VVV's jeugdplan werpt vruchten af Thurau wint in recordtijd Eredivisie 77-78 Deense piratenliga Voetbalprijs stijgt Verlies Ajax (2-4) V>v* Samenwerking met amateurclubs op uitwisselingsbasis Ruim 200 kilometer met gemiddelde boven 45 kilometer Oud voorzitter van hockeybond overleden Harry Vos omgepraat Kortsjnoj: remise Harm Wiersma loopt uit p INSDAG 2 AUGUSTUS 1977 SPUHT dot VE oor Johan Woldendorp NLO Als alles volgens plan verloopt, kan fC VW volgend jaar een vette streep door een exorbitant hoge onkostenpost halen. In het seizoen 1978-'79 wil het bestuur van de Venlose club de eerste rijpe vruchten van een uniek jeugdplan plukken. Zorgvuldig begeleide Noordlimburgse talentjes moeten dat jaar de open plaatsen in het eerste elftal bezetten. Relatief dure aankopen horen dan achterwege te blijven. Sinds de promotie naar de eredivisie, In 1976, investeerde FC VW één en kwart miljoen gulden in nieuwe spelers. Het is duide lijk, dat die lijn onmogelijk doorgetrokken kan worden. „In feite zijn we een paar Jaar te vroeg gepromoveerd", legt de geestelijke vader van het jeugdplan, voorzitter Hovers, uit. „De kwaliteitskloof was veel te groot. We SELECTIE Advocaat, Berkigt, Bothmer, Bours, Brunenberg, Coort, Francken, Gubbels, Hermans, Hilkes, Hol, Huls tn 't Veld, Huib Janssen, Henk Janssen, De Jonge, Javanovic, Klingen, Kurcinac, Monnee, Nijssen, Oostrum, Pala, Rettkowski, Van Rosma len, Schreurs, Tullemans, Sobczak, Vieten, Van der Weide, Wolter. NIEUW Bours (Elslo), Coort (eigen kweek), Francken (SVN), Gubbels (SC Irene), Hilkes (Fürth West- Duitsland), Huis in 't Veld (Almania), Oostrum (FC Utrecht). VERTROKKEN Vercoul.en (Helmond Sport), Verbong (Helmond Sport), Van de Tillaar (FC Overpelt Fabriek, Bel gië), Ardesch, Cordang, Van Dinter, Kramer, De Klerk, Van Soest, Verhezen (allen naar de ama teurs). TRAINER Baan. moesten de transfermarkt op om het gat te dichten, Dankzij onze goede recettes en een uitstekende vermo genswinst konden we op de spelersbeurs krachtig uitha len. Door de goodwill, die we gekweekt hebben, kunnen we allerlei projekten financieren, maar het houdt na tuurlijk een keer op. We zitten eigenlijk al aan de grens van onze leencapaciteit. Ook al zou er iemand met een miljoen komen aanzetten, dan nog is het verstandiger om van dat aanbod geen gebruik te maken. Het brengt uiteindelijk veel lasten met zich mee." Vijfenveertig van de ongeveer zestig clubs uit de wijde omgeving van Venlo zitten in het „complot". Drie jaar geleden opende FC VW zijn uit drie klassen bestaande voetbalschool. Trainer Rob Baan, die voor het veelom vattende jeugdwerk assistentie heeft gekregen van Jan Reker (oud-PSV), observeert iedere week groepen jon gens van 12 en 13, 14 en 15 en 16 en 17 Jaar. De uitverkoren voetballertjes blijven lid van hun eigen club, tot VW de tijd rijp acht om enkelen van hen een contract onder de neus te schuiven. Hovers: „Het idee is geboren uit een aantal discussies, waarin vooral trainer Baan een belangrijk aandeel had. Het jeugdplan is een drie partijen-overeenkomst tussen de deelnemende amateurclubs, het district Zuid 2 van de KNVB en FC VW. We hebben het talent, dat bij 45 cluhs speelt al vanaf het twaalfde jaar onder onze hoede. In ruil voor deze medewerking kunnen de betrok ken verenigingen een beroep doen op onze medische begeleiding, krijgen de elftalleiders onze oefenstof, or ganiseren vrtj ouderavonden en lezingen en luistert het eerste elftal van VW festiviteiten op. Kijk, je moet so- wie-so je selectiegroep aanvullen; ook als er geen sa menwerking met naburige amateurclubs bestaat. Het