FC Utrecht wint de hoofdprijs Bedrijfsvereniging voor dilemma AZ '67 wint eigen zwak toernooi Eredivisie 77-78 Toernooi pas na strafschoppen beslist Eerste zege FC Amsterdam Egypte geplaatst Hartoch in vorm Barcelona staat voor bankroet Leo de Caluwé (FC Den Haag) accepteert geen salarisverlaging MAANDAG 1 AUGUSTUS 1977 SPORT Trouw/Kwartet P7RH8 door Matty Verkamman UTRECHT Strafschoppen moesten uiteindelijk de beslissing brengen. Nadat FC Utrecht aanvankelijk moeiteloos op een overwinning in zijn eigen toernooi afstevende de equipe van trainer Han Berger nam immers een 2-0-voorsprong kwam medefinalist Feyenoord zo sterk terug, dat scheidsrechter Char les Corver de thuisclub vijf minuten voor het einde van de officiële speeltijd te „hulp" moest snellen om het evenement te rekken. Hij keurde een treffer van Joop van Maurik ten onrechte goed, waardoor Feyenoord's verrassende 3-2 voorsprong geheel verloren ging. Het kostte de Rotterdammers ook de hoofdprijs, want in de tweede serie van vijf de eerste reeks eindigde onbeslist (4-4) misten achtereenvolgens Van der Lem, Kreuz en Vreysen de kans om de bal achter doelman Istatov te knallen. Van Veen, Van Staa en Hildebrand faalden niet, zodat Utrecht toch nog royaal won. Het harde en nogal eens chaotische beeld van de wedstrijd paste volle dig in de heksenketel die het Gal- gewaard-stadion gisteravond was. Opgezweept door een zelfs tijdens het duel vals en hard spelende ker- misband. werd het sfeertje er bij de 15.000 kijkers kunstmatig Inge pompt. De organisator van het toer nooi Inter Football had voor nog meer levend amusement ge zorgd. Zoals bij voorbeeld een drie tal parachutisten, dat op de midden stip diende te landen. De tweede springer verwondde zich trouwens zozeer, dat hij per brancard afge voerd diende te worden. Met goede en originele smaak had het allemaal weinig te maken. Maar dat was dan vooral de beruch te Bunnik-zljde (Inmiddels tot East 81de omgedoopt) een zorg. Met tal van baldadigheden werd de aan dacht weer niet zelden van het voet- balgebeurpn afgeleid. Zo moest ook Eddy Trey tel het ontgelden, toen hij bij Charles Corver uiteindelijk be zwaar maakte tegen de storende muziek, die dan wellicht bij een wie- lerzesdaagse past, maar zelfs verbo den Is ln het voetbalstadion. AMSTERDAM In de laatste wedstrijd van de intertoto- competitie heeft FC Amster dam de enige overwinning be haald. In het Olympisch Stadi on werd Maccabi Yaffa met 3-1 het slachtoffer. FC Amster dam speelde verdedigend goed en had in nieuwe aanwinst Co Stout een uitstekende schut ter. Stout scoorde een onver valste hattrick. Amsterdam en Maccabi speelden een matige wedstrijd. De bezoeken de Israëli speelden aanvallend lang niet slecht, maar verdedigend klop te er niet zo veel van. In de Amster damse verdediging vervulden De Leeuw en middenvelder Wetzel een hoofdrol. Wet2el gal ook aanvallen de Impulsen. Daarvan profiteerde Co Stout, die voor de Israëli ongrijp baar was en aldus Amsterdam aan de enige overwinning kon helpen. Het enige Israëlische doelpunt werd gescoord uit een strafschop, nadat Swerissen een tegenstander onder uit had gehaald. PC Am«trrd.m-Marr>M Y.ff. J-| (|4). W Stout 1-0, 48 Stout 3-0.84 Leon utnfschopt 2-1 83 Slout M Scheidsrechter Draals ma 'i oescftouwcra. 