ieen weg terug Tegenstellingen overwinnen EUROCOMMUNISME DE PRAKTIJK Italië: i V Spanje: Frankrijk: Spectaculaire verandering uTERDAG 30 JULI 1977 BUITENLAND Trouw/Kwartet 15 Hoor J. den Boef 5e Italiaanse communistische par tij (de PCI) was de eerste grote Testeuropese communistische tij die openlijk het principe van Be „pluralistische democratie" ver- ondlgde. Van grote invloed op de Italiaanse partij waren de gebeur- enissen van 1968 in Tsjechoslowa kije. Daar maakten troepen van het Warschau-pakt een eind aan een voorzichtig begonnen experi ment met „het communisme met een menselijk gezicht." Het met geweld neerslaan van deze liberalisering in Tsjechoslowakije was ook voor de PCI een zware tegenslag. De krachtige positie die zij zich tijdens het bewind van dic tator Mussolini had verworven en na de tweede wereldoorlog met zorg had uitgebouwd, dreigde in ■één klap verloren te gaan. De PCI kwam met een krachtige veroorde- Kling van het Ingrijpen van het War- I schau-pact in Praag, maar dat was I bepaald niet alleen ingegeven door spontane verontwaardiging. Die veroordeling had alles te maken met het feit dat de PCI plotseling voor haar lijfsbehoud moest vechten. Het gaat te ver te zeggen dat de PCI door de gebeurtenissen in Tsjechoslowakije werd gedwongen om zich te bekeren tot de beginse len van de parlementaire democra tie. Wel staat vast dat die gebeurte nissen het proces, dat binnen de PCI al lang gaande was hebben versneld. Dit was al tientallen jaren geleden begonnen, toen de PCI onder lei ding stond van Palmlro Togliatti. Deze ieider, wiens gezag onomstre den was, volgde reeds een onafhan kelijke koers tegenover de Sowjet- Unie, ofschoon hij geen moeite had om de internationale samenwer king met de machthebbers in Mos kou op partijniveau onverminderd voort te zetten. Bescheiden succes Niettemin heeft Enrico Berlinguer, die Palmiro Togliatti na een vrij korte interim-periode als partijlei der opvolgde, veel moeite gehad om de kern van de PCI ervan te overtuigen dat de partij slechts een kans zou hebben om aan de macht te komen, als zij bereid zou zijn, de in de Italiaanse grondwet neerge legde bepalingen van de parlemen taire democratie in acht te nemen. Berlinguer slaagde er toch in de steun van de PCI te verkrijgen voor een grootscheepse toenaderingspo ging tot de sinds 1944 aan de macht zijnde partij van de christen-demo craten, de Democrazia Cristiana. Berlinguer noemde zijn samenwer- kingsaanbod een „historisch com promis" en boekte er totdusver een bescheiden, maar niet te onder schatten succes meer. Bij zijn streven naar dat „histo risch compromis", heeft Berlinguer zeker niet de gehele kern van de PCI achter zich. Een belangrijk deel hiervan heeft hem slechts het voordeel van de twijfel gegeven en accepteert zijn plannen slechts als onderdeel van een tactische ma noeuvre om de PCI binnen betrek kelijk korte tijd van de macht te verzekeren. Van het succes bij alge mene verkiezingen zal afhangen of die groep Berlinguer ook verder zal steunen. Bij de parlementsverkie zingen van vorig Jaar boekte de PCI flinke winst, dank zij de poli tiek van Berlinguer, die de partij dichter bij het volk had gebracht. Volkspartij Dit laatste was echter geen nieuw verschijnsel in de Italiaanse poli tiek. De PCI had al vroeg het ka rakter van een volkspartij gekre gen, doordat de Socialistische par tij (PSI), waarvoor deze rol eigen lijk bestemd was, op beslissende ogenblikken van de Italiaanse his torie verstek had laten gaan. Het aan de macht komen van de dicta tor Benito Mussolini aan het eind van de Jaren twintig was voor een groot deel te wijten aan de ver deeldheid binnen deze socialisti sche partij. Het falen van de PSI stelde de PCI tijdens het fascisti sche bewind in staat, het vertrou wen van een groot deel van de Italiaanse bevolking te winnen. Debatingclub Haar tijdens het veizet tegen de dictatuur van Mussolini verkregen aanhang kon de PCI na de bevrij ding in 1944 belangrijk uitbreiden. De PSI bleef wat zij voorheen ook geweest was: een debatingclub waarin men elkaar in