Guisveld werkterrein internationale jeugd Een populaire maar gedegen Geschiedenis der Nederlanden C Overijssel in de binnenzak Werken op Westzaanse boerderijen Zes gemeenten gaan rupsen vanuit de lucht bestrijden Campinghouder heeft nadeel voor zomertijd Veel lof voor vluchtelingenbeleid pompbedlende-corveeër HOLVERDA Woo-Ping MAANDAG 1 AUGUSTUS 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet H 6 Een Hongaar, een Fransman en een Nederlander werken aan een schuur op het erf van een Westzaanse boer. door Haro Hielkema WESTZAAN Gabor uit Hongarije staat als een jongleur met een forse hamer op een wankele lat Ullrich uit Duitsland heeft „fouragedienst" en smeert boterhammen vol hagelslag en aardbeien- jam. Twee Poolse vriendinnen en hun Belgische vriend doen verwoede pogingen verrotte planken aan mootjes te hakken. Een internationaal werkkamp in Westzaan, aan de rand van het Guisveld. Bijna drie weken al zitten 22 Jonge ren uit allerlei landen bij boer Metze aan de Westzaner Middel op de boer derij. Ze slapen op stro in de loop stallen, hebben een houten keet als onderkomen (ruimte voor eten, pra ten en leest vieren) en werken halve dagen op andere boerenerven aan de Middel. Via de Stichting Internatio nale Werkkampen (SIW) zijn ze 9 Juli in Westzaan beland, waar voor het tweede achtereenvolgende Jaar een kamp op poten gezet is. Belangrijk ste organisatie, die het Guisveld als „werkterrein" aanbood, is het Kon- takt Milieubeheer Zaanstreek. De 8tichtlng Internationale Werk kampen stelt zich ten doel Jongeren uit alle landen te helpen bij hun vorming In de maatschappij; vla de kampen hoopt zij internationale contacten te bevorderen. Bovendien kan via het SIW werk gedaan wor den, dat normaliter niet door ar beidskrachten verricht kan worden. Zo wordt er werk gezocht in de socia le en maatschappelijke sfeer (kinder tehuizen, ziekenhuizen) of in natuur gebieden. Natuurgebied Het Guisveld is zo'n natuurgebied, nietig verscholen achter het bebouw de deel van de Zaanstreek. Een fraaie omgeving, die vanwege haar natuurwetenschappelijke waarde (weldevogelgebled) voorzichtig be handeld moet worden. Extra zorg ls zeker geboden, omdat er nog altijd vergaande plannen tot woningbouw zijn. In de Zaanstreek groeide de laatste Jaren veel verzet tegen die gedachten, die vooral door het Zaans gemeentebestuur geuit zijn. Vooral dankzij de activiteiten van de Werk groep Behoud Ouisveld en het KMZ is er flink wat afgeknabbeld van de bouwideeën Het KMZ heeft dit Jaar weer zijn medewerking verleend aan het werkkamp, vooral om publicitai re redenen. Eén van de drie leidinggevende figu ren in het kamp, Peter Hendriks, vertelt wat de Jongeren uit Honga rije, Polen, Tsjechoslowakije, Ma rokko. Denemarken, Ierland, Fin land, Belgié, West-Dultsland en Ne derland in Westzaan drie weken lang uitspoken (zaterdag wordt het kamp opgebroken). „We werken op ver schillende boerderijen: hooien, mest rijden, riet maaien, sloten baggeren en stallen schoonmaken. Verder ma ken we wat hekwerk en bouwen er gens een schuurtje. In het Guisveld zelf zitten we binna niet. Het is meer boerenhulp wat we doen. Toch heb ben we vooral de eerste dagen ruim informatie gegeven over het Guis veld en het belang van het gebied." Klein lapje grond De deelnemers aan het kamp heb ben kennelijk wat moeite met