Medische zorg in vakantie landen vaak bedroevend De tekening van een lezer DICHTBIJ bVER DEK Klinieken die we dodenhuizen noemen' Commentaar jommissans Studieschulden Zonnige knipoog jy't seker op jou kop geval stuur een brief mozart broodbezorger 4»TE iTERDAG 30 JULI 1977 BINNENLAND Trouw/Kwarlet Mevrouw mr. Anneke Goudsmit 3 rordt commissaris bij de KLM. Dat i ebeurt op aandrang van de onder- r- emingsraad. Mevr. Goudsmit was iet de keus van de bedrijfstop. Die /enste de gepensioneerde Shell- opman Wagner als de nieuwe com- ïissaris in een ontstane vacature. y linnenskamers schijnt over deze enoeming heftig te zijn touwge- rokken. De uiteindelijke oplossing geworden dat de raad van com- nissarissen bij de KLM is uitge leid, zodat zowel mevrouw tioudsmit als mr. Wagner nu com- nissaris worden. Sinds 1973 worden nieuwe commis-< iarissen benoemd door de zittende - raad van commissarissen. Maar on- dernemingsraad, directie en aan- deelhoudcrsvereniging kunnen ie- 3der zowel kandidaten voordragen Ials voorgedragen kandidaten tegen houden (veto-recht). De onderne mingsraden hebben tot nu toe van deze mogelijkheid weinig gebruik gemaakt. >e gang van zaken bij de KLM is •en voorval in een gezonde ontwik- celing waarin ondernemingsraden ïn vakbonden zich geleidelijk min- ler afzijdig houden van benoemin gen van commissarissen, en minder op uit zijn het maken van vuile tanden te voorkomen wanneer me- le-verantwoordelijkheid voor on- lernemingen wordt aanvaard. gevonden oplossing beide ;andidaten benoemd lijkt ons n goede vonst. Zij loopt in feite vooruit op de nieuwe wetgeving. e waarvoor in de kabinetsformatie al afspraken tussen PvdA, CDA en D'66 zijn gemaakt. Volgens de n nieuwe wet zullen ondernemings- t,'raad en aandeelhoudersvergadering n ieder beslissende invloed hebben op 0 de helft van de te benoemen com- missarissen. Er is twijfel geweest of t zo'n nieuwe wet al wel nodig is en of e niet beter eerst meer ervaring zou kunnen worden opgedaan met de bestaande wet van 1973. De gang van zaken bij de KLM toont aan dat die oude wet eigenlijk geen goede uitweg biedt, wanneer kandideren de partijen onverkort vasthouden aan hun eigen kandidaat, en dien- tengevolge een veto uitspreken over v alle overige kandidaten. Het KLM- geval toont aan dat de tijd langzaam rijp wordt voor de nieuwe wet die nu op stapel is. Studenten en ex-studenten, die hun collegegeld over de jaren 1973 tot 1975 nog niet hebben voldaan, kun nen rekenen op een gerechtelijke actie van staatssecretaris Klein om het geld alsnog binnen te krijgen. Eerst even, omwille van het begrip, wat geschied is. In het studiejaar 1972-1973 werd de mogelijkheid ge schapen voor studenten zonder stu diebeurs om het collegegeld te le nen van de staat. De studenten moesten hiervoor een schuldbeken tenis tekenen, waarin stond dat deze binnen twee jaar afgelost moest worden. Klein heeft zich la ter ten opzichte van deze studenten al soepel opgesteld door de uiterste betalingstermijn op 1 september 1976 te stellen, maar nu bijna een jaar later zijn er nog altijd enige duizenden (ex-)studenten die hun schuld nog niet hebben voldaan. De staatssecretaris noemt dat on rechtvaardig ten opzichte van colle ga's die hun schuld al wel hebben afgelost. Daar zit wartn. Trouwens: de man die met zoveel allure en waardigheid promessen en schuld bekentenissen tekent alsof hij al leen al met die handtekening zijn schulden delft, is reeds zo afdoende