PSV bouwt aan een nieuw speltype Schaaksport: voer voor psychologen Metamorfose Feyenoord KNVB en NOS jaar verder Eredivisie 77/78 Lijst van arbiters ongewijzigd lijvers kan na vertrek van Edström meer plaatsen gevarieerder bezetten .Ware krachtsverhoudingen nooit duidelijk Royale overwinning tegen Brugge (5-2) Harm Wiersma herstelt zich Hans Langerijs in Rijnland-Palts beste Nederlander Twee records atletiekduel Vollebregt tweede op EK Finjollen Ëelgië derde op EK honkbal HERDAG 30 JULI 1977 SPORT Trouw/Kwartet21 loor Matty Verkamman INDHOVEN Min of meer bevrijd van de izekerheid of het ooit nog iets zou worden met alf Edström, begint PSV aan een nieuwe Detbalseizoen. De onduidelijkheid is verdwe en. Trainer Kees Rijvers weet waar hij aan toe en bouwt inmiddels serieus aan een nieuw jeltype. dström, tijdens zijn eerste seizoenen in Eindhoven een ipitaie kracht, heelt zijn laatste jaar als een martel ing ervaren. Mentaal en fysiek aangeslagen, keerde hij iar zijn vaderland terug. Van topper tot tobber, zoge- gd. t>k al presteerde hij weinig meer, toch heeft men nog ing gehoopt op een echte come-back van de Zweed, letgeen, achteraf bezien, PSV niet ten goede is geko- jen. Denk aan de Europa Cup-duels tegen St Etienne, ten Edström toch weer werd opgesteld, maar zijn >mplexen vanwege de meedogenloze geweldenaar Os- aldo Piazza alleen maar groter werden. SELECTIE Jan van Beveren. Ernie Brandts, Nick Deacy, Gerry Deljkers, Tonny van Engelen, Piet Fase, Guy Francois, René van de Kerkhof, Willy van de Kerkhof, Adri van Kraay, Kees Krijgh, Willy van der Kuylen, Harry Lubse, Torbjörn Nilsson, Jan Poortvliet, Paul Postuma, Tom Smits, Huub Ste vens, Jean Willrich. VERTROKKEN Ralf Edström (IFK Gothenburg), Peter Dahlqvist (Oergryte) Geo de Leeuw (Vitesse), Ton Wouters (Helmond Sport). NIEUW Ernie Brandts (De Graafschap), Piet Fase (WHS). TRAINER Kees Rijvers. PSV heeft zeker kunnen wennen aan de idee, dat het zonder Edström verder moet. Al lang voor het einde van de vorige competitie stond zijn vertrek naar IFK Go thenburg vast. Kees Rijvers: „Ralf was er wel, maar we konden toch niet op hem rekenen.. Wat dat betreft ligt de zaak nu gemakkelijker. Uitgaande van de huidige situatie, kunnen we meer plaatsen, gevarieerder, bezet ten. Voor zo ver ik weet is Edström door fysieke proble men weg gegaan. Sinds zijn vertrek heb ik niets meer van hem gehoord. Hij draalt nu mee in het Zweedse voetbal, maar dat voetbal is natuurlijk wel anders." In de vacature Edström is nog altijd niet voorzien. Het is trouwens nog maar de vraag of er op korte termijn een vervanger zal komen. PSV's technische leiding is al wel bijna een Jaar op zoek, maar problemen op het vlak van de financiën hebben een „grote transfer" vooralsnog verhinderd. Waarschijnlijk betreft die problematiek niet zo zeer de hoogte van een transfersom, maar meer nog het salaris dat een topper in Eindhoven wenst te verdienen. Rijvers zegt in dat verband veelbetekenend: „Wanneer ik op de komst van Jan Peters had gestaan, dan was hij waar schijnlijk ook wel gekomen. Maar dan waren de verhou dingen binnen de groep wel scheef gegroeid. Zo ligt dat ook met echte klassespitsen. Die zijn zo duur, dat het alleen dan mogelijk is, wanneer het salaris van de rest ook wordt opgetrokken. Aan de andere kant heeft men het natuurlijk wel kunnen accepteren, dat Edström er bij ons uit sprong. En dat zou ook het geval