olenaars zetten gemeente onder druk Sparta rond met Karsten Jensen Ponsteen behoudt kampioenstrui Duitse tv zendt weer voetbal uit Voetbal in Verenigde Staten trekt steeds meer publiek NewYork vecht voor Olympische Spelen Subsidie voor stadionbouw of scherpe terugval voor AZ '67 'Alles plakt als binnen zo warm is' Als vervanger voor Dries Visser Spelers willen vakbond oprichten Jacobs voor finale al vermoeid Zeil winst Poloe breekt af Harm Wiersma van slag af ADVERTENTIE door Johan Woldendorp ALKMAAR Onder het motto „de koning is flood, leve de koning" schakelt AZ '67 over naar een andere hogere versnelling. Het inmid dels vermaard geworden vijfjarenplan is inge ruild voor een beleidsstuk, dat het tien jaar moet uitzingen. AZ, of beter gezegd het duo Klaas en Cees Molenaar, wil zijn pas veroverde Status van topclub minstens tot 1987 geconti nueerd zien. In de afgelopen vijf seizoenen schoven de Molenaars daarvoor zelf de nodige guldens over de toonbank. Nu zijn ze de mening toegedaan, dat de Alkmaarse bevolking behal ve de lusten ook de lasten moet inhaleren. Vanavond discussieert de gemeenteraad over de inhoud van het rapport „Topvoetbal in Alk maar". De belangrijkste passage: de accommo datie moet voor een bedrag van twee en een kwart miljoen gulden worden verbeterd. De Molenaars hebben de vroede vaderen alvast „be werkt". Een keihard „nee" betekent, zeggen ze, het absolute einde van AZ als topclub. Alkmaars wethouder SELECTIE Peter Arntz, Fred Filljpo, Wim van Hanegem, Hugo Hovenkamp, Kees Kist, Bert van Marwijk, Rizah Meskovic, Johnny Metgod, Kristen Ny- gaard, Bert Nijdam, Jan Peters, Mladen Rami jak, Henk van Rijnsoever, Ronald Spelbos, Loek Ur- sem, Theo Vonk, Gerrit Vooys en Bobby Vosmaer. NIEUW Fred Fillipo (UVS), Jan Peters (NEC), Mladen Rami jak (Feyenoord). VERTROKKEN Gerard Tervoort (FC Utrecht). TRAINER Jan Notermans (nieuw). van sportzaken, Jan Helder (PvdA) schrok danig van die op een persconferentie gedane uitlating, belde met voorzitter Arie Ligthart en kreeg van hem het understa-, tement-antwoord, waarin clublelders in dat soort geval len grossieren: „Het staat er wel, maar hij heeft het anders bedoeld." Niettemin was Klaas Molenaar in een gesprek onder zes ogen ook Cees Molenaar was aanwezig bereid om zijn dreigement te herhalen. „Als de raad nee zegt, is het weliswaar niet afgelopen met het betaalde voetbal in Alkmaar, maar dan moeten we wel de consequentie trekken, dat AZ op een lager niveau gaat voetballen. We streven er in dat geval naar om ons in de eredivisie te handhaven. De ambities om de top te bereiken, zijn dan financieel niet haalbaar." Dat is duidelijk genoeg, zij het, dat Klaas Molenaar zich onmiskenbaar in het jasje van de diplomaat heeft gestoken. Want op de persbij eenkomst zei hij onder andere: „Wanneer de raad niet akkoord gaat met ons subsidie-verzoek, zullen onze supporters de schuldigen wel aanwijzen." Met die naar chantage riekende volzin wordt de twaalf man sterke PvdA-fractie bedoeld. De politiek geïnteres seerde aanhangers van Joop den Uyl plaatsen terecht een bataljon vraagtekens achter een miljoenen-subsi die, die in de kas vloeit van een stichting, die hoge salarissen aan haar werknemers betaalt en indirekt gigantische transferbedragen op bankrekeningen van andere clubs stort. Akkoord, de smeekbede is fraai verpakt, maar er is slechts één club, die belang heeft bij een spektaculaire uitbreiding van de accommodatie. De amateurclub Alcmaria Victrix heeft niets aan tribunes, waarop dertigduizend mensen een plaatsje kunnen vin den en een lichtinstallatie, die 750.000 gulden kost. We mogen dan ook aannemen, dat Cees Molenaar tegen beter weten in praat, wanneer