ïert Boom (39): worden achter de Utrecht-fans blijven zorgen baren ITF-onderzoek in Zuid-Afrika Verrassende winst FC VW tegen Köln Waterpoloteam: voedselvergiftiging 1 Lau Veldt snelste op meter Eredivisie 77-78 tayer na ernstige ziekte weer op de baan Tennisfederatie neemt kritiek en terugtrekkingen serieus Haarlem verliest bij Heracles Als het eenmaal op gang is, dan heb je er geen vat meer op' Rob Clerc verslaat Wiersma Remise in Genève DENSDAG 3 AUGUSTUS 1977 SPORT Trouw/Kwartet P11RHS13 Johan Woldendorp RECHT De fiets werd zijn redding. Dank zij de wielersport jBert Boom weer geheel bevrijd van een tumor, die vijf jaar in zijn hersens wroette. Het gemis van een evenwichtsor- werd door een intensieve revalidatie gecompenseerd. »chts één naar verschijnsel (bijna doof aan één oor) erfde hij die slepende ziekte, die vorig jaar in een Amsterdams ispitaal werd overwonnen. Nog nuchterder dan hij voor zijn taal al was, is Bert Boom aan een tweede leven begonnen. t resultaat van een even snelle als erkelijke come-back valt van- id op de wielerbaan van het r,chtse stadion Galgenwaard te wonderen. Boom is dan één van de en amateurstayers, die een gooi r het Nederlands kampioenschap Vanzelfsprekend is het toer- voor de 39-jarige Twent al bij lorbaat geslaagd. Het feit, dat hij irk genoeg was om het inschrijffor mulier in te zenden, is voor hem van neer waarde dan een titel. looms ziekte openbaarde zich in El, twee jaar nadat hij in het Tsje- iche Brno tot 's werelds sterkste RECHT Lau Veldt is gistera vond in Utrecht kampioen van Ne derland op de 1000 meter tijdrit voor unateurs geworden. Veldt was ver- lit de snelste met zijn tijd van 1 pinuut 12,55 seconden. Op de twee- Ie plaats eindigde Sjaak Pieters die Ie 1000 meter fietste in 1.13,37. De lerde plaats was voor André Bos- tamp in 1.13,71. HM meter tijdit: 1. en kampioen van Nederland: ;du Veldt 1 minuut 12.55 seconden. 2. Sjaak ?ietera 1.13.37,3. André Boskamp 1.13.71,4. Oer Blot 1.14.16, 5. Emi Nleuwenhuis 1.14.23.6. Dick yan Egmond 1,14.51. 7. Erik Geserick 1.14.68, 8. «arend Huveneers 1.14.94. 9. Gert Schipper |15.10,10. Martin Schoen 1.15.86. tbiervolgjng: kwalificatie voor de kwartfina- 6: Herman Ponsteen 5.04,89, Michel Jacobs p5.67, Geert Schipper 5.06,83. Dick van Eg- tmd 5.09,60, Ger Mak 5.12,87, Emi Nieuwen- uis 5.13,02, Barend Huveneers 5.14,59, Ron «nit 5.15,24. karttinalcs: eerste rit: Van Egmond 5.08,04, lak 5.17,24, Tweede rit: Schipper 5.07,28, Nieu- enhuis 5.19,67; derde rit: Jacobs 5.06,92, Huve- ters 5.17,71; Vierde rit. Ponsteen 5.05.20, Smit ngelopen na 1510 meten. iprini: kwartfinales: eerste serve- Veldt ver- at Van Dijk in 2 ritten (tijden over de laatste i meter: 12,71 en 12,85); tweede serie: Pieters verslaat Van Voorn in twee ritten (13,50 en 1221); derde serie: Geserick verslaat Arentzen D 2 ritten (15,21 en 14,68); vierde serie: Bos- «rop veriatt Schoen in 3 ritten (14,20 en 12,61). (AMES: Piervolging: kwalificatie voor de kwartfina- Keetie van Oosten-Hage 4.07,36, Anne Rie- sma 4.11,35, Wil Kwantes 4.14,14, Nel Streef ,35, Truus van der Plaat 4.27,51, Heieen 4 29,96. Thea Limbach 4.30,46, Bets van Akker-Van Driel 4.36,96. Iwariinfales: eerste rit: Truus van der Plaat 23,10, Nel Streef 4.24,50; tweede rit: Wil Kwan- ts 4.14.59. Heieen Hage 4.32,30; derde rit: Anne (iemersma 4.13,67, Thea Limbach 