Brabant gaat glas inleveren 'Handgeld' bij koop van huis Nederlands leger boezemt angst in bij Oost-Duitsland Containers dicht bij gezinnen tijdens proefproject Nieuwe boeken Als proef slaagt provincie ten voorbeeld gesteld Employé verkoopkantoor in arrest Opgave van vermogen nodig voor bepalen bijstand bejaarden Kind komt om bij doen van poppewas Giftige melk uit wagen gestolen Brand in fabriek FAMILIEBERICHTEN WOENSDAG 3 AUGUSTUS 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet P6R11HS8 door Barend Mensen ROTTERDAM Met de drinkfles, de zuigfles, de groen- tepot, de medicijnnes. het In scherven gevallen bierpijpje, de gebroken ruit en nog zo het ttft en ander zit iedere Neder lander opgescheept met gemid deld dertig kilogram overtollig en kapot glas per jaar. Dat moet nij kwijt en dus bevat elke plastic vuilniszak wel een hoeveelheid glas. Om dit zoveel mogelijk tegen te gaan heeft men in verschillende gemeen ten containers voor het storten van ..huishoudelijk" glas neer gezet. Het wordt gewaardeerd alt een niet onaardige oplos sing van het glasprobleem als men toevalligerwijs met een overvloed van lege flessen zit. De bereidheid mee te helpen aan jRcycling", het opnieuw gebruiken van nog van waarde zijnde afvalstof fen. staat bij de meeste mensen ver op de achtergrond. Als die Intentie al bestaat dan slinkt ze naarmate er bijvoorbeeld met een zware tas met flessen langer voor moet worden gesjouwd. Dat men het in Noord- Brabant grootscheeps gaat aanpak ken la dan ook bedoeld om het de mensen gemakkelijker te maken. Daarmee krijgt men dan wel enkele vliegen tegelijk onder de mepper Men krijgt er een respectabele hoe veelheid glas mee onder controle dat voor hergebruik geselecteerd en ver kocht kan worden. Men beschermt met een massale inzameling het mi lieu en maakt de mensen weer een stukje milieubewuster. Tegelijker tijd verlost men hen van een pro bleem met vaak scherpe kanten. De Brabantse opzet noemt de heer J. Spaanderman. procuratiehouder van de Handelsonderneming Maltha BV te Rotterdam een „integraal systeem". Hij bedoelt daarmee dat er verschillende belangen mee ge diend worden en dat alle gezinnen, of zij in een stad of in een dorp wonen, er zonder veel moeite en tot hun eigen gerief aan mee kunnen werken. Twee ondernemingen Zoals wij vorige week berichtten is het provinciale glasplan een proefne ming. Het ministerie van volksge- zondheiden milleu-hygiène wil met het oog op de door het parlement al aanvaarde en te zijner tijd in wer king tredende afvalstoffenwet na gaan of een van het andere huishoudafval gescheiden inzame ling van glas kostendekkend op po ten kan worden gezet. Het heeft daarvoor behalve op het provinciaal bestuur van Noord-Brabant een be roep gedaan op twee ondernemingen die al jarenlang industrieel glasafval inzamelen, sorteren en in binnen- en' buitenland verhandelen. Het zijn de Handelsonderneming Maltha BV te Rotterdam en Glas en Vuurvast Ne derland NV te Maarheeze. Deze be drijven nu hebben voor de proef in Noord-Brabant als gemeenschappe lijke dochterondeming de Recycling Glas BV in het leven geroepen. Overheid en particulier bedrijfsle ven dus gaan samenwerken om het glasprobleem met een bedrijfsmati ge aanpak tot een oplossing te bren- gen. Slaagt de proef eerst In de 67 gemeenten van West-Noord-Brabant te nemen, later de gehele provincie omvattend dan zal het Brabantse plan als voorbeeld gaan gelden voor alle andere provincies. In de afval stoffenwet wordt in dergelijke pro vinciale plannen voor de gescheiden inzameling van alsnog te gebruiken afval voorzien. Organisatie Over de organisatorische en techni sche kanten van het proefproject maakt de heer Spaanderman zich geen zorgen. „Beide bedrijven zijn gespecialiseerd in de inzameling en verhandeling van afvalglas. Wat er van de ongeveer twee miljoen Bra banders zal binnenkomen, kunnen we dan ook gemakkelijk aan. Recyc ling Glas BV gaat met medewerking van de gemeentebesturen in alle woonkernen