Studenten boos op Klein, die schulden wil gaan innen Vrouwen vaker en langer opgenomen 'Langzaamaan-vakanties' meer in trek Regeringssubsidie voor ander doel gebruikt Strop voor Amro-bank van ruim acht miljoen Staatssecretaris overweegt proces Verhuizingen groot probleem Onderzoek ziekenhuiservaringen: Superbenzine cent goedkoper Onderzoek naar tijdens operatie Beschuldiging aan textielbedrijf 'Beroep van huisarts devalueert' Middenstand Versperring nog rondom school Door faillissement diamantzaken Zelfs Libiërs op de fiets in oost-Nederland Koffer van Duitser werd erg zwaar Hulp van Boersma ingeroepen bij oplossing conflict ZAtEROAG 30 JULI 1977 Van onze onderwijsredactie ian DEN HAAG De studentenorganisaties zijn woedend op staatssecretaris Klein (onderwijs), die door middel van gerechte lijke stappen schulden van studenten wil gaan innen. „Het is geen manier van Klein om studenten die hun schuldbekentenis- ,0 sen nog niet voldaan hebben als een soort misdadigers te kijk te zetten," aldus een woordvoeder van de grootste landelijke stu dentenorganisatie, het LOG. ets sen Enige duizenden studenten hebben over drie studiejaren (van 1972 tot 1975) samen nog een schuld uitstaan lets van bijna 2,4 miljoen gulden. Zij per Jaar) een schuldbekentenis te tekemen. Deze zogeheten promessen moesten voor september vorig jaar worden afgelost zonder rente. Er zijn hadden die schuld voor 1 september nog 662 studenten die een schuldbe- 1976 moeten voldoen. Klein heeft tot >n deze maatregelen besloten omdat hij aar het onrechtvaardig vindt tegenover fier de studenten die hun schulden wel afgelost hebben, dat er nog enige duizenden zijn die de afbetaling pro beren te ontduiken. et opgelopen 'eet :egt De studenten hebben de schuld op- >k gelopen, omdat in 1972 de mogelijk- s t« heid werd geopend om voor het col legegeld (toen nog duizend gulden kentenis hebben getekend voor de jaren 72-73 en 73-74,-953 studenten hebben hun schuld van het studie jaar 73-74 nog staan en 3457 mensen hebben nog een schuld over het stu diejaar 74-75. Hoeveel studenten nog een promesse hebben lopen over alle drie de jaren is niet bekend. De groep studenten die over een van de eerste twee Jaren nog een schuld hebben uitstaan, zullen het hardst worden aangepakt. Tegen hen zal onmiddellijk een rechtszaak worden aangespannen. De laatste groep wordt iets soepeler behandeld: deze zal eerst een deurwaarder aan de deur krijgen. Een groot probleem met het innen van de schuldbekentenissen is het feit dat veel van de studenten inmid dels verhuisd zijn en hun nieuwe adres niet hebben opgegeven. Het komt zelfs voor dat op het opgege ven adres niet eens meer woonhui zen staan, maar dat daar inmiddels kantoorgebouwen zijn verrezen. Rente De studenten lopen het risico dat ze zichzelf behoorlijk in de vingers snij den, nu ze niet betaald hebben. Het is namelijk niet uitgesloten dat ze over de periode na september 1976 rente over de lening moeten gaan betalen. Bovendien zullen ze hoogst waarschijnlijk de kosten van het rechtsgeding en van de deurwaarder moeten betalen. De studentenvakbonden vinden het onrechtvaardig dat deze maatregel uitsluitend studenten treft, die geen studiebeurs hebben. Zij moeten na melijk het collegegeld zelf betalen. Bij studenten die wel een beurs heb ben, wordt het collegegeld direkt van die beurs afgetrokken. Zij hoe ven pas te beginnen met het afbeta len van hun schuld, twee jaar na het beëindigen van hun studie. Boven dien hebben zij daarvoor tien Jaar de tijd. In een telegram heeft het LOG een spoedoverleg met de staatssecretaris aangevraagd. De studentenorganisa ties hebben in dit telegram geëist dat hij geen stappen onderneemt voordat dit overleg heeft plaats ge had. Alle betrokken studenten wor den opgeroepen onmiddellijk kon- takt op te nemen met de studenten vakbond in de eigen stad. Ons commentaar staat op pagina 5 igs- be- ali eU ttt ds ooi 3» ïrlt sar 30S, Van een onzer verslaggevers TILBURG De groep zieken huispatiënten ls aanmerkelijk minder groot dan men over het algemeen aanneemt, een groot aantal van hen wordt geregeld opgenomen, één van de vijf pa tiënten ligt voor het eerst in het