4.31,50; vier- |e rit: Keetie van Oosten 4.10,20, Bets van den ikker (ingelopen na 1300 meter). achter de motoren werd gekroond. „In '71 werd ik in Varese nog derde; de mensen vergeten dat vaak," her innert Bert Boom zich. „Kort daarna kwam de ziekte aan het licht. Ik ben daarna gewoon doorgegaan met fiet sen, zij het bij de veteranen. Intus sen slaagden de doktoren er niet in mij van mijn tumor af te helpen. Het was In de ogen van de medici te riskant om me te opereren. Eind maart vorig jaar was er in Amster dam eindelijk een chirurg, die er inf slaagde het goedaardige gezwel weg te halen. Daarbij verspeelde ik een evenwichtsorgaan. De artsen advi seerden mij te gaan fietsen. Ik heb een tijdje op een damesfiets gezeten maar voelde me al snel zo goed, dat ik de racefiets pakte. Het resultaat was verbluffend. Bij de veteranen won ik vijftien wedstrijden. En dat is heel iets anders dan in een rolstoel zitten De slopende ziekte heeft Bert Boom geleerd, dat er in het leven maar weinig zaken zijn, die het verdienen om op een voor doorsnee mensen onbereikbaar voetstuk te worden ge plaatst. „Maar ook nadat ik wereld kampioen was geworden, zag ik van alles al het betrekkelijke in. Dat was één van de redenen, dat Ik nuchter tegen die zware operatie aan keek. Ik ben naar het ziekenhuis gegaan met de gedachte, dat de doktoren er alles aan zouden doen om mij gezond te maken. Dat is gelukt. Het is tevens de belangrijkste overwinning, die ik ooit heb behaald: terug komen na zo'n ziekte." „Gedurende mijn genezingsproces heb ik ontzettend veel waardering gekregen voor gehandicapte sport mensen. Toen ik beter was, heb ik besloten om me voor hen in te zet ten. Tiidens profwedstrijden ga ik een actie voeren. Ik kan met die mensen meevoelen, omdat zij het karakter hebben om te knokken. Gisteren hoorde ik, dat er onder de gehandicapten slechts één procent werkloosheid is tegen vijf bij norma le mensen. Dat duidt op karakter. Dat duidt op de wil om een plaats in de maatschappij te veroveren." Die stek in het normale beroepsle ven heeft Bert Boom al lang verwor ven. Hij is dagelijks voor een rijwiel- fabriek op stap om de bouw van racefietsen te perfectioneren. „Op dat oor na voel ik me weer helemaal gezond," vertelt Boom opgewekt. „Ik jaag echt geen hersenschimmen na door aan de baankampioenschap- pen deel te nemen. Wanneer ik ge merkt had, dat ik niet mee zou kun nen komen, was ik thuis gebleven." LONDEN (UPI,Reuter) De In ternationale Tennis Federatie (ITF) gaat een speciale commissie naar Zuid-Afrika sturen om een onderzoek te doen naar het effect van de apartheidspolitiek op de tennissport. In Londen maakte ITF-secretaris David Gray dit gis teren bekend. Gray zei: „Dit is het gevolg van het feit dat een aantal landen heeft geweigerd om in de toernooien om de Davis Cup en Federation Cup uit te komen vanwege de deelne ming van Zuidafrikaanse ploegen en ook vanwege de kritiek die in juni door de leiders van de Geme- nebestlanden tijdens de conferen tie in Londen geleverd werd op de apartheidspolitiek". In 1970 werd Zuid-Afrika door de toenmalige ILFT uit bet toernooi om de Davis Cup gestoten, maar twee jaar later werd het land weer toegelaten omdat, zoals de ILTF verklaarde, „men voelde dat er be wijzen van vooruitgang waren op weg naar niet raciale sportbeoefe ning in Zuid-Afrika". Gray verklaarde