op daarvoor geschikte plaatsen containers plaatsen. Als maatstaf geldt daarbij één contai ner per 2100 inwoners. Die contai ners zullen gegarandeerd eenmaal per week. op een vaste dag. worden geledigd. Het glas wordt dan afge- OIoj stop je in de container! Dat moet iets vanzelfsprekends worden voerd naar on2e bedrijven, gesor teerd naar kleur en kwaliteit, ver handeld en afgeleverd aan glasfa brieken die het omsmelten en het als grondstof voor hun produktie gebruiken. Het integrale systeem kan zeker kostendekkend zijn en zelfs winstgevend als er bij de bevol king voldoende respons is, dat wil zeggen: als het gros van de mensen het doodgewoon gaan vinden dat glas niet ln de vuilniszak maar in de in hun woonbuurt staande contai ner hoort Overheidstaak Het populair maken van deze opvat ting is vooral een zaak van de pro vinciale en gemeentelijke overhe den. Sinds een Jaar of zeven al is Maltha BV in Rotterdam en wijde omgeving actief met de inzameling van huishoudglas. Omdat we een commercieel bedrijf zijn. doen we dat uiteraard om er beter van te worden. Dat betekent dat het moeilijk is een ergens geplaatste container te hand haven die na drie maanden nóg niet vol is. Zo'n ding kost geld en moet dus een bepaalde opbrengst halen. Heel anders is het echter met een massaal project als dit. Dan mag er best eens weinig of niets in een con tainer zitten, de rest maakt dat wel goed. Ik heb van de Brabantse proef goe de verwachtingen. Als niemand ver behoeft te lopen is het een kleine moeite er een nieuwe gewoonte in de richting van de glascontainer op na te gaan houden. Op den duur zal niemand beter weten of het hoort zo. En om meer dan één goede reden hóórt het ook zo." De heer Spaanderman zegt de inza meling van huishoudelijk glasafval eerst niet te hebben zien zitten. „We zijn er destijds aan begonnen om welwillend mee te helpen aan een actie. Als je gewend bent aan de grote, soms in de paar honderd ton lopende hoeveelheden afvalglas die je bij het bedrijfsleven afvoert dan maakt de inhoud van zo'n container geen enkele indruk. Maar allengs kwam er hier en daar zo'n schot ln de zaak dat het toch wel interessant werd. Nu zijn we in deze sector op verschillende plaatsen werkzaam. We zijn er zelfs actief mee in Duits land. Het afzetgebied ls groot ge noeg. Wat we in ons eigen land niet kwijt kunnen, gaat naar het buiten land. Ook de glasfabrieken zijn ech ter in het overleg over deze zaak betrokken geweest en die kunnen heel wat aan. Oud voor nieuw Gesorteerd naar soort en kleur bruin, wit, groen, melk, venster, brokken er ls nogal wat variatie gaan de partijen de deur uit: „oude" grondstof voor „nieuw" glas. Economisch bekeken gaat het niet zozeer om een besparing van de oor- Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Verdacht van oplichting heeft de Rotterdamse politie aangehouden de 23-jarige C. van W. uit Geervliet. Hij was medewerker van het bureau Stok, een verkooponderneming van onroerend goed, die nauw is gelieerd met het bekende bedrijf Eurowoningen. de werkelijke prijs lag. Het verschil moest contant worden betaald en ging naar Van W. Volgens de Rotter damse recherche betreft het geen grote bedragen: voor zover bekend enige duizenden guldens. Volgens de politie gaat het hier om heel iets anders dan de in vele geval len gebruikelijke commissie of hand geld. Die „spelen" vooral bij woning- verhuur en ook bij sommige andere transacUes die niet onmiddellijk contant worden afgewikkeld dat geldt zeker niet alleen onroerend goed een soms nogal duistere rol. Over dergelijk handgeld bij verkoop van woningen kon een Rotterdamse makelaar in onroerend goed ons slechts meedelen, dat hij er in zijn praktijk nog niet mee ln aanraking was geweest. „Ik heb er natuurlijk van door Stok aangebo den en over het algemeen nieuwe dure woningen in Berkel en in Maassluis zouden „onder de tafel" een extra bedrag boven de koopsom moeten betalen, welk bedrag ln de zakken van Van W waarschijnlijk ook