Topprijzen moeten in seizoen omlaag De tekening van een lezer Commentaar De bank van de kerken VVV's bezinnen zich op een nieuw beleid Warm dagje Strandweer kamerlid knikker-kampioen? vliegend kind tweemaal een verrassend gat WOENSDAG 3 AUGUSTUS 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet De geboorte, het afgelopen wee keinde van de Oecumenische Coöp eratieve Ontwikkelingsbank (EDCS) heeft drie jaar op zich laten wachten sinds zijn ontvangenis tij dens een bijeenkomst van het Cen trale Comité van de Wereldraad van Kerken in Berlijn in 1974. Een zo langdurige zwangerschap is zelden goed en het resultaat van dit samenkomen van zakelijk inzicht en hoop op een andere wereld is dan ook een gehandicapt kind. Echter: het hoeft ook niet als een lamme door het leven te gaan. Aanvankelijk zou de Wereldraad de EDCS slechts lanceren, wanneer er j tenminste vijf miljoen dollar op tafel zou zijn gelegd door de toekomstige beleggers. En dat waren nog dollars van 1974. Men heeft tenslotte maar I aanvaard dat men zou starten met een bedrijfskapitaal van één miljoen dollar nota bene de in waarde verminderde Amerikaanse mun teenheid anno 1977. I Dat het zo lang duurde eer de EDCS op gang kon komen, kwam mede doordat bijna niemand vertrouwen in de onderneming kon opbrengen. En ook nu nog staat Nederland onder de rijke landen vrij eenzaam de EDCS toe te juichen. De Nederlandse belangstelling zou men kunnen verklaren door het feit dat de Nederlanders doorgaans wei nig ethische problemen hebben ge- had met het uitlenen van geld voor rente. De laatste jaren komt daar in ons land een verheugend begrip bij voor het streven van de ontwikke lingslanden naar zelfstandigheid. In de EDCS zijn deze twee elementen voor het eerst op een duidelijke, overzichtelijke manier verenigd. De geestdrift die de EDCS in ons land heeft gewekt is hiermee ten dele verklaard. De verklaring is ech ter allerminst voldoende voor de verwachtingen die sommigen ten aanzien van de bank blijken te heb ben. De EDCS is een bescheiden onderneming en zal dat ongetwijfeld ook blijven. Er zijn wel voldoende potentiële leners, al hoewel dat nog niet absoluut vast staat. j Maar de moeilijkheid zal vooral zijn om voldoende beleggers te vinden. Een kerk die zijn opdracht ernstig neemt, bezit geen grote bedragen aan liggend geld, behalve dan pensi oenfondsen. Maar deze zijn bedoeld om werknemers van de kerk in staat te stellen op fatsoenlijke manier oud te worden. En gegeven de inflatie in alle westelijke landen-, moeten de kerkelijke beleggers hun uiterste best doen, dat doel niet uit het oog te verliezen. Bovendien moet men de vraag stel len, waarom uitgerekend de pensi oenvooruitzichten van dominees ge bruikt moeten worden om er iets leuks mee te doen in de Derde Wereld. De gemeenteleden hebben ook pensioenfondsen en die zijn vaak betrouwbaarder dan die van de predikanten. Een andere belegger die in aanmer king komt als deelnemer aan de EDCS is het gemeentelid, dat ruim in het geld zit en best bereid is om een beetje daarvan safe, maar wei nig rendabel, te beleggen. Men moet zich echter van deze mogelijk heid niet te veel voorstellen. Zulk soort gemeenteleden bestaan wel, maar ze gaan steeds meer tot een zeldzamer soort behoren. Dan zijn er de oecumenisch geïnte resseerden, die middelgrote inko mens hebben. Zij zijn weliswaar gelukkig vrij talrijk, maar op hen wordt toch al vaak een beroep ge daan. Nee, het is te hopen dat de EDCS een miljoenenzaak kan wor den, maar een miljardenbedrijf zit er in geen geval in. De kerken zijn doorgaans niet onge negen geld te geven voor doelen in de derde wereld. Dat is positief, maar geven betekent gelijk dat men zich afmaakt van een langer durende verantwoordelijkheid voor de part ner. Wanneer men een bedrag leent, betekent dat een blijvende zorg, die voor de kerken in de rijke landen heilzaam is. Door geld te lenen inplaats