nu in Londen dat de commissie gaat bekijken hoe het staat met de vooruitgang ven de afbraak van het systeem van apart heid. In januari zal de commissie tijdens een vergadering in Parijs verslag doen van zijn bevindingen. Rugby De Nieuwzeelandse minister van buitenlandse zaken Brian Talboys heeft verklaard teleurgesteld te zijn dat vijf leden van het rugbyte- am The All Blacks een uitnodiging hebben aanvaard om aan wedstrij den deel te nemen in Zuid-Afrika. De spelers zijn gevraagd voor een rugbyfestival, dat deze maand in Zuid-Afrika zal plaatsvinden. Vol gens Talboys gold het hier een persoonlijke invitatie, zodat de Nieuwzeelandse regering niet zou kunnen ingrijpen. Anderhalve maand geleden deed Talboys een beroep op het huls van afgevaardigden om de Nieuwzee landse sportbeweging erop te wij zen, dat er een overeenstemming tot stand was gekomen tijdens dc bijeenkomst van staatshoofden van het Gemenebest in Londen om steun te onthouden aan sportcon- tactcn met Zuid-Afrika. „Natuur lijk ben ik zeer teleurgesteld, dat deze mensen besloten hebben de overeenkomst te negeren en toch naar Zuid-Afrika te gaan", aldus Tal boys. De vijf All Blacks, die zijn uitgeno digd zijn aanvoerder Tane Norton, Ian Kirkpatrick, Bill Osborne en Hadendand Bill Bush. Zij allen hebben verklaard de uitnodiging te zullen accepteren. Kirkpatrick en Osborne hebben overigens nog geen toestemming gekregen van hun provinciale bond. Van onze sportredactie VENLO FC VW heeft in de oefencampagne voor een verras sing gezorgd. Voor tienduizend toeschouwers wonnen de Lim burgers met 2-0 van de gerenommeerde Bundesüga-club FC Köln. B&2T BOOM 'het ie de belangrijkste overwinning die ik ooit heb behaald'. Het is tekenend voor de ontwikke ling van de stayers (en die van de baansport in zijn algemeenheid trou wens), dat Boom zich moeiteloos bij het rijtje renners achter motoren kon aansluiten. Duidelijker kan de armoede in die wereld eigenlijk niet getypeerd worden. Boom: „Ik zie het toch anders. Breuer, Kemper, Peff- gen en Timoner waren ook bijna veertig, toen ze nog op het hoogste niveau meededen. Wanneer je een gave techniek hebt en over een goe de gangmaker beschikt, kom je een heel eind." Wat dat laatste betreft „wentelt" Ne derland zich in kommervolle tijden. Doordat het aantal goede baanwed- strijden in Nederland praktisch op de vingers van één hand te tellen valt, wordt de ontwikkeling van stayers en gangmakers gebarrica deerd door een dijk, die opgetrokken is uit onervarenheid. In de vercom- mercialiseerde wielerwereld is de baansport nog altijd een stiefkindje; ook al is het aantal inschrijvingen voor de Nederlandse kampioen schappen (die tot en met vrijdag duren) iets groter dan vorig jaar. Dat neemt niet weg, dat het publiek nau welijks interesse voor de pedaalkun sten op het onoverdekte betonovaal toont. Enkele jaren geleden viel die ten dens even duidelijk bij wegrenners te bespeuren. Voor het eerst sinds vrij lang begint de baan een mag neetfunctie uit te oefenen op hen, die asfaltstroken en kasseien „heilig" hebben verklaard. Boom: „Er zijn veel wegrenners, die echt wel op de baan uit de „voeten" kunnen. Frans Mahn (de Nederlandse baancoach - red.) zou met Jos Lammertink, Bart van Est, Herman Ponsteen en Jan van Houwelingen een geweldige ach- tervolgingsploeg kunnen maken. Je moet het in Nederland