2.000. ENSCHEDE FC Twente won in zijn laatste wedstrijd met 3-2 van het Belgische Standard Luik. Jaap Bos. de lange tijd aan knieën gebles seerde vleugelspits, was de grote man van FC Twente. HIJ scoorde drie doelpunten op rij en won aldus de wedstrijd. Bos vond al na vier minuten het net Drie minuten later maakte de Oos tenrijker Riedl gelijk, 1-1. Na deze vlotte opening zakte het spelpeil. Bij rust zou een voorsprong van de Belgen niet onverdiend zijn ge weest In de tweede helft bracht Van der Val! als vervanger van Pahlplatz meer vaart in het spel van de thuis club. Bos maakte het werk af en was de zege van Twente uiteindelijk toch verdiend. rc T»»n(*-SUnd«H Luik 2-2 (l-l). 4 Bo« 1-0. 7 RtedlM.48Botl-l.Sl.B08l-l.9T. Ried! 2-2. 8cheldjrtchUr Van Kttecovea. Too- «chouwcr* 4800. Willy Kreuz (r) duelleert met FC Utrecht-speler Ries Cote tijdens de finale van het voetbaltoernooi in de Domstad De eindstanden O roep I: I. Vojvodlna Novl Sad 2 Hal nu tad BK 2 FC Amsterdam 4 Maccabi Jaffa Oroep 2 1 MSV Duisburg 2 Standard Luik 2127 14-10 .8 2 2 1 7 10- 8 .8 1 3 2 2 »- 9 8 2 1 2 2 0-12 Althans, men mag aannemen, dat het onlangs niet de bedoeling van de KNVB ls geweest, om met zware versterkers uitgeruste bands binnen de omrastering toe te laten, toen groen licht werd gegeven voor al dan niet gezellige hulsorkestjes op de tribunes. Kortom, niet zo een sterke beurt van Inter Football. FC Utrecht, dat zich vrijdagavond via hard spel tegen Ipswich Town voor de finale had geplaatste (2-1), werd kennelijk wel gestimuleerd door de herrie Op het half uur resul teerde het Stlchtse overwicht ln een uitstekende goal van Plet Hamberg. De rechterspits kopte vallend bin nen. nadat Feyenoord-afweer volle dig op een corner had misgegokt. Twee minuten later kogelde de uit stekende back Marco Cabo van ai- stand. Libero Aad Mansveld be hoedde zijn team toen voor een gro tere achterstand. Het geïrriteerde Feyenoord had het moeilijk met de felle tegenstander. Maar de Rotterdammers die vrijdag een onverwacht goede Indruk maak ten tegen Club Brugge, werden nu een beetje overdonderd door het uit pakkende FC Utrecht. Feyenoord waande zich kennelijk nog te veel in zijn oefensfeer. Iets, waar FC Utrecht totaal niets van wilde we ten. Opmerkelijk was daarbij, dat Feyenoord gaandeweg eveneens de sportlvlteitsgrenzen ging verleggen. Gerard van der Lem ging als eerste op de bon bij Corver, terwijl Mans veld kort daarop ook vermanend werd toegesproken door de arbiter, nadat hij de muiskleine Van Staa had gemangeld. De omstandigheden mochten even wel nauwelijks een excuus zijn voor Feyenoords aanvankelijk matige optreden. De Boskov-equipe legde in tegenstelling tot vrijdag niet zo veel inventiviteit in het spel. De aanval was ln doorsnee ongevaar- lijk, waarbij andermaal bleek dat de linker positie een onvoldoende ster ke stee is. Na rust werd Harry Melis op deze plaats Iets beter. Feyen oords productie kwam toen pas los. Maar dus niet, nadat FC Utrecht in de twaalfde minuut de voorsprong had uitgebreid. Jan van Staa was de schutter na een afgemeten passje uit een vrije trap van Leo van Veen: 2-0. Nog ln dezelfde minuut scoorde Mansveld met een verwoestend af standsschot tegen: 2-1. En weer twee minuten nadien stond het 2-2, dank zij centrumspits Martin Vreljsen die het ln een chaotische situatie net won. De oud-NAC-speler kon zich even later opnieuw laten bejubelen. Nu was hij vanuit een „onmogelij ke" hoek succesvol. Feyenoord leek zeker van de winst. Een fout van scheidsrechter Corver, vijf minuten voor tijd, boorde die illusie evenwel meedogenloos de grond ln. Joop van Maurik nivelleer de de