zijn, wanneer we ik noem maar iets Klaus Fischer of onze vriend uit Rusland (Rijvers doelt op Oleg Blochin van Dynamo Klev-red) konden aantrekken. Het is lo gisch dat niemand daar bezwaar tegen zou hebben." Rijvers was zelfs serieus geïnteresseerd in Roda's Dick Nanninga. De Limburgse club wilde echter geenszins meewerken aan een transfer van de lakonieke storm ram. Derhalve bleef de uitbreiding van de selectie beperkt tot de komst van verdediger Ernie Brandts van De Graafschap én de amateur Piet Fase van WHS uit. het Zeeuwse Sint Annaland. Voorlopig probeert PSV het met deze selectie. Waarbij de zich nu toch weer goed ontwikkelende Nick Deacy, Guy Francois en Torbjörn Nilsson kandidaten zijn voor de open gevallen plaats in de voorste lijn.Torbjörn Nilsson lijkt de meest serieuze kandidaat om zijn illustere landgenoot Edström op te volgen. Rijvers over hem: „Nilsson heeft tot dusverre alles een beetje tegen gehad. Hij kwam op een moment, Trainer Kees Rijvers samen met de enige aan koop van niveau: Ernie Brandts afkomstig van De Graafschap. dat de ploeg Juist weer ging draaien. De kans om zich echt te presenteren heeft hij nog nauwelijks gekregen." De vraag of de selectie nog wordt uitgebreid blijft voorlopig dus nog onbeantwoord. Al zegt Rijvers wel: „We zoeken continu naar een spits. Hij zal echter van goede huize moeten komen, om inpasbaar te zijn. Wat wij zoeken, is een Edström van twee Jaar geleden. Het ligt dus moeilijk". Duidelijk is inmiddels dat er in het aanstaande seizoen een „nieuw" PSV te zien zal zijn. Ten aanzien van het weliswaar attractieve, maar vaak ook onbezonnen aan- valsspel, heeft Rijvers al geruime tijd zijn bedenkingen. Wanneer men de kleine oefenmeester mag geloven, dan gaat er nu daadwerkelijk één en ander in dat spelcon- cept veranderen. Hij zegt: „Ik roep al zo lang dat PSV doorgaans met vuur speelt. Alles voor de goal en de verdediging ver waarlozen, dat kan niet meer. De pers heeft ons nog al eens verweten dat we ons zelf voorbij renden, dat waren terechte verwijten. Vorig seizoen heeft AJax lange tijd alleen met Geels voorin gespeeld. Er bestaat nog een ruime marge tussen dót AJax en wat ik wil. Maar omdat de meeste clubs, en zelfs de topclubs, het nu eenmaal het belangrijkste vinden om geen goal tegen te krijgen, blijft er voor ons geen andere mogelijkheid over, dan om ook voorzichtiger te gaan spelen. Wat ik vooral wil, is meer overleg in het spel. En minder balverlies. Daarbij zoek ik iets om geen angst voor balverlies te kweken. Degenen die in het nieuwe type aanvallen, mogen ook werkelijk aanvallen. Het kan ook met deze groep: min der offensief en beter defensief spel. Dat is me onlangs tijdens een toernooi in Frankrijk wel duidelijk gewor den. In dat verband heb ik daar een positieve ontwikke ling gezien". Rijvers spreekt van een „positieve ontwikkeling", maar betreurt de huidige tendens als liefhebber van goed en aantrekkelijk voetbal. „Sterker nog, als deze tendens er niet was, dan zou ik juist zo aanvallend mogelijk voet bal prediken. Maar dat zit er in de gegeven omstandig heden gewoonweg niet in. Ook op internationaal niveau heeft het aanvallende voetbal van de laatste WK niet doorgezet. En zeker niet bij de clubs, die geen absolute klassespelers hebben. Alles en iedereen speelt op de counter. Daarom is het ook voor ons niet langer te doen om maar te blijven aanvallen." Het is duidelijk: Kees