'In Maastricht geen proefproces om porno' Bezwaren tegen groen langs spoorweg 6) Politiechef Utrecht tegen puntensysteem rijbewijs Hasj-smokkelaars op Schiphol aangehouden Bezwaar tegen luchthaven in West-Brabant Nederlandse Bioscoopbond: Besluit over Du Pont Margarine wordt weer goedkoper Hoorzitting over Schiphollijn in december Foxtrot: nieuwe musical van Annie Schmidt eerst m'n tfcudfótcüïfje Verdronken na achtervolging Aanvoer uit India en Pakistan Logge weggebruikers DINSDAG 2 AUGUSTUS 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet ADVERTENTIE Via een Amro Pnug- Rekeniotf kun Je mewkelijk vnasmcJ «gtrid opnemen 't Is niet ver naar de Amro, dus. MAASTRICHT/AMSTERDAM Anders dan de Nederlandse Bioscoopbond had gewild, zal als eerste niet de Amsterdamse, maar de Maastrichtse rechtbank een oordeel vellen over de vraag of met de vertoning van de pornografische film „Deep throat" artikel 240 van het wetboek van strafrecht wordt overtreden. Op 24 augustus behandelt de rechtbank in Maastricht de zaak tegen een bioscoopmaatschappij die de film in roulatie had genomen. Pas enkele weken daarna zal in Amsterdam het door de Bioscoopbond uitgelokte proefproces worden gevoerd. Met het proefproces wil de Bioscoop bond de vraag beantwoord zien of films als „Deep throat" geacht kun nen worden „aanstotelijk voor de eerbaarheid" te zijn. Beantwoording van die vraag was geboden, nadat de procureurs-generaal eind vorig jaar hadden beslist dat zogeheten harde pornografische films slechts ver toond mogen worden in bioscopen met minder dan vijftig zitplaatsen. Kort nadat deze richtlijn was uitge vaardigd, werd in een Amsterdamse bioscoop met meer dan vijftig zit plaatsen de film „Deep throat" in beslag genomen. Dezelfde film draait nog steeds in een aangren zend theater, waarvan het aantal zit plaatsen tot 49 is teruggebracht. Enkele weken eerder, in november 1976, nog voordat de procureurs-ge neraal van zich hadden doen horen, werd de omstreden film al in de Maastrichtse bioscoop Royal in be slag genomen. Op dat ogenblik draaide de film in verscheidene thea ters in Nederland, zonder dat het ergens tot een justitieel ingrijpen was gekomen. De Justitie leek zich terughoudend op te stellen, omdat enkele maanden later de filmkeuring voor volwassenen toch zou wordei^ afgeschaft. De actie van de Maastrichtse hoofd officier van justitie, mr. E. C. G. Bauwens, volgde op een verzoek van de burgemeester van Maastricht de film, die al een paar weken in roula tie was, niet langer te vertonen. On danks de toezegging van de bio scoopexploitant dat er geen prolon gatie zou volgen, werd de film in beslag genomen. Een maand later maakten de procureurs-generaal duidelijk dat afschaffing van de film keuring het omstreden artikel 240 onverlet liet Dat door velen als ver ouderd beschouwde artikel stelt, in het algemeen, de verspreiding van pornografie strafbaar. Toezegging Nadat de film „Deep throat" ook in Amsterdam in beslag was genomen, deed het openbaar ministerie de toe zegging dat het in mei tot het door de Bioscoopbond begeerde proefpro ces zou komen. Inmiddels had de advocaat van de Maastrichtse Bio scoopmaatschappij Palace, mr. J. L. J. E. Koster, bij de rechtbank een bezwaarschrift tegen de dagvaar ding ingediend. De rechtbank in Maastricht en, in hoger beroep, het gerechtshof in Den Bosch, verwierpen het bezwaar schrift. Terwijl mr. Koster bezig was de zaak, in hoogste instantie, bij de Hoge Raad, aanhangig te maken, kreeg hij te horen dat niet de Am sterdamse, maar de Maastrtichtse rechtbank als eerste over de inbe slagneming van „Deep throat" zou oordelen. Hij trok daarop de cassatie in. Waarom het proces in Amsterdam werd uitgesteld en nu pas gevoerd „Bestaande mogelijkheden meer gebruiken" UTRECHT, (ANP) Hoofdcommissaris C. S. van Doesburg van de Utrechtse politie heeft weinig behoefte aan de invoering van een strafpuntensysteem voor rijbewijshouders, zoals minister Westerterp onlangs heeft gesuggereerd. Volgens