de Zaanse bezorgdheid voor het natuur gebied. In hun eigen land bulken ze van de natuurgebieden; het Guis veld zien zij dan ook meer als een klein lapje grond in de sfeer van Madurodam. „Ze waren in het begin zeker geïnteresseerd, maar de moti vatie om er mee verder te gaan ont breekt", zegt Peter Hendriks een tik keltje teleurgesteld. „De deelnemers zijn Jonger en de groep is te groot", vult Saskla Praeltzer aan. Ze moeten het kamp wel vergelijken met dat van vorig Jaar. Toen waren de reac ties erg enthousiast: de (oudere) deelnemers (nu zijn het hoofdzake lijk middelbare scholleren) discus sleerden meer en de Westzaanse boe ren praten nog over die Japanner, die zich nauwelijks verstaanbaar kon maken en daarom maar overdag en 's avonds aan het werk was. Sas kla zucht nu: „Het is een beetje teleurstellend dat de discussie nu wat algemeen blijft. We kunnen het natuurlijk niet alleen over het Guis veld hebben, maar proberen een ge sprek los te maken over het functio neren van boerderijen en over de vraag wat men daarvan vindt. Je zou zeggen dat er met zoveel mensen van zoveel verschillende nationaliteiten toch wel iets uit zou komen. Maar van de gelegenheid om daarover van gedachten te wisselen wordt onvol- coende geprofiteerd. Het lijkt me toch dat Je als Marokkaan en Hon gaar samen over de gekste dingen kunt kletsen. En echt, het is geen zaak van de taal. Met vertalen is alles op te lossen." Discussie Discussiestof ls er in de afgelopen dagen door 8askia Praeltzer, Peter Hendriks en Jeroen Huizing vol doende aangereikt. De Jongeren heb ben excursies gemaakt naar Hoogov ens, Bruynzeel, de Zaanse politie, ze hebben een weekend in Amsterdam doorgebracht emzijn op stap geweest naar Utrecht. Verder hebben ze con tact gehad met medewerkers van het Kontakt Milieubeheer en zijn in Wijk aan Zee naar het strand ge weest. „De discussie is beperkt ge bleven tot enkele groepjes", zegt Pe ter Hendriks. „Maar in de grote groep kwam het er niet zo van." Toch hebben de deelnemers wel met plezier gewerkt, al moppert een Pools meisje over het volgens haar wat eenzijdige programma, over te weinig warme maaltijden en over de hygiënische toestanden: één kraan tje voor alle 22 werkers en een slaap- ruimte met weinig comfort. Een Duitse Jongen gelooft dat ze met elkaar goedkope arbeidskrachten voor de boeren vormen (ze krijgen net symbolische bedrag van één gul den per persoon per uur), maar niet temin vermaakt hij zich wel in dat kleine lapje natuurgebied in Hol land. In het werkkamp overheerst duidelijk het vakantie-aspect: er moét tijd genoeg voor het plezier zijn. „Als Je werkelijk meer aandacht wil kweken voor het Guisveld, zal Je het kamp een bewuster thema mee moeten geven. Dan moet het Guls veldkamp gerangschikt worden on der de noemer .jiatuurkampen". Zo kunnen mensen duidelijker kiezen uit de verschillende soorten kampen. De deelnemers hebben op die manier ook een betere motivatie", zegt Pe ter Hendriks. Hout hakken, sloten baggeren, mest rijden, hooien en stallen schoonmaken: het internationale werkkamp aan de rand van hef Gui.veld. (Fo(o ERWIN VERHEIJEN) A Q Th. W i A VTD1 7a, ..nt.n V.V i.mh da TVilllaet dlMafan* dvlnflran 7a nrnnlnmsn Hlnrw A8TEN (ANP) Zes gemeenten in de Peel in Noord-Brabant en Lim burg gaan rupsen en larven van de bastaard satijnvlinder vanuit