Emmen wil vierde divisie niet Planbureau bevestigt berekeningen Den Uyl Zuidmolukkers willen breuk met instanties Landelijke parkeerkaart voor invaliden evoluon Maak morgen eens bliksem CDA B. en W.: effect op werkgelegenheid valt tegen Defensie eist te veel grond Bij een forse matiging 150.000 werklozen in 1981 Familiedrama in Maarssen Man in cel overleden Vier dagen fietsen Nederlands beleid 'eenzijdig' Maatregel treedt op 1 september in werking Geldig voor twee groepen Na klacht van arts Kliniek voor acupunctuur moet sluiten Vandaag niet WOENSDAG 3 AUGUSTUS 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet Van een onzer verslaggevers EMMEN De gemeente Em men wijst de komst van de staf van de vierde divisie af. B. en W. van Emmen schrijven aan de raad dat een afweging van de voor- en nadelen in ongun stige zin doorslaat, „tenzij met betrekking tot de nadelen gun stiger oplossingen mogelijk zijn". Van de zijde van het ministerie van defensie is vooralsnog geen actie te verwachten, vernemen wij van de leger voorlichtingsdienst Men wacht eerst de definitieve raadsbe- slissing (eind van deze maand) af. Overigens wijst een woordvoerder erop dat de militaire plannen deel uit maken van de voorgenomen spreiding van rijksdiensten. „Het gaat erom Emmen te helpen. Voor defensie is het geen 'must' als Em men de zaak dan afwijst Het gemeentebestuur van Emmen meent echter dat de militaire plan nen Juist niet beantwoorden aan de doelstelling achter de spreiding van rijksdiensten. Die spreiding moet be werkstelligen dat een stuk werkgele genheid in het Noorden tot stand komt. De huidige defensieplannen zijn in dit opzicht op zijn minst du bieus, meent men. Weliswaar komt er werk voor 25 30 burgers, maar daar staat tegenover dat eenzelfde aantal boeren het veld zal moeten ruimen omdat de plan nen in totaal 315 hectare grond be slaan. De vestiging van de thans in Harderwijk gevestigde divisiestaf zelf heeft slechts een beperkte gun stige werking op de werkgelegenheid en de economische ontwikkeling. Er worden geen hoogwaardige arbeids plaatsen gerealiseerd, waarvan een zelfstandige verdere stimulans uit gaat. Wel zou de komst van de staf afgeleide werkgelegenheid tot ge volg kunnen hebben door de komst van driehonderd militaire gezinnen en zevenhonderd dienstplichtige mi litairen en door de bouw van het kazernecomplex, hoewel niet duide lijk is in hoeverre deze bouw aan de regio ten goede zou komen. Een ander bezwaar is dat defensie thans een veel groter oppervlak grond eist voor andere oefeningen dan aanvankelijk was verwacht. Zo is er nu sprake van een schietbaan en oefeningen met zware rupsvoer tuigen. Ook hikt het Emmer college aan tegen de eis dat enerzijds de kazerne dicht bij de kern van Em men moet komen en anderzijds het oefenterrein aan dat kazernecom plex moet grenzen. Dat oefenterrein komt dus ook dicht bij Emmen zelf. Al met al zijn de planologische con sequenties veel groter dan Emmen aanvankelijk had gedacht. Touwtrekken Het touwtrekken tussen Defensie en Emmen om de militaire plannen is al in 1974 begonnen. Defensie bood toen een pakket met een zestal de fensie-diensten aan met in totaal 515 arbeidsplaatsen. Emmen hield ech ter vast aan de toezegging dat in het kader van de spreiding van de rijksdiensten de eerste fase achthon derd arbeidsplaatsen zou opleveren. Later kwam Defensie op de zaak terug, omdat een onderdeel van het pakket (staf commando opleidingen met 125 arbeidsplaatsen) wegens de excentrische ligging van Emmen minder gewenst was. Toen