score (3-3), maar het ontging de Haagse rechtspreker, dat de ge blokte verdediger buitenspel stond. Zodoende moest extra speeltijd uit komst bieden. BRUGGE Club Brugge legde beslag op de der de prijs. De Belgische kampioen herstelde zich na het zware verlies van vrijdagavond tegen Feyenoord, redelijk tegen Ipswich Town. De for matie van Ernst Happel speelde wel iswaar niet vlekkeloos, maar toch goed genoeg om de Engelse topclub met 3-1 de baas te blijven. Paul Courant had met twee treffers een Qlnk aandeel ln de score. Brugge's nieuwste Deen Jan Sörensen maak te de tweede goal, waarna Paul Ma riner nog wel voor enige spanning zorgde. Ondanks het vaak uitste kende spel van de zeer balvaardige linksbuiten Clive Woods, kon Ips wich nadien niet verder komen. Havelange 008T-BERLIJN Jofto Have lange, de president van de FIFA, heeft in Oost-Beriljn verklaard, dat hij voorstander is van een elndtoernooi van het wereldkam pioenschap voetbal met 24 deel nemende landen ln plaats van de tot 1978 gebruikelijke 16. Pele RIO DE JANEIRO - Pele zal tijdens het elndtoernooi van het wereldkampioenschap voetbal volgend Jaar ln Argentinië als per soonlijk adviseur optreden van de voorzitter van de Braziliaanse voetbalbond. Pele zal echter niets te zeggen hebben ln de technische commissie van het Braziliaanse elftal. Celtic MELBOURNE Celtic Glasgow heeft in Melbpurne de finale van een Internationaal voetbaltoer nooi gewonnen. De Schotten ver sloegen na een kwalitatief hoog staand duel de Joegoslavische kampioensploeg Rode Ster Bel grado met 2-0. Vlak voor rust gaf Roddy MacDonald Celtic de lei ding. Halverwege de tweede helft vergrootte Johannes Edvaldson de voorsprong. Er waren 20.000 toeschouwers. LOESAKA Egypte heelt zich door een gelijkspel (0-0) tegen Zam bia geplaatst voor de finale van de Afrikaanse kwalificatie-ronde voor het WK-toernooi '78 in Argentinië. In Loesaka kwam Zambia voor 50.000 toeschouwers niet verder dan een doelpuntloos gelijk spel. De eerste wedstrijd had Egypte met 2-0 gewonnen. Voor de finale-poule, die uit drie landenploegen bestaat, hadden Tunesië en Nigeria zich reeds gekwalificeerd. VELP Na de vierde ronde van het toernooi om het open Nederlandse schaakkampioenschap gaan vijf spelers met een honderd procent soore aan de leiding. Daar zit de Joegoslaaf Nemet niet bij, want hij verspeelde in de dertje ronde een half punt. Rob Hartoch, de Neder landse meester, zijn landgenoten Bosma uit Delft, Bosch uit Leiden en Luberti uit Purmerend en de Deen Sörensen voeren het klasse ment aan. De verrassing van de derde rond was de remise, die Nemet moest toe staan aan hoofdklasser Ton Slisser. De Joegoslaaf moest de zaak fors aanpakken, maar daarop had Slis ser gerekend. In een wat betere stel ling bood hij na 31 zetten remise aan. Gemakkelijk won Nemet in de vierde ronde van Van der Schee. Twee verbonden vrijpionnen deden hier het werk. Rob Hartoch is in uitstekende vorm. Dat moest eerst Joan Baart ervaren en zondag Labarthe uit Frankrijk. Wel moest Hartoch rond de twintig ste zet een uur rekenen voordat het juiste plan er was, maar toen liep het als een trein. BARCELONA FC Barce lona, voetbalclub en vorste lijk broodheer van de Neder landers Johan Cruyff, Johan Neeskens en coach Rinus Michels, staat voor een volle dig bankroet. Dit kan alleen nog afgewend worden als de gigantische ledenschare van de club diep in de beurs tast en bij elkaar een bedrag van 300 miljoen peseta's (een slordige acht en een drie kwart miljoen gulden) in brengt om directe schulden te betalen. Dit heeft Jaime Rosell van de financiële commissie bekend ge maakt. De club gaat een petitie aan alle leden opstellen. Ieder lid en supporter wordt gevraagd 4500 peseta's (130 gulden) te storten. 