NKV-bond: werklozen 'nieuwe zelfstandigen' 'Sluiting Gusto verlicht malaise scheepsbouw niet' Aandelen uit de gratie Nog meer fusies van spaarbanken Staalindustrie in EG moet samenwerken Horeca-produkten vaak thuis opgegeten A i 'Arbeidstijdverkorting contractueel vastleggen f 'ms&sÈfc '118 Verwachting spaarbankbond: Investeringen vorig jaar fors omlaag K m. KtógiUI j V f j Australië maakt zijn munt minder waard Ruzie tussen twee organisaties voor lepra-bestrijding Motorfiets in de belangstelling Rente hypotheken omlaag Bij grote institutionele beleggers 'Wereldregering' verkoopt illegale arbeiders paspoort Nieuwe boeken DERDAG 4 AUGUSTUS 1977 FINANUtN b wawm»aT IIUUffMlflHIltl Van onze sociaal-economische redactie UTRECHT De Industriebond NKV vindt, dat werklozen en arbeidsongeschik ten een kans moeten krijgen om weer aan de slag te komen als „nieuwe zelfstandigen". AMSTERDAM De concentratie en de schaalvergroting in de spaarbankwereld is nog steeds gaande en zal tot een verdere daling van het aantal spaarbanken lelden. Dit schrijft de Neder landse Spaarbankbond in het jaarverslag over 1976. fciitk Als gevolg van schaalvergroting in de afgelopen jaren zijn veel kleine middenstanders gedwongen geweest hun biezen te pakken. Toch bestaat er aldus de industriebond dui- delijk behoefte aan „ouderwetse" vaklieden als bakkers, melkboeren, loodgieters, fietsenmakers etc. De bond ziet daarin kansen om de werk loosheid, althans voor een deel, terug te dringen. Dit staat in de deze week openbaar gemaakte nota „Meerjarenperspec tief?" van de industriebond. In de nota doet de bond nog een andere suggestie om de werkloosheid aan te pakken, namelijk via de weg van arbeidstijdverkorting. Die zou even tueel betaald kunnen worden door een deel van de loonruimte af te staan. Vorig jaar hebben de indus triebonden NKV en NW hun leden gevraagd of zij bereid waren een deel van de prijscompensatie af te staan voor de financiering van werktijd verkorting. Ongeveer de helft van de leden was daar toen tegen. Volgens de Industriebond NKV zijn er meer voordelen aan verbonden als mensen, die nu buiten het arbeids- Van een onzer verslaggevers BRUSSEL Als de vraag naar staal niet opleeft en de prijzen niet gaan stijgen zal de staalindustrie in de gemeenschap niet kunnen uitbreiden. Van herstel van haar concurrentiepositie ten opzichte van de staalfabrieken in de Verenigde Staten, Japan en een aantal ontwikkelingslanden zal dan geen sprake kunnen zijn, zo meent de Europese Commissie. proces staan, alternatieve zelfstandi gen worden zonder dat zij de grotere professionele bedrijven concurrentie aandoen. De werklozen kunnen dan immers zinvol werk doen, er wordt tegemoet gekomen aan de maat schappelijke behoefte aan zekere vormen van dienstverlening en rond de overwegend grootschalige pro- duktie ontstaat een rand van klein schalige bedrijfjes. De Industriebond NKV erkent, dat het niet eenvoudig zal zijn om deze plannen in de praktijk te brengen. Het zal allemaal vrijwillig moeten gebeuren, waarbij het erom gaat dat alleen echt langdurig werklozen en WAO-gerechtigden tot zelfstandigen worden gemaakt. Het is vrij moeilijk, aldus de bond, om uit te maken of iemand langdurig, tijdelijk dan wel verborgen werkloos is of wordt. Bezigheidsrecht Een nieuwe impuls voor de fusieont wikkeling kan uitgaan van de nieu we wet Toezicht Kredietwezen, op grond waarvan rekening moet wor den gehouden met nieuwe voor schriften betreffende het eigen ver mogen en de dagelijkse leiding van kredietinstellingen. Daarbij biedt fu sie met een zusterinstelling voor veel spaarbanken een goed initiatief, al dus de Spaarbankbond. Door fusies