hij concludeert: „Alk maar besteedt dat geld aan zijn eigen stadion. AZ speelt er alleen maar op. In theorie is het natuurlijk best mogelijk, dat een andere vereniging er gebruik van gaat maken." Voor Jan Helder is het geen probleem, dat de gemeente Alkmaar zijn stadion in de Hout gaat vervol maken. De politicus toont zich een warm voorstander voor de expansiedrift van de Molenaars. Hij ergert zich aan opmerkingen in de trant van: „Zestigduizend Alk- maarders gaan meebetalen aan een hobby van twee rijke broers, die er bovendien zakelijk een slaatje uit kunnen slaan". Helder: „Ik vind dat demagogisch gesteld. Het is in hoofdzaak een hobby van 'al die mensen, die zondags naar AZ gaan. De club trekt gemiddeld vijftienduizend KLAAS MOLENAAR: „Als de raad nee zegt, moeten we wel de consequentie trekken, dat AZ op een lager niveau gaat voetballen." toeschouwers per wedstrijd. Vijf jaar geleden, toen we ons afvroegen of het wel zin had om door te gaan met betaald voetbal in Alkmaar, lag het moyenne op 2500". Toch blijft het risico bestaan, dat AZ'67 voor Klaas en Cees Molenaar zo oninteressant wordt, dat de club verder aan haar lot wordt over gelaten. Wat dat betreft heeft Helder de beide broers een belangrijke concessie kunnen afdwingen. Voor ieder (van de tien) jaar, dat het Molenaar-imperium in gebreke blijft (het garant staan voor de exploitatie-verliezen) moet het de gemeente, een forse boete betalen, „Om precies te zijn per jaar tien procent van het bedrag, dat de gemeente Alkmaar in dit project investeert", aldus Helder. „Die afspraak hebben we tegenover de commissies van financiën en sport en recreatie kunnen maken. Tijdens de commissievergade ringen zijn de stemmingen gepeild. De meningen liepen nogal uiteen, al hebben de gebroeders Molenaar er de conclusie uit getrokken, dat het raadsvoorstel wel een meerderheid krijgt. Ik hoop dat zelf ook en ik hoop eveneens, dat de tegenstemmers die concessie in hun overweging willen betrekken." Alkmaar krijgt bij wijze van tegenprestatie ook in spraak. Het bestuur zal worden uitgebreid met vier leden van de raad. De helft van de delegatie bestaat uit wethouders. De vroede vaderen krijgen dus tevens toegang tot de boeken. Maar de volstrekte openheid van zaken is er geenszins mee gewaarborgd. De 8tichting AZ'67 is namelijk niet de formele werkgever en eigenaar van de contractspelers. Het personeel wordt gehuurd van de Noordhollandse beroepsvoetbalclub Alkmaar '54. Met andere woorden: in de boeken van AZ is niet te vinden, dat Jan Peters wel degelijk veel meer heeft gekost dan de acht ton, die voor het oog van de onwetende wereld aan NEC werd voldaan. En zo zullen de gemeentelijke bestuursleden ook geen greep kunnen krijgen op transacties, die eventueel door bemiddeling van commerciële makelaars tot stand worden gebracht. De kans, dat AZ nog zaken doet met IF is overigens klein. Onlangs is het tot een breuk met Cor Costers kroonprins Maarten de Vos gekomen. Dat leidde er ondermeer toe, dat de laatste voor het hoofdredacteur schap van de AZ-krant bedankte. Helder: „Over institu ten als IF hebben wij als gemeente niets te zeggen. Er bestaat alleen maar een relatie met AZ. Tussen Alk maar '54 en de gemeente is geen financiële verhouding." Kortom, de argwaan die over de hoofden van kritische politici is uitgestrooid, lijkt de weg van de rechtvaardig heid te hebben gevonden. Intussen blijven Klaas en Cees Molenaar plannen maken. Plannen om de concur- rentierace met het buitenland vol te houden en plannen om het stadion in de betrekkelijk nabije toekomst opnieuw fors te vergroten. Cees Molenaar: „Wij willen geen gigantische transferbedragen meer betalen, maar