ziekenhuis en vooral vrouwen worden vaker en met langer durende klachten opgenomen. Dit blijkt uit een onderzoek AMSTERDAM Superbenzine wordt met ingang van maandag een cent per liter goedkoper. Daarmee komt de prijs op 1.076. Normale benzine wordt niet in prijs verlaagd. Superbenzine ging een maand gele den ook al een cent in prijs naar beneden. De oorzaak van de prijs verlaging is de lage dollarkoers van de afgelopen weken. van dr. J. Bergsma, die als we tenschappelijk medewerker van de vakgroep klinische psy chologie en psychotherapie is verbonden aan de Katholieke Hogeschool in Tilburg. Dr. Bergsma heeft een onderzoek ingesteld naar de ziekenhuiservarin gen van ruim 700 ex-patiënten, af komstig uit gemeenten van verschil lend karakter en met een goede re gionale spreiding. De bevindingen daarvan zijn neergelegd in het rap port „Hoe was het in het zieken huis?" en kunnen gezien worden als duidelijke aanwijzingen voor de wer kelijke situatie in haar totaliteit. Wie alleen lagere school heeft lijkt meer risico te lopen dan mensen met uitgebreider onderwijs. Men wordt vaker opgenomen in kleinere zieken huizen. Onder deze groep doet zich meer invaliditeit voor en men telt er meer arbeidsongeschikten en aan merkelijk meer weduwen en weduw- naren onder. Het actief lid zijn van een kerk houdt kennelijk in, dat men eerder in de kleinere dan de grotere wijl patiënten met de hoogste oplei dingen nauwelijks in de kleine zie kenhuizen komen, aldus dr. Bergs ma. Ook ontdekte hij, dat de klach ten die tot opname leidden in de lagere beroepsgroepen vaak van kor tere duur zijn dan in meer ambtelijk georiënteerde beroepsgroepen. Het aantal malen dat patiënten worden, opgenomen ligt op het platteland aanmerkelijk hoger dan in de stad. Sfeer Het ging dr. Bergsma bij dit onder zoek ook om gegevens over de bele ving van de ziekenhuis-situatie, die kunnen bijdragen tot een verbete ring van de manier van verplegen en behandelen in het ziekenhuis. Aan de hand van vragenlijsten kon hij vaststellen, dat bijna 80 procent van de ondervraagden de dokters erg aardig vond. Bijna alle ex-patiënten vonden de verpleegsters erg aardig en eenzelfde percentage had alle mo gelijke hulp en steun van mede-pa tiënten ondervonden. CCIUCI Ut UC BJCUIC1C UOli UC BIUICIC 1**1 ziekenhuizen wordt opgenomen, ter- overlijden man Van onze redactie economie TILBURG De textieldrukkerij Vlisco ln Helmond heeft een regeringssubsidie van 1,3 miljoen gulden niet voor het gestelde doel gebruikt. Bovendien ls de subsidie verleend op een onjuiste voorstelling van zaken bij Vlisco. De subsidie-aanvrage ls door de overheid onvoldoende gecontroleerd. Tot deze conclusies komt het Instituut voor ontwikkelingsvraagstukken (IVO) van de Katholieke Hogeschool ln Tilburg. In een rapport „Beoorde ling van een herstructureringssubsidie". Achtergrond van de overheidsbij drage aan het Helmondse bedrijf was een nota van de ministers Lub bers (economische zaken) en Pronk (ontwikkelingssamenwerking) uit december 1974 waarin zij wezen op het gevaar dat het Nederlandse be drijfsleven als gevolg van de toene mende werkloosheid de grenzen wil sluiten voor produkten uit ontwikke lingslanden. De ministers wilden be vorderen dat bedrijven tijdig zouden overschakelen van produkten die concurreren met ontwikkelingslan den op produkten voor de Europese markt. Daartoe trokken zij 35 mil joen gulden uit. Het eerste bedrijf dat voor een subsi die in aanmerking kwam was Vlisco. dat bedrukt textiel maakt voor de Afrikaanse markt en de afzet in Afri ka drastisch zag teruglopen. Vlisco zou gaan investeren in machines, gericht op de fabricage van zgn. hoogmodische Europese stoffen. Geen invloed Het IVO constateert in haar rapport dat de subsidie geen enkele Invloed heeft gehad op het investeringspro gramma van Vlisco. Ook heeft de bijdrage niet geleid tot een vermin derde export naar Afrika of een toe name van de export naar de geïndus trialiseerde landen. Ook wordt ln het rapport betwijfeld of de subsidie tot behoud van de werkgelegenheid zal leiden. De opstellen menen dat Vlisco de investeringen best zelf hadden kun nen verrichten en dat het bedrijf dat zonder