PERSONEEL W ANWB wil toeristische^^ routes gaan aanpassen Uit brieven van lezers lo Plan voor kabelskibanen kollega voor onze huishoudelijke staf de rijksoverheid vraagt vrije universiteit Fotoroute Friesland Spanje: record Geknoei met rekeningen in Italië assistent-accountant secretaresse assistente hoofd van de huishouding ATERDAG 30 JULI 1977 BINNENLAND Trouw/Kwartet 23 De ANWB en het ministerie van CRM hebben een onderzoek in voorbereiding naar de vraag of de toeristische routes van de bond voor het recreatieve autoverkeer te grote verkeerscon- cnetraties verooraaken en een schadelijke uitwerking hebben op het milieu. De Drentse Hondsrugroute zal waarschijnlijk de eerste zijn, die aan dit onderzoek wordt onderworpen. Aanleiding voor het plan is een aantal klachten van in de buurt van de routes wonende mensen over opstoppingen op hoogtijda gen. Deze leidden er kort geleden nog toe, dat de ANWB de Hollands Midden-route met vijftig kilometer tot honderd kilometer moest be korten. Oorspronkelijk voerde deze route van Alphen aan den Rijn, via polderlandschap naar Bodegraven, Woerden, Utrecht, Maarssen, Breu- kelen, Mijdrecht, Uithoorn, langs de Westeinder Plassen de Braasse- mermeer via Rijpwetering en Hoogmade naar Woubrugge en Ter Aar terug naar Alphen. In de her ziene route is na Breukelen een geheel nieuw tracé uitgestippeld, waardoor een rit langs de Westeln- der en de Braasemermeer er niet meer bij is. Overbelasting Opstoppingen deden zich vooral voor in de kleinere dorpen, waar van Hoogmade de kroon spande. In de Kerkstraat, hoofdstraat van dit dorp, werden op hoogtijdagen meer dan 8000 voertuigen per etmaal ge teld. En dat betekende voor het dorp een te grote overbelasting. Hoewel over andere routes minder klachten binnenkomen, acht de ANWB het toch wenselijk een alge meen onderzoek in te stellen. Met name wil men nagaan of het inder daad de bondsroutes zijn, die de verkeerscongesties veroorzaken. Volgens de bond is dit nog lang niet vastgesteld en kan de drukte ook best ontstaan door automobilisten, die zomaar en dus zonder de route kaarten wat aan het toeren zijn. De bond vindt overigens wél, dat er nu genoeg routes zijn: 41, waarvan er 34 door Nederland leiden, zes voor een deel in grenslanden zijn uitgestippeld en één de Rotterdam se haven laat zien. Nog maar één nieuwe route, door de Flevopolder, staat op stapel en dan is het wat de ANWB betreft afgelopen. De bond zal zich dan alleen nog maar bezig houden met aanpassing van de route. In die zin, dat meer accent zal worden gelegd over de toeristische attractiepunten onder weg. Dit vooral met het doel auto mobilisten ook eens ült de auto te krijgen en op die manier filevor- Toeristische route: vaak dwars door dorpskom. mlngen en opstoppingen te voorko men. De 8alland-route is daarvan één voorbeeld; er zijn meer borden geplaatst, die de toerist wijzen op plekjes, die de moeite van het uit stappen waard zijn. Voorts wordt bekeken hoe routes eventueel kun nen worden omgelegd om kruis punten zoveel mogelijk te ver mijden. De Stichting Amateurfotografie heeft in samenwerking met plaat selijke VW's en de ANWB haar negende fotoroute uitgezet. Dit maal is het Friesland, dat aandacht krijgt: een rondrit van Leeuwar den, via Franeker, Bolsward, Sneek en terug. De folder waarin de route is opgenomen, bevat toeristische informatie over de langs de route gelegen steden en dorpen en geeft verder wat algemene tips en ideeën over hoe en waar te fotograferen. Voorts is er een aantal wandelingen