kwam het aanbod om als compensatie hiervoor de staf van de vierde divisie naar Emmen over te plaatsen. De andere (nog steeds geldige) onderdelen van het pakket omvatten de leger film en fotodienst, de staf beheer, aanleg, bouw- en onderhoud vliegvelden, een inrichting tot uitgifte van boekwerken, de topografische dienst en het bureau verificatie corpscom mando's, met samen ongeveer vier honderd arbeidsplaatsen. Voor het terugtrekken uit dit pakket van de commando opleidingen werd behal ve de divisie-staf ook nog een vesti ging van een ander ministerie ter compensatie aangeboden, namelijk een 'nieuw op te richten afdeling bin nenlandse zaken voor de administra tie van de nieuwe ziektekostenrege ling voor een bepaalde groep ambte naren (met vijftig arbeidsplaatsen). Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAO De voorstellen van kabinetsformateur Den Uyl weinig bezuinigingen maar forse matiging van inkomens zijn voldoende om de werkloosheid terug te dringen tot beneden de 150.000 in 1981. Dit is officieel bevestigd door berekeningen van het Centraal Planbureau, die gisteren zijn gepubliceerd. De voorstellen van Den Uyl zijn: echter moeilijk, omdat dit niet gefi- bezuinigingen bij overheid en so- nancierd zou kunnen worden uit het ciale uitkeringen tot vier miljard gul- financieringstekort (meer lenen of den (dat betekent afmaken van de al meer geld scheppen). Dat tekort afgesproken „één-procents-opera- wordt namelijk in de plannen van tie"), Den Uyl 4,4 procent van het nationa- uitsluitend prijscompensatie en le inkomen in 1981, en dat wordt geen verdere verbetering in lonen en beschouwd als het maximaal verant- inkomens in 1978 en 1979, inperking van „incidentele" loons verbeteringen (promoties en derge lijke) tot 0,75 procent per jaar, vier jaar achtereen één miljard gulden verlaging van loon- en in- wel tegelijk dat kan worden volstaan woorde. Dat het financieringstekort met Den Uyls plannen binnen de norm van vijf procent blijft, betekent echter komstenbelasting, in de vorm van verlaging met 2,9 procent van de eerste „schijf" van het schijventa- rief. Dit plan leidt ertoe dat de werkloos heid in 1981 niet zal zijn opgelopen tot 250 275.000, maar zal dalen tot 140 165.000. Door de strakke inko mensmatiging zou de koopkracht van het modale loon (rond 28.000 gulden bruto per jaar) erop achteruit gaan. Maar dat wordt goedgemaakt door de belastingverlaging. Als de gemiddelde „incidentele" loonsver betering zou worden meegerekend, zit er nog een jaarlijkse verbetering van 0,3 procent gemiddeld in voor de modale man. In de eerstkomende twee jaar dreigt échter een lichte terugval in koopkracht. Meer export De strakke inkomensmatiging ver oorzaakt verder een tragere groei in de binnenlandse consumptie. Daar staat echter een forse toeneming van de export tegenover. Door het gun stiger loonniveau wordt dan immers de concurrentiekracht van Neder landse produkten vergroot. Het overschot op de betalingsbalans zou daardoor geen zeven maar negen miljard gulden gaan bedragen in 1981. Dit schept echter meteen nieu we gevaren, namelijk voor een door gaande waardestijging van de gul den in het internationale geldver keer. Dat zou de gunstiger concur rentiepositie weer kunnen aan tasten. Dit gevaar zou kunnen worden be zworen door de binnenlandse beste dingen wat op te jagen, bijvoorbeeld met extra lastenverlichting. Dat kan MAARSSEN (ANP) Een 28-jarige inwoner uit Maarssen heeft zich gis teren bij de rijkspolitie gemeld met de mededeling dat hij de dag ervoor