net zo aan pakken als in Oost-Duitsland. Zet gewoon maar een aantal fietsen op de baan. Op die manier ga je de baansport al populariseren. Het re sultaat is er naar: sommige Oost duitsers rijden de kilometer in 1.06 of 1.07. Wij doen er nog 1.13 over." Voor het stayerswerk ligt dat, bij gebrek aan tal van vakbekwame gangmakers, uiteraard moeilijker. Daar komt bij, dat die tak van de wielersport vaak het onderwerp is van ruzies, roddels en achterklap. Boom: „Natuurlijk, er gebeuren din gen, die niet in de haak zijn. Maar het grote geld is slechts voor weinig gangmakers weggelegd. Ze zitten over het algemeen uit eercucht op de motor. En soms is die eerzucht zo groot, dat ze de taktiek en de renner helemaal vergeten. Kijk, je kunt van het maatschappelijk bestel alle zwarte kanten gemakkelijk naar vo ren halen. Ik sta nu op het punt, dat ik alleen de plezierige dingen onder ogen wil zien." FC WV was in het stadion „De Koel" tegen het op volle sterkte spe lende FC Köln de betere ploeg. Bij rust stond het 1-0 door een doelpunt van Jac. Hermans. Kurt Rettkowski bepaalde de eindstand od 2-0 Haarlem ging bij eerstedivisieclub Heracles met 3-1 ten onder. Libbe van Borsum Waalkes 1-0, Piet van den Berg (strafschop) 1-1, Rob Poell 2-1, Sunday Manara 3-1. PSV scoorde achtmaal tegen ama teur-eersteklasser Geldrop, maar moest ook twee tegentreffers incas seren. Nick Deacy en Harry Lubse maakten twee doelpunten. Gerrie Deijkers, Paul Postuma, Adrie van Kraay en Huub Stevens elk één. FC Twente keek tegen tweedeklas ser Be Quick Zutphen bij rust tegen een 1-0 achterstand aan; doelpunt van Vlutters. Jaap Bos (tweemaal), Ronnie van Oostrum (tweemaal), Frans Thijssen en Ab Gritter stelden in de tweede helft orde op zaken: 1-6. Feyenoord trad gisteravond tegen de zaterdag-eersteklasser Baren- drecht aan met de 20-jarige Deen Jesper Rasmussen die in zijn vader land uitkomt voor Köge. De Deen die vandaag weer naar huis terug keert maakte geen indruk. Overi gens bivakkeerden ook de Deense voetballers Svensson en Carlsson de laatste dagen in Rotterdam op zoek naar een contract. Feyenoord imponeerde in Baren- drecht ook niet. Voor 3000 toeschou wers kwam de ploeg niet verder dan een 4-0 overwinning via doelpunten van Willi Kreuz (2), Wlm Jansen en Jan van Deinzen. Bij de rust was het 1-0. Volendam verslpeg de Vleutense derdeklasser PCV met ruime cijfers: 1-10. Billy Bond (3), Visser (2). Tol. Molenaar, Tuyp, Mol en André ver zorgden de Volendamse produktie. MOSKOU (ANP) De Nederlandse waterpoloploeg, die in Moskou deel neemt aan een laatste toernooi ter voorbereiding op het Europees kam pioenschap, is verre van fit. Vijf spe lers hadden maandag voor, tijdens en na de wedstrijd tegen Bulgarije (4-6) last van overgeven en duizelig heid. Een te hulp geroepen arts con stateerde verschijnselen van een voedselvergiftiging. Het Nederlands waterpoloteam heeft in Moskou tamelijk wisselval lig gespeeld. Het startte met een gelijkspel (8-8) tegen het B-team van de Sovjet Unie, gevolgd door een gelijkspel tegen de A-ploeg: 5-5. Na deze uitstekende verrichting ging het bergafwaarts. Op die manier werd met 5-7 verloren van Joegoslavië en met 4-6 van Bul garije. In die laatste wedstrijd open baarden zich de eerste verschijnse len van de voedselvergiftiging. r Matty Verkamman ITRECHT De vaak verregaande agressie Mi