Bij Du Pont dreigend ontslag voor 550 man Massale slag nabij Franse kernreactor Druk net Nieuwe Haagse Courant en met Nieuwe Leidse Courant Westduitse topbankier omgebracht Angst en wantrouwen in Zuid-Korea - pag. 5 vacatures in «Ie «jcKiiiMlIiculszuni Toeristen bezorgen Texel watertekort In deze krant Wat is een belijdende gemeenschap? Subliem concert Bonnie Raitt Directie spreekt sluiting acryl-fabriek tegen HET WEER Wisselend Salaris leraren moet omlaag Vier doden op overweg Eén dode en zeven ernstig gewonden in Rhonedal Duitser overleden na gebruik heroïne Felle bosbranden In Zuid-Italië Trouw Met een groen randje Welkomstvoordeel Trouw 35STE JAARGANG, NR. 10205 - MAANDAG 1 AUGUSTUS 1977 Advertenties voof de« zaterdagse rwbntk moeten uit«rli|fr donderdag (ie post) m ons bezit zijn Inlichtingen tel 020-913456 1st. 7S3 fITGAVE TROUW/KWARTET B.V. - HOOFDREDACTEUR'J. TAMMINGA - DIRECTEUR ING. O. POSTMA - POSTBUS 859 AMSTERDAM ABONNEMENT 14,82 (MAAND) - 44,45 (KWARTAAL) - 175,80 (JAAR) 'OSTOIRO 660000 - BANK NED.CRED.BANK REK.NO. 23.00.12.574 GEMEENTEGIRO X11000 LOSSE VERKOOPPRIJS 0.60; FRANKRIJK FRS 3,50, DUITSLAND DM 1,80, LUXEMBURG FR8 13. TEXEL (ANP) De bewoners van Texel mogen niet meer hun auto wassen en hun tuintje be sproeien. Het Provinciaal Waterlei dingbedrijf voor Noord-Holland heeft deze maatregel genomen, aangezien door het grote waterver bruik van de toeristen er een tekort dreigt. Het waterleidingbedrijf heeft eer der burgemeester en wethouders van Texel gevraagd om meer water aan de duinen te mogen onttrek- ken. B. en W. weigerde omdat dit in verband met de bescherming van de natuur niet verantwoord is. Het eiland Texel heeft ook dit jaar veel belangstelling van toeristen. Zaterdagmorgen kreeg de politie van Den Helder weer met een on verwachte drukte te maken. De wachttijd voor het veer naar het eiland liepen op tot ruim zeven uur. Volgens de VVV bestaat het merendeel van de vakantiegangers uit Duitsers. Zaterdagmiddag hebben 55 men sen geprobeerd Texel zwemmend te bereiken. Vier deelnemers aan deze zwemtocht vielen uit. De oversteek is ongeveer zes kilome ter. De snelste zwemmer deed er ondanks de sterke stromingen één uur en vijftien minuten over. PAGINA 2: PAGINA 3: Veel zeehonden dood door vuil Rijnwater PAGINA 4: PAGINA 7: De knipkunst van Wiecher Lever PAGINA S: Syrië vandaag naar stembus SPORT Bedrijfsvereniging voor dilemma8 Italië verovert honkbal- titel 9 Thompson Brits tienkamptalent10 Van een onzer verslaggevers DORDRECHT Volgens de voorzitter van de Nederlandse Centrale van Hoger Personeel, de heer H. Th. Schravemade, staat het „als een paal boven water, dat ln 1979 de acryllabriek van de chemische multinational Du Pont de Nemours in Dordrecht, waar 550 mensen werken, zal worden gesloten." De directie heeft de uitlating onjuist genoemd. Jonge vrouw verdacht BONN (DAP, AP) De 26- Jarlge Susanne Albrecht, doch ter van een welgestelde Ham- burgse advocaat, wordt door de Westduitse justitie be schouwd als de belangrijkste verdachte van de moord op de bankier Jürgen Ponto. Zij Is door mevrouw Ponto herkend toen zij zaterdagavond kort na de aanslag de villa van de Pon to's ontvluchtte. Behalve Susanne Albrecht zoekt de Westduitse Justitie nog drie vrou wen ln verband met de dood van Ponto. Het zijn Sllke Maler-Wltt (27 Jaar), Angellka Speltel (25) en Slgrld Sternebeck (28). ZIJ zouden, evenals mej. Albrecht, nauwe