van om niet te geven, be vordert men de handigheid in de derde wereld om met geld om te gaan: een kunst waar een groot gebrek aan bestaat. Bij de EDCS snijdt het mes dus aan twee kanten en daarom is dit initia tief van de Wereldraad van Kerken waard tot groter bloei te komen dan men helaas moet verwachten te zul len aanschouwen. door Dick Ringlever AMSTERDAM De slechte bezetting van hotels in deze op zijn eind lopende zomervakan tie is voor VVV's aanleiding ge worden zich diepgaand te be zinnen op koerswijziging. Want hoewel het weer zeker zijn in vloed zal hebben gehad, blijkt dit niet de enige oorzaak van de dalende belangstelling voor hotelvakanties. Hoge prijzen, vaak ook in verhou ding tot die prijs te geringe accom modatie, lijken steeds meer toeris ten kopschuw te maken voor een hotelvakantie in het hoogseizoen. Gevolg daarvan is dat meer en meer wordt uitgeweken naar (voordeliger) appartementen, zomerhuisjes en campings. Zelfs in deze verregende zomer hebben de exploitanten dóór- van bezettingspercentages kunnen noteren, die niet lager waren dan vorige jaren, in sommige gevallen (campings) zelfs hoger. Die tendens is vrij algemeen. Niet alleen aan de kust hebben hoteliers met niet-beslapen bedden gezeten, ook in het buitenland was het zelfs midden in de bouwvakantiè nog vrij gemakkelijk een hotelkamer te vin den. De provinciale VW in Zeeland noteerde in het hoogseizoen in de kusthotels een leegstand van twintig procent, die van Gelderland op de Veluwe zelfs van dertig procent. Slechts notoire toeristische trekkers als Valkenburg en enkele andere toppers, én gebiedeivdie zeer gemoti veerde vakantiegangers plegen aan te trekken (zoals de Waddeneilan den) hadden niet te klagen. Voor de rest van de hoteliers is zomer 1977 minder geweest dan vorig jaar. Op nieuw. Want die ontwikkeling zit er eigenlijk al jaren in. Ook in de afge lopen wat het weer betreft, goede seizoenen werden resultaten ge boekt, die beneden de verwachtin gen bleven. En dót terwijl juist in voor- en naseizoen in veel gevallen opmerkelijk góede zaken werden gedaan. Voor de VW's is dat aanleiding ge worden te bezien of nog wel langer moet worden vastgehouden aan het begrip hoogseizoen. Directeur Jaap Veth van de provinciale VW Gelder land: „Ik geloof dat we waar het de „Vol", het stond deze zomer op maar weinig hotelgevels. hotels betreft af moeten van het geijkte patroon, dat wil zeggen: van voordeelaanbiedingen in het buiten seizoen en volle prijzen in het hoog seizoen. Nu gebleken is dat veel ho tels in voor- en naseizoen tóch wel vol komen ook door zakenbezoek en groepsbijeenkomsten lijkt het zinvol de bakens te verzetten. Maar eenvoudig zal dat niet zijn. Als je met een hotelier praat over lagere prijzen in het hoogseizoen, kijkt hij je veelal aan of hij water ziet branden. Ook elders binnen de WV-organisa- tie blijkt men positief te staan te genover dit idee. Joop de Regt, di recteur van de provinciale WV-Zee- land: „Onze voor- en najaars-arran gementen zijn een groot succes. Met name de 65-plus-arrangementen. De zes hotels die we ervoor hebben ge contracteerd, zitten tot pal voor het hoogseizoen èn de maanden daarna De hotelinformatiediensten vonden altijd nog wel een gaatje, meestal zelfs veel. bijna helemaal vol. Er hebben al hoteliers gevraagd: kun je dat bui tenseizoen niet nog wat in het hoog seizoen laten uitlopen? Een logisch gedachte, want zodra het topseizoen begint, daalt de bezettingsgraad. Dat gebeurt niet alleen dit jaar. Ook vorige jaren hebben we dat onder vonden". De oorzaak daarvan? Jaap Veth houdt het vooral op de te hoge prij zen. „We moeten ons wel realiseren, dat Nederland met zijn horeca-offer- tes tot de duurste ter wereld be hoort. Hier op de Veluwe zijn hotels waar voor een overnachting zonder ontbijt 125 gulden per kamer wordt gevraagd, geen uitzondering. Ga dat maar eens verkopen!" Invloeden die