de haren vloog over de „zuiverheid in de leer". Men kwam er niet aan toe, regeringsverantwoordelijkheid te dragen, die onvermijdelijk tot het sluiten van compromissen zou heb ben genoodzaakt. Deze houding stelde de communistische partij in de gelegenheid, de rol over te ne men die de socialistische partijen in de meeste Westeuropese landen gingen spelen. Het feit dat zij wat haar aanhang betreft een volkspartij is geworden, heeft steeds een stempel op de PCI gedrukt. Meer dan andere commu nistische partijen in West-Europa voelde zij zich genoopt, een onaf hankelijke positie in te nemen te genover de Sowjet-Unie. Op zich zelf behoefde dit geen probleem te zijn, omdat men in Moskou nu een maal niet over de middelen be schikte om een Westeuropese com munistische partij zijn wil op te leggen. Niettemin was het ook voor Togliatti niet zo eenvoudig om de onafhankelijkheid van zijn PCI te demonstreren, omdat zijn eigen partij, in haar kern Moskou-ge- trouw wilde blijven. Tweeslachtig A ^=5 door Herman Amelink In deze tweeslachtigheid van de PCI is geen verandering gekomen, ook al is zij in de afgelopen Jaren nog meer dan voorheen een volks partij geworden in die zin, dat ve len op haar gestemd hebben on danks het feit dat zij zich commu nistisch noemt. In het centrale par tij-apparaat hebben zich geen we zenlijke veranderingen voltrokken. De oude kern heeft zich kunnen handhaven en wacht thans af hoe het Berlinguer-experiment ver loopt. En het lijdt geen twijfel dat een eind zal worden gemaakt aan het streven naar een compromis met de christen-democraten als er bij de volgende parlementsverkie zingen niet opnieuw duidelijk winst voor de communistische par tij uit de bus komt. Uiterst links Het begrip 'Eurocommunisroe' is snel ingeburgerd geraakt. Met deze term wordt een stroming binnen het communisme aangeduid die zich tot nu toe het sterkst heeft gemanifesteerd in Italië, Frankrijk en Spanje. De communistische partijen in deze landen (■MV^rtMkHÉnK*ai>4BflMifInen(a're democratie aanvaard. Dat wil zeggen dat ze proberen via het parlcmentljwiCae macht kAïrte». En mofJ^en ze daarna bij algemene verkiezingen die macht weer verliezen dan zullen ze <W^wooy|iiMy|^yT^^,ybibben ze verklaard. De opvatting dat de socialistische heilstaat pas kan worden IBflFürfto kln het proletariaat' wordt gevestigd is losgelaten. met Moskou. De leiders in het Kremlin ij vrezen dat de ontwikkeling in West- pzichte van de Oosteuropese landen die iet Kremlin als machtscentrum moeten iag bijvoorbeeld de Roemeense dat dan t-Berlijn ernstig geprobeerd de afvallige Ie communisten in Italië, Frankrijk en In de bijgaande verhalen worden hun het communisme in de Westeuropese Deze koers heeft de drie genoemde parti verzetten zich fel tegen aanvaarding vai Europa hun eigen machtspositie ernstig nu, onder het mom van de eenheid bin aanvaarden. Als de Italiaanse partij een niet? Daarom heeft de Sowjet-Unie vorii West-Europeanen in het gareel te krijgen. Tevergeefs. Sindsdien zetten Spanje hun pogingen om in het centrum van de macht te geraken voort, posities in die drie landen nader uiteengezet. Drie beschouwingen over praktijk. Er is nóg een verschijnsel dat in het nadeel van Berlinguers experiment kan werken en dat is het toenemen de verzet van uiterst links. Nog niet zo lang geleden was er reden om aan te nemen dat van deze kant voor de PCI geen gevaar dreigde, ook al omdat de ook onderling weer verdeelde groepen in het parlement geen rol van betekenis speelden. Nu lijkt uiterst links te gaan profi teren van Berlinguers streven naar een „historisch compromis" met de christen-democraten, dat door ve len blijkbaar als verraad aan de doelstellingen van de PCI en aan de werkende klasse in het bijzon der wordt beschouwd. Uiteindelijk zal het debat binnen de PCI over de voor- en nadelen van de samenwerking met de chris ten-democraten, zoals die thans ge stalte heeft gekregen, moeten uit monden in een keuze, die in de partij bij verkiezingen de beste kansen kan bezorgen. Het is echter de vraag of de communistische par tij zich kan