Van Doesburg is een doel matige bestrijding van onveilig rijge drag best mogelijk, als er meer ge bruik zou worden gemaakt van de bestaande mogelijkheden. De hoofdcommissaris vindt bijvoor beeld, dat de rechter veel meer ont zeggingen van de rijbevoegdheid kan opleggen! „De mogelijkheid wordt onvoldoende toegepast". Ook meent hij, dat de politie meer ge bruik moet gaan maken van de „vor deringsbevoegdheid" krachtens arti kel 18 van de wegenverkeerswet. De politie kan van iemand, die zij ver denkt van het onbekwaam besturen van een voertuig, het rijbewijs inne men en hem een nieuwe rijproef la ten afleggen. Volgens Van Doesburg wordt er slechts spaarzaam van de vorderingsbevoegdheden gebruik gemaakt. Als belangrijkste bezwaar tegen de, invoering van een strafpuntensys teem, noemt de hgofdcommissiaris de te zware druk, die daarbij op de politie komt te liggen. „De politie moet dan als een soort rechter gaan optreden. Daardoor ontstaat het ge- vaar van ongecoördineerd handelen. Elke politieman bekijkt een ver keersovertreding min of meer sub jectief, waardoor er interpretatiever schillen ontstaan". Mocht er toch een strafpuntensys teem worden ingevoerd, dan ziet Van Doesburg liever, dat wordt gekeken naar het aantal keren dat iemand binnen een bepaalde tijd wegens een verkeersovertreding is veroordeeld. „Dan is er sprake van een zekere objectivering, omdat de zaak voor de rechter is geweest". ADVERTENTIE \lia een flmro Pnue Rekening" kan je aufomahjcVi Sparen voor een .sub tropisch utslapje. Met voorpret naar de Amro, dus. door Leo Kleyn Van onze correspondente FIJNAART In een brief aan de Tweede Kamer heeft de Vereniging voor milieuhygiëne en leefbaarheid West-Brabant gisteren ernstige be zwaren geuit tegen de plannen van minister Westerterp voor aanleg van een regionale luchthaven bij Dlntel- oord. Volgens de vereniging gaan de plannen er van uit dat West-Bra bant de lasten kan dragen en Rot terdam de lusten. „Wat bij Rotterdam niet langer kan, moet in West-Brabant eveneens tot de onmogelijkheden behoren" aldus de brief. De vereniging vindt het kwalijk en bedenkelijk dat er totaal voorbij gegaan wordt aan het refe rendum dat eind 1973 in West-Bra bant werd gehouden waarbij 75 pro cent van de kiesgerechtigde bevol king tegen vestiging van een lucht haven in hun gebied bleek. „In dit stadium laten noch de derde nota ruimtelijke ordening noch de verste- delijkingsnota noch de nota lande lijke gebieden ruimte voor een luchthaven-vestiging. Ook het streekplan West-Brabant biedt hier toe geen mogelijkheden. De minis ter zet hierdoor de inspraakprocedu re op de tocht", aldus de vereniging, die een luchthaven niet noodzake lijk acht omdat het merendeel van de toestellen een bestemming bin nen Europa heeft. „Treinen zijn hiervoor een goed alternatief." Voor de werkgelegenheid in West- Brabant heeft de vestiging van een luchthaven geen gevolgen. Sociale, culturele en relatiepatronen worden verstoord. De vereniging vindt dat men niet pessimistisch genoeg kan zijn als het gaat over de geluidsover last die een luchthaven veroorzaakt. totaal ongeveer 125 kilogram has jiesj onderschept. Vorige week kon de 23-jarige H. uit Amsterdam, zon der beroep, op Schluphol op heter daad worden betrapt toen hij een door de politie in de gaten gehouden tas uit een bagagekluis ophaalde. In de tas zat 25 kilo hasj. Andere zaak In het huis van de hoofdverdachte in Amsterdam werd bij een huiszoe king kort daarna ook de 31-jarige Amsterdamse glazenwasser B. aan gehouden. Deze was voortvluchtig wegens zijn aandeel in de hasjzaak waarbij onlangs de rijkspolitie te wa ter in samenwerking met de Amster damse politie 2300 kilogram hasjiesj in een klein Jacht in de Amsterdam se Oranjesluizen aantrof. S. zelf, die mogelijk ook betrokken is geweest bij deze smokkel, is een goede be kende van de politie, wegns zijn aan deel in smokkelaffaires van verdo vende middelen. S. kende de wegen op Schiphol, waar hij voordat hij bij Aero gronddienst in dienst kwam, goed, omdat hij lange tijd als kruier op de luchthaven werkzaam is geweest. Volgens een woordvoerder van de rijkspolitie dienst luchtvaart heeft de bende geprobeerd om in totaal 500 kilogram hasj via Schiphol Ne derland binnen te smokkelen. Het grootste gedeelte daarvan kwam uit Pakistan. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Voor de tweede keer in korte tijd is de margarine weer goedkoper geworden. Met ingang van gisteren werd een pakje marga rine van een half pond vier cent goedkoper. Vorige maand daalde de prijs eveneens met vier cent per pakje. Halvarine is twee cent per pakje goedkoper geworden. Deze prijsver laging is het gevolg van de daling van de grondstoffenprijzen op de wereldmarkt. Overigens zullen de verlaagde prijzen pas over een paar dagen voor het publiek merkbaar zijn, omdat de winkeliers eerst door hun oude voorraden margarine en halvarine heen moeten zijn, voordat ze met de verkoop van lager geprij sde pakjes beginnen. Van een onzer verslaggevers HAARLEM Een groot aantal van de bezwaarschriften tegen de Schilhollijn is gericht tegen de aanleg van de vele groenvoorzieningen langs deze treinverbin ding. Landbouwers en zelfs milieubeschermers kregen gisteren tijdens een hoorzitting de gelegenheid hun bezwaren tegen het op het eerste gezicht milieuvriendelijke groen toe te lichten. Tijdens deze bijeenkomst werd de gemeente Haarlemmermeer verweten gegevens achter te houden over de te verwachten geluidshinder. Na lang aarzelen en na de toezegging dat er in Nieuw Vennep en Hoofddorp sta tions zullen komen, heeft het gemeentebestuur van Haar lemmermeer aan de Neder landse Spoorwegen toestem ming verleend een spoorver binding aan te leggen tussen Amsterdam en Leiden: de Schilhollijn. Omdat echter eerst Gedeputeerde Staten van Noord-Holland een ver klaring van geen bezwaar moeten afgeven, organiseer de dit college gisteren een hoorzitting om een toelich ting te krijgen op het hoe en waarom van de maar liefst 38 bezwaarschriften die tegen dit plan zijn ingediend. Om de spoorlijn niet al te veel te laten opvallen in het strakke landschap van de Haarlemmermeer, had de NS in overleg met milieudeskun digen vele groenpartijen en bosjes op de tekeningen aan gebracht. Maar vooral land bouwers bleken bezwaar te maken hiertegen: de bomen zouden zwermen vogels aan trekken, die via hun uitwerp selen de akkers en groene weilanden zouden overspoe len met onkruid. Ook vrezen de boeren in de Haarlemmer meer dat de vogels het zaai goed uit de gTond pikken en zo de oogst vernietigen. Milieubeschermers benade ren het groen van een andere kant. Zij gaan er van uit dat, nu de spoorlijn er toch komt, de treinreiziger maar zoveel mogelijk moet genieten van het mooie gebied. Het ge plande groen zou ieder uit zicht op het fraaie polder landschap ontnemen en Is daarom alleen maar hinder-' lijk, zo redeneert men. Vrijwel het hele gedeelte van de Schipholspoorlijn tussen Amsterdam en Lelden loopt door de gemeente Haarlem mermeer. Op de hoorzitting werd duidelijk dat tegen het tracé weinig meer in te bren gen is, omdat dat al door de minister is vastgesteld. Van uit Amsterdam gaat de trein tussen de rijbanen van de rijksweg Amsterdam-Den Haag rijden, om vlak voor Schiphol onder de grond te verdwijnen. Onder de lucht haven stopt de trein op het grote ondergrondse station, dat nu vrijwel gereed is. Daarna wordt de tocht weer bovengronds vervolgd via Hoofddorp en Nieuw Vennep langs de kaarsrechte Kager- tocht door de Haarlemmer meer. Indieners van bezwaar schriften, die de spoorlijn lie ver in een wijde boog om hun huis zagen lopen in plaats van er vlak langs, moeten dus worden teleurgesteld. Wel bleven er bezwaren be staan tegen de hoogte van de spoordijk, die volgens de be lofte zo vlak mogelijk zou worden gehouden. „Maar wat we nu op de tekeningen zien, lijkt wel een cakewalk door de Haarlemmermeer. De spoorlijn gaat bij ieder pol derweggetje de lucht in", ver