Felle strijd om winkelcentrum Oude Wetering Ze vinden mij een rooie' Personalia AMEREN wii\keU*aan huis°R - Haags Vakantie programma Energiebedrijf Rijnland METER0PNEMER Digros komt toch Motoragent Jaap Jongkind: RESIDfc^ Bedrijfsonderzoek Delft geen succes Protest bij Carter over discriminatie van homofielen Vrolijk vandaag in Benthuizen Veel Nederlandse inzendingen naar t.v.-festivals DINSDAG 2 AUGUSTUS 1977 REGIO DEN HAAG Trouw/Kwartet H6 Van een onzer verslaggevers ALKEMADE De verbeten strijd die winkeliers In Alkemade voeren tegen grootgrutter Dirk van de Broek, nadert het beslis sende moment. Hoewel de kleine middenstand zelfs de steun van de rechter kreeg inzake de voorkeursrechten op een nieuw winkelcentrum, blijkt de aannemer de bouwverordening over treden te hebben om het Dirk van de Broek toch naar de zin te maken. Op aandrang van de middenstand heeft de gemeente Alkemade de bouw laten stilleggen. in'ff Enkele weken geleden constateer den enkele kleine winkeliers, die de bouw van het winkelcentrum In het kerkdorp Oude Wetering met argus ogen volgen, dat aannemer J Huls bos uit Nieuw-Vennep, afwijkt van de bouwtekeningen. De aard van de afwijkingen gaf voedsel aan de vrees van de Alkemadese middenstanders dat zij als toekomstige huurders van het centrum achter het net zullen vissen De voorzitter van de midden standsvereniging. de heer Van den Bosch ..Ze verzieken het winkelcen trum zodanig dat het niet meer te gebruiken is in de oorspronkelijke opzet van acht winkels, een bank en een supermarkt. De plannen voor een winkelcentrum zorgen al enige tijd voor beroering in Alkemade. Bijna tien jaar geleden verkocht de gemeente grond aan be legger De Joode in Amsterdam. Vol gens het koopcontract moest De Joode ervoor zorgen dat er een klein winkelcentrum kwam waar de plaat selijke middenstand iets aan zou •hebben. Maar op een enkeling na voelde geen van de winkeliers er iets voor zich in dure nieuwbouw te vesti gen. Totdat de met prijzen stunten de Digros in het spel kwam e.- het hele centrum opeiste. Uit lijfsbe houd meldden de kleine zaakjes zich daarop bij bosjes aan als gegadigde voor een huurcontract met de ex ploitant. het Centraal Financierings Instituut in Den Haag. Daarbij be riepen ze zich op het contract tussen grondeigenaar De Joode en de ge meente Alkemade. dat hen voor keursrechten geeft. Een „knullig" contract volgens de winkeliers en daarom togen ze met z'n zeventigen naar de Haagse rechter, die deze rechten bevestigde. Grondeigenaar De Joode, exploitant CFI en Digros zouden leder een dwangsom van een miljoen moeten betalen als Digros het centrum geheel in bezit zou ne men. Het verliezende drietal ging echter in hoger beroep en gaf de aannemer opdracht zodanig te bou wen dat Dirk van de Broek uit de voeten kan. Rijdende winkelier Van Hameren staat wat mistroostig bij wat een toekomstige vestiging van Dirk van de Broek moet worden. Hij weet wel zeker dat hij het niet zal kunnen bolwerken als deze stunter vaste voet op de grond van Alkemade krijgt. Het wachten is nu op het vonnis in hoger beroepen op de beslissing van b. en w. van Alkemade of de afwij kingen van de bouwtekeningen toe laatbaar zijn. Waarschijnlijk zal de dienst openbare werken van Alke made het college adviseren de veran deringen te laten afbreken. Dat zou betekenen dat de middenstand van Alkemade binnenkort zijn intrek kan nemen in het bijna voltooide winkelcentrum. Middenstandsvoor zitter Van den Bosch schat de kans daarop op 75 procent Maar hij blijft dan wel zitten met zijn klacht: „De gemeente werkt ons niet tegen, maar beslist ook niet mee. Alles moeten we zelf opknappen, ook de kosten van dat kort geding moeten we zelf betalen." Burgemeester drs. P. J. Bolten reageert daarop met: „Wij hebben voor geen enkele belangen groep gekozen. De winkeliers kun nen nu wel zeggen dat we hen moe ten helpen. Maar