door Dickens geschilderd (in de persoon van Micawber uit David Copperfield) dat wij in de dagelij kse werkelijkheid geen behoefte meer hebben aan dergelijke figuren. Toch vinden wij dat Klein onder scheid moet blijven maken onder zijn wanbetalers. Wat is namelijk het geval? Studenten met een beurs hoeven pas twee jaar na afloop van de studie te beginnen met het afbe talen van de schuld (waar het colle gegeld dan bij inbegrepen is). Op grond daarvan is het te rechtvaardi gen als Klein de afgestudeerden nu aan hun jasje trekt om het achter stallige collegegeld binnen te krijgen. Bij degenen die sinds 1972 schuld bekentenissen hebben onderte kend, zitten echter ook mensen die nog steeds studeren. Het is te ver wachten dat die groep nooit in zo korte tijd bedragen kan opbrengen, variërend van vijfhonderd tot twee duizend gulden. Het lijkt ons billijk dat hij deze mensen nog even de financiële adem gunt om eerst af te studeren. door Dick Ringlever Er zijn bepaalde ziekenhuizen, die noemen wij de dodenklinie- ken. Ze staan vooral in Spanje, maar ook elders in de vakantlege- bieden, in Italië, soms ook in Joegoslavië. Als Je als toerist daar terecht komt, loop je een redelijke kans er zieker uit te komen, Ms Je er al uitkomt dan je er bent ingegaan. Na Jarenlange, vrijwel dagelijks, er varing met de medische verzorging in zuidelijke landen drukken de Am sterdamse broeders Jan de Vries en Hendrik Norder, beiden directiele den van het algemene ziekenvervoer Broeder De Vries, zich zonder aarze ling zo kras uit. Natuurlijk, er zijn goede uitzonderingen, we willen ook geen paniek zaaien, maar wel zeg gen: mensen pas op. Als Je wat over komt tijdens de vakantie, ga de zaak dan vooral niet op eigen houtje rege len. Laat dat aan deskundigen over. Er zijn talloze voorbeelden van va kantiegangers die dat niet deden en daardoor veel meer ellende hebben gehad dan nodig was geweest." Ook deze zomer is dat gebleken op de dagelijkse ijlritten van de negen tien ambulances van het bedrijf naar de vakantiegebieden. Soms in op dracht van de ANWB-alarmcentrale, meer nog voor reisorganisatoren en verzekeringsmaatschappijen. Van al dat ambulancevervoer verzorgt De Vries 95 procent. „We weten dus waar we over praten, we kunnen een totaalbeeld maken." Een beeld, dat veelal triest is en vaak alleen dank zij het snelle optreden van de ver pleegkundigen op de ambulances niet in rouwrand getekend hoeft te worden. „Echt waar," zegt Hendrik Norden, „we hebben mensen van een zekere dood gered. Mensen die in een Spaans ziekenhuis waren opgeno men, die door de artsen daar al ten dode waren opgeschreven en voor wie we hemel en aarde moesten be wegen om ze mee naar huis te mogen nemen." Redding De dossiers laten het geval noteren van een 25-Jarige man uit Utrecht, die samen met een vriend voor een reis naar Torremolinos had geboekt. Halverwege de vakantie werd hij ziek. Een zeer ernstige ontsteking van de alvleesklier, constateerden de Spaanse artsen. Opname in het zie kenhuis was noodzakelijk. Het eer ste wat men daar deed was nagaan of de patiënt voldoende was verzekerd. BIJ de Nederlandse assuradeur werd daarvan bevestiging gevraagd. Toen pas ging men met hem aan de gang. Met weinig succes. ZUn toestand ging hard achteruit. Snel naar Ne derland terughalen, was de beslis sing van de verzekeringmaatschap pij. Maar toen De Vries in opdracht van die maatschappij contact zocht met het ziekenhuis, kreeg hij te