300 miljoen peseta's vormen de directe schulden, waar de club op het ogenblik mee worstelt. De club heeft ook nog bankschulden van 270 miljoen peseta's (7,7 mil joen gulden). Tijdens de komende jaarvergade ring worden alle bestuursleden van de club gesommeerd met voorstellen te komen om de eco nomie te stabiliseren. Het ziet er naar uit dat pupillen, jeugd- en amateurelftallen zullen worden opgeheven. Er zal mogelijk aan de profsector geknibbeld worden. De bezuinigingsmaatregelen zullen ook de afdelingen basketbal, handbal en hockey treffen. Vriendschap PEKING Onder het motto „de vriendschap staat voorop, daarna komt de sport pas", speelden de nationale voetbalelftallen van de volksrepubliek China en Noord- Korea een vriendschappelijke wedstrijd tegen elkaar. Meer dan 80.000 toeschouwers keken toe in Peking. Korea nam de leiding met 1-0, maar even later maakten de Chi nezen gelijk. Volgens de Korea- nen was dit doelpunt niet zuiver. De Chinese scheidsrechter had niets gezien en kende het doel punt toe. Dit namen de Koreanen niet en zij liepen uit protest tegen de arbitrale beslissing van het veld. Ze waren er nog niet af of de scheidsrechter kwam hen achter na. Hij riep: „De vriendschap stond voorop" en keurde het Chi nese doelpunt af. Waarna de wed strijd in de beste sfeer werd uit gespeeld. Uiteindelijk wonnen de Koreanen met 2-1. Arsenal LONDEN De Engelse eerste- dlvisieclub Arsenal heeft spits- speler Malcolm MacDonald en middenvelder Alan Hudson te koop aangeboden. Dit nadat de twee uitblinkers tijdens de toer- nee van Arsenal door Australië na een wedstrijd een stevige slok tot zich genomen hadden. MacDonald en Hudson waren bel de Engels international. Samen kwamen zij vorig seizoen naar de Londense club. MacDonald werd voor 1,2 miljoen gulden van New castle United overgenomen. De spits maakte zijn faam waar. Hij verloor weliswaar zijn plaats in het Engelse elftal, maar scoorde in de compeitie wel de meewte doelpunten: 29. De spelbepalende middenvelder Alan Hudson kwam voor 800.000 gulden van Stoke City. Hij is een soort Geor ge Best. Dat bleek ook in Austra lië, waar hij met MacDonald ging stappen. Arsenal had gelijk de buik vqI van belde vedetten. Dat blijkt Derby County inmid dels ook te hebben van Charlie George (ex-Arsenal). Na een ruzie tijdens de training werd George met de mededeling „gebrek aan discipline" op de transferlijst gezet. ALKMAAR Het toernooi van AZ '67 is geslaagd. Niet alleen A;f financieel, maar het kreeg ook de winnaar die van tevoren bedacht was: AZ '67 zeil, dat ln de finale Haarlem versloeg. Nu .J was dat laatste niet zo verwonderlijk, want AZ heeft het eerste toernooi misschien wel mede gewonnen door de zwakke bezet ting. Aan de andere kant heeft de combi natie van het koppel Kraay-Noter- mans er in de finale tegen Haarlem weinig moeite voor moeten doen om de zege veilig te stellen. Voor een vroege treffer, anderhalve minuut na het eerste fluitsignaal van Cees de Bruin, zorgde Kist na een vrije trap van Nygaard en dat was voor AZ '67 voldoende om Haarlem bezig te hou den. Daar kwam nog bij, dat Haar lem-trainer Barry Hughes volhardde in zijn streven om het AZ moeilijk te maken via de twee eenzame voor- waartsen Pepe Fernandez en Len- sen, die de bij de warming-up gebles seerde Piet van de Berg was komen vervangen. 