hebben vaak geen keus. In het buitenland zijn de clubs rijker, omdat de mensen voor een zitplaats vijftig gul den en voor een staanplaats vijfentwintig gulden moe ten betalen. We zitten in ons achterhoofd ook te denken aan een stadion, waarin 40.000 mensen terecht kunnen. Maar niet om met lage prijzen een hoge omzet te halen." „Zo heeft Loe Lap geredeneerd", vult Klaas Molenaar aan. „Hij dacht een dubbel aantal toeschouwers te trekken door de prijzen te halveren. Het is hem zuur opgebroken en het heeft achtereenvolgens Blauw Wit, DWS en De Volewijckers de kop gekost." Die benauwde lucht, dio hitte binnen, dat hoeft tegenwoordig holamaal mot moer Een ?aak die met r'n tijd meegaat heeft airconditioning En een zaak die bovendien waar voor z'n gotd wil, kiest Carrier Bel Nedairco. de importeur van Carrier apparatuur Ri|ndijk 141 - Hazorswoude, lel (01714)9010* FRANKFORT Dinsdagavond hebben de Westduitse voetbalvond en de i televisiemaatschappijen ARD en ZDF overeenstemming bereikt over de TV uitzending van Duits voetbal. Over de inhoud van het contract werd niet openbaar gemaakt. ZDP-sportchef Friedrichs liet later doorschemeren, dat beide partijen water in de wijn hebben gedaan en dat de overeengekomen prijs de 4,8 miljoen mark, die tot dusverre betaald werd, overschrijdt. ROTTERDAM Sparta verwacht vandaag de transfer van Karsten Jensen te kunnen rondmaken. Gisteren speelde de Deen, die geweigerd heeft zijn contract bij PC Groningen te verlengen met Sparta mee in de oefenwedstrijd tegen de Engelse eerste divisieclub New Castle United. Op de plaats van de naar NEC ver- trokken Visser voldeet Jensen aan de verwachtingen van trainer Brom. Met de Deen is Sparta in principe rond over een eenjarige verbintenis. Met FC Groningen moet nog over eenstemming worden bereikt over een vergoedingssom. Sparta speelde overigens met 2-2 ge- •lijk. Voor rust scoorde Clarke uit een strafschop, nadat Jansen in het Brit se strafschopgebied was neergelegd, ;l-0. Via Burns werd het nog in de eerste helft 1-1. De voor de tegenval lende Henson in het veld gekomen Van Soest maakte er 20 minuten na rust 2-1 van. Maar na eenuitstekende combinatie met Kennedy scoorde 'Burns een kwartier later opnieuw de gelijkmaker 2-2. In de slotfase hield doelman Mahony met een aantal uit stekende reddingen het gelijke spel voor New Castle vast. In Nijmegen verloor NEC met 2-0 van het Britse Ipswich Town. Bij de rust leidde de Engelse ploeg al met 1- D via een treffer van Burley. Dezlefde beier bepaalde kort voor het einde tie stand op 2-0. Vitesse verloor op eigen terrein met 1-2 van Manchester City. Voor 10.000 toeschouwers nam de Engelse top club in de eerste helft een 0-2 voor sprong. Conway en Tueart waren de schutters. Tien minuten voor het einde scoorde Bosko Bursac tegen. NAC versloeg stadgenoot De Baro nie met 1-5. Kees Storm 0-1, Theo Dierckx 0-2, Ted van der Lest 1-2, Bertus Quaars 1-3, Kees Storm 1-4, Theo Dierckx 1-5. AZ'67 won in Wenen met 2-0 van jRapid Wien. Kist en Vosmaer maak- !ten in de voortdurende stromende regen de doelpunten. Er waren 3000 jtoeschouwers. Peters en Van Hane gem blonken uit. Barcelona won bij :Noordwijk met 2-0 door treffers van iassensi (40e min.) en Suveria (78). Er (waren 4000 toeschouwers.. Roda JC haalde uit tegen de ama teurclub Heer: 10-0. De treffers kwa men van Kolding (4), Broeks, Kos- fter, Meuser, De Jong, Toonstra en jVermeulen. Er keken 1500 mensen naar. Eerste divisieclub Excelsior heeft op eigen terrein een vriendschappelijke wedstrijd tegen FC Utrecht, dat in de eredivisie uitkomt, met 3-0 ge wonnen. Bij de rust leidde de Rot terdammers al met 2-0 door treffers van Makky Nijssen (5e minuut