Geen steun bij bouw van bejaardenflats Actie voor vakantiedor validen en minder-validen Schoon in de keuken De schilder en zijn model Personalia KUNST Concert in Central Park Gedeputeerde Staten Groningen Discriminatie: maand geëist tegen Joop G. Dronten model 'zonder drempels' bij jubileum Expositie in 'De Wieger' te Deurne Zegel als waarmerk hondevoer Kunstenaars hebben moeilijk bestaan WOENSDAG 3 AUGUSTUS 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet Van een onzer verslaggevers GRONINGEN Gedeputeerde Staten van Groningen willen niet langer medewerking verlenen aan de bouw van serviceflats voor bejaarden in hun provincie. „Voor zover in ons vermogen ligt, zullen wij nieuwbouwplannen tegengaan", zo laten GS in een pas verschenen nota bejaardenbeleid voor Groningen weten. Verder zullen ze er bij de regering op aandringen geen medewer king meer te verlenen voor gemeentelijke garanties. Service-flats zijn, volgens het Gro ningse college, voor de beter-gesltu- eerden, die zelf hun verzorgingskos- ten kunnen betalen. Men vindt het ongewenst dat door directe of indi- DEN HAAG (ANP) De procureur- generaal bij het Haags gerechtshof heeft wegens het verspreiden van pamfletten met discriminerende uit latingen „tegen Surinamers, Turken en alle andere zogenaamde gastar beiders" een maand onvoorwaarde lijke gevangenisstraf geëist tegen de 48-jarige boekhouder Joop G. uit Den Haag. „Dit soort dingen lusten we niet. Het overgrote deel van het Nederlandse volk gooit een dergelijk vod ver scheurd in de prullenmand", aldus procureur-generaal mr. F. J. G. ba ron van Voorst tot Voorst. Tegên de drie helpers van G., die vorig jaar augustus in Schiedam naar aanleiding van de „Turkenrel- len" de pamfletten verspreidden, eiste de procureur-generaal bevesti ging van het Rotterdamse rpcht- bankvonnis; twee weken onvoor waardelijk. In de pamfletten staat onder meer „alle Surinamers, Tur ken en zogenaamde gastarbeiders dienen uit Nederland te ver dwijnen". De heer G. zei voor het hof, dat deze pamfletten niets discriminerends in hielden, maar getuigden van zijn nationalistische volksideologie „ie der volk zijn eigen land". Hij zei voorts, dat noch hij noch zijn hel pers celstraffen vreesden, omdat hierdoor een „harde kern" in zijn partij ontstaat. Wel ontkende hij de bewuste pamfletten te hebben ver spreid of zelfs maar in bezit te heb ben gehad. Raadsman mr. W. J. Weifort uit Den Haag bepleitte een nietigverklaring van de dagvaarding op juridische gronden. Het hof wijst 16 augustus vonnis. recte overheidssteun medewerking wordt verleend aan een proces dat bestaande maatschappelijke ver schillen bevestigt. Aangezien de serviceflat vrijwel nooit onder de wet op de bejaarden oorden valt, worden de kosten ervan niet tot de noodzakelijke kosten van het bestaan gerekend (zoals bijvoor beeld wel het geval is bij de kosten van het wonen in een bejaardente huis). Dit betekent, dat men niet op kosten van de bijstand in een servi ce-flat kan wonen. De bewoners van dergelijke flats zijn dus vrijwel altijd mensen, die tot de beter gesitueer den behoren, een groep, aan wie het Groningse college van B. en W. geen financiële steun wenst te geven. Drs. J. Visser, directeur van de Ne derlandse Federatie voor Bejaarden beleid vindt het standpunt van het Groningse college nogal vreemd. „Wij hebben ook wel onze bezwaren tegen veel serviceflats, maar dat wil niet zeggen, dat we dan maar gelijk moeten stoppen met de bouw van dit soort flats. Als woonvorm is de servi ce-flat namelijk een van de beste voor bejaarden (ze hebben er de be schikking over twee of drie kamers en een stuk verzorging), maar het is inderdaad zo, dat deze woningen op het ogenblik alleen nog maar bereik baar zijn voor rijke mensen. Ons streven is er dan ook veel meer op gericht ook service-flats te krij gen voor de gewone man. Dat bereik Je door ze in de premie- of de woning wetsector te bouwen, wat nu nog vrijwel niet gebeurt. Alle serviceflats worden momenteel in de vrije sector gebouwd, reden waarom de overheid