mes snijdt aan twee kanten: het is voor een club onvoordelig, wanneer zijn beste krachten op latere leeftijd vertrekken en wij kunnen door een goede bege leiding teleurstellingen voorkomen. Als je over ama teurs van twintig jaar praat, moet je er tien aantrekken om uiteindelijk één over te houden." Het systeem zit verbluffend eenvoudig en logisch in elkaar. Het zou een keurige blauwdruk voor iedere betaalde club kunnen zijn. Het is het niet. Al 23 jaar lang probeert het profvoetbal in Nederland een (smalle) basis te vinden om het hoofd boven vervuild water te houden. Van het uitstippelen van een* perfecte scou- tingsstrategie is echter amper sprake geweest. Met een geldbuidel op zak slaat menig clubleider de weg van de minste weerstand in. Wanneer hij tot de conclusie komt, dat de rit over die ellenlange asfaltstreep wel erg veel brandstof vergt, zijn er al te veel kilometers afgelegd. ROB BAAN: „Het mes snijdt aan twee kanten". (Links: Stefan Kurcinac). De invoering van het betaalde voetbal heeft een giganti sche kloof tussen de „overlopers" en de amateurclubs geschapen. Het contracteren van spotgoedkope liefheb bers werd vooral in het verleden als een laag bij de grondse aanslag op het dierbaarste bezit van een aantal hardwerkende verenigingsmensen gebrandmerkt. Ho- vers: „Ook FC VW had geen geweldige band met de amateurclubs uit de buurt. Het grote voordeel was evenwel, dat de club enkele jaren geleden een geheel nieuw bestuur kreeg, dat niet als een verzameling boos doeners werd gezien. Wij kregen het voordeel van de twijfel. In andere delen van het land zijn de weerstan den kennelijk te groot om samen met de amateurvereni gingen aan een goed imago van een betaalde stichting te bouwen. Dat is de grote fout van het betaalde 'voetbal. De clubs zijn in een economisch drijfzand terecht gekomen en proberen zich er door middel van hoge transferbedragen uit te bevrijden. Slechts een fractie van de miljoen KNVB-leden stroomt op een redelijke wijze door naar de ere- en eerste divisie. Als er goede felaties bestaan, hoeven er geen tonnen en miljoe nen meer voor profvoetballers gevraagd te worden." FC VW's Jeugdplan kost niet veel. Voor 25.000,- per Jaar wil de Venlose club zich verzekeren van vijf eerste elltalspelers. „Het rijpingsproces klopt precies met onze timing," heeft Hovers becijferd. „Je hebt twintig spelers nodig voor je A-selectie. Gemiddeld zit een voetballer vier jaar bij een betaalde club. Per seizoen moet je dus vijf nieuwe krachten aantrekken." Het bedrag, dat FC VW heeft begroot voor de jaarlijkse aanvulling van zijn personeelsbestand, steekt schril al tegen de tonnen, die clubs als Go Ahead Eagles en FC Groningen uit moeten geven om hun Jeugdinternaat draaiende te houden. De uitvinder van deze bio-indus- trie voor voetballers, de inmiddels van het voetbqlto- neel verdwenen Wlm Beltman (hij heeft het idee kenne lijk opgedaan toén hij nog werkzaam was bij het groot ste Nederlandse pensionbedrijf, het leger), was er heilig van overtuigd, dat een ongerijpt talent zich alleen in kasplant-tempo tot een wereldvoetballer kan ontwikke len. Go Ahead blijft zweren bij die gedachte (manager Maaskant: „Het internaat betaalt zichzelf"), maar bij FC Groningen zijn om praktische redenen andere in zichten naar boven koimen drijven. Vlce-voorzitter De Vires: „Beltman wilde de jongens bij de moeder wegha len. Op zich hartstikke mooi, maar het kost natuurlijk wel veel geld. In de originele opzet twee ton per jaar. Toch hebben we besloten om het internaat te handha ven, omdat Groningen anders bepaalde veelbelovende amateurs