uit een strafschop) en Cor Pot na een half uur. Tien minuten na de rust maakte Koos Waslander er 3-0 van. Er waren 2.000 toeschouwers. MKC-MW 0-9. Doelpuntenmakers: 3e minuut Viteskic 0-1,8e Dijkstra 0- 2,18e Smeets 0-3,22e Nieuwendijk 0- 4,38e Smeets 0-5,44e Smeets 0-6,53e Kowalik 0-7, 63e Kowalik 0-8, 89e Kerstges 0-9. Toeschouwers 1000. Sparta '25-Helmond Sport 1-2 (0-2). Toeschouwers: 400. NEW YORK (UPI) De NASL, de Noordamerikaanse voetbalorga nisatie, heeft een recordweek ach ter de rug. In de week tot 31 juli werden de wedstrijden als niet te voren door het publiek bezocht. Het gemiddelde aantal toeschou wers voor de vijftien wedstrijden in die periode bedroeg 18.067. Daar mee is het totaal aantal toeschou wers voor dit seizoen gestegen tot 2.981.415; drieëndertig procent meer dan in dezelfde periode van 1976. NASL-officials verwachten dat dit seizoen in totaal zo'n 3,5 miljoen toeschouwers de hekken zullen passeren. Boven aan de lijst van best bezoch te clubs staat New Yorks Cosmos met sterren als Pele en Becken- bauer. Cosmos heeft op dit mo ment een gemiddelde van 34.142 toeschouwers. Maar dat zal nog oplopen als Cosmos zich kwalifi ceert voor de 'playoffs', de seizoen finales. Dicht achter Cosmos staat Minnesota Kicks met een gemid delde per wedstrijd van 32.771. VAKBOND De spelers die in de NASL uitko men hebben met grote meerder heid besloten om een spelersvak bond op te richten, zoals die in andere profsporten al langere tijd bestaan. Dit werd in Washington bekend gemaakt door Ed Garvcy, directeur van de NFLPA (organi satie van football-spelers). Garvey zei dat 265 van de 335 NASL spelers een antwoordkaart terug hebben gestuurd waarin zij hem aanwijzen als hun onderhandelaar. GarVey: „De respons was overwel digend. Ik had gedacht dat de kaar ten binnen zouden druppelen en er veel vragen gesteld zouden wor den, maar er is duidelijk behoefte aan zo een organisatie. We hebben nog steeds geen kaarten terug ge kregen van maar een paar teams. Ik denk dat de deelneming uitein delijk bijna honderd procent zal zijn. Ik hoop dat het eindresultaat zal zijn dat de directie de spelers organisatie zal erkennen". NASL-commissaris Phil Woosnam zei over die laatste mogelijkheid dat hij niet in de positie was om daar over veel te vertellen. „Dat is een zaak van de eigenaren". Hij had echter wel discussies over dit onderwerp gevolgd die hem ervan overtuigden dat men positief stond tegen de nieuwe organisatie. Gar vey wil op korte termijn de zaak bespreken met Woosnam, maar de NASL-commissaris heeft al laten weten dat er met hem op dit punt voorlopig alleen informeel overleg kan plaatsvinden. Woosnam gaat ervan uit dat er een comité van eigenaren van de NASL gaat komen waarin de spe lers ook vertegenwoordigd zullen zijn. Mocht de NASL niets voelen voor zo'n plan dan zou Garvey al leen nog een beroep kunnen doen op de Amerikaanse raad voor ar beidsverhoudingen. Volgens Gar vey zal het zover wel niet komen. „Dat is typisch iets dat gebeurt als de directie er niet helemaal zeker van is dat- de meerderheid van de spelers achter je staat. In deze zaak is dat echter geen vraag meer". Garvey heeft de spelers van iedere profclub gevraagd onderling een vertegenwoordiger te kiezen die op 29 augustus in Washington aanwe zig zal zijn op de eerste vergade.