37 minuten liet AZ Haar lem in de onzekerheid en daarmee ook de 14.000 toeschouwers. Toen zorgde Bobby Vosmaer na een voor zet van Kist voor.de tweede treffer. Na de hervatting domineerde AZ over alle linies, waarbij met name Jan Peters aantoonde geen misser in het aankoopbeleid van de Noordhol lander te zijn. Nygaard zorgde in de 26e minuut voor het derde Alkmaarse doelpunt door een vrije trap na een overtre ding van Wentink buiten bereik van Boersma in te schieten: 3-0. Daar mee was het pleit beslist en vormde alleen de marge, waarmee AZ uitein delijk zou zegevieren, nog een vraag teken. In de 36e minuut van de twee de helft trok Joop Wildbret aan de noodrem, toen Jan Peters doorge broken was. De strafschop werd door Nygaard verzilverd: 4-0. AZ's tweede test-case was geslaagd. In de wedstrijd om de derde plaats heeft Southampton met 3-2 gewon nen van Beerschot. De ruststand was' 2-0 voor Southampton door doelpun ten van MacDougall en Osgood. In de tweede helft verkleinde Cdbral de achterstand van Beerschot tot 2-1, maar MacDougall bracht de marge van twee doelpunten verschil weer terug. Lozano bepaalde uit een straf schop de eindstand op 3-2. FC Dordrecht DORDRECHT Dlck PaMchier, voorzitter van FC Dordrecht, heeft verklaard, dat zijn club de banden met de 22 amateurclubs in de Dordt- se regio snel wil aanhalen. Binnen kort volgt er een bespreking tussen de door Jan Rab geleide eerste-divi- sleclub en de amateurvertegenwoor digers. Er zal tevens een bestuurslid worden benoemd, die de contacten met de „liefhebbers" gaat onderhou den om een milde stemming te be vorderen. Vriendschappelijk DEN HAAO FC Den Haag heeft zich enigszins hersteld van de sma delijke 6-1 nederlaag, die het on langs tegen Llerse SK leed. De Bel gische club moest nu genoegen ne men met een gelijk spel: 2-2. Van Leeuwen en Albertsen scoorden voor de gastheren. Ceulemans nam de beide doelpunten van Llerse voor zijn rekening. KERKRADE De ontmoeting tus sen Roda JC en Everton eindigde eveneens ln 2-2. Oud-Sfcartaan Ter ry Lees opende na een kwartier de score, maar de Engelsen kwamen knap terug. Latchford en LI ons pro fiteerden van zwakke momenten in de door Jan Jongbloed geleide de fensie. De in eigen doel schietende Pejic redde het gelijke spel van de Limburgers. Go Ahead Eagles deed het tegen een andere Engelse club slechter. Queens Park Rangers won ln Deventer moeiteloos met 3-1. Van Kooten redde de eer. ANTWERPEN De vrees van Spar ta-trainer Cor Brom, dat zijn club defensief erg kwetsbaar wprdt, wan neer er geen vervanger voot de naar NEC vertrokken voorstopper Dries Visser wordt aangetrokken, werd te gen FC Antwerp duidelijk bewaar heid: 5-2. Hansen was bij de Belgen de grote man: hij schoot vier keer ln de roos. Voor Sparta waren Meutste- ge en Peltzer produktief. OSS NEC werd ln de vriendschap pelijke wedstrijd tegen hoofdklasser TOP keihard met de neus op de feiten gedrukt Door een doelpunt van oud-semi prof Leo Ou wens wer den de Nijmegenaren met 1-0 geklopt door Matty Verkamman DEN HAAG Normaal gesproken had hij toen niet meer gespeeld. Leo de Caluwé. De voetbal jaargang 1975-76 liep op z'n eind en zijn club. FC Den Haag, stond veilig en matig ln het midden. HIJ was al een tijdje geblesseerd en verlangde eigenlijk naar het competitie-einde. Maar ja, hoe gaat