van spaarbanken zijn nu al grote regionale spaarbanken ge vormd met een wijdvertakt kanto rennet. Als resultaat hiervan wordt van de huidige ƒ15 miljard aan van 1,7 tot 1,8 pet. Daartegenover stond een daling voor de landbouw kredietinstellingen van 42,8 naar 42,7 pet. en voor de handelsbanken van 18,9 tot 18,3 pet ELSEVIER Onder de naam Boekhandel Bergmans wil Elsevier Detailhandel begin oktober in Maas tricht een nieuwe, voornamelijk al gemene boekhandel openen. Met het oog op de Rijksuniversiteit Limburg nam Kluwer enkele jaren geleden de voornamelijk wetenschappelijke Vrijthofboekhandel over. Daar de ontwikkeling van de universiteit achterblijft bij de verwachtingen en het vestlglngspunt op het Vrijthof spaargelden bij de Bondsspaarban- zjCh minder goed leent voor een uit- ken 87 pet beheerd door de 20 groot- breiding tot een algemene boekhan- ste spaarbanken, terwijl de rest uit- dei gaan Kluwer en Elsevier de mo- Dit booreiland, bestemd voor booractiviteiten in de Noordzee is destijds op de nu met sluiting bedreigde werf IHC-Gusto in Schiedam gebouwd. staat bij 70 kleinere. De Bondsspaarbanken zagen de hun toevertrouwde gelden vorig jaar toe nemen met 1,6 miljard en spreken van een goed spaarjaar. Van de toe neming komt 0,6 miljard voor reke ning van de bijgeschreven rente. Het marktaandeel in ons land nam toe van 19,5 pet. tot 19,8 pet. De RPS zag haar marktaandeel toenemen van 17,1 pet. tot 17,4 pet. en de spaarban ken gelieerd met een handelsbank Zij dringt daarom aan op een zo groot mogelijke samenwerking tus sen de Europese bedrijven, zowel bij investeringen als bij exploitatie van de fabrieken. De herstructurering van de staalsector in de EG zal lei den tot vermindering van het aantal werknemers, zo vreest de commissie. De investeringen van de staalindus trie in de Europese Gemeenschap hebben verleden jaar 3154 miljoen Europese Rekeneenheden (RE) be dragen, tegen in het voorafgaande jaar 3332 miljoen RE. Dit jaar wordt naar schatting 2655 miljoen RE geïn vesteerd. (Eén RE is ongeveer 2,80 I gulden). In Engeland en West-Duitsland werd j in 1976 naar verhouding nog het I meest geïnvesteerd. De Britse staal- industrie nam dertig procent van het totale bedrag voor haar rekening, de I Westduitse een kwart. In Nederland werd vorig jaar veertig procent min- der in de staalindustrie geïnvesteerd j dan in 1975, namelijk 67 tegen 111,2 miljoen RE. De bestedingen voor dit jaar worden op 51 miljoen RE ge raamd. De Franse en de Belgische staalfabrieken verminderen hun uit gaven voor nieuwe produktiemidde- SYDNEY (Reuter) Australië heeft zijn dollar met ongeveer 1,5 procent gedevalueerd ten opzichte van een groep buitenlandse valuta's. De cen trale bank heeft een koers voor de Australische dollar vastgesteld van 1,1053 Amerikaanse dollar vergele ken met 1,1211 dinsdag. Het besluit om te devalueren houdt verband met de koersdaling van de Ameri kaanse dollar. Eind november vorig jaar werd de waarde van de Australische munt 17,5 procent verlaagd ten opzichte van de valuta's van de belangrijkste handelspartners. Daarna is de Aus tralische dollar enkele keren opge waardeerd met het gevolg, dat er in februari nog 12,2 procent over was van de devaluatie in november. Nu is de Australische dollar 13,5 pro cent minder waard dan vóór de de valuatie van november vorig jaar. Voor honderd Australische dollars moest tot nog toe 276 gulden worden betaald. Door de devaluatie met 1,5 procent wordt dat nu ongeveer 272 gulden. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Nederlandse Stichting voor Leprabestrijding (NSL) is voor de rechter gedaagd door het Nederlandse Leprafonds (NLF). Het in Wassenaar gevestigde fonds heeft vijftien miljoen gulden schadevergoeding van de NSL geëist. Prof. G. H. L. Zeegers, voor zitter van het fonds, zou van mening zijn dat de in Amsterdam gevestig de NSL de begin dit jaar gevoerde inzamelingsactie voor het fonds heeft doen mislukken. De directeur van de stichting, de heer H. E. M. de Bok, noemt de eis van het fonds „absurd". „Als dit een manier van actievoeren is Vol gens De Bok doorkruiste de dag vaarding een poging tot verzoening van beide partijen door het centraal archief inzake het inzamelingswe zen in Amsterdam. Commentaar op het conflict van de zijde van het fonds kon gisteren niet worden ver kregen: het kantoor in Wassenaar is wegens vakantie gesloten. len verleden jaar met twintig procent. De Europese Commissie wijst er ove rigens op, dat de reële investeringen (gecorrigeerd voor inflatie en koers veranderingen) verleden Jaar nog be langrijk lager uitkwamen dan de no minale bedragen doen vermoeden. Omgerekend in de prijzen van 1970 gaven de staalfabrieken in de ge meenschap verleden jaar maar 1706 miljoen RE aan kapitaalgoederen uit, tegen in 1975 2100. Een daling van 17 procent. Voor dit jaar worden de reële investeringen (in de prijzen van 1970) op 1436 miljoen RE geraamd. Voorzover er nog geïnvesteerd wordt is het geld in hoofdzaak bestemd voor vervanging en modernisering van produktie-installaties. De hoge rentekosten van de leningen die er voor moeten worden opgenomen maken het aangaan van nieuwe fi nanciële verplichtingen bijna onmo gelijk. Volgens de bond moeten er in ieder geval voorwaarden worden gescha pen om de plannen te kunnen laten doorgaan. Er moet een soort „bezig- dle nu niet mogen werken omdat zij Afbouw IHC-werf steeds waarschijnlijker anders hun uitkering verliezen. Ook moet het inkomen van de nieuwe zelfstandige, die immers ook een uit kering krijgt, worden geregeld. Daar naast dient er een deskundige bege leiding te worden opgezet en moeten er mogelijkheden zijn tot het ver strekken van een bescheiden start kapitaaltje en werkplaatsen. De industriebond heeft ook bewust de arbeidsongeschikten in zijn plan- van een onzer verslaggevers menseir^beidsónge^^ktaworderf •SCHIEDAM - Volgens de gekozen leden van de Centrale Ondernemingsraad van IHC-Gusto lijkt zegt vaak niet meer dan dat deze het onwaarschijnlijk dat het sluiten van de werf IHC-Gusto de problemen zodanig oplost dat, mensen voor hun huidige of soortge- mede door enkele andere maatregelen, de werkgelegenheid in de scheepsbouw is gered, lijke functie niet meer geschikt zijn. AMSTERDAM (ANP) De motorfiets mag zich in Neder land in een nog steeds stijgen de belangstelling verheugen. Uit cijfers van de RAI blijkt, dat er in het eerste halfjaar van 1977 een recordaantal van 10,019 motorfietsen werd ver kocht. De afzet van motorfiet sen kwam in 1976 uit op 14.900 stuks, hetgeen ten opzichte van 1976 een stijging beteken de van 38 procent. Vrijwel alle in ons land ver kochte nieuwe motorfietsen zijn van Japanse makelij. Hon da verkocht in de eerste zes maanden van dit jaar 4.262 motorfietsen en heeft daarmee een marktaandeel van 42,5 procent. Suzuki volgt met een aandeel van 18 procent (1.806 stuks), terwijl Yamaha en Ka wasaki respectievelijk een ver koop van 1.179 (11,8 procent), en 1.010 (10,1 procent) motor fietsen realiseerden. Van het Duitse merk BMW werden 667 (6,7 procent) stuks verkocht. Zij zijn volgens een vrij enge, indus triële definitie van „arbeid in loon dienst" niet meer in staat volledig mee te draaien. Tóch is het mogelijk een veel ruimere definitie van arbeid en wel sociaal en ook economisch nuttige arbeid te hanteren. Methoden