ho ren: dat is helaas niet meer nodig, de patiënt is stervende. Toch werd een wagen naar Torremolinos gestuurd. Toen die daar aankwam, was de man nog in leven, maar desondanks ble ven de artsen weigeren hem mee te geven. Tenslotte lukte dat toch, zij het dat de verpleegkundige een lijvi ge verklaring moest ondertekenen, waarin hij zei dè patiënt op eigen risico mee te nemen. Twee, drie da gen duurde de rit, tijdens welke de man voortdurend onder controle werd gehouden. Al bij de grens bleek hij een stuk opgeknapt, werd toch direct in een Utrechts ziekenhuis op genomen maar zat de volgende dag al naast zijn bed. Vervuild Een ander geval: dat van een oudere vrouw, die zij was suikerpatiënt in een coma in een ziekenhuis bij Salou was opgenomen. Toen de ver pleegkundige haar aantrof, was zij totaal vervuild. Er was nauwelijks enige zorg aan haar besteed omdat in Spanje als regel geldt, dat dat een taak is van familieleden. De artsen bleken nauwelijks bereid enige in formatie te geven. Noodzakelijke medicijnen wilde het ziekenhuis aan de Nederlandse verpleegkundige niet verstrekken. Die moest hij ha len bij de plaatselijke apotheek. Eenmaal.in de ambulance op weg naar huis, werd haar meteen een infuus gegeven. In het ziekenhuis was dat geen enkele maal gebeurd. Zienderogen knapte zij op, in die zin dat zij bij aankomst althans aan spreekbaar was. Gevaarlijk gebrekkig noemen Jan de Vries en Hendrik Norder vaak de uitrusting van sommige ziekenhui zen. „En dat geldt ook voor het ambulance-vervoer in die landen. In Calella hebben we dat laatst nog meegemaakt. Een spoedgeval. De man lag nog in zijn hotel, maar was zwaar ziek. Toen wij na een dag-en- nacht-rit aankwamen, konden wij niet anders adviseren dan een spoedopname in een ziekenhuis in Barcelona. Dat was dringend nood zakelijk omdat de man al zes maag bloedingen had gehad, zonder dat de arts dat overigens had geconsta teerd. Omdat wijzelf doodmoe wa ren, vroegen we een plaatselijk am- bulancebedrijf de patiënt naar het tachtig kilometer verder gelegen zie kenhuis te brengen. Dat was wel mogelijk, maar toen de ambulance eenmaal voor de deur stond, bleken er geen infuus flessen in te kunnen worden opgehangen. Oké, hebben we toen gezegd, dan brengen we hem zelf wel. Het werd een ljlrit. Voorop de Spaanse ambulance met zwaailicht, daarachter wij. Zo heb ben we het nog net gehaald". „Rotzooi" In Venetië een vrouw die een breuk had opgelopen in het bekkenge wricht. Normaal wordt in zo'n geval meteen geopereerd. Maar toen onze verpleegkundige er na vijf dagen aankwam was er nog niets gebeurd en was zij totaal vervuild, 't Zou overdreven zijn te zeggen, dat de muizen en ratten er over de vloer liepen, maar ongedierte was er wel. De verklaringen die de verplegers van De Vries laten optekenen, krij gen nog extra dimensie door de niet mis te verstane uitlatingen van een in Spanje wonende Nederlandse arts: de gezondheidszorg in Spanje is een rotzooi; als Je ziek wordt, neem dan de benen, anders loop Je de kans de pijp uit te gaan. Zo snel mogelijk weghalen is ook het devies van de meeste verzeke ringsmaatschappijen, dit in tegen stelling tot de ANWB-alarmcentra le, die eerder geneigd is de adviezen van de Spaanse artsen op te volgen. Niet vanwege de kosten van een ziekenhuisverblijf, want ook het naar huis vervoeren is een dure zaak. Eerder omdat men weinig ver trouwen heeft in de behandeling. „Dat is ook óns devies geworden", zegt