betrekkingen onderhouden met anarchistische groeperingen ln West-Dultsland. De 53-Jarige Ponto, president-direc teur van de Dresdner Bank, werd zaterdagavond ln zijn huls ln Ober- ursel (niet ver van Frankfort) neer geschoten. De aanslag werd ge pleegd door twee vrouwen en een man. ZIJ werden tot de villa toegela ten omdat Susanne Albrecht een goede bekende was van de Ponto's. Beide families onderhielden al Ja renlang nauwe banden. De Westduitse procureur-generaal Kurt Rebmann houdt het er op dat Volgens de heer Schravemade zullen de machines worden overgebracht naar Noord-Ierland en zal de produk- tie daar worden voortgezet, omdat in dit land de fiscale voorzieningen gunstiger zijn. De technische kennis zou zijn verkocht aan Iran. Dupont heeft ln Dordrecht vier ves tigingen binnen een fabriekscom plex, waar ln totaal 1600 mensen werken, Sinds 1962 wordt in Dor drecht acryl geproduceerd. Kortge leden heeft de Industriebond NW ln het blad WJK bezwaren gemaakt tegen de produktie van acryl-vlnyl door Du Pont, omdat hier gewerkt zou worden met materiaal dat kan kerverwekkend zou zijn. De heer Schravemade vreest dat het Droog weer met wolkenvelden afgewisseld door enkele buien. Matige tot vrij krachtige wind uit noord tot noordwest. Maxi mumtemperaturen van 17 in het noordwesten tot 21 graden in het zuidoosten van het land. MORGEN en overmorgen: Eerst zonnige perioden, later mogelijk regen. Maximumtem peraturen van ongeveer 20 graden. Morgen zon op: 06.03 zon onder: 21.28 maan op: 22.28 maan onder: 09.46 voortbestaan van de drie andere be drijven onzeker Is. „We hebben daar geen aanwijzingen voor die op het moment hard te maken zijn, maar dat daar ook arbeidsplaatsen op de tocht staan, is zeker, aldus de woord voerder van de Centrale voor hoger personeel. Op dit punt wordt zijn mening niet gedeeld door districtsbestuurder C. Benschop van de Industriebond CNV. Over twee van die drie fabrie ken kan hij niets met zekerheid zeg gen, maar de derde, de lycra-fabriek maakt winst. De heer Benschop zei dat hem vaak was verteld dat de lycra-fabriek de kurk was waarop De Pont-Dordrecht draait Reactie Du Pont Inmiddels heeft een woordvoerder van Du Pont, de heer J. J. A. Polder, meegedeeld, dat de uitlatingen van de heer Schravemade over het slui ten van de fabriek in Dordrecht on juist zijn. Volgens hem Is ln de gehe le textlelvezellndustrie de toestand op het ogenblik ongunstig. Vandaar dat men al geruime tijd bezig is met het bestuderen van andere mogelijk heden voor de toekomst van de fa briek in Dordrecht. Maar er Is nog geen beslissing genomen. De studies, die over deze materie aan de gang zijn, zijn, volgens hem zeer gecompli ceerd en tijdrovend. Hij verwachtte dan ook niet, dat deze al binnen enkele maanden gereed zullen zijn. Volgens hem zullen er geen beslissin gen worden genomen over de toe komst van de fabriek in Dordrecht en de andere voordat deze studies zijn voltooid. Het is, volgens de heer Polder, wel waar, dat Du Pont een textielvezel- fabriek bouwt in Ierland, samen met een Iranees bedrijf. „Deze bouw is niet van invloed op het voortbestaan van de fabriek ln Dordrecht. Wij Vervolg op pag. 3, kol. 6 Jürgen Ponto. het drietal de bankier heeft willen ontvoeren. Door diens verzet is er een gevecht ontstaan waarbij Ponto ernstig gewond raakte door verschil lende kogels. Hij overleed zaterdag avond ln een ziekenhuis. Volgens Rebmann is