van arbeidstijdverkorting zijn, volgens de Industriebond NKV, niet zinvol als daardoor de kosten per produkt toenemen, al was het alleen maar omdat de werkgevers dan „nee" zouden zeggen. Arbeidstijdverkorting kan alleen worden toegepast als zowel de posi tieve gevolgen daarvan als de finan ciering in een overeenkomst tussen werkgevers, werknemers en eventu eel overheid zijn vastgelegd. Tweeling-banen Als mogelijke vormen van arbeidstijdverkorting, die een posi tief effect zullen hebben, noemt de bond verlaging van de pensioenge rechtigde leeftijd, overschakelen van vier naar vijf ploegendienst, het scheppen van tweeling-banen en het invoeren van educatief verlof. De mogelijkheid van werktijdver korting zal uiteraard het eerst op tafel worden gebracht bij herstruc turering van bedrijfstakken. Daarbij speelt de Nederlandse Herstructure ringsmaatschappij (Nehem) een gro te rol. De Industriebond NKV heeft in het verleden zijn bezwaren tegen het optreden van de Nehem nooit verdoezeld. Toch zo staat in de nota leidt de huidige werkloosheidssituatie en de verwachtingen daarover in de toe komst tot het inzicht dat aan mee doen niet te ontkomen zal zijn. Maar dan zal zo stelt de bond binnen het herstructureringso verleg, ge richt op economische herinrichting van de bedrijfstak, het arbeids marktbeleid een evenwaardige plaats moeten krijgen. Het ziet er echter steeds meer naar uit dat Gusto, waar 1100 man wer ken, inderdaad dicht gaat. In krin gen rond de scheepsbouwwereld worden geruchten daarover niet te gengesproken, net zo min als de slui ting van de RSV-werf Piet Smit en de voorlopige buitengebruikstelling van de nieuwbouwhelling van de Rotterdamse droogdokmaatschap pij (eveneens van RSV). Bij beide werven werken 500 mensen. Nog deze week is een communiqué te verwachten van de Beleidscommis sie scheepsbouw waarin deze haar aanbevelingen over werfgroep I (de grote werven) bekend zal maken. De gekozen leden van de COR van IHC-Holland hebben hun standpunt dat sluiting van Gusto geen oplos sing is voor de bedrijfstak, meege deeld in een nota die zij hebben aangeboden aan de Beleidscommis sie scheepsbouw. In deze nota wordt het zg. alternatief I van het advies bureau McKinsey afgewezen, een plan dat is overgenomen door de raad van bestuur van IHC en dat afstoten van de offshore-poot van het concern zou inhouden. De werf Gusto is gespecialiseerd in het bou wen van offshore-apparatuur. Alternatief De COR wijst op alternatief II van McKinsey waarin aangeraden wordt te streven naar een op langere ter mijn herwinnen van de positie in de offshore-industrie. Daarvoor is nodig een pakket van produkten en dien sten over de volle breedte met een goede internationale marketing en een produktie op flexibele basis, al dus McKinsey in het advies. Opmer kelijk is; aldus de COR, dat RSV en De Groot, de twee andere bedrijven, die offshore-materiaal bouwen, in te genstelling tot het IHC-bestuur, min of meer voor alternatief H hebben gekozen. De COR wijst ln dit ver band ook nog op de conclusie van McKinsey dat, indien RSV, IHC, en De Groot bereid zijn om samen te werken, dit een goed uitgangspunt is voqr een redelijke kans op succes. De COR vindt dat IHC nog steeds een finacieel kerngezond concern is dat best in staat is het door de COR gewenste alternatief uit te werken. Maatregelen Wat de scheepsbopuw in het alge meen betreft, vraagt de COR de Be leidscommissie om een serie maatre gelen. Een daarvan is te waarborgen dat Nederlandse rederijen hun sche pen in Nederland laten bouwen. Ook wil de COR dat het materiaal dat nodig is voor offshore-werkzaamhe den op het Nederlands deel van het Continentaal