in die van anderen verdween. Zelfs werd zo openlijk gewerkt, dat de naam van een gegadigde voor een woning werd genoteerd, waarna later een offerte werd gemaakt, die boven Van onze parlementsredacUe DEN HAAO Ook bij bejaarden is voor het bepalen van het juiste uit keringsbedrag vla de bijstandswet gen aumkaart noodzakelijk waarop periodiek een overzicht gegeven wordt van vermogensbestanddelen 'lis onroerend goed. spaartegoeden on andere bezittingen Minister Van Doorn iCRMi antwoordt dit op vra- &van de Tweede Kamerleden Al en Rienks (beiden PvdA). De Kamerleden zelf betwijfelden in hun vragen het nut van zo'n kaart AU bij de bejaarden - ln tegenstel ling tot bij de andere bljsUndstrek- kers voor wie dat sinds 1 Januari noodzakelijk geworden is. geen periodiek heronderzoek zou plaats vinden naar het vermogen, dan zou den de bijstandsverlenende instan ties tekort schieten, vindt hij. Wel geeft hij de Kamerleden toe dat veranderingen in de vermogensposi tie bij bejaarden minder vaak optre den dan bij de lagere leefUjdsgroe pen Hel heronderzoek zal daarom eehtrr ook minder vaak uitgevoerd wel eens lets over gehoord. Maar lk kan het niet anders zien dan als een onrechtmatige daad. Daarvan zijn de consequenties niet mals". Ook de vereniging „Eigen Huis" in Amersfoort meent niet dat het vor deren van extra handgeld bij ver kooptransacties van woningen een gebruikelijke handelwijze is: „de ei genlijke transactie bestaat uit het passeren van de koopakte en dat geschiedt ten overstaan van een no taris. De koper heeft bij het passeren van de maar een enkel woord tegen de notaris te laten vallen over hem afgedwongen handgeld en de verko per is er gloeiend bij". Maar „Eigen Huis" ziet in de hele gang van zaken bij Stok wel een Illustratie van de hoogst ongewenste machtspositie van de verkoper van onroerend goed tegenover een potentiële koper, wel ke machtspositie dus klaarblijkelijk ook geldt voor een medewerker van een verkoopondememlng. Van die machtspositie heeft de betrokken employé misbruik gemaakt. Twee ontslagen De directie van Eurowoningen deel de mee. dat behalve Van W. nog een BERLIJN (DPA) Het Nederlandse eerste legerkorps van de Navo- legergroep noord ls volgens het Oostduitse legerblad „Volksarmee" bereid tot agressie tegen het oostblok. In een artikel „documentatie over de strijdkrachten van Nederland" wordt beweerd dat het eerste legerkorps vanuit de Noordduitse laagvlakte aan de kop staat van de Navo-strijdkrach- ten die tegenover de strijdkrachten van het Warschaupact staan. Het personeel van het Nederlandse leger bestaat voornamelijk uit „opgehit ste antl-comraunisten". aldus het Oostduitse blad. „Zij zijn goed uitgerust en worden gemanipuleerd om ieder bevel van de militaire leiding zonder pardon uit te voeren". Volksarmee schrijft dat de Nederlandse luchtmacht luchtaanvallen, waaronder aanvallen met kernwapens, leert uit te voeren. Het drieduizend man sterke Nederlandse korps van mariniers zou de ..imperialistische agressie tegen de socialistische staten aan de noordflank versterken" spronkelijke, ruim voldoende aan wezige grondstoffen dan wel om een lager energieverbruik. Maar vooral gaat het er om te voorkomen dat Nederland overspoeld gaat worden met huishoudelijk afvalglas. „Niet veel mensen staan er bij stil," aldus de heer Spaanderman, „maar je moet behalve het gewicht het volume van de „glasopbrengst" van een gezin van vier personen eens nemen: 120 kilogram aan flessen, potjes, glazen, vaasjes en andersoor tige maaksels. De twaalf miljoen Nederlanders storten samen elk jaar zo'n 360.000 ton glas over hun land uit. Als die stroom niet in goede banen wordt geleid, kom Je op den duur voor gekke dingen te staan. En die zijn er al genoeg." „Biologische raadsels" door Eric Wei- ser. Uitgave Meulenhof, 156 blz. prijs 15,50. Waarom worden er meer jongens dan meisjes geboren, maar leven vrouwen gemiddeld langer dan mannen? Waarom worden kinderen op steeds Jongere leeftijd geslachts