Norder. „Laatst nog was ik in Benidorm. Ik was er voor één pa tiënt naar toe gegaan en kwam er met drie terug". Waarom Spaanse artsen hun patiën ten zo moeilijk laten weggaan? De welkome verzekeringspenningen, beroepstrots, vrees voor schade claims als vervoer naar huis nadeli ge gevolgen zou hebben? De Vries:.Misschien spelen alle drie factoren een rol. Hoewel, wat dat laatste betreft: in Joegoslavië was Jan de Vries (links) en Hendrik Norder: droevige toestanden. (Foto Arie Legerstee). het vroeger regel, dat hartinfarct- patiënten zeker zes weken in het ziekenhuis moesten blijven omdat men vervoer levensgevaarlijk vond. Nu ze hebben gezien hoe Nederland se ambulances zijn uitgerust al tijd mét een verpleegkundige en een hartbewaklngsinstallatie zijn ze soepeler en krijgen we zelfs al na drie dagen patiënten mee". Stijging Bij De Vries constateert men dit Jaar een belangrijke stijging van het aantal ziektegevallen onder Neder landse vakantiegangers. In heel 1976 vervoerde men 286 patiënten met de ambulance, medio Juli dit Jaar bedroeg dit al een dikke twee honderd. wat reden geeft voor de verwachting dat het Jaartotaal zal verdubbelen. En dan zitten daar nog niet eens de patiënten bij, die per vliegtuig naar huis worden ge bracht. Dat is een veelvoud van dit aantal. Veelal zijn dat de lichtere gevallen omdat geen enkele lucht vaartmaatschappij het risico wil lo pen, dat ernstige patiënten in de lucht overlijden. Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, sturen aan: Trouw, jury politieke prent. Postbus 859, Amsterdam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. HET WEER door Hans de Jong HET EINDRESULTAAT Niet alleen voor kletsnat gere gende kampeerders is het naar de boodschap te horen van al weer een nieuwe depressie, ook een weerman houdt er gelooft u ons echt niet van, het ene schip met zure appels na het andere aan te kondigen. Daar om is het voor uw weercommen- tator wel een leuke Job dit keer eens met een droger weertype en iets meer zon aan de bel te kun nen hangen. Na de uitgebreide bewolking en de aanvankelijke regen van gisteren het langst op het Limburgse landschap, maar later ook nog wel in het oosten vindt er vandaag een langzame overgang naar een iets vriendelijker weertype plaats. Goed gepland door de natuur, uitgerekend op zaterdag en zon dag. mijn lief wat wilt gij nog meer? Hogere temperaturen, misschien? Tja, kijk eens, dat is nu misschien net iets te veel gevraagd van een zomer die op twee derde van het af te leggen traject nog niet meer dan zes zomerse dagen (De Bilt) tot stand wist te brengen, twaalf is normaal, 25 lukte verleden jaar tot begin augustus. Wellicht heeft u al van de officiële of particuliere weerpraatjes of doodgewoon uit de krant verno men, dat een rug van hoge druk van de oceaan zo aardig is, Ne derland wat meer onder zijn hoede te nemen. Van het 500 millibar hoogte- kaartje (5000 metrer) van vrij dagmiddag viel af te leiden dat de uitbreiding ervan zich vooral over Ierland, Schotland en Noord-Engeland in oostelijke richting heeft voltrokken. Zo lang de as van het gebeid ons niet voorbij is, waait er van daag nog een matige noordoos ten wind, wellicht met vlaagjes van 5 Beaufort ten dienste van de zeilers. Daarna zwakt de wind af. Helaas neemt de ge noemde hogedrukzone alweer in betekenis af en het ligt dan ook helemaal niet voor de hand dat deze iets betere zet van de natuur de aanloop zal zijn tot droger, zonniger