- ring. Daar zal men zich dan voor namelijk gaan bezighouden met de administratieve organisatie van de nieuwe vakbond en het opstellen van een eisenpakket. De Amerikaanse profvoetballers kunnen daarbij gebruik maken van de ervaring van hun football colle ga's. Op administratief gebied is samenwerking ook mogelijk, boe- wel Garvey meent dat de voetbal lers hun eigen weg dienen uit te stippelen. „Wij willen hen niet dic teren want zij kennen hun eigen problemen het beste. Wat wij te bieden hebben is ervaring en hulp aan een jonge organisatie. We zou den ook niet willen dat zij ons gingen vertellen wat wij met foot ball aan moeten vangen". De opmerkelijke hulp op dit gebied van footballers aan voetballers (in de Verenigde Staten soccerplay- ers) kreeg vorm in jnni van dit jaar toen de spelersraad van de football- organisatie besloot hun collega's een handje te helpen bij het op richten van een vakbond. Drie we ken later gingen de vragenformu lieren naar alle spelers uit. De spelers in de nog jonge Ameri kaanse voetbalorganisatie kennen uiteraard hun problemen. Zo is er sprake van een salariskwestie. In de publiciteit wordt steeds de na druk gelegd op de verdiensten van spelers als Pele, Beckenbauer en Chinaglia. Maar volgens schattin gen ligt het gemiddelde salaris in de NASL onder de 10.000 dollar (24.500 gulden) per jaar. Over dat cijfer zegt Woosnam: „Ik denk dat een official die informatie niet mag geven. Het is een persoonlijke zaak van iedere speler apart". UTRECHT Herman Ponsteen, zilveren medaille winnaar op de Olympische Spelen in Montreal, heeft gisteravond op de Utrechtse wielerbaan zijn nationale titel in de achtevolging wielrennen geprolongeerd. Pons teen had het in de eindstrijd niet moeilijk tegen Michel Jacobs die als debutant in dit metier duidelijk verrast had. Waarschijnlijk ondervond Jacobs in de finale toch wel last van de inspan ning die hij eerder op de avond moest leveren om de finale te brei- ken. Hij diende toen af te rekenen met Geert Schipper die Jacobs op joeg naar een voor deze baan en onder deze omstandigheden goeie tijd. Jacobs noteerde 5 min. 02,16 seconden terwijl voor Schipper 5.03,90: werd geklokt. In de andere halve finale had Pon steen het tegen Dick van Egmond heel wat makkelijker. Van Egmond was geen partij en verloor uitein- deljk met zeven seconden verschil van een Ponsteen die zeker niet alles behoefde te geven. De finale begon daarna nog met een kort incident. Ponsteen kreeg een mankement aan een toe-clip en Ja cobs moest wachten tot alles weer in orde was gebracht. In de strijd die daarna ontbrandde reed Ponsteen eigenlijk vlog van Jacobs weg. Hij bouwde een voorsprong op die rond de vijf seconden schommelde en was zo eigenlijk al twee ronden voor het einde zeker van een nieuwe kampi oenstrui. In de laatste ronde kwam Jacobs nog wel Iets terug maar een bedreiging vormde hij toch niet. Ponsteen finishte in de prima tijd van 5.00,62 voor Jacobs werd 5.01.51 afgedrukt. Bij de dames ging de ach- tervolgingstitel zoals verwacht voor de achtste keer naar Keetle van Oos- ten-Hage die in de finale Anne Rie- mersma versloeg. WHITSTABLE De broers Van Vliet uit Leiderdorp zijn in de eerste race om het wereldkampioenschap zeilen in de Flying Junior-klasse bij het Engelse Whltstable tweede ge worden achter de boot van de Ita liaan Caponetto. In dezelfde klasse maar dan tijdens de Travemünde Week in West- Duitsland won de Nederlander Van der Aat de vierde wedstrijd. Van der Aat is in de algemene rangschikking ook eerste. In de Travemünde Wo- che veroverde de Westduitser Jung- blut de wereldtitel in de Shark klasse. Bij het Belgische Nieuwpoort won de Deen Christensen de eerste race voor het wereldkampioenschap in de Europa klasse. De Westduitser Neumann leidt na drie races in de strijd om het Euro pees kampioenschap in de Tornado klasse die bij het Zweedse Mar- strand wordt gevaren. GENEVE De twaalfde partij in de tweekamp tussen Kortsjnoj en Po- loegajewskl is gisteren afgebroken. Poloegajevskl heeft bij het afbreken een iets betere