in opgenomen om de automobilist de gelegenheid te geven de benen te strekken. De brochure is voor een gulden verkrijgbaar bij de Friese VW's, verscheidene ANWB-kantoren en bij de Stichting amateurfotografie in Amsterdam (Singel 32). Wanner de hausse van de laatste maanden doorzet, zal Spanje wat het bezoek van Nederlandse toeris ten betreft, waarschijnlijk het re cord van 1975 evenaren. Tot en met Juni werden 420.000 Nederlandse vakantiegangers geregistreerd, maar 20.000 minder dan in 1975. De Nederlandse Waterski Bond wil binnen vijf jaar in Nederland ten minste vijf kabelwaterskibanen la ten aanleggen. Deze banen, die al in enkele landen in gebruik zijn (onder meer in Spanje) maken het mogelijk de waterskisport te beoe fenen zonder snelle motorboot. Het principe ervan ls nogal simpel. Er worden vier masten op afstan den variërend van 100 tot 300 meter in het water geplaatst en daartus sen komen kabels, waaraah treklij nen met handvatten worden beves tigd. Door een elektromotor en via katrollen kunnen die lijnen, waar aan de waterskiërs zich vasthou den, met snelheden tussen 20 en 60 km worden rondgedraaid. Bij de hoogste snelheid kan zelfs het blootsvoetsskiën worden beoefend. De verkooprechten van de installa tie, die drie ton kost, zijn in handen van de Grontmij. Volgens de watersklbond is het voordeel van zulke banen bfehalve dat geen milieubedervende motor boten nodig zijn ook, dat de capaci teit veel groter is en de kosten lager liggen (een start kost 50 procent minder dan een start per boot). Wat die capaciteit betreft: omdat die in Nederland beperkt is, moest de bond enige tijd geleden een le denstop invoeren (er zijn nu 8000 leden), terwijl er in Nederland zeker 30.000 actieve waterskiërs zijn. Met behulp van de banen zullen volgens de bond veel meer waterskiërs dan tot nu toe het geval was hun sport kunnen beoefenen en daarvoor niet per se naar het buitenland hoeven. Waar de banen zullen komen te liggen, is nog niet bekend. De bond denkt aan een plaats in de buurt van de stad Groningen, aan de om geving van Amsterdam (wellicht de Sloterplas), Rotterdam (een plas in Krallngen), Eindhoven en het ei land van Maurik in de Betuwe, waar de bond plannen heeft voor een nationaal waterskicentrum. Tenminste twee banen zullen vol gend Jaar al in gebruik moeten zijn. Met nadruk stelt de bond. dat de banen er niet alleen voor leden zul len komen. Ook recreanten zullen er toegang toe krijgen. Zij die een hotel, appartement of pension hebben besproken aan de Adriatische zeekust van Italië, de streek rond Rimini dus, dienen ex tra op te letten wanneer zij bij het vertrek de rekening gepresenteerd krijgen. Er zijn al verscheidene klachten uit dat vakantiegebied van Nederland se toeristen, die meer moesten be talen dan de som die in de offerte werd genoemd, doordat de eige naar van het hotel of appartement over dat bedrag ook nog eens BTW berekende. Maar één van de gevallen was re cent nog een echtpaar uit Limburg, dat samen met drie andere echtpa ren in februari voor de zomer in een hotel in Cattolica kamers had be sproken. In de offerte van het hotel was een „all-in"-bedrag genoemd, maar toen moest worden afgere kend bleek het bedrag dat de echt paren te betalen kregen duizend gulden hoger te zijn dan was afge sproken. Zij weigerden de rekening te vol doen en stapten naar de plaatselij ke VW, waar zij te horen kregen, dat zij die duizend gulden niet hoefden neer te tellen. Ook werd hun verteld, dat deze slimme vorm van oplichterij een