niet had kunnen aantrekken. Daarnaast vin den enkele selectieleden er tegen betaling van kostgeld onderdak. De exploitatiekosten zijn door die maatrege len terug gebracht naar zo'n honderdduizend gulden per Jaar. Bovendien is het bezit van een paar huizen in deze tijd een voordelige zaak." De Vries kan zich wel vinden in de uit de tijd geraakte filosofie, die Beltman over het nut van een internaat heeft ontwikkeld. Dit in tegenstelling tot Hovers, die zegt: „Ik geloof er niet in. Je dreigt zekere elementen over te slaan, omdat je een bepaalde periode van het leven van een sportman gaat absoluteren. Voor iedereen is het gezin het startpunt van een maatschappelijke loopbaan. Waarom zou dat bij een voetballer niet kun nen? Natuurlijk, de begeleiding is anders door de emoti onaliteit in het voetbalbedrijf. Dat verschil moet je opvangen, maar je mag er geen zwaar accent op leggen." KOPENHAGEN Denemarken krijgt misschien toch profvoetbal. Tot nu toe heeft de Deense voetbalbond deze ontwikkeling tegengehouden. Maar Harald Nielsen, oud-international en ex-prof in Italië, en Helge Sander, een ook in de wielersport bekende journalist, hebben een nieuw initiatief ontwikkeld. Zij willen een soort „piratenliga" in het leven roepen, bestaande uit tien clubs, waarvan de financiering al rond zou zijn. Men is van plan het komende voorjaar te gaan draaien. Spelers en clubs zijn echter niet onverdeeld enthousiast over deze gang van zaken. De spelers vrezen tussen wal en schip te vallen en zowel nationaal als internationaal geïsoleerd te worden en ook de clubs zijn nogal sceptisch. Vijf dagen voor het begin van het Duitse Bundesligaseizoen is er nog steeds geen overeenstemming bereikt over het op de televisie uitzenden van wedstrijden. De 58 betalende clubs eisen een verhoging van de contractprijs met 4.8 miljoen markt ARD en ZDF, de Duitse televisie maatschappijen, willen echter niet verder gaan dan een iets hogere vergoeding dan in 1974, toen het laatste contract werd afgesloten. Bij een verhoging van twintig procent zou cike Duitse Bundesligaclub 240.000 Mark ontvangen en elke club uit de tweede divisie 36.000 Mark. De Duitse televisie wil echter niet zover gaan. Volgens woordvoerder Hans Joachim Friedrichs benadert de prijs, die per minuut voor een voetbal uitzending wordt betaald, het honorarium, dat in de show-programma's gebruikelijk is. GIPPINGEN De Westduitser Didi Thurau heeft gisteren in de Zwitserse plaats Gippingen de wielerwedstrijd voor profs om de 14e grote prijs van het kanton Aargau gewonnen. Hij legde de 220 kilometer af in 4 uur, 53 minuten en 47 seconden. Dat betekent een gemiddelde snelheid van maar liefst 45,248 kilome ter per uur. Een nieuw record voor deze wedstrijd. Het oude record stond met een tijd van 5 uur, 4 minuten en 4 seconden op naam van Roy Schuiten (sinds 1976). Thurau had 27 seconden voorsprong op de Belg Michel Pollentier en 1 minuut en 35 seconden op de Zwitser Roland Salm. Daarna volgde de Amerikaan Jonathan Boyer op maar liefst 13 minuten en 46 seconden. De beste Nederlander was Hennie Kui per, die als dertiende binnenkwam. Thurau, Pollentier en Salm waren al In de derde van de 23 ronden ont snapt. In de 15e ronde haalde het vluchtende trio het peloton in en twee ronden voor het einde ontsnap ten Thurau en Pollentier opnieuw. In de slotfase rekende Thurau met de winnaar van de Ronde van Italië en de Ronde van Zwitseland af. 1. Dietrich Thurau (WD1) de 220 km In 4 uur. 53 minuten en 47 seconden. 