stand. Kortsjnoj leidt in deze tweekamp met 7'/r37j en is nog een punt verwij derd van de zege. nr. 1 ter wereld in airconditioning. HOOGEZAND Harm Wiersma is duidelijk van slag af. Na zijn neder laag van dinsdag tegen Rob Clerc (voor het eerst in twee Jaar kreeg de huidige wereldkampioen een nul te slikken) volgde een dag later een remise tegen de Israëliër Gendler- man. In de slotfase stond Gendler- man zelfs iets beter. Wiersma raakte hierdoor een punt achter op Clerc, die geen fout maakte tegen de Suri namer Pertap Malahe. Clerc is nu eerste op de ranglijst met veertien punten, een meer dan Wiersma en de Amerikaan Smith, die de Belgi sche kampioen Oscar Verpoest te rugwees. Gendlerman hield de stelling tegen Wiersma goed in evenwicht. Wiers ma kon tegen de Israëliër vrijwel niets bereiken. De Friese crack trachtte direct na de opening met wat grillig flankspel een soort aan val op te zetten, maar Gendlerman verdedigde zich afdoende. Meer dan remise zat er voor een teleurgestelde Wiersma niet in. Verpoest speelde aanvankelijk aan vallend tegen Smith, die zich zoals gewoonlijk bepaalde tot een verde digende tactiek. Toen de Belg in tijdnood kwam kreeg Smith de gele genheid schijfwinst te forceren en het resterende eindspel te winnen. Malahe trachtte door een ruiltactiek Clerc op afstand te houden. De druk van de Amsterdammer werd echter steeds sterker. Gesteund door een goede centrumstelling werd de Suri namer vervolgens van het bord ge speeld. Jansen aanvaardde tegen Van der Borst een opsluiting aan de lange vleugel en verkreeg als com pensatie een felle aanval aan de korte zijde. Jansen drong de stelling van zijn tegenstander binnen en Van der Borst besloot, ten onrechte, tot een afwikkeling. De resterende stand hield echter een eenvoudige winnende combinatie voor Jansen in. Grootncetienrocp: Jan sen-Van der Borst 2-0, Smith (VSt)-Verpoesl (Bel) 2-0. Uddell (V8t)- Kaplan (VSt) 0-2. CIcrc-MaJahe (Mali) 2-0. Oendlerman (lan-Wlersma 1-1, N'Dtaye-8y (Ben) 1-1. Stand: 1. Clerc 14 punten, 2. Wiersma en 8mlth 13. 4. Jansen 12, 5. N'Dlaye 11. 6 Kaplan 10. 7. 8y 8, 8. Verpoest en Oendlerman 7,10. Uddell en Van der Borst 6, 12. Malahe 3. Meesterpoep: Van Harten-Butter 2-0, De Jong- Mlcballovslcaja (8ov| 2-0, Lepstc (JoehBulten- dorp (Sur) 1-1. Hljlkemo-Buurko 0-2, Stanek (Tsjf-Van der Linde 1-1, Badlall (Ita)-De Rooy 2- SUnd: 1. Van Harten 10. 2. De Jong 16, 3. Buurke 12, 4. De Rooy, Hljlkema. Badlall 10, 7. Michallovskaja 8. 0 Buitendorp 7. 9. Lepalc 6, 10. Butter en Van der Linde 6, 12. 8tanck 4. HERMAN PONSTEEN titel geprolongeerd RUNLANDPALTS De Pool Krzystof Sujka heeft de achtste etappe van de Ronde van Rijnland-Palts voor amateurs ge wonnen. Door zijn zege in deze zwa re etappe, die ging over 156 kilome ter van Kusel naar Wittllch in de Eifel, nam Sujka de gele leiderstrui over van zijn landgenoot Ceslaw Lang. Beste Nederlander was Bert Ooster bosch, die bij de goede ontsnapping zat en als vijfde eindigde in dezelfde tijd als de winnaar. De uitslag van de achtste etappe was: 1. Krzys tof 6ujka (Pol) 150 km In 3 uur 54 minuten 36 seconden (met 30 seconden bonificatie: 3.54.06), 2. Olaf Paltian (Wdl) In dezelfde tijd (met 20 seconden bonificatie: 3.54.16). 3. Erwln Llen- hard (Zwi) z.t. (met 10 seconden bonificatie: 3.54.20), 4. Per Kjersgaard (Den) z.t.. 5. Bert Oosterbosch (Ned) z.t De klasseringen van de overige Nederlanders zijn: 20. De Rooy 3.55.35, 21. Langerljs z.t, 27. Kuys 3.57.38. 