Rijvers sluit zich noodgewongen aan bij de heersende opvattingen. Ook al legt hij de nadruk op „de ruime marge" tussen AJax en PSV. Het belooft desondanks, opnieuw, kwalitatief minder voet bal. Rijvers: „Je hebt tegenwoordig minder kwaliteit nodig om kampioen te worden, maar meer continuïteit. Dat laatste heeft, bijvoorbeeld met sfeer en blessures te maken. De nieuwe voorzichtige trend leent zich overi gens wel voor verrassingen. Als ik het beeld van vorig jaar bekijk, dan hebben er straks wel zo'n zes zeven clubs kampioenskansen." door Max Pam Amsterdam Hoewel de tweekamp, sportief gezien, de meest zuivere vorm van het schaakspel is, spelen juist in een match factoren een rol die met het spel zelf niets te maken hebben; factoren die ioms zo'n overheersende invloed op de spelers uitoefenen, dat zij een geheel eigen leven gaan leiden, waardoor het eigenlijke schaken grotendeels op de achtergrond geraakt. n een toernooi kan de eindrang- chikking mede worden bepaald door een buitenstaander, die ronden lang in de onderste regionen heeft meegesappeld, maar die in een vlaag van plotselinge genialiteit één van de favorieten uitschakelt. In een tweekamp is een dergelijke toeval ligheid niet mogelijk. De match is een directe worsteling met de tegen stander en de verliezer kan na afloop bij de beantwoording van de schuld vraag alleen naar zichzelf wijzen. Desondanks gebeurt het zelden dat ie uitslag van een tweekamp een juiste weerspiegeling geeft van de werkelijke krachtsverhoudingen. In Svian leidt Kortsnoj tegen Poloega- evski met 67«-27*. een voorsprong die en onrechte de indruk wekt dat ECortsnoj klassen sterker is dan zijn tegenstander. Vleer dan in een toernooi komt in de tweekamp het pyschologisch ele ment aan de orde. Dagenlang wordt Ihe matchspeler geconfronteerd met iezelfde tegenstander, men begint lijn gedragingen en zijn karakterei genschappen natuurlijk vooral rijn slechte te herkennen. Het is alsof de matchspeler lange tijd in leen kleine ruimte gevangen zit met een man, met wie hij niet mag com municeren; integendeel de man wiens ademhaling hij kan horen en wiens nervositeit voelbaar moet zijn, Zal verslagen worden. In een langdurige tweekamp begin nen de tegenstanders na verloop van tijd zich aan elkaar te ergeren. Mees tal gaat het dan om details. Ik heb een schaker meegemaakt, die er zich over beklaagde dat zijn tegenstan- ier van die behaarde handen had tij werd er bijna lichamelijk onpas selijk van, zodat hij zich niet meer op de partij kon concentreren. Ook is iet voorgekomen dat een wereld kampioenskandidaat serieus heeft overwogen officieel protest in te die tien omdat de secondanten van zijn {tegenstander zulke ongure gezichten ladden. Soms maakt een schaker gebruik van de afschrikwekkende kracht, die jhij op zijn opposant heeft. Oud-we- eldkampioen Michael Tal bijvoor beeld, heeft een vergroeid linker landje met slechts drie klauwachti- ge vingers. Hoewel hij rechts is. voert lij met die hand zijn zetten uit en iet behoeft geen betoog dat zijn Boris Spasski match zou worden beslist door oor zaken die buiten het schaakspel la gen. Vandaar dat hij voor de partij Petros jan geen hand wilde geven en dat hij ook na afloop met hem ook geen woord wilde wisselen. Politieke en persoonlijke motieven speelden een belangrijke rol, maar zei Korts noj: „Ik zou ook die houding aanne men, als deze motieven niet aanwe zig waren. Ik