subsidie ook gedaan zou heb ben. mede omdat zoals het blad WIK van de Industriebond NW des tijds schreef Vlisco in feite een dochter is van de multinational Uni lever. Dit concern bezit 43 procent van de aandelen van Gamma Hol ding, de moedermaatschappij van Vlisco. In feite zijn de banden tussen Unilever en Vlisco echter veel ster ker. De export naar Afrika werd daar voor een groot deel gekocht door de Afrikaanse vestigingen van de multi national. Het rapport eindigt onder meer met een aanbeveling dat subsidie-aan vragen zorgvuldiger moeten worden, beoordeeld. ALKMAAR (ANP) De inspecteur van de volksgezondheid in Noord- Holland en de officier van justitie in Alkmaar stellen een onderzoek in naar het overlijden van de 22-jarige Jacques Schuitemaker uit Heerhu- gowaard tijdens een operatie, die hij dinsdag ln het Sint Elisabeth-zie- kenhuis in Alkmaar moest onder gaan. Zowel bij de behandelende specialisten als bij de directie van het ziekenhuis bestaat ernstige twij fel aan een natuurlijke doodsoor zaak. De-officier van Justitie, mr. L. A. Punt. meent dat er iets uit de hand is gelopen. Het sectierapport zal hierover nadere informatie moe ten verstrekken. De jongeman on derging een middenooroperatie uit gevoerd door een in Alkmaar geves tigde keel-, neus- en oorarts. Han gende het onderzoek worden geen nadere mededelingen verstrekt. Rustiger Overigens wordt in Den Haag ver wacht, dat formateur Den Uyl het ln zijn voortgezette fonnatiepoging wat rustiger aan zal doen dan in het begin van zijn formatie. Hoewel de tegenstellingen over het te voeren sociaal-economisch beleid en de er mee samenhangende omvang van de noodzakelijke bezuinigingen, UTRECHT (ANP) „Het heeft er alle schijn van dat een devaluatie van het huisartsenberoep aan de orde ls." Met deze uitspraak licht de Landelijke Huisartsenvereni ging (LHV) haar standpunt toe in het honorariumconflict met de zie kenfondsen. Tien Jaar geleden is afgesproken dat het honorarium van de huisarts met een bepaalde standaardprak- tijkomvang gelijk zou zijn aan dat van een rijksambtenaar in het maximum van salarisschaal 151. Onder andere door een volgens de LHV onjuist gehanteerde prijs- maatregel van minister Lubbers, zouden de artsen in feite beneden dat niveau terechtkomen. De art sen zien dat als een verminderde waardering van het huisartsenbe roep en menen dat die tot schade aan de volksgezondheid zou kun nen leiden. Die verminderde waar dering zou bijvoorbeeld een gewij zigde houding van de patiënt tot gevolg kunnen hebben, die daar door vaker of eerder naar een spe cialist zou willen worden doorver wezen. En dat wordt dan wel weer duurder, aldus de LHV. Secretaris dr. F. H. Werkman van de Vereniging van Nederlandse Zie kenfondsen vindt de uitspraken van de LHV „onzinnig". Het is on begrijpelijk, zegt hij, dat de LHV ln feite concludeert dat iemands maatschappelijke waardering af hangt van de hoogte van zijn Inkomen. Acht procent slechts had veel kritiek op de manier, waarop zij ln het zie kenhuis waren behandeld, waarbij nog kan worden aangetekend dat vrouwen gevoeliger voor de sfeer in het ziekenhuis zijn dan mannen en meer belang hechten aan het con tact met de medepatiënt. Vervolg van pagina 1 Een delegatie bestaande uit zes man van het landbouwschap heeft giste ren eveneens met formateur Den Uyl gesproken. Het gesprek ging over de concurrentiepositie van de Nederlandse landbouw in de EG. Verder werd er gesproken over de inflatiebestrijding, verlichting van de lasten, die de landbouw moet opbrengen, het sociale en fiscale kli maat, de landinrichting en het prijs beleid voor landbouwgronden. Na de gesprekken met de vertegen woordigers van de middenstand, de landbouw en het middelbaar en ho ger personeel zal formateur Den Uyl zich dit weekeinde bezighouden met het samenstellen van voorlopige conclusies over het te voeren finan cieel en sociaal-economisch beleid, die hij dan maandagmiddag en - avond ln afzonderlijke gesprekken achtereenvolgens zal voorleggen aan de fractievoorzitters Van Thijn (PvdA), Van Agt (CDA) en Terlouw (D'66). Dinsdag komen deze drie dan weer achtereenvolgens bij Den Uyl om hun reacties te geven. In