plat in Nederland wordt gefabriceerd. Verder vraagt de ondernemingsraad om, gebruikmakend van de in het verleden gemaakte winsten en een omvangrijke overheidssteun, weer stand te bieden aan de marktverval- sing van concurrenten uit het bui tenland. De afnemers Zouden dan hun beslissing tot aankoop kunnen nemen aan de hand van de kwaliteit van het Nederlandse produkt. De COR verlangt ook nog dat er voor wordt gezorgd dat discriminerende maatregelen tegen de Nederlandse scheepsbouw worden beantwoord. Er mag niet eindeloos en vergeefs gewacht worden op zogenaamd over leg in internationale organen dat niets heeft opgeleverd voor de Ne derlandse scheepsbouw. Van een onzer verslaggevers Amsterdam Als gevolg van de dalende rentestand ln ons land de Staat kondigde bijv. gisteren een 7J/. procents lening aan, nadat tot voor kort nog 8 procents leningen aan de markt waren zal ook de hypo theekrente omlaag gaan. Nadat de Nederlandse Midden- standsbank als eerste bank deze week de rentepercentages voor hy potheken reeds had verlaagd van 9,25 tot 9,1 procent, heeft nu ook de Friesch-Groningsche Hypotheek bank een verlaging van haar hypo theektarieven aangekondigd en wel van 0,2 procent. Daarmede komt de. Van een onzer redacteuren AMSTERDAM Aandelen zijn bij de grote institutionele beleg gers duidelijk uit de gratie. Kort na elkaar hebben èn het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds èn het Shell Pensioenfonds in hun jaarverslagen er blijk van gegeven, dat zij liever in obligaties en in onroerende goederen beleggen dan in aandelen. Aan het waarom van deze voorkeur wijdt het Algemeen Burgerlijk Pen sioenfonds in zijn jaarverslag een uitvoerige beschouwing. Opgemerkt wordt, dat tot 1973 gold dat econo mische groei tot een hogere winst leidde en steeds ook een hogere op brengst uit het aandelenbezit te zien gaf. Sedertdien is echter, aldus het ABP, gebleken, dat dit geen vanzelf sprekendheid is en dat aandelen geen bescherming bieden tegen de inflatie. Vastgesteld kan worden, dat beleg gers zich terughoudender opstellen en eerder tot verkoop bereid zijn bij enige koersstijging. Bovendien blijkt, dat aandelen hoe langer hoe meer op rendementswaarde beoor deeld worden, wat wil zeggen dat men de aandelen waardeert naar de op korte termijn te verwachten op brengsten. Uit deze feiten valt, zo zegt het ABF, af te leiden, dat bij de houders van aandelen weinig vertrouwen bestaat in het aandeel als beleggingspapier. Derhalve is er ook weinig vertrou wen in een toekomstige toename van de opbrengsten uit het bezit van aandelen. Enerzijds wordt dit veroorzaakt door de onzekere economische ontwikke ling. Anderzijds door een gebrek aan vertrouwen dat er bij de institutione le beleggers (dat zijn de grote pensi oenfondsen, verzekeringschappijen e.d.) heerst over de plaats van de aandeelhouders in het sociaal-eco nomische klimaat. Het ABP noemt dit een zorgwekken de situatie. Dit omdat de krediet waardigheid van veel bedrijven door verbetering van de verhouding van het eigen tot het vreemd vermogen verhoogd zou moeten worden, wat door aandelen-emissies zou kunnen worden bereikt. Het Algemeen Burgerlijk Pensioen fonds zegt gelet op het vorenstaande de belegging in de onroerend-goed- sector van groot belang te achten. Daarbij wordt echter opgemerkt, dat het vastgoed-beleggingen, met name in de woningbouw, bieden nl. over het algemeen eerst op langere ter mijn een acceptabel rendement wél noodzakelijk is, dat redelijke ze kerheid wordt verkregen ten aanzien van de inkomsten uit de exploitatie van onroerend-goed-projecten. Shell Pensioenfonds constateert in zijn jaarverslag, dat naarmate de