algemene klacht is in de streken van Rimini. Italië-gangers zijn dus gewaar schuwd: in de all-ln-prijs is de BTW al verrekend, betaal dus geen cent meer dan was afgesproken. Boersma (3) In „Trouw" van 27 juli j J. toornt de heer Th. Balsma tegen de heren Boersma en Aantjes. Boersma is een linkse PvdA'er en Aantjes is zijn roze broeder. In veler ogen is Boers ma soclalistischer dan paus „Den Uyl". Alsof „veler ogen" het eind van alle waarheid is. Ik vraag me af wanneer we Boersma en Aantjes eens werkelijk serieus nemen in hun bedoeling. Dan komen we er wel licht helemaal niet meer aan toe ze in een bepaalde hoek te trappen. Wij krijgen het dan moeilijk met onszelf in hoeverre we het Evangelie serieus nemen. Daar worstelen de heren Boersma en Aantjes dagen in dag uit mee. Hun zorg zou wat meer de 591 onze moeten zijn, als het gaat om wat meer gerechtigheid concreet dichterbij te brengen. Wat meer steun en inzet van ons zou meer effect kunnen hebben dan een scheldkanonnade! Korte duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/Kwartet, Postbus 859, Amsterdam. Bij publikatie wordt de naam van de schrijver vermeld. Graag wil Ik, mét dr. Flesseman zo min mogelijk misverstanden laten bestaan tussen 'oudere broeder* en ons. Maar dat moet niet ten koste gaan van hetgeen wij als in de Mes sias van Israël gelovende Gemeente wezenlijk belijden. Amsterdam pastor R. van Essen blunder tegenover de Jeugd die de nieuwe waarden en normen van be zit vormen en delen met de nlet- bezitters zich Juist beglnt eigen te maken. Amsterdam ds G. J. van 't Slot ln gebruik nemen van deze „zonne- installatie" om aan te tonen dat een dergelijke manier van energie-win ning ook zeer functioneel kan zijn. En hoewel ook in Bazel het zomer weer tegenvalt, voldoet het experi ment goed. Vlaardingen J. Wijnstok Leraren-salarissen (2) Eindelijk krijgen de leraren de kans hun salarissen te laten verlagen. Zij zouden inderdaad model kunnen sUan voor hen die willen meewer ken aan een structurele nieuwe le vensstijl. Deze groep die de jongeren van deze tijd vormt, en een mentali teit bijbrengt, dat wij onszelf niet behoren te verrijken maar van onze rijkdom te delen, krijgt nu de kans aangeboden. De predikanten volgen vanzelf, want de hoogte van hun tractement wordt bepaald door de hoogte van de leraren-salarissen. Predikanten en leraren, laten we hierin voorop lopen. Het Nederlands J Genootschap van Leraren slaat met haar verontwaardiging en plannen voor een massale demonstratie een Zonne-energie Op 20 Juli plaatste u een foto van een „zonne-installatie" met het on derschrift: „Zon als theelicht. In het Zwitserse Bazel zitten mensen op een terras van een café waar thee wordt geserveerd, die verwarmd wordt door zonne-energie. De zonne- installatie is aan de voorkant van het café gebouwd." Aangezien wij enige weken geleden bij kennissen in Bazel op bezoek waren en ook dit café hebben bezocht, willen wij de volgende toelichting geven. De op deze wijze opgewekte energie dient niet slechts als „theelichtje", maar wordt gebruikt om water voor o.m. koffie en thee aan de kook te bren gen. Dit experiment is een uitvloei sel van een felle discussie over kern energie, die op het ogenblik (ook) in Zwitserland gaande is. Bij Bazel in GoSsgen, wil men nl. een kerncen trale bouwen, iets wat tot veel pro test heeft geleid. Een grootscheepse demonstratie tegen „Gösgen" op 2 juli werd door de Zwitserse politie tamelijk hardhandig uit elkaar ge jaagd. BIJ het café „Zum Teufel", dat vnl. door