Levering van Fellowship is niet waarschijnlijk Winstherstel onvoldoende Acupunctuur in discrediet gebracht Flipperen geen flop Nieuwe protesten van Komitee Zuidelijk Afrika Zuidmolukkers komen terug op verklaring 'Alleen band met gemeente verbreken' eerst m'n Fabriekshal door brand verwoest Voor verpleegkunde universitaire opleiding bepleit Nachtelijke boycot van Philips- platen VNO verwacht geen soelaas van Den Uyl: Via een, ie -tafeltennisdub Bji Vaten. vgJ Gang van zaken met Naardense kliniek bedroevend genoemd Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het Komitee Zuidelijk Afrika (het voormalige Angola comité) heeft opnieuw contact opgenomen met de ministers Van der Stoel en Lubbers over de leverantie van een Fokker-Fellowship aan de Zuid-Afrikaanse luchtvaart maatschappij „Suidwes Lugdiens." dat de levering van het vliegtuig een zaak van kabinetsberaad is, vooral gezien de politieke kanten, die er aan de zaak zitten, nu van verschil lende zijden bezwaren gemaakt wor den tegen de transactie. De directie van Fokker stelt zich op het standpunt, dat het hier om een zo politieke zaak gaat, dat men de beslissing van de regering af wacht en zal ODvoleen. Het Komitee Zuidelijk Afrika ont leent zijn Informatie over het doei, waarvoor het Nederlandse toestel ge bruikt zal worden aan verschillende bronnen: allereerst aan een leger arts, die van zeer nabij meemaakte dat Zuldafrikaanse militairen tij- Het comité zegt dat het nu over voldoende bewijzen beschikt om aan te tonen dat het Zuldafrikaanse le ger geregeld troepen vervoert met gecharterde verkeersvliegtuigen. Het comité vindt, dat er door de verhuur van een Fokker-vliegtuig (dat, ook wanneer het eenmaal in Zuid-Afrika dienst doet toch eigen dom zal blijven van Fokker in Neder land) voor een luchtlijn tussen Zuid- Afrika en Namibië sprake is van een militaire leverantie, die in strijd zou zijn met het wapen-embargo van de Verenigde Naties tegen Zuid-Afrika. Afgelopen maandag Is er nog een gesprek geweest tussen vertegen woordigers van de Fokker-fabriek en vertegenwoordigers van de regering. Het is nog niet bekend wat de uitslag van dit gesprek is, maar de verwach ting leeft bij betrokkenen, dat de regering geen toestemming zal verle nen voor de levering van het Neder landse toestel aan Zuid-Afrika. Hoewel het vliegtuig gewoon het el- gendom van Fokker blijft, omdat het alleen maar verhuurd wordt aan de Zuldafrikaanse luchtvaartmaat schappij (een lease), is voor een der gelijke transactie toch een export vergunning van het ministerie van Economische Zaken nodig. Vandaar dens, wat het comité „de Zuldafri kaanse agressie tegen Angola" noemt, naar Namibië werden ver voerd met gecharterde burgervlieg tuigen. Verder wijst het comité op berichten ln de Zuldafrikaanse pers. In de Windhoek Advertiser werd ln no vember 1975 gemeld, dat troepenver sterkingen naar de grens met Angola werden aangevoerd langs een specia le luchtbrug van gecharterde toestel len. De Rand Daily Mail schreef in november 1975 eveneens dat een woordvoerder van het leger dit troe pentransport had toegegeven. Nadat het Tweede Kamerlid voor de PvdA Relus ter Beek aan de minis ters Van der Stoel en Lubbers ka mervragen over deze zaak heeft ge steld, heeft nu Jan Nico Scholten van het CDA soortgelijke vragen ge steld aan dezelfde ministers. Van een onzer verslaggevers BOVENSMILDE De verwarring over de verklaring van Zuid molukkers in Bovensmllde dat zl] alle contacten met „personen en Instanties" zullen verbreken, ls gisteren nog toegenomen. Hiertoe droeg een uitlating van enkele Jongeren die de vergade ring waar het bewuste besluit was genomen, hadden bijgewoond, nog bij. Zij verklaarden dat het vooral om de relaties ln de gemeente zelf ging. ADVERTENTIE In de eerste verklaring stond echter, dat het juist ging om politie, Justitie en politieke partijen. Een toelichting op de verklaring zou niet gegeven kunnen worden, omdat dit zo be weren de Zuidmolukse jongeren verhinderd wordt door de BVD, wel ke dienst dit echter ontkent Verder is ook niet duideljjk, of de