veroorloven van haar huidige politieke gedragslijn af te stappen en voor de toekomst een volksfront (met socialisten) te pro clameren. In feite bevindt de Italiaanse com munistische partij zich op een weg, waarop geen terugkeer mogelijk is. Dat blijkt ten overvloede uit de concessies, die zij in de afgelopen weken weer aan de christen-demo craten heeft gedaan. Als er mo gelijk in het volgend voorjaar vervroegde algemene verkiezingen worden gehouden, moet de PCÏ het voor een belangrijk deel van dezelf de kiezers hebben, op wie de chris ten-democraten het gemunt heb ben. Zou de communistische partij proberen het zowel uiterst links als het midden naar de zin te maken, dan dreigt zij tussen de wal en het schip terecht te komen. Terwijl terwille van de kiezers het beleid van Berlinguer zal worden voortgezet, kan echter een gebaar tegenover de oude kern van de PCI niet uitblijven. In de praktijk zal deze geste er op neerkomen dat men zich in zijn uitlatingen tegeno ver de politiek van de Sowjet-Unie zal matigen. Uit verklaringen van de afgelopen maanden kan dit wor den opgemaakt, met name waar het de zaak van de mensenrechten in de Sowjet-Unie en andere com munistische landen betreft. Er is in West-Europa geen commu nistische partij te vinden, die bin nen een tijdsbestek van tien Jaar zo is veranderd als de Franse. Beetje bij beetje zijn de dogma's over boord gezet. Het doel: de partij van Georges Marchais volgend voor jaar of enkele Jaren later weer rege ringsmacht te laten uitoefenen. De gang van de Franse communis tische partij door de Jongste ge schiedenis mag opmerkelijk wor den genoemd. Opgericht na een splitsing in de socialistische bewe ging in Frankrijk in 1920 proefde de partij aan het eind van de Jaren dertig enkele jaren de smaak van het regeren. Ze maakte deel uit van het volksfront van Léon Blum, een samenwerkings verband van links dat nauwelijks ruimte had om opvallende beslui ten te nemen. Na de tweede wereldoorlog kwam de PCF (Parti Communiste Fran cis) als de hechtste politieke groe pering in het op z'n kop gezette Frankrijk terug. Maurice Thorez was de grote man in de partij en hij wist de communisten opnieuw in de regering te brengen. De PCF wist de samenwerking met de volksrepublikeinen van Robert Schuman, de radicalen en de socia listen tot voorjaar 1947 vol te houden maar toen werden vice-pre mier en minister van staat Thorez en zijn partijgenoten uit de rege ring gezet. Ze wilden zich niet ak koord verklaren met de economi sche politiek van de door socialis ten beheerste regering. door Bert van Panhuis choslowakijje in 1968 werd eerst veroordeeld maar later weer goed gepraat en andersdenkenden bin nen de partij, zoals Roger Garaudy en Charles Tillon, werden nog steeds uitgebannen. Linkse Jonge ren keerden zich van de PCF af omdat ze de parti] verstard vonden. Geen revolutie Enrico Berlinguer (rechts onderin) overlegt regelmatig met de leiding van de christen-democraten over het door de Italiaanse regering te voeren beleid. Isolement De daar op volgende twintig Jaar worden gekenmerkt door isole ment en onverkorte trouw aan 'het proletarisch internationalisme' zo als dat door de Sowjet-Unie werd geleerd. Thorez leidde de PCF in onvervalst stalinistische traditie en partijleden, die van het rechte pad afweken werden zonder pardon de laan uitgestuurd. Met de komst van Charles de Gaul le en het gaulllsme kregen de com munisten in het fel oppositionele kamp gezelschap van de socialis ten en dit leidde er toe dat er over en weer binnen het linkse blok meer contacten kwamen. Thorez' opvolger Waldeck Rochet steunde de linkse kandidaat FrancOols Mit terrand als opponent van De Gaul le bij de presidentsverkiezingen van 1965 en in 1967 volgde zelfs een pact van socialisten en communis ten. De losvaste relatie kreeg in 1972 meer betekenis met het ak koord van de twee groten en de kleine linksradicale MRG van Ro bert Fabre over een gemeenschap pelijk programma, het beleid in grote lijnen van een toekomstige linkse regering. Het isolement was aan het eind van de Jaren zestig