en warmer weer van grotere en vooral lan gere allure. In de eerste plaats komt een kleine depressie van 1008 milli bar met regen en plaatselijk on weer uit Zuid-Duitsland lang zaam ln de richting van Noord- Frankrijk en België geslopen. Verder scharrelt er tussen IJs land en Schotland alweer een depressiefront rond als een zie ke kip. In Schotland is dit week einde alweer nieuwe regen voor speld en voor de rest van de Britse eilanden op een later tijd stip. In ons land zal er in de loop van zondag ook wel meer bewol king opkomen, later gevolgd door regen. Vervolgens zal het weer in de eerste helft van vol gende week onstandvastig zijn, maar dan wel met een redelijke temperatuur. Op grotere hoogte was de wind evenals donderdag bij ons tus sen zuidoost en zuidwest. Wij bevonden ons dan ook in de oostelijke regionen van een langgerekte trog van lage druk, die zich van het hoge noorden tot over Spanje uitstrekte. In die trog leek zich de afsnoering te voltrekken van een afzonder lijke koudedepressle, gistermid dag met -20 graden ten zuidoos ten van Bordeaux, daags tevo ren nog met -22 graden over Bre- tagne (5.000 meter hoogte). In de Pyreneeën bracht deze koude put sneeuw, in Barcelona 70 mil limeter regen. Ten Post kreeg ook 70 millime ter regen, maar dan sinds 1 juni. Plaats daar nu eens tegenover de 140 millimeter van Papen- drecht in hetzelfde tijdvak, waarvan alleen in juli al 108 mil limeter. De zomer is daar dan ook te nat. Oostkapelle kwam op 95 millimeter van 26 regen dagen. STRANDWEER Vandaag overwegend droog met zonnige momentjes. Wind: eerst krachtig, daarna afzwakkend uit noord-oost. Later verander lijk. Luchttemperatuur 18 tot 20, zeewater 17 tot 18 graden. HOOOWATER zondag 31 Juli. VUulngen 3 18-15.35. H*rlngvUeUlulz«n 35115 50. Rotter- dam 550-17.34. Schevenlngen 4.19-10.60, IJmul- den 4.52-17 23. Den Helder 0.35-21 45. Hartlngen 11.37. Delfzijl 1.10-1352. HOOOWATER maandag 1 auguatus Vllssln- gen 4.04-16.17, Harlngvlletslulzen 4 09-16.30. Rotterdam 011-18.10. Schevenlngen 5.02-17.32, IJ muiden 6.35-18.05. Den Helder 10.22-22.26, Harllngen 12.25, Delfzijl 2.07-14.16. „Juist omdat de aantallen stijgen", zegt Jan de Vries, kunnen we de mensen niet genoeg op het hart drukken niets op eigen houtje te gaan regelen en bijvoorbeeld naai de eerste de beste arts te stappen. Behalve geneesheer is in zuidelijke landen een arts ook een zakenman. En het zijn meestal niet de beste artsen, die de hoogste tarieven reke nen. Als Je zelf gaat regelen, loop Je grote kans de boot in te gaan. Laatst nog hadden we een geval van een patiënt, wiens familie ter plaatse ambulancevervoer naar Nederland had georganiseerd. We hebben de verhalen later gehoord: een krakke mikkig busje, zonder verpleger, zon der medische apparatuur aan boord. Stel, döt er wat was gebeurd onder weg. En als Je dan hoort wat er voor betaald moest worden. Met een Ne derlandse ambulance waren ze de helft voordeliger uit geweest." Adviezen „In veel gevallen zal de reisorganisa tor daarbij helpen. Er zijn er bij, die dat heel goed doen en ook over een eigen alarm-centrale beschikken." Holland International bijvoorbeeld is zo'n gunstige uitschieter. Maar er zijn er ook en dan spreek Ik óók over een hele grote, die maar weinig doen en de patiënt min of meer aan zijn lot overlaten. Druk de hostes op het hart, of doe dat medereizigers, dat in eerste instantie de verzeke ringmaatschappij wordt gebeld. Of als men