er vrijwel niets over te zeggen heeft. Er wordt immers geen beroep ge daan op subsidies van de overheid. Zodoende heeft de overheid ook bij na geen greep op deze vorm van hulsvesting voor bejaarden. Gemeente Wat het Groningse college dan ook bedoelt met het niet willen verlenen van medewerking aan het tot stand komen van deze flats, begrijp ik niet, omdat ze er helemaal niet aan te pas komen. Hoogstens zou er op gemeen telijk niveau iets gedaan kunnen worden met het niet uitgeven van grond aan projectontwikkelaars, die Dr K. W. Reinink William Thorp Ambassadeurs Dr. K. W. Reinink, nu Nederlands ambassadeur in Oost- Berlijn, wordt ambassadeur in Mos kou. In Oost-Berlijn wordt hij opge volgd do< ")rs. A. J. M. van de Maade, to. -oor kort consul-gene raal in München. Het is niet de eer ste maal dat dr. Reinink in Moskou is: van 1957 tot 1960 was hij aan de ambassade verbonden. Dr. Reinink was de eerste Nederlandse ambassa deur In Oost-Berlijn, nadat Oost- Duitsland en Nederland eind 1972 besloten diplomatieke betrekkingen aan te knopen. Op Schiphol kwam gisteren de nieuwe ambassadeur van Nieuw-Zeeland in ons land aan, Willim Gray Thorp (54). De heer Thorp volgt ambassadeur floberts op, die ons land kortgeleden heeft verlaten. Thorp (gehuwd met een Engelse vrouw en vader van vier kinderen) is op verschillende ambas sades werkzaam geweest. Benoemingen De heer A. Alons uit Amsterdam wordt lid van de raad voor de kunst, (afdeling opera en danskunst). Ontslag uit die raad is verleend aan G. Bakker, Amers foort. J. Batteljee, Amsterdam, en E. Terwindt, Velp. Als lid van de raad voor de Jeugd vorming is op haar verzoek ontslag verleend aan me vrouw J. M. Vlsser-Groeneweg. Prof. dr. E. K. Grootes uit Haarlem is per 1 oktober voor drie Jaar benoemd tot lid van de rijkscommissie van advies voor opdrachten op het ge bied van de literatuur-historie. Dr. W. van der Berg uit Rhenen is per 1 juli ontslag verleend als toegevoegd lid van deze rijkscommissie. Rechterlijke macht Benoemd tot vi ce-president van de rechtbank te Amsterdam: mr. B. J. Asscher, nu vice-president van de rechtbank Zutphen; tot vice-president recht bank te Leeuwarden: mr. G. W. van Halsma, nu rechter te Amsterdam, tot verkeersschout bij het parket te Rotterdam: A. M. Durieux; tot rech ter te 's-Hertogenbosch: mr. J. H. M. Willems, wetenschappelijk mede werker le klasse aan de katholieke hogeschool te Tilburg; Tot rechter te Assen: mr. A. G. de Wilde, nu griffier van en rechter-plaatsvervan- ger aldaar. er peperdure service-flats op willen bouwen. Een ander bezwaar, dat wij tegen de huidige service-flats hebben is dat zij zich onttrekken aan elke controle van hogerhand. Het komt maar al te vaak voor, dat een bejaarde, die een maal in een ser -flat zit, er later, wanneer hij zie jk of hulpbehoe vend wordt, toch weer uit moet, om dat veel service-flats bijna geen hulp bieden, behalve het schoonhouden van de kamers en het bereiden van- warme maaltijden." Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM Met de leus „Nederland kiest voor een land zonder drempels"wil de vereniging voor arbeids- en welzijnszorg voor minder-validen (AVO-Nederland) het gouden eeuwfeest vieren op 26 augustus. De gemeente Dronten zal in de feestviering een groot aandeel hebben en de komende jaren model staan om via allerlei aanpassingen in openbar* gebouwen, woon- en werkverkeer te tonen wat het wil zeggen de weg drempelvrij te maken voor minder-validen. Het meest spectaculaire zal echter een actie zijn voor een recreatiecen trum in de nabijheid van Dronten, waar minder-validen en validen sa men met vakantie kunnen. Er zullen negentig bungalows worden ge bouwd, steeds voor zes personen. Te vens komt er plaats voor tien staca ravans. Het vakantiedorp zal voor twintig procent bestemd zijn voor minder-validen en voor tachtig pro cent voor validen. De minder-valide komt er met zijn of haar familie of vrienden. Televisie De totale kosten zullen twintig mil joen gulden zijn. Om dat bij elkaar te brengen zal een actie worden