zuchtte ir. Hille, een van de indieners van een bezwaar schrift. Hij had liever gezien dat die weggetjes via tunnels onder de rails doorgingen, zo dat de spoorverbinding min der opvallend in het land schap komt te liggen. Ir. Hille voelde zich ook bij de neus genomen door de slech te voorlichting over het aan tal treinen dat dagelijks langs zijn woonwijk, Graan voor Vlsch in Hoofddorp, zal gaan lopen. Volgens hem is dete verwachten geluidshin der onaanvaardbaar en zou de gemeente rapporten hiero ver achterhouden: „Ik krijg het gevoel dat er ergens ge sjoemeld wordt, dat de ge meente Haarlemmermeer technische Informatie ach terhoudt", aldus het verwijt van Hille aan de plaatselijke overheid. Ook de vertegen woordiger van de vereniging Open Meerlanden zei argwa nend te zijn geworden over de geluidshinder, doordat de rapporten van de gemeente nog niet openbaar zijn. We thouder J. Hoffmann van Haarlemmermeer deed de toezegging dat na de vakan tie b. en w. zich zullen bera den over het openbaar ma ken van deze rapporten. Het ziet er naar uit dat on danks de bezwaren de trein in 1981 vanuit Schiphol rich ting Den Haag kan vertrek ken. In de loop van de hoor zitting bleek namelijk dat de bezwaren tegen bomen en bosjes langs de spoorlijn geen Invloed zullen hebben op de werkzaamheden. Deze bezwaren komen opnieuw aan de orde als de gemeente een bestemmingsplan voor het betrokken gebied heeft opgesteld, dat dit najaar ter visie wordt gelegd. De trein tussen Amsterdam en Schip hol gaat al begin 1979 rijden, voorlopig vanaf het station Mlnervalaan. Voordat het de finitieve begin- of eindpunt vaststaat, moeten er geen 38 maar 700 bezwaarschriften behandeld worden. zal worden nadat de Maastrichtse rechtbank uitspraak heeft gedaan, laat zich slechts raden. Een overwe ging kan zijn geweest dat de zedelij ke opvattingen in het rooms-katho- lieke zuiden wat strenger zijn dan in Amsterdam, en dat dientengevolge daar een film wat eerder als „aansto telijk voor de eerbaarheid" zal wor den aangemerkt. De Amsterdamse officier van Justitie mr. F. H. von Meyenfeldt laat slechts weten dat met het proces in Amsterdam wordt gewacht tot de uitspraak in Maas tricht bekend is, omdat de film nu eenmaal eerder in Maastricht in be slag is genomen. Desondanks wenst de Bioscoopbond de behandeling van de zaak tegen de Bioscoopmaatschappij Palace niet als het verlangde proefproces te be schouwen. Dat proefproces blijft het Amsterdamse, zo verzekert de advo caat van de Bioscoopbond, mr. D. H. M. Peeperkorn. Hij meent dat een uitspraak van de Maastrichtse recht bank de rechters in Amsterdam ook in het geheel niet hoeft te binden. Geen verweer Het streven van de Bioscoopbond in Amsterdam en niet in Maastricht een principiële rechterlijke uit spraak te krijgen, za> in elk geval niet door de Maastrichtse advocaat Koster worden doorkruist. Hij kon digt aan bij de behandeling van de zaak geen principieel verweer te zul len voeren, om zijn Amsterdamse collega Peeperkorn niet in de wielen te rijden. Overigens zal de rechtbank in Maas tricht zich op 24 augustus, tijdens de behandeling van de zaak, naar de bioscoop Royal begeven om daar, in dezelfde omgeving als indertijd de bioscoopbezoekers, de film „Deep throat" op zich te laten inwerken. Annie Schmidt heeft gisteren in het Amsterdam se theater Carré de artiesten voorgesteld, die in haar nieuwste musical „Foxtrot" zullen op treden. Op de foto een aantal van de medewerkers: van links naar rechts regisseur Paddy Stone, Gerrie van der Klei (een van de Sissies), Willem Nijholt, Ronnie Bierman, Annie Schmidt zelf, Harry Bannink, die voor de muziek zorgt, Georgette Hagendoorn, Frans Kokshoorn en Trudy Labij. (ADVERTENTIE) het vers gebraden 10 minuten haantje van Herman Kramer AMSTERDAM (ANP) Duikers van de Amsterdamse brandweer hebben gisteren uit het water van de Mauritskade het lichaam opgedregd van de 23-Jarige J. Schreur, die na een wilde achtervolging door de po litie met zijn auto het