supporters kwelde het betaalde voetbal trig seizoen sterker dan ooit. In sneltreinvaart ntwlkkelde zich in en buiten de stadions het waad, dat varieerde van baldadigheid tot pure ïielzucht. Buiten de stadion-muren leden de lerlandse Spoorwegen het meeste onder het veld. De door voetbalsupporters aangerichte iade in het seizoen 1976-1977 wordt door NS ele tonnen hoger geschat dan in het voor- ade jaar. de tribunes werd het, in bepaalde vakken, ronduit (veilig. Bij arrestaties werd wapentuig van de meest leenlopende soort in beslag genomen. Zelfs wurgstok- I werden in de uitrusting van opgebrachte„suppor- rs" aangetroffen. i vergelijking daar mee. was het gegooi met voorwer- |n van opmerkelijk diverse aard, maar kinderspel, lar ook die nieuwste rage kwam het profvoetbal zeker SELECTIE |Hans VN Breukelen, Marco Cabo, Ton Duchati- nier, Ries Coté, Wim Flight, Bert Gozems, Piet Hamberg, Cor Hildebrand, André Hulshorst, Bla- goj Istatov, Ton de Kruyk, Joop van Maurik, Herman Schreurs, Ben Schubert, Jan van Staa, Jan Streuer, Koos van Tamelen, Gerard Tervoort, Leo van Veen, Ton Wickel, Ton Witbaard. VERTROKKEN jHarrie van de Ham, Wim Temming (uitgeleend aan SC Cambuur), John Wilschut (Hilversum), Harry Suvee (Wageningen), André Oostrom (FC WV) Blagoj Paunovic (gestopt). GEKOCHT Gerard Tervoort (AZ'67), Ton Wickel (Ajax), Cor Hildebrand (Wageningen). niet ten goede. Bij Ajax daalden er op een gegeven moment wekkers en eieren in het strafschopgebied neer, terwijl er bij NAC naast de chaotische hoeveelheid closetpapier zelfs lp's over het veld rolden. De onrust was het grootst onder de aanhang van de clubs uit de grote, westelijke steden. Ajax, FC Den Haag, Feyenoord en vooral FC Utrecht werden „gesteund" door roerige, vaak op vandalisme beluste groepen supporters. Het is langzamerhand een ver trouwd beeldgeworden, dat deze supporters bij uitwed strijden van station tot stadion door een gewapende mobiele eenheid worden begeleid. Per traditie werden de inmiddels beruchte supporters van FC Utrecht het meest gevreesd. Het was daarbij opvallend dat de Utrechtse aanhang het strijdtoneel van het eigen Galgewaard-station naar de terreinen van de tegenstander verlegde. Alleen tijdens de (verloren) thuiswedstrijd tegen Roda JC, was de „Bunnik-zijde" het vak, waar de rellenschoppers in zijn verzameld, is inmiddels op verzoek van inwoners uit Bunnik omge doopt tot „east side" weer even in een agressieve en vernielzuchtige bui. Tegenover die betrekkelijke rust in eigen omgeving, stond evenwel de sterk toegenomen onrust tijdens de uitwedstrijden van FC Utrecht. Diep tepunten waren in dat opzicht de wedstrijden van de FC tegen Telstar, Ajax, Haarlem en Feyenoord. Al die wedstrijden werden ontsierd door vechtende en vernie lende Utrechtse fans. Wanneer de voortekenen niet bedriegen, dan kan FC Utrecht echter ook tijdens de komende thuiswedstrij den weer op ellende van de eigen aanhang rekenen. Tijdens het eerste Utrechtse internationale toernooi van het afgelopen weekeinde, was het weer goed mis. De rellen waren niet van de lucht. Na FC Utrechts uiteinde lijke triomf tegen Feyenoord werd bijvoorbeeld het hekwerk weer eens omver gehaald. Utrecht-voorzitter Kees Werkhoven over dat laatste: „Ach, daar zijn we al een beetje aan gewend. Die hekken zijn daar ook min of meer op berekend. Die kunnen ze weer