een sproelvliegtuig bestrijden. Die geza menlijke aanpak vindt plaats ln overleg met twee provinciale water staten en met het consumentschap voor de tuinbouw. Het te gebruiken bestrijdingsmiddel levert volgens de heer J. van de Thlllart, directeur gemeentewerken Asten, geen enkel gevaar op voor de volksgezondheid. De te besproeien bomen bevinden zich buiten de bebouwde kommen. De rupsen hebben zich de afgelopen zeven acht Jaren voornamelijk in eikebomen genesteld. De rupsen vreten de bomen kaal, waardoor deze dood kunnen gaan. Bovendien dringen ze woningen binnen en ver oorzaken vooral bij mensen die daar gevoelig voor zijn, langdurige Jeuk- verschljnselen. Vorig Jaar sloegen de gemeenten Asten, Someren en Deurae de banden ineen en besloten de bestrijding vanuit de lucht aan te pakken. Dit Jaar hebben zich daar bij de gemeenten Bakel, Horst en Venray aangesloten. door W. F. Stafleu De verschijning van de Wink ler Prins Geschiedenis der Ne derlanden, geschreven door achttien historici, mag wel vin harte worden verwel komd. De belangstellende leek voor wie dit werk voor al geschreven wordt heeft wellicht Romein in de kast („De Lage landen bij de zee", nog steeds herdrukt) of zelfs Geyls „Geschiedenis van de Nederlandse stam". Beide belangrijke boeken dateren overigens uit de jaren dertig, en sindsdien is er uiteraard veel on derzocht en ontdekt, dat tot nieu we gevolgtrekkingen en een herzie ne waardering heeft geleid. Voor een deel ls dat ook al terug te vinden in recente meer populaire uitgaven als die van De Rek en Verwey, maar een uitvoerige „nati onale" geschiedenis die op weten schappelijk niveau staat, daar werd het inderdaad tijd voor. Gedegen Al Jaren wordt ln vele toonaarden geroepen dat de belangstelling voor geschiedenis zo toeneemt: er zijn veel studenten, er verschijnen omvangrijke werken (nog onlangs is bijv. de WP Wereldgeschiedenis voltooid, en de Universele Geschie denis bijna) en series van Fibula en andere uitgevers vinden gretig af trek. De televisie voegt daar het hare aan toe, maar dan zijn we allang in de zéér populariserende sector terechtgekomen. Deze WP is juist voor mensen die wel plaatjes willen kijken (daarover straks meer) maar die vooral op een gede gen, zij het begrijpelijke wijze wil len worden ingelicht over hetgeen de historici van vandaag te melden hebben. Daarbij kunnen de lezers desgewenst nog profiteren van een beknopte maar zeer bruikbare bi bliografie. Van voetnoten heeft men afgezien, omdat het werk zich niet tot vakmensen richt; een toch wel betreurenswaardige beslissing. Maar bij het vele dat de uitgaaf wél biedt, kan men er vrede mee hebben. Deze WP wil niet zozeer het beken de „gezonde nationale gevoel" aan kweken; de redactie noemt dat te^ recht „enigszins problematisch". Wel mag begrip worden gewekt voor het eigene, voor de Nederlan den, gezien in het geheel van Euro pa en de wereld. Er zijn, zegt de redactie, binnen Europa weinig ge bieden waarvan de geschiedenis een grotere exemplarische waarde heeft dan die van de Nederlanden. Dat leidt tot een volgende opmer king: niet de „vaderlandse" ge schiedenis is aan de orde, maar de Nederlandse, waarin België en Luxemburg, plus het stukje „Frans Nederland" begrepen zijn. Er is zelfs gestreefd naar een geïnte greerde behandeling van de ge schiedenis dezer gewesten. In