2. Michel Pollentier (Bel) op 27 seconden, 3. Roland Salm (Zwl) op 1,35, 4. Jonathan Boyer (VSt) op 13,546, 5. Ludo van der Linden (Bel) z.t, 6. Rudl Esters (Bel) op 13,50:, 7. Benny Schepmans (Bel) z.t., 8, Etlenne de Beule (Bel) z.t.. 9. Roland Bouckaert (Bel) z.t., 10. Frldolln Keiler (Zwl) z.t, 13. Hennlc Kuiper (Ned) Z.t., 15. Bert Pronk (Ned) op 15,04,18. Henk Lubberdlng (Ned) op 16,09. RIJNLAND-PALTS De Zwitser Gilbert Claus heeft zijn tweede etappe-zege In de Ronde van Rijnland-Palts geboekt Hij won de zesde etappe van Landau naar Kirn over een afstand van 168 kilometer door In de sprint zijn medevluchter, de Westduitser Dieter Flögel, te ver slaan. De zesde etappe heeft weinig veran dering in het algemeen klassement aangebracht. De Pool Nowicki be houdt de leiding. Zesde etappe: 1. Gilbert Claus (Zwl) 108 km In 4.14.33, 2. Dieter Flögel (WD1) ln dezelfde tijd, 3. Jan Smyrak (WD1) op 38 sec4 Olaf Paltlan (WDI), 5. Erwln Llenhard (Zwl). 6. Hans Lange- rijs (Ned), allen ln dezelfde tijd als 8myTak. 7. Kunlbert Bock (WDI) op 1.38, 8. Dieter Münch (WDI) op 1.39. Algemeen klassement: 1. Nowicki (Pol) 18.59.42, 2. Peter Weibel (WDI) op 25 scc.. 3. Stefan Mutter (WDI) op 40 sec. AMSTERDAM Ajax lijkt, wat betreft de produktie, ook dit seizoen weer aangewezen op zijn spits Ruud Geels. Trainer Tomlslav Ivic experi menteerde in de.teleurstellende oe fenwedstrijd tegen Borussia Dort mund (2-4) weliswaar met Ling in de aanval, maar veel zoden zette dat niet aan de dijk. Geels was des te slagvaardiger. Hij scoorde, zij het op fortuinlijke wijze, twee keer. Ivoc had nog meer verrassingen in petto. In plaats van Suurbier ope reerde Pim van Dord in het hart van de defensie. Eerstgenoemde mocht zich weer uitleven als offensief inge stelde vleugelverdediger. Een rol trouwens, die in de eerste helft ook voor zijn collega op links, Jan Ever- se, in het draaiboek stond vermeld. De oud-Feyenoorder voldeed aan de verwachtingen. Ajax' tweede aan koop, Peter Lübeke, kwam pas na de hervatting opdraven en speelde onopvallend. Scoreverloop: 29: Geels 1-0, 44: Geels 2-0, 51: Huber (strafschop) 2-1, 52: Burgsmüller 2-2,81: Burgsmüller 2-3, 89: Kostedde 2-4. DEN HAAG (ANP) Hendrik Phi lip (Hans) Visser 't Hooft, die van 1947 tot 1961 voorzitter was van de- Konlnklijke Nederlandse Hockey bond en bij zijn aftreden als zodanig tot ere-lid van de hockeybond werd benoemd, is na een korte ziekte on verwacht op 71-jarige leeftijd over leden. Visser *t Hooft, die huisarts was in Velp, maakte deel uit van de hocky- ploeg, die bij de Olympische Spelen van 1928 te Amsterdam de zilveren medaille behaalde. Tevens kwam hij uit ln de eerste officiële interland wedstrijd van Nederland tegen Bel gië ln 1929. Visser 't Hooft is ook coach van de nationale ploeg geweest en behoor de veertig jaar geleden tot de op richter van de "De Batavieren", de club van oud-hockey-lnternationals. De begrafenis zal zijn op wonesdag 3 augustus na een rouwdienst in de N.H. kerk te Rozendaal (Gld), die om 10.00 uur begint. WORST Panorama en Nieuwe Revu voelen zich thuis in de categorie ondeu gende weekbladen. Gelijk hebben ze, want ondeugend gemorrel in de marges van het nieuws blijkt best te verkopen. Via ondeugendheid en het zogenaamd uithalen van stunts zijn de bladen de afgelopen Jaren enkele keren zelf onderwerp van nieuws geweest. Nog niet iedereen blijkt de voor grappig versleten on deugendheid altijd even goed te kunnen verteren. En wat bieden ze dan helemaal? Blote dames uit de Playboy-jaar- gangen 1962 en 1963 verheven tot sex-symbolen van het spruitjes- volk en verhalen die gemaakt zijn om op de kop alleen te verkopen: Slavenkampen ln Thailand, Was Mao een schoft?, De