huidige, aarzelend opgaande con junctuurfase voortduurt, het risico van een hernieuwde inflatoire ont wikkeling weer reëel lijkt te worden. Het is dit onzekere vooruitzicht ge weest, dat mede bepalend is geweest voor het beleggingsbeleid dat in het afgelopen jaar is gevoerd. Zo werd het raadzaam geacht het vrij grote procentuele belang in de aandelensector te verminderen. Daarentegen is het relatieve belang ln de vasterentende waarden opge voerd. Ook deze sector ls weliswaar gevoelig voor onverhoopte inflatoire ontwikkelingen, maar met name via het in de hand houden van de loop tijden van deze beleggingen zijn de risico's hier, zo zegt het Pensioen fonds, beter te overzien. Van een onzer verslaggevers VOORBURG Snackbars, broodjeszaken en cafetaria's, zijn veruit de belangrijkste horeca-instellingen voor de verstrekking van voedsel, dat niet ter plaatse wordt genut tigd maar naar huis wordt meegenomen. Samen neemt deze groep zaken driekwart van alle meeneem-prakken voor zijn rekening, zo blijkt uit het tweede deel van de horecatelling van het Centraal Bureau voor de statistiek. Omdat het onderzoek al uit 1971 Chinees dateert, zijn de feitelijke bedra gen die ln het onderzoek voorko men natuurlijk sterk verouderd. De onderlinge verhoudingen tus sen de genoemde bedragen blij ven echter Interessant. Niet verrassend is uiteraard dat exploitanten van automatieken het meest afhankelijk zijn van meenemers. In de 311 geregi streerde automatieken waar het CBS een telling verrichtte werd in 1971 voor 32,9 miljoen aan etenswaren uit de vakjes gehaald om thuis op te eten. Het „uit de muur halen" en ter plaatse nutti gen was goed voor niet meer dan 4,6 miljoen terwijl de automa tiekhouders ook nog voor 2,95 miljoen aan dranken verkochten. In de groep snackbars, broodjes zaken en cafetaria's lag het over wicht nog net aan de kant bij het voedsel dat ln de zaak zelf werd opgegeten. Overigens lagen de bedragen hier ln een heel andere orde van grootte dan bij de auto matieken. omdat voor 1,99 mil jard ter plaatse werd opgegeten en voor 1,46 miljard werd mee- Een derde categorie horeca-in stellingen die het voor een niet onbelangrijk deel moet hebben ls die van de Chinees-Indische res taurants. Het CBS telde ln 1971 739 „Chinezen" waar voor 81 miljoen werd opgegeten en voor 27.7 miljoen werd meegenomen om thuis te verorberen. Niet gespecialiseerde restaurants spelen, wat het meenemen van eten, nauwelijks een rol, evenals bij de café-restaurants, het meest voorkomende type horeca-instel- ling ln Nederland. Het meenemen vertegenwoordigt niet meer dan enkele procenten van de omzet. BIJ de café-restaurants was de omzet aan dranken trouwens bij na even groot als die aan etens waren. Voor de dlneruitzendingsbedrij- ven Ugt de nadruk natuurlijk weer bij het elders dan op de plaats van het bedrijf opeten maar de bedragen waar het hier om gaat, zijn niet groot. In totaal waren er 28 dineruitzendingsbe drijven ln 1971. gelijkheden onderzoeken om hun ac tiviteiten ln Maastricht te combine ren en de Vrijthofboekhandel te inte greren in Boekhandel Bergmans, al dus Elsevier. STORK De Europese Commis sie heeft de Joint venture van de Amerikaanse Delavalgroep en Ko ninklijke Machlnefabriken Stork (onderdeel van het VMF-concern) goedgekeurd. De Joint venture DLS (Delaval Stork) in Hengelo werd opgericht voor de produktie en verkoop van turbines en compressoren, die ln gro te fabrieken, zoals olieraffinaderijen, worden gebruikt voor het terugwin nen van warmte. Stork stelt een ge deelte van haar fabrieken ln Hengelo ter beschikking en Delaval levert de technische kennis, maar de twee on dernemingen blijven