daarnaast een rol spe len zijn de bijna massale uittocht naar het buitenland èn het feit dat mensen die niet per definitie aan collectieve vakanties zijn gebonden, afgeschrikt blijken te worden door de drukte, die het dagtoerisme in het topseizoen veroorzaakt. „Vaak zijn dat juist de mensen die best een wat duurder hotel kunnen betalen, maar die dan ook rust willen. Als ze die niet krijgen, blijven ze weg en boeken voor het buitenseizoen, dat dan bovendien ook nog voordeliger is. Buitenlanders Een andere mogelijke oplossing van het onderbezettingsprobleem noemt men in WV-kringen het op de markt brengen van pakket-hotel vakanties met ingebouwde attrac ties en gereduceerde prijzen. Som mige VVV's hebben daarmee al op merkelijke resultaten geboekt. Zo als die van Overijssel en Gelderland, die met hun fiets- en wandelvakan ties (met hotels als rustpunten) zelfs tot over de grenzen de aandacht trokken. Jaap Veth: „Van Duitse kant is er zelfs meer belangstelling voor dan bij de Nederlanders. We hebben zelfs een opmerkelijk groot aantal Japanners voor deze arrange menten geboekt". Het succes daarvan is voor Neder landse reisorganisatoren, die zich doorgaans alleen bezighouden met het organiseren en verkopen van buitenlandse vakanties, aanleiding geworden zich ook meer op de bin nenlandse markt te gaan bewegen. Binnen de Algemene Nederlandse Vereniging van Reisbureaus (ANVR) wordt er al over gedacht daarmee volgende zomer te be ginnen. Niet alleen de bureaus die zich met busreizen bezighouden blijken er belangstelling voor te hebben, ook de grote touroperators, voor wie de vliegvakanties het belangrijkste deel van hun pakket vormen, over wegen het. Het zal dan met name gaan om hotelvakanties mèt een aantal verpakte attracties. Voordeel Nieuw is dat initiate! overigens niet. Behalve een aantal kleinere touro perators (met name de busreis-orga nisatoren) doen ook (onder meer) de spoorwegen dat al jaren En: met succes. Voor de binnenlandse va kantie blijkt belangstelling. Maar dan alleen als de prijzen binnen de grenzen van het redelijke blijven. Zolang zo'n vakantie even duur of prijziger is dan een buitenlandse, is het grote publiek eerder geneigd de grens over te gaan. Die prijzen omlaag te brengen, is het doel van zowel ANVR als VVV's. Meer voordeelaanbiedingen in het hoogseizoen zullen hoteliers, ver wacht men, meer beslapen bedden leveren dan een zomerzon. VESSEM De tienjarige L. van Hooff uit Veldhoven is gistermiddag in Vessem bij een verkeersongeval om het leven gekomen. Het slachtof fer werd bij het oversteken door een personenauto aangereden en mee gesleurd. De personenauto beland de ten slotte in een sloot. HOOGELOON (ANP) - De twintig jarige C. J. Visser uit Den Haag is bij een verkeersongeval in Hoogeloon omgekomen. In een bocht raakte hij de macht over het autostuur kwijt en botste tegen een lantaarnpaal en enige bomen. TeVeningen, bjj_ voorkeur in liggend formaat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent. Postbus 859, Amsterdam. Naam en adres aan de acnterzi|de vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. HET WEER door Hans de Jong Weerrapporten nee hoor - dab ïs mür» rechtspositie Een warmtefrontje trok naar Ne derland. Het voerde uitgebreide wolkenvelden aan en voor de zo veelste keer deze zomer werden de overgordijnen dichtgetrokken of bleven een groot deel van de dag dicht. Het is een kenmerk van warmtefronten dat ze voorafgaan aan vochtige, zachte lucht. In de stad Groningen werd gisteren in de vooravond een relatieve voch tigheidsgraad van 87 procent waargenomen. De temperatuur kwam in onze omgeving nog niet aan zomerse hoogten toe. Daar door was er niet alleen te veel bewolking, maar bleef ook de wind iets te veel uit richtingen tussen west en noord waaien. Het kwam door het wat treuzelen van een hogedrukuitloper. Deze zal ons vandaag echter in oostelijke richting gepasseerd