zijn echtgenote en drie kinderen om het leven heeft gebracht. Volgens de Rijkspolitie van Maarssen is de vier dubbele moord op maandagmorgen rond acht uur gepleegd. Over het motief bestaat nog geen enkele dui delijkheid. De man, werkzaam bij een Utrecht se computerfirma kon nog niet wer kelijk verhoord worden. De slachtof fers zijn een dertigjarige vrouw en drie meisjes van anderhalf, twee en vier jaar oud. De doodsoorzaak kon nog niet worden vastgesteld, omdat de lichamen danig zijn verminkt. Volgens de politie van Maarssen stond het gezin van O. in de buurt goed bekend en was er niets bekend over problemen. Klaarblijkelijk zijn er toch interne spanningen geweest de laatste tijd, aldus een politie woordvoerder Gisteren bij een moeizaam eerste verhoor, maakte Van O. een labiele indruk en reali seerde hij zich nog nauwelijks water was gebeurd. met slechts vier miljard gulden be zuinigingen. Aanvankelijk had de formateur nog als standpunt dat „wellicht" bovenop die vier miljard gulden nog eens drie miljard gulden zou moeten worden bezuinigd om het tekort binnen de norm te houden. Dat niet meer hoeft te worden bezui nigd, is het gevolg van de enorme „inverdien-effecten" van de inko mensmatiging. De overheid hoeft daardoor minder te betalen aan sala rissen voor ambtenaren. Bovendien matigen ook de sociale uitkeringen mee, want die zijn aan de lonen gekoppeld. Daar komt bij dat door de grote terugloop in werkloosheid ook nog eens minder uitkeringen aan werklozen nodig zijn, terwijl er juist wel meer werkende mensen zijn die mee het nationale inkomen ver dienen. Deze inverdien-effecten belopen in 1981 liefst achttien miljard gulden (bijna negen miljard in overheidsuit gaven en ruim negen miljard in so ciale uitkeringen). Onzekerheden Het Planbureau waarschuwt wel dat alle cijfers behept zijn met veel onze kerheden in de berekeningen, meer nog dan normaal. Niettemin noemt Planbureau-directeur Van den Beid zelf de uitkomsten van zijn reken werk „hoopgevend" voor de werkge legenheid. Formateur Den Uyl heeft de resulta ten van het rekenwerk al sinds 11 Juli in zijn bezit, zes dagen nadat hij zijn voorstellen had bekendgemaakt in zijn „Memo twee". Het rekenwerk is echter pas maandag overgelegd aan de fractieleiders van CDA, PvdA en D'66. Zelfs minister Lubbers (Econo mische Zaken), die officieel de poli tieke baas is van het Planbureau, had er geen kennis van. Hierover zijn gisteren in de CDA-fractie enige ne gatieve opmerkingen gemaakt. ADVERTENTIE- In het Evoluon kan dat, en nog veel meer. Proef de sfeer van die wonderlijke wereld in Eindhoven. Interessant voor oud, leerzaam voor jong. Opwindend voor iedereen. Direct aan de Rondweg In Eindhoven. Open: maandag t/m vrijdag van 9.30 - 17.30 u; zaterdag 10.00 - 17.00 u; zon- en teestdngen 12.00 17.00 u. ie Kerstdag en Nieuwjaarsdag gesloten. Ook voordelige NS-attraetie! HELMOND (ANP) - De 43-jarige M. van H. uit Helmond ls ln de nacht van maandag op dinsdag in een cel in het Helmondse politiebureau overleden aan een acute longontste king. De man was maandagavond ln beschonken toestand aangetroffen op de Lithoyenseweg ln Helmond en daarop ter ontnuchtering ingesloten. Toen men om half zes gistermorgen bij hem ging kijken bleek hij te zijn overleden. Uit een ondeizoek van de rijksre cherche bleek dat de man reeds eer der wegens alcoholisme was ingeslo ten. Dr. Zeldenrust, van het gerech telijk laboratorium, stelde na sectie vast dat het slachtoffer is overleden aan een acute longontsteking van een soort welke alleen