er gevuurd met twee pistolen. Hij vertelde dat Susanne Albrecht al Jarenlang contacten heeft gehad met anarchisten. Ver schillende van haar vrienden zijn de afgelopen dagen gevangen gezet en veroordeeld. Het vermoeden bestaat daarom dat men Ponto wilde ont voeren om hem te ruilen tegen ge vangenen. Jürgen Ponto, sinds 1969 president- directeur van de Dresdner Bank, was één van de topfiguren uit het Westeuropese bankwezen. Als leider van Duitslands op één na grootste bank was hij commissaris van ver scheidene grote ondernemingen. Enkele malen trad hij op als advi seur van de Westduitse regering. Namens Justitie is gisteravond ge zegd dat de auto waarin de daders zouden zijn ontkomen is gevonden. Waar werd niet gezegd. kan meneer niet beter in de bouw Vier mensen zijn zaterdagavond om het leven gekomen, toen de auto waarin zij zaten, op een overweg tussen Beilen en Wijster op de intercity- trein naar Groningen botste. Een vijfde inzitten de van de auto werd zeer ernstig gewond. De auto schoot geheel onder de trein op de niet bewaakte overweg. De slachtoffers zijn de 35-jarige D. Tiemstra uit Groepen demonstranten bekogelen de Franse politie met stenen. PARIJS (Reuter, AP, AFP) De demonstratie tegen de bouw van een snelle kweekreactor in het Franse Rhone-dal is gisteren uitgelopen op een veldslag tussen betogers en politie. Eén betoger een 31-Jarige Fransman is overleden, vermoedelijk aan een hartaanval en zeven mensen, onder wie vijf agenten, liepen ernstige verwondingen op. .Twee agenten en twee demonstran ten raakten ledematen kwijt door exploderende traangasgranaten of benzinebommen. Zeker honderd mensen raakten licht gewond en er werd een groot aantal arrestaties verricht. De Franse minister van binnenland se zaken Christian Bonnet heeft de ongeregeldheden toegeschreven aan „een groep van duizend demonstran ten, onmiskenbaar anarchisten van buiten Frankrijk". Bonnet zei dat de groep waarschijnlijk uit West-Duits- land afkomstig was. De grootscheepse gevechten braken uit toen een groep van ongeveer 30.000 tegenstanders van kernener gie voornamelijk Fransen, West- dultsers, Belgen en Zwitsers zich niet stoorden aan een verbod van de Franse autoriteiten om de omgeving te betreden van de bouwplaats van Super Phenix, de eerste snelle kweekreactor nabij Creys-Malville in het Rhone-dal. 25 kilometer rond de Super Phenix bouwplaats verboden terrein ver klaard voor mensen die er niet woonden. De demonstranten waren gewaarschuwd dat er desnoods ge weld zou worden gebruikt om de bouwplaats te beschermen. Zaterdagavond was het al tot onge regeldheden gekomen in het nabij gelegen Morestel. Voornamelijk Westduitse Jongeren bestormden het gemeentehuis van het stadje en trachtten de anarchistenvlag op het dak te plaatsen. Bovendien werden alle ruiten van het gebouw inge gooid. Volgens de daders had de burgemeester van Morestel zich on gunstig over hen uitgelaten. President De vechtpartij in het Rhonedal kwam twee dagen nadat de presi dent van Frankrijk, Valéry Giscard d'Estaing had gezegd dat een refe rendum over de kernenergie in strijd is met de Franse grondwet. Het plan van de regering om het aantal kern centrales uit te breiden zal worden uitgevoerd, aldus Giscard ln een verrijkingsfabrlek voor uranium in Plerrelatte, eveneens in het Rhone dal. HIJ zei dat aan veiligheid de hoogste voorrang zal worden gege ven. De regering van Frankrijk wil een