dat? Trainer Boskov had op dat moment met meer geblesseerde spelers te maken en omdat juist de wedstrijd tegen Feyenoord op het programma stond, werd er toch weer een beroep op De Caluwé gedaan. Het zou nog wel gaan, voor die ene keer. Het ging dus niet, zo bleek. Leo de Caluwé. sinds Jaren een modale voetbalwerknemer die vaak speelde maar toch zelden een vaste plaats had (Boskov over hem: „Altijd goede Inzet, nooit Iets op aan te merken"), forceerde zich. Het gevolg: een hoop blessure-ellende aan de liezen. Selectie Roger Albertsen, Renë van Antwerpen, Hans Gal- Jé, Fred Goemans, Oeki Hoekema, Martin Jol. Aad Kila, Joop Koorevaar, Henk van Leeuwen, Jan Lorië, Dojcin Perazlc, Martin Toet, Lex Schoenmaker, Simon van Vliet, Romeo Zonder van. Rob Ouwehand. Bert BUjie. Vertrokken Aad Mansveld (Feyenoord). Ron van Baaren (Spij- kenisse), Jean Noël (Jeunesse d'Esch), Woody Lou- werens (Postalia), Dick van der Wulp (Wagenin- gen). Peter Landers (FC Dordrecht). Ton Thie, (gestopt) Leo de Caluwé en Leen Swanenburg hebben het hun aangeboden contract nog niet getekend- Nieuw Geen. Trainer Anton Malatinaky. De kwestie werd slepend. Zo slepend zelfs, dat hij in het voorbije voetbaljaar maar zo'n vijftien wedstrijden kon meespelen. Min of meer buiten zijn schuld was Leo de Caluwé dus niet zo waardevol voor FC Den Haag in het seizoen 1976-*77. Dat gevoegd bij zijn leeftijd (28 Jaar), deed de Haagse regenten onlangs besluiten om zijn nieuwe contract „aan te passen". Anders gezegd: een verlaging van zo'n dertig procent op het toch al niet buitensporig hoge salaris (all-ln zeker niet boven de dertig mille). Zo gaat dat ln de betaalde voetballerij en heus niet alleen bij FC Den Haag. Nu dreigde Leo de Caluwé door deze gang van zaken niet onmiddellijk tot het bestaansminimum af te zak ken. Enige tijd geleden startte hij aan de statige Laan van Meerdervoort een grafisch ontwerpbureau, waarin hij best een aardige boterham zal verdienen. Maar toch wenste hij geen genoegen te nemen met dat flink aangetaste voetballoon. En niet eens zo zeer vanwege het geld, maar eerder uit principe. Waar dan nog bij kwam, dat hij de koele houding van FC Den Haags manager Fred van Hal nogal stuitend vond. Leo de Caluwé: „Goed, ik speelde betaald voetbal, kreeg er geld voor. Maar al wel sinds 1 Juni 1967 ln Den Haag. Door die blessure, de eerste pas, heb Ik een ronduit ongelukkig seizoen gehad. Dan krijg Je zo'n nieuw contract, waar vervolgens met Van Hal totaal niet meer over te praten valt. Het zal wel waar zijn, dat de financiële positie van FC Den Haag niet best Is, maar lk kan zo'n verlaging toch onmogelijk accepteren. Ook al niet, omdat er van mij wel een zelfde arbeidsinspanning wordt verlangd." De Caluwé zegt het niet met zo veel woorden, maar die zogenaamd wankele positie van FC Den Haag neemt hij toch met een korreltje zout. En niet geheel ten onrechte. Want waar er werkelijk sloten geld met de contracten (en handgelden) van Mansveld, Van Leeuwen, Schoen maker en Hoekema waren gemoeid, struikelt men nu ten aanzien van ae „tweede garnituur" over betrekke lijk geringe bedragen. De Caluwé: „Voor mij was er sowieso niets mogelijk, maar gelijktertijd kon Ko Stout bij FC Den Haag wel 65.000 gulden gaan verdienen." Ook Rob Ouwehand en Leen Swanenburg kregen een aanzienlijk verlaagd contract voorgelegd. Voor Ouwe hand werkte de tijd voordelig. Opgescheept met levens grote problemen ln de achterhoede na de recente 6-1 nederlaag