voorkomt bij chronische alcoholisten. Volgens dr. Zeldenrust treft de Helmondse poli tie geen enkele blaam, omdat de man door zijn overmatig alcoholge bruik op elk moment sedert het oplo pen van deze ontsteking had kunnen overlijden. Een dergelijke longont steking is volgens hem zelfs door een arts nauwelijks te constateren. In Nijmegen zijn gisteren meer dan vijfduizend fietsers vertrokken voor de Nijmeegse Wielervierdaagse. Er kan door de deelnemers een keuze worden gemaakt tussen de afstanden van 50, 75 of 100 kilometer per dag. Hier rijden een aantal wielrijders over de Waalbrug richting Huissen. Van een onzer verslaggevers BOVENSMILDE De Zuidmolukse gemeenschap in Bovens- milde heeft besloten alle relaties te verbreken met Nederlandse instanties en personen. Dit ls gisteren meegedeeld in een verkla ring, die eerder op een vergadering van ongeveer vijftig Zuidmo lukkers uit Bovensmilde was opgesteld. Aanleiding tot het besluit is het Nederlandse beleid dat de Zuidmolukkers „eenzij dig" noemen. De Molukse gemeenschap wil in de eerste plaats niet langer contacten onderhouden met justitie en politie, maar ook politieke partijen en politi ci, met wie de Zuidmolukkers rela ties onderhielden, behoren tot de in stanties, met wie alle banden verbro ken zullen worden. Ook behoort de werkgroep Banda-Maluku in Assen hiertoe. Uit contacten met de verschillende politieke partijen is volgens de Zuid molukkers gebleken, dat deze niet bij machte zijn de belangen van de Zuidmolukse gemeenschap te behar tigen, terwijl de autoriteiten in Bo vensmilde geen duurzaam en duide lijk beleid voeren ten opzichte van de Zuidmolukse gemeenschap. De Zuidmolukkers in Bovensmilde wil len ook niet langer meewerken aan een studie voor een Integraal welzij nsbeleid van de buurt- en belangen vereniging Bovensmilde-oost. Bovensmilde vertegen- aldus wethouder H. Verrassing Voor het gemeentebestuur van Smilde is de verklaring een verras sing. Men had niet het gevoel, dat er een ontwikkeling als deze in de lucht hing. „Ik weet op dit moment ook nog niet in hoeverre de vergade ring, die de verklaring heeft opges teld, de hele Zuidmolukse gemeen schap in woordigt", Eleveld. Volgens hem waren er geen merkba re aanwijzingen dat de contacten verbroken zouden worden. Enkele weken geleden ls er nog overleg ge weest tussen de kerkeraden van de plaatselijke en de Zuidmolukse ker ken. Het gemeentebestuur wil van zijn kant in ieder geval wel proberen de contacten te behouden, aldus de wethouder. Wanhoopsgebaar CDA-Tweede Kamerlid M. W. Scha kel, die bij de groep politici behoort, die regelmatig contacten hebben met de Zuidmolukse gemeenschap in ons land, zei over het besluit: „Men kan zichzelf geen slechtere dienst bewijzen dan dit besluit te nemen. De Molukkers moeten toch in dit land, met dit volk en deze autoriteiten leven. Het lijkt mij een wanhoopsgebaar, dat hun isolement alleen nog maar zal versterken en mogelijk een voedingsbodem zal zijn voor nieuwe conflicten. WIJ van onze kant zullen blijven proberen de weg open te houden, maar we zijn natuurlijk geen bedelaars om con tact. Wanneer her van één kant moet komen, zal het moeilijk wor den", aldus de heer Schakel. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Per 1 september kunnen invaliden, mits zij voldoen aan bepaalde voorwaarden, bij de gemeente een invaliden-parkeerkaart aanvragen, die in het hele land ontheffing geeft van parkeerverboden. Met deze maatregel van mi nister Westerterp treedt het tweede deel in werking van een aantal wijzigingen in de verkeerswetgeving. Al eer der, op 1 juli, kregen invali den de vrijheid om met hun invalidenvoertuig te rijden op stoep, straat of fietspad. De nieuwe invaliden-parkeer kaart wordt alleen afgegeven na een geneeskundig onder zoek, meestal verricht door de GG en GD. Voor de kaart komen twee groepen gehandicapten in aanmerking: zij die beschikken over een motorvoertuig of invaliden voertuig, waarmee alleen bui tenshuis kan worden gereden en dat zij ook zelf besturen (rolstoelen, die met de hand worden voortbewogen of elektrisch worden aangedre ven. vallen niet onder de re geling) en invaliden die zijn aangewezen op vervoer door anderen (als norm geldt dat zij zich niet kunnen verplaat sen zonder hulp van an deren). Twee jaar De kaart, die strikt persoon lijk ls, blijft twee Jaar geldig. Daarna moet een nieuwe worden aangevraagd. Een nieuw geneeskundig onder zoek zal dan in het algemeen niet nodig zijn. Op de parkeerkaart wordt de wijze van vervoer aangege ven. Zo komt op de kaart van de invalide die zelf zijn auto bestuurt, het kenteken te staan van die auto. Ver plaatst de invalide zich met een invalidenvoertuig, dan staat op de kaart „Invaliden voertuig." De nieuwe kaart staat de in valide toe maximaal twee uur zijn voertuig te parkeren op plaatsen waar borden een parkeerverbod aangeven. Op de achterkant van de kaart is aangegeven welke borden worden bedoeld. Om de tijdsduur te kunnen controleren moet ln de auto naast de parkeerkaart ook een speciale parkeerschijf worden aangebracht Deze schijf wordt eveneens ver strekt door de gemeente. Zones Ook kan met de kaart (voor onbeperkte tijd) in parkeer- zones worden geparkeerd. De kaart is echter niet geldig bij het parkeren langs geel ge verfde stoepranden. Bij par- keermeters zal de invalide Een invalide begeeft zich per rolstoel in zijn auto. NAARDEN (ANP) - Met onmiddel lijke ingang zal de grootste Neder landse kliniek voor acupunctuur in Naarden, die in maart van dit jaar werd geopend, worden gesloten als gevolg van een bij het ministerie van volksgezondheid ingediende klacht. De kliniek zal voor onbe paalde tijd zolang nodig is voor een reorganisatie gesloten blijven. De klacht, die vorige week door de arts P. J. Loncq de Jong uit Winters wijk, die een tijdje stage gelopen had in de kliniek, werd ingediend, heeft betrekking op het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunst en geldklopperij. De regionaal inspecteur voor de volksgezondheid in Noord Holland, de arts F. J. Biesenbeek en de in specteur van de volksgezondheid, belast met het toezicht op de para medische beroepen, de heer A. de Wit hebben gisterochtend een be zoek aan de kliniek gebracht. Zij troffen daar toen drie medewerkers van het instituut aan, die bezig wa ren met een acupunctuur behande ling, die alle drie onbevoegd waren. Verder werden er bij het onderzoek ook nog andere onvolkomenheden aangetroffen. De voorzitter van de stichting, de longarts dr. K. H. Nio acht de klacht van de arts uit Winterswijk sterk overdreven. Hij geeft wel toe, dat van de tien medici die in de kliniek patiënten behandelen met acupunc tuur de helft niet beschikt over een Nederlands artsendiploma, maar wel over diploma's voor acupunc tuur of andere geneeskunst, maar die stammen uit het buitenland en worden ln Nederland niet erkend. Vervolg van pagina 1 net als andere weggebruikers moeten betalen. Invaliden die al ix\ het bezit zijn van een plaatselijke ont heffing, komen niet automa tisch in aanmerking voor een landelijke kaart. Daarvoor