de dagen erna gaat de formateur weer met de fractievoorzitters tezamen rond de tafel. Nog genietend van de va kantie spelen enkele kin deren hier met een vlieger op het schoolplein van de openbare basisschool in Bovensmilde, waar eind mei een honderdtal kinde ren werd gegijzeld. Hoewel de rust is weergekeerd, zijn de prikkeldraadver sperringen nog niet wegge haald. Zoals gemeld zal het schoolgebouw worden af gebroken. Op de vrijgeko men plaats zal een herten kampje komen. minder groot zijn dan het zich aan vankelijk liet aanzien, wordt toch verwacht dat Den Uyl daar met de fractievoorzitters nog tenminste twee weken over zal moeten onder handelen. Daarna komen dan nog de grote strijdpunten als de defensie, de abortus en het te voeren energiebe leid. Vervolgens moet dan nog de zetelverdeling in het nieuw te vor men kabinet worden geregeld, waar over in begin van de formatie al strubbelingen ontstonden, toen het CDA een gelijk aantal ministersze tels claimde als de PvdA. Met name de zetelverdeling zal, naar het zich laat aanzien, ln de eindfase van de formatie nog grote proble men kunnen geven. In dit verband is relevant de mening van Tweede Ka mer voorzitter Vondeling, die hij VorderiniT op één van de consultatiebezoeken aan de Koningin uitte. Vondeling sprak daar de verwachting uit, dat er op Prinsjesdag, 20 september, nog geen nieuw kabinet zal zijn. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het failliet gaan van twee bekende Am sterdamse diamantairs bete kent voor de Amro-bank een financiële strop van ruim acht miljoen gulden. Donderdag sprak de Amsterdamse recht bank het faillissement uit van Amstone BV aan de James Wattstraat en Chr. Lewis en Zn. BV. aan het Weesperplein, beide ondernemingen van dia mantair K. Lewis, die surséan ce van betaling is verleend. De twee diamantzaken waren inter nationaal bekend en stonden bijzon der goed aangeschreven. Vandaar dat de Amro bank de heer Lev^ris een grote financiële armslag had gege ven. Een paar weken geleden bleek dat de zaken niet zo voorspoedig gingen als steeds was aangenomen. Belastingaanslagen werden niet op tijd betaald en dat was voor de rijks overheid reden beslag te laten leg gen op de bezittingen van de dia mantair. Toen werd duidelijk dat er met de boeken was geknoeid. De voorraad diamanten op papier was niet in overeenstemming met wat er werkelijkheid in de kluizen aanwezig was. Volgens de Amro-bank staan de fail liet gegane diamantairs voor een be drag van 16,4 miljoen gulden bij de bank in het krijt. Het is echter vrij- Van een onzer verslaggevers ARNHEM/ALMELO De belangstelling voor langzaamaan-vakanties, waarbij men veel moois ziet, waaraan men per auto voorbijstuift, neemt steeds toe. Het valt daarbij op dat zoveel buitenlanders voor dit soort vakanties boeken. Van de drieduizend reserveringen voor een fietsvakantie in oost-Nederland, wat dit seizoen betreft, was bijna een derde uit het buitenland afkomstig. Er waren heel veel Duitsers, bij wie de „Trimm Dich"-gedachte sterk leeft, ook in de vakantie- tijd. De samenwerkende provinci ale- en streek-VW's in Gel derland en Overijssel organi seren nu enige jaren volledig verzorgde, meerdaagse fiets en wandelvakanties. Voor deze gezonde, sportieve en milieuvriendelijke vorm van vakantie vieren blijken steeds meer mensen „in" te zijn. Voor de „Vakanties op twee wielen" en de „Rugzak vakanties", zoals ze heten, hebben tot nu toe ln 1977 meer dan resp. 3000 en 1000 mensen zich laten in schrijven. Wat de buitenlanders betreft, zijn het buiten de Duitsers vooral ook Amerikanen die het Gelderse en Overijsselse land op twee wielen of twee benen komen verkennen, soms met een baby op de rug Verder fietsen in deze land streek Britten, Zwitsers, Zwe den, Belgen, Fransen, Luxemburgers, Denen, Ieren, Canadezen en Australiërs. Zelfs uit Libië is hier een groep komen fietsen. Midden augustus denkt een 25-tal Ja panners in het kader van een Europa-reis enkele fietstoch ten te ondernemen. Ameri kaanse families leggen voorts grote belangstelling aan de dag voor wandelvakanties. Er komen bij de VW's veel poslUeve reacties binnen over de door hen samenge stelde