haat van een schaker en 811pcursus: uw onder broek verraadt uw persoonlijkheid. Niet zo verwonderlijk dus dat beide bladen gelijktijdig op het idee kwa men om eens een sport-analfabeet mee te sturen met de laatste me ters van de Tour de France. De zaken rond Hennie Kuiper dienden van enig smeulg-achtergrond- stuntwerk voorzien te worden. De koppen spreken voor zich: „De tra nen die niet kwamen" en „Vrou wen? Dat kost enorm veel energie. Daar kan je dagen slecht van zijn." Lekkere verhalen dus. Dat moet ook wel want die bladen moeten doorgaans maandenlang mee ln de diverse wachtkamers tot ze zo ge scheurd en beduimeld zijn dat nie mand meer weet welk blad het ls en Panorama, Nieuwe Revu, Story, Viva, Privé en hoe dat allemaal verder mag heten verworden zijn tot de eenheidsworst vol lage drif ten en verlangens voor de nette burgerman. Nieuwe Revu stuurde Arnold-Jan Scheer naar Frankrijk, Panorama vaardigde Peter Hagtingius af. Bel den hadden vooral aandacht voor mevrouw Kuiper en haar zleleroer- selen, terwijl Scheer ook nog achter op de motor ging zitten en halluci naties kreeg. Hij bleek echter voor namelijk geïnteresseerd ln de bil len van Kuiper. En verder? Had de vedette nog tijd voor zijn vrouw? Zullen zij de ech telijke sponde delen of slaapt Hen nie weer gewoon bij zijn lijfeigene Jos (Panorama) of José (Nieuwe Revu, dat ook ene Thurerau mee laat rijden) de Cauwer. Was me- ■jjjr V.*' U- vrouw Kuiper nerveus? Kon zij haar tranen nog bedwingen toen zij haar man omhelsde? Hoe lang duurde hun herenlgingszoen? Is het waar dat het huwelijk van The- venet op de klippen gelopen is? Bedient de Franse vedette zich te genwoordig van een vriendin of maitresse? In Bordeaux hebben de vrouwen van Van Impe en Ocana bij hun mannen geslapen. Kost dat veel energie? Scheer: „Ik hoop dat Thevenet valt Ik had suiker in zijn lagers moeten doen." Hagünglus: „Als ik mijn poot uit steek kan lk Thevenet nog laten vallen." Vanwege het aardige verhaal had den ze het hele gebeuren gaarne een andere wending willen geven. Waarschijnlijk kwamen ze daar pas thuis achter de schrijfmachine op. maar het hapt zo heerlijk weg. 8cheer gaat ten slotte geheel door het behang als hij meldt langs de kant van de weg verschillende ke ren meisjes te hebben gezien die vanwege de binnen enkele secon den gepasseerde Jonge wielrenners aan zelfbevlekking deden. Dan houdt Hagtingius zich nog netjes door zijn privégedachten tussen aanhalingstekens te plaatsen en vervolgens „iemand" hem gelijk te laten geven. Zo draalen ze samen him eenheids worst, pikant en toch gewaagd. Henk van der Meijden maakt school. KNOPPEN Het falen van de NOS begint gro teske vormen aan te nemen. Afge lopen zondag noteerde onze J. C. Brak hoe de uitzending van het Europees kampioenschap honkbal gestaakt werd toen de spanning ln het beslissende duel een hoogte punt bereikte. En niet eens vanwe ge de haast, want op belde netten stond voor dat moment verder niets geprogrammeerd. Komende zondag ls de NOS pre sent op Dulndigt als daar voor een beperkt gezelschap goklustigen een middagje paardhollen wordt gegeven. Omdat de NOS-beeld- biusbazen behalve in tennis ook in dit paardhollen ten zeerste geïnte resseerd zijn, valt er voor die dag helaas geen nieuw fiaterrecord te voorspellen. Maar onze J. C. Brak houdt de vinger aan de pols. SPONSORS De Koninklijke Nederlandse Wiei- ren Unie heeft een mooi uitgevoerd boekwerk onder de titel „Sponso ring van de wielersport" vervaar digd. De bedoeling ls dat bedrijven die enige Interesse tonen om een beroepswielerploeg op poten te zet ten via dit werk een