een Internationale rels- en-krediet-brlef heeft de alarm centrale van de ANWB. Op haar beurt zoekt die dan wel weer contact op met de assuradeur. Die heeft dan weer zijn kanalen om de zaak zo snel, efficiënt en vooral verantwoord mogelijk op te lossen." Nóg een advies van Norder en De Vries aan relslustigen: neem wan neer die door de Nederlandse arts werden voorgeschreven medicij nen mee. En: gebruik die ook. Voor al op busreizen, waaraan doorgaans veel door wat oudere mensen wordt deelgenomen, komt het nogal eens voor, dat ze onderweg hun plasplllen niet gebrulkem om de bus niet te vaak te hoeven laten stoppen. Eén, twee dagen gaat dat goed, maar dan komen de klachten. „In nog geen twee weken tijd zijn we vijfmaal naar één hotel ln Rlmlnl gereden om patiënten op te halen, die ziek waren geworden door het niet gebruiken van hun medicijnen. Die ritten wa ren niet nodig geweest als de men sen zich aan de voorschriften had den gehouden". [onder redactie van Loes Smit „Probeer dit 'n slag, kaptein dit smaakt glad niet so sleg nie." „Hahaha! Glad nie so sleg nie! Dink net aan al die dooie visse wat besig is om in die seewater te ver rot! Aan al die drenkelinge wat eeue lank al daarin lé! Aan die tonne vullis wat die skepe elke dag daarin stort!Dit staan jou vry om slefmoord te pleeg deur daardie gemors te drink, maar wat my aan gaan, aiköna!" Een samenspraak tussen dat is aan de plaatjes al overduidelijk te zien Kuifje en Kapitein Had dock. Bekend, maar toch ook onbe kend. want dit citaat komt uit een Zuidafrikaanse Kuifje, die als ver volgverhaal in het Zuidafrikaanse zondagsblad „Rapport" is gepubli ceerd. De uitgeverij Human en Rousseau in Kaapstad heeft ook al drie Kuifje-boeken uitgegeven en „tot mijn grote vreugde ontdekte ik", schrijft ons trouwe Kuifje-aan hanger Ester uit Nijmegen, „dat het lezen van de boeken van Kuifje in andere talen in de verte iets van het lezen van een nieuw boek had. Heel in de verte weliswaar, maar toch." Inderdaad is Kuifje in deze Zuidafrikaanse bewerkingen wel zichzelf gebleven, maar er zijn op vallende verschillen. Kuifje-llef- hebbers zullen in dit schipbreuk- verhaal al gauw „Cokes in voor raad" herkennen, maar ln Zuid-Af- rika is dat „Die Haaie van die Rooi See" geworden. Kuifje heet „Kui- fie" en kapitein Haddock heeft de Afrikaanse naam „Sardyn" ge kregen. Nog een paar citaten uit dit ver haal, waarin Kuifje met de kapitein en Kuifjes onafscheidelijke hondje Bobbie plus een opgepikte vliege nier hongerig en dorstig op de oce aan dobbert. Als de nood het hoogst gestegen is ontwaren ze een schip, dat doet of het hen niet ge zien heeft en gewoon doorvaart. Dat maakt „kaptein Sardyn" woe dend: „Wie is die vervlakste derde- rangse admiraal wat daardie spul soetwatermatrose aanvoer?!" Kuif je probeert het schip toch nog op hun zielige aanwezigheid attent te maken door seinen met een zak- splegeltje te geven. De kapitein van het schip ziet dat en waar schuwt de markies, die niet veel trek ln een ontmoeting met de hem welbekende Kuife heeft.