we moeten ook rekening houden met de belangen van de consumenten. Die laatste zouden meer gediend zijn met een vestiging van Digros. Jan van de Broek, zoon van Dirk, die al jaren een oogje heeft op een klan tenkring in Alkemade, zegt vastbes loten. „Als het ons niet lukt in dat winkelcentrum in Oude Wetering, dan vinden we wel een ander plekje in Alkemade of net buiten de ge meentegrenzen. Alkemade is rijp voor een grote supermarkt. Veel mensen zijn nog afhankelijk van rij dende winkels, waarvan er nog meer dan tien rondrijden. Dan kun je best spreken van een gat in de markt." „Ik begrijp best," zegt Van de Broek, „dat de plaatselijke middenstand niet de vlag voor ons uitsteekt. Dat doen ze nergens. Maar het gemeente bestuur is wel blij met ons. Er is vast wel een middenstander te vinden die voor een goeie prijs zijn pand aan mij wil overdoen. Ik ben ervan over tuigd dat we ons in Alkemade zullen vestigen." Door Teun Lagas en Dick Pijl DEN HAAG Jaap Jongkind was al 26 jaar toen hij bij de Haagse politie kwam. Een afgebroken studie aan het lyceum, banen als vrachtwagenchauffeur, op kantoor en op een SRV-wagen gingen aan zijn politieloopbaan vooraf. „Ik kwam een brigadier tegen die zei dat het bij de Haagse politie best wat voor mij zou zijn. Toen heb ik maar gesolliciteerd." Jaap is nu 32 en werkt als motor agent bij de verkeerspollUe. HIJ is actief binnen de vakbond (Haags secretaris van de Nederlandse Poli tiebond). Jaap Jongkind is iemand die geen blad voor de mond neemt. Ook niet wanneer het om gevoelige plekken binnen het politieappa raat gaat Van zichzelf zegt Jaap: „Ze vinden mij geloof ik nogal een rooie." Dat vindt Jongkind best Rechts en links, het zijn betrekkelijke begrip pen. „Het ls maar hoe Je het be kijkt. Binnen de Federatie Neder landse Vakverenigingen staan de politiebonden duidelijk aan de rechterkant." Jongkind vindt dat er in het politie korps nu niet direct de meest pro gressieve figuren rondlopen. Niet zozeer de opleidingen, maar meer de selecties zijn daar volgens hem de oorzaak van. Over de top van Jaap Jongkind: „Wie appelen vaart, die appelen eet." het Haagse korps zegt de vak bondsman: „Ik geloof dat de top van het korps in Den Haag erg behoudend is. Behalve Peijster dan." Jaap Jongkind prijst zich ge lukkig met deze hoofdcommissaris die erg „open" en „democratisch is". De vakbonden voor politieperso neel praten binnen de zgn. dienst commissie met de top van het poli tiekorps. Het overleg in Den Haag loop naar de mening van Jongkind goed. Net als in het „gewone" be drijfsleven is het moeilijk de leden warm te krijgen voor het bonds- werk. Een duidelijk verschil is wel dat de organisatiegraad bij de poli tie bijzonder hoog is. Vrijwel elke politiefunctionaris is lid van één van de vier bonden, de Nederlandse PollUebond, 8t Michaël, de Bond voor christelijke politieambtena ren of de Vereniging voor hogere politieambtenaren. „We hadden leden in Den Haag die je nooit op vergaderingen van de bond zag. maar zo gauw ze naar een kleinere gemeente verhuisden plot seling zeer actief werden. In zo*n kleiner korps botsen die Jongens dan tegen een officier wiens wil nog volledig wet blijkt Op een volgend congres duiken ze dan op als be stuurslid van de bond in dat kleine dorpje. In Den Haag gingen ze er blijkbaar van uit dat alles wel voor ze geregeld werd." Jaap Jongkind is overduidelijk ac tief. Maar hij was niet bij de politie- manifestatie in de RAI in Amster dam. Op die bijeenkomst protes teerden de bonden tegen de hou ding die de pers en verscheidene politici innamen tegenover de poli tie nadat er in Amsterdam enkele politiemannen over de schreef wa ren gegaan. Jaap Jongkind: „Nee, ik wilde niet naar die manifestatie. Je kunt daar moeilijk gaan zitten brullen dat we niet corrupt zijn terwijl de bewijzen duidelijk op ta fel liggen." Geld „Zolang er politie is, zolang