rijp? (En wat voor maatschappelijke consequenties heeft dat?) Zou je theoretisch supermensen kunnen kweken? En éls dat lukte, zou het veel uithalen? Dat is een aantal van de vragen waar Eric Weiser zich opwerpt in zijn boek Biologische raadsels. Als je op de omslag de enige illustra tie van het boek een als baby vermomde peuter in een stuk labo ratoriumglaswerk ziet zitten, begin je met je hart vast te houden. De tekst biedt dan een prettige verras sing. Weiser is op de hoogte met zijn terrein en beweegt er zich met ge zond verstand. Hij maakt een helder onderscheid tussen feiten, vermoe dens en speculaties. Jammer dat uitgever Meulenhoff dit voortreffe lijke boek zonder meer liet vertalen. De tekst van Marja Hilsum leest goed, maar alle voorbeelden en cij fers hebben betrekking op West- Duitsland. Een verdergaande (en dus duurdere) bewerking was op zijn plaats geweest. Ook de overwegend Duitse literatuurlijst zal weinig le zers verder op weg helpen. Positief is de aanwezigheid van een beknopt register te waarderen. F. TIEL (ANP) De vijfjarige Annie Jansen is op het woonwagenkamp in Tiel omgekomen toen zij poppe- kleertjes in een wasmachine wilde wassen. Het kind kreeg een elektri sche schok, doordat er in het appa raat kortsluiting ontstond. tweede Stok-werknemer bij deze zaak is betrokkeh. Beide employé's zijn onmiddellijk ontslagen. Dat de zaak geen grote omvang heeft kun nen nemen komt, aldus mr. N. L. M. Tilll, directeur van Eurowoningen, doordat de onregelmatigheden reeds bij het begin, in mei, zijn ontdekt. Toen heeft de directie van Stok dan ook meteen aangifte gedaan bij de politie. Door de vakanties ls het poli- tle-onderzoek iets vertraagd. Er is bij de betrokken transacties per wo ning ongeveer drieduizend gulden aan de frauderende medewerkers van Stok betaald. De heer Tilll zei, dat er zich twee kopers hebben ge meld, die bij deze affaire aantoonba re schade hebben geleden. Zij zullen, aldus de heer Tilli, volledige genoeg doening krijgen. HELMOND Uit een vrachtwagen ln Helmond zijn enkele flesjes met giftige melk gestolen. In de melk waren sublimaat-tabletten opgelost Dit middel, dat een giftige kwikver binding ls wordt gebruikt om melk langer houdbaar te maken. Het gaat hierbij wel om melk waarmee men proeven neemt. De vrachtwagen stond geparkeerd nabij de melkfabriek Hemepro. De resten van de flesjes zijn niet ver van de melkfabriek teruggevonden. De politie houdt er rekening mee, dat van de giftige melk is ge dronken. MADE Het kinderkledingbedrijf Vanor in het Brabantse Made ls gis termorgen voor een groot deel afge brand. Ook in 1975 en 1976 is het zelfde bedrijf afgebrand. De politie denkt aan brandstichting. De scha de wordt geschat op vijf miljoen gulden In Llsse is de politie ook op zoek naar een brandstichter. De beheer der van het gemeenschapscentrum heeft gisteren een poging tot brand stichting ontdekt in dit houten ge bouw In Juni is al een houten huisje en een ander jongerencentrum afge brand. kunnen van maandag tot en met vrijdag telefonisch van 9.00-19.30 uur opgegeven worden op nummer 020-913456. Op zondagavond is dit alleen mogelijk van 18.00-20.00 uur. Voor de vele blijken van belangstelling bij ons huwelijk en voor de in velerlei vorm ontvangen attenties willen wij u hartelijk danken A. Boogaard E. A. Boogaard-van der Wal IJsselstein, 2 augustus 1977 Kerkstraat 2 Op 29 juli j.l. is tot onze diepe droefheid overleden mijn lieve vrouw, onze zorgzame moeder, dochter, schoondochter, zuster, schoonzuster en tante Sija van Sandijk-Visser op de leeftijd van 39 jaar. D. van Sandijk Petra Inge Marco M. Visser P. van Sandijk-Guldemona en verdere familie Leiderdorp, 2 augustus 1977 Mauritssingel 76 De begrafenis heeft heden in stilte plaats gevon den op de algemene begraafplaats a.d. Hoogma- deseweg. In Zijn ondoorgrondelijke wijsheid heeft God, na een kortstondig lijden van ons weggenomen onze innig geliefde dochter, zuster, schoonzuster en tante Sija van