duidelijk In zicht in de problematiek krijgen. Het werk ls vervaardigd door de Commissie Beroepsrenners 1977 met de hulp van de AZ'67-huis- schrijver Rob van den Dobbel steen. In feite beschikt Nederland vla Pe ter Post slechts over één profploeg van Internationale betekenis. Daarnaast bestaan er nog enkele kleinere sponsors met beperkte ploegen en zonder grote vedetten. Met ruim zestig Nederlandse be roepswielrenners lijkt er ruimte om in leder geval nog een ploeg op te richten met meer dan criterium betekenis. Volstrekt helder kan de KNWU bij de voorlichting echter ook niet zijn. Zoals gewoonlijk moeten exacte cijfers over het rendement van sportsponsering ontbreken, want sponsors blijven gewoon volhou den dat er helemaal geen gegevens zijn. Vandaar dat de KNWU advi seert om eens met een deskundige te spreken als men geïnteresseerd ls in wlelersport-sponsoring; onder een goed glas komt men immers allicht meer te weten. Ook over de kosten van een wieler ploeg worden geen globale cijfers gegeven want dan hangt alles weer af van de wensen van de sponsor. Wil hij een grote of een kleine ploeg, wil hij bekende renners of gewoon wat losse mannen laten rondrijden. Alles kan. Het boek leert wel veel over de positie van de beroepsrenner: een man die als reclamezuil zweeft tus sen de status van werknemer en bijzonder kleine zelfstandige. Is men onder dak gekomen bij een grote sponsor die internationaal opereert, dan ls er sprake van een arbeidsovereenkomst waarbij een renner ook verzekerd is. Wordt er echter niet als ploeg opgetreden zoals op het ogenblik tijdens de vele après-Tour criteria dan moeten de betrokken renners veel al zelf opdraaien voor de kosten en via start- en prijzengeld aan een inkomen zien te geraken. Een sponsor heeft ook de gelegen heid een publiclteitsovereenkomst met een renner af te sluiten. Dat betekent dat men ls overeen geko men dat een wielrenner gedurende enkele wedstrijden reclame gaat maken voor een sponsor ln ruil voor wat kleding (soms niet meer dan één broekje en één shirtje) plus enig materiaal. In dat geval ls een renner gewoon een klein onderne mertje dat zelf moet opdraaien voor zijn verzekeringen. Dan ls er nog de nieuwste vorm van sponsoring: het betrekken van ren ners voor een paar wedstrijden vla de tussenkomst van een uitzendbu reau. Een nogal onzekere situatie voor een wielrenner maar met het voordeel dat hij via het uitzendbu reau verzekerd wordt. Van een wel varende levenspositie is dan echter zeker geen sprake. Maar hij is ln ieder geval wel aange kleed. Met de naam van de sponsor tweemaal op de broek, viermaal op het shirt en viermaal op de pet. DOPING Een week later dan verwacht heeft prof. dr. J. E. Huetlng zijn tweede lig werkstuk over „Die dolle dwaze doping" ln het weekblad Interme diair afgesloten. Huetlng is daarbij tot de conclusie gekomen dat er over doping eigenlijk helemaal niets bekend is, zelfs niet of het wel helpt. In zijn tweede deel geeft Huetlng een onvolledig overzicht van dopingaffaires ln 1976. Hij staaft daarmee zijn bewering dat de hele situatie nog weinig doorzichtig ls, waardoor men uitgaat van verkeer de of wetenschappelijk onvoldoen de onderzochte stellingen. Met die opvatting ln de hand kan hij alle uitspraken over doping van de tafel vegen. Hoeveel men de wetenschappelijke waarde van die manoeuvre ln twijfel mag trekken. Zoals men zich ook mag afvragen of Huetlng wel gelijk heeft door alles maar te betwijfelen wat er ln de sportwereld wordt beweerd. In dat geval meent hij bijvoorbeeld het koppel Barend-Van Dorp op een lange reeks onjuistheden te kunnen