grotere onafhankelijkheid bij de energievoorziening en ziet kernener gie daarbij als een belangrijk middel. AM8TERDAM - De 26-jarige Duit ser J. Bradkowskl uit Weissenburg is zaterdagmiddag dood aangetrof fen op zijn kamer in het Jeugdhotel Kabul ln de Warmoesstraat ln Am sterdam. De man bleek door het gebruik van heroïne te zijn overle den. Op de kamer werden enkele injectiespuiten aangetroffen. Cordons Pesse, zijn 24-jarige vtouw H. Tiemstra-Knegt, een zwager uit Duitsland, de 30-jarige L. Körner en de 15-jarige Martina Neitzke, eveneens uit Duitsland. Zwaar gewond werd de 14-jarige Hei- ke Klemm, ook afkomstig uit Duitsland. Het treinverkeer is zaterdagavond met vertraging over een enkel spoor geleid. Gisteren was de schade aan de baan weer hersteld. Gewapende oproerpolitie, die in een aantal van meer dan 5000 ln cordons om de bouwplaats was gelegerd, keerde de stormaanval in een meer dan drie uren durend gevecht. De voorhoede van de demonstranten werd gevormd door mannen en vrou wen met helmen en gasmaskers. Ze gooiden molotow-cocktails en ver zetten zich met IJzeren staven en stokken. Er werd overvloedig ge zwaaid met zwarte anarchistenvlag- gen. Bij de doorbreking van een eer ste cordon raakten vijf politieman nen min of meer ernstig gewond. De Franse autoriteiten hadden als voorzorgsmaatregel een gebied van CAPRI (UPI) Honderden buiten landse toeristen hebben gisteren op het Italiaanse vakantie-eiland Capri hun hotels en Jachten ln de steek gelaten om de brandweer te helpen met de bestrijding van een grote bosbrand. De toeristen werden aan het graven van greppels gezet en aan het ma ken van brandgangen langs de 600 meter lange berg Solare, waar de brand vrijdagavond was ontstaan. Het blusstngswerk werd gehinderd door een stevige wind, enkele hon derden hectare onbewoond gebied staan in vlammen. Er zijn geen ge wonden. Ook op het nabijgelegen eiland Ischla en de met dennen begroeide bergen bij Napels zijn bosbranden uitgebroken, waarvan de meeste snel werden bedwongen. De autoriteiten vermoeden dat brandstichters aan het werk ge weest zijn. De terroristische Rode Brigade heeft onlangs de verant woordelijkheid opgeëist voor de re cente brand op het eiland Elba, dat volgens hen „een toevluchtsoord ls voor degenen die het proletariaat willen uitmergelen". Wi] kunnen ons niet aan de Indruk onttrekken dat het druk ls op Texel. Zeven uur op de boot wachten om er te komen, en als Je er bent mag Je Je auto niet wassen omdat er al zoveel mensen zijn. Een Indruk wekkend pleidooi voor de tiets. Nieuwe abonnee; Straat: Plaats:Giro Betaalt per kwartaal Opgegeven door: Adres: Plaats Ik ontvang graag naar kense: Een degelijke oiinl-indexklapper voor telefoonnummers en adresgegevens. Handzaam formaat. Geschikt om mee te nemen in elke jas of tas. Q Drie kleine gekleurde klosjes gareo en naalden ln een fraaie balpen. Een handig hulpmiddel voor de vakantie. O Twee verschillende Ot en Slen afbeeldingen. Te gebruiken als sierplaat of place-mat. In de originele kleuren en afwas- De nieuwe ibonnee krijgt een welkoraitvoordeel. HU betaalt (na twee weken gratia ter kennlimaklng de krant te hebben ontvangen) 8,55 minder voor de eente termijn Schrijf op de open envelop: Trou wK wariet, antwoordnum mer 2792, Amsterdam. Een postzegel Is niet nodig, die betalen W). Bellen kaa ook: 020-91MM, aldtllng sendee.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 1