zijn, zodat dan de zomervlag wel licht met meer recht uitkan. De wind krimpt iets meer naar rich tingen tussen Zuidwest en Zuid en er zullen meer en uitgebreidere gaten vallen in de bewolking. De voor dinsdag aangekondigde tem peratuurstijging naar 25 graden zal dan verwezenlijkt kunnen worden. Boven Engeland ligt een koufront. Het ziet er op het oog niet erg gevaarlijk uit, maar zelfs onschuldig uitziende koufrontjes zijn niet te onderschatten, vooral niet wanneer ze zich tot taak heb ben gesteld warme en vochtige luchtmassa's te attaqueren of zelfs verdrijven. In verband hier mee wordt vandaag van het Wes ten uit de kans op een paar buien groter. Die zullen weliswaar lo kaal zijn. Op de ene plaats wel op de andere niet, maar waar ze bo ven hangen kunnèn ze toch nog wel het een en ander losmaken in de vorm van plensregens en onweer. In noord- en oost-Engeland on weerde het gistermiddag en voor al ook nog in de vooravond. Prest- wick was het eerste station dat gedonder rapporteerde. Op de Hebryden viel uit het koufrontje zes, in Aberdeen zeven millimeter regen. Slaagt het front erin ons te passeren dan zal het weer in de tweede helft van de week iets frisser worden dit lijkt wel het waarschijnlijkst bij een naar West tot Noordwest ruimende wind. Er komen weer opklarin gen, maar het kwik kan toch 's middags wel hoogten van 19 21 graden bereiken en dat is beslist niet slecht. De wolkbreukdepressie van zon dag lag gisteravond boven west- Polen (het Tsjechische Ostrava) kreeg er dinsdag in twaalf uur tijd 52 millimeter regen van), maar het vertoonde de neiging weer wat in Westelijke richting terug te gaan. De juli-cijfers van De Bilt: gemid delde etmaaltemperatuur 17 gra den Celcius, juist normaal. (Roos endaal met 17.9 graden Celcius bijna een graad te warm, Gorre- dijk met 16.6 graad Celcius bijna 1,5 graad te koud). Gemiddelde dagelijkse maximumtempera tuur 21.6 graad Celcius (normaal 21.9), gemiddelde dagelijks mini mumtemperatuur 12.6 (12.2). Van de 31 juli-dagen waren er 17 aan de koele kant en vier droegen het predikaat zomers (normaal zes). Aantal zonuren in De Bilt 184 tegen 199 uur normaal. Gemiddel- de landelijke neerslag ruim 45 millimeter tegen 77 normaal. In de Bilt regende het 30 uur tegen 37 normaal. De grootste juli-hoeveelheid werd gemeld door Papendrecht door 110 millimeter, ook Rotterdam- Centrum was hoog met 90 milli meter, een groot verschil met millimeter regende. maar toch wel maxima van 19 tot Amsterdam zw bew. 21 Dc BUI zw. bew 20 Deelen zw bew 20 Eclde half bew. 1!» Eindhoven half bew 21 Den Helder onbew 19 Rotterdam zw bew 20 Twente geh. bew 19 Vllsslngen licht bew 20 Zd Limburg licht bew 19 Aberdeen regen 20 Athene onbew. 20 Barcelona 1H Berlijn half bew 29 Bordeaux 22 Brussel 23 Frankfort licht bew 22 Genève onbew 22 Helsinki zw bew 20 Innsbruck geh. bew. 23 Klagenfurt zw bew 14 Kopenhagen licht bew 21 Lissabon licht bew 21 Locarno licht bew 22 Londen zw bew, 2b Luxemburg licht bew. 25 Madrid licht bew. 20 Malaga onbew 33 Mallorca onbew München half bew. 27 Nice onbew 16 Oslo licht bew 24 Parijs onbew 24 Rome onbew 23 Spilt zw bew. 26 Stockholm onbew 29 Wenen regen 24 ZOrlch 16 Casablanca zw bew. 20 Istanbool niet ontv. 22 Tunis onbew 20 graden. Hoogwater donderdag 4 augustus Vlisslngen 6 01-18.12, Harlngvlletslulzen 6 13-18.37. Roller- dam 8.19-20.23, Schevenlngen 7.04-18 31. IJmui- den 7 44-20.11. Den Helder 12 20-23.57. Harlln- gen 2.00-14.17 en Delfzijl 4.16-16.22. Je kunt in de vakantie strandwan delingen maken, naar het bos, naar dierentuin of exposities gaan of een heel verre reis maken, maar je kunt ook gewoon gaan knikkeren. Van minstens één weten we dat ze de vakantie zo besteedt: het CDA- Tweede Kamerlid mevrouw Han- nie van Leeuwen. Niet de hele va kantie natuurlijk, maar wel deze week vrijdag, en om eerlijk te zijn niet eens de hele vrijdag, maar al leen de