ge houden van AVO-Nederland en AVRO-televisie, samen op 26 augus tus. In de week van 22 augustus wordt huis-aan-huis in heel Neder land een envelop bezorgd. De AVRO-televisie zal op vrijdag 26 au gustus het publiek aanmoedigen de geldelijke tegenwaarde van de lege flessen en kratten die het op die avond in huls heeft, en liever meer, in een speciale envelop te doen. Geld en andere vormen van betaling, zoals met giro- of bankchèques kunnen die avond tussen zeven en tien uur worden gedeponeerd in bussen die in bankkantoren staan. Een groot aan tal banken zal open zijn. Voor de gemeente Dronten in Ooste lijk Flevoland is gekozen, omdat men daar bereid is zoveel mogelijk toegangen obstakelvrlj te maken. Zo ObStBKCIS moet Dronten een gemeenschap worden, die nationaal en internatio naal een voorbeeld van toegankelijk heid kan zijn. Dat het een plaats is waar nu al wel wat kan, blijkt uit de post „aanpassingen voor minder-va liden" die op de begroting staat. Te vens is voor Dronten gekozen, omdat daar'een aantrekkelijk bosgebied is voor recreatie. Men heeft er al meer vormen van recreatie. Er zijn negen campings, vier Jachthavens en drie complexen van vrije-tljdswonlngen. In ons land bestaan wel vakantie oorden waar aangepaste bungalows en huisjes bij horen voor minder- validen. De organisatoren van de ac tie vinden dit sympathiek maar toch nog niet voldoende. Hun bedoeling is een recreatiepark waar leder kan kiezen, in welk huls hij wil. Minder- validen hebben dan dezelfde kansen als validen. Minder-validen die bijvoorbeeld ge bruik maken van een wagentje, ko men dagelijks talrijke obstakels te gen op hun weg, hoe handig zij zich ook vaak voort kunnen bewegen. Het zijn echter drempels, stoepen, draaideuren, te smalle deurposten, die voor hen de weg afsluiten. Simpkins Aanpassing is er vaak alleen in de eigen, voor hen afgestemde woning of auto, waarvoor de gemeente subsi die geeft. Maar zodra deze mensen bulten komen, stapelen de wegver sperringen zich op, dank zij onlogi sche manleren van ontwerpen en bouwen. Bij de GGD van Nijmegen kan bijvoorbeeld een minder-valide de deur niet in; de dokter moet hem op de binnenplaats komen be zoeken. AVO-Nederland wil dan ook met het initiatief van Dronten de stoot geven voor meer medewerking van de rest van Nederland, zodat minder-vali den zo goed mogelijk kunnen mee doen met validen in woon-, werk- en recreatiesfeer. Ons land telt op het ogenblik 1,6 miljoen minder-validen. De gemiddelde Jaarlijkse toeneming wordt groter door het aantal slacht offers dat het verkeer eist Er zijn in Nederland veertigduizend „rolstoe lers". In onze moderne keukens lijkt het haast vanzelf sprekend dat alles glan zend schoon is. We hebben moderne pannen, die niet kunnnen aankoeken en gemakkelijk schoon te maken zijn. We hebben niet meer van die ouder wetse poetsdoeken maar we gebruiken synthetisch spul, dat geen bacteriën vasthoudt. Toch is dat al les niet voldoende. Om te voorkomen dat bacteriën een greep op onze voe dingsmiddelen en dus op onze maag en darmen krij gen moet zelfs de modern ste keuken regelmatig schoongehouden worden. Ventilatie Menige vrouw (of man) brengt dagelijks wel een tijdje in de keuken door. Open keukenkastjes zijn leuk. De ouderwetse „oma-keukens", die nu in eens weer „in" raken, zijn romantisch en gezellig. Maar toch: In de keuken moet de hygiëne voorop staan. Open kastjes vra gen regelmatig om een goede schoonmaakbeurt. Spinnewebben kunnen juist daar gemakkelijk ontstaan. Voor wie niet veel tijd heeft zijn moder ne, gesloten kastjes met gladde deuren gemakke lijker én hygiënischer. Zorg voor een goede venti latie zonder dat er vliegen, muggen en ander onge dierte binnenkomen en zich op de etenswaren nes telen. Horren voor ramen en deuren kunnen de on genode gasten buiten houden. Haal fornuis, koelkast en wasmachine als ze niet ingebouwd zijn zeker eens per jaar van hun plaats om daarachter te inspecteren hoe het eruit ziet dat is meestal erg vuil. (Vaak moet bij het verplaatsen echter een in stallateur