betrappen. Per slot van re kening zijn zij geen wetenschap pers zegt Huetlng. "De bijdragen van professor Hue tlng maken één ding duidelijk: niets ls zeker bij doping ln de sport. En zelfs dat niet eens. DOPING (2) Overigens moet het Huetlng goed doen te horen dat de KNVB wel zoiets als een wetenschappelijk on derzoek naar doping ln de voetbal sport gaat doen. Komend seizoen worden elke zondag een aantal spe lers uitgenodigd hun urine in te leveren. Aan de hand van dat on derzoek zou men kunnen vaststel len of de. zogenaamde sportartsen die uitroepen dat doplnggebrulk ln de voetbalsport niet voorkomt om dat men geen doping kan gebrui ken ln een concentratie-vergende teamsport gelijk hebben. Als het onderzoek alarmerende ge gevens oplevert gaat de KNVB be kijken hoe er eventueel passende maatregelen te nemen zijn. Dat zal nog wel even duren want eerst komt er dan een seizoen om weer allemaal af te kicken. SOCCER Het voetbalspel lijkt eindelijk toch vaste grond onder de voet te heb ben gekregen ln de Verenigde Sta- ROTTERDAM Harry Vos die aan het eind van het sei zoen te kennen gaf te stoppen als betaald voetballer heeft zich door trainer Vujadin Bos- kov laten overhalen nog een Jaar bij Feyenoord bij te tekenen. De 30-Jarige verdediger heeft met het oog op zijn werkzaam heden als sigarenwinkelier be dongen dat hij zich alleen voor de ochtend training behoeft te melden. Vos zal zich over veer tien dagen wanneer zijn va kantie erop zit bij de Feyen- oordselectie voegen. EVIAN Viktor Kortsjnoj heeft nog een punt nodig om de finale van het kandidatentoernooi om de we reldtitel schaken te bereiken. In de elfde partij kwam hij remise overeen met de Rus Lev Poloegajevski. Het punt werd gedeeld na de vierender tigste zet van Kortsjnoj die met wit speelde. De stand ln deze tweekamp ls nu 7'/r3V» ln het voordeel van de binnenkort naar West-Duitsland verhulzenden Kortsjnoj. HOOGEZAND Wereldkampioen Harm Wiersma stevent recht op een overwinning in de grootmeester- groep van het internationale dam- toernooi ln Hopogezand af. Gisteren liep hij een punt uit op zijn grootste concurrent, de Amerikaan Carl Smith. Wiersma rekende af met de Surinaamse kampioen Pertap Mala- he en Smith moest de punten delen met de naar de Verenigde Staten geëmigreerde Rus Vladimir Kaplan. Wiersma heeft nu twaalf puntne uit zeven partijen, twee meer dan Smith en Rob Clerc. Tegen de strategie die Wiersma toe paste had Malahe geen antwoord. De Surinamer kon geen uitweg be denken en werd (op het b ord) lang zamerhand omsingeld. Op deze ma nier kwam Wiersma in het voolrdeel en won uiteindelijk met positionele overmacht. Grootmccstergroep: Smith (Vst)-Kaplan (Vst) 1- 1; Gendlerman (Isrl-Sy (Sen) 1-1: Clerc (Ned- )Verpoest (Bel) 2-0; Wlennsa (Ncdr-Malhe (Sur) 2-0; Llddell (Vst)-Janssen (Ned) 0-2; ÏTDlaye (Mall)-Von der Borst (Ned) 2-0. Stand: 1. Wlcrsmo 12 punten, 2. Smith en Clerc 10, 4. Jansen 9. 5. Kaplan en N'Dlaye 8, 7. Ocndlerman en 8y 6, 9. Vcrpoest 5.10. Udell en Van der Borst 4. 12. Malahe 2. Meestertroep, zevende ronde: Van Harten (Ncd)-De Rooy (Ned) 2-0; Stanek (TsJ)-Buurke (Ned) 0-2; Butter (Ned)-Bultendorp (Sur) 1-1; Badlall (Ita)-Van der Linde (Ned) 0-2; Lopslc (Jsl)-MlchaUovskaJa (8ov) 1-1; De Jong (Ned>- Hljlkema (Ned) 2-0. Stand: 1. Van Harten en De Jong 12 punten, 3. De Rooy 9. 4. Buurke 8 (uit 6), 5 HIJlkema 8.6. Mlchailovskaja 7, 7. Badlall en Buitendorp 6. 9. Lepslc 4 (uit 6), 10. Butter en Van der Unde 4, 12. Stanek. 