ben een vertegenwoor diger van 'de school-Botwinnik', waarin het vechtschaak voorop staat, waarin beleefdheidsfrasen als hypocriet worden ervaren." OEN&VE Het evenwicht ln de «chaaktwee- - kamp tussen Boris Spasski en Lajos Portlsch ls gisteren niet verstoord. De grootmeesters deel den bet punt ln hun tiende partij na 26 zetten wegens herhaling van zetten. De stand ln deze halve Qnale van de kandldatentweekampen ls 5-5. Botwinnik, die met enkele onderbre kingen van 1948 tot '60 wereldkampi oen is geweest, was tijdens zijn twee- kampen inderdaad een wantrouwig geen verrassing dat hij tegen Korts- mens. Hij viel over kleine aangele- noj onder de huidige omstandighe- genheden en hij schrok er niet voor den geen schijn van kans had. van werd. In een drukkende sfeer werd daarop aan de match begonnen en Botwinnik kan slechts met zeer veel moeite ln de laatste party gelijk maken, zodat hii zyn titel behield. Kortsnoj, die zich het meest verwant voelde met Botwinnik, onderscheid de echter ook een andere psychologi sche attitude en als voorbeeld daar van noemde hy Boris Spasski. „Er zijn schakers", zei Kortsnoj, „die er Juist op uit zyn een goede relatie met hun tegenstander te creëren. ZU staan ogensclüjniyk op goede voet met de man, die zij moeten verslaan, maar in werkeUjkheld proberen zy zich als het ware in te vreten, hun tegenstander ln slaap te sussen. Dat ls de manier waarop Spasski te werk gaat, en dat is ook de reden waarom Spasski van Fischer heeft verloren. Al het rumoer rond de match op Reykjavik heeft natuuriyk by Spasski zyn sporen nagelaten, maar dat was niet het belangrijkste. Spasski verloor, omdat hy er niet in slaagde contact met Fischer te krij gen. Fischer trok zich voortdurend terug en gaf Spasski geen gelegen heid hem te leren kennen en zo zijn zwakke punten bloot te leggen." Kortsnoj was van mening dat Spass ki het met name tegen Portisch wel eens byzonder moeilijk zou kunnen krijgen. En zijn voorspelling is tot nu toe uitgekomen. Portisch is een te ruggetrokken persooniykheld, nau welijks geneigd tot sociaal contact. De Hongaar praat niet veel, houdt zich het liefst op in zyn studeerka mer, waar hy zich volgens sommigen acht uur per dag bezig houdt met het analyseren. Hy onttrekt zich aan de natuurlijke charme van Spasski (met Capablanca, de enige zacht moedige wereldkampioen, die wij ge had hebben) en dat is in zyn match zyn grote voordeel. Poloegajevski behoort meer tot het vriendelijk type, dat zyn tegenstan der in wil spinnen en het was daarom Kreuz werkt de bal achter Club Brugge-doelman Leen Barth en brengt daarmee de stand op 2-0 voor Feyenoord. terug zo lang te twisten, dat zijn tegenstanders tenslotte vermoeid toegaven, waarmee zij dan tevens een psychologische nederlaag leden. Eenmaal is deze houding Botwinnik zelf bijna opgebroken. Voor zijn Zowel vanuit schaaktechnisch als pyschologisch oogpunt zal een twee kamp Kortsnoj-Portisch, of Korts- noJ-8passki zeer Interessant worden. In een treffen tussen Kortsnoj en Portisch maakt de Hongaar naar tweekamp met Bronstein stelde Bot- mijn mening weinig kans, want owinnik voor de afgebroken zet op te Kortsnoj ls een woedend mens, die tegenstander °de aanbük° van deze schrijven in twee verschillende enve- op zoek is naar een confrontatie met landelingen met gemengde gevoe- loppes, die ieder onder de hoede van Karpof, die de Sovjt-Unle vertegen1* en ondergaat. Tal