zullen zij eerst gekeurd moe ten worden. miljard aan bezuinigingen. Boersma deelt dus blijkbaar niet de vrees van Van Thljn voor stokken achter de deur. Het CDA-standpunt is dat col lectieve uitgaven en particuliere in komens in de economie „communi cerende vaten" zijn. Als de een min der matigt, zal de ander meer moe ten matigen. Door bezuinigingen klaar te leggen, zou ook goed duide lijk worden voor welke keuze de verdieners van inkomens zijn gesteld. Twijfel Twijfel is er ln de CDA-fractie vooral over de haalbaarheid van een beper king van „incidentele" loonsverho gingen (promoties en dergelijke). Het Planbureau rekent hiervoor on der normale omstandigheden 1 1,5 procent loonstijging per Jaar. Bij sterke matiging van CAO-lonen ver onderstelt het Planbureau een vlucht in meer Incidentele verhogin gen. Die zouden dan 0,7 procent meer worden. In plaats daarvan meent Den Uyl echter ook deze Inci dentele lonen te kunnen beperken met een half procent. Dat maakt dus een verschil van 1,2 procent tussen Den Uyl en het planbureau. Uitgedrukt in meer of minder bezui nigingen scheelt dat enkele mil jarden. De PvdA zet vraagtekens bij het groeiende overschot op de beta lingsbalans dat ontstaat ln de plan nen van Den Uyl. Dr. Dolman, finan cieel specialist van de PvdA-fractie, ziet hierin „een appeltje voor de dorst", dat zou kunnen worden ge bruikt voor extra lastenverlichting of extra investeringen van de over heid zelf. Het gevolg zou dan wel zijn dat het financieringstekort niet bin nen de norm van vijf procent blijft Dolman twijfelt echter of deze norm economisch wel zo dwingend ls. Het CDA daarentegen maakt een hard punt van het vasthouden aan deze norm. Gevreesd wordt dat anders het hele economische beleid van elastiek wordt. In CDA-kring be staat toch al de verdenking dat Den Uyl een eventuele tegenvaller met de beperking van de incidentele loonstijging wil opvangen door het tekort te laten aanzwellen. Formateur Den Uyl heeft de fractie leiders voorts nieuwe voorstellen ge daan op economisch gebied. Het be treft onder meer het toetsen van investeringen op hun „maatschap pelijk rendement", maatregelen om meer winst omgezet te krijgen in meer werk, het aanstellen van com missarissen namens de overheid bij financiële Instellingen als banken en verzekeringsmaatschappijen, wette lijke maatregelen om meer inzicht te krijgen ln het verloop van bedrij fsinvesteringen, grotere invloed van de minister van financiën op de „be- leggingsraad", meer investeringsac tiviteiten van overheidsbedrijven, en uitbreiding van de selectieve in vesteringsregeling (vergunningen) tot over het hele land. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Premier Den Uyl zal vandaag nog geen beleidsvoorstellen op sociaal-economisch terrein voor leggen aan de fractieleiders. Hij was dat eerst wel van plan, maar de CDA- opstelling ten opzichte van een aantal nieuwe ideeën van Den Uyl heeft hem tot een dag uitstel gedwongen. De CDA-fractie heeft zich gisteren namelijk alleen uitgesproken over de hoofdlijnen van het sociaal-economi sche beleid, maar nog niet over een lijst met nieuwe ideeën. Het CDA vindt dat deze ideeën afzon derlijk van de grote sociaal-economi sche problemen behandeld moeten worden, maar Den Uyl meent, dat ze er wel degelijk bijhoren. Hij zal daar om nu eerst het beraad van de CDA- fractie morgenochtend afwachten, al vorens de zaak werkelijk op papier te gaan uitwerken om er de onderhande lingen mee in te gaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 3