er amb tenaren zijn, zolang zal er geld over de tafel gaan dat niet geboekt wordt. Welk mens is niet te koop? Ik geloof niet dat er mensen zijn die geen prijs hebben. Dat neemt niet weg dat het ontzettend stom is om, zoals in Amsterdam gebeurd is. een paar honderd gulden in je zak te laten glijden." Jaap Jongkind vindt het ook een taak van de vakbond om politie mensen tegen zichzelf te bescher men wanneer er nauwe contacten met criminelen zijn. „Hij noemt het voorbeeld van twee „Chinese" re chercheurs die het Haagse korps in het leven wil roepen. Rechercheurs die dagelijks binnen de Chinese samenleving in de residentie hun werk moeten doen. De bond moet volgens Jongkind een vinger aan de pols houden om te voorkomen dat dergelijke rechercheurs ten on- Collega's DELFT Het onderzoek naar de wrkgelegenheidssituatie in het Delftse bedrijfsleven dreigt op een mislukking uit te lopen: slechts een kwart van de aangeschreven bedrij ven en instelllngn heeft het enquête formulier, ingevuld en wel, terugges tuurd naar de onderzoekers. De en- quete is opgesteld door de Kamer van Koophandel in samenwerking met het Gewestelijk Arbedisbureau en de gemeente Delft. Eind juni wer den bijna 1100 formulieren ver stuurd naar de bedrijven en instel lingen die Delft rijk is. Gevraagd werd onder meer naar de omvang en de aard van het personeelsbestand en de oppervlakte die het bedrijf besloeg. Ook werd geïnformeerd naar de verwachtingen voor de toe komst. De bedrijven en instellingen mochten tevens hun visies geven over Delft als vestigingsplaats voor bedrijven. Met de antwoorden van de enquete in de hand hoopten de onderzoekers een beter inzlch in de situatie te krijgen om zo te komen tot een doelgericht werkgelegenheidsbe leid. Ook wilde men de verkregen informatie gebruiken om de econo mische ontwikkeling op langere ter mijn in kaart te brengen. Vooralsnog lijkt het onderzoek aller minst een succes. Het kan zijn dat de vakantie er de oorzaak van is dat zo weinig bedrijven en instellingen gereageerd hebben. De enquete-for- mulieren zijn inmiddels voor de tweede maal verstuurd, in de hoop op wat meer respons. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG - De PvdA, PPR en D'66 hebben gisteren in een brief aan de Amerikaanse president ge protesteerd tegen de discriminatie van homofielen in Florida. De voor zitters van de drie partijen spreken hun ernstige bezorgdheid uit over de uitslag van het referendum, dat ge houden is in Date County in de staat Florida. Het referendum maakte een eind aan een wet die discrimina tie van homoseksuelen verbiedt. „We hebben gemerkt dat u zich bij verschillende gelegenheden hebt in gezet voor de verdediging van de mensenrechten. We geloven dat de oproepen van westerse landen aan Oosteuropese landen om de rechten van alle mensen in hun landen te garanderen, slechts geloofwaardig kan zijn als wij in het westen deze rechten in onze eigen landen verze keren en handhaven," aldus de brief aan president Carter. rechte in een verkeerd daglicht worden gesteld. De relatie tot het publiek. Bij de verkeerspolitie bekeur Je veel Toch is men in Den Haag wel soe pel wanneer het om het signaleren van verkeersovertredingen gaat. gelooft de motoragent. De agenten moeten nu eenmaal prioriteiten stellen. „We hebben geen tijd om voor ieder kapot achterlicht te schrijven. We laten het vaak bij een waarschuwing." BIJ het schrijven van bonnen iieeft Jonkind in de loop der jaren gemerkt dat er twee soorten zeurpieten zijn. „Er zijn mensen die Je uitmaken voor alles wat mooi en lelijk is of bv. zeggen dat je stinkt Daar luister Je ge woon niet naar, daar stap je zo overheen. Een andere groep pro beert je te overdonderen met argu menten. Dat zijn de gestudeerden. Die zijn het lastigst" Van een onxer verslaggevers BENTHUIZEN De gemeenteraad van Benthuizen komt vanmiddag om drie uur bijeen om ten