Jongeren wordt be zocht, ging men daarna over tot het Groningen Jan Bron Dik Margriet Belt Christen-Jood (2) Met de grote lijn in het artikel van mevr. Flesseman kan Ik het van harte eens zijn. Bij haar opmerkin gen ten aanzien van de 'knelpunten' tussen Jood en Christen teken ik het volgende aan: a. De drie-eenheid wordt niet alleen benaderd door be paalde stromingen in het Joden dom, maar heel het Oude Testa ment gezaghebbend voor élke ware Jood getuigt van een meer voudigheid ln God. b. Het gebruik van de titel "zoon van God' voor de koning van Israël ligt theologisch op een ander niveau dan wanneer deze titel voor Jezus, de 'eniggeboren' Zoon gebruikt wordt. Natuurlijk is het onzin Jezus de 'biologische' Zoon van God te noemen, maar dat hoeft ook niet om tóch met de Kerk van alle eeuwen -- te belijden dat Hij geboren is uit de maagd Maria (en tegenwoordig weten ze op de lagere school al dat maagdelijk heid en zwangershap biologisch ge sproken moeilijk samen gaan). Stemadvies (9) Dr A. H. van den Heuvel weet en dat is ook gebleken dat hij zonder titel en functievermelding herkend wordt als secretaris-generaal van de Ned. Herv. kerk. Bovendien zegt hij dat het belangrijk is om elkaar bin nen de kerk van advies te „dienen": in dit geval een ongevraagd (stem)- advles, „hij weet dus wat hij doet". Het is ongepast dat een herkenbaar (maar ook onherkenbaar) functiona ris van de kerk eenzijdig openbare propaganda (want dat ls het) voor zijn politieke partij (welke dan ook) bedrijft. Zoals ds G. Spilt, de syno- depraeses schreef, dit dient de ge meente niet (integendeel: het leidt tot felle polarisatie. Zoals blijkt). Voorburg J. Ke ijzer Neutronenbom (4) Wanneer de neutronenbom in ge bruik zal worden genomen, dan be tekent dat, dat we de werken van de mens (kunstwerken, paleizen etc) hoger stellen dan de mens zélf. Dit is een grote miskenning van ea een verraad aan ons mens zijn. Als zodanig zal de N.-bom ook nooit een "stap vooruit" kunnen zijn, zoals H. Meyer in de krant van 26-7 be weerde! Beek-Ubbergen Gerard van Broek huizen Vind |e het fijn om zelfstandig te werken nou, bij ons kun je met een INAS-diploma of M.B.O. (C.D.) uit de voeten. Wij zoeken een Dit is misschien een baan voor jou, als je het leuk vindt om O met jongeren om te gaan, O met kollega's mee te denken en te praten, O het voor anderen gezellig te maken, door de ene keer gastvrouw te zijn in een kursus, de andere keer te helpen met koken, maar ook gewoon door te helpen het gebouw schoon te houden. De Drieburg is een vormingscentrum waar van maandag tot vrijdag meisjes van „huishoudscholen" komen en in de weekends jongeren tussen de 18 en 25 jaar. Als je dit een leuke baan lijkt, kom dan eens praten. Schrijf naar de Drieburg, postbus 112, Driebergen, of bel (03438) 31 93. JON6EJtENVORMIN6SCEimiini DE DRIEBURG van het Landelijk Centrum voor Gereformeerd Jeugdwerk. Nationaal en Internationaal Handelebedrijf vraagt een part-time JURIDISCH ADVISEUR, eventueel gepensioneerd rechter of advocaat, voor behandeling rechtskundige zaken. Bij voorkeur woonachtig in Friesland. Brieven te richten aan Postbus 100, Leeuwarden. (mnl./vrl.) voor het Ministerie van Onderwijs en Weten schappen t.b.v. de Accountantsdienst Taak: meewerken aan de accountantscontrole van Instellingen van wetenschappelijk onderwijs of van gesubsidieerde Instellingen van voort gezet onderwijs. Vereist: de diploma's MULO/MAVO-4 en MBA of enkele examens van de NIvRA-oplelding; enige controle-ervaring. Standplaats: Eindhoven. Salaris: afhankelijk van leeftijd en ervaring max. f 3205,- per maand. ZIJ die In het bezit zijn van het SPD dan wel geslaagd zijn voor de examens van de NIvRA-opleldlng t/m Bedrijfs economie II kunnen, afhankelijk van leeftijd en ervaring, een salaris van max. 14137,- per maand bereiken. Sollicitaties Inzenden vóór 20 augustus 1977. Bovengenoemd salaris la exclusief B'U vakantie-uitkering. Schriftelijke sollicitaties onder vermelding van vacaturenummer 7-0790/0156 (In linkerbovenhoek van brief en enveloppe), zenden aan de Rijks Psychologische Dienst, Prlni Maurltelaan 1, 's-Gravenhage. STICHTING SAMENWERKING DELFTSE ZIEKENHUIZEN opgericht door Bethel Ziekenhuis, Oude- en Nieuwe Gasthuis en SL Hippolytus Ziekenhuis Op de afdeling Centrale Administratie hebben wij plaats voor een boekhouder(ster) Onze gedachten gaan uit naar lemsnd die In het bezit Is van het diploma MBA en studerende Is voor SPD. Belangstelling voor automatisering strekt tot aanbeveling. Zij/hij zal aan alle facetten van de werkzaamhe den op de afdeling een bijdrage moeten leveren. Schriftelijke sollicitaties te richten aan de afdeling Personeelszaken, Reynler de Graefweg 7 te Delft. amsterdam Per 1 september 1977 bestaat er bij de vakgroep Sociale Psychologie (bestaande uit ca. 13 medewerkers) een vacature voor een Haar taak zal bestaan uit: het helpen voorbereiden en organiseren van de uitvoering van onderwiistaken. het informatie geven aan studenten; het voeren van de correspondentie voor vakgroepbestuur en hoogleraar; het bijwonen van bestuursvergaderin gen Gezocht wordt een secretaresse met mid delbare opleiding en goede contactuele eigenschappen De administratieve taak van de vakgroep wordt uitgevoerd door een team van 3 me dewerksters, waaronder de secretaresse; de secretaresse coördineert deze werk zaamheden. Nadere informatie wordt verstrekt door de heer Dr. E. van de Vliert, (020 - 548 55 62) of bij de huidige secretaresse, mevrouw E. Krimp-Hillebrants (020 - 548 55 43). Schriftelijke sollicitaties, onder vermelding van vacaturenummer 616 - 1977. te richten aan de Dienst Personeelszaken, De Boelelaan 1105, postbus 7161, Amsterdam- Buitenveldert DR. A J. L VAN BEECK CALKOENSCHOOL Christelijke School voor Middelbaar Sociaal Pedagogisch Onderwijs, Vondelstraat 69. Amsterdam. Wij willen graag zo spoedig mogelijk In contact komen met een jonge energieke vrouw voor de functie van van het Haar taak zal onder andere omvatten: mede gestalte geven aan de sfeer in het internaat, waarin ongeveer 50 leerlingen verblijven bereiden van de warme maaltijden verzorgen van koffie en thee beheren van het linnengoed begeleiding van huishoudelijke hulpen. Dit alles in nauwe samenwerking met het hoofd van de huishouding, docenten en niet- onderwijzend personeel. Wij denken aan iemand, die In het bezit is van het INAS-diploma. het diploma Middelbare Beroepsopleiding Civiele Dienst of Huishoudkundige voor Inrichtingen - ongeveer 20 - 30 jaar oud is In teamverband kan en wil werken over enkele jaren ervaring beschikt een protestants christelijke levens overtuiging gestalte wil geven in haar werk. Salaris en andere arbeidsvoorwaarden volgens Rijksregeling. Nadere inlichtingen kunnen worden in gewonnen bij mevrouw Y. Licht-van Halem, hoofd van de huishouding, telefoon 020-183537. U wordt verzocht uw sollicitatiebrief binnen 10 dagen toe te zenden aan de heer D. Harmsen. directeur van de 'school, Vondelstraat 69 te Amsterdam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 23