water was ingereden. De jonge Amsterdammer is vermoedelijk door de voorruit van zijn auto geslingerd, want snel te water gesprongen agenten vonden aanvankelijk slechts een lege wagen. De achtervolging begon aan de Prin sengracht. Twee surveillerende agenten wilden Schreur aanhouden, omdat hij slingerend reed. Toen deze echter de politie-auto in de gaten kreeg, gal hij vol gas. Met grote snelheid reed hij door de bin nenstad naar de Mauritskade, waar hij de macht over het stuur verloor. Zijn auto raakte een stoeprand, ramde een lantaarnpaal en een ge parkeerde auto en schoof volgens de politie met grote snelheid het water in. De Amsterdamse politie onderzocht gisteren waarom de jongen zo hard wegreed. Er wordt nog een bloedproef geno men, om te bekijken of hij mis schien onder Invloed van alcohol reed. Van onze redactie economie DORDRECHT Eind december zal de directie van de acrylfabriek van Dupont de Nemours in Dor drecht waarschijnlijk besluiten of de produktie op de huidige basts wordt voortgezet. Dan zullen con clusies worden getrokken uit de stu die, die al anderhalf jaar aan de gang is, zo heeft de directie gisteren meegedeeld aan districtsbestuurder C. Benschop van de Industriebond CNV. Aan de heer Benschop werd gezegd dat hij in december kennis kan ne men van de studie maar daar wilde hij geen genoegen mee nemen. Toe gezegd is nu dat de directie op 15 september een informatief gesprek zal hebben met de vakbonden over de acrylfabriek waar 550 mensen werken. De heer Benschop zei het erg vreemd te vinden dat dit ge sprek pas over anderhalve maand kan plaatsvinden. De directie heeft in haar reactie op berichten in het weekeinde dat de acrylfabriek in 1979 dicht zal gaan, geantwoord dat dit onjuist is. Wel werd erkend dat een studie gaande is omdat de toestand in de textielve- zelindustrie ongunstig is. De heer J Benschop vertelde dat Du Pont in Europa twee fabrieken heeft die acryl produceren, een in Dordrecht en één in Noord-Ierland, die beide slechts op 50 procent van hun capa citeit werken. Het is wel duidelijk dat deze situatie op de lange duur niet houdbaar is. Overigens is de mededeling van de heer Schravenmade van de Neder landse Centrale van Hoger perso neel als zou Du Pont de acrylpro- duktie van Dordrecht overbrengen naar Noord-Ierland vermoedelijk niet Juist. Daardoor zouden de pro blemen voor Dupont niet zijn opge lost. Zowel in Dordt als in Ierland wordt teveel acryl gemaakt. In Den Haag keek men gisteren vreemd op toen enkele olifanten rustig tussen het autoverkeer rondkuierden. De logge viervoeters waren, zo bleek, op weg naar het circus op het Malieveld. SCHIPHOL (ANP) Na twee maanden speurwerk heeft de rijkspolitie op Schiphol in sa menwerking met de douane een einde kunnen maken aan een geregelde stroom van hasj uit India en Pakistan, die via Schiphol naar de Amsterdam se zwarte markt ging. De zes verdachten zijn voor de offi cier van Justitie te Haarlem geleid. Drie van hen zijn in verzekerde be waring gesteld, drie anderen werden in afwachting van hun proces op vrije voeten gelaten. Een zevende hoopt de politie spoedig te kunnen aanhouden. Van de zes tot nu toe aangehouden veradachten werkten er vier als ba gage-employé in dekofferkelders op de luchthaven Schiphol. Hoofdver dachte is de dertigjarige S. uit Am sterdam. Hij was werkzaam bij de afhandelingsmaatschappij Aero Gronddienst. Uit verklaringen van de verdachten is volgens de politie vast komen te staan, dat S. tegen betaling drie bagage-employées, twee in dienst bij de KLM en één werkzaam bij Martinair, koffers met hasj van de bagageband liet halen, voordat deze de douane waren ge passeerd. Deze koffers werden dan via sluipwegen buiten het douane terrein gebracht en in bagagekluizen verborgen. Daaruit werden ze later door de andere verdachten wegge haald. Gedurende de twee maanden dat de rijkspolitie en de douanerecherche de bende op het spoor was, is in

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 3