de ene periode zal dat gemakkelijker gaan dan ln de andere voor de prehistorie bijvoorbeeld makkelij ker dan voor de zeventiende eeuw. In deel 3 zal prof. Kossmann op deze manier de periode 1780-1970 'behandelen. Wel, hij heeft met zijn prachtige boek, dat vorig jaar ver scheen, bewezep dat dat kdn en men kan zelfs vermoeden dat zijn bijdrage aan de WP zal bestaan uit een verkorte versie van zijn boek. Maar we zullen afwachten. Voorlopig is er alleen deel 1. dat loopt tot de Bourgondische tijd. De auteurs zijn H. P. H. Jansen, d"Hae- nens, De Laet, Mills, Van Rompaey en Waterbolk, vertrouwde namen op hun gebied. Kennelijk hebben zij getracht nieuwe inzichten en ontdekkingen tot hun recht te la ten komen; hoe snel ontwikkelt zich bijv. niet de archeologie. De ene auteur slaagt daar natuurlijk beter in dan de ander. Genuanceerd Treffend is de weloverwogen, voor zichtige, relativerende toon van het mooie hoofdstuk over de middel eeuwen (van Jansen en Milis). Maar ook d'Haenens laat ln zijn stukken over de merovingische en de karo- lingische periode duidelijk zien waar de zekerheid ophoudt en de hypothese begint, waarom we zove el van de heerser en zo weinig van het volk weten, en hoe zeer het van de politieke ideologie van de histo ricus afhangt of hij bijv. de tiende eeuw „duister" zal noemen of niet. Genuanceerde oordelen werken meer verhelderend dan de grove, voorbarige conclusies waaraan ou dere populaire boeken, ook school boekjes, nogal eens laboreerden. De WP-redactie zou zichzelf ver loochenen als ook ln deze uitgave niet het volle accent was gelegd op de illustratie. Er is gestreefd naar de plaatsing van vaak onbekend materiaal. Het beeldverhaal gaat op die manier een eigen, boeiend leven leiden. Een aparte vermel ding verdient het kaartwerk, dat onder leiding van dr Guido Peeters ontworpen is. De uitvoering is roy aal, degelijk en mooi Winkler Prins Geschiedenis der Ne derlanden in 3 delen. Deel 1, van de prehistorie tot de Bourgondische pe riode. Uitgave Elsevier, 360 blz., per deel 74,50 Van een onzer verslaggevers ARNHEM Hoewel de camping houders ondanks het regenachtige weer niet te klagen hebben over het bezoek er is zelfs enige stijging in het aantal kampeerders, vergeleken met vorig Jaar ondervinden ze wel nadelige invloed van de zomertijd. Doordat de klok een uur vooruit is gezet, blijken de kampeerders min der uit te geven. Het kantinebezoek is teruggelopen doordat de gasten langer bulten blijven. De kinderen gaan ook later naar bed, wat voor de ouderen vaak aanleiding is om niet mee te doen aan activiteiten, die 's avonds op de camping worden geor ganiseerd. Volgens directeur A. W. Kroon van de Recron, die organisatie van negen honderd recreatie-ondernemers, heeft de zomertijd ook als gevolg dat de avonden rumoeriger zijn ge worden. Het is vooral de jeugd, die zich danig roert, fors drinkt en zich. weinig aantrekt van de kampeer- ders-discipline. Een veelgehoorde klacht bU recrea tie-ondernemers Is, dat de politie nagenoeg niet optreedt, aldus de Recron. De sterke arm zou ook ln de nabijheid van campings wat meer kunnen optreden om drank misbruik en baldadigheid tegen te gaan, vinden de ondernemers. ALMELO De Provinciale VW Overijssel, gevestigd in Almelo, heeft een reisboek voor deze provincie uitgegeven. Een met kaartjes, tekeningen