tegen het Belgische Llerse SK - terwijl men het tijdens de eerste competitiewedstrijd tegen Feyen oord ook nog zonder defensief sterke spelers als Simon Leo de Caluwé: ,,In feite zou er sprake zijn van verkapte subsidie aan het betaalde voetbal." van Vliet en Roger Albertsen, beiden geschorst, zal moeten doen werd FC Den Haag bijna gedwongen om de all-round verdediger Ouwehand alsnog te contracte ren. Tegen aanmerkelijk gunstiger voorwaarden (voor Ouwehand tenminste) natuurlijk. Swanenburg geniet Inmiddels een WW-uitkering, die met tachtig procent van zijn laatste salaris, ruim boven het hem door FC Den Haag geboden bedrag ligt. Overigens wees Swanen burg inmiddels wel een aanbieding van het Oostenrijkse Wacker Innsbruck van de hand, terwijl ook FC Gronin gen nog belangstelling voor hem heeft. Leo de Caluwé heeft daarentegen geen WW-uitkering, maar meldde zich vla het gewestelijke arbeidsbureau bij de bedrijfsvereniging voor gezondheid, geestelijke en maatschappelijke belangen. Bij die bedrijfsvereni ging zijn de betaalde voetballers ondergebracht. Hij vertelt: „Ik hoop daar in aanmerking te komen voor een aanvullende, zogenaamde suppletie-uitkering. Een aan vulling dus tot het bedrag van mijn oude contract. De mogelijkheden worden momenteel nog bekeken, èr ls nog geen uitslag. Ook heb ik in de richting van alterna tieven gedacht. Aangepaste trainingstijden bijvoor beeld. Dat zou mijn zaak ook ten goede komen." FC Den Haags voormalige manager Eddy Hartmann, die momenteel weer administratieve werkzaamheden voor de fusieclub verricht, weet van De Caluwé's opmer kelijke stap naar de bedrijfsvereniging. Hij meent ech ter: „Wanneer hij voor zo'n suppletie-regeling in aan merking wil komen, dan zal hij toch eerste zelf dat nieuwe contract moeten tekenen, denk ik." Wanner De Caluwé Inderdaad de door hem gewenste uitkering krijgt, dan is er meteen sprake van een gigan tisch precendent. Er is weinig fantasie voor nodig om te veronderstellen, dat er ln de nabije toekomst vele clubs tot „aangepaste contracten", zullen besluiten. Al dan niet „in overleg" met de contract-spelers. De Caluwé beseft dat en zegt dan ook: „In dat geval zou er een grote boot worden los gegooid, In feite zou er zelfs sprake zijn van een verkape subsidie aan het betaalde voetbal" Dat zal de ln Zeist gevestigde bedrijfsvereniging ook wel inzien. De kansen op aanvulling van verlaagde contrac ten lijken dan ook niet al te groot. Desondanks ls er vanuit Zeist nog niet negatief gereageerd op De Calu wé's verzoek. Terwijl de Haagse verdediger ln eerste Instantie zo'n tien dagen op de uitslag zou moeten wachten, sleept de zaak zich nu al ruim een maand lang voort. De kwestie schijnt op het hoogste niveau, door directeur Hoonhout, te worden bestudeerd. De directeur van de betreffende bedrijfsvereniging is al enige tijd niet voor commentaar bereikbaar. Een voorlichtings ambtenaar verwoordde onlangs evenwel de onduidelijk heid die er ln deze zaak bestaat, toen hij zei: „Er bestaat geen enkele Jurisprudentie over contractweigeraars en dus zal ieder geval apart worden bekeken, of de man ln aanmerking komt voor een aanvullende uitkering of niet." Waarbij hij trouwense een pikante neven-opmerking maakte: „Waarom bewandelen de voetbalclubs niet dezelfde weg als andere bedrijven, die tijdelijke ln financiële moeilijkheden verkeren, door arbeidstijdver korting aan te vragen?"

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 8