behulpzaam zijn.) Verschoon theedoe ken, handdoeken en vaat doekjes bij intensief ge bruik zeker dagleijks. Be ter veel was in de wasma chine dan virussen in de bulk. Bacteriën groeien graag In vochtige theedoe ken of handdoeken. Voor al op een warme dag ver menigvuldigen de bacte riën zich bijzonder snel. Handen Vooral bij het eten koken moeten we veel met de handen doen. Het is nu eenmaal onmogelijk voor alles een vork of een lepel te gebruiken. Neem cake bakken of deeg uitrollen; daar heb je je handen bij nodig. Daarom mag een goede lichamelijke verzor ging beslist niet verwaar loosd worden. Handen wassen na een bezoek aan het toilet, handen wassen voordat je eten aanraakt, of dat nu een boterham is, die Je even gauw opeet of dat Je eten gaat koken. Was ze met warm water en zeep. Gunstig zijn korte nagels: die zijn gemakke lijk schoon te houden en de bacteriën hebben min der ruimte om zich te ves tigen. Maar veel vrouwen houden van lange nagels. Voor hen kunnnen huis- houdhandschoenen uit komst brengen. Een goed merk hulshoudhandschoenen lig als een tweede huid om de hand. Wie gehakt klaarmaakt of ander rauw vlees beetpakt om het in de pan te doen doet er goed aan daarna de handen te wassen. Bac teriën die eventueel in het vlees aanwezig zijn, wor den door de hitte van bak ken of koken vernietigd. Maar de kans is groot dat zo'n ziekteverwekker aan de handen blijft kleven. Snijplanken, borden enz. waarop rauw vlees gelegen heeft, moeten dan ook eerst goed afgewassen worden voordat er weer wat anders opgelegd wordt. Overdreven? Tijd rovend? Neen, voorkomen is beter dan genezen. Me nige zomerdiarree waar over we verbaasd staan: „hoe kom ik daar nou aan?" is ontstaan door ge brek aan hygiëne. Afval Bacteriën vermeerderen zich ook snel op allerlei afval. De afvalemmer in de keuken moet goed slui ten en het deksel moet niet open blijven staan. Dat is wel zo gemakkelijk als Je in de keuken bezig bent en toch steeds wat weg moet gooien, maar een dicht deksel weert de „insluipers" om ln de keu ken te komen. De afval emmer moet regelmatig geleegd worden. Laat hem vooral in de zomer maan den niet te lang staan, maar geef hem ook al is hij nog niet helemaal vol toch maar zo spoedig mogelijk aan de asman mee. Reinig de emmer re gelmatig met sop en heet water. Met een beetje op lettendheid kunnen we zelf erg veel eraan doen dat wij en onze hulsgeno ten geen vervelende en soms slepende zomer- ziekte krijgen. DEURNE Vrijdag 5 augustus wordt In I „De Wieger" te Deurne de tentoonstelling model" geopend: een twintigtal zelfportre: ■I geoper schilders (uit de periode 1918-1940)^ met van ieder een drietal npositle en Interpretatie observeren, die in een relatief zo korte periode is gebruikt. I. p werken die representatief zijn voor hun gehele oeuvre. Het werk moet voor zichzelf spreken, maar het ls boeiend de scheldenheid van schilderwijze, compositie en inter] man en Plet van Wljngaerat. De tentoonstelling duurt tot 26 september. Een portret van Paul Citroen DEN HAAG (ANP) - Binnen kort zal een waarmerkzegel worden ingevoerd voor honde voer. Voorlopig alleen voor droog voer. Hondeliefhebbers die gewaarmerkt voer voor hun dier kopen, kunnen dan de zekerheid hebben dat het voer voldoet aan minimumeisen wat samenstelling en kwaliteit betreft. Dit heeft de heer N. Nijhoff, lid van de studiecommissie sa menstelling hondevoer, mee gedeeld. De commissie is vijf Jaar geleden gevormd uit de ongeveer 150.000 leden van de 165 kynologenverenigingen in Nederland. De moeilijkheid bij het onder zoek naar de vereiste voeding voor honden was, aldus de heer Nijhoff, dat er slechts weinig literatuur over is en dat komt doordat honden economisch niet zo belangrijk zijn als koeien. Over de voeding van deze laatste dieren zijn biblio theken vol geschreven. De organisatie van de controle op hondevoeding gaat uit van het station voor maalderij en bakkerij in Wagenlngen. De analyse van het voer zal enkele malen per jaar geschieden door het instituut voor graan, melk en brood TNO in die