onafhankelijk van elkaar. UTRECHT (ANP) - Dligale buiten landers zouden voor soms grote be dragen valse paspoorten hebben aangeschaft. Volgens het Neder lands Centrum Buitenlanders in Utrecht zijn hierover de laatste tijd tientallen meldingen binnenge komen. Het gaat voornamelijk om paspoor ten en identiteitsbewijzen die uitge geven zijn door de in het Zwitserse Bazel gevestigde „World Service Au- tority", een organisatie die destijds uit idealistische motieven opgericht is om een „wereldregering" te vormen. De persoonsbewijzen, die deze orga nisatie uitgeeft, worden door geen enkele regering aanvaard. Kwaad willende handelaren en tussenperso nen trachten de paspoorten te slij ten aan mensen, die in eigen land geen identiteitspapiern hebben we ten te bemachtigen. rente voor hypotheken met gemeen tegarantie bij deze instelling op 8,7 procent en voor leningen zonder ge meentegarantie op 8,9 procent. De Westland-Utrecht Hypotheek bank heeft omtrent een renteverla ging nog geen beslissing genomen. „We bekijken de zaak nog, hoewel de ontwikkeling op de kapitaal markt wèl aanleiding geeft om de rente iets te verlagen. Het is echter ook zo, dat wij een deel van de vraag van anderen moeten verwerken nu door de kredletrestrictiemaatrege- len van de Nederiandsche Bank een aantal bankinstellingen voor hypo theken uit de markt ls verdwenen," aldus de Westland-Utrecht. Bij uitgeverij Van Goor Zonen te Den Haag verschenen: „Waarom de olifant bang is voor een muis" door G. N. Lansdown (163 pag., 15,90), vrolijke, uit het Engels vertaalde, dierenverhalen; de bundel is samen gesteld uit eerder bij Van Goor ver schenen delen. „De vier van Hercu les IV" door 8. Klaverdljk (131 pag., 15,90), spannend verhaal voor wat oudere jongens over vier vrienden in een zeilboot. „Ontvoering, per char ter" door Thijs Veenstra (134 pag., 15,90), herdruk van een avontuur lijk Jongensboek, bevolkt met jeug dige speurders. „Robinson Crusoe" door Daniël Defoe (244 pag., 10,90), vierde druk van de door Frans van Oldenburg Ermke gemaakte bewer king van dit klassieke boek; paper back, „Spanning in De Rode Leeuw" door Leonard Roggeveen (168 pag., 15,90), derde druk van een detecti- ve-achtig Jongensboek met een le lijk schilderijtje in de hoofdrol. Bij uitgeverij Plocgsma in Amster dam verschenen: „Het verhalenboek voor rond de zes" en „Het verhalen boek voor rond de zeven" door Sara en Stephen Corrin (resp. 199 en 183 pag., per stuk 19,90), zorgvuldig samengestelde verhalenbundels van Engelse komaf; er zijn verdere delen in voorbereiding Bij uitgeverij Westfriesland te Hoorn verschenen: „Detective Kim krijpt in" en „Detective Kim en de verdwenen krokodil" door Jens K. Holm (ruim 100 pag., 7,90 per stuk), twee nieuwe deeltjes in de al bijna twintig titels tellende, uit het Duits vertaalde reeks over Detecti ve Kim. „Kap'tein Konnie en zijn vrienden zoeken het spookschip" door Rolf Ulrich (105 pag ƒ9,50), nieuw deel in de uit 't Duits vertaal de, serie over kap'tein Konnie. ,,P. P. Koekelberg en zijn dierentuin" door A. n. Hildebrand (116 pag., ƒ14,90), zelfstandig vervolg op „P. P. Koekelberg en z'n vriendjes „De avonturen van Sinjoto en Soe- parmi" door M. H. Neggers-van der Vaart (122 pag., 14,90), ln Indone sië spelend verhaal; twee vriendjes proberen een slang te laten dansen op de tonen van een eigengemaakte fluit.„De tovenaar in de boom" door Lloyd Alexander (135 pag., 15,90), een met extra zorg uitgege ven boek „voor hen die geen wonde ren verwachten, maar er toch wel op hopen" van de Engelse auteur, wiens sprookjesachtig verhaal prachtige tekeningen meekreeg.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 13