en foto's geïllustreerd boekje van 128 pagina's. Handzaam formaat, pocketvorm, een boekje voor de binnenzak, of voor bet handtasje. Overijssel heeft de toerist veel te bieden. Het is een veelzijdig gewest. De plassen in „de kop", de oude Hanzesteden Deventer, Zwolle en Kampen, het coulis- senlandschap van Twente met zijn Saksische boerderij en, stadjes als Blokzijl, Hasselt en Zwartsluis etcetera. Wat behoort er al niet tot Overijssel? Ook Staphorst, ook Urk, ook Emmeloord, elk met een eigen charme en karakter, een ouder of Jonger verleden. Laten we de kleine plaatsen niet vergeten, de kastelen, de haveza- then, de kerken, de musea. Over dit alles informeert het reisboek, en ook over de folklore, die hier en daar nog welig tiert. Neem alleen maar eens dat verrukkelijke Ootmarsum, een van de gaafste stedekes in Nederland, waar het vlöggelen tot op de dag van heden in ere wordt gehouden, waarbij de mensen tijdens de Paasdagen zingend hand in hand grote slingers door de straten en sommige huizen trekken. Hierin is het uniek. Op de midwinterhoorn blazen rond de kerstdagen doet men er ook, maar dat wordt in Twente op veel meer plaatsen gedaan. Handig is het dat het reisboek ook een zwerfkaart bevat, een afstandstabel en een evenementenkalender. Ook het culinaire aspect wordt niet vergeten. Speciaal Twen te heeft een opvallend groot aantal café's, restaurants en andere eablissementen. We maken ons sterk dat het in dit opzicht het zuiden des lands slaat Men moet er vanouds een goede dronk over zich gehad hebben. De specialiteiten zijn voorts vele: Krentenwegge, uiteraard, diverse soorten koek, moppen van verschillende her komst, maar bijvoorbeeld ook Zuute Plassies uit Vrie- zenveen, Dedemsvaartse turfjes, Losserse Anniesbe- schütkes, Hasselter Juffers, Almelose Polonaises en Zwolse blauwvingers. Ui»if»»*/ Een van de illustraties in het „Reisboek voor Overijssel". Een plekje in het mooie Twentse Ootmarsum, naar een tekening van Hans Prins. Een onmisbaar boekje voor allen, die ln Overijssel vakantie houden of er een dagje als toerist doorbrengen. Het kost op de VW-kantoren en bij de boekhandel in Overijssel 4,95. Wie het bestelt bij de Provinciale VW Overijssel te Almelo betaalt twee gulden extra met het oog op de verzendkosten. Een beetje onbegrijpelijk vinden we het dat in het geschrift ergens van een streekmuseum wordt gesproken terwijl het betreft een gehucht ln Twente er in werkelijkheid sprake is van mogelijk de grootste verzameling kitsch („antiek" voor de verkoop) die men in Nederland bijeen kan zien. Jac. Lelsz DEN HAAG (ANP) De Hoge Com missaris voor de vluchtelingen, 8a- druddin Aga Khan, heeft Nederland ten voorbeeld gesteldvoor de andere VN-landen voor zijn hulp aan vluch telingen ln Zuidoost-Azië en Zuide lijk Afrika. „Nederland ls al Jaren lang een van de belangrijkste steunpilaren van de activiteiten van het Hoge Com missariaat voor de vluchtelingen van de Verenigde Naties. Vorig Jaar verstrekte het de grootste bijdrage aan het Jaarprogramma die ooit is ontvangen, en het was tevens de belangrijkste donor voor onze speci ale activiteiten ln Indo-Chlna ln de periode 1975/1976. De nieuwe specia le bijdragen getuigen van Neder lands uitzonderlijke grootmoedig heid. Ik hoop dat andere landen dit als een stimulans zullen be schouwen." Sadruddln