worden opgezet." Werkhoven klinkt berustend. Dat is hij ook. Een gevoel van machteloosheid heeft zich meester van hem ge maakt. Hoezeer de problemen ook op hem af komen; het kan tenslotte weer een rumoerig jaartje worden. Kees Werkhoven: „We moeten hier eerlijk in zijn, we staan machteloos. Alles, maar dan ook alles hebben we ge daan om de boel rustig te krijgen. Extra suppoosten, een uitstekende samenwerking met de Utrechtse poli tie. We hebben zelfs uitvoerig gesproken met die suppor- KEES WERKHOVEN: ,,We moeten hier eerlijk in zijn, we staan machteloos". ters. Joop van Maurik heeft dat eens namens de spelers gedaan. Zelf heb ik ook eens zo'n groep over de vloer gehad, er was zelfs een meisje bij. Op zo'n moment doen ze alles voor je, eten ze als het ware uit je hand. Maar later blijkt toch weer dat ze elkaar in groepsverband gek maken. Dat is het hè, ze worden door een harde kern van zo'n man of dertig meegesleept. Op weg naar Roda JC heb ik dat eens in de trein meegemaakt. Je bent dan voorzitter van de vlub, maar als het eenmaal op gang is, dan heb je er geen vat meer op." FC Utrecht en de politie weten ongeveer wie de rad draaiers zijn, maar zeggen er toch weinig tegen te kunnen ondernemen. Werkhoven: „Je kunt wel stellen dat die het stadion niet meer binnen komen, maar met ROB CLERC bekijkt zijn partij tegen Wiersma even van de an dere kant. HOOGEZAND - Het internationa le damtoernooi in Hoogezand be leefde in de achtste ronde weer pure damsensatie. Zag het er aanvanke lijk naar uit, dat Harm Wiersma op weg was om voor de eerste maal deze wedstrijd op zijn naam te gaan schrijven, in de dinsdagzitting maakte de winnaar van 1975, Rob Clerc, voorlopig een einde aan de illusies van de wereldkampioen. Na een modern gespeelde opening kreeg Wiersma dermate nadeel in het middenspel, dat Clerc moeite loos de overwinning kon laten regis treren. De jonge Amsterdammer werkte hiermee zijn twee punten achterstand weg en deelt nu samen met Wiersma de eerste plaats. De spanning is hierdoor geheel terug. Harm Wiersma raakte zeer onver wacht in moeilijkheden na een mo dern gespeelde opening. Zijn positie dreigde vast te lopen en hiertegen had hij weinig verweer. Hij probeer de nog wel aan de greep van Clerc te ontkomen, maar het voordeel was te groot voor de Amsterdammer, die zonder mankeren won. Wat er nu eigenlijk precies fout is gegaan voor Wiersma in deze partij, zal de analy se moeten aantonen. Grooimeettergroep: Verpoest iBeli-Gendlcrman (Isr) 2-0, Wiersma (Ned)-Clerc <Ned) 0-2, van der Borst (Nedi-Llddeli (VSt) 1-1. Malahe (Suri-Jan- sen (Ned) 1-1, Kaplan (VSt-N'Dlaye (Mali) 0-2. 8y (Seni-Smlth (Vst) 1-1 Stand: 1 Wiersma en Clerc 12 punten. 3. Smith U, 4. Jansen en N'Dlaye 10, 6 Kaplan 8, 7 Verpoest en Sy 7, 9. Oendlerman 6, 10. Liddell en Van der Borat 6, 12 Malahe 3. zeventien ingangen is dat toch praktisch onhaalbaar. Wanneer die gasten naar binnen willen, dan komen ze ook binnen. Er ligt hier volgens mij alleen nog maar een taak voor de overheid. Zelf denk ik aan het Engelse systeem. Wij hebben ons in Engeland laten voorlichten, omdat men daar tenslotte ook veel last met supporters heeft. Daar worden onmiddellijk hele groepen boosdoe ners naar het politiebureau gebracht. Dat ligt via de wet in Nederland moeilijker. Hier moet iemand op heter daad betrapt worden. Nou, ga er