overstaan van mr. M. Vrolijk, de commissaris van de koningin in Zuid-Holland, het profiel te schetsen voor een nieuw te benoemen burgemeester annex gemeentesecretaris. Veertien dagen geleden werd deze vacature opengesteld en in de Nederlandse Staatscourant gepubliceerd. Voor gisteren, maandag 1 augustus moesten de sollicitaties binnen xijn, zodat de commissaris vandaag, na de raad gehoord te hebben uit een al aanwezig lijstje zijn aanbevelingen door kan sturen naar het ministerie van binnenlandse zaken. Uit doorgaans welingelichte kringen is vernomen dat van dit lijstje als de nieuwe burgemeester van Benthuizen naar voren zal komen de heer J. Wingelaar, gemeentesecretaris van Zoeterwoude en thans voor de tweede maal waarnemend gemeentesecretaris van Benthuizen. Een snelle benoeming van een nieuwe Benthuizense burgemeester is noodza kelijk, daar waarnemend burgemeester C. J. de Ronde per half augustus zijn werkzaamheden in Benthuizen beëindigd, omdat hij burgemeester in Den Briel wordt. Burgemeesters van nabije gemeenten zouden weinig tijd en animo hebben om na het vertrek van de heer De Ronde "het waarnemerschap van Benthuizen op zich te nemen. Jongkind maakt er geen geheim van dat er onderling in het korps veel bonnen „gepardonneerd" wor den. Het moet niet te vaak gebeu- renmaar als een agent in z'n vrije tijd een bekeuring op loopt dan valt er bij de collega's vaak wel Iets te regelen. Jaap Jongkind: „Als Ik op de Var- kensmarkt parkeerbonnen ga lo pen schrijven dan kan ik op m'n vingers natellen dat er een paar collega's van het bureau Jan Hen drikstraat geparkeerd staan. Die jongens komen dan echt wel even naar me toe om die bon te laten wegwerken." Jongking vindt het verscheuren van bonnen voor colle ga's niet zo'n ernstige zaak. „Wie appelen vaart, die appelen eet", meent hij. Jaap ls inmiddels ln het bezit van het B-diploma. Dat betekent dat hij, als er eenmaal acht dienstjaren achter zijn naam staan, op de no minatie komt voor brigadier. Hij verwacht dat hij rond 1980 „beke ken" wordt voor die bevordering. Wellicht krijgt het Haagse politie korps er dan een „rooie" brigadier bij. Archivaris Bij zijn pensionering als gemeente-archivaris van Den Haag is drs. H. M. Mensonides be noemd tot officier in de orde van Oranje Nassau. Vri|dan de caravan, zomer huis, tent of boot. Gaskomforen butaan 4-vlams 159,50. In kleur 189,50. Gasfornuizen bruin of groen 398,-. Enorme sortering camping komforen- vert. ofieverlichting. koelboxen en kasten. Fittingmateriaal enz. De Speciaalzaak voor Lelden en omgeving: H01VERDA Beatrixstraat 21—23, Leiden. Telefoon 071-126534. WOENSDAG 3 AUGUSTUS 8.00 uur Vistrip, vertrek vanaf Dï. Lelykade. 8.00 uur Midden/Oost Ne derland-tocht per touringcar. Prijs 41,- 9.15 uur Waardentoch per tou ringcar. Prijs 23,- 10.00 uur Boot dagtocht Rotterdam-Deltawerken, vertrek vanaf Willemsplein Rotter dam. Prijs 20,- 10.00 uur Speciale tentoonstelling „Papier, druk en postzegel", Ned. Postmuseum, Zees traat 82, (tot 17.00 uur geopend). 10.30 uur Bezichtiging Grote Kerk (tot 15.30 uur). Toegang gratis. 10.30 uur Duikdemonstratie in Zwembad Over- bosch. 11.00 uur Beklimmen Haagse Toren, ook om 13.30 en 15.00, Kaarten a 0,75 verkrijgbaar bij de ingang aan de Torenstraat (kinderen tot 13 jaar i 0,50) 12.00 uur Haagse Toren: Caril- lonconcert. 13.30 uur Stadsrondit Royal Tour, vertrek vanaf WV-kan- toor Scbeveningen. 14.00 uur Open luchttheater Zuiderpark: Variété uit T.V.-kinderland met Beertje Colargol en Calimero. Kaarten 1,60. 14.00 uur Noordzeetrip, ook om 16.00 en 20.00 uur. Prijs 5,- (kinderen tot en met 12 jaar 2,25). 16.00 uur Duindigt: rennen en draverijen. 20.15 Paul van Vliet in het Circustheater. 20.15 uur Fons Jansen „5" in de Koninklijke Schouwburg. 