vergadering inderdaad is bijge woond door vijftig Zuidmolukkers en of de verklaring wordt onder steund door de gehele zevenhonderd leden tellende Zuidmolukse gemeen schap, zoals aanvankelijk werd ver klaard. Er is nu sprake van een der tigtal jongeren, dat de vergadering bijwoonde. Volgens de Jongeren houdt het verbreken van de contac ten niet in, dat er ook geen werkloos heids- en bijstandsuitkeringen meer zullen worden geaccepteerd. Ook minister Van Agt sprak gisteren van een „zeer beperkt groepje" en hij meende dat de zaak niet overtrok ken moet worden. Dat het verbreken van contacten ook elders door groep jes Zuidmolukkers zou worden aan gewend, achtte hij mogelijk. Volgens de heer Van Agt rijn daarvoor echter geen aanwijzingen. Het gemeentebestuur van Smilde heeft officieel nog steeds niets ge hoord van de Zuidmolukse verkla ring. Men onthoudt zich hier voorals- DOETINCHEM Een fabriekshal van de emailleerfabriek Ferro in Gaanderen (gemeente Doetinchem) is gistermiddag door brand ver woest. Bij werkzaamheden op het dak rijn vermoedelijk vonken over gesprongen op isolatiemateriaal. ADVERTENTIE nog liever van commentaar. „We gaan gewoon door met waar we mee bezig zijn om de zaak weer in het goede spoor te krijgen", aldus wet houder H. Eleveld. het vers gebraden 10 minuten haantje van Herman Kramer UTRECHT (ANP) Er moeten zo spoedig mogelijk een of meer uni versitaire Instituten voor verpleeg kunde komen, met een opleiding in aansluiting op het niveau van hoge re beroepsopleiding met een volledi ge doctoraalopleiding. Deze aanbe veling doet een werkgroep bestaan de uit deskundigen van de hoofdaf deling medische beroepen en oplei dingen van het ministerie van volks gezondheid en van de geneeskundi ge hoofdinspectie van de volksge zondheid en geestelijke volksge zondheid. De werkgroep conclu deert dat formulering van de globale doelstelling op dit moment mogelijk is. In de Noordhollandse gemeente Hoorn zijn gisteren flipper kampioenschappen gehouden. Op twintig flipperkasten flipperden vele flipperaars om de hoofdprijs in het nationaal openluchtkampioenschap. De wedstrijd werd gehouden ter gelegenheid van de manifestatie „Hoornzien". Zoals men op de foto ziet was er aanzienlijke belangstelling voor de kampioenschappen. Dit is de Charlotte Rhodes, het zeilschip, dat bekend is van de televisieserie „De Onedin Line". De Charlotte Rhodes is te bezichtigen in Monnickendam ter gelegenheid van de evenemen- tenweek in deze plaats. HILVERSUM/EINDHOVEN - In het VARA-prdgramma Truck, dat elke dinsdagnacht van drie tot vijf uur wordt uit gezonden en dat vooral veel beluisterd wordt door (vracht- wagen-)chauffeurs langs de weg, zullen voorlopig geen pla ten van Philips meer worden gedraald. Daartoe hebben de samenstel lers, Wim Bloemendaal en Hans Hamburger, besloten uit solidariteit met de chauffeurs die in dienst van Philips rijden. De bedrijfsleiding heeft de chauffeurs namelijk te ver staan gegeven, dat hun auto's voor half oktober „sticker-vrij" moeten zijn. In de contactcom missie, waar dit besluit werd toegelicht en gezegd werd dat de stickers moeten worden ver wijderd uit veiligheidsoverwe gingen, ging men hiermee akkoord. De commissie wilde echter een uitzondering maken voor de VARA-sticker van het pro gramma „Truck", dat bij de chauffeurs erg populair is. Dit werd echter door de leiding afgewezen, omdat men geen uitzondering op deze „veilig- heids"-regel wilde maken. Bij de samenstellers van „Truck" zijn nogal wat boze reacties van Philips-chauffeurs over deze maatregel binnengeko men. Dinsdagnacht werd daar om aangekondigd, dat „als Philips zo kinderachtig deed, wij van Truck dat ook kunnen en geen platen van Philips meer zullen draaien." Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Het VNO (grootste werkgeversverbond) meent dat de komende jaren „nauwelijks enig soelaas" te verwachten is van de plannen van kabinetsformateur Den Uyl voor sanering van de economische situatie. Het winstherstel zou, volgens het VNO, onvoldoende blijven. Deze opvatting van het VNO strookt overigens niet met de nieuwste bere keningen van het Centraal Planbu reau. Dit bureau heeft zowel de ge volgen van het plan van Den Uyl als van het alternatieve plan van het VNO doorgerekend. Uit de cijfers blijkt dat het VNO-plan niet veel meer winstherstel zou opleveren dan het plan van Den Uyl. Wel zou er volgens het VNO-plan twaalf miljard gulden meer moeten worden bezui nigd op collectieve uitgaven, name lijk zestien miljard gulden tegen in het plan-Den Uyl slechts vier miljard gulden tussen nu en 1981. Het VNO heeft hierbij nog niet aangegeven welke uitgaven van overheid en soci ale uitkeringen dan precies naar be neden zouden moeten. Zonder extra maatregelen zou het aandeel der bedrijfswinsten in de totale economie dalen van acht pro cent dit jaar naar zeven procent in 1981. Bij het plan-Den Uyl treedt een stijging op naar 9,7 procent in 1981. In het VNO-plan is de stijging nog iets groter, namelijk naar elf pro cent. Eerder had het VNO meege deeld dat rijn alternatieve plan het winstenaandeel zou doen stijgen naar twaalf procent, wat volgens het VNO minstens zou moeten gebeu ren. Dit eigen VNO-cijfer wordt ech ter niet bevestigd in het rekenwerk van het Centraal Planbureau. Zware wissel Het VNO zegt verder over het plan- Den Uyl dat dit een „onmogelijk zware wissel trekt op de sociale part ners" (vakbonden en organisaties van werkgevers). „Weinig reëel" noemt het VNO met name het plan van Den Uyl om de incidentele loon stijgingen (waaronder promoties) te willen beperken. Door de geringe be zuinigingsplannen van Den Uyl zou de komende Jaren van elke gulden groei aan het nationale inkomen ze ventig cent terechtkomen in de col lectieve sector. Overigens wordt ook dit laatste cij fer niet bevestigd door het jongste rekenwerk van het Planbureau. Daaruit blijkt namelijk dat de forse loonmatiging ln het plan-Den Uyl Indirect ook tot omvangrijke bezui nigingen in de collectieve sector zal leiden, namelijk ruim achttien mil jard gulden tussen nu en 1981 boven op de vier miljard gulden die Den Uyl toch al wil bezuinigen. Door de inkomensmatiging zou derhalve nog zes miljard gulden aan bezuinigin gen meer ontstaan dan het VNO zeil aan directe bezuinigingen zou willen aanbrengen. ADVERTENTIE Amro priite Retening kun je de. conmhuHevan (Sla uw slag bij de Amro, dus.) Via een (Wo Privé Rekening kun) u maandelijks Sparen voor gj 'n viiegreisje^ Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM/NAARDEN „Helaas moeten wij u meedelen, dat het bestuur besloten heeft onze kliniek wegens omstandigheden te sluiten. Wij zijn bezig met een reorganisatie. Indien wij weer openen roepen wij u per omgaande weer op. Hartelijk dank". Dat meldt het telefonisch antwoord-apparaat van de stichting Nederlands-Chinees instituut voor acupunctuur in Naarden, dat na ruim vier maanden dinsdag dicht ging in overleg met de geneeskundige inspectie voor Noord-Holland. (Op vleugels naar de Amro, dus.) „Als u op aw duim slaat, horen we niet wat u dan segt De patiënten, die daar tot- voor kort en dat waren er zo'n zestig per dag behan deld werden, blijven voorlo pig van behandeling versto ken en moeten in feite maar afwachten, wat er verder ge beurt. Doorverwijzen is er in ieder geval niet bij en de pa tiënten zullen zelf een andere acupunctuurkliniek moeten zien te vinden om nog te kun nen worden behandeld. Het „wegens omstandighe den" houdt in, dat er in ieder geval door drie mensen, die daartoe volgens de Neder landse wet niet bevoegd rijn, acupunctuur werd bedreven. Bovendien was de medische verslaggeving zowel voor als na de behandeling gebrekkig en lieten ook contacten met de huisartsen en specialisten van de patiënten te wensen over. Al die zaken waren voor geneeskundig inspecteur drs. F. O. Biesenbeek en de heer A. de Wit, als inspecteur be last met het toezicht op de paramedische beroepen, vol doende om de voorzitter van de stichting, dr. K. H. Nio, te verzoeken de kliniek te sluiten. Was dr. Nio daarop niet inge gaan, dan had het ministerie van volksgezondheid dit ge daan. Voorzitter Nio kan nu na de reorganisatie van de kliniek