arrangementen. De deelnemers logeren in gerief lijke hotels uit de luxe- of middenklasse. Men ervaart de mogelijkheid om via de VW rugzakken, fietsen, tan dems en bagagetassen te hu ren als prettig. Heel erg wordt gewaardeerd de baga getransportservice bij een drietal arrangementen in Twente. De VW laat ln dit geval de bagage van de gas ten iedere dag van hotel naar hotel brengen. Soms komen degenen, die zich belasten met het vervoer van de baga ge. voor zware opgaven te staan, zoals ln het geval van een Duitser, wiens koffer er dagelijks gewichtiger op werd de man bleek onder weg stenen te verzamelen. Voor het eerst hebben de VW's in Gelderland en Over ijssel dit jaar een informatie brochure laten verschijnen met alle bijzonderheden over elf fiets- en tien wandel- arrangementen. Nieuw is dit Jaar een vierdaagse grens landwandeltocht. Volgend Jaar worden enige nieuwe fietsarrangementen aan het pakket toegevoegd: door de Gelderse Achterhoek, het ge bied van de Liemers en de Duitse grensstreek. Het beleid van de VWs is erop gericht om de fiets- en wandelvakanties zo veel mo gelijk te spreiden over de „buitengebieden" om te voorkomen dat er een te gro te druk ontstaat op de zwaar belaste toeristencentra. Voor de kleinere bedrijven beteke nen de arrangementen, voor al in voor- en naseizoen, een welkome aanvulling tot het bereiken van een goede be zettingsgraad over het gehele jaar. Vorig Jaar was er zo doende van 15.000 extra over nachtingen sprake en ln 1977 zal het waarschijnlijk tussen de 20.000 en 25.000 komen te liggen. Voor de komende maanden is er nog voldoende accommo datie beschikbaar. Er kan ge kozen worden uit een reeks vakanties, variërend van 95 tot 430 gulden per persoon. De prijzen hangen onder meer af van het aantal dagen, het genre hotels waar men logeert en het aantal maaltij den dat men gebruikt. Fiet sers mogen uiteraard ook het eigen, vertrouwde rijwiel meebrengen. wel zeker dat de helft van dit bedrag ingevorderd kan worden omdat er nog het nodige aan goederen aanwe zig is. De totale strop zal daarom ruim acht miljoen gulden bedragen. De Amro- bank geeft toe dat het „geen baga tel" is. „We hebben echter een speci aal fonds waaruit we dergelijke te genvallers bekostigen. Zoiets maken we gelukkig niet elk jaar mee, maar het komt vaker voor dat er een be roep moet worden gedaan op dit fonds," was gistermiddag het com mentaar van de zijde van de Amro- bank. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Het Informatiecen trum ondernemingsraden, een groep kritische vakbondsleden, heeft de hulp van minister Boersma van soci ale zaken ingeroepen in een conflict met de Algemene bedrijfscom- missie. De bedrijfscommissie, die toeziet op de uitvoering van de wet op de on dernemingsraden. heeft laten weten dat het geen klachten van het infor matiecentrum meer wil behandelen als het centrum niet opgeeft namens welke werknemers het optreedt. Het informatiecentrum vindt dat niet in het belang van de werknemers. Het heeft minister Boersma gevraagd de commissie ongelijk te geven. Volgens het informatiecentrum heeft de bedrijfscommissie deze week voor het eerst, en ln een nor male routinezaak, de eis gesteld dat het centrum namen zou noemen Het centrum was, naar zijn zeggen op verzoek van enkele werknemers, aan het IJveren voor de instelling van een ondernemingsraad bij de VAM. De directeur van het bedrijf weigerde volgens het centrum me dewerking op grond van het feit dat de 160 werknemers in drie vestigin gen werken. Zoals bekend zijn alleen vestigingen met méér dan honderd werknemers verplicht tot het instellen van een ondernemingsraad. Het centrum vroeg daarom de bedrijfscommissie tot „formele samenvoeging" van de drie vestigingen te besluiten om daarmee de VAM te verplichten tot het instellen van een ondernemings raad. De bedrijfscommissie, die door werkgevers en vakbonden wordt bemand, liet daarop het cen trum weten dat het verzoek niet in behandeling zal worden genomen als niet bekend ls namens welke werknemers het is ingediend. „Ik heb uw hangmat geleend om de afstand tussen mijn nieuwe bomen juist te maken

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 3