóór het gewone te lefoonnummer draalen. Vooral fir ma's als postorderbedrijven, hotels en luchtvaartmaatschappijen bedrijven die vaak door klanten gebeld moeten worden zullen naar verwachting interesse voor het nieuwe systeem hebben. Want natuurlijk zal een toekomstige klant eerder opbellen als het hem geen cent kost, vooral als die klant ver van het bedrijf woont. Er zit ook wel een minder prettig kantje aan he systeem: op deze manier kan ledereen voor de grap bellen en, dat kan zo'n bedrijf een aardig cen tje gaan kosten. Vrijdag 12 augustus, t.v., Neder land 2. In het kolommetje waarin alle te bezichtigen heerlijkheden van die avond staan opgesomd, vinden we in de VPRO-gids onder 20.55 uur deze aankondiging: „Ak- tua tv Actualiteitenrubriek Eindredactie: Wibo van de .Linde. Afl.: Vrouwen in gevangenschap. De drie zogenaamde detectives la ten zich arresteren om in een vrou wenstrafkamp terecht te komen, waar zich vreemde praktijken blij ken voor te doen. Jonge vrouwen, die zogenaamd werden vrijgelaten, blijken te zijn neergeschoten." Wat nu? Vrouwen in gevangen schap onder het toeziend oog van Wibo van de Linde? Werden onder Wibo's eindredactie jonge vrouwen zogenaamd vrijgelaten, maar on derhand stiekem neergeschoten? Er is nog een mogelijkheid: de laat ste weken mogen medewerkers van Aktua-t.v. een eigen onderwerp brengen dat ze het meest na aan het hart ligt. Zijn het soms gevan gen vrouwen, voor wie Wibo de grootste interesse heeft? Niets van dat alles. Bij nadere con trole blijkt er in de VPRO-gids een lelijk foutje te zijn geslopen: Aktua (20.55 uur) is per ongeluk samenge voegd met het volgende program ma-onderdeel, de serie „Charlie's Angels", die om 21.35 begint en dat staat er niet bij. Het zuivert in elk geval Wibo van alle blaam, en dus weten we nog niet wat dan wèl zijn grootste interesse heeft; in de serie privé-productles moet hij nog aan de beurt komen. Twee Nederlandse verpleegsters waren op zoek naar zon en warmte in hun vakantie op de Bahama- elianden neergestreken. Ze vielen met hun neus in de boter, want nog maar nauwelijks hadden ze voet aan wal gezet, of ze werden op een groot feest uitgenodigd. Daar hoor de ook een loterij voor een goed doel bij en dus namen de twee meisjes uit Tiel ook een lot. De"; twee zonzoeksters wonnen weet het Utrechts Nieuwsblad de hoofdprijs: een trip van twee we ken voor twee personen naar IJs land. Als ze op de Bahama's genoeg zonnewarmte ingeslagen hebben, vertrekken ze zo gauw ze weer vrij kunnen krijgen toch maar naar het hoge, koude noorden, hebben de verpleegsters besloten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5