2. Jeugdgroep, zevende ronde: Galperln (lsr>-Stok- kcl (Ncd) 0-2; Skltarov (Sov)-Blcs (Ned) 2-0; Harmsma (Ned)-Schippers (Ncd) 2-0; Brouwers (Nedi-Bremmer (Ned) 2-0; Dollckamp (Nedh Verznin (Ned) 2-0; Keizer (Ned)-Schuitema (Ned) 0-2. Stand: 1. Dollckamp 11 punten. 2. Stokkel, Brouwers en Skliarov 10, 5. Bics 7, 6. Keizer. Vermin, Schuitcma en Harmsma 6, 10. Schip pers 5. 11. Galperln 4, 12. Brcmmcr 3. ten. Er werden aardige toeschou wersaantallen genoteerd al schij nen het toch voornamelijk Immi granten te zijn die naar de stadions trekken. Dikwijls zien ze dan de voetballers aan het werk die ze eertijds „thuis" al hebben gezien, want het Amerikaanse voetbal drijft voornamelijk nog op oudere sterren uit het buitenland. Maar daarin komt ook verandering. Het blad Soccer Corner (Voetbal Hoek, bezig aan de eerste Jaargang) schrijft deze maand uitgebreid over de nieuwste Invloed iri het Amerikaanse voetbal: die uit Zuld- Afrika. Het land ls door de FIFA op een zijspoor gezet vanwege de apartheidspolitiek. Vandaar dat Amerikaanse managers de velden afstropen op zoek naar goedkoop talent dat vanwege de geïsoleerde positie graag wil vertrekken. De Zuldalrikanen worden de nieu we helden van het Amerikaanse voetbal genoemd. Jomo Sono heet op de voorkant van Soccer Corner „de nieuwe Eusebio?" terwijl het artikel over Sono als kop meekreeg „Een opvolger van Pele". Andere nieuwe sterren: Mike Connell en Steve Wegerle. Inderdaad, de laat ste viel bij Feyenoord nogal hard handig door de mand maar dat hoofdstuk heeft hij uit zijn geheu gen geschrapt. Tegenover verslag gever van Soccor Corner kan hij Zich alleen nog zijn heldendaden ln Zuld-Afrika herinneren. In een verhaal over de situatie ln Zuld-Afrika zelf wordt verteld dat de toestand daar toch wel snel aan het verbeteren ls. Er zijn zelfs al ploegen die met een „gemengd" elftal hebben gespeeld. Maar dat blijft een uitzondering waarop men veel te trots is. Zijn de mogelijkhe den om tot een volledige erkenning van de rechten van de nlet-blanke Zuldalrikanen al beperkt door de overheid, binnen de voetbalge meenschap zijn ook nog obstakels genoeg te vinden. Want een natio nale voetbalbond waarin alle spe lers ongeacht huidskleur, ras of ge loof kunnen uitkomen, vergt aan zienlijk minder officials dan de thans bestaande drie bonden sa men hebben. Uit angst om status te verliezen staan ook die officials een volledig samengaan ln de weg. Tot het hele apartheidssysteem ls afgeschaft zal dse Verenigde Sta ten echter blijven profiteren van het voetbaltalent dat er volgens hen zo voor het opscheppen ligt. VOETBAL Door een overwinning (2-1) opPortugenza uit Venezuela heelt Cruzeiro uit Brazilië de finale bereikt van het toer nooi om de Zuldamerika^nsc beker. SCHAKEN Na drie ronden ln het Interna tionale toernooi ln Boedapest leidt Hans Ree samen met de Rus Bronstein; belden hebben 2'/i punt ALGEMEEN - Nederland heeft de Wereld- spelen voor gehandicapten verlaten met 10 gouden, 15 zilveren en 14 bronzen medailles. BRIDGE Het Nederlands bridge team ls het Europees kampioenschap begonnen met twee 204) uitslagen. De eerste keer ln het Nederlands voordeel tegen Turkije, de twee de keer ln bet nadeel tegen Zweden. TENNIS De Argentijn Oulllermo Vllas en de Amerikaan Eddle Dlbbs hebben de finale van het Internationale toernooi In Louisville bereikt. Vllas versloeg Dent (Aua) met 5-7.6- 2. 6-1 en Dlbbs won met 6-2, 7-6 van de Chileen OUdemelater. TENNT8 Italië heeft de halve finales van de interzone van het Davls Cup-toernooi bereikt door een 3-1-voorsprong te nemen tegen 8panje. Het beslissende punt kwam van Corrado BarrazutU die Manuel Orantes versloeg: 7-5 7-5, 6-1.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 9