deze zelf weer open stellen, aangezien hij uit „ei gener" beweging tot sluiting is overgegaan. De heer J. J. Smit, lid van de commissie „Gelijke rechten alle geneeswijzen" en tevens lid van de staatscommissie- Muntendam, die een onder zoek instelt naar alternatieve geneesmethoden in Neder land, noemt de gang van za ken rond de Naardense kli niek bedroevend. „Het is treurig, dat de acu punctuur op deze wijze in dis krediet wordt gebracht. Als leden van de commissie „Ge lijke rechten alle geneeswij zen" zijn we er altijd bang voor geweest, dat er iets der gelijks zou gebeuren". Buiten proporties De heer Smit: „Klik. acu- punctuur is een aantal Jaren geleden in het nieuws geko men en nu tot een mode-arti kel geworden, dat buiten zijn Vliegtuig stort neer Zendeling komt met vrouw en 2 kinderen om Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM In Irian Yaja, het vroegere Nederlands Nieuw-Guinea, zijn het Neder landse zendingsechtpaar Nel en Pieter Akse en twee van hun drie kinderen bij een vliegonge luk om het leven gekomen. Het oudste dochtertje, Ellen, van zeven jaar maakte de vlucht niet mee omdat het naar school moest. Het vliegtuigje stortte neer bij de landing in Tangma ln het binnen land van Irian Yaja. Het echtpaar Akse werkte al enkele Jaren op het zendingsterrein. Ze waren uitgezon den door Parousia, de Nederlandse tak van de CAMA, de Christian and Missionary Alliance, een internatio nale zendingsorganisatie. De CAMA verricht ook veel medisch en sociaal werk met name in Zuid-Oost Azië en het verre Oosten. Het toestel, waarmee de Nederlan ders omkwamen, was eigendom van de MAF, de Missionary Aviation Fel lowship, die contacten onderhoudt met de vaak ver afgelegen zendings- posten. Vorig jaar stortte in Irian Yaja ook een MAF-toestel neer. Daarbij werden toen vier Nederland se verpleegsters ernstig gewond. „Wegens omstandigheden gesloten proporties is gegroeid en dan krijg je zaken als een derge lijke kliniek, waarbij com mercieel handig wordt inge speeld op mensen die in nood verkeren en jarenlang ner gens baat hebben gevonden voor hun klachten". Hij zegt, dat de commissie, waarin zo'n zestien organisaties zijn vertegenwoordigd, zich daar altijd lijnrecht tegenover heeft gesteld. Als voorbeeld van een wel goed functionerende kliniek wijst hij op de acupunctuur kliniek in Haarlem, waar art sen-acupuncturisten en art sen in opleiding deze behan deling uitvoeren. Daar wordt voor een behandeling 35 gul den gevraagd en geen hon derd zoals in Naarden, ook om aan te tonen dat door het gebruik van alternatieve ge neeswijzen de gezondheids zorg goedkoper kan worden gemaakt. De heer Smit: „De hele gang van zaken rond de kliniek komt ter verantwoording van de artsen en het bestuur van de stichting Nederland-Chi nees instituut voor acupunc tuur. Directie en bestuur heb ben de zaak uit de hand laten Jopen en daarmee de acu punctuur beslist geen goede dienst bewezen. Met nadruk stelt hij, dat de kwestie-Naar- den los moet worden gezien van die organisaties, die in de commissie „Gelijke rechten alle geneeswijzen" zijn vere nigd en die streven naar een wijziging van de wet op het uitoefenen van de genees kunst van 1865. Die wet sluit therapeuten van nietrerken- de geneeswijzen als acupunc tuur en homeopathie nog steeds uit. Kranten iets duurder Op grond van de kostenstij ging, die zich in de eerste helft van dit jaar heeft voorgedaan, heeft het ministerie van Eco nomische Zaken de dagbladen toestemming gegeven tot een geringe verhoging van de ab onnementsprijzen. Derhalve rijn met ingang van 1 septem ber 1977 onze abonnement sprijzen als volgt vastgesteld: 15,04 per maand; 45,10 per kwartaal; 90,20 per halfjaar; 178,20 per Jaar. Van de abonnees, die een machtiging hebben verstrekt tot automatische periodieke afschrijving van het abonne mentsgeld van hun bank- of girorekening, zullen wij gaarne aannemen, dat zij ermee ac- coord gaan, dat bij de eerstvol gende afschrijving de nieuwe abonnementsprijs wordt aan gehouden. Directie Trouw

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 3