46. Havik 4.07.36, 50. Mutsaars 4.17.58. Algemeen klassement: 1. Sujka 27 uur 10 minu ten 56 seconden, 2. Lang (Pol) op 56 seconden, 3. Nowlckl (Pol) op 1 min 12 sec., 4. Weibel (Wdl) op 1.37, 5. Mutter (Zwi) op 1.52, 6. Von Loeflel- holz (Wdl) op 2.29. Proftour In de nationale profronde, die eind augustus tussen Alkmaar en Heer- lerheide wordt verreden, zal Neder lands tweede profploeg ontbreken. De sponsor De Onderneming is woensdag in een gesprek met de organisatoren niet tot overeenstem ming gekomen op het financiële vlak. Ploegleider Koos Rook vond de eis van de organisatie, 10.000 gulden betalen om te mogen starten, onre delijk. Ook het compromis, name lijk dat de ploeg geen startgeld zou betalen maar zijn eigen hotelkosten zou voldoen, vond hij niet aanvaard baar. „WIJ willen", zei Rook, „netzo worden behandeld als de andere ploegen. Wij willen in ieder geval een behandeling als we ook in het buitenland zouden krijgen. NEW YORK (ANP) Drie Amerikaanse steden, Los Angeles, New Orleans en New York, zijn nog steeds in competitie om de Olympische Zomerspelen van 1984 binnen de poorten te krijgen. Newbold Black, de voorzitter van de selectie-commissie van het Amerikaanse Olympisch Comité, heeft verklaard dat de inschrij ving van New Orleans nog net op tijd binnen kwam en is geaccepteerd. Er heerst in de Verenigde Staten nogal wat verwarring over wie in aanmerking komt voor de organisa tie van de Spelen. Zo zou Chicago ook kandidaat zijn. Burgemeester Michael Bilandic zei tenminste dat zijn stad onder bepaalde voorwaar den de Spelen wel in huis wilde ha len. Bij het Amerikaanse Olympisch Comité kwam echter geen officiële inschrijving van Chicago binnen. Uit een andere bron werd weer verno men dat Los Angeles, dat de 8pelen in '32 al eens organiseerde, en New York de enige kandidaten zouden zijn. Tussen deze twee steden heerst al maanden een zware concurren tieslag. Daarin heeft zich op het laat ste moment nu dus ook New Orleans officieel gemengd. Los Angeles was reeds kandidaat voor de Spelen van 1976 en 1980, die aan respectievelijk Montreal en Mos kou werden toegewezen. De Califor- nische stad leek voor 1984 zonder meer te gaan winnen, maar intussen is de wind behoorlijk gedraaid. „Het is onmogelijk te voorspellen welke stad het dagelijks comité van het Olympisch comté zal kiezen", ver klaarde een woordvoerder. „De wed strijd is volkomen open". In dezelfde hoek werd gehoord dat Abraham Beame, de burgemeester van New York, de Spelen aangrijpt voor zijn verkiezingscampagne, waarin hij moet proberen zijn baan te behouden. De bouw van Olympi sche accommodaties betekent im mers werk voor de vele werkelozen in New York. Pat Earle, de beijveraar van de New- yorkse kandidatuur, heeft een insti tuut laten uitzoeken welke mening de Newyorkse gemeenschap heeft. Uit het onderzoek bleek dat 80 pro cent van de inwoners de Spelen wel van dicht bij wil zien. Het dagblad New York Post gaat echter nog steeds door met een campagne tegen de kandidatuur van New York Het stadsbestuur van New York heeft intussen ai praktische plannen laten uitwerken. Het honkbalsta dion genaamd „Shea-Stadium" wordt uitgebreid tot 90.000 plaatsen en wordt geschikt gemaakt voor at letiek. Het zwembad en de wieler baan worden gebouwd in het park „Flushing Meadows" in de wijk Queens, dicht bij het grote stadion. Het Olympisch Dorp wordt gebouwd op het eiland Roosevelt tussen Man hattan en Queens. Op 2 oktober neemt het Amerikaan se Olympische Comité de beslissing welke stad als officiële kandidaat wordt opgegeven bij het Internatio naal Olympisch Comité. Dat zal ook de stad zijn waar de 8pelen inder daad worden gehouden, want bulten de Verenigde Staten heeft zich geen enkel land kandidaat gesteld. De de finitieve beslissing valt in april van het volgend jaar als het IOC In Athe ne vergadert.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 11