Aga Khan doelde op de speciale bijdrage van 3,8 miljoen dollar, die Nederland heeft verstrekt naast zijn normale bijdrage van 1,8 miljoen dollar voor het Jaarpro gramma van 1977. Van de 3,8 miljoen zijn 2,4 miljoen bestemd voor hulp In Laos en Viet nam, en ruim 400.000 dollar voor hulp aan vluchtelingen uit Cambod ja, Laos en Vietnam ln Thailand. SAAB-HEYER vraagt voor spoedige indiensttreding in het bezit van rijbewijs. Leeftijd tot 55 jaar. Aanmelden dag. van 10 tot 17 uur, Alexanderpleln 26, Den Haag. Tel. 070-639934 ZAKENFLITSEN graszoden Dj« »in onz, 3.25 per m3. tuinaarde en mest in zakken, altes franco thuis. Vd. Meer. gras zoden. Noordwijk. tel 01719-13939. UITKNIPPEN T.V.-reparaties bij u thuis, ook 's avonds, vooraf prijsopgaaf schriftelijke garentie. Financiering - persoonlijke lening mogeli|k. Levering van (zo mogeli|k) elektrische artikelen. U wordt gehaald en gebracht. Rl)ka-Erkend Bedrijf Aether, Be 05550. Hammarskjöldlaan 213 - Tel. 070-935893. Fnenoeringen pcnocnikt leningen - HjfpiMnn Rijk» Erkend Bedrijf Bemiddelaar Aether. Ba. 05550 Hammaftkjfltftaan 213. te». 070-9358». Hel altemteuwtte ln butaan gas ap paratuur. Grote sortering tuinmeu belen. parasols, koettxrxenpatro- nen, kachels, transistor TL enz. De Chinees-Indische Restaurant Diefsteeg 15, Lelden Tel. 071-130373. Thans ook uitzending worden vanaf 15,- verhoogd met 2.50 bezorgioon Degelijks van 1- 3 uur v.m. en van 5-9 uur avonds thuisbezorgd. DATSUN DEALER AUTOBEDRIJF BROERTJES SASSENHEIM 02522-12921 Echte, jonge, eerlijke auto's bij VLASVELD off. Toyota dealer. Nu Haarlemmer weg 49a, Leiden, naast Groenoorri balten. Tet. 134689. Oames grijp de winst! Alléén augustus BONTMANTELS imet 20% korting m. garantie. Nu nog eerste keus uit volle dige kollektie 1977. Desg. zeer soepele kredietservice. De grootste goedkoopste bontzaak v. Nederland: De Bontkoning, Hoogstraat 97, Rotterdam-C.. tel. 010-117.117. Parkeren v zaak. Bij koop reisgeld terug (ook benzine). Vrijdagavond tot 9 uur geopend. Wij zouden het er wel m willen pompen voor SCHRIJF-, tal- rekenmachines eerst kijken bij Aveha. Moer dan 500 machines In voorraad Prijzen v a f 95 Aveha kantoormachmes import B V., ver koop en technische dienst Schieweg 50. R'dam Tel. 248437. Ook zater- Dames unieke zomer-aanbie- dingll Nu BONTMANTEL ko pen en 20% korting verdie nen!) Gratis bewaren en d.s. winter pas betalen. Nl volop 'keuze nieuwe collectie 1977. Credietservice 'altijd moge lijk!! Het Bontpaleis, Hoog straat 153. Rotterdam-C., tel. 010-143337. Reisgeld terug bij koopl Vrijdagavond tot 9 uur open. TRAPBEKLEDEN ENLAAT UW TRAP DOOR DE SPECIALIST BEKLEDEN MET TA PIJT. VINYL OF NYLONVILT VA. 150 Ind. tegloon en materiaal. Belt u nu op en wij komen met staten bij u aan huis. Tel. 070-891051. na 18 uur 070-881155. FOTO JUTTE goed en voordelig Trouwreportages met gratis vergro ting. Pasfoto's ge«jk küw Aart van Nesstraat 58. tel. 010-123347. BONTMANTELS! II Collectie 1977. Slechts deze maand met 25% korting! Nu korting pakken en eerste keuze Be taal pas a.s winter. Schrift, garantie. Credietservice mo gelijk. Meest gesorteerde en concurrerende bontzaak: La Reine, Jonker Fransstraat 75 (vijf en zeventig). Rotterdam- C. tel. 010-11.07.56 Reisgeld (ook benzine auto) bij koop terug)

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 6