heeft daarby nog een aparte scheidsrechter zouden woordlgt. Hoe flegmatiek Portisch komen. Op deze manier zou elke ook is, hy zal door die opgekropt^ mogelijke fraude uitgesloten zijn. agressie beïnvloed worden. De karfi Botwinnik had in zijn fantasie heel sen by een tweekamp Kortsnojj wat mogelijkheden van oplichting Spasski liggen aanzlnelijk onduidÈj uitgedacht, waarop een normaal Ujker, zelfs als Spasski niet meer d<s mens nooit gekomen zou zijn. Een hoogte van een paar Jaar terug b*S kras voorstel van Botwinnik te meer reikt. Psychologisch is Spasski in hdti omdat men zich nauwelijks kan voordeel, want Kortsnoj zal er dë voorstellen dat by een match om het grootste moeite mee hebben hem aö wereldkampioenschap met dit soort een vijand te beschouwen. Spasski is zaken zou worden geknoeid. Bron- geen symbool voor de SovjetrUnie, steln zag het absurde van het voor- voor Kortsnoj is hij een lotgenoot en stel in, maar hij begreep ook wat de dat geeft Spasski de mogelijkheid bedoeling van Botwinnik was en op zich in zijn tegenstander in te vreten, zijn beurt begon Bronstein zo te zeu- zelfs als Kortsnoj zich bewust is van ren, dat Botwinnik er zelf radeloos deze kannibalistische bezigheid. ie gewoonte, dat hij met een zeer 'elle blik de man aan de andere kant van het bord aan zit te staren en de Amerikaan Benkö zet daarom, als üj tegen Tal speelt, een zonnebril >p. hetgeen hem overigens tot nu toe weinig heeft geholpen, want zijn sco re tegen de Rus is uitermate nega tief. Tijdens zijn match met Petrosjan zei Kortsnoj, toen ik hem naar het psy chologisch element vroeg, dat hy de iweekamp als een specifieke vorm van het schaakspel beschouwde. Hij voelde zich als schaker sterker dan Petrosjan, maar dacht hij de ZEIST De KNVB heeft voor het komende seizoen geen mu tatie aangebracht op de lijst van internationale scheidsrechters, die aan de FIFA en de UEFA is opgegeven. Ook de groepsinde ling van bet zevental is onver anderd gebeleven. Het betekent dat de namen van Jan Beek, Ger Berrevoets, Charles Corver en Frans Derks op de A-lijst staan en die ook van Keizer, Henny Weerink, en Siem Wetlinga op de B-lijst. Aan het eind van bet siezoen zullen ten minste drie van de zeven van de lijst worden afge voerd. Ger Berrevoets, Frans Derks en Siem Wellinga begin nen aan hun laatste jaar in de KNVB wegens het bereiken van de „pensioengerechtigde" leef tijd. Jaap Staats AMERSFOORT De 21-jarige Telstarspeler Jaap Staats is naar de eerste divisievereniging SC Amersfoort overgegaan. Staats, een middenvelder, die ook in het Nederlands militair elftal speelde, heeft een con tract voor één jaar getekend. DDR LEIPZIG Het Oostduitse - voetbalelftal heeft voor 95.000 toeschouwers in Leipzig een vriendschappelijke wedstrijd tegen de Sovjet Unie met 2-1 gewonnen. Bij de rust was de stand 1-1. door Matty Verkammari UTRECHT Voor het eerst ln de oefencampagne heeft Feyen oord een alleszins goede prestatie geleverd. In het openingsduel van het door FC Utrecht georganiseerde toernooi tegen de Belgische kampioen Club Brugge, won de Rotterdamse club met 5-2. Feyenoord speelt zondagavond ln de finale tegen de winnaar van het andere duel, FC Utrecht-Ipswich Town. HOOGEZAND Harm Wiersma ls in de vyfde ronde van het internationale dam toernooi van Hoogezand weer naast de Ameri kaan Carl Smith aan de top van het klassement gekomen. Wiersma be zorgde Sy zyn eerste nederlaag, Smith