vrijdagavond. Ze doet dan in het Zuidhollandse Noordeloos mee aan het eerste nationale kam pioenschap kuiltje-knikkeren. Noordeloos viert dezer dagen zijn vijfjaarlijkse oranjefeest onder het motto ,,'n Boerendorp viert feest", een feest dat zaterdag met een jaar markt eindigt. Het is maar de vraag welke festivi teit het meeste publiek trekt, want een jaarmarkt mag dan interessant zijn. je hebt niet elke dag een knik kerend kamerlid en een stuk of wat knikkerende burgemeesters en wethouders in je dorp, die met el kaar .vechten' om de eer om uit handen van Miss Knikker de Gorkumse, uit Noordeloos afkom stige Gea Vermeulen de Ola- bokaal te mogen aanpakken. Want behalve mevrouw Van Leeuwen en wie weet nog wat van haar collega's uit de fractie, doen ook de burge meesters van Gorkum, Arkel en Goudriaan-Ottoland mee plus een aantal wethouders uit Noordeloos en een paar kleine gemeenten in de buurt. Samen vormen zij de onge veer vijftien man sterke „promi- nentenklasse", waaraan overigens Noordeloos' burgemeester M. W. Schakel zelf zal ontbreken; net een dag eerder vertrekt hij met vakan tie naar Indonesië, een reis die hij zelfs voor het kuiltje-knikkeren niet kon uitstellen. In totaal zijn er ongeveer honderd deelnemers uit alle windstreken van het land (en één uit Israël, maar die is toevallig hier) inge schreven. die net als op het school plein vroeger moeten proberen hun knikkers in een kuiltje te mikken. Ze krijgen er elk drie en moeten volgens de spelregels vier meter afstand houden. Wie het eerst alle" knikkers in het kuiltje heeft, wint de pot plus de bokaal van Miss Knikker en de nodige bloemen. De winnaar van de tweede, derde en vierde plaats komen trouwens ook op het ere-knikker-podium; op hen staat een miniatuur-bokaaltje te wachten. Vogelkenners geloven er niets van, maar Marian Lowe en zijn moeder zijn niet van hun fantastische ver telling af te brengen: een of twee reusachtige zwarte vogels met vleugels met een spanwijdte van wel 2'/: meter hebben geprobeerd tienjarige Marian kort geleden in hun klauwen te ontvoeren. Volgens het relaas van moeder en zoon ge beurde het op een avond in hun woonplaats Lawndale in de Ameri kaanse staat Illinois; een van de vogels greep Marian en vloog een meter of zes ver met de jongen in zijn klauwen. Toen Marian, wild rondslaand, het dier hard met zijn handen raakte, liet de vogel hem vallen. Experts zijn er van over tuigd dat Marian en moeder Lowe sprookjes vertellen. „In onze stre ken komen geen grote, zwarte vo gels voor die in staat zijn een jon gen van zeventig pond op te tillen", zeggen ze. Maar voor Marian en zijn moeder is en blijft het een ontvoe ring, die gelukkig „uit de klauw" gelopen is. Tweemaal een verrassend gat zij het dan dat het voor de mensen die er direct mee te maken hebben, allerminst een leuke verrassing was. Die man die in de Münchener wijk Schwabing woont bijvoorbeeld, vond het helemaal niet om te lachen toen hij 's morgens in zijn auto wilde stappen, maar zijn mooie, nieuwe auto bijna tot de achterwielen op z'n kop in een groot gat in de straat terugvond. Onder dat gat loopt de tunnel voor een nieuw stuk metro. Kennelijk hebben de stratenmakers niet zo hard hun best gedaan op het wegdek, want het zand er onder was door hevige regenbuien totaal weg gespoeld. En dan houdt het laagje wegdek natuurlijk ook niet meer. Het andere gat zit in de tuin van een Engelse koopman uit Essex. „Zijn gat" heeft een door snee van wel twee meter en is ook door regen val ontstaan. Intussen is het gat al een meter of zeven diep, levensgevaarlijk dus en blijkbaar zo moeilijk te repareren dan koopman Bright- man niemand kan vinden die het gat aan wil pakken wat begrijpelijk is, omdat een gat zich nu eenmaal niet zo makkelijk lóót pakken. Het gezin Brightman doet het nu maar voorlo pig met een heel klein stukje tuin.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5