Sandijk-Visser op de leeftijd van 39 jaar. Leiderdorp: M. Visser R. Visser Voorburg: M. C. Visser H. Visser-van Vark Martin, René, Jan Willem Leiderdorp: Ch. de Koning-Visser J. M. de Koning Marce) C. van der Vlist-Visser Susan 2 augustus 1977. De HERE heeft heden tot Zich genomen Zijn kind, mijn lieve man, onze zorgzame vader en opa Willem Romein op de leeftijd van 69 jaar. Wij zijn dankbaar te weten, dat hij in eeuwige heerlijkheid God mag dienen. Uit aller naam: H. Romein-Van Leeuwen Haarlem, 1 augustus 1977 Zwedenstraat 90 Geen bezoek aan huis Vader ligt opgebaard in de rouwkamer Parklaan 36 te Haarlem. Bezoekuur aldaar heden van 3-4 uur en van 7—7.30 uur. De begrafenis zal D.V. plaatshebben donderdag 4 augustus om 15.00 uur op de begraafplaats „Wes- terveld" te Driehuis-Velsen. „Ja, Heer" Aan het lijden van onze fijne, onvergetelijke zwa ger en oom Jan Hendrik Dambrink echtgenoot van Apolonia van der Spek te Arnhem is een einde gekomen. Hij is 68 jaar geworden. Utrecht: J. van der Spek M. van der Spek N. van der Spek Hilversum: C. N. Dondorp-van der Spek J. J. Dondorp Rotterdam: A. C. van der Spek G. A. van der Spek-Pereboom Oudewater: A. van der Spek Bilthoven: C. P. Muizers Bennekom: H. Edelkoort-van der Spek Bilthoven: P. J. Kieft-van der Spek G- A. Kieft Neven en nichten 31 juli 1977. Jesaja 33:24 „En geen inwoner zal zeggen: Ik ben ziek; het volk, dat daar woont, zal verge ving van ongerechtigdheid hebben." De Here nam van ons weg mijn innig geliefde man, onze lieve en zorgzame vader, mijn zoon, onze schoonzoon en zwager Antoon Jacobus Kerstens op de leeftijd van 49 jaar A. Kerstens-AJckerman Ton Ria Zwartsluis: A. J. Kerstens-Pereboom Hoogeveen: G. Akkerman H. Akkerman-Kats Kampen: R. Akkerman M. Akkerman-Griffioen Leiden, 1 augustus 1977 P. J. Blokstraat 2 (Geen bloemen) De rouwdienst zal gehouden worden vrijdag 5 augustus a.s. in de aula van de algemene begraaf plaats „Rhijnhof', aanvang 10.30 uur, waarna de begrafenis aldaar zal plaatsvinden. Na de begra fenis gelegenheid tot condoleren in de ontvangka mer van de begraafplaats. „Blijf bij mij Heer" Aan het eind van een werkzaam leven, is rustig van ons heengegaan onze lieve vader en groot vader Durk van der Meer weduwnaar van Dirkje Bos, op de leeftijd van 80 jaar Voorhout: A. J. van der Meer A. A. van der Meer-Mannak Y. Y. Steketee-van der Meer C. Steketee Ede: J. A. van der Meer P. H. van der Meer-Algra Amstelveen: A. J. van der Meer C. N. van der Meer-Oussoren en kleinkinderen Oegstgeest, 1 augustus 1977 „van Wijckerslooth" Correspondentie-adres: Y. Y. Steketee-van der Meer Boekenburglaan 2, Voorhout Een rouwdienst zal gehouden worden vrijdag 5 augustus a.s. in de kapel van „van Wijckeslooth", aanvang 13.30 uur, waarna de begrafenis te 14.15 uur zal plaatsvinden op de begraafplaats aan de „Groene- of Willibrordkerk" te Oegstgeest. Na de begrafenis gelegenheid tot condoleren in het kerk gebouw. Enige en Algemene Kennisgeving In de Hope des Eeuwigen Levens ging van ons heen, onze lieve Hubrina Johanna Tannetje Frededika de Moor, (Brien) op de leeftijd van 64 jaar. Diep bedroefd om het verlies, maar dankbaar voor alles wat zij voor ons heeft betekend. Uit aller naam, J. J. F. Verwaal. 's-Gravenhage, 1 augustus 1977 Nunspeetlaan 327 Corr. adres: Diedenweg 32 Bennekom. Brien is opgebaard in de rouwkamer „Atropos", van Boetzelaerlaan 292, alwaar geen bezoek. Geen bezoek aan huis geen bloemen geen toe spraken. De bijzetting in het familiegraf zal plaatsvinden vrijdag 5 augustus om 11 uur op de Algemene Begraafplaats „Westduin", Ockenburgstraat Loosduinen. Hevig ontroerd berichten wij u het plotselinge overlijden van onze broeder A. van der Meulen Dankbaar gedenken wij wat hij als ouderling in ons midden heeft mogen doen. Moge God zijn vrouw en kinderen nabij zijn. Namens de Gereformeerde Kerk van Wezep: P. Brouwer, praeses Th. Nieuwenhuizen, scriba Wezep, 2 augustus 1977

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 8