Slaats. Later zal wellicht ook et voer in blikjes onder de controle komen. Er zijn in ons land ong6veer twintig fabrieken van honde voer. Zij kunnen hun produk- ten bij het station ter keuring aanmelden. De markt voor hondevoer is niet onbelang rijk. Als men rekent dat een hond voor tien gulden per week opeet, en er naar schat ting anderhalf miljoen honden in ons land zijn, komt men al aan een bedrag van 780 mil joen gulden. GENEVE - Ondanks het feit dat enkele sterren zeer hoge gages ont vangen, leiden hun broeders en zus ters in de kunst over het algemeen een steeds moeilijker bestaan. Dit blijkt uit een rapport dat de Interna tionale Arbeidsorganisatie (ILO) maandag in Genève heeft gepubli ceerd. De werkgelegenheid en de honore ring van uitvoerende kunstenaars liggen onder het gemiddelde. In ver gelijking met hen hebben kunst schilders en schrijvers het wat beter. De werkgelegenheid voor uitvoeren de kunstenaars is o.a. verminderd door de toenemende mogelijkheden om programma's voor radio en tele visie met elektronische apparatuur vast te leggen. In het rapport wordt de Duitse Bondsrepubliek als voor beeld genoemd. In dat land is tussen 1950 en 1970 het aantal musici en zangers met 40% gedaald van 48.500 tot 29.500. Overigens zijn er in West-Dultsland verhoudingsgewijze meer kunste naars dan in enig ander Europees land: in 1971 een uitvoerend kunste naar op 4.000 inwoners, tegen in En geland een op de 5000 en in Frank rijk zelfs een op de 7.000. In Frank rijk is het aantal toneelspelers de laatste jaren met 25% afgenomen. Over het algemeen is volgens het ILO-rapport het toneel als vak het meest onstabiele onder de vormen van kunstbeoefening. Het verslag zal van 29 augustus tot 2 september worden besproken door vertegen woordigers van de ILO, en de Unesco de organisatie van de V.N. voor on derwijs, wetenschap en cultuur. Zomeravond concerten in Amsterdams concertgebouw AMSTERDAM Speciaal voor de mensen die in de maand augustus en begin september Amsterdam be zoeken, geeft het Amsterdams Phll- harmonisch Orkest een viertal zo meravondconcerten. In de afgelopen twee zomers werden die concerten al door dit orkest ge organiseerd, maar toen vonden zij plaats in de Westerkerk. Nu worden drie van deze concerten vanwege de grote belangstelling gegeven in het Concertgebouw, wat mede een at tractie zal zijn voor degenen die deze „muziektempel" niet eerder be traden. Het eerste concert is op dinsdag 16 augustus met als solist Han de Vries die het Hoboconcert van Haydn zal spelen. Verder vermeldt het pro gramma de Parijse symfonie KV 297 van Mozart en de Negende Symfonie van Schubert. Op het concert van 23 augustus is de Jonge vlolist Jaap van Zweden de solist met het Viool concert van Bruch. Het orkest speelt daarvoor en daarna het Ca priccio Espagnol van Rlmsky Kor- sakof, en Tableaux d'une exposition van Moessorgsky. Dinsdag 30 au gustus wordt het grootste deel van het programma in beslag genomen door de Vijfde 6ymfonte van Mah ler. Janine Dacosta is dan soliste in het Pianpconcert KV 466 van Mozart. Het enige concert ln de Westerkerk vindt plaats op dinsdag 6 septem ber, zonder solist. Uitgevoerd wor den de Posthoorn-serenade KV 320 van Mozart, Musique pour l'esprit en deuil van Rudolf Escher en de Zevende Symfonie van Beethoven. Alle concerten beginnen om 20.15 uur en staan onder leiding van An ton Kersjes. Kaartverkoop vanaf 10 augustus aan het Concertgebouw, Cisca-Uitkrant (Stadsschouwburg) en VW-Theaterbespreekbureaus. Overvaller veroordeeld ARNHEM (ANP) De 34-jarige ln Duitsland wonende Nederlander A. B. B. die begin dit Jaar vier maal filialen van de Rabo-bank in Arn hem voor 30.000 gulden had beroofd, la veroordeeld tot een Jaar en sec maanden met aftrek. Andre KosteUneti leidde hel New York Philharmonlich Orkest tijdens een concert in Central Park. Gedurende drie weken concerteert het orkest in parken door de hele stad. De afgelopen jaren kwamen er in die weken meer dan honderdduiiend besoekers.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 9