speelde onbeslist met Jansen. Feyenoord had op het laatste mo ment afgezien van een test van de Argentijnse speler Santiago Santa- raaria. Deze 26-jarige spits, die uit komt voor het Franse 8tade de Reims, zou zich mogen presenteren. Toen hij er evenwel op stond om by voorbaat een contract te tekenen, zag de leiding van de Rottterdamse club van de koop af. Feyenoord-tralner Vujadln Boskov had Santamaria al wel aan het werk gezien. Dat was onlangs tydens de halve finale om de Franse beker, tussen Reims en Nice. Boskov was toen duidelijk onder de Indruk geko men van Santamaria's kwaliteiten. De Argentijn die éénentwintig inter lands speelde, heeft de naam. een snelle en gemakkeUJk scorende aan valler te zyn. Zoals de zaken er momenteel voor staan, zal Santamaria niet naar Rot terdam komen. Hij staat ook nog ln de belangstelling van de Spaanse club Hercules Alicante. Reims wil hem in leder geval verkopen. De Noordfranse club verkeert ln grote financiële problemen en verkocht nog pas sterspeler Carlos Bianchl ook een Argentyn aan Paris St. German. Overigens zal Peter Stephan, de aanstaande opvolger van Feyen- oord-directeur Guus Brox vandaag afreizen naar Zuld-Amerika. Het doel van Stephans missie ls het con stateren van een linksbenige voet baller. Stephan wenste gisteren niet te ver tellen naar welk land hij reist. Aan gezien Brazilië, Argentinië en Peru ln verband met het naderende we reldkampioenschap voetbal de grenzen al hebben gesloten, gaat het niet om een speler uit één van deze landen. De Rotterdammers kwamen al vroeg aan de leiding dank zij een goal van Martin Vreljsen, die een fout van Brugge's libero Eddy Krle- ger afstrafte: 1-0. Halverwege de eer ste helft werd het 2-0, toen Van der Lem weer eens voorbij zijn bewaker Volders snelde en Kreuz afgemeten bediende. Diens harde kopbal, was Leen Barth te machtig. Kort daarop kwam Brugge dank zij een geluks- doelpunt van Lambert, een mislukt schot van Davls ketste via het li chaam van Lambert en de paal ln het doel, op 2-1. Bepaald tegen de veldverhouding ln kwamen de Belgen nog vóór rust zelfs op gelijke hoogte. Nieuweling Sörensen stond bij een corner een moment ongedekt en profiteerde optimaal van die vrijheid: 2-2. Toch ging Feyenoord met een voorsprong naar de kleedkamers. De ln de spits uitblinkende Vreysen knalde na een knappe actie van Van der Lem op nieuw keihard raak: 3-2. In de tweede helft bleef Feyenoord de dominerende ploeg. Het over wicht leverde nog twee goals op. Voorstopper Wlm Rysbergen (overi gens nog altijd niet bijgetekend) nam de vierde treffer voor zijn reke ning. Knap weggestuurd door de weer sterk opererende Wlm Jansen, spurtte Rysbergen op doelman Barth af. Deze liet de Feyenoorder struikelen, maar tot vermaak van de dertien duizend toeschouwers rolde de bal toch in het net. Willy Kreuz liet vlak voor tyd. na een knappe Mansveld/ Rtjsbergen combinatie, het laat ste doelpunt registreren: b-2. HILVERSUM De NOS en de KNVB hebben besloten de be staande overeenkomst inzake het uitzenden van samenvattin gen van competitie- en beker wedstrijden in het betaalde voetbal voor een jaar te verlen gen. Voor het seizoen 19771978 zal de NOS daartoe aan de KNVB een vergoeding betalen van 909.500 gulden. Vorig sei zoen was de vergoeding 850.000 gulden. De verhoging is geba seerd op de indexering. Dit houdt ook in dat in „Langs de lijn" evenals vorig seizoen