in zo'n massa de aanstichters maar eens uitpikken." De gang van zaken frustreert leiding, spelers en het „goede" publiek van FC Utrecht in hoge mate. Zozeer, dat zelfs clubarts Querido eens emotioneel uitriep: „Van mij mogen ze dat zootje in elkaar slaan." De selectie durft zelfs al niet meer per trein naar uitwed strijden te reizen. Andereijds gaat er een zekere dreiging ten opzichte van tegenstander en scheidsrechter uit van de supporters. Vorig seizoen bleek dat nog eens tijdens FC Utrecht-P8V, toen de bezoekers in de geladen sfeer door de arbiter duidelijk werden benadeeld. Werkho ven: „De spelers zitten er echt mee. Denk maar niet dat ze het ontgaat wanneer er weer eens heibel op de tribune is. Alles wat met Utrecht heeft te maken, wordt door die groep enorm in diskrediet gebracht. Ons, het besuur, stijgt het schaamrood soms naar de kaken." Teneinde de supporters toch enigszins in het gareel te krijgen, overweegt FC Utrecht nu om tijdens de thuis wedstrijden een band voor het nodige kabaal te laten zorgen. Dat gebeurde tegen de weliswaar verlichte KNVB-regels in het afgelopen weekeinde ook al. De nota bene binnen de omrastering optredende „Millio naires" zorgden toen zelfs tijdens de finale, tot grote ergernis van Feyenoord, voor een hels kabaal. De met versterkers uitgeruste kermisband zweepte de Utrecht se aanhang op. Werkhoven: „Tijdens de competitie kan dat natuurlijk niet, dat zien wij ook wel in. Maar toch geloven wij dat er een positieve invloed van zo'n band kan uitgaan. Als het lukt om die supporters aan het zingen te houden, dan zijn we al op de goede weg. We hebben tenslotte geen bezwaar tegen kabaal. Het wordt zeker geprobeerd met een bandje." Toch vervelend voor FC Utrecht, dat het op zo'n manier z'n supporters moet bezig houden. Juist, nu er sinds kort weer zo aardig wordt gevoetbald. Kees Werkhoven: „Ja, daar zien ze niet zo veel van, komen zo eigenlijk ook niet voor." GENEVE In Genève speel den Kortsjnoj en Poloegajevs- ki in hun elide partij remise. Het verloop van de partij was als volgt: Wit: Kortsnoj Zwart: Poloegajevski 1. c4 e5 2. Pc3 d6 3. d4 ed4x 4. Dd4x Pc6 5. Dd2 Pf6 6. b3 a5 7. e4 (Na 7. Lb2 was de volgende zet niet mogelijk ge weest) 7. ...a4 8. Tbl (vrijwel gedwon gen) 8. ...ab3x 9. ab3x g6 10. g3 Lg7 11. Lg2 0-0 12. Pge2 Pce5 (zwarts pro bleem is het vinden van een goed plan. Met deze zet lokt zwart op stoot f4 uit om vervolgens de pion op e4 onder druk te zetten). 13. f4 Ped7 14. 0-0 Te8 15. b4 (wit voert een monumentale strategie. Het is Jammer dat Kortsnoj al zo'n grote voorsprong heeft, anders zou hij in het verloop van de strijd om meer dan remise hebben aangestuurd). 15. ...De7 16. Dd3 Ph6 17. Le3 Ta3 Gaat een versplintering van zijn pi- onnenstructuur toe. maar Pbd7 was natuurlijk te passief, terwijl zwart nu in ieder geval het loperpaar over houdt. Wit moet zeer goed staan). 18. Lb6x cb6x 19. Tal Talx 20. Talx Le6 21. Tel Ta8 22. Pcd4 (misschien 22. Pd5) 22. ...Pe8 23. PdbS Df6 24. Tfl (vooral niet 24. Pd6x wegens Dd4 en zwart wint een stuk. Wit dreigt nu onder de omstandigheden f5) 24. ...Dd8 25. Tdl Df6 26. Lfl (Pd6x? Pd6x 27. Dd6x Dc3x) 26. ...h5 27. De3 Ta6 28. Le2 De7 29. Df2 Ld7 30. PdS Dd8 31. Lfl Lg4 32. Tel Le6 33. Tdl Lg4 34. Tel en remise wegens herha ling van zetten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 13