20.15 uur André van Duin revue in met "Lach om het leven" in het Ned. Congresgebouw. DONDERDAG 4 AUGUSTUS 8.00 Vistrip, vanaf Dr. Lelykade 9.00 uur Antiekmarkt op het Lange Voor hout. 10.00 uur Speciale tentoonstel ling „Papier, druk en postzegel" in Ned. Postpiuseum, Zeestraat 82 (tot 17.00 uur geopend). 10.00 uur Boot dagtocht Rotterdam-Deltawerken, vertrek vanaf Willemsplein Rotter dam. Prijs 20,- (kinderen van 4 tot en met 14 jaar 10,-). 10.30 uur Be zichtiging Grote Kerk tot 15.30 uur. Toegang gratis. 11.00 Beklimmen Haagse Toren, ook om 13.30 en 15.00 uur, kaarten a 0,75 aan de Toren straat. 12.30 uur Oude Kerk Scbeve ningen: Carillonconcert. 12.45 uur Grote Kerk: Pauzeconcert. Entree 2,— 13.30 Stadsrondrit Royal Tour, vertrek vanaf WV-kantoor Scheve- ningen. 14.00 uur Jeugdfilm in Mu seum voor het Onderwijs, Hemster- huisstraat 2e. Kaarten 1,25. 14.00 uur Noordzeetrip, ook om 16.00 en 20.00 uur. Prijs 5,- (kinderen tot en met 12 jaar 2,25). 14.30 uur Poppen kastvoorstelling: De Rode Kijkdoos op Promenade Scheveningen. 19.00 uur Carillonconcert Haagse Toren. 20.15 uur Paul van Vliet in het Circus theater, 20.15 uur Fons Jansen „5" in Koninklijke Schouwburg. 20.15 uur Andre van Duin revue „Lach om het leven" in Ned. Congresgebouw. 20.30 uur Muziektent Groenmarkt: Ge meenteconcert door Showband en Fanfare St. Jacob. Indien bij de entreeprijzen niet anders staat vermeld, zijn toegang*- c.q. deelnemerskaarten verkrijgbaar aan het kantoor van het Haags Va- caatie-Comité, Nassauplein 41, Den Haag. Het i op werkdagen geopend van 9.00-1C.M HILVERSUM (ANP) In de ko mende maanden zullen op tal van radio- en televisiefestivals in de hele wereld Nederlandse inzendingen meedingen naar de prijzen. Zo zul len naar de international Emmy Award" in de Verenigde Staten, waarvan in november in New York de prijsuitreikingen plaatsvinden, het programma „Menten" van TROS-aktua-tv, het NCRV-pro- gramma „Muziek uit 't hart", het VPRO-programma „Een verre stem uit Pella" en de NOS-bljdrage „Mu ziek van George Antheil" worden gezonden. DATSUN DEALER graszoden direct ven onze kwekerij, 3,25 per m2. tuinaarde en mest In zakken, alles franco thuis, v.d. Meer, graszo den. Noordwijk. Tel. 01719-13939. Hep. KUNSTGEBITTEN ».d. Waalwtr. 44, Uk.'en Telefoon 071-125566. GEOPEND VAN 8-17 UUR OF VOLGENS AFSPRAAK Bij de afdeling Gas- en Stroomberekening van het Energie bedrijf Rijnland is op korte termijn plaats voor een die hoofdzakelijk belast zal worden met het opnemen van de standen van gas- en elektriciteitsmeters bij klein- en groot verbruikers. Van de te benoemen medewerker wordt verlangd dat hij een paar jaar voortgezet onderwijs (MAVO/L.T.S.) heeft genoten en accuraat kan werken. Leeftijd tot 35 jaar. Het salaris bedraagt maximaal 1.977 bruto per maand. De premie A.O.W. komt voor rekening van het bedrijf. Voorts geldt een goede ziektekostenregeling en opname in het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds. Schriftelijke sollicitaties te richten aan de afdeling Perso neelszaken van het Energiebedrijf Rijnland, Langegracht 70. Leiden onder vermelding van nummer: ER/77017 in de sollicitatiebrief. Energiebedrijf Rijnland UITKNIPPEN Geldleningen voor elk doel Financieringen - Pe-soonlijke leningen - Hypotheken Rijke Erkend Bedrijf Bemiddelaar Aether. Be. 05550 HemmarekjóWleen 213, lei 070-935893. UITKNIPPEN T V -reparaties txi u thuis, ook 's avonds, vooraf pnisopgaaf schnfteti|ke garantie. Financiering - persoonlijke lening mogelijk, levering van (zo mogeli|k) elektrische artikelen. U wordt gehaald Rijke-Erkend Bedrijf Aether. Be 05550. HammarskjokJlaan 213 - Tel 070-935893 Wij zoeken voor de winketverkoop en tevens voor allerlei daarmede verband houdende werkzaamheden een flinke en beschaafde MEDEWERKER(STER) Een goede schoolopleiding is vereist. Sollicitatiet, bij voorkeur ichnfteüjk, gaarne aan BOEKHANDEL H. HOONHOUD B V. Laan van Meerdervoort 213 Den Haag

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 6