dan wel opgeheven, het karakter van de PCF was nog steeds rechtlijnig Moskougezind. De inval van de Sowjets in Tsje- Langzaam maar zeker traden er echter veranderingen aan het licht. Eerst deed de partij de uitspraak dat de macht niet meer zou worden gezocht door middel van de revolu tionaire omwenteling maar via de stembus kort daarop kwam het 'gemeenschappelijk programma' van stapel vervolgens werd een charter van rechten met burgerlij ke vrijheden als die van meningsui ting bekrachtigd en drie Jaar gele den werd verklaard dat oppositio nele partijen een regering, zelfs een communistische, mochten weg stemmen. Belangrijk was vorig Jaar de uit spraak van de huidige communisti sche leider Marchais over 'de dicta tuur van het proletariaat'. Op het partijcongres van februari in St- Ouen zei Marchais: „In 1917 was in Rusland de dictatuur van het pro letariaat noodzakelijk om het suc ces voor het sociaüsrhe te verzeke ren. De wereld is veranderd. Van daag de dag vertegenwoordigt in Frankrijk het proletariaat niet de gehele werkende klasse om maar helemaal niet te praten over de massa werkende mensen, die we willen bereiken." Geen formele af zwering dus, maar de dogmatische kantjes werden er wel flink afge slepen. De betrekkingen met de Sowjet- Unie zijn in een meer 'euro-commu nistisch' verband komen te staan. De PCF nam het bij voorbeeld op voor andersdenkenden als Solsje- nitsln, Pljoetsj, Amalrik en Boe- kowski en vermeed tijdens het Jongste bezoek van de Sowjetrussl- sche leider Leonid Breznjew een ontmoeting met het staatshoofd. Het Franse atoomzwaard een onvervalst nietrlnternatlonaal wa pen is aanvaard evenals de Euro pese Gemeenschap. beelden in de na oorlogse geschie denis van Frankrijk aan te wijzen dan zou de PCF terugvallen in vruchteloze oppositie. De organisa tie is nog steeds hecht, maar de groei is uit de PCF. Bovendien staat de partij zwak ten opzichte van de socialisten. Was ten tijde van het akkoord over het gemeenschappelijk program de PCF nog de grootste partij nu heb ben de socialisten de communisten ver achter zich gelaten. De socialis ten hebben echter het nadeel dat hun organisatie broos is. Die onder geschikte rol van de PCF treedt momenteel duidelijk aan het licht met de herschrijving van het ge meenschappelijk program. Mitter rand komt steeds meer naar voren als de natuurlijke leider van het volksfront en dat is ook logisch. Een communistische overheersing van het linkse pact zou een over winning bij de algemene verkiezin gen van volgend Jaar onwaarschijnlijk maken. De socialisten verkeren echter nog In een positie dat ze niet zonder de communisten kunnen, een recente speculatie ten spijt dat een pact van socialisten en linksradicalen precies de helft van de 490 zetels in de Algemene Vergadering, de Fran se tweede kamer, zou kunnen ha len. Tot en met maart zitten de communisten wel goed. Maar dan, vraagt de PCF-top zich af, wat doet Mitterrand dan? Kwetsbaar De Franse communisten zijn ech ter kwetsbaarder dan hun nieuwe koers en positie doen vermoeden. Zonder het samenwerkingsak koord met llnksradicalen en socia listen hebben ze niets in de melk te brokkelen, de Invloed via de vakbe weging CGT even bulten beschou wing gelaten. Als de socialisten met hun communistische partners zouden willen breken en politie ke ontrouw is met handenvol voor- De communistische partij van Spanje is in de eerste plaats Spaans en pas dan communistisch. De partij accepteert de Spaanse monarchie ook al is ze principieel republikeins. De partij loop achter de. lange tijd door haar verfoeide, geel-rood-gele vlag. En de partij weigert van het Kremlin enige richtlijn te accepteren voor de te volgen politiek. Ze maakt zelf de dienst uit. De leider van de Spaanse commu nistische partij, Santiago Carrillo, is overtuigd van de Juistheid van de zelfstandige koers van de partij. Spanje leeft nog in het verleden en de oude tegenstellingen beheersen nog steeds het denken van de men sen. Veertig Jaar Franquistische dictatuur na een bloedige burger oorlog heeft het land in tweeën gedeeld: aanhangers en meelopers van de generaal en zijn tegenstan ders, voor het gemak met het etiket communisten beplakt. De sporen van het verleden waren niet van de ene dag op de andere verdwenen na de dood van de cau- dillo. Carrillo besefte heel goed dat hij behoedzaam zou moeten ma noeuvreren om zijn partij ver draaglijk te maken. Legalisatie werd een feit toen duidelijk gewor den was dat de partij niet de om verwerping van het staatsbestel voor ogen had en ook niet onder leiding van een buitenlandse geni us stond. Verzoening van de oude tegenstellingen was en is nog steeds de leidraad voor Carrillos's politiek. De acceptatie van de vlag en de koning zijn het duidelijkste bewijs dat de PCE echt Spaans is. Geen illusies De socialistische partij heeft een sterke anti-communistische vleu gel met machtige voormannen als Gaston Defferre en ook Mitterrand zelf is geen vriend van de PCF. Herhaaldelijk bezweert hij zijn ge hoor dat hij geen marxist is en in een pas verschenen biografie van de hand van Franz-Ollvler Giesbert staat de uitlating van de socialisti sche leider: „Maak je geen illusies. Voor de communistische partijen in het Westen is het historisch com promis de beste manier om aan de macht te komen. In zekere zin zijn ze onze tegenstanders." Het is ook de PCF duidelijk: Mitterrand ge bruikt hen om aan de macht te komen net zoals zij hem gebruiken. Het grote verschil ls echter dat de socialisten gemakkelijker aan een nieuwe partner komen de aan hangers van president Valéry Gis- card d'Estalng bijvoorbeeld dan de communisten en als Oiscards Republikeinse Partij (RP) het goed doet in maart dan is de verleiding groot. Binnen de communistische partij zou dan opnieuw de strijd kunnen ontbranden tussen voorstanders van het Eurocommunlsme en de nog grote groep tegenstanders daarvan met alle gevolgen voor de politieke nek van mensen als Mar chais. Het ls dé zwakke plek van de PCF geworden: als het moet zijn ze best te missen in het komende poli tieke spel. Weerwoord De openlijke kritiek aan het adres van de Sowjet-Unie kwam Santia go Carrillo na dé stembusuitslag van 15 Juni op een hard Moskou s weerwoord te staan. Naar aanlei ding van Carrillo's boek „Eurocom munlsme en de staat" viel Moskou in Nowoje Wremja (Nieuwe tijden) de Spaanse partijleider ongewoon fel aan. De mogelijkheid van een nieuwe scheuring In de communis tische beweging werd al geopperd. Carrillo zei te betreuren dat de SowjetrUnle niet eerder met haar kritiek gekomen was. Het had hem misschien nog wat meer stemmen opgebracht dan de negen procent die hij nu haalde. In tegenstelling tot de positie van de Franse en Italiaanse communis tische partijen is die van de Spaan se PCE nog betrekkelijk margi naal. Met negen procent en negen tien zetels in het parlement heeft ze een betrekkelijk gering gewicht. De recente kritiek van Moskou op de zelfstandige koers van het Euro communlsme een term die op de Fundamenteel ZHZIZ Deze houding van de Spaanse com munistische partij ls geen kwestie van tactiek. Ze betreft een funda mentele keuze van de partij die eigenlijk al aan het eind van de Jaren zestig gemaakt werd na de studentenrevolte van Parijs en de Russische inval in Praag in 1968. De PCE, die toen haar hoofdkwar tier nog in de Franse hoofdstad moest hebben, veroordeelde die in val. De partij heeft zich toen afge keerd van het marxlstisch-lenlnis- me zoals dat door de Sowjet-Unie beleden wordt. De dictatuur van het proletariaat werd als leerstel ling over boord gezet. De partij accepteerde de burgerlijke rechten en vrijheden van de westerse demo cratie, algemene verkiezingen, stemrecht, politieke pluraliteit en democratische controle op leger, politie. Justitie, onderwijs en de machtscentra in de economie. Tijdens de verkiezingscampagne heeft Santiago Carrillo het thema van de eigen zelfstandige koers van de Spaanse communisten in alle toonaarden gespeeld. Vaak in snie rende bewoordingen maakte hij duidelijk dat er in de communisti sche beweging niet zoiets bestond als een Vaticaan dat ex cathedra onfeilbare uitspraken kon doen. HIJ veroordeelde de schending van de rechten van de mens in de Sow jet-Unie in scherpe bewoordingen. Eurocommunlstische top in maart in Madrid officieel werd richtte zich bewust op de kleinste van de drie partijen. De PCE haastte zich echter te verklaren dat die kritiek net zo goed voor de andere twee bedoeld was om het belang van de kritiek te onderstrepen. Immers, de PCE heeft alleen maar stemmen te winnen bij een vertoornd Moskou hoe groter de boosheid, des te meer kans op stemmenwinst bij volgende verkiezingen. Ontspanning In zijn kritiek op de Sowjet-Unie gaat Carrillo veel verder dan zijn collega's Berlinguer en Marchais. Zeggen de laatste twee dat het Eu rocommunlsme geen rivaal wil zijn van het Kremlin, Carrillo roept luid en duidelijk dat de Sowjet-Unie nog wat kan leren van het Euro communlsme. De Sowjet-Unie heeft nauwelijks het recht zich so cialistisch te noemen. Over de Amerikaanse bases in Spanje merkte hij op dat Je daarover niet kunt praten als Je niet ook spreekt over de aanwezigheid van Russi sche bases in Oost-Europa. Carrillo is ook een profeet van de ontspan ning door zijn pleidooien voor ont binding van de militaire blokken in Europa. De Italiaanse en Franse communisten staan min of meer welgevallig tegenover de NAVO. Carrillo bepleit een politiek zelf standig Europa dat geen bindingen met de Verenigde Staten of de Sow jet-Unie heeft. Dat moet dan een socialistisch en democratisch Eu ropa worden. Zo'n conceptie is na tuurlijk erg bedreigend voor de Sowjet-Unie, die voorziet dat zo'n Europa een enorme aantrekkings kracht zal hebben voor de Oosteu ropese vazallen. Roemenië en Joe goslavië gaan hun eigen weg al. Wat ls er eigenlijk wel communis tisch aan de Spaanse communisti sche partij? De partij blijft streven naar de omverwerping van het ka pitalistische bestel maar dan op democratische manier. De PCE wil nog steeds een radicale breuk met het bestaande. Die breuk moet ech ter niet geforceerd worden omdat zoiets een tegengesteld effect heeft: de aanhahg loopt weg. Car rillo heeft zich dan ook steeds ver zet tegen stromingen in de eigen partij die van de overgangsperiode na de dood van Franco iets revolu tionairs wilden maken, zoals een paar jaar daarvoor in Portugal. Carrillo heeft steeds onderstreept dat er na de dood van Franco be paald geen chaos was ontstaan en dat er dus ook geen sprake was van een situatie die rijp was voor de revolutie. In Portugal konden de communisten bovendien rekenen op de steun van de militairen, ter wijl die in Spanje juist contra-revo lutionair zijn. Eerzaam Zijn scherpe inzicht in de Spaanse politieke situatie heeft de Spaanse communistische partij een eerza me plaats gegeven. Zijn democrati sche gezindheid is als een paal bo ven water komen te staan ook voor die Spanjaarden die nooit op hem zullen stemmen. Er is wel een aantal oude rotten in de PCE die de verwijdering met Moskou betreuren, maar het groot ste deel staat achter Carrillo. inclu sief de legendarische Dolores Ibar- ruri, van wie menigeen dacht dat ze in haar hart wel stalinistisch zou zijn. Ze ondertekende als eerste het verweerschrift van het centraal co mité van de PCE tegen de aantij gingen van het Kremlin. Zoals ze in de Jaren zestig voorkwam dat Car rillo om zijn gematigde standpun ten de partij werd uitgemikt, zo hield ze hem ook ditmaal de hand boven het hoofd. De Spaanse com munisten zijn zo enthousiast dat ze na veertig Jaar weer meetellen, dat ze hun leider niet laten vallen. Carrillo beseft de beperkingen van zijn partij. Hij noemt haar een van de vertegenwoordigers van de ar beidersklasse en niet dé vertegen woordiger. Ook tijdens de burger oorlog was de PCE een betrekkelijk kleine partij, maar met bepaald grote invloed binnen de linkse be weging. Carrillo lijkt na veertig jaar weer op eenzelfde plaats voor zijn partij te mikken. Dolores Ibarruri, de voorzitster van de Spaanse communisten en Santiago Carillo, de partijleider (rechts) zetten zich samen in voor het Eurocommunistische karakter van hun partij.

Nieuwe Leidsche Courant | 1977 | | pagina 15