reportages van voetbalwedstrij den komen. De bepaling echter dat de reportages pas een half uur na het begin van de betrok ken wedstrijden mogen begin nen blijft gehandhaafd. Voorts is nu vastgesteld „dat beide partijen de wil hebben het bestaande verschil van inzicht inzake de toepassing van het begrip vrije nieuwsgaring tot een oplossing te brengen vol gens een daartoe overeengeko men procedure". Volgens Carcl Enkclaar, hoofd van de dienst televisieprogram ma's van de NQS, houdt dit in dat juristen van beide partijen zullen proberen het zóveel mo gelijk eens te worden over de interpretatie van de wederzijd se opvattngen, die in rapporten van de KNVB en de NOS zijn vastgelegd. Ook wil men het thema „vrije nieuwsgaring" los maken van de jaarlijkse onder handelingen over het voetbal contract. Die besprekingen wor den door dat geschil in inzicht voortdurend belemmerd en dat is niet nodig, aldus Enkelaar. MAINZ Hans Langerijs was op de negende plaats met een achter stand van 45 seconden op de Zwitser Gilbert Glaus de beste Nederlander in de derde etappe van de Ronde van Rynland-Palts voor amateurs. De eerste plaats in het algemeen klassement werd overgenomen door de Westduitser Friedrich von Löf- fenholz. BRUSSEL De ontmoeting tussen de dames en meisjes ploegen van België en Nederland, die in een sfeerloos Helzel-stadlon te Brussel is gehouden, heeft een verrassende overwinning opgeleverd voor de Oranje-dames, 248-247. Verrassend omdat Nederland enkele belangrij ke azen moest missen op de 800 meter Elly van Hulst (lichte blessu re) en Olga Commandeur (vakantie) en Els Stolk op de 100 meter horden de door invallers gehandicapte ploeg toonde een verfrissende Inzet. Van de vijftien nummer werden er zeven door de Nederlandse dames gewonnen. Eéén Nederlands record van Wilma Hillen op de 400 meter horden 59,85 seconden, en een Jeugdrecord van Karin de Nys op de 1500 meter, 4 min. en 21,2 sec. plus drie Belgische records gaven enige kleur aan dit gebeuren dat ln een voor atletiek totaal ongeschikte acommodatie werd afgewerkt. ISTANBOEL - Peter VoUebregt uit Warmond is ln de tweede wedstrijd voor het Europees zeilkamploen- schap in de klasse Finn-jollen op de tweede plaats geëindigd. De tweede wedstrijd werd gewonnen door de Joegoslaaf Fabris Minski. HAARLEM - België zal volgend jaar mogen uitkomen ln het toer nooi om het wereldkampioenschap honkbal ln Noord-Italiê. De Belgen stelden hun derde plaats veilig door een overwinning van 7-8 op Zweden. België en Zweden bleken vrijwel ge lijkwaardige ploegen, die tot honk bal van een aanvaardbaar niveau kwamen. België nam aanvankelijk een voorsprong van 4-1, maar in de vyfde innings kwamen de Zweden terug. De Belgische werper Marcel de Saedeleer kreeg wat moeihjkhe- den met zijn controle, waardoor de honken volliepen. Een twee-pitter van Zwedens beste slagman Torre Jobs bracht drie man thuis, 4-4. In de zevende slagbeurt werd de werper van de Zweden Mats Prans- son, die zich ondanks twaalf honk- slagen redelijk had weten te hand haven, venrangen door de tot Zweed genaturaliseerde Amerikaan. Het was geen succes. België kreeg alle kussens bezet en door honkslagen van De Saedeleer en Lagrillere werd de achterstand van 5-6 uit de zesde slagbeurt ln de voorlaatste Innings omgezet ln een voorsprong van 7-8. De stand bleef in de laatste .ironde" ongewijzigd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 21