„Dit Kul- fie en die bebaarde seeman!En nog 'n ventMaar wat dan van die boodskap wat Muil Pasja zo pas aan my gestuurd het?" mompelt hij, het viertal door de kijker be spiedend. De kapitein krijgt van hem opdracht voor te varen: „On nodig! Dis weer 'n paar van daardie hansworse wat die oseaan op 'n neutedop probeer oorsteek." De kapitein vindt dat onverantwoord, maar er helpt geen lievemoederen aan. „Gaan voort, sê ek vier Jou! Genugtig, waar beland ons as ons moet tyd mors met allerlei gekke wat die see binnevaar?", aldus de kwaadaardige markies tenmin ste'in het Zuidafrikaanse verhaal. Denise Prophete is een van de vele politieke gevangenen op Haïti, van wie bekend is dat zij zonder enige vorm van proces gevangen gehou den worden en zonder dat een offi ciële beschuldiging tegen hen is ingebracht. Ze worden er mishan deld en bovendien zijn de toestan den in de gevangenissen menson waardig. Toen ze ln 1973 werd gearresteerd, was Denise Prophete 24 jaar oud. Ze studeerde economie en werkte intussen als radlo-omroepster om in haar onderhoud te kunnen voor zien. Tijdens haar detentie werd ze geslagen en op z'n minst één maal gedwongen om zonder eten of drin ken, drie dagen en drie nachten te blijven staan; haar benen zwollen zo op, dat ze niet meer kon lopen. De laatste twee Jaar zit ze opgeslo ten ln de staatsgevangenis, ln een donkere, vochtige cel, zonder raam. Haar gezondheidstoestand is ver der verslechterd. Volgens de laat ste berichten is ze zeer verzwakt. Wie ln beleefde bewoordingen een brief wil schrijven, kan daarin het verzoek doen om goede medi sche verzorging voor Denise Pro phete en om haar onmiddellijke- vrijlating als er geen beschuldigin gen tegen haar zijn Ingebracht. Zo'n brief kan liefst ln het Frans, en anders in het Engels gestuurd worden naar: Son Excellence Jean- Claude Duvalier - Président Vie - Palals National - Port-au-Prince, Haïti; aan 8on Excellence Edner Brutus - Sécrétaire d'Etat - Minis tère des Affaires Etrangères - Port' au-Prlnce, Haïti. En ook voor Haïti is een luchtpostblad (75 cent op alle postkantoren) goed bruikbaar. haalt welke oplossing het Jongetje toen vond om toch zijn brood af te leveren: hij scheurde de verpak king open en ilet de sneetjes brood één voor één netjes door de brie venbus glijden. De verpakking ging er ter completering achteraan. Bartje, een zesjarig jongetje uit Qe- leen, wilde in de vakantie best wat doen om een paar centjes te verdie nen. En er was werk voor hem! hij mocht een plaatselijke warme bak ker helpen roet het bezorgen van brood. Bartje vond het prachtig, maar in de praktijk doken er wel wat problemen op. Het ventje kon niet altijd bij de bel. zodat hij zijn aanwezigheid met kloppen en roe pen kenbaar moest maken. BIJ een mevrouw die een heel gesneden brood had besteld, haalden zijn po gingen om haar aandacht te trek ken niets uit De Limburger ver Aan Wolfgang Amadeus Mozart heeft een neef van de Britse konin gin Elizabeth het te danken, dat hij geen boete gekregen heeft voor een verkeersovertreding. Iemand had gezien, hoe Lord Harewood ergens in Londen bij het achteruit rijden een geparkeerde auto raakte, en daarna wegreed of er niets was ge beurd. De getuige had zijn auto nummer genoteerd en was er mee naar de politie gestapt. Zodoende moest Lord Harewood voor de poli tierechter verschijnen, waar hij aanvoerde dat hij niets van de bot sing had gemerkt, doordat hij naar een serenade voor blaasinstrumen ten van mozart luisterde. Welis waar ging bU de botsing in de ande re auto een sirene loeien, maar dat. verklaarde de lord. had hij zeker verward met een lang aangehou den noot van een klarinet in de serenade. De rechter kon er best Inkomen en ontsloeg Lord Hare wood zakelijk directeur van de Britse nationale opera- van verdere rechtsvervolging.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 5